Jood schold Eichmann uit voor „zwijn' KLANKBORD Geen beperking van vestiging in het westen van ons land RUSK WAARSCHUWT VOOR HERHALING VAN CUBA RECONSTRUCTIE EPISODE IN ONTVOERING ERIC PEUGEOT DONDERDAG 8 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE CO V BANT S Kreekrakplan wacht op resultaat onderhandelingen met België (Van onze parlementaire redacteur). Hoe dicht bevolkt de randstad Holland ook is en hoe sterk de industrieën zich daar hebben geconcentreerd, toch verkeert het westen des lands niet in een zo ongunstige positie, dat maatregelen ter beperking van de vesti ging in dit gebied noodzakelijk zijn. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, nir. Van Aartsen, heeft dit woensdag uitdrukkelijk verklaard, toen hij in de Tweede Kamer het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening verdedigde. Hij achtte een situatie zoals bijvoorbeeld in Parijs en in andere landen met miljoenenconcentraties veel moeilijker. Daar zijn wel voorschriften, die de vestiging beperken, nodig. Er is wel inter departementaal overleg over het vestigingsbeleid in het ivesten des lands gaande. De regering laat de zaak dus niet op haar beloop, maai er bestaat op dit ogenblik nog geen aanleiding tot beperkende maat regelen, aldus de bewindsman. Hij vestigde er de aandacht op, dat een goede ruimtelijke ordening niet het westen van „overig Nederland" moet scheiden. Zij moet tot een be vredigende oplossing komen voor ge heel Nederland. Voor een goede be volkingsspreiding zouden tot 1980 400.000 mensen uit het westen moe ten afvloeien. De minister, die het getal 400.000 als norm beschouwde, meende dat daai-naar behoort te worden gestreefd. Hij vond de gedachte steun te ver lenen aan slechts enkele levenskrach tige kernen, teneinde deze tot volle dige ontplooiing te brengen, zodat zij een tegenwicht tegen het westen kunnen vormen, de moeite van het overwegen waard. Mr. Van Aartsen meende, dat uitbreiding van de in dustriegebieden buiten het westen kan worden bevorderd door het ver lenen van prioriteit aan regionale regelingen. Hij dacht hier by aan westelijk Noord- Brabant en aan het Kreekrakplan. Op het Kreekrakplan kon hij niet nader ingaan, zei hy, zolang hij niet weet hoe de onderhandelingen met België over de Schelde-Rynverbin- dingen aflopen. Dat was echter en kele afgevaardigden, die beweerden, dat tussen het Kreekrakplan en de Schelde-Rynverbinding geen verband bestaat, niet duidelijk. Overigens werd wel het een en an der gedaan aan de samenwerking met buurstaten over planologische bestemmingen van grensgebieden. Er is bijvoorbeeld een Belgisch-Neder lands rapport in voorbereiding over de Kempen. De minister gaf uiting aan zijn op vatting dat moet worden gestreefd naar een modern en rationeel inge richt platteland, waar een gunstige agrarische ontwikkeling mogelijk is. Een uitermate moeilijk en pijnlijk probleem noemde hij het afsterven van kleine dorpen. Het is niet ge makkelijk er wat aan te doen. De bewindsman kwam althans niet ver der dan de verklaring dat men er zijn aandacht aan zal moeten wijden. Landaanwinning Op de vraag, of nieuwe landaanwin ning nodig is, nu de omvang van de agrarische produktiegebieden steeds kleiner wordt, antwoordde hij dat het voorbarig zou zijn om nu al met ver dere landaanwinning te beginnen. De inpoldering van het IJselmeer en de Deltawerken zullen nog tot 1980 du ren en er zijn tal van andere objec ten, die de aandacht vragen. De minister achtte geen grond aan wezig voor de vrees, dat bij de vast stelling van bestemmingsplannen, voorschriften kunnen worden gege ven die funest zijn voor agrarische gebieden. Om aan grohdspeculaties te ontko men, had men de minister gesugge reerd tot prijsbeheersing te besluiten. Hij meende, dat men daarmee het euvel niet bestrijdt. Aan de provin ciale planologische diensten is in middels om een opgave van grond- verkopen en grondspeculaties ge vraagd. De