Tweede-Kamerleden ongerust over industrie-ophoping in 't westen f KLANKBORD Tienduizend joden in half uur vergast BELG VERMOORDDE VROUW, DRIE KINDEREN EN HOND WOENSDAG 7 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l Het Wereldgebeuren ONVOLDOENDE COÖRDINATIE BEKRITISEERD Gezamenlijke aanpak bepleit voor Zeewsch-Vlaanderen (Van onze parlementaire redacteur) Vol goede moed, want de besprekingen zullen niet alleen deze ge hele week maar ook een deel van de volgende voortduren, maar onder een geringe belangstelling van de afgevaardigden is de Tweede Kamer dinsdag begonnen met de behandeling van de nota inzake de rnimelijke ordening in Nederland en het wetsont werp op de ruimtelijke ordening. De eerste dag versleet de Ka mer met het aanhoren van lange redevoeringen met veel dé tails van een aantal leden. Het ontwerp voor de wet op de ruim telijke ordening beoogt een nieuwe wettelijke regeling van de op dit ge bied op gemeentelijk, provinciaal en rijksniveau te treffen maatregelen. Met het oog op de snel wisselende aspecten van het maatschappelijk le ven dient het samenspel van maat regelen eenvoudiger te zijn dan het huidige ingewikkelde systeem van drie soorten bindende en trapsge wijze aan elkaar ondergeschikte plannen: nationaal plan, streekplan en gemeentelijk uitbreidingsplan. De vereiste vereenvoudiging mag evenwel geen afbreuk dien aan een goede onderlinge samenhang van de maatregelen en aan de rechtszeker heid van hen, die daarbij zijn betrok ken. Zij moeten een onderling sluitend geheel blijven vormen. Het wetsont werp strekt ertoe, in de behoefte aan een dergelijke eenvoudige wettelijke regeling te voldoen. De snelle samenballing van bevolking en industrieën in het westen van het land venyekte bij een aantal afge vaardigden ongerustheid. De socialis tische afgevaardigde Westerhout be greep niet, hoe de regering het tref fen van maatregelen, die nieuwe ves tigingen in het westen beperken, van de hand kan wijzen en tegelijk ver wacht dat de gemeentebesturen deze taak op zich nemen. Hij noemde dit een ongeoorloofd afschuiven van ver- antwoordelijkheid. Ongerustheid Verder kritiseerde hij dat de regering wel met richtlijnen en rapporten komt maar concrete beslissingen uitstelt, ook ten aanzien van de voorziening in de toenemende behoefte aan re creatiegebied. Hij pleitte voor een zo genaamd algemeen facetplan voor de recreatiegebieden en waarschuwde tegen speculaties in recreatiegron- den. Het wetsontwerp op de ruimtelijke ordening betekent naar zijn oordeel ontegenzeggelijk een vooruitgang, maar op gemeentelijk en provinciaal niveau achtte hij het ten enenmale ontoereikend. Er is niet voldoende coördinatie tussen het gemeentelijk en het nationaal planologisch beleid. De christelijk-historische heer Melle- ma was voorstander van een regio nale benadering van de problemen der ruimtelijke ordening. De liberale mevrouw Kuiper- Struyk, bouwkundig ingenieur, kon 'niet ontkomen aan de conclu sie, dat de enig mogelijke oplos sing voor een goede ruimtelijke ordening is om in „overig Neder land" dat is Nederland buiten de Randstad Holland in het wes ten ten hoogste drie of vier plaatsen in korte tijd een zo krachtige ontwikkeling te geven, dat hier een milieu ontstaat, dat een natuurlijk tegenwicht kan gaan vormen tegen het westen. Het aantal kernerr Is teruggebracht van 44 tot 18, waarvan 15 in het noorden en noord-oosten, maar uit Zelfmoordpoging mislukte In het ziekenhuis in het Belgische plaatsje Renaïx bevindt zich een man met een kogel in het hoofd en onder politiebewaking. Zijn vrouw en drie kinderen waren dood aangetroffen in hun brandende woning. De politie werd dinsdagnacht ge waarschuwd door een bakker in Re- naix, die wakker was geworden door hevig lawaai in het huis naast het zijne. De bakker, eigenaar van het huis van de buren, ging kijken wat er aan hand was bij het gezin van zijn huurder, de 42-jarige handels reiziger Paul Cheyns. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Straat wordt naar Wim j van Est genoemd H Wim van Est, die zondag voor H de derde maal de wielerwed- he strijd Bordeaux-Parijs won. s is dinsdag in Sint Willcbrord he he officieel gehuldigd. hh Voorafgegaan door de fanfare „De Eendracht" werd Wim ee van Est van zijn woning naar 't parochiehuis,, De Lanteern" gebracht, waar hij door de s burgemeester, de heer P. Al- _e he berts, werd benoemd tot ere- fl burger van de gemeente Rue- s phen, waarvan St. Willebrord ee een kerkdorp is. Voorts werd medegedeeld dat in St. Willebrord een xstraat ff zal worden genoemd naar Wim van Est, alsmede naar de Ronde van Frankrijk en naar eh Bordeaux-Parijs. Daarna was de familie Van Est te gast in het Luma-thea- ee ter, waar velen, o.a. de heer Gabriels, voorzitter van de fj wielerclub Willebrord Wil ee =j Vooruit, de renner toespraken. IlllllIlllltlllltlllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllll GELIJK SPEL. Nog maar nauwe lijks had de scheidsrechter van de voetbalwedstrijd tussen Montevideo en Buenos Aires voor de aftrap ge blazen, of de aanvoerders van beide ploegen schoten op elkaar af en sloe gen elkaar bont en blauw. De voet bal bleef a,l die tijd stil liggen. Ten slotte werd het de scheidsrechter te bont. Hij gaf het eindsignaal en deel de mee dat de wedstrijd met 0-0 was geëindigd. Hoewel de aanvoerder van Buenos Aires eigenlijk de vechtpartij had verloren. niets blijkt.dat men zich enige hiër archie voorstelt ten aanzien van de ontwikkelingsmogelijkheid van deze kernen. Naar de overtuiging van de liberale afgevaardigde blijft „overig Nederland" op deze wijze ten eeuwi gen dage ten opzichte van het wes ten op provinciaal niveau. Nieuwe steden Zij vroeg of de minister bereid ls te bevorderen dat gedurende ten minste een aantal jaren een deel van de fondsen die beschikbaar zijn gesteld voor de probleemgebieden te reserve ren voor een versnelde ontwikkeling van enkele plaatsen in het zuiden, oosten en noorden, die in het verle den hebben blijk gegeven van een bij zondere groeikracht. Enkele afgevaardigden, o.a. de heer Kodde van de S.G.P. bepleitten een betere schaderegeling bij nadelige ge volgen van streek- en bestemmings plannen voor particulieren. Zeeuwsch-Vlaander en De heer Assmann van de K.V.P. vroeg om spoedige beslissingen ten aanzien van de problemen van de IJmond en de Amsterdamse agglo meratie. Hij vroeg aandacht voor de ontwik keling van de niet aangewezen ker nen, met name in westelijk Friesland en hij achtte steun aan levenskrach tige gemeenten gewenst. Graag zou hij voorts zien een gezamenlijke aan pak van Nederland met de nabuur landen van ontwikkelingsplannen langs de grenzen, bijvoorbeeld Zeeuwsch-VIaanderen. De minister zal vanmiddag antwoor den. HUURSCHULD WAARSCHIJNLIJK OORZAAK Gerechtelijke procedure verdwenen totoformulier (Van een speciale verslaggever) De 31-jarige Amsterdamse expeditie knecht, J. Y. Oud, neemt er geen genoegen mee, dat hem ruini f 17.000 uit de Sporttoto niet wordt uitgekeerd, waarop hij zegt recht te hebben. Tweede pinksterdag, zo heeft hij verklaard, bleek hem 's avonds aan de radio, dat hij veer tien wedstrijden goed had aange kruist. Hij meldde liet telefonisch de K.N.V.B. in Den Haag, maar de sporttoto kon in zijn administratie het originele formulier van de lieer Oud niet vinden. De met de controle belaste notaris weigerde dus deze expeditieknecht te laten delen in de eerste prijs van ruim f 88.000,waarvoor wel vier andere gelukkigen met veertien pun ten goed geraden wedstrijden in aan merking kwamen. Men handhaafde punt 9 van het sporttotoreglement, dat zegt: „De met controle belaste notaris stelt vast wie voor een prijs in aanmerking komt aan de hand van het originele formulier". Aanvankelijk wilde de voetbal club „Zeeburgia" nog tot uitbeta ling overgaan, omdat veronder steld werd dat het formulier bij deze club in het ongerede was geraakt. Nauwgezet onderzoek heeft echter aan het licht ge bracht, dat ook deze club vrijuit gaat. Laatste mogelijkheid is nu nog, dat het gezegelde formulier waar acht rijtjes op aangekruist werden, zoek geraakt zou zijn bij de sigarenwinkelier, bij