A.V.O.-werk is de laatste jaren in Zeeland in opkomst Zeeuwse Almanak BILT Charmant bruin AANTAL ZEEUWSE WERKLOZEN DAALDE VAN 1274 TOT 928 ZEEUWSE WOLFEDERATIE GAAT MEE MET SCHAPEN0NDERZ0EK VERKEERSONDERWIJS HEEFT IN ZEELAND SYMPATHIEKE NAAM „Bollebozen" VERWACHT. 2 PROVINCIALE E B B W 8 B COURANT DONDERDAG 8 JUNI 1961 SCHAKEL TUSSEN MINDER-VALIDE EN BEDRIJF (Advertentie.) „Arbeid overwint alles" voor de gehandicapte HET WERK van de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder- Validen A.V.O. (afkorting voor de Latijnse spreuk Actio Vincit Omnia) heeft de laatste jaren in Zeeland een nieuwe gestalte gekregen. Maar om het devies „arbeid overwint alles" voor de licliamelijke en geestelijk ge handicapten in deze provincie verantwoord te benaderen staat dc A.V.O. nog heel wat tc doen. „Wij zijn ervan overtuigd, dat nog honderden «lie hulp nodig hebben, die wij hen nu nog niet op stel en sprong kunnen geven", zo werd het dinsdagmiddag op een persconferentie In Goes ge steld. En om de situatie in Zeeland met een voorbeeld uit de praktijk te tekenen: er zijn nog 140 gehandicapten, die zich niet kunnen verplaatsen en dus eigenlijk hun arbeid thuis bezorgd moeten hebben. Want de A.V.O., die op haar terrein een veelheid van activiteiten ontwik kelt om de maatschappelijke zelf standigheid van de gehandicapte te bevorderen, kijkt bij elk aan haar voorgelegd geval niet naar het ge brek, maar naar de resterende en te ontwikkelen capaciteiten. Er zijn in alle Zeeuwse gewesten momenteel A.V.O.-afdelingen opge richt, die worden gevangen „onder de paraplu" van een provinciale raad. Sinds 1959 is als ambtenaar voor de buitendienst werkzaam de heer J. J. Wetselaar in Middelburg, die by zijn indiensttreding veertig wachtende gevallen overnam, er in anderhalf jaar nog 150 tot een oplossing heeft gebracht en thans 200 gevallen in behandeling heeft. „Er wordt vaak nog onvoldoende beseft, dat de gehandicapte recht heeft op bijzondere belangstelling, niet alleen van de ambtelijke instan ties, maar van de gehele bevolking. De zorg ligt soms nog te veel in het vink van de charitas". Fondsen nodig Om wat dichter bij huis te blyveh: in Zeeland beschikt de A.V.O. nog steeds niet over fondsen, die voor de directe zorg eïgenlyk onontbeer lijk zijn. Daarom hebben de Zeeuwse mannen van de A.V.O.-vercniging veel verwachtingen van de landelijke collecte, die van 12 tot 17 juni aan staande zal worden gehouden: gelden daarvan kunnen worden gebruikt voor hulp in Zeeland! Een van de problemen, die zich in Zeeland in een veelvoud opstapelen, is het vervoer van de gehandicapten naar de werkplaatsen en de indu strieën. Zo heeft men grote behoefte aan invalidewagens. De A.V.O. is namelijk een vereniging, die de gehandicapten op alle moge lijke terreinen van dienst wil zijn. Zij is de schakel tussen de minder-vali- de en het bedrijfsleven en werkt daar om samen met alle mogelijke instan ties, die zich op het terrein van de sociale revalidatie bewegen. De landelijke voorlichtingsman van de A.V.O., de lieer J. W. F. Reitsma, probeerde dinsdag de veelomvattende taak van de vereniging in Vier on derdelen samen te. vatten: arbeidsbemiddeling, waarbij ge bruik wordt gemaakt van de me dewerking van de gewestelijke ar beidsbureaus verstrekking van eigen bedrijf of nering, waarby facetten als vak bekwaamheid en diploma's een woordje meespreken: werkplaatsen voor mi ader-validen; (Advertentie) veilig tegen zonverbranding Plflmaderm. Tube 2.95-Flocon 7.50 «n 2.9 5 huisarbeid, waarmee men de ge handicapte door nuttige en zin volle bezigheid meer perspectief en levensvreugde wil schenken. Studieconferentie Bij dit alles hamert men op een goe de samenwerking tussen alle Instan ties, die iets met de gehandicapte te maken hebben 6p sociaal, cultureel en economisch terrein. Belangrijk zijn daarom enkele uit spraken, die tijdens een studieconfe rentie over het werkplaatswezen in Arnhem naar voren kwamen. Daar werd gepleit voor een andere subsi- dievorm in de G.S.W.