D£ BILT Commissaris der koningin opende modern polderhuis in Westkapelle KNAP SNEL WEER OP ^2 tol cn &2cffn BENOEMD, AANVAARD, BEDANKT IN RAAD BROUWERSHAVEN oNzewowstm-vp 5.95 Kreymborg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 JUNI 1961 HET OUDE WAS EENS ZIJN WONING.. Na 1900 spendeerde polder 14,5 miljoen aan zeedijk TERWIJL EEN voortreffelijk spelend en trommelend „O.K.K." onder leiding van dirigent Piet üe Eooij pittige klanken over de Zuidstraat strooide, is Westka pelle gisteravond een fraai en modern polderhuis rijker gewor den. De commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die aan het be gin van zijn burgemeesterschap in het dorp aan de machtige zeedijk zijn legerstede vond in het in 1944 verwoeste ou de polderhuis, heelt thans de nieuwe aanwinst van de Polder Walcheren in gebruik gesteld. Hij onthulde daartoe het aan de voorgevel aangebrachte en door de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster vervaardigde wa pen van de Polder Walcheren en terwijl O.K.K. het Zeeuws volks lied speelde, rolden de deuren van het poldermagazijn lang zaam open De Polder Walcheren viert niet vaak feest, doodeenvoudig omdat er geen aanleiding toe bestaat. Maar nu was er wel degelijk een reden: rond ze ventien jaar nadat een door bommen en granaten verwoest polderhuis weer herrezen is, vertelde de voor zitter van het polderbestuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg tij dens een bijeenkomst in het Kasteel van Batavia, waar vele genodigden waren samengekomen. En daar Westkapelle en de polder al eeuwen met elkaar verbonden zijn, had de poldervoorzitter daarin aanleiding gevonden om een blik in de historie te werpen, waarin hij talrijke bijzon derheden over dijk en dijkwerkers had opgediept uit de archieven. Westkapelle's *1500 meter lange zee dijk is niet altijd de vermoedelijk - langste en in ieder geval zwaar ste zeewering van Nederland ge weest. Vooral nadat rond de 13e eeuw de toenemende Walchersc bevolking zich toelegde op de afdamming van de schorren om één eiland van hun gebied te maken, heeft de Noordzee eeuwen lang met. al zijn krachten op de dijken, die de Westkappelaars be schermden, gebeukt. Vele malen werd de zee winnaar, ook nadat in 1735 de eerste steenglooiing werd opgewor pen. Eenmaal sloeg de vloed bij een zware storm zelfs 65.000 vierkante meter glooiing weg en rukte 5000 pa len uit de strandhoofden 14j/2 miljoen Vanaf 19ÓU heeft het polderbestuur een enorm bedrag gespendeerd aan de dijk: zes miljoen gulden voor nor maal onderhoud, twee miljoen voor stormschade, vijl' miljoen voor nieu we werken en ha de februari-ramp van 1953 nog eens rond l1» miljoen, sanien 14 j miljoen gulden. Wanneer Westkapelle zijn polderhuis gekregen heeft is niet bekend, maar wel was er reeds een in 1676, zo had jhr. Rutgers uit de archieven gele zen. Het in 1944 verwoestte directie gebouw zo genoemd omdat het be stuur toen centrale directie van Wal cheren heette met een capaciteit van 1600 kubieke meter dateerde van 1863. Het nieuwe gebouw bestaat uit een opzichterswoning, een kantoor plus een fors magazijn, alles aange past aan de gewijzigde omstandighe den, in die zin, dat een bestuurska mer en een slaapkamer voor de pol dervoorzitter (en toentertijd voor oud-burgemeester jhr. De Ca sembroot) niet meer nodig waren... Tot slot van zijn toespraak dankte de poldervoorzittcr alle instanties, die hebben meegewerkt aan de tot standkoming van dit nieuwe gebouw. •Jhr. De Casembroot noemde de uitnodiging om het polderhuis te openen één van de sympathiekste, die