Onderofficieren willen jaarlijks vast woningcontingent Amerikaanse Zeeuwen na 54 jaar weer terug Excursies naar de „Schelde"-werf Zeeuwse Almanak DE BILT AEG KOELKASTEN vanaf ƒ498— „DE LICHTBRON" VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JUNI 1961 „ONS BELANGVERGADERDE IN MIDDELBURG Legering op N.-Guinea zou veel te wensen overlaten De koninklijke vereniging van on derofficieren van land- en lucht macht „Ons Belang" acht het ten zeerste gewenst, dat hef kabinet een duidelijke uitspraak doet inzake de beschikbaarstelling van een vast jaarlijks contingent woningen voor inilifaire ambtenaren. Dat deelde de voorzitter van „Ons Belang", Adjudant-onderofficier J. Roetman, nee tijdens de dinsdag in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg gehouden algemene vergadering van de vereniging, waarop rond 250 vertegenwoordigers van 56 af delingen aanwezig waren. Juist dooi- de nog steeds veelvuldig voorkomende overplaatsingen wordt het militaire personeel door het wo- ningvoorzieningprobleem relatief zwaarder getroffen dan anderen. De heer Roetman wees erop, dat een ze kere beduchtheid voor het te grote aantal overplaatsingen, die de be roepsmilitair achtervolgen, haar stempel drukt op de dienstverrich tingen van velen. Bovendien hebben deze overplaatsingen in vele gevallen gezinsuitbreiding tot gevolg. Het is daarom volgens adjudant Roetman van de oyerlieid beslist niet te veel gevraagd, dat zij al die maatregelen neemt om liet gescheiden gezinsleven tot het strikt noodzakelijke te beperken, liet drastisch verminderen van het aantal overplaatsingen ziet „Ons Belang" als één van de eer ste en meest effectieve maatrege len, terwijl een eigen woningcon- tïngent evenzeer een eis van al gemeen belang is. 2000 woningen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is echter van mening, dat dit niet in zijn beleid past, be toogde adjudant Roetman. Het wil echter toch wel Iets zeggen, zo ver volgde hg, dat volgens de staatssec retaris voor de land- en de lucht macht in de komende jaren alleen al voor het militaire personeel per jaar tweeduizend woningen beschik baar moeten komen Nieuw-Guinea l)e heer Roetman bracht vervolgen» de legering op Xiemv-Guinea ter sprake. Volgens de minister kan deze legering de toets der kritiek zeker doorstaan, „Wij zouden ons echter kunnen voorstellen", zo zei adju dant Roetman, „dat het op de „Keer kring" gelegerde personeel hierover beslist met de minister van mening verschilt. Want op dit schip zouden in verband met de legering toestan den heersen, die wij liier nauwelijks voor mogelijk houden. Niet alleen leven daar veel mensen in kleine ruimten onder bovendien tropische omstandigheden, maar ook schjjnen deze toestanden mee te brengen, dat de bewoners het met de krijgstuchte- lijke verhoudingen op een akkoordje moeten gooien willen er geen on verkwikkelijke zaken uit deze situ atie voortkomen". De heer Roetman achtte het de hoogste tijd. dat er spoedig een oplossing wordt gevon den voor deze volgens de betrokke nen „onhoudbare toestand". Geen koppeling In zijn beschouwingen over de maat schappelijke en materiële positie van de onderofficieren memoreerde de heer Roetman de niet onbelangrijke verhoging, die de wedden hebben ondergaan. Maar toch had „Ons Be lang" het totaalbeeld van deze sala risherziening graag anders gezien. In het bijzonder de zogenaamde kop peling aan andere groepen over heidspersoneel heeft grote invloed gehad op het uiteindelijke resultaat. „En wij zijn van mening, dat de mi litaire ambtenaar een geheel eigen positie in het ambtelijke bestel in neemt", aldus adjudant Roetman. Samenvattend stelde hij, dat in een in te stellen commissie, die het be- zoldigingsvraagstuk in studie zal ne men. ook vertegenwoordigers van de belangenverenigingen der onderoffi cieren