PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMUNISTEN VEROVEREN VESTING PADONG IN LAOS Wrak Fridtjof Nansen op zee gelokaliseerd Overleg in Genève gisteren afgebroken Verkeersonderwijs heeft ook in Zeeland sympathieke naam SINDS MAART 30.000 DODEN IN ANGOLA FINS VROUWTJE ONDERWEG VOOR ROTTERDAMSE ELAND VIER DODEN IN HET VERKEER Einde eerste fase Evian-gesprek Anti-besje Vandaag... 204e jaargang - no. 133 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg,Markt51, tel. 3841 (b.g.g. red. adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2004, NOG GEEN DRIE DAGEN NA TOPGESPREK Volgens rebellenleider De leider van een opstandige be weging tegen het Portugese ge zag in Angola heeft gisteren in Leopoldstad kritiek geleverd op Westduitse wapenleveranties aan Portugal. De rebellenleider, die zichzelf Rober to noemt, zei dat hij had vernomen dat Duitsland pas nog 10.000 machi negeweren had geleverd aan wat hij noemde het fascistische Portugese leger. „Roberto" zei dat de Westduit se regering hierdoor een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de ..afschuwelijke misdaden" van de Portugezen in Angola, had overge nomen. Sinds 15 maart, toen de ongeregeld heden in Angola begonnen, waren volgens hem 30.000 Angolezen on der wie duizenden kinderen om het leven gebracht. Communistische guerillatroepen in Laos hebben zich gisteren, met veronachtzaming van de wapenstilstand, meester gemaakt van het bolwerk van de rechtse regering in Vientiane, Padong in de Vallei der Kruiken. De aanval van de Pathet Lao op de rege ringsstellingen was voorafgegaan door een bijzonder zwaar ar tilleriebombardement. Nog geen drie dagen daarvoor waren Kennedy en Kroesjtsjew het in Wenen eens geworden over de noodzaak van een strikt militair bestand in Laos. Voor het aan breken van de dag slaagden de Pathet Lao troepen erin door de stellingen van de regeringstroepen en de Meo-stammenleden heen te breken. Mevrouw Kennedy is met haar zus ter, prinses Lee Radziwill, in Londen gaan winkelen. (Foto). De dames reden in een zwar te Cadillac eerst naar de antiekzaak ,,Slculls", welke een mooie kans tuis te, doordat zij gesloten was. De tocht ging toen naar een antiekhandel in Bond Street. Tussen Vientiane troepen in Padong was het contact gedurende twaalf uur verbroken. De zes Amerikaanse adviseurs in het re geringskamp deelden daarna via een radioverbinding mee, dat de rege ringstroepen zich op andere posities hadden moeten terugtrekken. Het verlies van Padong wordt door waarnemers niet als een militaire ne derlaag van de eerste orde be schouwd. Men heeft erop gewezen dat de regerings- het uit bebost gebied en valleien be- Onderzoek naar oorzaak ramp duurt voort Portugese kikvorsmannen hebben woensdag in het water van de Atlan tische Oceaan ter hoogte van de Por tugese kust, het wralc gelokaliseerd Met twee chartervliegtuigen is het Concertgebouworkest na zijn succesvolle tournee door de Ver enigde Staten dinsdagavond en -nacht op Schiphol teruggekeerd. Pauleenist Labordus, wilde best weten dat hij in de V.S. was ge weest; hij had een cowboyhoed en een grote speelgoedhond mee gebracht. van het ruim een week geleden ver ongelukte straalpassagiersvliegtuig „Fridtjof Nansen". van de K.L.M. Het toestel was in bruikleen afge staan aan de Venezolaanse maat schappij „Viasa". De kikvorsmannen hebben woensdag de gehele dag de plaats in de Atlan tische Oceaan verkend, waar men dacht dat het toestel was neerge stort. Gistermorgen hervatten zij hun speurtocht, die thans met succes is bekroond. Grote brokstukken van de Fridtjof Nansen liggen op de bodem van de zee. ongeveer drie mijl uit de kust die de naam „Fonte da Telha" draagt en tien kilometer ligt ten zui den van het dorp Caparica op de fyoek van de Taagmonding. De plaats van het wrak komt over een met die waartoe de commissie van onderzoek door berekeningen was gekomen. De oceaan is ter plaatse tussen de 150 en 200 meter diep. Gistermiddag heeft een aantal kleine maar krachtige schepen uit de haven van Lissabon koers gezet naar de door de kikvorsmannen bepaalde plaats