hij gekregen heeft sinds hij commissaris der koningin in Zee land is. Hij kon het bijzonder waarderen geïnviteerd te worden in het huis (althans het daarvoor in de plaats gestelde) waarin hij eens sliepWant toen jhr. De Casembroot in 1932 burgemeester van Westkapelle werd, was zijn huis nog niet klaar. Het bestuur van de polder was evenwel zo vriendelijk om de woon- en slaap kamer van de voorzitter te verhu ren aan Westkapelle's eerste bur ger. „En dank zij de goede zorgen van het echtpaar Bolier commies Bolier, zoals hij genoemd werd heb ik Westkapelle leren kennen'', aldus de commissaris der koningin, die na nog enkele humoristische bijzonderheden over het dijkwerkerskorps verteld te hebben, de hoop uitsprak, dat het polderhuis tot in lengte van jaren zal mogen bestaan als de zetel van het polderbestuur in Noord-Walcheren. Als toeristengemeente is Westkapelle wel een beetje beducht voor de ver hoging van de zeedijk in het kader Aan liet Deltaplan, welke verhoging de lieer De Meester een gevaar achtte voor het toerisme. Maar hij zei er echter van overtuigd te zijn.' dat de polder open oog heeft voor de belan gen van zijn gemeente. Namens het gemeentebestuur overhandigde hij tot slot aan jhr. Rutgers van Rozen burg een prent van Smallcgange over het oude Westkapelle. Namens het personeel van de Wcst- kappolsc zeewering sprak de heer J. Postma, de opzichter zijn waardering uit voor het feit. dat thans ccn doel matig en modern ingericht kantoor en magazijn ter beschikking zijn geko men. Hij gaf die dank gestalte in de aanbieding van een aquarel van Westkapelle. En na al deze goede en vriendelijke woorden begaf het gezelschap zich naar de overzijde, waar de muzikan ten en tamboers van O.K.K. reeds klaar stonden om de openingsceremo nie muzikaal te omlijsten. Do talrijke genodigden konden hierna ervaren dat de polder niets nagelaten hoéft om van dit gebouw ccn riant geheel te laten maken. Visitekaartje Ook Westkapelle is verheugd over het nieuwe polderhuis. Dat vertelde burgemeester T. H. de Meester. Hij noemde een paar van de vele redenen waarom die vreugde er is: omdat het dorp nu een fraai visitekaartje aan het begin van de Zuidstraat gekre gen heeft (met een straks aan te leg gen parkeerterrein), omdat met de bouw er van een 15-jarige wederop bouwperiode is afgesloten, en omdat in deze tijd van centralisatie het pol derbestuur door de bouw van het pol derhuis er blijk van gegeven heeft in Westkapelle het belangrijkste cen trum te zien in de verdediging van Noord-Walcheren. Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt een antineuralgicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8,88. VAN TOT VROEGERTJE De vele raadsvergaderingen, die in alle gemeenten van Zeeland worden gehouden, wisselen onderling sterk van aanvangstijden. De meeste t allen in de avonduren, bepaalde gemeen ten plegen de raadsleden overdag bij een te roepen, maar voor 9 uur des morgens zijn deze activiteiten in het algemeen niet waar te nemen. Toch is er één gemeente die daar jaarlijks een uitzondering op maakt. Dat is namelijk Sas van Gent, waar1 de raadsleden hedenmorgen om half ze ven op hun vertrouwde stoelen wer- UONDJ E. E( is. een Middelburgse meneer, die erg veel vreugde beleeft .aan ccn jong hondje. Avond aan avond trelct 'lui er als een waarachtig dieren vriend-niet zijn viervoeter op.