wie de heer Oud zegt het woensdags voor pinksteren reeds te hebben ingele verd. Op de in het bezit van de heer Oud zijnde kopie van het formulier zijn zegels geplakt, dj.e passen in de se rie waarover de betreffende sigaren winkelier beschikte. Bij controle is gebleken, dat er ook acht tekort zijn bij de heer Schulze. Op grond van dit alles heeft de heer Oud daarom de advocaat mr. W. Th. Doyer verzocht een geding aanhan gig te maken tegen de winkelier en voorts in onderzoek te nemen of er verhaal te vinden is bij „Zeeburgia". Verpleegde lichtte oude dame in Den Haag op De achttienjarige kok, J- A. van G.. die enkele maanden geleden met proefverlof uit een rïjksopvoedingsin- ricliting is ontslagen, beeft een be jaarde dame in Den Haag voor f 1500 opgelicht. De jongeman kende de vrouw, omdat hij wel eens boodschappen voor haar had gedaan. Afgelopen zondag kwam hij bij de dame op bezoek. Hij'slaagde er in een andere dame, die bij zijn „beschermvrouwe" op bezoek was, de deur uit te krijgen en vertelde een verhaal over f 25 die hem zouden zijn ontstolen. Toen de dame haar tas pak te om hem f 25 te lenen, zag hij, dat. er veel geld in de tas zat. Na lang praten en smeken wist hij f 1500 los te krijgen. De dame ging de volgende dag naar de politie. Toen de jongeman eergis teravond in een café werd gearres teerd. bleek hij nog maar enkele tien tjes in zijn bezat te hebben. De bakker heeft aan de politie ver teld dat hij rook zag komen uit de open garagedeur en was binnenge rend. Hij vond de 24-jarige echtgeno te van Cheyns levenloos onder aan de trap en op verscheidene plaatsen was een begin van brand. De bakker waarschuwde de politie en brandweer en begon zelf met het blussen. De politie zeide dat zij mevrouw Cheyns vond met een touw om de hals en een ingeslagen schedel. Bo ven vond de politie de lijken van de drie kinderen van het echtpaar, 3 jaar, 2 jaar en een maand oud, ook met touwen om de hals. Ook de hond van het echtpaar was verhangen. Cheyns had een kogelwond in het hoofd en werd nog in leven gevon den. In het ziekenhuis werd Cheyns' toestand kritiek genoemd. De politie veronderstelt dat Cheyns zjjn vrouw heeft geworgd met het touw en haar daarna de trap af wierp, zijn drie kinderen en zijn hond doodde en vervolgens trachtte zelfmoord te plegen. De aanleiding tot het drama L_ niet geheel duidelijk. Vernomen is dat het gezin het huis uit moest wegens huurschuld, maar maan dag nog maakte Cheyns een nor male indruk. Kamer van Koophandel over West-Brabant In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor wes telijk Noord-Brabant is o.m. gespro ken over het te voeren iudustrialisa- tie-beleid, met name voor West-Bra bant. De kamer was van oordeel, dat het huidige industrialisatiebeleid dient te worden aangevuld met maatregelen, die een structuurverbetering van West-Brabant tot gevolg hebben. Meegedeeld werd, dat pogingen wor den ondernomen om te komen tot een vlottere verwerking van bet goe derenvervoer aan de grens bij Wern- hout. Bij Orlilc in Tsjecho-Slowakije wordt gewerkt aan een betere waterhuis houding voor de rivieren de Vltava en Otava. De Orlilc Vallei is reeds gevuld met. een groot xcatei-reservoir. Vele bruggen worden gebouwd om de rivieren le overspannen. Sommige bruggen worden 250 meter lang 70 meter hoog. FotoConstructiewerk op grote hoogte. Berlijn Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, staat bij zijn familie en vrienden bekend als een man die over een groot arsenaal sterke verhalen en moppen beschikt. Hij is er bij een feestje de man niet naar om in een hoekje achteraf te luisteren. Als de conversatie wat verloopt, geeft Rusk een serie anekdoten ten beste, die de stemming er weer inbrengen Uitge rekend hij, heeft maandag roet in net Weense eten gegooid door te zeggen dat er niets was bereikt, dat de Sowjet-Unie geen enkel uitgangspunt heeft willen herzien en dat er grote kans bestaat dat er binnenkort een vredesverdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland zal worden geslo ten. Deze zwaarmoedige tonen