om naar de brokstukken te gaan dreggen. Sterke onderstroom en de diepte van het water maken deze operatie bijzonder moeilijk. Intussen worden in een medisch labo ratorium en in de laboratoria van de politie, de brokstukken en menselijke overblijfselen onderzocht, die op het Portugese strand bij Caparica aange spoeld zijn. Woensdag heeft de commissie van onderzoek van de K.L.M., personeels leden ondervraagd van de luchthaven Portela van Lissabon, die op het ogenblik van de ramp dienst hadden. staande gebied bij Padong tal van defensieve punten biedt van waaruit de regeringtroepen de strijd kunnen voortzetten. Artillerieduels In het wapenstilstandsdorp Ban Na- mone hebben de neutralistische pro- westerse en communistische militaire en politieke onderhandelaars hun overleg zonder vooruitgang voortge zet. Zij moeten de wapenstilstand een vastere basis geven en het eens wor den over een gezamenlijke delegatie naar de veertienlandenconferentie over Laos in Genève. Artillerieduels zijn ook voorgekomen in Ban Keoeng en Phong Hong ten noorden van Vientiane. Verdaagd In verband met deze grote actie werd de voor gisteren uitgeschreven bijeen komst van de Geneefse vredesconfe rentie over Laos geschorst. De offi ciële woordvoeders van Engeland en de Sowjet-Unie deelden mee dat de zitting: „bij gebrek aan sprekers" was verdaagd, doch leden van ver schillende delegaties gaven te kennen dat de crisis in Laos de feitelijke re den voor de schorsing was. Het gebied waar de anti-communisti sche strijdkrachten stand hielden was ongeveer 515 vierkante kilometer groot. Het wordt doorsneden door ra vijnen en bergbruggen, die alle na tuurlijke vestingen zijn. Kantlijn Jongetje in Broekerhaven nog niet gevonden I)e driejarigè Gerard van der- Meu- lèn uit het kleine Westfriese plaats je Broekerhaven die sinds zater dag wordt vermist, is nog niet ge vonden. Gisteren zijn sloten in de omgeving van het huis geheel onder zocht, echter zonder resultaat. De politie weigert in te gaan op vragen over eventuele ontvoering. Dezer dagen is uit Finland een jonge vrouwelijke eland per boot naar Rotterdam getransporteerd. Zij is door de diergaarde in Hel sinki geruild met diergaarde Blijdorp in de Maasstad, waar zich een jeugdige weduwnaar-eland bevindt. Skoll, zoals hij heet, is indertijd met een vrouwtje door de Riverdale Zoo in Toronto aan Blijdorp geschonken. Het paartje was toen zes weken oud. Het vrouwtje is echter ziek geworden en overleden. Skoll is nu twee jaar oud. Zijn nieuwe a.s. echtgenote anderhalf jaar. Deze grootste nog levende hertachtigen zijn pas op 4-jarige leeftijd volwassen. De Finse eland is op het ogenblik haar maand verplichte quarantaine aan het uitzitten. Deze diersoort is gelukkig nog niet zeldzaam. Er leven er nog tienduizenden in Alaska, Canada, Noord-Europa en Noord-Siberië. Ze zijn wel moeilijk te vangen. De volwassen eland is hoger dan een flink paard. Het typische af geplatte gewei kan een spreiding hebben van bijna twee meter. VWVWvVVWvVWvVVVVV\***AVVVVWVVNAN*A^VVVVVVW pc 54-jarige vrachtwagenbestuurder Cornells Koch uit Breda is dinsdag avond tussen Mönchen-Gladbach en Düsseldorf dodelijk verongelukt, toen hij op een met knipperlichten be waakte overweg door een goederen trein werd gegrepen. De 13-jarige G. J. Geertsen uit Nij megen is bij het oversteken van de Broerdijk te Nijmegen door een auto gegrepen en om het leven gekomen. Het driejarig zoontje van de heer H. Suurd in Oudehorne is achter de ou derlijke woning onder een achterwiel van een door zijn vader bestuurde tractor gekomen. Op weg naar een ziekenhuis overleed de kleuter. De 79-jarige L. J. Egberts is bij het oversteken van de weg in zijn woon plaats Weesp door een personenwa gen gegrepen en op slag gedood. De Frans-Algrijnse vredesbesprekin- gin in Evian zijn woensdag aan het einde van de eerste fase gekomen, zo heeft een Franse woordvoerder na afloop van een bijeenkomst van twee uur verklaard. In de tweede fase, die donderdag zal beginnen, zullen de twee partijen een lijst opstellen van punten, ten aan zien waarvan zij een gemeenschappe