-regeling voor 1 mensen, die niet in staat zijn een 48-urige werkweek vol tc maken. Men stelde er voor de G.SAV-werkers een C.A.O. te bieden, die hen een waardige status in de maatschappij kan geven. Verder werd in deze conferentie van deskundigen vastgesteld dat het venten met werkplaatspro- dukten als uit de tijd moet wor den geacht, een kwalijke zaak, waarbij veel louche praktijken voorkomen. Het A.V.O.-werk in Zeeland is dus in opkomst. Daarom ook zal in het komend najaar een zogenaamde A.V.O.-dag worden gehouden, be stemd voor allen die via kerk. ge meente of andere instanties bij het revalidatiewerk betrokken zijn. Uiter aard gaat ook de normale propagan da door. Zo wil de vereniging in Mid delburg een proef nemen met een actie „Telefoon voor "U". Alle tele foonabonnees krijgen een circulaire thuis gestuurd en na verloop van tijd wordt telefonisch naar hun re acties geïnformeerd. Slaagt deze proef, dan wil men heel Zeeland tot de komende winter op deze manier voor liet A.V.O.-werk zien te winnen. Het werk, waarop vele instanties vaak hun tanden heb ben gebroken en waarin de A.V.O.- inensen steeds proberen nieuwe mo gelijkheden te creëren. huishoudelijk personeel Het aantal werklozen in Zeeland is, zo bly'kt uit de maandelijkse cijfers van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening te Middelburg, in mei j.l. teruggelopen van 1274 eind april tot 928 eind mei. Dit aantal is ongeveer de helft van het in mei 1960 geregistreerde aantal werklozen, dat toen 1808 bedroeg. Dc bezetting van de aanvullende werken, die reeds zeer laag was, is in de afgelopen maand nog sterk afgenomen en be draagt 852 tegen 1418 in mei 1960. Wat de provinciale spreiding van het aantal werklozen betreft staat Zee land na Drente (met 43), Gronin gen (met 30) en Friesland (met 24) nog steeds op de vierde plaats met een promilage van 16 per 1000 man nelijke loontrekkenden. Het landelijk promilage is negen. In Zeeland lig gen de promilages van Oostburg (30) Hulst (28). Middelburg en Tholen (beide 21) boven het provinciaal ge middelde. Verder hebben alle Zeeuwse rayons op Kruiningen na. waar een vermeerdering van één werkloze genoteerd moest worden bijgedra gen tot de daling van de werkloos heid in mei. Evenals dit landelijk het geval is, on derging de werkloosheid van bouw vakarbeiders, die in april reeds sterk was geslonken, een verdere vermin dering, vooral in de water-, spoor- en wegenbouw. In de burgerlijke- en utiliteitsbouw biedt liet aanbod wei nig mogelijkheden meer tot verdere vermindering. In de meeste provin cies moet van een min of meer ern stige spanning op de bouwmarkt wor den gesproken, ondanks het feit dat op verschillende plaatsen stagnatie VAN TOT BEGIN Vandaag beginnen we bij het begin: bij liet Zwin! Maar wie toevallig een trektocht door Zeeland wil maken kan daar niet beginnen.... Tcrwille van duizenden broedende vogels is dit natuurreservaat namelyk reeds enige tijd gesloten voor liet publiek. Tot 15 juli aanstaande is het Zwin alleen het domein van de vogels. REACTIE.... Vandaag hebben wij het gemakke lijk. Wij schrijven gewoon de reactie over van een luchtmachtman uit Middelburg op de almanak van 30 mei j.l., tvaarin beschreven werd hoe heel het garnizoen een aardig meiske begroette met het openmgstliema uit de' vijfde van Beethoven en waarin voorts icerd geadviseerd het eens te proberen mei „De serenade van een lansknecht". Die reactie luidt als volgt: U ziet de zaken veel te somber. Bovendien ziet U het niet helemaal juist. Op de eerste plaats gebruikt U nare landmachttermen 'als: compagniën, bataljons, enz. 