vooruitgang je ziet de Goede T.V.-auteurs zijn „schaarse waar" „SCHRIJF SLECHTER, DICHTER" VANDAAG je proeft de ontwikkeling ONTLUISTERD HELDENDOM IN „ZIJ KWAMEN NAAR CORDURA' WOENSDAG 7 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (Van onze correspondent) Klagen over slechte films en televisieprogramma's hoort in de bondsrepubliek al even zeer als in Nederland tot het dagelijks gespreksthema. Daarbij, zo wordt gesteld, kan men het vele produkties aanzien, dat zij bepaald niet goedkoop geweest kunnen zijn. De ellende ligt namelijk elders. De Duitse filmindustrie heeft jaar lijks ongeveer honderd nieuwe speelfilms nodig, een enkele tele visienetwerk elk jaar minstens 180 dramatische produkties. Deze cijfers illustreren wel overduide lijk de enorme aanspraken, die door deze beide jonge massa-me dia gedaan worden op talent en stof. Weliswaar krijgen film en televisie een overvloed van onge vraagde manuscripten toegezon den, maar het daarvan bruikbare materiaal is bijzonder dun ge zaaid. De verklaring daarvoor hoort men nu al jarenlang: er be staan hiervoor geen geschikte Duitse auteurs. Om van de dich ters helemaal maar te zwijgen. Daar komt nog bij, dat vele der toch al schaarse auteurs, voor wie men belangstelling heeft, een haast panische angst hebben voor de technische eisen, die de zoge naamde „droomfabriek" en de te levisiestudio's nu eenmaal aan hen moeten stellen. Zij schrijven daarom liever en tegen lagere honoraria toneel stukken of hoorspelen. Werken zij toch voor film of t.v., dan blijken hun talenten in dit soort werk te liggen onder hun eigen niveau. „Schrijf slechter, dichter". Het is toch maar een draaiboek". Dat zei, geestig maar ook enigszins wanhopig een bekende Duitse filmproducent, die later naar de televisie overging. Geen humor De Westdeutsche Rundfunk in Keulen stelde speciaal een man aan om in bibliotheken en archie ven naar nog onbekende goede blijspelen en komedies te speuren. Hij vond tot nu toe niets, wat werkelijk de moeite waard was. Met Heinrich Spoerl en Hans Mueller-Sehloesser zijn blijkbaar de laatste representatieve verte genwoordigers van de Rijnlandse vrolijkheid heengegaan. Binnen kort wil men nog een wat gefor ceerde poging wagen met een prijsvraag waar men a priori al weinig vertrouwen in heeft. Voor de film geldt nog een ander probleem: vele producenten ver trouwen zich toe aan bekwaamhe den van een eigen clief-dramaturg. Enkelen van hen doen het geheel zonder zulk een raadsman, bij de meeste andere producenten heb ben de dramaturgen een veel te zwakke, haast „zwevende" positie. Zij kunnen de eventueel meewer kende auteurs geen substantiële geestelijke steun verlenen, omdat zij zelf geen steun krijgen van de producenten, voor wie zij werken. Wanneer op het ogenblik gespro ken wordt over een verdere uit- bereiding van de televisieprogram ma's, dan kan alleen maar sprake zijn van een gesuggereerde be hoefte en een veronderstelde be vrediging daarvan. De molochachtige honger naar stof kon voeren tot een vlucht in een over-aanbod, dat men nu al nauwelijks de baas kan. Een ver dere vermindering van de kwali teit zal hierdoor onvermijdelijk zijn. BEDRIJFSFILM N.T.S. OPFIRATO De N.T.S. zal op de komende Fi- ratotentoonstelling in een film zaaltje een bedrijfsfilm vertonen, waarin men een beeld krijgt van de gang van zaken bij de Neder landse televisie. De film die door Multifilm wordt vervaardigd, zal ongeveer 25 minuten duren. Het was de N.T.S. niet mogelijk om een complete studio op het ten toonstellingsterrein in te richten en zij zal zich beperken tot het filmzaaltje en een informatie stand. Een bloemetje voor Ida Onder regie van Coos Mulder wordt vrijdag door de V.P.R.O. het hoorspel „Een bloemetje voor Ida" uitgezonden, een oorspronkelijk luisterspel van de Zweedse schrij ver Hans Hergin. Deze werd op 2 juli 1910 in Vanevik aan de Zweed se oostkust geboren. De Neder landse vertaling is van Mirje Ne- valainen. „Een bloemetje voor Ida" vertelt het verhaal van twee loodgieters, die samen een reparatie op een kerktoren moeten verrichten. Een van hen ziet zijn vrouw op straat staan en beduidt dat zij weg moet gaan. Maar zij begrijpt hem ver keerd en zwaait terug. Wanneer hij haar 's avonds ook nog een bloemetje stuurt, besluit zij er een echt feestelijke avond van te ma ken. Zij dekt de tafel in de voor kamer en maakt zich wat op. Maar haar man doet die avond extra ruw en ontkent aanvankelijk zelfs het bloemetje gestuurd te hebben. Hij schaamt zich voor zijn gevoel en bederft zo de avond. De spijt die hij daarover krijgt, tracht hij op de hem onbeholpen wijze aan zijn vrouw te tonen. De medewerken den zijn: Fabian (Guus Hermus), Ida (Mimi Boesnach), Rosa (Hen- ny Orri), Fanny (Rick Schagen) en Abel (Gerard de Groot). In aansluiting op dit hoorspel hoort men nog een aantal Zweedse liedjes van vroeger en nu, met o.a. Sven Bertil Taube en Olie Adolph- son. T.V.