Stil BARON BLUFF |»!jlt Vlaszwingelturbine Dreischor met gebouwen verkocht Fietspad-ongelukken onder Sas van Gent Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JUNI 1961 TURBINE NAAR BELGIË Proef maar eens zo'n zachte Edelcaramel Fijne romige smaak. Smeltend op de tong. 37 ct per 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka A andeelhouders passen tekort bij van f 8500 Gisteren, dinsdagmiddag zyn lé Drei schor de gehouwen eu de installaties van de „Coöperatie Vlaszwingeltur bine-' geveild. Een trieste zaak: na de ramp van 1953 werd de coöperatie met veel animo, geld van de boereu en Lions International en een garan tie van de gemeente gesticht. In die tijd was het Ionend liet gerote vlas zelfs tot lint te verwerken. Vanaf het tijdstip, dat liet Russi sche vlaslint op de markt kwam. moest de coöperatie met verliezen gaan werken. Daai'bij kwam nog. dat er weinig mensen meer te vin den waren, die in de vlasserij wil den werken. Het gevolg was. dat de aan de Boogerclweg in een ste nen, na de stichting' van de coöpe ratie vernieuwd gebouw staande installaties stil kwamen te liggen. Binnenkort worden ze gesloopt en getransporteerd naar het diehtby Kortrijk in België gelegen Engel munster: voor tienduizend gulden werd de fa. Vandermcesch en Vau- neste uit die plaats nieuwe eigena res.' Vandermcesch en Vanneste gaan het bestaande vlasverwerkingsbedrijf uitbreiden en de Belgische firma kwam voor een redelijke prijs aan een nog goede vlaszwingelturbine, waar voor de Dreischorse coöperatie des tijds dertigduizend gulden moest neer tellen. Wat er met de gebouwen gaat gebeuren staat nog niet vast: voor f 5500 werd de heer A. Bevelander uit Kerkwcrve de nieuwe, naar het zich laat aanzien tijdelijke eigenaar. Bijsmaak Voor de 48 aandeelhouders van de Dreischorse coöperatie en voor de gemeente Brouwershaven heeft de liquidatie van het vlaszwingeltur- binebedrijf nog een onaangename bijsmaak: de aandeelhouders zul len een tekort van 8500 moeten bijpassen en de gemeente Brou wershaven destyds de gemeen te Dreischor was nog garant voor een bedrag van 1500. Deze bedragen vielen nog iets ongun stiger uit dan was verwacht: de op brengst van de installaties was rede lijk, maar de gobouwen zijn goedkoop Examens Bij het op 1, 2 en 3 juni afgenomen eindexamen van de afdeling middel bare school voor meisjes aan dc Rijkshogereburgerschool tc Middel burg slaagden de volgende dames: Anneke de Greeuw te Vlissingen; Hcrma van Liere te Middelburg: Ma deleine Borket te Zoutelande; Paula Rijnberg te Middelburg: Dixie Stck- kinger te Souburg; Ada Top te Vlis singen; Atie Vader te Middelburg; Eclkje Visser te Vlissingen; Corrie Wattel te Serooskcrkc. Afgewezen: 1. Voor het te Goes gehouden examen voor bakkerspartoon slaagde de heer J. P. Sampon tc Sas van Gent. Advertentie met R DTERN fnwuamia,! ((ROTCR)) «IIVBSO» weggegaan. Dat gebeurde dinsdag middag in „Ons Dorpshuis" te Drei schor, waar de Zierikzecse notaris P. Heering onder grote belangstelling de verkoping leidde. Tn de gebouwen en installaties van de coöperatie, die dus in totaal 15.000 opbrachten, was destijds 75.000 geïnvesteerd, dertigduizend gulden in de turbine, 45.000 m het gebouw. Dit bedrag kWara toen bijeen door medewerking van Lions International 30.000). de gemeente Dreischor. die garant was voor een bedrag van 20.000 en het bedrag, dat de aandeelhouders in brachten. Voor één kilogram vlaslint is zeven kilogram vlas nodig; één kilogram vlas brengt 0.25 op, één kilogram vlaslint sedert de Russische