Zeeland-week geopend in Sinjorenstad oE BILT Zeeuwse folklore op Antwerpens markt Zeeuwse Almanak VERWACHT van aszmn Bionchïleften tot s PROVIHGIALBZEBÜWBB COURANT MAANDAG 5 JUNI 1961 VRIJ WAK1VI. Zonnige perioden en vrij warm weer. Op de meeste plaatsen droog. Zwak ke wind. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag goed strandweer met zon nige perioden. Zwakke veranderlijke wind. Temperatuur in de middag omstreeks 20 graden Celsius. ZeewaT ter 13 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied boven de Noordzee houdt het zonnig. De temperaturen zullen iets stijgen. ZON EN MAAN 6 juni Zon op 4.22 onder 20.55 l Maan op 1.32 onder 12.58 OPTOCHT DOOR SINJORENSTAD Spel van ringlijders, dansers, muzikanten en boogschutters De Antwerpse burgers, die za terdag de schrale en koude wind op de Grote Markt trotseerden, zijn getuige geweest van een bij zonder aantrekkelijk facet van de Zeeuwse folklorehet ringrij- den. Er waren echter niet alleen Zeeuwse ringlijders naar de Sin jorenstad gekomen, om de folk loristische manifestatie rond c- opening van de Zeeuwse-Week te omlijsten. Totaal waren er wel 250 Zeeuwen, in hun faaie oude dracht gestoken: dansers en danseressen, muzikanten, huifwagentje gemaakt, boogschutters en zij allen heb- In het even buiten Antwerpen gele ben tegen het schilderachtige jaarsHuisman namens het Zeeuwse comité bloemen hadden aangeboden aan mevrouw Declerck. de echtgeno te' van'de gouverneur van Antwerpen, en mevrouw Le Tiègc, de echtgenote van schepen Le Tiège, bonden de ringrijders de stryd in eeri op de Markt gereedgemaakte baan aan. Intussen zorgden dé muzikanten van O.K.K. en de dansgroep van Medio voor muzikale en charmante afwis seling. En toen de paarden voor dc laatste maal over de baan gedraafd hadden, reikte gouverneur dr. Ri chard Declerck aan ringrijder Leen Minderhoud en aan sjeesjesrijder Cor Meijcrs geassisteerd door Attie Meij- ers) de eerste prijzen (medailles) uit, waarna de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. aan de tweede-prijswin naars voor de ringrijders J. Reij- nierse en voor de sjeèsjesrijders J. Wisse (en Nel Wisse) het fotoboek ..Ontworsteld Zeeland" overhandigde. De commissaris had eerder met de echtgenote van stadssécrctaris. prof. dr. K. C. Peeters, een toertje in een décor van de fraaie Antwerpse gilde-huizen op de Grote Markt een sfeervol spel opgevoerd, dat de kou al snel deed vergeten. Met de provinciale boot ..Prins Hen drik" onder commando van kapitein A. Lammeren waren de Zeeuwen 's morgens vroeg om zeven uur uit Vlissingen vertrokken om na een 5 Li- uur durende tocht met de stroom tegen bij het Antwerpse Steen plein af te meren. De boerenkapel van O.K.K. uit Westkapelle en de ac cordeonisten van ..Mecüoburgum" uit Middelburg hadden er gedurende de vaartocht voor gezorgd, dat de pas sagiers zich konden amuseren. On derweg was en verder een paard van de 23) zeeziek geweest, maai de viervoeter draafde 'smiddags op de Markt even lustig als zrjn colle ga's. Bij dc ontscheping -dreigde nog even een naar probleem te ont staan. De Belgische douaniers waren namelijk te laat en toen alle Zeeuwen, inclusief de paarden en huifkarren, reeds op de Steen plein-kade stonden, wisten de douaniers niet of zij dit gezelschap nu op de kade móesten laten of weer naar boord terugverwijzen.... Na ettelijke, telefoontjeskwam een douanier tenslotte meedelen, dat de Zeeuwen in Antwerpen „toegelaten" konden worden. Optocht Die „incoinste" In de Sinjorenstad gebeurde met eeu folkloristische op tocht, De Zeeuwse stoet werd hier bij „aangevoerd" door de in fraaie middeleeuwse kledij gestoken Ant werpse stadstromnielaeren en kla roenblazers. Daarna volgde ringrij der A. Maljaars met de Zeeuwse standaard, waarna dc rijders J. Reij- nierse Azn. en 1). Coppoolse respec tievelijk de nationale en de Z.K.V.