PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EENSGEZIND WESTEN ZAL RUSSISCHE DRUK WEERSTAAN Heuvel verschuift in Japan: 27 doden Schade boomgaarden Westhoek geschat op een half miljoen Kroesjtsjew: ik wil altijd onderhandelen Algerijnen beschoten Parijse polit ie LA0S-GESPREK NIET OP GANG Vandaag... Britannia 204e jaargang - no. 131 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. aen Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W, Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn. Mlnim. p. advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1,25 „Brieven bureau van dit oiad" 25 cent meer. Giro ao 3592*4 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60. tel. 2355 (bg.g- red 3508/3546. adv 3647/3643); Middelburg. Markt51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169.adv 2375); Goes Gr. Markt2.iei 6140ib.g.g. red 7853. adv. 5213): Oostburg. tel 2395. Terneuzentel 2116. Zienkzee red tel 2425 adm tel 20S4. De 14-landen conferentie over de toekomst van Laos werd in Genève hervat. Van vele zijden werd gunstig gereageerd op de K. en K.-conferentie in Wenen, maar de Russen bleken nog geen instructies uit liet Kremlin te hebben om de „doorbraak" te verrichten in de doodgelopen be sprekingen over Laos. Geoi'gfi Pushkin, de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie zei, dat hij de kwes tie van de wapenstilstand in Laos een minder belangrijke kwestie acht te. Om elf uur was de conferentie alweer voorbij. In zijn openingswoord had de Britse vice-voorzitter van de conferentie, Malcolm MacDonald, gezegd te ho pen, dat het gesprek tussen Kroesj- tsjew en Kennedy van nut zou blijken voor de Geneefse conferentie. Vervolgens stond de Poolse gedele geerde op om te verklaren, dat hij de Britse opmerkingen onderschreef. De communistische afgevaardigden echter verklaarden de Russische voorstellen te steunen, daarmee te kennen gevend, dat ook zij de kwestie van de wapenstilstand van minder belang achtten. Ontmoeting MacMillan en Kennedy Samenzwering in Japan Te Tokio deed maandag het: bericht de ronde dat politie en inlichtingen dienst een samenzwering tegen de regering hadden ontdekt, die werd geleid door een zestal .jonge officie ren van het Japanse leger, wier plan liet was in Tokio een staatsgreep uit te voeren. Prinses Margriet slaagde voor eindexamen Aan het incrementum van het Baarns lyceum is voor het eindexamen gym- nasïum-alpha geslaagd prinses Mar griet. President Kennedy en de Britse premier Macmillan hebben aan het slot van hun besprekingen in een gezamenlijk communiqué verklaard, dat de impasse over Laos op de Geneefse conferentie schijnt te zijn doorbroken door het feit, dat de Russische pre mier Kroesjtsjew zich te Wenen positief heeft uitgesproken over de noodzaak van een effectief bestand. Op de Geneefse conferen tie zelf was gisteren echter niets te merken van een gunstige wending in de onderhandelingen over Laos. Communiqué In hun gezamenlijke communiqué hebben Kennedy en Macmillan te vens opnieuw bevestigd, dat zij vast besloten zijn elke hernieuwde Russi sche pressie, gericht tegen Berlijn, te weerstaan. Gezien het feit, dat Kennedy en De Gaulle tot dezelfde conclusie zijn gekomen bij liun be sprekingen te Parijs, betékent dit, dat het westen volkomen eensgezind is over de maatregelen, die men zal nemen indien zich weer een crisis rondom Berlijn zou voordoen. Het communiqué werd uitgegeven, nadat Kennedy en Macmillan meer dan drie uur lang over de ontmoeting van de president met De Gaulle in Parijs en Kroesjtsjew in Wenen had den gesproken. Voor Kennedy was de dag begonnen met een bezoek aan de Amerikaanse ambassade, terwijl er voor de avond ,n banket op Bucking ham Palace op het programma stond. TWAALF DODEN, ELF GEWONDEN Regering in Tunis zou bevel hebben gegeven Terroristen van het F.L.N. en Mos lims uit het Franse leger, die door het F.L.N. van wapens waren voor zien, zijn maandagmorgen een offen sief tegen de politie begonnen. Twaalf van de aanvallers vonden de dood, drie van hen raakten gewond. Acht politiemannen raakten even eens gewond. Het feit dat de aanvallen duidelijk waren gecoördineerd alsmede het feit dat de wapens uit de voorraad kamers van het F.L.N. kwamen, leidde waarnemers in de Franse hoofdstad tot de conclusie dat de actie is ingezet op bevel van de in Tunis zetelende F.L.N.