Pleegvader:Ik breng Adele Paul naar Oostenrijk terug' V.S. vragen grotere inspanning in NAVO Worms verliest kort geding van advocaat KERNWAPENS NODIG BIJ COMMUNISTISCHE AANVAL Margriet is nog 20 heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd.' WOENSDAG 7 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 NA VERLOREN PROCES Geen geld voor verder procederen (Van een speciale correspondent). De pleegouders van de Oosten rijkse baby Adèle Paul, de heer en mevrouw S. de Leeuw te Oegstgeest, zijn in het kort ge ding door de president van de Haagse rechtbank in het onge lijk gesteld. De wanhopige reactie van de heer De Leeuw op dit vonnis was: ,,Ik schei er mee uit. Mijn financiën laten me niet toe nog langer te blijven vech ten. Op het ogenblik ben ik in een stemming, om nog vanmiddag in mijn auto te stappen en de kleine Adèle naar Klagenfurt terug te brengen. Zondag is het meisje jarig. Haar eerste verjaardag. Toen het 3 weken oud was hebben we het on der onze hoede gekregen. Bijna een jaar dus hebben we het verzorgd. Wanneer ik dus nu zeg, dat ik het ga terugbrengen, is dat geen gering besluit. Maar ik kan niet anders. Binnen enkele dagen zou ik hoger beroep moeten aantekenen, en nu al staat mijn bedrijf bijna twee maan den stil, omdat het uitwijzingsbe- sluit teveel van mijn aandacht verg de. Nog zou ik natuurlijk de beslis sing van maandag van de permanen te vreemdelingen-adviescommissie kunnen afwachten. Maar een derge lijke beslissing moet in de voltallige commissie worden behandeld. Zal de negen man sterke commissie maan dag compleet zijn? Zal er dus een beslissing worden genomen? Er is een gerede kans, dat er nog maanden overheen gaan. In die tijd zal minister Beerman beslist niet in actie komen om het kind de grens over te zetten. Maar wel dien ik dan imniddels ook Acht doden bij ongevallen De 61-jarige schoolarts P. C. Jonge- breur uit Groningen is gistermorgen in Eelderwolde met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Op de rijksweg tussen Weert en Roer mond zijn een Nederlandse en een Duitse personenauto met elkaar in botsing gekomen. Het tweejarig doch tertje van de bestuurder, de heer Van Eert uit Nuth, werd op slag ge dood. Mevrouw Van Eert overleed in de loop van de avond. De 52-jarige elektricien A. Nippens uit Wildervanlc is bij het aansluiten van een boor op het elektriciteitsnet door de stroom getroffen. Hij over leed vrijwel onmiddellijk. Ten gevolge van de door regen glad de weg is een auto, waarin het gezin Hendrix uit Tegelen was gezeten in Altenkirehen in Duitsland, geslipt en tegen een boom gebotst. De 26-jarige J. Hendrix werdg edood. Zijn vader en twee broers zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Hun toestand is zorgwekkend. De 58-jarige arbeider A. Norder is bij zijn werk in een papierfabriek te Nieuwe Peltela door een vallende sta pel papier getroffen. Kort nadat men hem had bevrijd, overleed hij. Op de ryksweg tussen Haarlem en Halfweg nabij Liedebrug is een per sonenwagen frontaal in botsing ge komen met een vrachtwagen. De bei de inzittenden van de personenwagen een heer en een dame, zijn om het. le ven gekomen. Afivert.erit.ieJ Eerste Kamer bijeen Minister Visser over Amerikaanse defensie-hulp De minister van defensie, de heer Visser, merkte gisteren in de senaat op, dat van een eigenlijke Nederland se verdediging niet meer kan worden gesproken. Van een landsverdediging is de defensie meer een gebiedsver- dediging geworden. Daarbij komt de snelle ontwikkeling van de techniek en van het atoomwapen. De minister ging vervolgens in op het wegvallen van de