KENNEDY „VAAG" OVER TOPGESPREK HKUVINülALt LttUWat UUUKAm „Gesprek in Parijs uiterst bemoedigend" Kroesjtsjew trommelt met Soekamos stok Jongetje ontvoerd? Wens: voor Schouwse boeren faciliteiten als na de ramp asrrs nnm/mriAi£7CEiiu/cc rnnnAUT Huurverhoging per 1 april Vandaag... Nat en droog Radio- en t.v.-rede tot Amerikaanse volk Koningin Elizabeth van Engeland i ontving deze week het Amerikaanse president spaar Kennedy in het Buckingham paleis in Londen. j Op de foto v.l.n.r.: Prins Philip, me vrouw Jackie Kennedy, koningin Elizabeth en president Kennedy. President Kennedy heeft in een radio- en televisierede gister avond verklaard, dat zijn ontmoeting met premier Kroesjtsjew in Wenen van „enorm nut" is geweest. Hij zei, dat de uitwisse ling van gedachten, die hij 't met de Russische leider had gehad zeer waardevol was geweest, hoewel hij tot de conclusie was ge komen, dat hij en zijn Russische tegenspeler totaal verschillende betekenissen hechtten aan dezelfde woorden, zoals b.v. „vrede", „oorlog", „democratie", „recht" en „waarheid". Reis met tweeledig doel De president zei. dat zyn reis naar Europa een tweeledig doel had gehad: de eenheid van de vrije wereld beves- gen en de bevestiging van de wereld vrede uiteindelijk mogelijk te maken. Hij verwees haar het feit, dat hij Amerika's geallieerden op de hoogte had gebracht van wat hij met Kroesj tsjew had besproken, maar voegde daaraan toe dat hij verantwoordelijk was als president van de V.S., terwijl het zijn plicht was zelf beslissingen te nemen, die geen cjer geallieerden A'oor hem zou kunnen nemen. Looncompensatie overwogen l)e regering is het eens met de S.E.R., dat een verhoging van de huurprijzen van gebouwd on roerend goed met in totaal 30% nodig zal zijn. Zij meent, dat een programma van huurverho gingen wenselijk is, waarbij in de jaren 1963, 1964 en 1966 de huren in de eerste gemeenteklas met 10% en in de tweede en der de, respectievelijk vierde en vijf de, met 11 en en 13% worden verhoogd. Naar de mening van de regering zou den deze huurverhogingen telkens met een compensatie in de loonsfeer gepaard moeten gaan. De eerste huurverhoging zou worden ingevoerd per 1 april 1962. Aan de stichting van de arbeid is advies gevraagd over de vorm van de looncompensatie bij deze eerste huurronde. Een en ander wordt meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, waarin de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid meedeelt, dat de regering thans haar standpunt heeft bepaald naar aanleiding van liet S.E.R.-advies over het huurbeleid, dat op 27 januari is uitgebracht. De re gering zal. zo wordt in deze nota verder meegedeeld, de daarvoor in aanmerking komende organen advies vragen over enkele in concreto te ne men maatregelen. Aan de hand van de te verwachten adviezen is de minister voornemens op korte termijn de indiening van een wetsontwerp te bevorderen. Nader tot Britten Hij kenschetste De Gaulle als een man met een „buitengewoon ka rakter", terwijl zijn ontmoeting met hem „uiterst bemoedigend" was geweest. Anderzijds was de Anglo-Amerikaanse alliantie hech ter en was de vriendschap tussen Engeland en Amerika steviger geworden. De Gaulle, zo zei hij, zag liever dat Amerika zijn me ning openlijk naar voren bracht dan dat het deed alsof het in alles met de Franse president eens was. Overeenstemming Tijdens zijn bezoek aan Parijs was hij met president De Gaulle tot overeen stemming gekomen over de volgende punten: 1. Het belang van de verdediging van West-Berlijn; 2 Hulp aan de onder ontwikkelde naties: 3 Bevordering van de Europese eenheid; 4 Hoop op een succesvolle beëindiging van de conferentie over Laos; 5 Een nau- j were westelijke alliantie. Een brouwerij in Hamburg heeft via een handige reclamestunt deelnemers aan het gemotoriseerde verkeer een dienst bewezen door het. beschikbaar stellen van een eenvoudig apparaat je. Door middel van deze alcohol- meterleun iedere automobilist of motorrijder na een vrolijk avondje uit, waarbij gedronken is, zelf meten of hij nog in slaat is achter het stuur plaats te nemen en zich in het verkeer te begeven. MIKOJAN ALS BALLETMEESTER Premier Kroesjtsjew is de gangma ker geweest op een receptie, die de Indonesische ambassade organiseer de ter ere van het bezoek van presi dent Soekarno aan