-regering-. Zes van de moslims, in die de nacht en vroege ochtend de dood vonden, waren volgens de Parijse politie af komstig uit hot kamp Frileuse, op korte afstand van de Franse hoofd stad. Bij onlusten op Zanzibar 57 doden Bij de onlusten op Zanzibar, die don derdag zijn begonnen, zijn tot dusver tenminste 57 doden en meer dan 70 ernstig gewonden gemeld. De politie heeft 60*0 mensen gearresteerd, en een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag genomen tijdens een aantal huiszoekingen. Het gouvernement heeft de noodtoe stand, die donderdag was afgekon digd, voor onbepaalde tijd verlengd. k JUÏfe. Vüü». «OB Prins Albert en prinses Paola hebben zondag in Brussel de koersen om de grote prijs van Brussel bijgewoo. d. Be prinses volgde gespannen het ver loop van de ren. Tegen één uur werd een auto van de Parijse politie, die patrouilleerde in het 13de arrondissement, beschoten door moslim-soldaten en burgers, die in een gestolen vrachtauto reden. Geen van de politiemannen in de aan gevallen auto werd gewond, doch een autobusjc van de politie, dat ter versterking naar de plaats van de overval was gedirigeerd, werd met handgranaten en pistolen aangeval len. Enkele agenten raakten gewond, de overvallers vluchtten. Algerijnse soldaten Onmiddellijk ging liet bevel uit alle auto's, waarin mohamme daanse soldaten zaten, aan te houden en enkele minuten later rapporteerde een politiepatrouille in het 10de arrondissement dat daar een vrachtwagen was aan gehouden, met Algerijnse solda ten in het Franse leger, en Alge rijnen in burger. In de aangehou den wagen werden handgranaten en pistolen gevonden. Alle inzit tenden werden gearresteerd. Het communiqué vermeldde de vol gende punten: 1 Premier Kroesjtsjews instem ming met een bestand zal de veer- tien-landenconferentie te Genève weer op gang brengen; Er bestaat „volledige overeen stemming over de noodzaak om de rechten en verplichtingen der geal lieerde regeringen te Berlijn te hand haven"; 3. De Verenigde Staten en Groot- Brïttannië hebben gedurende hun be sprekingen „in het bjjzonder aan dacht" besteed aan de conferentie over het staken van kernproeven en de ontwapeningskwestie. Het communiqué ging op deze pun ten niet verder in en er waren van Britse en Amerikaanse woordvoer ders ook geen aanvullende verklarin gen los te krijgen. Kennedy en Macmillan hebben van de drie uur en twintig minuten, dat zij hebben geconfereerd, meer dan twee-en-een-half uur onder vier ogen doorgebracht. De rest van de tijd zat de Britse minister van buitenlandse zaken lord Home erbij en van Ameri kaanse zijde McGeorge Bundy, spe ciaal adviseur voor nationale veilig heid. Dinsdag' brengt president Kennedy aan de Amerikaanse natie rapport uit in een radio en televisierede. Onderhandelingen Kroesjtsjew verklaarde bij zijn ver trek uit Wenen dat de Sowjet-Unie „Immer heeft gestreefd naar de ves tiging van een blijvende wede voor de volkeren, een positieve oplossing van het ontwapenïngsvraagstuk, be ëindiging van de koude oorlog en het regelen van alle geschillen door mid del van onderhandelingen. En dit is nog steeds mijn streven", aldus Kroesjtsjew. fjtctlijn §f ...is het 100 jaar geleden, dat de Italiaanse staatsman Camil- lo graaf Benso di Cavour, een p van de grondleggers van de Italiaanse eenheid, te Turijn overleed. ...is het „D-day" (1944). llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het einde van het. tapgesprek, in j Kroesjtsjew wuift glimlachend