dumping 1.05. Een simpel rekensommetje leert', dat het verwerken van vlas tot Vlaslint economisch tot de onmogelijk heden behoort. Zeeland van ruime naar krappe arbeidsmarkt Dr. C. de Galon sprak voor contactgroep personeelschefs Voor de Contactgroep van perso neelschefs en bedrijfsmaatschappe lijke werksters in Zeeland heeft dins dagmorgen te Zierikzee dr. C. dé Galan vanh et E.T.I. voor Zeeland gesproken over het onderwerp „De toekomstige arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland". Dr. De Galan ging er in zyn betoog van uit, dat de situatie in Zeeland zich ontwik kelt van een gesloten, ruime arbeids markt.naar een open en krappe ar beidsmarkt. De werkgelegenheid in het eigen ge west zal groeien en voor het bedrijfs leven betekent dit, dat men zal moe ten concurreren met de gehele Ne derlandse arbeidsmarkt. Daarvoor zul en nodig zijn goede arbeidsvoor waarden en een aantrekkelijk woon gebied met goede ontspanningsmo gelijkheden. Dr. De Galan betoogde, dat het gehele bedrijfsleven hieraan moet meewerken en in dit verband kwam onder meer nog ter sprake de instelling van een „reclamefonds", dat Zeeland kan propageren als woon- en werkgebied. Tijdens de discussie, die op deze in leiding volgde kwam nog naar voren dat het in de gemeenteclassificatie vastgelegde beloningsverschil veel geringer is dan het in feite blijkt te zijn. De deelnemers aan deze door de heer J. Quast uit Vlissingen ge leide bijeenkomst besloten hun be zoek aan Schouwen-Duiveland met een rondrit over het eiland. Vijfjarig meisje dodelijk verongelukt te Zaamslag Dinsdagochtend is te Zaamslag in de Veerstraat de vijfjarige Helena Dees door een personenauto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van dc personenwagen was dc heer C. P. M. V'. uit Vogelwaarde. Het kind had een vrachtauto laten passeren en wilde achterom deze auto de straat over steken. Zij lette daarbij niet op het overige verkeer, met het noodlottige gevolg. De gebouwen van de Coöperatie Vlaszwingelturbinetc Dreischor, clie gisteren met de daarin staande in stallaties werden verkocht. De vlas zwingelturbine gaat naar een bedrijf bij Kortrijk in België; de bestem ming van de gebouwen is nog niet bekend. Foto P.Z.C.) Leggen van riolering te Oud-Vossemeer aanbesteed In café-restaurant P. W. Dices to Oud-Vossemeer werd dinsdagmorgen in het openbaar aanbesteed het aan brengen van een riolering ter lengte van ongeveer 100 meter te „Onder de Molen" te Oud-Vossemeer. Er werd als volgt ingeschreven: J. van Vossen en Zn. te St.-Annaland, f16.000; N.V. Hazenberg te Breda, f 15.900; A. Klip- pel te Stavenisse, f15.600; T. van der Werf te St.-Maartensdijk. f 15.350; firma F. Zijlstra en Van der Dries te Gorlcum, f15.000; gebr. G. en M. Moerland en Zn. te St.-Annaland. f 14.800. De gunning is aangehouden. Carillonspel te Veere De traditionele zaterdagavond-bei- aardconcerten, die te Veere worden gegeven ter bevordering van het toe risme. beginnen aanstaande zater dag. Het carillon van de raadhuisto- ren zal dan van acht tot negen uur worden bespeeld door de heer Th. C. Ferwerda, stadsbeiaardier te Middel- burg. Voorts zal, voor een aantal belang stellenden, een drietal extra concer ten worden verzorgd, op 10 juni van 17.30-18.00 uur. op 7 juli van 16.30- 17.00 uur en op 10 juli van 39.00- 19.30 uur, door Piet Broerse, stads beiaardier van Veere en Vlissingen. Reddingsboot Burghsluis redde sportvisser j De „Vcerse" reddingsboot „Ma- f§ M ria Carolina Blankenheym" heeft dinsdagmorgen de eerste n