Moskou. De Rus sische premier, die kennelijk vervuld van het succes, dat de Ween- se bespreking met president Kenne dy volgens hem lieeft opgeleverd, zong en danste met Aziatische prin sen. .buitenlandse ambassadeurs en andere leden van de Russische rege ring, die hem wat de Russische volksdansen betreft uiteraard uitste kend konden volgen. Kroesjtsjew had er in jaren niet zo uitgelaten en zor geloos uitgezien. karno een Indonesische volksdans in, samen met enige oosterse dames, die in hun kleurrijke nationale dracht waren verschenen. Kroesjtsjew nam Soekarno zijn officierss.tok af (de Indonesische president was zoals ge woonlijk in uniform verschenen) en begon daarmee op de trommel te slaan. Toen ging hij samen met de Rus sische president Bresjnew en vi ce-premier Miltojan aan de dans meedoen. De andere dansers stop ten echter, zodra zowel Kroesjt sjew als Soekarno aan het dansen was, stelden zich rondom de dan sers op en moedigden de twee staatslieden aan met gezang, rit misch handgeklap en af en toe een roffel op de trommels, die in de tuin van de ambassade ston den opgesteld. Na hun dans stak Soekarno zijn hand in de colbertzak van de Rus sische premier en vroeg hem „Wat heb je daar Kroesjtsjew antwoordde „Niels. Ik heb mijn hele salaris al opgemaakt". En breed grijnzend voegde hij eraan toe „proberen jullie Aziaten ons Europeanen soms te beroven?" Kroesjtsjew brak in luid gezang uit en greep toen weer Soekarno'» offl- ciersstok, waarvoor hij een voorliefde scheen te hebben. Hij stelde zich daarmee tegenover de gasten op en sloeg de maat. Nadat hij lachend hun applaus In ontvangst had geno men, zei hij: „Dit is de beste manier om te regeren". Toen Mikojan opnieuw begon te dan sen, riep Kroesjtsjew: Als je je baantje verliest, kun je altijd nog bij het ballet terecht". Waarop Mikojan antwoordde: „Zeker, dan ga ik bij het Moisejef-ballet" (het beroemdste ensemble in Rusland). Kroesjtsjew kaatste terug met: „Dat is natuurlijk allang in het centrale: comité (van de partij) bekokstoofd". is het 300 jaar geleden, H dat de elfduizend kg wegende jH „Amersfoortse kei" op een door vierhonderdenzes arbei- m dors getrokken wagen, Amers- 1| §§,Toort werd binnengebracht. - ff is het 150 jaar geleden, H dat de Engelse heel- en verlos- kundige sir James Young j| Simpson, de ontdekker van de chloroform-narcose, te Bathga- te werd geboren. lllllll!lllllllllllll!illlll!ll!!linilinilll|lllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllll1if Duikers zoeken wrak van D.C.-8 Nadat maandag een Portugese trei- Ier een stuk van het wrak had op gevist, afkomstig van de op 30 mei vlak buiten de monding van de Taag verongelukte D.C.-S machine Fridtjof Nansen van de K.L.M., zijn gisteren duikers aan het werk gegaan om de rest van het toestel te zoeken. Reuter meldt, dat dit geschiedt op een afstand van 5 km uit de Portu gese kust nabij het plaatsje Fonte da Telha. Sinds zaterdagmiddag wordt de drie jarige Gerard van der Meulen uit Broekerhaven, gemeente Bovenkar- spel, vermist. Even tevoren had men het ventje nog achter de woning ge zien. Daar men vreesde dat het kind, hoewel dat al heel onwaarschijnlijk leek, bij de afgesloten haven zou zijn gekomen en daar was verdronken, gaf de minister van defensie toestem ming dat onder leiding van majoor Vogel een groot aantal soldaten werd ingeschakeld voor het leegpompen van de Broekerhaven. Met 48 auto spuiten is men tot gisteravond laat bezig geweest. Toen de haven geheel was drooggelegd, bleek dat hierin geen stoffelijk overschot van een jon getje was achtergebleven. De justitie is inmiddels ingeschakeld, want het aanvankelijke vermoeden dat het ventje door een onbekende is meege nomen, neemt vastere vorm aan. NA BEZOEK VAN C.B.T.B. AAN GETROFFENEN „Fruitteelt en akkerbouw op een of andere wijze tegemoet komen" Dinsdag heeft het bestuur van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond zich op de hoogte gesteld van de buitengewoon grote moeilijkheden, die zich momenteel op Schouwen in de agrarische sector voordoen: de slechte stand van de gewassen in de akkerbouwgebieden op Schouwen en de verdronken boomgaarden in de Schouwse Westhoek. Begrijpelijk, dat men behalve aan de ernstige situatie, waarin de ge troffen fruitkwekers verkeren ook aandacht besteedde aan de minder