Amerikaanse hulp. Die hulp is zeer belangrijk ge weest. Het risico, dat er aan was verbonden, is al die jaren aanwezig geweest. Spreker heeft bij zijn op treden in het kabinet ten deze een continuïteit gevonden. Thans wordt aan de onzekerheid een einde ge maakt. De bewinsman zei het risico van de aanvang af te hebben onder kend. Hij heeft zich ook nooit opti mistisch uitgelaten over het voort duren ervan. Engelse vakbond voor schooljeugd M David Harwick, een 15-jarige M 1| scholier uit het Engelse plaats- M pE je Mansfield, heeft een plan bekendgemaakt voor de op- richting van een vakbond M H voor scholieren, die in het ge- hele land onderafdelingen moet H hebben. pj David wil zijn leden bereiken via de bestaande schoolclubs. Het programma van de vak- HH bond omvat onder meer de oprichting van een bureau voor =f adviezen, een bureau voor be- p| roepskeuze, een inlichtingen- dienst voor goedkope vakantie- methoden, eventueel wil de p= bond ook de behartiging op zich nemen van „strijdwagen" M zoals „meer zakgeld" en „min- s p| der huiswerk". Tenslotte staat H op het programma de stichting van een speciaal fonds, om p zakgeld te verstrekken aan n |p scholieren van wie de ouders tijdelijke zonder werk zijn. jp lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hoger beroep te hebben aangete kend. En wellicht zal dit weer moeten leiden tot cassatie. En dat laat mijn financiële positie niet toe". Formeel „Formeel heeft minister Beerman natuurlijk volkomen gelijk. Arti kel 5 van de vreemdelingenwet is nog van kracht. Maar voorzover mijn informaties strekken, heeft geen enkele in ons land verblij vende vreemdeling de daarin voorgeschreven vergunning. Con sequentie van dit rechterlijk von nis zal dan ook moeten zijn, dat alle vreemdelingen ons land wor den uitgewezen. Ik verwacht dan ook dat er over deze kwestie nog wel de nodige vra gen in de Kamer zullen komen. Maar ik wacht er niet meer op. Ik zal zo gauw mogelijk contact opnemen met het Stadtjugendamt in Klagenfurt, waarmee ik een overeenkomst aan gaande Adèle Paul aanging. Hangende de kwestie heeft dit Oos tenrijkse instituut zich in volkomen stilzwijgen gehuld. Krachtens de overeenkomst ben ik verplicht de baby 'op onze kosten te blijven groot brengen overeenkomstig onze stand. Wanneer we Adèle Paul onverhoopt terugbrengen, zal de kleine in eerste instantie naar een opvoedingsge sticht in Oostenrijk moeten gaan. Maar wat doet een mens als hij geen hand heeft om een vuist te maken?" Algerije-generaal Bigot kreeg vijftien jaar Generaal Pierre Bigot van de Franse luchtmacht is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens deelneming aan de opstand van het Franse leger in Algiers. Zoals in de gevallen van de opstand leiders Clialle en Zeiler, is Bigot van zijn rang vervallen verklaard en zijn zrn decoraties in beslag genomen. zonder voor-afgaande toestemming van zijn cliënt, die in dit geval ove rigens tevoren reeds had te kennen gegeven bepaalde feiten niet in de openbaarheid te zullen brengen. Los van de overweging of mr. Van der Kuil al dan niet toezeggingen zou hebben gedaan, ook tegenover de of ficier van justitie mr. J. C. Maris, weigerde de president dan ook de door eiser gevraagde voorzieningen in te willigen en veroordeelde hij hem in de kosten van dit geding. De betekenis van dit alles is, dat de beschuldiging van de heer Worms tegenover de heer Spierenburg thans geheel op losse schroeven schijnt te komen, terwijl nog tegen hem lopen de is een klacht van de heer Spieren burg terzake van smaad bij de of ficier van justitie in Den Haag. VOOR STANDPUNT WEST-BERLIJN