't Is echter niet het groen, dat het hem doet; het lucht- 'macht-blauw lokt de (drie) meisjes telkens naar het raam. Er is, en dit is mijn tweede punt, van een moei lijkheid. dan ook geen sprake. Het contact heeft het besloten karakter als van een topconferentie verloren en daarvoor dat van een gezellig ron- detafél-samenzijn gekregen. Tenslot te kan ik U zeggen, dat icij naar de partituur van de „Serenade van een Lansknechtzoeken. Wij zijn benieuwd te weten, hoe zo een vroe gere loopsoldaat het deed. Maar 'Beethoven blijft onze favoriet. Tatatataaa.... Dag meisjes.' Dag soldaten.... „Helaas", zo voegt onze correspon dent uit Retranchement aan dit be richt toe, „zullen de liefhebbers van „zouterik" nog even geduld moeten hebben, alvorens zij dc smakelijke zeegroente op tafel kunnen bren gen KLOKKELUIDER. De klokkeluidcr van Borssele neemt afscheid. Het is de lieer A. Corstanje, die tot ieders tevre denheid 31 jaar lang deze func tie voor de Nederlands Hervorm de Kerk beeft vervuld. Bovendien was hij ook stokman van deze kerk. Het werk wordt nu waar genomen door dc koster, de lieer F. Walliout jr. ACTIE. Ook in Oud-Vossemcer Ijvert men voor een goed doel: een speelterrein of een kinderspeeltuin. Daartoe zal zelfs een comité worden opgericht en dat comité kan dan beginnen met een belangrijk bedragje: 200 gulden. Dit geld is geschonken door de win keliers. Bovendien is er al gevoet bald voor dit doel. Een strijd tussen het derde team van Vosmeer en de chauffeurs van de plaatselijke expe ditiebedrijven. De wedstrijd bracht de chauffeurs een 21-overwinning en 68.90 voor de speeltuin. NIET PLUIS. Rond Biervliet is het nog niet hele maal pluis.... Weer werd ter gemeen tesecretarie aangifte gedaan van het vinden van granaten! Ditmaal wer den de projectielen gevonden in de Paulinapolder en dc Elisabetlipolder. De hulpverleningsdienst werd onmid dellijk op de hoogte gesteld. GOUDEN BESLUIT. Tot (gouden) besluit van deze ru briek een 50-jarig huwelijk. Ditmaal kunnen de bloemen naar de Vrijdom- weg 46 in Vlis8ingen gestuurd wor den, waar de heer en mevrouw Van der Heijde-Plog het halve eeuw-feest van hun huwelijk vieren. CIJFERS OVER MEI J.L. Grote vraag (ca. 600) naar (metselstenen, greshnizen, dakpan^ nen). Tien rayons 15 Zo zijn bijvoorbeeld in de Zeeuwse B- en U-sector nog 15 werklozen, die verdeeld zijn over de tien rayons. De werkloosheid in de WSW-sector, die vorig jaar mei nog 190 man bedroeg, nam in mei van dit jaar af van 86 tot 55. Voorts nam de werkloosheid af in vrijwel alle bedrijfsklasscn en beroepsgroepen. Een analyse van de werkloosheid on der de mannen leert, dat de seizoen- on .structuurwerkloosheid de grootste daling te zien gegeven hebben, res pectievelijk van 200 tot 50 en van 350 tot 250De wrijvingswerkloosheid daalde van 160 tot 100 en de werk loosheid van minder-geschikten van 560 tot 530 Haak rente op Uw belastingschulden :m ri'ï i U ontvangt van de fiscus voortdurend aanslagen voor vele belastingen. Verminder Uw zorgen door de betaling In termijnen aan ons op te dragen uit een bij de N.H.M. aan te houden tegoed op spaarrekening. Stort op Uw spaarrekening regelmatig de noodzakelijke bedragen voor Uw belastingschulden. De N.H.M. vergoedt over het saldo 31/4 rente tot f 30.000.-. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ALGEMENE VERGADERING IN GOES Opnieuw werden kudden opgeruimd De afdeling Zeeland van de Neder landse Wolfedoratie heeft zich dins dagmiddag achter een belangrijk ini tiatief van de Gezondheidsdienst voor Dieren in deze provincie gesteld. Tijdens de algemene ledenvergade ring in „De Landbouw" te Goes hechtte zij namelijk haar goedkeu ring aan een uitgebreid onderzoek naar schapeziekten en bestrij dingsmogelijkheden. De Gezond heidsdienst zal zich tot allo houders van tenminste tien schapen richten en om medewerking aan liet onder zoek verzoeken. Dierenartsen van de dienst zullen de ze schapenbedrijven op voor de scha penwereld belangrijke tijdstippen be zoeken: onder meer de tijd kort voor het „lammeren". Men wil op deze wijze ziekten voorkomen of in het eerste stadium vaststellen, waardoor te nemen maatregelen effectiever kunnen zijn. Deze jaarlijkse algeme ne vergadering van dc Zeeuwse af deling stond onder leiding van voor- krachten in Zeeland steeg in de af gelopen maand van 773 naar 851, ook weer in vrijwel alle bedrijfsklassen. De vraag is het grootst iii vier ray ons: Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Het aanbod van vrouwen daalde van 199 naar 85. In de groep huishoudelijk personeel was er een aanbod van 13 vrouwen: «laar stond een vraag tegenover van 260, waarby - nog een eens zo grote „verborgen De vraag naar mannelyke arbeids- vraag" gerekend moet worden I zitter J. A. de Bourgraaf. I Er werden tijdens deze bijeenkomst zoals gebruikelijk verschillende me dedelingen gedaan over de gang van zaken in de afgesloten periode. Over de wolinname in 1960 moest een kleine teruggang worden meld. De leveringen uit België buiten beschouwing gelaten werd 28.957 kg ingenomen, waarvoor als voorschot een bedrag van ruim f 94.000 werd uitbetaald. De nabetaling beliep 20 van de voorschotprijs. Het aantal leveranciers daalde tot 741. Sedertdien zijn opnieuw enkele kudden opgeruimd, zodat de totale scheer in Zeeland in 1961 opnieuw wat lager zal zijn. De wolinname is voor dit jaar vastgesteld tussen 10 en 21 juli. De voorschotprijzen zijn inmiddels vastgesteld en liggen 20 cent per kilo lager dan in 1960. T extielafzet De textielafzet beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, mede door het permanent openstellen van het depot te Goes. De te kleine ruimte brengt echter vele moeilijkheden mee. Het laat zich aanzien, dat door ingebruikneming van een grotere af deling in het Landbouwhuis en de in schakeling van een nieuwe kracht vanaf het najaar 1961 op veel grotere schaal werkzaamheden zullen kunnen worden verricht. Dc afzet bedroeg in het afgelopen boekjaar een oedrag van ruim f 80.000. de bestellingen via Alk maar medegerekend. Rekent men de verkoop tijdens dc nabetaling mee, welke juist in het nieuwe boekjaar werd verricht, dan wordt dit cijfer ruim f 87.000. Het ledental steeg opnieuw met een 40-tal en is thans ruim 1500, waar van naar schatting nog 55 in het bezit is van schapen. (Slot van pag. I didaten zij komen van alle scholen: ook het b.l.o. in totaal zeven foutjes maken. Hoe zij zich van deze opgaaf hebben gekweten zal blijken, wanneer alle vragen lijsten zijn gecorrigeerd en alle praktische examens zijn afgelo pen. En dat zijn er in heel Nederland