recreatievoorzieningen schets te de minister als uitermate be langrijk. Bij de vorming van de Zuiderzeepolders, bij de Delta werken en bij ruilverkaveling wordt terdege aandacht aan de recreatie besteed. Men moet dat niet onderschatten, zei de bewinds man. De lagere organen dienen aan de recreatie grote aandacht te schenken. De minister had geen behoefte aan een facetplan voor de recreatie. Wel aan een beeld van de mogelijkheid tot ruimte lijke spreiding van recreatiegebie den. Daarnaar wordt thans een onderzoek ingesteld. Het zal een Door een studiegroep van de rijks dienst voor het nationale plan wordt ook een onderzoek ingesteld naar het nationale aspect van de zeeha venfuncties. Het resultaat van deze studie achtte mr. Van Aartsen on misbaar als grondslag voor het vast stellen van het regeringsbeleid te dien aanzien. Openbaar Wat tenslotte het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening aangaat, be toogde hij dat het zwaartepunt is gelegd bij de bestemmingsplannen. Dat wil niet zeggen dat het nationale ruimtelijke beleid hierdoor niet vol doende is gewaai-borgd. Het ontwerp gaat namelijk uit van een nauw overleg tussen het rijk, de provincies en de gemeenten. De streekplannen zullen niet ter visie worden gelegd, omdat ze geen bin dende voorschriften inhouden. Zij zijn meer te beschouwen als een pro gram. Bovendien zijn zij, nu zjj niet door Gedeputeerde Staten, maar door de Provinciale Staten worden vast gesteld, publiek en kan er dus op worden gereageerd. De kamer begint vandaag met de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp. Er liggen al 27 amen dementen ter tafel HET PROCES-EICHMANN Sterilisatie van joden door rechtbank besproken V In betproces-Eichmann zijn de eer ste 4(1 minuten van de zitting op woensdagmiddag achter gesloten deu ren gehouden. Zowel de toeschouwers als de pers moesten vertrekken. Tij dens het besloten deel van de zitting getuigden twee joden die in de vernie tigingskampen waren gesteriliseerd. Hun namen werden niet bekend ge maakt en rechter Mosje. Landau be paalde dat deze getuigen niet moch ten worden gefotografeerd. Evenmin mochten van hen opnamen verschijnen op het gesloten t.v.-net. Het was de eerste maai dat het pro ces achter gesloten deuren werd ge voerd sedert het acht weken geleden begon. Eichmann en zijn Duitse ver dediger. dr. Robert Servatius, waren aanwezig. De politie zette alle toe gangen tot de rechtzaal een half uur voor de opening van de zitting af. Sterilisatie van joden' is onderdeel van het vierde punt van de 15 punten omvattende akte van beschuldiging- tegen Eichmann. In zijn openingsver- klaring heeft aanklager Gideon Hausner, aan de rechtbank verteld dat medische experimenten werden uitgevoerd op mensen alsof ze proef konijnen waren. Incident Eichmann werd gisteren tijdens het proces uitgescholden door een ortho doxe jood. Deze man werd snel door drie politiemannen buiten de rechts- Het militaire bewind in Zuid-Korea beeft de pensioenen van invalide mili tairen tot 350 procent verhoogd. Het ma ximumpensioen bedraagt voortaan onge veer 530 gulden per jaar. De verhoging zal de schatkist ruim 45 miljoen gulden zaal geleid. Het was het vijfde inci dent van deze aard sedert het begin van liet proces. De man begon te schelden toen een in Polen geboren dokter getuigde over het kamp Auschwitz, waar 2}/> miljoen joden zijn omgekomen. In het jiddisch werd geschreeuwd „hond, zwijn. Je hebt vrouwen en kinderen verbrand. Na Hitier, Himmler en Goe ring komt Eichmann. Je hebt al mijn broers, zusters, mijn vrouw en myn ouders vermoord". Eichmann deed of hy doof was. Wim van Est, de winnaar van de wielerwedstrijd Bordeaux-Parijs, is dinsdag in Sfi. Willébrord gehuldigd. Tijdens deze huldiging werd hij tot ereburger van zijn woonplaats be noemd, terwijl hij tevens mocht ho ren, dat men een straat in St. Willé brord naar hem zal noemen. Op de foto zien xoe hem, breeduit zwaaiend