lijke basis hebben. Daarna zal wor den uitgemaakt, op welke wijze deze problemen moeten worden aangepakt. SPONTANE REACTIES VAN SCHOLIEREN EN OUDERS Enige jaren geleden heeft de ar chitect ir. N. Luning Prak in het Zeeuws Tijdschrift een ar tikel gewijd aan het werk van de Schoonheidscommissie. Zij lichten ve le gemeentebesturen voor over de „schoonheid" van nieuwbouw- of ver bouwingsprojecten en het naar aan leiding daarvan uitgebrachte advies is voor de gemeenten vaak van be slissende betekenis bij het al of niet verlenen van een bouwvergunning. Wij hebben dezer dagen het artikel van de heer Luning Prak nog eens voor de dag gehaald en het herlezen, want er was daartoe een gerede aan leiding. In de Middelburgse Lange Delft namelijk is een gevel vanachter een tot voor kort geheel afgesloten stelling te voorschijn gekomen, die wel nodig maakt na te gaan wat ei genlijk precies de taak van een schoonheidscommissie is Diezelfde gevel bracht ons de tijd in herinnering, waarin wilde discussies werden gehouden over wat men de „Delftse School" heeft genoemd: de imilatie-oudhol- landse gevels in plaatsen als Wage- ningen, Rhenen en Middelburg. Een strijdbaar man als J. J. Vriend schreef destijds daarover in de Groene Amster dammer. dat zij getuigden van de „geest van het besjeshuis en het snoepwinkeltje". Die geest is in deze tijd gelukkig vrij wel verdwenen bij de instanties, die de bouw- en verbouwplannen beoor delen: de strakke lijn, die in her bouwde stadskernen als Middelburg aanvankelijk werd gehandhaafd, kreeg (mede dank zij de druk, uitge oefend door de middenstand) lang zamerhand een heel wat soepeler verloop. Vooral de laatste jaren geeft Middelburg voorbeelden van verbou wingen te zien, die een straatwand een geheel ander uiterlijk verlenen. De orthodoxie van de Delftse school blijkt daar wel geheel afgezworen. Met deze ontwikkeling kan men vre de hebben. Tenslotte gaat het niet aan om een binnenstad, tevens winkel centrum, één „groot hofje voor ouden van dagen" (de uitdrukking is weer van Vriend) te maken. Maar aan de andere kant valt niet te ontkennen, dat de binnenstad van Middelburg nu eenmaal voor een groot deel is herbouwd naar de opvattingen, die destijds de toon aangaven. En het zijn dus deze opvattingen, die nog altijd het karakter van de binnenstad me de bepalen. Bij het loslaten van de strenge eisen der Delftse school zal met name bij verbouwingen niet ver geten kunnen worden, dat een nieuwe stijl in elk geval enigermate zal moe ten harmoniëren met de omgeving. Deze laatste overweging was het vooral, die ons het artikel van ir. Luning Prak nog eens deed herlezen. En daarin trof ons de pas sage, waarin de auteur spreekt over de minimum-eisen, welke de schoon heidscommissie behoort te hanteren. Zij hebben op twee aspecten betrek king. zo zet hij uiteen ten eerste wordt de relatie van het gebouw met zgn omgeving beoordeeld en ten tweede beoordeelt de commissie het bouwkundig ontwerp op zichzelf. Wij hebben ons nu afgevraagd of de Mid delburgse schoonheidscommissie deze normen niet hanteert, dan wel of het gemeentebestuur het advies der com missie naast zich neerlegt. Want bij het bekijken van de nieuwe gevel in de Lange Delft, dit „huis met de groene pilaren", zoals men het wel zou mogen noemen, kan een ernstige twijfel aan de toepassing van de hier boven genoemde minimum-eisen niet worden onderdrukt. In ieder geval is de relatie met de omgeving, naar wij althans menen, wel ver te zoeken. Men begrijpe goed wij juichen het toe, wanneer men zich in Middelburg verzet tegen „de geest van het bes jeshuis". Maar betekent dat nu le vens, dat men in een uiterste moet vervallen zoals hier is gebeurd Is deze „anti-besjes"-gevel zoveel beter dan het gewraakte „snoepwinkel tje" De schoonheidscommissie, of in ieder geval het gemeentebestuur van Middelburg, vindt blijkbaar van wel. Men kan dus vermoedelijk in de toekomst nog heel wat tegemoet zien OP DE MEEST ONVERWACHTE ogenblikken staan Goese jongens en meisjes in deze weken op een stoep in de Lelie straat. Zij bellen dan aan bij brigadier