in de belangstelling staande moeilijkheden, die in de akkerbouwbedrijven op Schouwen worden ondervonden. Dit probleem is in feite omvattender, omdat het hier om een veel groter aantal bedrijven gaat. Méér dan vijftig procent van de landbouwbedrijven op Schouwen voor Duiveland spreekt dit probleem minder heeft te kampen met een slechte grond structuur en op een oogst van ook maar enige betekenis behoeft niet gerekend te worden. Vele vooral kleinere bedrij ven dreigen hierdoor in financiële moeilijkheden, te komen. De pro blemen in de fruitteelt en de ak kerbouw op Schouwen hebben dit gemeen op de een of andere wij ze zal hier de helpende band moe ten worden geboden. Na liet bezoek van gisteren heeft de Zeeuwse C.B.T.B. zich op bet stand punt gesteld, dat bij de minister moet worden gepleit voor een regeling, zo als men die na de ramp van '53 ken de nieuwe kredietmogeljjkhedeii, die hulp op basis van oogsttaxatic toe staan. Onmiddellijk na afloop van de trip langs de getroffen fruit- en akker- bouwbedrijven gaf het Zeeuwse C.B. T.B.-bestuur tijderi3 een persconfe rentie in hotel „Van Oppe-V' te Zie- rikzee een toelichting op zijn stand punt. Hoewel er voor dergelijke ex treme schadegevallen geen regeling bestaat en men ook geen rechtsgrond heeft kunnen ontdekken om bij de overheid bepaalde maatregelen te claimen had het C.B.T.B.-bestuur naarstig gezocht naar „de sleutel" om de Schouwse collega's te hulp te komen. Daartoe was uiteraard nage gaan, wat de oorzaak van de moei lijkheden is. Overeenkomst Uit de conclusie van liet C.B.T.B.- bestuur bleek, dat er enige over eenkomst bestaat tussen de oor zaak van de moeilijkheden in de fruitteelt en die in de akkerbouw: in beide gevallen is er sprake van een samenloop van omstandighe den en in be' te bedrijfstakken hebben de maatregelen, die- na-de ramp op Schouwen werden geno men ongewild een nadelige rol gespeeld. Het C.B.T.B.-bestuur beschreef de gronden op Schouwen als „een pa tiënt, die de laatste jaren te vaak op de snijtafel is geweest". Het akkerbouwgedeelte werd in 1944 geïnundeerd, in '53 bij de ramp over spoeld en de gronden kwamen nog maals op de snijtafel, toen het eiland werd hcrverkaveld. Op zichzelf wa ren deze factoren niet bepalend voor wat zich thans voordoet en de C.B. T.B.-bestuurders haastten zich dan ook te zeggen, dat zij de Herverka- velingsdienst geen verwijt willen ma ken. Na inundatie, ramp en herver kaveling volgden echter jaren met bijzonder slechte weersomstandighe den na dc oorlog heeft men op Schouwen nog geen enkel normaal ,.boerenjaar" gekend. Voor de verdroging van de gronden in de Westhoek de boomgaarden zijn drie oorzaken genoemd en één daarvan houdt eveneens verband met de herverkaveling het water peil in dc polder Schouwen werd op een lager niveau gebraeht. Daarom is de Zeeuwse C.B.T.B. van mening, dat de nazorg van een herverkave ling meer aandacht zou moeten heb ben dit zal bij de betreffende instan ties worden bepleit. Als andere oorzaken voor liet afster ven van de vruchtbomen in het ge bied rond Haamstede-Burgh zijn ge noemd het intensiever onttrekken van water aan de duingronden door de N.V. Waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland en de opeenvol ging droog jaar-nat jaar. In het droge jaar 1959 zijn de wortels van de fruitbomen cie diepte Sommige gemeenten gaan de dro ge kant op: enige Lijd geleden besloot het gemeentebestuur van Baarn tijdens recepties geen alcohol meer te schenken en sinds vorige week is ook Heerjansdam zover. De ze gemeente heeft eveneens het be sluit genomen tijdens ontvangsten van het gemeentebestuur geen alco holische dranken meer te verstrek ken en zelfs is daarbij de hoop uit gesproken, dat andere instellingen - - en met name wordt gedacht aan rijksinstanties dit voorbeeld zullen volgen. Deze besluiten hebben te maken met de vermaarde slagzin „Bij snelver keer geen alcohol": die zin wordt met de dag gebiedender nu het ver keer nog voortdurend toeneemt. En de overheid dient waar ook maar mogelijkheid de consequente toepas sing van deze regel te stimuleren. Maar wat komt daarvan terecht als diezelfde overheid recepties or ganiseert, waar alcohol-houdende dranken worden geschonken? Vele receptiebezoekers arriveren per auto en rijden zelf: het éne glaasje dat „het toch echt niet