\iit, op zoek naar weilanden en onbebouwde terreinen, waar het hondje naar har telust kan rennenzowel als vliegen, zowel als hollen. Dit geren, geviel en gehol nu heeft nok de aandacht getrokken van enige levenslustige knaapjes en zo kun men herhaaldelijk hondje .en knaap jes in het vrije veld zien dollen dat 'het een lieve lust is. Tot grote vreug de van onze dierenvriend, wiens em oe zorg dan uitgaat naar de hondepen ning, want die wil in,het vuur van liet spel wel eens verloren gaan. En daar gaal het in dit stukje nou om. Want' onlangs liad de man üe honde penning bij zich gestoken.'zodat de hond penningloos rond. rende. Een der knaapjes had dit opgemerJct en prompt vond de man de volgende morgen een vodje.papier in zijn brie venbus, met de volgende tekst: „Uw hond moet nog een penning hebben. Als die hónd van uw 0 jaar is moet hij of zij 1 penning hebben. Afz. Gemeentebestuur" Als dat geen belastingcontrolcur wordt De commissaris der koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Casem broot heeft maandagavond in West- BEËDIGING GING NIET DOOR Mevrouw Van der Werve uit Dreischor niet in raad De raad van de nieuwe gemeente Brouwershaven is maandagavond een half uur bijeen geweest. Deze in verband met vakantie van burge meester A. H. Vermeulen door wet houder J. Dekker (p.v.d.a.) geleide raadsbijeenkonist was uitgeschreven om het nieuwe raadslid, mevrouw P. Ij. van der Werve-van der Have uit Dreischor (p.v.d.a.) te beëdigen. De raad van Brouwershaven, sinds het uittreden van de heer P. van de Vel de uit Zonnemaire onvolledig, zou dan weer elf leden tellen. Mevrouw Van der Werve had onlangs liaar benoeming aanvaard, de geloofs brieven waren onderzocht en in orde bevonden. Tegen de wil van het par tijbestuur, dat onder meer bij het openvallen van raadszetels opvolging den verwacht. Het is voor de raad van Sas dus wel een vroegertje ge worden. Oorzaak van deze bijzonder niatineuze aanvangstijd was de jaar lijkse excursie van de gemeenteraad, die volgt op de raadsvergadering. Het gezelschap heeft voor vandaag name lijk een reis naar Delft op het pro gramma staan, waar het waterloop kundig laboratorium met de maquet te van de sluis te Terneuzen zal wor den bezichtigd. Ook staat een bezoek aan het Haagse Binnenhof op liet programma. SUCCES Om nog even in Sas van Gent te blijven, de bedrijfsbrandweer van de Centrale Suiker Maatschappij heeft tijdens de brandweerwed strijden, die zaterdag te Zaamslag werden gehouden, een opmerke lijk succes behaald. Vijf achter eenvolgende jaren had de bedrijfs brandweer van de A.C.Z. te Sluis kil aan de top gestaan, maar dit maal was het toch de C.S.M. die deze ploeg de loef afstak en op do wisselbekcr beslag wist te leggen. NAAR IIUMBEKE „Geduld Overwint", de plaatselijke muziekvereniging van IJzeiidijke gaat binnenkort op stap. Naar het Belgische Humbeke, om precies te zijn, waar „Geduld Overwint" op 11. juni zal deelnemen aan een groot mu ziekconcours. Het korps zal uitkomen in de afdeling „uitmuntendheid". PRIJS De school met de bijbel uit de Julianastraat te Breskens, heeft met zijn 6e klas in de beroepen- prijsvraag 1960-1961 geen gek fi guur geslagen. Aan deze school klas is namelijk de tweede prijs in een landelijke wedstrijd toege kend. De eerste prijs, in de afde lingen lagere scholen ging naar do Pacellisehool te Den Haag. De op gave was om een aantal in de ka lender van de Stichting Ambacht centrum opgenomen beroepen to benoemen en over deze beroepen een plakboek samen te stellen. Orgelconcert in Kapelle van Gommert de Kok In de Nederlands hervormde kerk te Kapelle is gisteravond het eerste van een serie orgelconcerten gegeven, die er de komende maanden door de stichting Orgelcentrum verzorgd zul len worden. Als organist trad op de lieer Gommert