de Wenen: de Russische premier Nikita vertrekkende president Kennedy na. IN OORLOG ONDERGRAVEN Twee treinen bedekt onder gesteente en aarde In de provincie Kaohsiung op Zuid- Formosa is zondag een 225 meter hoge heuvel, die reeds tijdens de tweede wereldoorlog door de Japan ners ondergraven was, met donderend geraas verzakt. Volgens een officieel bericht moeten ongeveer 27 mensen onder de massa's aarde en gesteente zijn begraven. De instorting, die niet alleen door de ondergraving maar ook door de af graving door een cementfabriek en de gestage regenval van de afgelopen dagen werd veroorzaakt, had plaats op een moment dat twee treinen elk aar op korte afstand van de heuvel passeerden. Beide treinen werden be dolven. De politie heeft meegedeeld dat 29 werknemers van de cementfabriek zjjn gewond geraakt bij de aardver schuiving, die de grootste was sinds mensenheugenis. De Japanners hadden schuilkelders gegraven in de heuvel. Na de "oorlog werd voor de cementfabriek een grote ROOIEN REEDS BEGONNEN Getroffen fruitkwekers gehoord in bijeenkomst te Haamstede De totale schade, ontstaan door liet „verdrinken" van de vruchtbomen in een 54 ha groot fruitgebied in de Westhoek van Schouwen, wordt geschat op een hall' miljoen gulden. Dit is maandag bekendgemaakt in een door de afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie belegde bijeenkomst in hotel Bom te I-Iaanistede. Een bijeen komst, die behalve door vertegenwoordigers van het landelijk bestuur van de N.F.O. werd bijgewoond door deputaties van het consuleutschap en het gemeentebestuur van Westerschouwen. In het getroffen gebied rond Burgh- Haamstede zijn vastgesteld na een opervlakkige taxatie van 54 ha boomgaard de bomen dood of ster vende. In een belangrijk deel hiervan 20 ha zijn alle bomen reeds dood. Met de overige ruim dertig hectare is niet meer economisch ver antwoord te werken. Behalve het genoemde gebied van 54 ha is in de Westhoek nog een dertig hectare boomgaard waarover nog geen zekerheid bestaat: men moet afwachten, of de hier staande fruit bomen in leven zullen blijven. In het geraamde schadebedrag van een half miljoen gulden zijn alle economische factoren, zoals de waarde van de bomen, de opbrengsten en de in komsten uit arbeid vevcalculeerd. Zoals gemeld zijn tengevolge van do abnormaal grote regenval in het afgelopen najaar en winter in de Schouwse Westhoek vele duizenden appel- en perebomen gestorven. De oorzaak van het afsterven van de fruitbomen op Schouwen is een ab normaal hoge grondwaterstand, die volgde op een periode met een zeer laag waterpeil. Een jaar geleden is er een verdroging geweest, waardoor er veel water is weggetrokken zodat het waterpeil zakte en de wortels het water nagingen. Juist de afgelopen winter is er, zoals ook elders in Ne derland, een grote wateroverlast ge weest, met het gevolg dat alle jonge worteltjes onder water hebben ge staan en zijn verrot. De gisteren te Haamstede gehouden bijeenkomst was in zekere zin een „hearing", waarvoor alle getroffen fruitkwekers waren uitgenodigd, 's Morgens werd gesproken met degenen die het zwaarst zijn ge troffen een twintigtal fruit kwekers en in de midaguren kregen de eigenaars van ininder ernstig getroffen bedrijven de ge legenheid met de verschillende vertegenwoordigers van gedach ten te wisselen. De bijeenkomsten droegen derhalve een oriënterend karakter: het ging er om het gevoelen en de toekomst plannen van de gedupeerde telers te leren kennen. Hoewel aan het slot van beide bijeenkomsten de fruit kwekers één voor één in de gelegen heid werden gesteld hun schade te laten registreren, moeten de moge lijkheden tot hulpverlening nog wor den onderzocht. Enkelen hebben reeds te kennen gegeven te willen overschakelen op dc recreatie als in komstenbron, hetgeen dus betekent dat de grond van hun bedrijven het zij door inrichting tot kampeerbe- drijf, hetzij door verkoop voor bun- galowbouw