- vlag meevoerden. Vervolgens kwa men in bonte afwisseling ringrijders, huifwagens, de muzikanten van O.K.K., de dansgroep van Mediobur- gum, de boogschutters en de andere „supporters-passagiers". Nadat op de Grote Markt de dames P. Brasserde Lange en M. Mal- De tienjarige Mattic de Voogd uit Middelburg heeft zich in een lande lijke wedstrijd, die in het teken stond van „Geen alcohol bij het verkeer", als eon vaardig opstelsclirljfster doen kennen. De landelijke jury heeft haar namelijk de eerste prijs toegekend. De kleur- teken- en opstelwedstrijd, uitgeschreven do.or de onderwijscom missie van de nationale commissie te-: gen het alcoholisme, heeft in heel Ne derland ruim honderdduizend kinderen aan het werk gezet. Zaterdagmorgen zijn, tijdens een bijeenkomst in Utrecht de hoofdprijzen uitgereikt. Het Verbond van Veilig Verkeer ver toonde er enkele smalfilms. IDEEËN Het gemeentebestuur van Bruinis- se wil de inwoners van deze ge- BARBARA.... Dat is een toestand geweest, vorige week. ..Barbara komt wel, Barbara komt niet" en tenslotte kwam Bar bara dan toch opdraven, per vlieg tuig nog wel en vervolgens helemaal naar Vlissingen om vandaar kaar met veel tam-tam aangekondigde nachtelijke wandeltocht naar Bergen op Zoom te beginnen. Toen is het met recht draven geworden, want minder dan negen kilometèr per uur Icon het voor Barbara niet, zei ze. De overigen zouden er wél achter aan komen sukkelen, dacht ze. Zoals ge uit de verslagen hebt kun nen lezen, is het allemaal een beetje anders gelopenhet liep mevrouw Barbara. Moore zogezegd een beetje uit. de hand en erg opgewekt is dit sportieve gebeuren voor haar niet verlopen. Het zal veel bij één keer blijvenBarbara komt vast niet meer terug. Geen ,J3arbara-once- more" om het eens in goed Engels te zeggen. Dat had die Vlissingse kwajongen trouwens bij de start al begrepen. Want toen Barbara naar buiten kw. m en hij van aangezicht tot aan- aezicht stond met dit wandélwonder, 'sprak hij wetend: Barbara kan me nog more vertellen gen grote Nachtegalenpark namen de Zeeuwse boogschutters die middag deel aan de jaarlijkse „zilverscliie- ting", die de „Zolderschutters" van St.-Joris te Antwerpen organiseer den. De hoofdman van tie Antwerpse schutters, marquis J. H. Vïegas Val- lagio, had voor deze gelegenheid een aantrekkelijk feestprogramma opge steld. waaraan de Zeeuwse schutters veel genoegen hebben beleefd. Na af loop van de zilverschieting werd aan de Zeeuwse deelnemers een medaille met de inscriptie Zeeland-week Ant werpen" overhandigd. Omstreeks zes uur vertrok een vro lijke Zeeuwse groep weer naar Vlis singen. Hoestdrank in tabletvorm.95cr Kunstzaal Van Lier te Veere geopend Ten overstaan van een groep kunsle- I naars en kunstminnaars, heeft «Ie j burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, zaterdagmid dag op de Markt te Veere de kunst zaal Van Lier geopend. Veere is hier door een kunstcentrum yau formaat geworden, daar dé heer Van Lier er een uitgelezen collectie heeft samen gebracht die uniek is in de provincie. Bovendien is de expositieruimte uit gebreid en de heer Van Lier heeft dan ook liet. voornemen om geregeld tentoonstellingen van niveau in zijn kunstzaal onder te brengen. Voordat burgemeester Den Beer Poortugael de kunstzaal opende, nam ir. D. Bloemsma uit Apeldoorn het woord, die zei Veere en Walcheren te benijden om de nieuwe aanwinst. De heer Van Lier omschreef hij als een „integer kunstenaar" die met groot onderscheidingsvermogen een kunst collectie had weten op te bouwen. De j burgemeester van Veere zei de zaal met genoegen en als „kunstvriend" te openen. „Uit iets slechts komt al tijd iets goeds voort", zo meende hij. doelend op het verdwijnen van de vissersvloot en op de komst van de kunstzaal. „Vele zullen zich hebben afgevraagd: „Wat gaat U in Veere zoeken Maar uw hart heeft gespro- i ken", aldus de burgemeester tot de j heer Van Lier. In de verbouwde en samengetrok ken panden aan de Veerse Markt, heeft de heer Van Lier een uitge lezen en rijk gevarieerde collectie van oude prenten, schilderijen, beeldhouwwerk en exotische (vooral Aziatische) kunst bijeen gebracht. Op de schilderijen treft men namen aan als die van Toor- op. Schutz, Koets. Kimpe, Gestel, Wiegcrs en Van der Neut. Slot van