succesvolle operatie sinds de overplaatsing naar Burgh- H sluis uitgevoerd. Voor die over- i| plaatsing mag een Brabantse fj sportvisser sinds dinsdagmor- H gen half twaalf wel heel dank- baar zijn §f Vóór die tijd was hij met ze- ven andere uit Noord-Brabant afkomstige sportvissers aan het vissen bij de haven van U Burghsluis. Hij vond het warm, ging zwemmen en werd Ie prompt met de ebstroom naar H zee gesleurd. De andere sport- vissers, die alarm sloegen, s troffen het bijzonder; kapitein J. A. Minneboo was met zijn nieuwe machinist A. Roon aan n =h boord van de „Maria Carolina Blankenheym". Binnen vijf mi- nuten bereikte de reddingsboot de met de stroom worstelende sportvisser, Hoewel de man kapitein Minneboo bijzonder =g H dankbaar was, wilde hij zijn H naam niet noemen, ,,'t Komt maar in de krant" excuseerde =e hij zijn anomiteït. ..'k Schrijf U later nog welff alrmehat S V. Lm An0«li CALTEX ARNHEM 6 CALTIX EINDHOVEN CALTEX NAPLES S p.i MEOON 6 te Fort Liberie PRmSWDERnNE6EALANOeN SCHELDELLOYD RIDDERKERK S v. SCHERPENDRECHT DORISTAD 6 KANTONRECHTER WAARSCHUWDE VOOR: ALRLASSEROIJK Het krioelt er Yan brommers en fietsen Over het hoofd van een verdach te heen heeft de officier van justitie mr. P. Schenkenber van Mierop, dinsdagmorgen tij dens de kantongerechtzitting te Terneuzen zijn bezorgdheid uit gesproken over de talrijke on gevallen, die plaatsvinden op het rijwielpad gelegen langs de rijksweg van Terneuzen naar Sas van Gent. Dit is het zoveel ste ongeluk op dit eenzijdige rij wielpad, zei de officier, die het onverantwoordelijk noemde om dit pad zo te handhaven. Soms krioelt het daar van bromfiet sen en rijwielen, waardoor op bepaalde momenten buitenge woon gevaarlijke toestanden ontstaan, hetgeen is gebleken door een aantal ongevallen met ernstige afloop. Zo'n ongeval had zich ook voorgedaan op 7 november van 't vorige jaar, toen verdachte II. G. B., portier te Sas van Gent, met zijn bromfiets twee wielrijders was voorbijgereden en daarbij in botsing was gekomen met een tegenligger. Vief mensen kwamen bij dit ongeluk te vallen. Een van hen is nog niet helemaal genezen. Uiteraard werd verdachte aanspra kelijk gesteld voor deze botsing en overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen. De hoofdinspecteur van verzekerin gen, C. C. uit Goes, wilde in de avond van 15 februari de boot van Porkpol- der naar Kruiningen nog halen. Hij had zich het risico van hard rijden beter kunnen besparen. De boot voer namelijk niet wegens mist. Juist die mist was oorzaak dat er een lange file auto's voor de veerhaven stond, waarop C. niet had gerekend. Plotse ling zag hij lichtjes voor zich opdoe men, hij week scherp uit naar links, raakte de berm van de weg en vloog toen rechts tegen een wachtende auto op, waardoor een kettingbotsing ontstond, waarbij vijf auto's waren betrokken. Dit kostte C.'s verzeke ringsmaatschappij duizenden guldens aan schadevergoeding, en verdachte bovendien conform de eis een boete van 50, subs. 10 dagen hechtenis. Bij verstek werd veroordeeld lot 40 subs. 8 dagen verdachte G. E. van S. uit Sas van Gent, die op 14 april aldaar bij het wegrijden een achter opkomende bromfietser had gehin derd, De Gentse begrafenisonderne mer J. S. W. zou op 26 maart te Sas van Gent bij het links afslaan een doorgang niet hebben vrijgelaten voor een achteropkomende auto. De verdachte hield hardnekkig vol, dat hij wel had voorgesorteerd. Hoewel de officier van justitie meende, dat de tenlastelegging was bewezen en een boete van ƒ30 subs. 