Troepen blijven gelijk, vuurkracht vergroot De Verenigde Staten hebben aan de bondgenoten verzocht zich grotere inspanningen te getroosten teneinde de N.A. V.O-strï jdmacht te verster ken en zodoende meer kracht te ver lenen aan het met betrekldng tot West-Berlijn ingenomen standpunt. Dit is in Washington vernomen. In gezaghebbende kringen in de Amerikaanse regeringszetel werd ge zegd, dat de Verenigde Staten de mi litaire kracht in West-Europa reeds aan het versterken waren. Men had er voorts bij de bondgenoten op aan gedrongen het zelfde te doen. De zegslieden voerden de volgende bewijzen voor hun mededelingen aan: President Kennedy's hernieuwde toezegging om vijf Polarisonder- zeeërs over te dragen aan het N.A.V.O.-opperbevel. Gistermiddag arriveerde in Terneu- zen op weg naar Gent de Deense kustvaarder Hojsgaard. Het schip baarde met een enorme scheur aan de boeg van de waterlijn tot aan het dek nogal wat opzien. De Hojsgaard had deze averij opgelopen in het En gels Kanaal bij een aanvaring met het Panamese schip „Marga". Op eigen kracht voer de Deen naar Gent waar de schade zal worden hersteld. (Foto P.Z.C.) De vervanging, welke op 12 mei is begonnen, van de Amerikaanse F-100 jager-bommenwerpers in Europa, door de nieuwere F-105, een toestel, dat zowel bij dag er, nacht, als in alle weersomstandig heden zijn opdrachten kan uitvoe ren. Het vliegtuig heeft een snel heid van ruim 1800 km per uur. De vervanging, welke binnenkort zal beginnen van de Amerikaanse tanks van het type M-40 door het nieuwste model M-60. Overgebracht Volgens de zegslieden zou de Ameri kaanse regering niet van plan zijn de getalssterkte van de troepen in Europa op te voeren. Wel zou hij de vuurkracht willen vergroten. Het verzoek inzake een verhoogde krachtsinspanning van de bondgeno ten was reeds aan de permanente raad van de N.A.V.O. in Parijs over gebracht, zo zeiden zij. „Wij hebben gezegd, dat wij meer actie wilden zien", aldus een verantwoordelijk functionaris in Washington. In officiële kringen werd voorts vernomen, dat de N.A.V.O.-raad zich nog bezig hield met bestude ring van de vraag of het aanbe veling verdiende een eigen atoom strijdmacht in het leven te roe pen. Men zou evenwel nog niet tot een beslissing hierover zijn ge komen. De zegslieden ontkenden de juistheid van een bericht, dat werd gepubli ceerd in de New York Times, als zou de Amerikaanse regering overwegen om een aantal strategische bommen werpers en ballistische projectielen voor de lange afstand voor de N.A. V.O. te bestemmen. In het zelfde krantenbericht werd ook gezegd, dat men een voorstel in studie had om de N.A.V.O. een politiek bestuursor gaan te geven. Men noemde deze berichten „een paar van de tientallen ideeën, die zo nu en dan opdoemen. Deze worden evenwel op het ogenblik niet zo ern stig overwogen." „De regering is niet van plan deze ideeën aan de bondgenoten over te dragen", aldus de zegslieden. Achtjarig jongetje te Schiedam verdronken Dinsdagmorgen tien uur is het stof felijk overschot van de achtjarige G. A. op ten Berg drijvend aange troffen in het water van de Schie te Schiedam. Het jongetje was maandagmorgen elf uur voor het laatst thuis geweest, waar hij een hengel had opgehaald om te gaan vissen aan een steiger aan de Overschicse weg. Nadat de vermissing van het jongetje was op gegeven, is de politic gaan dreggen, echter zonder resultaat. Wel werd 'n hengel drijvend aangetroffen. Vader en kind verdronken In Echtenerbrug is dinsdag de vee houder G. Kussendrager in de Tjon- gervnart verdronken bij een poging het leven van zijn zoontje te redden. Ook het