naar de enthousiaste mede burgers, op weg naar het parochie huis „De Lanteern", waar de huldi ging plaats zou hebben. VERZET IN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Communistische agitators vermomd als revolutionairen Het door president Kennedy voorge stelde program van Amerikaanse hulp aan het buitenland is woensdag In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden op verzet gestuit, hoewel minister van buitenlandse, zaken Dean Ruslc pleitte voor snel hande len. Zowel democraten als republikeinen hadden kritiek op de in het wetsont werp omschreven wijze van finan ciering. Hun vrees was dat het con gres de controle op het program zou verliezen. Voorts wilden zij weten wat gebeurde om verspilling en on doeltreffendheid bij de uitvoering van het program uit te bannen. In ant woord hierop, zei Rusk: „Op heel wat belangrijke plaatsen kómen an dere mensen". In dit verband merkte de minister verbitterd op dat het moeilijk was geschikte mensen te interesseren. „Naar mijn mening is de urgentie van onze situatie niet minder dan in geval van oorlog, en zouden Amerikanen wanneer een beroep LISE BODIN HUILDE Jeugdige hoofdpersoon was niet aanwezig In een huis te Grisy-les-PIatres, ten westen van Parijs, heeft woensdag de reconstructie plaatsgehad van een episode uit de ontvoering van Eric Peugeot, die daar namelyk door de ontvoerders werd vastgehouden. De hoofdpersoon van het drama ont brak echter. De vader van Eric Peugeot overhandigde de rechter commissaris een doktersattest waar in werd verklaard dat het deelnemen van de kleine Erie „schadelijk" zou zijn „voor zijn zenuwgestel". Rondom de villa werd de wacht ge houden door polïtieversterkingen, de straten rondom het huis waren afgezet en een hefsehroefvliegtuig van de politie cirkelde rond in de omgeving toen de rechter-commissa- ris, de getuigen en de drie mannen en twee vrouwen, die ervan worden beschuldigd Erie te hebben ontvoerd, bij het huis aankwamen. De Deense schoonheidskoningin Lise Bodin stapte huilend uit de overval wagen. De tweede vrouwelijke ver dachte, Rolande Niemezic, die even als Lise Bodin wordt beschuldigd van medeplichtigheid, scheen niet onder de indruk te zijn. De beide ontvoerders, Pierre Lar- cher en Raymond Rolland, zagen ei1 bleek uit. Ook de medische student Jean Rothman, was bij de recon structie aanwezig. Volgens de politie hadden de ont voerders het huis gehuurd om er Eric vast te houden terwyl zij op het losgeld wachtten. Vorig jaar april werd de jongen ontvoerd, terwyl hij in de speeltuin van de exclusieve golfclub St. Cloud aan liet spelen was. Hij werd drie dagen vastge houden tot zyn vader het losgeld van 500.000 N.F. had betaald. op hen wordt gedaan, al het an dere moeten neergooien om ons te komen helpen". In zijn pleidooi voor het nieuwe pro gram voor hulp aan het buitenland, wees Rusk erop dat de opmars der achtergebleven landen aan de gang is. Zij zullen de weg van het totalita risme niet kiezen als zij een andere keuze hebben. Die andere keuze moeten de Verenig de Staten en andere naties hun ge ven. De geliefde taktiek van commu nistische agitators, infiltranten en guerillastrijders, betoogde Rusk, is zich voor te doen als revolutionairen die het volk leiding geven tegen on derdrukking. Wanneer dit sucees heeft gebad, wer pen zij hun vermomming af en blij ken dan de agenten te zijn van het communistisch imperialisme die zelf de onderdrukkers worden. We heb ben op Cuba die list zien slagen. We hebben hem in Irak en Kongo zien mislukken. We zien het aan de gang in Laos en Vietnam. „Vader van Franse kernbom" Algerijns bevelhebber Generaal Aïlleret is benoemd tot op perbevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, als opvolger van gene raal Gambiez, die directeur van het instituut voor hoger militair onder wijs is geworden. Generaal Ailleret wordt wel „de va der van de Franse kernbom" ge noemd, omdat hrj in februari van