6 dagen eiste, wilde kantonrechter mr. H. v. d. Belt de zaak nog eens aanhou den voor het horen van de inzitten den der achteropkomende auto. De vrachtrijder A. I. uit Wondelgem (België) had op 6 maart in de Nieuvr- straat te Koewacht ernstige schade Benoeming bibliothecaris provinciale bibliotheek Gcd. Staten \an Zeeland hebben met ingang van l juli a.s. benoemd tol bibliothecaris van de provinciale bi bliotheek van Zeeland te Middelburg mr. XV. D. de Bruine uit Vlissingen, thans wetenschappelijk ambtenaar van de provinciale bibliotheek. Mr. De Bruine volgt de heer H. Pie- ters op, die wegens ziekte met ver vroegd pensioen gegaan is. De nieuwbenoemde bibliothecaris is op 13 maart 1924 tc Vlissingen gebo ren en studeerde, na het eindexamen h.b.s. en het staatsexamen A te heb ben afgelegd, rechten aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Na aanvankelijk werkzaam te zijn ge weest aan het rijksarchief te Middel burg was hij vanaf 1952 archivaris van de gemeente Vlissingen. Vervol* ens werd hij met ingang van 1 no- 206. Franky trok aan een belte- koord. „Doe me een lol en hou me niet langer op", zei hij tegen baron Bluff. „Hoezo... het gesprek is toch nog niet ten einde'', vroeg de baron. „We zouden toch zaken doen met mijn song?" De zanger mal hem met een slim me blik. berokkend aan een bromfiets en een rijwiel die op het trottoir stonden. Dit gebeurde tijdens het passeren van een andere zware vrachtwagen. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld tot een boete van 10, subs. 2 dagen. De geluiddemper van de auto der Bcrgen-op-Zoomse vertegenwoor diger J. C. A. van E. bleek op 15 mei in Axel niet helemaal in orde te zijn. Er zat een barstje in, maar dat was bijna niet te zien, aldus verdachte. Een barst van 4 cm lang en heel duidelijk hoor baar, verbeterde de kantonrechter. De eis luidde 20 subs. 4 dagen, uitspraak 12.50 subs, drie dagen. De bankwerker W. R. reed op 4 fe bruari in zfln woonplaats met een ziekenauto achteruit en veroorzaak te daaibij schade aan een andere auto. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot een boete van 20.- subs. 4 dagen. Het rijden zonder voor- en achterlicht op de fiets kostte de technische leerling W. F. V. twee boeten van elk 5,subs. 1 dag hechtenis. Verkeerde richting D. A., lasser te Axel en T. de M. ver koper te I.Jzendyke kregen boeten van resp. 5.subs. 1 dag, en f 4 subs. 2 dagen omdat zij op woensdag 3 mei de Terneuzense markt waren opgereden in een verboden richting. De carrosseriebouwer E. de V. uit Terneuzen kreeg een waarschuwings boete van I.subs. 1 dag, omdat hij op 6 mei zijn rijbewijs niet kon to nen. Hij had het thuis 'aten liggen. „Nee. vrind... jij bent mo te link!" verklaarde hij. „Zelf de grammo- foonplatenrechten houden en mij met de kruimels afschepen, hè? Zoek jij maar een ander voor je song!" Hij wendde zich tot zijn bediende, diè st.il op de drempel verschoen. „Hendrik, wijs jij meneer even de uitgang?" Zo liep baron Bluff even later weer op straat, zijn song onder dc arm geklemd. „Dat was geen waarachtig kun stenaar, die Franky..." mompelde hij. „De man is helemaal verhard door zijn successen, gecorrupteerd door het zakenleven, verknoeid door de publiciteit kortom zijn muziek komt niet van binnen uit, uit een warm kunstenaars hart! Het is dus maar goed dal hy niet degene is, die mjjn song zal zingen... Mm! Maar waar haal ik nu zo gauw een andere zanger vandaan De baron was zo zeer in gedach ten verdiept, dat hy zelfs niet be merkte dat er iets bijzonders