kind is om het leven geko men. Het vierde juist z'n vijfde ver- jaartteï* AMERIKAANSE MINISTER: Regering bestudeert ook verdediging van Berlijn De Amerikaanse vice-minister van defensie, Roswell L. Gilpatrick, heeft gisteren te Washington verklaard dat de defensiepolitiek van het wes ten ongewijzigd is: in geval van een grootscheepse communistische aan val zullen kernwapens worden ge bruikt om deze af te slaan. De vraag of de aanvaller deze wapens ook ge bruikt, komt hierbij niet in het ge ding, aldus de Amerikaanse vice- minister. Hij legde deze verklaring af tijdens een persconferentie te Washington. „De huidige del'ensiedoctrine is dat de N.A.V.O., indien zijn strijdkrach ten op het punt staan te worden overweldigd door een aanval van het communistische blok met niet-nu- cleaire wapens, de N A.V.O. zal re pliceren met het aanwenden van kernwapens, aldus Gilpatrick. Hij sprak deze woorden, nadat hem was gevraagd of de kernwapens in de defensieplannen van de regering- Kennedy een minder belangrijke rol gingen spelen. „Wij gaan óns kernwapen-arse naal niet verminderen", zei Gïl- partïck, Voor lokale conflicten zal van conventionele strijdmiddelen worden gebruik gemaakt. De con ventionele strijdkrachten zullen worden uitgebreid. Persoonlijk ge loofde de minister niet aan „de beperkte kernoorlog". „Ik kan me niet" voorstellen hoe men een beperking kan stellen als er eni gerlei kernwapen wordt gebruikt", merkte de vice-voorzitter van defen sie op. Hij gaf toe, dat er op dit punt verschil van mening bestaat. Niet ongunstig Gilpatrick zei dat liet Amerikaanse ministerie van defensie niet van plan is „een grote uitbreiding van de mi litaire kracht" te doen plaats hebben. Op-het ogenblik valt de vergelijking tussen de strijdkrachten van de vrije wereld en de communistische landen niet zo ongunstig uit, zei liij. De Verenigde Staten liggen met 2.5 „Louis d'Or" voor Ellen Vogel en Bob de Lange Bouwmeesterprijzen uitgereikt De gouden Bouwmeester-toneelprij zen zyn dit jaar toegekend aan de actrice Ellen Vogel en do acteur Bob de Lange. Ook Ank Van der Moer, Henny Orrï, Guus Hermus en Leo de Hartog zijn onderscheiden (zilver). Een bijzondere onderscheiding is toe gekend aan do bejaarde actrice Magda Janssens voor haar vele ver diensten voor het Nederlandse to neel. De prijzen zijn maandagavond uitge reikt door de burgemeester van Til burg, mr. C. J. G. Becht, tijdens een plechtigheid in de nieuwe stads schouwburg. Het was het hoogtepunt van het tweedaagse congres van de vereniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties. Fie Carelsen vertolkte dc mening van de jury, die Ellen Vogel de Theo d'Or toekende op grond van haat- veelzijdigheid, onder meer in de hoofdrollen in „Donna Diana", „Kas teel in Zweden" en „Joseph in Egyp te". Bob de Lange kreeg de Louis d'Or voor zijn hoofdrolvertolkingen in „Becket", „Richard HI" en „Het proces Andersonville". Ank van der Moer, die reeds eerder een gouden medaille heeft ontvan gen, kreeg nu zilver, onder meer voor haar creatie in „De getatoueerde roos". De eerste karakterrol van Guus Hermus in „De huisbewaarder" is ook met zilver beloond. Voor verdienstelijke kleine rollen kregen Henny Orri („Met voorbe dachte rade", en „Angst en ellende van het derde rijk"en Leo de Har tog („Suiker", „Een mal meisje" en „Boeket") dc ereprijzen in brons. Geen gehoor bij minister voor belastingambtenaren (Van onze Haagse redactie) De voorstellen, die de vakorganisaties van belasting-personeel aan de minis ter van binnenlandse zaken hebben gedaan, ten aanzien van een betere promotie-regeling en een