Joh. Borrie van de gemeentepolitie, de Zeeuwse secretaris van het Verbond voor Veilig Verkeer. „Heeft U de verkeersdiploma's al in huis?", klinkt het wat aarzelend uit de mond van een lagere- scholier, die zijn zenuwen voor het schoolverkeersexamen- 1961 is te boven gekomen. Dat is er dan één van de veertien tot vijftienhonderd, die in Goes heeft deelgenomen. Eén van de duizenden, die in Zeeland een deel theorie en een brokje verkeerspraktijk onder het wakend oog van politie- en Veilig- Verkeersmannen hebben bedreven en nu met spanning wach ten op de uitslag. Voor schoolexamens slaagde vorig jaar 87 pet kandidaten En deze spontane informaties van de scholieren zijn eigenlijk teke nend voor de hoge vlucht, die liet verkeersonderwijs sinds een tien tal jaren ook in het Zeeuwse, laiul heeft genomen. De verzegelde en veloppen van het Utrechtse bondi- landen 87 pet. van de kandidaten het waardevolle document weer zijn uitgereikt, hebben de organi satoren bereikt, dat weer zoveel duizenden kinderen in het ver keer aan liet denken zijn gezet. „Want daar gaat het ons om", zo vertelt de voorzitter van de afdeling „De Bevelanden" van"het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer H. B. Pilaar, als wij hem vragen naar het resultaat van het verkeersonderwijs op de Zeeuwse lagere scholen. Verscherpt bureau zijn op 14 maart in hon derden lagere scholen in deze pro vincie geopend en de kandidaten uit de vijfde en zesde klassen heb ben weer hun antwoord gegeven op de twintig vragen, die hen in de opgaven werden gesteld. Op het ogenblik zijn op verschil lende rlaatsen nog de praktische examens aan de gang. En wan neer binnenkort alle diploma's vorig jaar behaalde op de Beve- „Het reactievermogen wordt ver scherpt en heel wat kinderen heb ben in de auto van vader al eens duidelijk laten blijken, dat zij in het woud van verkeersborden goed wegwijs zijn". De heer Pi laar diept uit z'ijn geheugen en kele reacties van ouders op, die eigenlijk allemaal in deze rich ting gaan. Het verkeersonderwijs slaat aan: de kinderen zrjn en thousiast, de ouders appreciëren het bijzonder en de mannen van „Veilig Verkeer" steken er heel wat uurtjes in. Sinds januari 1959 is de verkeers- kennis als een verplichte tak van onderwijs in het rooster van de lagere scholen opgenomen. Het is ondergebracht bij het vak aardrijkskunde. De heer Pilaar zou liefst nog wat verder gaan en liet als een apart wekelijks uur tje in het lessenschema opgeno men zien. In de hoogste schoolklassen be gint het verkeersonderwijs pas serieus. Dan worden de jongens en meisjes" voorbereid op het exa men. Dertien afdelingen van „Vei lig Verkeer" zetten in Zeeland hun schouders onder de organi satie van deze tests en waar men nog geen afdeling kent, nemen de gemeentebesturen de regeling op zich. Vrijwillige hulp „En dan niet tc vergeten de vrij willige hulp, die we krijgen van rijks- en gemeentepolitie", vult de heer Pilaar zichzelf aan. Bij het theoretische deel van het examen wordt de onderwijzer in de klas geflankeerd door een geünifor meerde politieman. En dat onder streept voor de iongelui nog eens 't belang van de kennis, die zij zich voor deze proef hebben eigen ge maakt. Dit jaar mochten de kan- Ms. M. A. Mieras lid van Tweede Kamer Ds. M. A. Mieras heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer voor de S.G.P. in de vacature, ont staan door het overlijden van ds. P. Zandt, aangenomen. Ds. Mieras is predikant van "de gere formeerde gemeente in Krimpen aan de IJsel. Van 21 april 1942 tot 6 juni 19'14 stond ds. Mieras te Ternèuzen. Mr. Stikker gaat komende week naar Kennedy De secretaris-generaal van de NAVO, inr. D. U. Stikker, zal volgende week een bezoek van drie dagen aan Washington brengen voor besprekin gen met president Kennedy en enkele leden der Amerikaanse regering. ......verricht de aartsbisschop van York, dr. A. Ramsey, in de kathedraal te York de inzege- y ning van het huwelijk tussen S de hertog van Kent en Katheri- ne Worsley. (Zie slot pag. 2 kol. 3) i vvwwwwwvw*a<v^vwv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1