rond 240.000. Voor Zeeland kan gezegd worden, dat praktisch al le scholen deelnemen aan het examen. Het al eerder genoemde percentage geslaagden (87) zegt al genoeg. Daartegenover is het aantal scholen, dat zich van deel name aan de schoolverkeersexa- mens afwendt, te verwaarlozen. Dat vele gemeenten erg voor het' verkeersonderwijs zijn geporteerd, merken de organisatoren iedere keer weer. In sommige Zeeuwse steden en dorpen worden de exa mens zelfs van gemeentewege opgezet; elders verleent men een flinke subsidie. Het Goose gemeentebestuur bij voorbeeld geeft de afdeling „De. Bevelandcn" van „Veilig Verkeer'' voor elke geslaagde scholier een bijdrage van twee kwartjes. Men is op het ogenblik bezig een voor stel voor te bereiden, waarmee dit bedrag op een gulden kan wor den gebracht. Ook de inspecties van het lager onderwijs bieden, waar zij kunnen, aan het verkeers-" onderwijs dc helpende hand. En dan zijn er nog de jeugdige „bollebozen-in-liet-verkecr"de brigadiertjes. De scholieren met de witte banden en het spoorweg- spiegelei in zalcformaat. Zij zijn de vrienden van de vóetgangers, automobilisten en alle andere weggebruikers. En zij geven hun kornuiten een voorbeeld. Brigadior Borrie uit Goes leidt daar vijfde klassertjes voor op. Binnenkort krijgt hij er weer 32 onder zijn gehoor. Axel, Tcrncuzep, 's-Gra- venpolderHet zijn de plaat sen. waar zij op moeilijke en ge vaarlijke verkeerspunten hun diensten aanbieden. Dat gebeurt na een gedegen op leiding. Zij worden feestelijk gc- installeerd en blijven een jaar in functie. Dan nemen andere jon gens en meisjes hun plaatsen weer in. Zo is ook in Zeeland het ver* keersonderwijs populair. En kele scholen en politiemensen begonnen ermee: het was fa cultatief. Sinds enkele jaren is het nu 'n verplicht leervak. En dank zij ook het enthou siasme van de schooljeugd heeft het nog steeds een sympathieke naam. SLUISKILLEN AREN WILLEN NIET NAAR „BEIWARENCOMMISSIE" Dc bewoners van Sluiskil zijn niet van overtuigd, dat de werken in verband met de verbreding van het kanaal Terncuzen-Gent ten algemene nutte zijn. Dit hebben zij schriftelijk kenbaar gemaakt aan de commissie bestaande uit de Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, bijgestaan door eon door het algemeen bestuur aangewe zen deskundige en liet hoofd van het gemeentebestuur van Terneozon, die voornemens is vandaag (donderdag) en morgen (vrijdag) „de bezwaren van belanghebbenden nan te horen tegen het plan van onteigening ten name van liet rijk voor de verrui- filllllllillllllllllllllllllllll^ H Na een tocht van ruim een maand brach ten woensdag mor- M gen de beide zeesleepboten „Hudson" en „Poolzee'' van L. Smit en Co. Internationale s sleepdiensten het 2698 ton ine s tende en voor de sloop bestem- de vrachtschip Marsetlade haven van. Vlissingen binnen, if De sleep was op 28 april uit |f Paramaribo naar Vlissingen vertrokken. Het schip zal even- als dc lading, die uit schroot |I van diverse aard beslaat, val- len onder de slopershamer. Op de foto, de „Marsella" vlak nadat het schip was afgemeerd, m (Foto P.Z.C.). 