aanzienlijke salarisverhoging voor de lagere en middelbare belastingambtenaren, zijn afgestuit op de algemene beleidslijn van minister Toxopeus om in de pe riode tot 1 januari van het volgend jaar geen verandering aan te brengen in de arbeidsvoorwaarden voor het i overheidspersoneel, Paul Huf in Amsterdam ter aarde besteld Dinsdag is in Amsterdam de op vrij dag in de Boerhaaveklinïek te Am sterdam op 70-jarige leeftijd overle den toneelspeler Paul Huf begraven. In de ochtend werd in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw van de Heilige Rozenkrans aan de Jacob Obrechtstraat een plachtige mis van requiem opgedragen door pater Huf, eeii neef van de overleden kunste naar. Na de kerkelijke plechtigheid werd de overleden kunstenaar opgebaard in do tol; chappcle ardente ingerich te hal van de Stadsschouwburg. Om half twee vertrok de rouw stoet van het Leidseplein. Bij het uitdragen van de baar fungeerden als slippendragers Ellen Vogel, Albert van Dalsum, Albert Mol, Johan Schmitz, Marie Hamel, Liane Saal- born, Ferd. Slerneberg. Guus Oster, Han Benz van de Berg en Allard van der Geer. In de stoet die volgde, liepen onder meer de Amsterdamse wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, Rika Hopper, Fien de ia Mar, Paul Steenbergen; Ank van der Moer, Ko van Dijk en echtgenote, Paul Cam- mermans en mr. P. J. Mijksenaar van het bureau pers en representatie van ds gemeente Arasterdam. Advertentie Klacht staat nu op losse schroeven (Van een speciale verslaggever) De Haagse scliroothandelaar L. Worms heelt het kort geding, dat hij aanhangig maakte tegen de ad vocaat mr. Dobe van der Kuil, ver loren. In dit geding dat de heer Worms l'l dagen geleden aanspande bij de president van de Haagse recht bank, mr. G. Witsen Elias, had hij gevraagd mr. Van der Kuil te ver plichten hem Worms een rap port tor beschikking- te stellen waar mee do beschuldiging het aan vaarden van steekpenningen aan het adres van de heer Spierenburg, vïcevoorzitter van de hoge autoriteit van de E.G.K.S, gestaafd zou kun nen worden. Mr. Witsen Elias heeft deze eis van de heer Worms afgewezen omdat on betwist is gebleken, dat mr. Van dei- Kuil zijn vermeende kennis van za ken omtrent de heer Spierenburg als advocaat had verworven. Op grond van artikel 272 van het wetboek van strafrecht is het mr. Van der Kuil zelfs verboden onthullingen te doen miljoen man onder de wapenen, niet ver achter bij de Sowjet-Unie. Cuba Het fiasco van de Cubaanse inva sie „heeft voor iedereen schuld op geleverd, we zijn er geheel in be trokken". Hij zei dat „op enkele punten" liet advies van het comi té van stafchefs was gevolgd. Verder ging hij op deze kwestie niet in. Hij zei ook dat reeds besluiten zijn genomen over het sluiten van enkele Amerikaanse bases in het buitenland met name enkele in Engeland. Hij sprak zijn verbazing uit over de te rughoudendheid van het ministerie van buitenlandse zaken dat de beslis singen, die definitief zijn, nog niet wil openbaren. Berlijn Hij verklaarde tevens dat de gehele „voorbereiding van eventueel optre den" ter verdediging van West-Ber- lyn op het ogenblik in studie is by de regering. Verder zweeg hij over dit onderwerp. Er zijn de laatste tijd uit Duitsland berichten geweest, dat in geval van een communistische actie de corri dors te land tussen West-Duitsland en West-Berlyn zouden worden ver dedigd en dat het westen deze ook zou open houden in liet geval van een afzonderlijk vredesverdrag tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie. T GEEN ONGEOORLOOFDE ONTHULLINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7