het vorig jaar in de Sahara de knop indrukte, waardoor de eerste Franse atoombom tot ontploffing kwam. Na de militaire putsch in Algiers in april werd hij benoemd tot rechterhand van generaal Gambiez. Deze werd tijdens de putsch door de opstandige militairen gevangen ge nomen. Professor Karl Jung in Zwitserland overleden Ho wereldberoemde psycholoog pro fessor Karl G. Jung is dingsdag kort voor zijn 86ste verjaardag in de Zwitserse plaats Kiisnacht overleden. Jung is Sigmund Freuds beroemdste leerling en later diens felste tegen stander geweest. De echtgenote van Jung was in 1955 overleden. Het echtpaar had een zoon en vier dochters. Radio-astronomen in Dwingelo deden uiterst belangrijke ontdekking Nederlandse radio-astronomen hebben met behulp van de radio-telescoop in Dwingelo een belangrijke ontdekking gedaan, namelijk dat de straling uit het melkwegstelsel gepolariseerd is. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de rijksuniversi teit te Leiden en directeur van de ster renwacht aldaar, dat de astronomen reeds lang het vermoeden hadden, dat de straling uit het melkwegstelsel ge polariseerd was, zonder daarvoor het directe bewijs te kunnen leveren. Re cente onderzoekingen met de radio telescoop te Dwingelo hebben thans aangetoond, dat dit vermoeden juist was. „De straling uit het melkwegstelsel", zo vervolgde de hoogleraar, „wordt veroorzaakt door het zogenaamde „synchrotron mechanisme". Hieron der verstaat men het cirkelen van elektronen met een enorm hoge ener gie zo groot als die der kosmische straling rondom de magneetvelden in het melkwegstelsel. Deze ontdek king opent perspectieven voor een verder onderzoek van de bewuste magneetvelden, dat echter vele jaren in beslag zal nemen. Zwaar onweergepaard gaande met lievige regenval, heeft dinsdagavond in het oosten en noorden van Neder land veel schade aangericht en over last bezorgd. In Groèsbeek stroomde het ivater van de omliggende heuvels huizen en hotels binnen, een rijwiel zaak moest geheel voor het water worden ontruimd. Foto: Bewoners van het geteisterde gebied in Groesbeek doen hun best het overtollige water met bezems té verwijderen. I MIKOJAN ....op zijn hurken.... Canadese kinderen gooiden met radio-actieve stof In Toronto zijn 14 kinderen in het bad geweest in een ziekenhuis, waar zij tiink zijn geboend. De kinderen had den in een opslagplaats een met lood beslagen kist gevonden, waarin fles jes waren verpakt, die een radio actieve stof bevatten. De kinderen gingen met hun vondst op stap. Op een open veldje werden enkele van de 500 flesjes kapot ge smeten. Tot over een afstand van ver scheidene blokken sloegen de geiger tellers aer genoeg uit om de bevolking van de stad vele angstige uren te be zorgen. De kinderen, die zelf ook zeer radio-actief waren, werden naar het ziekenhuis gebracht, waar zij in het bad werden gestopt. Het bleek, dat hoewel hun kleren terdege besmet waren, zijzelf nauwelijks enkele tik ken uit de geigerteller konden krij gen. Toch zullen zij in de komende dagen onder controle blijven van ziekenhuis artsen eri daartoe elke dag even moe ten terugkomen. MR. VAN AARTSEN IN TWEEDE KAMER Jackie, lach eens riepen Italiaanse fotografen Jackie Kennedy is tijdens een kort oponthoud op het vliegveld van Ro me door een 50-tal Italiaanse foto grafen bestormd, toeu zij uit het vliegtuig stapte. „Lach eens", riepen de fotografen, terwijl de lach Jackie op het gelaat bevroor en zij zich een weg trachtte te banen door de dringende massa. „Hé, Jackie, lach eens". Zij wist tenslotte de wachtkamer te bereiken waar de fotografen niet werden binnengelaten. Enige ogenblikken later kwam een perschef van de luchthaven henbe richten dat „mevrouw Kennedy niet gestoord wenst te worden en nie mand van de pers te woord wil staan". Toen mevrouw Kennedy de wachtka mer verliet was de verwarring aan zienlijk verminderd dank zij een aan tal rechercheurs die haar onder hun