1 Een fotoboek over Veere Fotoboeken verschijnen nog steeds met tamelijk starre regelmaat aan de lopende band en dat is 'niet zo verwonderlijk, want we leven ten slotte met film, televisie, smal film en kleurendia's in het visuele tijdperk. Dit laatste houdt evenwel tevens in, dat aan die visuele media steeds hogere eisen worden gesteld en met name het statische medium „fotoboek" dient wel aan hoge eisen te voldoen, wil het boeien. Na „Ontworsteld Land" en o.m. een fotoboek over West Zeeuwsch-Vlaan- deren, is er aan de reeks Zeeuwse fotoboeken weer een exemplaar toe gevoegd en wel „Veere, voordat in april 1961 'de vissersvloot vertrok". Het werd uitgegeven door Jhr. I. F. den Beer Poortugael (burgemeester van Vocre) en liet bevat foto's van T. Slagboom uit Vlissingen en van Jhr. W. L. den Beer Poortugael uit Veere. Voor tekst, lay-out en samen stelling tekende de journalist Kees Wiese uit Middelburg'. Het boek is wel bijzonder eenvoudig van opzet gebleven. De tekst is sa mengevat in de eerste vijf pagina's en dan volgen met telkens links een blanco pagina dc foto's, rond veertig in getal. Na een nogal opge wonden inleiding („In Veere vlijt de romantiek zich tegen U aan en sleurt U mee in de doelloze mijmering. De nevel van de zee slaat over uw hoofd de nevel van de droom slaat over uw hersens" ja, ja, minder kan het niet in Veere...) na die inleiding volgt in korte trekken de geschiede nis van Veeré. Dc foto's variëren in kwaliteit van het gebruikelijke doorkijkje, via mar kante koppen en opnamen van de er kende Veerse monumenten, tot een enkele compositorisch opvallende plaat. De gebruikte papiersoort is echter helaas niet precies de juiste om do foto's tot nun recht te doen komen. Uit het geheel krijgt men wel een beeld van „Voore, voordat in april 1961 dc vissersvloot vertrok", maar deze uitgave voldoet toch bepaald niet aan de eisen, die men in dit vi suele tijdperk aan een fotoboek moet stellen. Bijzonder storend is het bo vendien, dat de pagina's niet genum merd zijn, terwijl bij de inhoudsop gave wel een nummering werd aan gehouden: een nummering, welke op die manier uiteraard aan het doel Voorbijschiet. v. B. *VVWVVVwV>AA**'VVWWV\A y Voor Zeeuws nieuws zie ook de S S pagina's 5, 7, 8 en 10 WVMWWWWWWWNAVW lining van het kanaal niet bijbehoren de werken". „Artikel 165 van de grondwet", zo stellen de kombewoners van Sluiskil in liun schrijven, „zegt dat geen an dere onteigeningen kunnen plaats vinden dan die ten algemene nutte". In het schrijven aan de commissie, zeggen de betrokken eigenaren van woningen te Sluiskil van mening te zijn, dat het aan tc leggen werk, ten behoeve waarvan het ondevwcrpelij- ke ontcigeningsvoorstel aanhangig is gemaakt, wordt ondernomen ter voorziening in een bepaald buiten lands belang en dus niet ten algeme ne nutte. Bij dit buitenlands belang wordt mot name genoemd de haven van Gent. „Om deze reden", zo besluit het schrijven, „heb ik bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en verzoek ik de commissie dit verweer in een proces-verbaal op tc nemén". Naar wij vernemen hebben bijna alle öpgeroepenen een soortgelijke brief gezonden aan de „bczwnrencommis- sio". die dus vermoedelijk vandaag en morgen weinig te horen zal krij gen. Advertentie, i Drink Hero! Hero is zo fruitroyaal. Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero lieeft de «maak voor elke smaak. GEMATIGDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking niet plaat selijk enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en zuidwest. Gematigde tempe raturen, STRA NDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag overwegend droog, maar matig strandweer bij een zuidwesten wind. Ook opklaringen. Middagtem- peraturen 16 a 17 graden. Zeewater .14 gradon. Vooruitzichten: achter zwak buien- frontje zonnige perioden, maar nog te koele zuidwestelijke stroming. 9 juni ZON EN MAAN Zon op 4.21 onder 20-57 Maan op 2.48 onder 16.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2