e.d. een andere bestem ming krijgt. Uitwijk.... Tijdens de bijeenkomsten is ook de Noordoostpolder alcs uitwijkmoge- De regen ondergroef de berg verder, doch het passeren van de twee trei nen gaf de doorslag. Er ontstond een trilling, die de heuvel deed inzakken. De spoorlijn werd over grote lengte bedekt met een zeven meter hoge berg aarde en gesteente. Omdat het opruimen van aeze versperring veel tijd in beslag zal nemen, wordt de spoorlijn voorzien van een nieuw tus senstuk, dat om de versperring heen loopt. Dit werk zal in enkele dagen gereed zijn. De spoorlijn eindigt in de havenstad Kaohsiung, de voornaamste haven van Zuid-Formosa. Europese prijs voor Franse film in Arnhem De filmprijs van de Raad van Europa voor 1961 is ter gelegenheid van de filmweek te Arnhem toegekend aan de Franse film „Le Parole est au Fleuve" van Marianne Oswald en André Vetusto. De internationale jury, waarvan dr. J. Hulster, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W. voorzitter was, heeft deze prijs verleend wegens de wijze waar op in deze film het thema van de Rijn als symbool van het onderling begrip tussen de volkeren is uitge werkt, in volmaakte harmonie van beeld, commentaar en muziek. De Nederlandse film „De lage lan den" van George Sluizer, en de Duit se speelfilm „Am Galgen hangt die Liebe" van Edwin Zbonek kregen een bijzondere vermelding. lijklieid ter sprake gebracht. De be sprekingen werden geleid door de voorzitter van de N.F.O.-Schou- wen, de heer J. P. C. Boot uit Haam stede. Aanwezig waren onder meer ir. J. J. van Hennik, ir. Vellekoop, beiden van het rijkstuinbouwconsu- lantschap voor Zeeland, de heer J. van Duyse en W. Goeman, resp. be stuurscommissielid en secretaris van cle gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap, ir. Groot uit Den Haag, algemeen secretaris van de N.F.O. en de secretaris van het gewest Zeeland van de N.F.O., de heer I. Ph. v. d. Plassche. Het ge meentebestuur van Westerschouwen was vertegenwoordigd door wethou der P. L. Vis. Vandaag (dinsdag) zal het hoofdbe stuur van de Zeeuwse C.B.T.B. een bezoek brengen aan Schouwen-Dui veland en zich onder meer van de slechte toestand van de landbouw gronden en de schade aan de boom gaarden op de hoogte stellen. Mede in verband met de schade aan de fruitbomen in de Westhoek belegt het gewest Zeeland van de N.F.O. zijn jaarvergadering in Haamstede: op 13 juni in hotel Bom. Intussen is in sommige boomgaarden reeds een begin gemaakt met het rooien van cle bomen. Enkele fruit kwekers hebben het eigen bedrijf moeten opgeven en hebben elders emplooi gezocht. Opnieuw moet de raad van Vlis- singen zich over „Britannia" bezinnen: b. en w. hebben na melijk voorgesteld het aandelenbe zit van de gemeente in de N.V. te vergroten, teneinde de liquiditeits moeilijkheden van deze instelling op te heffen en ter verkrijging van nieuw bedrijfskapitaal. Deze maatre gelen zijn nodig onder meer omdat tot dusver met een groter veidies is gewerkt dan waarop was gerekend en omdat óók in het verdere van de „aanloopperiode" nog op verlies moet worden gerekend. Dit voorstel betekent echter, dat de raad voor een moeilijke beslissing komt te staan: hij moet opnieuw besluiten een aanzienlijk bedrag aan over heidsgelden te storten in een risico dragend bedrijf. Een beslissing, die waarlijk niet lichtvaardig genomen kan worden. Enthousiast zal de raad van Vlis- singen over dit voorstel wel aller minst zijn, maar aan de andere kant zal hij wel niet veel anders kunnen doen dan toestemmen. Hier is immers in een vroegere pe riode A gezegd en het hele alfabet zal nu wel moeten volgen. Vaak is het met deze za ken zo, dat volgens het schema van „de onrendabele top" wordt gerede neerd: wanneer men er nu nog wat kapitaal instopt, dan wordt niet al leen de zaak gezonder, maar zal zij bovendien binnen afzienbare tijd winsten gaan opleveren. Altijd is het die (nu dus nog