hoede namen. Enige minuten over tijd vertrok liet vliegtuig naar Athene. KOEIENGEHUÏL. Prof. Krawarik in Graz heel't vastgesteld dat een koe soms dagen achtereen haar tranen de vrije loop kan laten. Vooral dure fok- beesten blijken echte huilebalken. De tranen zijii meestal een gevolg van rassenhaat of egoïsme, aldus dé pro fessor. Koeien van eenvoudige af komst houden hun gevoelens voor zich. Het Wereldgebeuren Dans om de galg Nikita Kroesjtsjew keek maan dagavond wat spijtig naar zijn werkelijk niet geringe lichaams omvang, toen in de ambassade van Indonesië in de Russische hoofdstad, waar hij de gast van president Soe- karno was, de vice-president van de Sowjet-Unie, Mikojan, op zijn hurken een ingewikkelde Kaukasischc dans uitvoerde. Al dansend nodigde deze de overige Sowjet-prominenten uit hem te volgen. Mikojan, die al in cle zestig is, werd er niet moe van. De gezette Kroesjtsjew kon alleen maar toekijken. Maar ook de gastheer in de ambassade-tuin, Soekarno. deed niet mee aan het dansfestijn. Dat ging nog moeilijker. Hij mag dan zijn taille meehebben, Soekarno was, zo als altijd, in uniform, compleet met officiersstok, versierd met gouden knop. Die stok fascineerde de Russi sche regeringsleider heel erg, want nog maar nauwelijks was de recep tie begonnen, of Kroesjtsjew pakte Soekarno z'n stok af en begon er mee op één van de trommels te slaan. De receptie was nogal geanimeerd en de Moscovieten kwamen voor de ambassade-tuinhekken een kijkje ne men. De dans werkte aanstekelijk, want de kijkers voor het hek begon nen te zingen. Dat was voor Kroesjt sjew een mooie gelegenheid om voor de tweede maal de stok van Soekar no te pakken. Hij dirigeerde met een enthousiasme, die voor de hurkdans van zijn plaatsvervanger Mikojan niet onder deed. Nadat men van de appelsap op iets pittigers was overgegaan, steeg de stemming van Soekarno, Hij stak z'n hand in een colbertzak van Kroesjtsjew, die hem teleurstelde met de mededeling dat hij zijn sala ris van de maand juni al had opge maakt. Even later greep Kroesjtsjew weer naar de goudgepunte stok van Soekarno. Hij stak hem in zijn zak. De Indonesische president die zich ongetwijfeld wat „kaal" zal hebben gevoeld, zei met een royaal gebaar dat zijn gast de stok best mocht hou den, als hij maar met kredieten voor Indonesië wilde betalen. Kroesjtsjew was blijkbaar zo in z'n schik, dat hij met de stok op een trommel begon te slaan en zelf een liedje maakte: „Indonesië is vrij, cha, cha, cha". Dat klopt wel niet helemaal met de werkelijkheid, maar dat zal Kroesje tsjew een zórg zijn. Terwijl dit aan de ene zijde van de ambassadetuin ge beurde, zwaaide de Sowjet-Russïsche president Bresjnew (een beetje schertsfiguur, maar elk land moet nn eenmaal een president hebben) met zijn zakdoek. Dat hoorde bij de lesli- ka-dans, die onder zijn leiding werd uitgevoerd. De Moscovieten die bij de ambas sadetuin kwamen kijken, moeten wel heel gerust zijn gaan slapen. Het gaat wel goed in een land, waar de leiders dansen en gouden stokken als dirigeerstaf gebruiken. Soekarno moet ook wel heel blij zijn geweest, want als jongen zal hij wel nooit hebben gedroomd nog eens als „pre sident" de gast van het Kremlin te zijn. Dat hij deze gastvrijheid moet betalen met een overduidelijke com munistische infiltratie in zijn land, zal hem in Moskou duidelijk zijn ge worden. Rauschnïg schrijft in zijn boek „Ge sprekken met Hilter" dat hij boven het knappen van de koekjes op de theepartijen op Berchtesgaden, de kreten van de gemartelden in de concentratiekampen hoorde. Wie maandagavond de dans- en trom melpartij in Moskou heeft gehoord en gezien, heeft wellicht boven de hurkdansmuziek de schreeuw om vrijheid van de Balkanstaten en de Baitische landen gehoord en boven de trommelsolo van Kroesjtsjew met Soekarno's stok klonken de kreten van een vernederd en hongerend In donesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13