gaande was in dc plaatselijke schouwburg Stichting '40-'45 ontving oorlogsweduwen De stichting 39401945 te Vlissin gen heeft deze week een veertigtal dames uit Overijsel en Gelderland te gast, die dinsdagavond in Britannia tijdens een begroetingsavond werden onthaald op een traktatie en een ca baret progra innia In zijn welkomstwoord zei de heer J. Blankenburgh blij te zijn dat de da mes in Vlissingen te gast zijn. Hij wees erop dat de nagelaten betrek kingen soms de indruk hebben min of meer vergeten te worden, maar. zo zei liij, de stichting 39403.945 blijft haar best doen het lot van de oorlógsweduwen te verlichten. Hij hoopte dan ook dat de dames in Britannia een genoegelijke avond zouden hebben. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff sprak de da mes eveneens toe. Hij zei dat het niet de eerste maal was dat hij een der gelijke bijeenkomst bijwoonde. Hij meende te kunnen opmerken dat de herinnering aan het verzet van 1940 1945 in Vlissingen nog niet is ver flauwd. Hij sprak er ook zijn vreug de over uit dat de kranten en tijd schriften onlangs, in de eerste dagen van mei dieper en ernstiger op de oorlogsgeschiedenis zijn ingegaan, dan vroeger gebruikelijk was. Vervolgens gaf burgemeester Kolff een historisch overzicht van de groei van Vlissingen. opdat de dames zich beter zouden thuisvoelen in dc stad waar ze nu een week verblijven. Daarna genoten de dames geruime tijd van een vrolijk cabaretprogram- ma, dat onder leiding stond van de heer A. Eversdijk. De groep trad be langeloos voor de stichting 1940 1945 op. Jaarlijks schuttersfeest te Bergen op Zoom Op het terrein „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom werd dezer dagen het jaarlijkse schuttersfeest gehou den van de „Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging" afdeling Bergen op Zoom en omgeving. De Zeeuwse deelnemers hebben in deze wedstrij den geen slecht figuur geslagen. In de wedstrijdbaan A behaalde H. Hendriksen uit Yerseke de eerste prijs, tweede werd A. C. Maas te Anna Jacobapoldcr en J. C. Kooiman tc St.-Annaland eindigde als derde. In de wedstrydbaan B was de uit slag: B. van Dijke te Nisse: 2. J. d. Burgh te Sas van Gent; 3. M. Koenraadt to Wouw. De vrije-baanwedstrijd werd gewon nen door Th. Jacobs uit Hoogerheide, tweede werd A. C. Maas uit Anna Jaeobapolder, derde A. Huijbrechls le Zevenbergschoek, vierde M. Fride- richs tc Oud-Vossemeer en vijfde R. Hendriksen te Yerseke. Do groepswedstrijd werd gewonnen door de ploeg uit Breda. Na afloop reikte voorzitter Th. Asselbergs de bekers en de verdere prijzen uit aan de winnaars. Westdorpse vrouw overleed bij wasmachine Maandagmiddag is te Westdorpe de 33-jarige mevrouw S. Martens-Mut- tens, terwyl zjj aan liet. werk was met een elektrische wasmachine, plotseling overleden. De dokter en de FJ.H.B.O. waren spoedig ter plaatse en hebben de wouw meer dan twee uur lang zuurstof toegediend. Dit bleef echter zonder resultaat. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de doosoorzaak. De heer J. W. van 't Hoff erelid van N.C.R.V. In de te Utrecht gehouden jaarver gadering van do Ned. Chr.' Radio Vereniging (N.C.R.V.) werd als op volger van de heer J. W. van 't Hoff, oud-burgemeester van Sint-Laurens tot lid van het bestuur benoemd, de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het Chr, Nat. Vakverbond (C.N. V.). In deze jaarvergadering werd de heer J. W. van 't Hoff, op voor stel van het bestuur, tot erelid be noemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8