doen zal" wordt hen als het ware met de „re ceptie-lepel" ingegoten, terwijl bij velen het niet bij dit ene blijft. Van daar dus dat nu in Baarn en Heer jansdam is beslo ten niet langer meer het slechte voorbeeld te geven: men moet het daar in de toekomst met een alcoholvrij „natje" doen. Overigens kan dat óók pittig zijn, zoals een oud-collega in de Zeeuwse journalistiek vroeger vaak placht op te merken: hij wees dan op de pit ten, die in de jus d'orange dreven... Men kan over deze receptie-droog legging lang en breed praten en daarbij zal vermoedelijk door tegenstanders van deze inderdaad nogal rigoureuze maatregel worden betoogd, dat hier in de eerste plaats de individuele verantwoordelijkheid van de receptiebezoekers in het ge ding is: zij moeten kiezen en dienen hun eigen grens te bepalen. Boven dien schrijft de gastvrijheid nu een maal voor, dat tijdens een receptie een uitgebreid sortiment van dran ken aanwezig behoort te zijn. Het klinkt goed, maar dat neemt niet weg, dat een recipiërende overheids instantie door het doen schenken van alcohol kansen schept, die eenvoudig niet bestaan mogen. Kansen op een gestoord reactievermogen bij auto mobilisten, met alle mogelijke ge volgen van dien. Soms lijkt het erop alsof de over heid cle rechterhand niet laat weten wat de linker doet. De rechter schrijft alcohol-beperkende maatregelen voor, de linker schenkt ter receptie alcohol-houdende dran ken. Wanneer het bijvoorbeeld gaat om de bouw van rustplaatsen langs rijkswegen, wordt in de vergunnings voorwaarden de bepaling opgenomen, dat slechts alcoholvrije dranken mo gen worden geserveerd. In Zeeland kent men soortgelijke voorwaarden ten aanzien van de restauraties bij de rijksveerhavens: er mogen hier géén sterk-alcoholische dranken wor den verstrekt. Minister Algera heeft destijds ten aanzien van dergelijke bepalingen duidelijke richtlijnen aan zijn ambtenaren verstrekt: als ver keersminister wenste hij In geen en kel opzicht het gebruik van alcohol te stimuleren. Zo beschouwd is een „natte" over- heidsreceptie een zaak, die niet goed door de beugel kan. Geen enkele instantie rijk, provincie, gemeente kan zich bij de huidige stand van het intensieve wegverkeer nog permitteren tijdens ontvangsten alcohol te schenken aan weggebrui kers. Een besluit zoals in Baarn en Heerjansdam is genomen is derhalve dunkt ons, het overwegen zeker waard: de overheid, die waar moge lijk de regel „bij snelverkeer geen alcohol" tracht toegepast te krijgen, mag zich wel eens bedenken vóórdat zij de fles hanteert. ingegaan en in het natte 1960 begon in die veel te vochtige ondergrond het verrottingsproces. Zal het bijzon der moeilijk zijn voor de fruitkwekers veelal pachters die hun bedrijf moeten stilleggen, passend emplooi te vinden ook voor vele Schouwse boeren dient zich de vraag aan of zij op hun bedrijven nog wel een brood winning kunnen vinden. Op vele per celen kan dit jaar van oogsten geen sprake zijn en deze slag is na een op eenvolging van moeilijke jaren niet meer op te vangen. Geen steunfonds „Wij zijn onder dc indruk van dc zeer slechte situatie", zo verklaarde gisteren C.B.T.B.-voorzitter burge meester J. van den Bos van St.-Aïi- naland „Maar vaststellen is er:r gemakkelijk. Hier zal op tie een of andere manier hulp moeten worden geboden. Wij hebben met verschillen de mensen gesproken en het was voor ons goed te begrijpen, dat de moed er uit is na inundatie, ramp en wat zich thans voordoet. Vandaag ko men deze mensen tot de conclusie, dat het niet gelukt is. op het her wonnen Schouwen een levensonder houd te vinden". Dc landbouw is nog niet toe aan dc vorming van een soort „algemeen steunfonds". Hieruit kan«bis niet worden geput en daarom is de C.B. T.B. vau mening, dat bij de minister moet worden aangedrongen de boe ren soortgelijke faciliteiten toe te staan als na de ramp van '53. Op 14 juni a.s. zal een delegatie nit het landelijk bestuur van liet Land bouwschap een bezoek brengen aan de getroffen gebieden op Schouwen. W. Leertouwer en O. A. d. Kok. 25 m" "a wëeïT™p. Tj Ti WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN a'lt if?"Të" per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213;; Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel.2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1