over stemden het internationale feestcon- cert na de ontmoeting tussen de Amerikaanse president en de Russi sche regeringsleider een beetje. Want over het algemeen sprak men van ontspanning, opheffing van koude oorlog en van toenadering tussen oost en west. „Geloof er maar niks van", zei Rusk. En hij kan er toch wel over meepraten als minister van buiten landse zaken. T n één van zijn gebruikelijke J schreeuwpartijen tot wat men iro nisch de Rijksdag noemde, zei Hit- Ier in '42 dat „de wereld er maar aan moest wennen dat zij vanuit Berlijn werd bestuurd". Hij kon toen niet be vroeden, terwijl zijn legers op Kreta, in Hammerfest en voor Leningrad stonden, dat zijn derde rijk nog maar enkele jaren te leven had. Op de zes de juni 1944. gisteren zeventien jaar geleden, begon de invasie, het voor spel van het einde van de oorlog. Maai*, zij het op een heel andere ma nier dan de Führer-schilder bedoel de, het lijkt wel alsof Berlijn het mid delpunt van de wereld is. Omdat de hoofdstad van het verslagen Duits land niet alleen de buit van één land zou zijn, besloot men in 1945 de stad te vierendelen tussen Rusland. Ame rika, Engeland en Frankrijk. De grens tussen oost en west liep echter nog kilometers ten westen van Maagdenburg, zodat Berlijn 'n stuk je west, een eilandje werd in de rode zee van Oost-Duitsland. In feite zijn de Westberlïjners de gevangenen van Oost-Duitsland. Dat bleek bij de blokkade door de Russen en hun sa tellieten. Met grote financiële offers kon de levensmiddelenvoorziening in stand worden gehouden. Het is te begrijpen dat de Oostduitsers graag het restantje Berlijn in hun bezit zouden hebben. Dan zou Berlijn de hoofdstad van het nieuwe 'com munistische Duitsland -zijn. De westelijke machten houden echter vast aan hun posities in Berlijn. Nog steeds er-.ldt de verklarine van oktober 1954 dat ..een aanval op Berlijn, van welke zijde ook, zou worden beschouwd als een aanval ou de gezamenlijke westelijke machten". De beide Duitslanden hebben elkaar over en weer niet erkend. Mocht Rus land dus een vredesverdrag met Oost- Duitsland sluiten, dan zou dit een hernieuwde blokkade van Berlijn be tekenen. Met alle narigheid vandien. Wat er nu precies tussen de beide regeringsleiders in het afgelopen weekeinde is besproken, zal wel niet bekend worden. Wel is sezegd dat aan de status van Berlijn niet zal worden getornd. Hoe het echter zal worden wanneer Oost-Duitsland de baas in het rode deel van Berlijn wórdt, daarover kan men inderdaad, als Rusk, slechts pessimistisch den ken. DEAN KL SI! geen steek verder.. Linkse Japanse „studenten" slaags met politie Gisteren hebben 85.000 „studenten" in Tokio een protestmars gehouden tegen de wet waarbij politieke ge weldpleging wordt verboden. Uit de menigte heeft zich een groep van on geveer 2000 leden van de extremisti sche studentenorganisatie „Zenga Koeren" losgemaakt. Deze groep wist zich door de eerste politic-afzetting rond het parle mentsgebouw heen te vechten. De politie schoot lichtfakkels af boven de groep, die voor het parlement een slangedans had gehouden en volko men onverwacht op het politiecordon was toegesneld. Later werd meegedeeld dat bij de gevechten 30 politiemannen en 14 „studenten" waren gewond. Twee van de gewonde studenten moesten in een ziekenhuis worden opgeno men, de andere gewonden werden ter plaatse behandeld. De socialistische partij had zorg ge dragen voor de inrichting van deze eerste-hulpposten. Nog steeds beperkte uitvoer aardbeien naar Zwitserland Zwitserland heeft de periode van be perkte invoer vau aardbeien onder andere ook uit ons land verleugd tot en met II juni. Na die datum zal de invoer verboden zjjn. Meer gruwelen in proces-Eichmann In liet proces tegen Eichmann heb ben dinsdag verscheidene getuigen verklaringen afgelegd over de wijze waarop in de vernietigingskampen de Joden hun lot tegemoet, gingen. Het belangrijkste was een door de S.S.