de Kok uit Goes die- het concert opende met „Wacliet auf ruft uns die Stimnie" van J. S. Bach en „Concert in F" van J. S. Handel. Vervolgens bracht de heer De Kok „Priére uit de Suite Gothique" van L. Boëllman en „Cantiléne" van J. Rheinberger ten gehore. Na een compositie van Jan Zwart over „Wilt heden nu treden" spoelde de organist een liedbewerking van een zijner leerlingen de heer M. Snoep uit Goes over „Er gaat door alle landen". Na nog „Spring Song" van A. Hollins en de finale uit de symp. no. IV van Ch. M. Wider ver tolkt te hebben, besloot de concert- gever met een improvisatie met sa menzang van Gezang 179: T en 3. Voor het concert bestond een matige belangstelling. Oesterverzending in mei vanuit Zeeland De oesterverzending over de maand mei 1961 bedraagt: Nederland 3454 stuks (v.j. 810 stuks): België 14.800 stuks (v.j. 22.050 stuks); Engeland 17.750 stuks (v.j. 8500 stuks); Frankrijk 30.100. (v.j. 12.000 stuks); Duitsland 900 stuksv.j. 2900 stuks); diverse landen 300 stuks (v.j. 400 stuks). Totaal 67.304 stuks (vorig jaar 46.600 stuks). door een kandidaat uit dezelfde kern voorstaat. Het is dan uiteraard wel noodza kelijk, dat de mensen, die op de lijst staan vóór de voor opvolging in aanmerking komende kandi daat, voor het raadslidmaatschap bedanken. Mevrouw Van der Wer ve. die het niet eens kon zijn met het standpunt, dat de P.v.d.A - raadsleden destijds bij de aanwij zing van Brouwershaven tot kern gemeente innamen, heeft dus aan vankelijk niet bedankt. Maar gis teravond, in de korte voor haar beëdiging uitgeschreven raadsbij eenkonist bleek, dat zij te elfder ure op haar besluit was terugge komen. Alsnog had zij bericht, het raadslidmaatschap niet te kunnen aanvaarden. „Een drieregelig briefje. Er staat niets, meer op. We zullen het er mee moeten doen", gaf loco-burgemeestér Dekker als commentaar, toen van V.V.D.- en protestants-christelijke zij de werd aangedrongen op een moti vering van dit besluit. „Is het geheel, uit vrije wil?" vroeg mevrouw E. P. Motmans-Van der Feen (v.v.d.) uit Noordgouwe scherp. En toen de heer Dekker dit bevestigend beantwoord de, vulde haar fractiegenoot, wethou der L. M. Moermond uit Dreischor zich richtend tot de heer Dekker haar aan: „En die brief dan, die U haar geschreven hebt?". De heer Dekker: „Dat was vóór de aanvaar ding van de benoeming". De heer J. J. Klaassen (prot.-chr.uit Drei schor: „Mevrouw van der Werve heeft me gezegd dat zij heeft moeten bedanken". De heer Dekker: „Ik ge loof dat het een partijbelang is. Dat zullen wy in de partij wel uitzoeken. Mag ik misschien punt drie aan de orde stellen?" Het punt drie betrof een wijziging van de begroting 1961. De wijziging was nodig om een kre diet beschikbaar te stellen ten behoe ve van de openbare lagere school te Dreischor. Hot onderwijs aan deze school zal verschillende vernieuwin gen en verbeteringen ondergaan: zo zal onder meer het vak handenarbeid op het lesrooster worden geplaatst. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ff Eerste kersen op de §f veiling te Kapelle g H Op de veiling te Kapelle zijn M maandag de eerste kersen aan- gevoerd. Het betrof een pri- m meur van de kweker A. Gijzel Azn. te Biezelinge. Het was een |f partijtje van 15 kilo van het ras Early Rivers, die 1.59 lot f 1.96 per kilo opbrachten. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilii Icapelle liet wapen van de Polder Walcheren onthuld aan dc voorgevel van een fraai en modern, nieuw pol derhuis. Een wapen, vervaardigd door de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster. Naast hem dc voorzitter van het polderbestuur, jhr. mr. C. C. D. Rutgers van Rozenburg. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) ONGEDEERD UIT CAPSULE 9 Deze keer AAas hel geen aap en zelfs geen mens, die volkomen on gedeerd uit de capsule werd ge haald. Zij werd ook niet uit de Atlantische Oceaan opgevist, maar uit een blikje Markant. Deze capsule was van cellofaan cn eruit kwam een senorltas, gaaf. geurig en licht. Koopt U ook eens zo'n blikje Karei I Markant voor een rijksdaalderen bekijkt U die 20 kostelijke sigaartjes eens een a oor een. Daar is zorg aan be steed! En zc zijn zo lekker. •kW. I MARKANT Onderofficieren houden in Middelburg congres De koninklijke vereniging van on derofficieren van de koninklijke land- en luchtmacht „Ons Belang" houdt vandaag (dinsdag) en woens dag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg haar 53e algemene ver gadering. De Middelburgse afdeling A'an „Ons Belang" onder presidium van adjudant-onderofficier S. Sinion- se is hiermee de eer te beurt geval len A-oor de eerste maal een algeme ne vergadering in Zeeland te mogen organiseren. ,;Ons Belang" is één van de vier be langenverenigingen voor onderoffi cieren van de krijgsmacht. De Mari ne heeft er één, terwijl de land- en luchtmacht er drie hebben: oen christelijke, een katholieke en de al femene. „Ons Belang". Dc thans in [iddclburg vergaderende vereniging is opgericht in 1898 en heeft thans rond 8100 leden. Het is de enige ver eniging, die als vertegenwoordigster van de Nederlandse krijgsmacht op genomen is in een entente met de Franse, de Belgische en de Luxem burgse federaties van onderofficie ren. In de loop der jaren is „Ons Be lang" uitgegroeid tot een veelom vattende instelling voor de onderof- tg stellingen heeft opgericht ter behar- ficieren, die een kring van tien in- tiging \-an haar belangen. Zo is er een levensverzekeringsmaatschappij opgericht met een huidig kapitaal van 2 Va miljard gulden, de vereni ging heeft onder meer een woning slichting, die 1400 huizen in bcheei heeft, een sanatoriumfonds en ccn snelpersdrukken j. Ail rrrtr,i(lr Alleen geldig woensdag 7 juni Jongensweekender uni poplin in no-iron. Diverse frisse kleuren. 8 jaar nu Cd 25 zaken tn Nederland Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg. Walstraat 84 - Ylissingen. Op aanvrage bezoeken Avij U gaarne. KUNST Geringe belangstelling voor Zeeuwse musici Concert in Antwerpen In de zaal „Majestic" te Antwerpen heeft gisteravond een aantal Zeeuwse musici een „Avapenschouw" gegeven ter gelegenheid van de Zeeland-week in de Sinjorenstad, maar zij deden dit helaas ten overstaan van maar heel weinig publiek. Bovendien bestond dit nog voor een deel uit Zeeuwen. Het programma vermeldde bekende na men, bekend althans in Zeeland: het „St.-Caeciliakoor" onder leiding van Wim Bartz uit Sint-Jansteen, het Zeeuws Kamermuziekgezelschap, het Zeeuws Kamerorkest, de Zeernv- se Balletschool cn tenslotte Marie-Cé- cile Moerdijk. Vooral de laatste wist „de zaal" te veroveren met bijzonder aardige volksliedjes, welke zij met en kele woorden inleidde. Men kent déze Avijze van annonceren dank zij haar radio-uitzendingen, waarmee zij veel succes oogst. Dat succes was er dus ook gisteravond, maar om eerlijk te zijn moet daarbij worden vermeld, dat dit meer een gevolg was van haar men zou haast zeggen wat ca- barct-achtige manier van „brengen" dan van grote muzikale zeggings kracht. Marie-Cécile Moerdijk hoeft namelijk in dit opzicht beperkingen. Zo is haar stem niet groot van volu me en klinkt in forte-passages niet al tijd even mooi. Wat echter gemist werd aan vocaaltechnische kwalitei ten werd ruimschoots goedgemaakt door haar charmante optredenzij weet hoe zij een publiek moet aanpak ken. Jo Ivens begeleide haar uitste kend. Het St.