zitting moeten hebben. In dit verband verklaarde de heer Koetman nog, dat de salarlsverbete- rïngen beslist onvoldoende zyn om de werving van kortverbaiul vrijwil ligers en nadieners belangrijk te sti muleren. Verheugd toonde hij zich over de in voering van toelage-regeling bij oe feningen in Nederland en de verbe teringen in het verplaatsingskosten- besluit, hoewel hij het betreurde, dat voor het militaire personeel niet een eigen verplaatsingskostenbesluit kon worden gecreëerd. Bevordering Ten aanzien van liet door de minister van defensie uitgestippelde beleid over de bevordering achtte de heer Roetman het niet passend, dat het beleid ten aanzien van het personeel wordt gewijzigd zonder dat dit per soneel hierover wordt ingelicht. Met bol rekking tot de bevorderings- mogelijkheden voor korporaals, deel de de lieer Iïoetman mee, dat bin nen afzienbare tijd getracht wordt te komen tot een opleiding van alle daartoe geschikte korporaals tot on derofficier. Met voldoening maakte hij tenslotte melding van de nieuwe naam van de onderofficiersscliool, die nil per 1 september: Koninklijke Militaire School (K.M.S.) zal heten. De afdeling Middelburg had aan het slot van deze vergadering en praat middag voor een aangename verras sing gezorgd. In plaats van het tra ditionele cabaretavondje bood zij de congressisten een boottocht over de Schelde aan met de „Koningin Juli ana". OP VERZOEK VAN V.V.V.', l Aiivertevliej LANGE NOORDSTRAAT 14 - MIDDELBURG - TELEFOON 3373 DORPSSTRAAT 21 - ZUIDZANDE - TELEFOON 2222 Attractie voor de toeristen De directie van de Koninklij ke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen heeft beslo ten deze zomer toeristenex cursies door haar bedrijf te organiseren. Daartoe was een verzoek gedaan door de besturen van de V.V.V.'s Vlissingen en Middelburg, die van mening waren dat een dergelijke scheepsbouw- industrie ook beschouwd kan worden als een belangrijke toeristische trekpleister. De directie heeft nu in overleg met de beide besturen besloten voor deze excursies de woensdag middag te reserveren. In verband met de werkzaamheden op het be- f Advertentie) Centrale verwarming SAWENIA H.V. Hi-dersfudi 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 VAN uitvin TOT fleurig De plantsoentjes >n plan-West van hot goede Axel zijn er de laatste tijd heel wat fleuriger op geworden. Overal staan de diverse bloemen nu op fleurige rijtjes in vele kleuren fleurig te doen. De rozen werden ver wijderd om opnieuw te worden ge groepeerd, vele nieuwe planten wer den in de grond gestoken en het ZEELANDWEEK Voor een heieboel mensen is hel deze week wel wat je noemt een heen en weer vliegen. Van Zeeland naar Antwerpen en van Antwerpen naar Zeeland en dan van Zeeland weer naar Antwerpen en (ja zo maar door. Alles vanwege de Zeeland- week. In Antwerpen. Een tikkeltje i er moeiend, maar toch niet onaardig bedacht. Een ideetje, dal voor uil- breiding vatbaar is, lijkt ons. Mei zo'n Zeeland-week kun je immers overal terecht. Straks, xvanneer net in Antwerpen gedaan is. pakken ive gewoon de hele zaak bij elkaar en gaan op dezelfde voet in non, 'pak weg in Utrecht verder. Of in Zaltbom mei. „Zeeland-week in Zalt- bom mei", het klinkt, helemaal met gek en er rest slechts de vraag, waar is de man die er zijn schouders onder wil zetten? Waar? Want (lat is altijd de moeilijkheid. Eerst moet je een man met schou ders hebben om er onder le zetten. Is dat eenmaal gebeurddan loopt dc rest vanzelf. Desnoods in het hon derd, maar lopen doet het. Een mooi instituut, de Zeeland-weelc, maar nog net iets té beperkt. Uit breiden, zouden wij xvillen zeggen. Niet dat xoij er nu direct een Zee- Jand-madnd van zouden willen ma ken. dal niet. Maar wel, geachte toe hoorders, dames en heren, wel uit-, breiden. Op tar jZaltbommel.... hoeft vrijwel