-debat Rusland-V.S. De Amerikaanse televisiekijkers zullen binennkort getuige zijn van een debat over de persvrijheid tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Michail Charlamof, perschef van het ministerie van buitenlandse zaken en Alexei Adzhoebei, hoofd redacteur van de „Izwestia", zul len de Sowjet-Unie vertegenwoor digen. Pierre Salinger, perschef van president Kennedy en Harri- son Salisbury van de „New York Times" treden voor de V.S. op. Henny Orri (links) en Guus Her mus (rechts) zijn vrijdag te ho ren in het Zweedse hoorspel „Een bloemetje voor Ida", dat wordt uitgezonden door de V.P.R.O. De foto werd gemaakt bij de uitrei king maandag van de jaarlijkse toneelprijzen door de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties in Nederland. Hen ny Orri ontvingt de bronzen Theo Mann-Bouictneesterpenning, Guus Hervius kreeg de zilveren Louis Bouwmeester penning. In het mid den Leo de Hartog, die de bron zen Louis Bouwmeesterpenning ontving. De Theo d'Or was voor Ellen Vogel en Bob de Lange kreeg de Louis d'Or. RADIOEN T.V.-RUBRIEK Radio-lezingen over Afrika Snel veranderen de politieke ver houdingen in Afrika: tal van vol keren hebben hun landen in de laatste jaren van koloniale gebie den tot zelfstandige staten zien worden, hetgeen geldt voor de Arabische volkeren en voor de ne gers. Aan deze politieke ontwik keling zullen twee lezingen gewijd zijn, die de heer P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Kamer, voor de VARA zal houden op de zaterda gen 17 juni en 1 juli in de voor avond onder de titel „De Afrika nen opnieuw tussen twee werel den." AWWWVWVW h, yiew en.... sclvrijvcn T elevisie De N.C.R.V. brengt om tien minu ten voor half tien de televisie- schets „Piano te koop" op het scherm. Om 21J0 de vaste ru briek „Pas geperst" en vervolgens actualiteitenrubriek „Attentie". De Vlaamse televisie brengt om half negen de gebruikelijke feuil leton „Schipper naast Mathilde" REPORTAGETREIN EN AMPEX De reportagedienst van de Nederlandse Televisie Stichting is uit gebreid met een spiksplinternieuwe „reportagetrein", die uit niet minder dan vier wagens bestaat: een materiaalwagen, een autobusje voor de reportageploeg en de twee eigenlijke reportagewagens met een totale waarde van 925.000,Tot nu toe zaten technische en regisseursruimten in een grote wagen ingebouwd. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat de regie-afdeling vaak last had van de gelui den, die door de technici werden geproduceerd zowel instrumen taal als vocaal. Men heeft daarom besloten de zaak te splitsen en regieruimte en technische ruimte in twee aparte wagens onder te brengen. Zij vormen 'n soort Siamese tweeling, want. elk afzonderlijk hebben ze geen recht van bestaan. De twee wagens worden tijdens het reportagewerk met kabels aan elkaar verbonden, die een maxi male lengte van 50 meter hebben. Verder wordt verlichting in het tekort aan studio's gebracht dooi de ampex-apparatuur, die eindelijk is aangekomen. De twee bccld- bandapparalen moeten nog gemonteerd worden (de hele combinatie weegt 4000 kg.) en het zal nog wel tot oktober duren voor ze in bedrijf komen, waarmee Nederland het laatste land in Europa zal zijn dat over een dergelijke apparatuur beschikt. De ingebruikne ming valt samen met de uitbreiding van de wekelijkse zendtijd met vier uur, als men veel meer met van te voren opgenomen program ma's moet gaan werken. en om 21.10 ook al een seriepro gramma „Beelden spraken", hoog tepunten uit de stomme film. Radio Via Hilversum I kan men om 21.15 naar opnamen van het Con certgebouworkest luisteren onder leiding van Bernard Haitink. Er ■zullen werken worden uitgevoerd van Bartok en Ravel (N.C.R.V.). Over de andere zender komt om 20.05 een hoorspel in het VARA- programma „Een probleem van gewicht" geschreven door Michael Brett in een vertaling van Nantko G. Hazelhoff. Journaaldienst in 1962 naar Hilversum Achter de N.T.S.-administratiege- bouwen aan de Emmastraat in Hilversum heeft de N.T.S. een ter rein leunen kopen, waar barakken worden neci'gezet met een totale bedrijfsruimte van 1560 m2. Het ligt in de bedoeling hier de jour naaldienst, de afdeling voor na- synchronisatie en het filmarchief onder te brengen. Tot nog toe werkt de journaaldienst in een voel te krappe villa in Bussum, terwijl de nasynchronisatie plaats heeft in een voormalige am bachtsschool, eveneens in Bus sum. Overigens vormen ook deze barakken slechts een noodoplos sing in afwachting van de bouw van het grootse studiocomplex dat te Hilversum zal verrijzen en dat men in tien jaar klaar wil hebben. (Advertentie) Wie 4 velschillende advertenties uit dere serie opstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken. Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden-Eeuw verrassing) FILMS IN ZEELAND Hitchcocks „Maniak" is boeiende thriller Dat een avonturenfilm op liooj peil kan staan en rijk van in houd kan zijn, lieeft regisseur Robert Rossen aangetoond met zijn rolprent „Zij kwamen naar Cordura", deze week te zien in CITY (Middelburg). Gebaseerd op een boek van Glendon Swart- hout, is deze film tegelijk speel film, avonturenfilm met wes tern-aspecten en oorlogsrol- prent-met-een-probleein. Boven dien zou men „Zij kwamen naar Cordura" kunnen rangschikken in de categorie van de zoge naamde hekelfilms, want Ros sen heeft ons zijn visie op „hel den" gegeven en dit „verschijn sel" op boeiende wijze aan de kaak gesteld. De „helden'' uit Rossen's werk zijn vogels van zeer verschillende pluima ge bijeengebracht door de Ameri kaanse strafexpeditie van de Ameri kanen tegen de Mexicaanse rover hoofdman Pancho Villa, een expedi tie die in 1916 werd ondernomen. De actie tegen de schilderachtige Mexi caanse bandieten is op zichzelf reeds een onderwerp, dat grote mogelijkhe den biedt. Zonder de voor de hand liggende effecten te schuwen heeft Rossen echter meer willen brengen dan een doodgewone avonturenfilm en zo doet majoor Thorn zijn intrede in het verhaal. Thorn is een figuur, die wat uit de toon valt tussen alle dapperen aan het „front". Hij heeft een typische taak, hij mag namelijk „helden" selecteren om hen voor een medaille naar de plaats Cordura te begeleiden. Thorn heeft deze taak dapper was geweest in de ogen van zijn spuerieuren en het is dan ook niet verwonderlijk, dat de majoor een opmerkelijk complex met zich mee sleept, dat zich uit in het aan de tand voelen van zijn heldenklanten om er achter te komen hoe zo'n fenomeen nu geestelijk in elkaar zit en waarom de man zich zo heldhaftig gedraagt. Als zodanig vertegenwoordigt Thorn een sympathieke rol van de on langs overleden Gary Cooper de nieuwsgierige toeschouwer en wordt hij in diens ogen de held. De laatste overtuiging wordt gevoed door het verhaal, want de „helden" blijken stuk voor stuk zeer vreemde vogels te zijn. De tocht naar Cordura wordt ook v nog op andere manieren een test en is behalve interessant ook bij zonder spannend. Hoe complex het verhaal is bewijst het feit, dat er ook nog een amoureuze ontwikke ling naast deze andere plaatsvindt, waarin Rita Hayworth de voor naamste rol speelt. Verder zien we Van Heflin en Tab Hunter. Een uitstekende film is voorts „De maniak",- een thriller van Hitchcock met een origineel scenario naar een boek van Patricia Higsmith. Deze door en door spannende film is te zien in Electro (Middelburg). Grand (Goes) vertoont „Als het bloed kookt" met Frank Sinatra en Gina Lollobrigida. We bespra ken deze semi-oorlogsfilm verle den week reeds en volstaan met er aan te herinneren, dat de film in het verre oosten speelt. Eerder besproken werd eveneens „Het mysterie van de mismaakte vrouwen", een griezel-thriller, gesitu eerd in Londen en zich afspelend rond een zeer geheimzinnige hypno tiseur. In Luxor (Vlissingen). ALHAMBKA (Vlissingen) vertoont „Maïtresse" met Sophia Loren en Tab Hunter. Ook deze rolprent be spraken we al eerder. Donderdagavond brengt ALHAM BKA (Vlissingen) een film voor de operette-liefhebbers, te weten „Rose Marie" met Ann Blyth en Howard Keel in de belangrijkste rollen. Het blonde Zweedse actricetje Bibi Anderson heeft maandagavond tij dens de internationale filmweek in Arnhem de première bijgewoond van de film Het oog van de duivel" van Ingmar Bergman, in xoélke film zij een van de hoofdrollen vervult. Foto: mr. Y. Scholten, staatssecreta ris van o., 'c. en w., is hier in ge sprek met de charmante Ziueedse. De filmprijs van de raad van Europa 1961 is maandagavond ter gelegen- de filmweek in Arnhem' aan de Franse film „La est au fleuve" van MarianneI Oswald en Andre Vesusto. Foto: Mr. H. J. Reinink, directeur van kunsten en buitenland- culturele betrekkingen van het k. en w., reikt met de prijs uit Marianne Oswald. i Vooruitgang in varen bracht fuxe en veiligheid. Ontwikkeling op rookgebied brengt .Gulden Eeuw". Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw: He» rooksignaal van de20sfe eeuwl SEISTOIR-IHA-S I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13