-Caeciliakoor uit Sint-Jansteen is een befaamde groep, die allerwege lof oogst. En terecht, want er zijn vele kwaliteiten in deze koorzang aan te wijzen. De opvallendste daarvan is de grote discipline, waarna voorts doorzichtigheid in klank de aandacht vraagt. Maar toch is er bij al dit goeds ook een aantal negatieve kan ten cn deze nu vielen vooral op bij de oude polyfone koormuziek. Bartz laat zijn mensen namelijk nogal na drukkelijk metrisch zingen het is óók af te leiden uit zijn e\'enzeer na drukkelijke directie waardoor het muzikale thema in een soort keurs lijf wordt gewrongen: de polyfonie klinkt niet vloeiend meer, men kan bij Avyze van spreken het aantal ma ten meetellen. En voorts is opvallend, dat het stemmenniateriaal heel gc- AA'oon is: wordt aan stemvorming Avel genoeg gedaan? Niettemin heeft dit koor, zoals gezegd, grote kwaliteiten cn terecht oogstte het by de aanwezi gen gisteravond een langdurig en dankbaar applaus. Het Zeeuws Kamermuziekgezelschap heeft ons vooral geboeid door een „Pastorale" A'an W. de Vries Robbé. waarin Henk van dc Vliet, fluit. Kees van de Berg. hobo, Freddie Ar- Leel, klarinet en Henk dc Wit fagot excelleerden. Uitmuntend! Begonnen was met een Suite van Johan Ludwig Bach, die behalve langdradig, voor bet publiek tevens een bron A'an mis verstanden bleek: mén zag enkele on derdelen kennelijk aan als volgende nummers, zodat ccn aantal bezoekers opgewekt naar de foyer trok voor de pauze, terwijl de „Pastorale" van De Vries Robbé en een concert van Pcle- mans nog moesten volgen. Dat was te betreuren, want juist in deze twee composities was het ensemble op zijn best. De Zeeuwse Balletschool met He len Soesman als prima ballerina voerde tenslotte uit „Cassation" van Henk Stam, waarover wij reeds schreven naar aanleiding van een uit voering in Goes enige tijd geleden. Volstaan Avij nu met de mededeling, dat het werk "ook nu imponeerde cn een goede uit\'oering kreeg. De le den A-an het Zecmvs Kamerorkest, die aan de vertolking meewerkten (Joos- je Voogd, fluit; Paula van Gilst, viool; Josina Scherphuis-Voogd, cel lo en Gees Tecling, slagwerk), lever den onder leiding van Frangois Oli vier een knappe prestatie. Voor zover wij op onze herinnering kunnen af gaan menen wij, dat dit kleine orkest ditmaal met meer raffinement speel de dan destijds in Goes. Voor de dames-medewerkenden wa ren er bloemen. De K. Extra busdienst De A M.Z. heeft in de nieuwe zomer» dienstrcgeling een extra bus ingelast. Deze bus A-ertrekt om 12.25 u. uit Goes en om 13.08 u. uit Waarde. Examens Voor het examen vakopleiding vis handel. afgenomen te Utrecht, slaag de mcj. Yvonne Jaumotte uit IJzen- dijke. VERWACHT. WEINIG VERANDERING In hot huidige weer komt niet veel verandering. Het blijft a ry Avarm met zonnige perioden, maar in de middag en avond hier en daar een onweers bui. De wind is /.wak tot matig tus sen noord en noordoost. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewer ker). Ook vandaag zonnig strandweer met vrij veel zon en ccn zwakke wind uit oostelijke richting. Temperatuur in de middag ruim 20 graden C. Zee water: bijna 14 graden. Vooruitzichten: het hogedrukgobied handhaaft zich boven de Noordzee en blijft nog goed strandweer bren- ZON EN MAAN "Zon op 4.22 onder 20.56 Maan op 1.58 onder 14.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2