geen betoog dat de om wonenden alles met plezier hebben zien gebeuren. GELIJK SPEL Een elftal van de Politie Sport Vereniging uit Terneuzen is maandagavond te Zaamslag in het veld getreden tegen de Veteranen uit laatstgenoemde plaats. Het is een spannende voetbalwedstrijd geworden, waarbij de politie niet voor de veteranen en de vetera- nenploeg niet voor de politie on derdeed. Het Werd namelijk gelijk spel: 1-1, nadat de rust was inge gaan met een voorsprong van 1-0 voor de politie. De aftrap voor de ze veteranen-politiewedstrijd werd verricht door zuster N. Beukel- man van het Groene Kruis. Dal er een vrouw aan te pas moest komen ligt aan de omstandigheid dat de opbrengst, ongeveer 50 gul den, bestemd was voor de Zaam- slagse afdeling van genoemde ver eniging. BOEKWERKJE Cadzand laat flink van zich horen. Wal het toerisme betreft althans, want ten behoeve van eventuele toe komstige badgasten en van hen die deze Zccuws-Vlaamse badplaats nog njef kennen is er een fraai drukwerk je verschenen dat men niet meer ach teloos een folder zou kunnen noemen. Het is bijna een boekwerkje gewor den. geïllustreerd met vele gevoeli ge foto's, waarin letterlijk alles over Cadzand en zijn toeristische moge lijkheden in te vinden is. Zo vindt jijen in dit boekwerje waar na tuurlijk dc plaatselijke V.V.V. achter zit alle Informatie; van historie T an Cadzand en wenken voor baders, tot kerkeoncerten, mogelijkheden voor korte tochtjes en het plaatselij ke vogelleven. GOUD Morgen is het feest in Wejneldin- ge. Dat feest zal worden gevierd op de Ruisweg. waar de heer en mevrouw J. de Schipper—-Domini- cus precies 50 jaar getrouwd zijn. Het zal op de boerderij van de kragso echtelieden waarschijnlijk niet aan belangstelling ontbreken.1 drijf zijn aan de deelneming enige restricties verbonden, namelijk wat leeftijd en aantal betreft. Voor deelneming aan de excursies moet men minstens zestien jaar zijn, terwijl voorts niet meer dan vijftig personen aan de rondgang kunnen deelnemen. Zijn er meer aanmeldingen, dan zullen de bu reaus van V.V.V. te Vlissingen en Middelburg met „De Schelde" overleg plegen in hoeverre een groter aantal op de bewuste dag kan worden verwerkt. Dit geldt met name voor grotere groepen, die zjcii collectief aanmelden. De rondleiding begint om half drie, De toegangsbiljetten zullen vijf tig cent kosten, waarvan dc op brengst na aftrek van de admini stratiekosten ten goede komt aan het Sociaal Fonds van het bedrijf. De kaartverkoop berust geheel bij de V.V.V.'s. Men zal de kaarten kunnen aanschaffen tot woens dagmorgen elf uur bij de beide bureaus. Coosje Buskenstraat 57. Vlissingen en Lange Delft 23, Middelburg. De bezoekers zullen deskundig worden voorgelicht tijdens de rondwandeling. De excursie, die circa anderhalf uur zal duren, eindigt in het Scheldekwartïer, waar een verversing wordt aange boden. Ook zal enig documentatie materiaal'worden verstrekt. Met de excursies wordt een begin gemaakt woensdag 21 juni aan staande, 's middags om half drie. Deze eerste rondgang zal een „of ficieel tintje" krijgen. De laatste rondgang in het seizoen in gepro jecteerd op 30 augustus. In ver band met de fabrieksvakantie is er op 2 augustus geen excursie. Na 15 jaar plannen maken werd reis werkelijkheid Vierenvijftig jaar nadat hij uit Nederland naar de Ver enigde Staten is geëmigreerd heeft de thans 73-jarige L. Lobbezop niet zijn echtgenote weer zijn geboortegrond be treden. Momenteel verblijft deze Amerikaanse Zeeuw bij een zuster van hem in Ivrab- bendijke, in welke plaats hij is geboren en getogen. Zijn vrouw meisjesnaam Maria Glerum is afkomstig uit Xerseke. De deelnemers aan de algemene ver gadering van de koninklijke vereni ging van onderofficieren van land en luchtmacht „Ons Belang" gingen in Vlissingen aan boord van de Ko ningin