ontbrekende) top. die het moet doen. En daarom zal het in dit geval héél moeilijk zijn voor de leden van de Vlissingse raad „nee" te zeggen: zij moeten maar gelovig aanvaarden, dat het met de nieuwe deelneming de goede kant op zal gaan. Dit neemt evenwel niet weg, dat een kritische instelling ten aan zien van het voorstel, dat b. en w. de raad hebben voorgelegd, drin gend nodig is. En dan blijkt, dat de raad maar heel weinig houvast wordt geboden, zodat daardoor de aarze ling vermoedelijk nog groter zal worden dan zij al was. De basis van het voorstel is in de eerste aanleg gelegen in het oprechte geloof, dat het in ere herstellen van Britannia een Vlissings belang is b. en w. herhalen dit credo nog eens nadruk kelijk terwijl er voorts van wordt, uitgegaan, dat na een verliesgevende aanloopperiode tenslotte tóch een sluitende exploitatierekening zal worden verkregen. Met dat geloof komt men echter niet heel erg ver en de vraag is dus vooral: waarop is die sluitende exploitatie gebaseerd? Een van de grondslagen daarvan is. zo blijkt uit het raadsvoorstel, de ex ploitatiebegroting van de accountant. En daarnaast „de gunstige verwach ting, die de ontwikkeling van het Deltaplan en de algemene behoefte aan recreatie buiten het seizoen bin nen redelijke afstand van de woon plaats, gerechtvaardigd doen zijm Bovendien is een gunstige omstan digheid, dat zich een verschuiving voltrekt naar de moderner geoutil leerde eerste-rar.gsbedrijven in het bijzonder ender de buitenlanders", al dus b. en w. Is dit alles nu voldoende? Het lijkt ons zeer de vraag. Het Deltaplan wordt als bij zovele zaken hier voor de dag gehaald als een genees middel voor vele kwalen en men is geneigd op te merken, dat vreemd genoeg het Sloeplan en dubbelstad hier als argumenten ontbreken. Wat is de reële waarde ervan? De behoef te aan recreatie buiten het seizoen en de verschuiving naar eerste- rangshedrijven zijn al evenmin „har de" argumenten, die een investering zonder meer verantwoord maken. De argumentering moet dus voorname lijk worden gezocht in de exploita tiebegroting, maar aangezien die niet openbaar wordt gemaakt, is daarover buiten de raad geen me ningsvorming mogelijk. Wel is be kend, dat een destijds opgestelde ex ploitatiebegroting op belangrijke on derdelen niet kon worden aangehou den. En al zijn daarvoor globale oor zaken aan te wijzen, niettemin is het nadelige verschil tussen begro ting en praktijk een duidelijk en wei nig tot optimisme stemmend feit. Het enige houvast, dat tenslotte uit de openbare stukken overblijft, is de mededeling van b. en w., dat de bezetting van het hotel die in 1960 één derde beneden de verwach ting bleef in 1961 tot dusver „en kele percenten" (nu geen breuken!) boven het schema is uitgekomen. Voorts is de verwachting, dat de ho telexploitatie aan de omzet van spij zen en dranken ten goede zou ko men, meer dan in vervulling gegaan, terwijl de brutowinst in 1961 belang rijk hoger dan de begroting bleek en de kosten over dit jaar tot dusver binnen de ramingen bleven. Ziedaar enkele reële punten, die niet in het vage blijven. Het zijn dus deze pun ten, die de bm-gers en vooral de raadsleden onder hen moed beho ren te geven. Het voorstel zal wel worden aan vaard, zij het zonder geestdrift: vermoedelijk zullen vele leden van de Vlissingse raad met een be zwaard gemoed vóór stemmen. Bo vendien krijgen de representanten van de gemeente in de raad van commissarissen een zware taak: zij immers zullen er nu vooral op moe ten letten, dat elk dubbeltje wordt omgedraaid voor het wordt uitgege ven, dat alles op alles zal worden gezet om in de kortst mogelijke tijd een redelijke winst te verkrijgen. Want om gemeentegelden te gebrui ken om de verliezen op te vangen van een hotelbcdrijf. dat is dunkt óns een te hoge waardering van het „Vlissingse belang", dat Britannia vertegenwoordigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1