- offieier Kurt Gerstein afgelegde ver klaring. waaruit bleek dat Eicli- Benelux-besprekingen over politieke samenwerking Op liet Belgische ministerie van bui tenlandse zaken zyn dinsdagochtend besprekingen begonnen tussen de drie ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg, die tot doel hebben, te trachten een eens- Sezind standpunt te bereiken jegens e voorstellen van president De Gaulle voor de politieke samenwer king in Europa. Minister Spaak zei te hopen, dat het gesprek zal kunnen leiden tot een eensgezinde houding van de drie lan den, hoewel er op onderdelen van het plan De Gaulle nog afwijkende me ningen bestaan. Volgens minister Luns zijn op het Benelux-gesprek nog geen bilaterale kwesties aan de orde gekomen. Ziekenfondsen vergoeden helft verpleegkosten van langdurig zieken (Van onze Haagse redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft overeenkom stig liet advies van de ziekenfonds raad bepaald dat de ziekenfondsen van 1 oktober af gedurende maximaal 1 jaar 50 procent van de kosten moe ten vergoeden aan langdurigverpleeg- den. die verblijven in verpleeginrich tingen. De maximum vergoeding be draagt f 7,50 per dag. „DE WEG NAAR DE HEMEL" manns afdeling van het Reiclissicher- heitsliauptamt, aan de Kurfürsten- strasse 115 in Berlijn, 2275 kilo „zy- klon b" had besteld, een hoeveelheid cyaankalikristallen die voldoende was om acht miljoen mensen mee te doden. Tijdens het vooronderzoek heeft Eichmann ontkend opdracht te heb ben gegeven voor de aanschaf van het gas. Als Himmler het had ont dekt, zou er voor Eichmann wat hebben gezwaaid. „Hij zou me naar de hel hebben gestuurd", zei Eich mann tijdens één der verhoren. In het kamp Belsec werd het gas door dieselpompen in de gaskamers gepompt. Gerstein had hierover on der meer meegedeeld, dat men na de vergassing dikwijls hele gezinnen, waarvan de leden elkaar de hand hadden gegeven, in de gaskamers aantrof. Deze lijken moesten met ge weld van elkaar worden losgerukt. De lijken werden in een open graf gegooid. Nadat de gaskamers twee of drie dagen hadden gewerkt, was de stapels lijken doorgaans twee me ter boven de rand van de kuil uit gekomen. Gerstein was door de inlichtingen diensten van het Engelse en Ameri kaanse leger kort na de oorlog ver hoord. Voordat hij kon worden be recht, verhing hij zich in de gevan genis. Tienduizend Eliahu Rosenberg, die Treblinka heeft overleefd, vertelde dat een vast commando van 200 joden tot taak had de gaskamers leeg te ruimen. Ook de verbranding van de lijken was een taak van deze groep. Een maal waren in 30 minuten 10.000 jo den vergast. De joden in Treblinka noemden de weg naar de gaskamers „de weg naar de hemel". Twee autoladingen joodse kinderen sloegen die per auto'in en werden onderweg doodgeschoten. Hun lijken werden in de grote kuilen ge gooid. De sjouwers van het crema torium haalden daar soms mensen weg die nog leefden. Maar het- bevel was altijd: in de oven. Kinderbijslag op 27 juni in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft het. voorne men op 27 juni het. wetsontwerp alge- ineue kinderbijslag-verzekering en bijbehorende stukken' in behandeling te nemen. Vijfentwintig paarden bij brand omgekomen Vijfentwintig paarden zijn dinsdag' bij een brand in een manege, even bui ten Toronto, in de vlammen omgeko men. Van de zestig paarden, die in de manege waren, wist een dertigtal aan de vuurzee te ontkomen. Tot de ontsnapte paarden behoort onder meer „Roma", een springpaard dat aan de olympische springwedstrijden te Rome heeft deelgenomen. Onder de paarden, die het slachtoffer van de brand werden, is „Jorrocks". eigendom van Robert Elder. Het paard is meermalen tijdens interna tionale concours hippique van Toron to uitgekomen en stond hoog geno teerd als springer. De Zwitserse politie is in actie ge komen tegen illegale wijngaarden. Met behulp van helikopters is gif over de illegale gaarden gespoten, waardoor de wijnstokken verschrom pelen zullen. Deze actie is op touw gezet om de kwaliteit van de Zwit serse wijn en het prijspeil te besten digen. Op de bijgaande foto zien we een van de behandelde vjijnstoklcen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5