Juliana", voor een boottocht over de Schelde. De vergadering wordt in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg gehouden. (Foto P.Z.C.) Meer clan vijftig Amerikaanse jaren heeft de heer Lobbezoo er opzitten,- maar de taal van zijn geboortegrond is hij nog lang niet vergeten. Bedacht zaam naar woorden zoekend „ik denk voordurend in het Amerikaans" geeft hij in het Nederlands antwoord op de vragen, die hem worden ge steld. Vijftien jaar lang heeft de heer Lobbezoo met de gedachte rond gelopen nog éénmaal zijn geboor testreek te bezoeken. Zijn vrouw voelde er aanvankelijk niet zo veel voor, zodat de reis jaar-in-jaar-uit werd uitgesteld- Aangestoken door de enthousiaste verhalen van haar zuster, die eveneens in Amerika woont en al verschillende retour tjes naar Nederland heeft gekocht gaf mevrouw Lobbezop zich vorig jaar echter gewonnen. De lang verbeide reis werd vastgesteld voor dit jaar. En nu zitten de béi de al bejaarde Amerikanen bij hun familie de molenaar in Krabbendijke. „Ik kende liet land en de plaats niet nieer terug", vertelde ons de heer Lobbezoo, die naar Amerika vertrok, toen er van fruitteelt in Krabbendijke nog geen sprake was. Nu strekken de boomgaarden zich lijiks en rechts van de gemeente uit. Maar ook Krabbendijke zelf is sterk uitgebreid. „Het is wel viermaal zo groot geworden''. Als jongen van 20 jaar ie de heer Lobbezoo in 1907 naar de V.S. ge- emigreerd. Hij was in gezelschap van zijn broer. „Om het terrein te verkennen", vertelde hij. Drie jaar later volgden zijn ouders en vier andere broers. De lieer Lobbezoo heeft bijna 8 jaar in een fabriek in Grand Rapids (Michigan) als glasslijper gewerkt, alvorens hij zich als landbouwer in de omge ving van deze stad vestigde. Hij was inmiddels getrouwd met de uit Yerseke afkomstige Maria Glerum, die één boot eerder naar Amerika was geëmigreerd. Het kan merkwaardig lopen in 's men senleven! Toen het echtpaar bij wijze van spreken buren was wat is volgens Amerikaanse be grippen de afstand tussen Krab bendijke en Yerseke? had het van eikaars bestaan nog niet ge hoord. En in het onmetelijke Ame rika wisten Lou Lobbezoo uit Krabbendijke cn Maria Glerum elkaar te vinden! Enkele jaren geleden heelt liet echtpaar Lobbezoo, dat kinderloos is, „afgerekend" met de boerderij. Wel woont liet nog steeds op de hoeve, maar de eens vruchtbare bouw- en weidegrond verkoopt de lieer Lobbezoo nu als bouwgrond voor nieuwe buizen. Van tractoren heeft hij niets moeten weten. Hij heeft zijn werk op zijn 25 ha groot geinengdbedrijf altijd ge daan met behulp van paarden. Drie stevige Vlaamse merries wa ren het. De heer en mevrouw Lohbezooo, die de reis per boot hebben ge maakt, vertrekken iu augustus weer naur hun nieuwe vaderland. Op de foto: het echtpaar Lobbe zoo bij de molen te Krabbendijke. AA\»VWWWVVWW\*WS\\*A Zie voor Zeeuws nieqws ook de pagina's 5 en 8. VNWVVWWVVWWVWWVW KUNST „De vrouwen krijgen hun zin" en „Het lange afscheid" Antwerpen, Kon. Ned. Schouwburg; Zeeuwse amateur-tonelisten. VOOR DE MANIFESTATIE van hét Zeeuws amateurtoneel tijdens de „Zeeland-week" in Antwerpen werd 'een cocktail gebrouwen, bestaande uit een vrij onbekend Spaans blijspel in twee bedrijven (voor de pauze) en een stuk in één bedrijf van Tenessee Williams („Het lange afscheid"), na de pauze. Een prettige cocktail, ogen schijnlijk licht verteerbaar, maar met een pittige nawerking. Het lichte bestanddeel was uiteraard het blijspel „Dc vrouwen krijgen hun zin" van de Spanjaarden S. en J. Al varez Quintero, goed vertaald door Alfred Pleiter. Een grappig verhaal tje over een dorpje in Andalusië. waar iedereen iedereen kent; waar stug geroddeld wordt en waar de verschijning van een knappe jonge man uit Madrid al spoedig aanleiding wordt tot vele speculaties over diens voorkeur voor een bepaalde dorps- schone. „Hij heeft een postzegel ge kocht voor lokaal verkeer hij gaat haar natuurlijk 'n brief schrijven"... Dergelijke schokkende nieuwtjes gaan rond als het klassieke lopende vuurtje en ze missen hun uitwerking niet. 'Hoewel de dorpsdokter de jon geman nog waarschuwt voor het feit, dat in deze gemeenschap de vrouwen altijd hun zin krijgen, babbelen ze hém gewoon het huwelijksbootje in. Zij het dan dat de gebruikelijke goedmoedige dorpspastoor ook een gezapige duit in het zakje doet. Een vriendelijk verhaaltje, vriende lijk ten tonele gevoerd door een groep amateurtonelisten van de Zeeuwse eilanden, onder regie van de provin ciaal toneeladviscur Toine van Ber gen. Van Bergen hield het allemaal prettig in de blijmoedige trant en zijn bedoelingen kregen ook goed weer klank. Ondanks het feit, dat hier een vrij heterogene groep tot samenspel moest komen waar het een enkele maal wel een beetje aan ontbrak ondanks dit feit echter, is het toch een fleurige voorstelling geworden, die veel waardering vond. Zonder dat er van opvallende presta ties sprake was, is er over vrijwel de hele linie vaardig geacteerd en met deze algemene kwalificatie willen wij ditmaal volstaan: het noemen van dé (vele) namen zou in dit geval te ver voeren. Rest een compliment voor de fraaie kostuums en het sobere, maar Sfeervolle decor naar een ontwerp van Toine van Bergen. UITERST SUGGESTIEF waren de decors voor „Het lange afscheid" van Williams, op de planken gezet door amateurs uit ZeeuwschrVlaanderen, rjiet als gaste Fieps Tuyt uit Middel burg en eveneens onder regie van Toine van Bergen. Deze enerzijds schrijnende, anderzijds nogal senti menteel uitgevallen éénakter van Williams, vormde het pittige bestand deel van de „Zeeuwse loncelcocktail", zoals die gisteravond gepresenteerd werd in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen. De schrijver Joe moet zijn geboorte huis verlaten en terwijl de verhuizers de schamele meubelen wegsjouwen, verzinkt hij in herinneringen. In flashbacks ziet men zijn relatie tot de zelfopofferende moeder en tot zijn zuster Myra, die hakend naar de prettige dingen des levens de al oude slechte weg opgaat. Bij dit „lange afscheid" is een nogal nuch ter gestemde vrind Silva aanwezig, die telkenmale tracht de schrijver tot de werkelijkheid terug te roepen. Vergeefs; de herinneringen zijn de man zeer dierbaar en hy veroorlooft zich die sentimentele terugblik als als een soort eerbewijs aan het ver leden. Geen sterk, maar wel een gevoelig gegeven, dat gisteravond een vrij sterke vertolking kreeg, die onder meer door een iels te laag tempo echter net iets onder de maat bleef. Dat was ten dele ook te wijten aan het te trage, soms zelfs ronduit lar moyante spel van C. Verdonschot als de schrijver Joe. Fieps Tuyt zette fel en met talent het zusje Myra op dc planken; W. Borgsteyn niet over tuiging een cynische jongeman en mej. T. Verwilligen een treffend zie lig moedertje. De bijrollen waren naar behoren bezet; de belichting was uitstekend. Een vrij talrijk publiek getuigde na beide opvoeringen met een hartelijk applaus' van zijn waardering voor de ze Zeeuwse toneelmanifestatie in Antwerpen. v. B. /Advertentie) ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, overwegend uit noordelijke richtingen. In liet noordoosten van liet land iets minder warm, elders ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. STKA X DVE R WA CHTING (Van onze weerkundige medewer ker). Ook vandaag rustig en zomers strandweer met een zwakke wind, in de middag van zee. Temperatuur 18 tot 21 graden Celsius. Zeewater 14 graden Celsius. Vooruitzichten: zwak hogedrukgebied boven de Noordzee houdt het strandweer gun stig. zon en maan Zon op 4 21 Maan op 2.23 onder 20.56 o ider 15.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2