pag1 van de provincie. Na een welkomst woord door de voorzitter van het Antwerpse comité, stadssecretaris prof. dr. K. C. Peeters. dankte gou verneur Declerck de stad Antwer pen voor de uitstekende wijze, waar op zij de Zeeland-week heeft voorbe reid. Hij noemde het een gelukkig initiatief om Zeeland in België te in troduceren en verklaarde tot slot, dat tijdens een kort geleden gehou den vergadering besloten is om plan nen te beramen voor een Antweips tentopnstellingsbezoek aan Zeeland. Drs. J. F. H. Wijsen, de directeur- generaal voor c)e middenstand en het toerisme van het ministerie van economische zaken te Den Haag. verklaarde verheugd te zijn te kun nen ervaren niet welk een enorme gulheid de Antwerpenaren Zeeland tegemoet zijn gekomen bij de ver dere uitbouw van de economische en culturele betrekkingen. meente aan het denken zetten. Dit denken zal het algemeen welzijn van de gemeente ten goede moeten komen en het wordt gestimuleerd door een ideeënbus, die sinds kort in de hal van het gemeentehuis staat opgesteld. Iedere inwoner van Bruinisse, die meent dat een of ander kan worden verbeterd, kan zijn idee dus op schrift stellen en naar genoemde bus brengen. Dan blijft het verder een kwestie van afwachten. BRONS Onder grote belangstelling, onder meer van het gemeentepersoneet, het college van b. en w. en het korps rijkspolitie, heeft de heer J. J. van Bemaen te Tholen dezer dagen zijn 40-jarig jubileum als gemeentetuin- man gevierd. Burgemeester mr. A. J. van der Hoeven had de heer Van Bemden op deze feestelijke dag wel een zeer verheugende mededeling te doen. Aan de genieentctuinman is namelijk «le bronzen medaille, verbon den aan <(e Orde van Orqnje Nassau uitgereikt en mr. Van der Hoeven kon deze medaille op de borst van de jubi laris spelden. Namens het gemeente- personeel bood de burgemeester ver volgens een elektrisch schccrapparaat en een doos sigaren aan en mevrouw Van Bomden kreeg een prachtige elektrische koffiemolen, be heer Van Bemden dankte hartelijk voor de mooie geschenken en in het bijzonder voor de koninklijke onderscheiding. Burgemeester Van der Hoeven heeft zijn toespraak met medaille-uitreiking niet geheel ongestoord kunnen afma ken, want plotseling stroomde een groot aantal neven en nichten van de jubilaris de zaal in het „Hof van Hol land" binnen. Met vier auto's waren deze vele neven en nichten vanuit Den Haag naar Tholen gekomen om hel jubileum kracht bij te zetten. GOUD Vanuit Tholen valt nog een feeste lijkheid te vermelden. De heer en mevroyw De Heer-Quist waren donderdag precies een halve eeuw getrouwd. DIAMANT Van brons, via goud naar diamant. Want in Middelburg is het over enkele dagen feest. Om precies te zijn bij dc lieer en mevrouw Van der WeJle-isin- ke die woensdag niet minder dan 60 jaar getrouwd zullen zijn. Omgekeerd „Zeelaiql grenst slechts luttele me ters aan de provincie Antwerpen", vertelde de commissaris der konin gin in Zeeland. „Maar onze gevoe lens van vriendschap en waardering zijn daaraan omgekeerd evenredig", verzekerde jhr. De ('asenihroot.- „In rje geest- is «Ie economische eenheid cr wel, maar de slagbomen aan «IC grens moeten eerst weg om zo wer kelijkheid te doen worden", aldus de commissaris, «lie zei ervan over tuigd te zijn, «lat deze tentoonstel ling daartoe zal bijdragen, In de morgenuren had de Antwerp se schepen voor schone kunsten, de heer J. Wilms, in het „Steen" het nationaal scheepvaartmuseum de tentoonstelling „Zeeland: schepen en scheepvaart" geopend. De ont werper van deze expositie, assistent- dienstleider J. van Beylen, heeft op unieke wijze de relatie, die de Schel de heeft gelegd tussen Zeeland en Antwerpen, gestalte gegeven. Deze expositie is een bezoek ten volle waard. Na de opening door de schepen Wilms hield de conservator van de oudheidkundige musea, de lieer F. Smekens, een korte inleiding over het doel van deze tentoonstelling, waarna de heer Van Beylen de ge nodigden rondleidde. Aan de gebeurtenissen rond de opening van de Zeeland-week schonk de Belgische televisie gis teravond uitvoerig aandacht met een aantrekkelijke reportage. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ij Op de Grote Markt van Ant- M il werpen gaven de Zeeuwse H ringrijders tegen liet fraaie decor van de lGe-eeuwsc gilde- H huizen een staaltje van Wal- M cherse folklore ten beste. (Foto P.Z.C.J 1 =f Aangevoerd door de stads- trommelaere van Antwerpen, n trokken dc deelnemers aan de Zeeuwse folkloristische muni- festatie in optocht door hel centrum van de Sinjorenstad, H (Foto P.Z.CJ H Illllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllll!llilll!llllili Fusie jongens- en meisjes- bonden Geref. Jeugdver. Tijdens een zaterdagmiddag in „de I'rjns van Orapje" te Gpes gehopden vergadering hebben «le afdelingen Zeeland, meisjes en jongens, van «lo Bond van Gereformeerde Jeugdver enigingen besloten een fusie aan te gaan. De bond draagt voortaan «le naam afdeling Zcn-laud van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigin gen. In de nieuwe bond zijn dus de jongens ep meisjes verenigd. Tot nieuwe presidente werd benoemd m<"j- F. Groot Nibbelink. De beide voormalige bonden kwamen in afzonderlijke vergadering bijeen. Tijdens de vergadering van de meis jes, die onder leiding stond van mej. Groot Nibbelink, werd het jaarver slag uitgebracht door mej. M. de Bruijne. Daaruit bleek, dat het aan tal aangesloten verenigingen is ge stegen van 53 tot 55. In de vergade ring van de jongens, geleid door de heer J. P. Balkenende, werd het jaar verslag voorgelezen door de heer J. D. Bouterse. Ook bij de jongens was het aantal ledenveveningcn gestegen van 53 tot 55. In beide vergaderingen werd beslo ten zonder hoofdelijke stemming of discussie het voorstel tot fusie van de beide bonden aan te nemen. Afge vaardigden van dc jongens kwamen vervolgens in «le meisjesvergadering en omgekeerd kwamen enkele meis jes bij de jongens, waarbij het sa mengaan van de beide bonden niet enig „feestgedruis" werd aangekon digd. De presidente en de voorzitter bezegelden de nieuwe overeenkomst friet een stevige handdruk. Tot nieu we bestuursleden werden benoemd mej. Groot Nibbelink. presidente en de 'dames A. Potter en M. de Bruijne, alsmede de heren J. P. Balkenende, J. D. Bouterse, A. van Vlaanderen, t.i W. van Hoeve. Het nieuwe regle ment werd vastgesteld en de contri butie per lid per jaar werd bepaald op 1.—. Eerste „beroependag" voor meisjes in vormingscentrum „De Koebel" Het streek vormingscentrum „De Koebel" te Burgh heeft zaterdag een twintig meisjes uit het wes telijke deel van Schouwen als hel nare met de neus gedrukt, op al les wat te maken heeft niet beroe pen in de sector van «1e dienstver lening. Onder liet- motto „helpen als ambacht" werd hier voor jon gedames tussen 1.5 en 20 jaar «•en „beroependag" gehouden. Eu «lat betekende tevens de start in de praktijk van dit vormingswerk in de Scliouwse Westhoek, waar voor <1$. F. Don, de Burghsé her vormde predikant enkele dagen in «le week vrijgesteld. Het werd een boeiend begin. Dc meisjes kregen er voorlichting over alles cn nog wat in beroepen ais verpleegster, gezinsverzorg- ster, maatschappelijk werkster, kleuterleidster. Bij dat alles lag de nadruk op de houding ten opzichte van de me tlemens. Dat liet ds. H, M. Stra ling uit Goes even duidelijk uit komen. toen hij 's morgens met een kort welkomstwoord deze voorlichtingsdag opende. „Dc grote plus in dc beroepen, zoals een verpleegstcr-in-spé wordt ge vraagd en ook gevergd. Zo vertel- jullie die hier zullen ieren kennen is het dienen: helpen als am bacht". Wat dit in de praktijk voor een verpleegster betekent, kregen de meisjes van huishoudscholen, ulo en zij die vlak vopr de keuze in een beroep staan te horen uit de mond van zuster C. D. de Vries, de districtsyerpleegster voor kin- derhygiëne. Eenvoudig maar duidelijk stelde zuster De Vries wat er zoal van de daarbij nog allerhande wetens waardigheden over aantekenirigen als het zwarte kruis, het witte kruis, de ooievaar, operaties. In diezelfde trant «leden dat latei- op de dag nog enkele dames. Zo leidde mej. M. Stouten uit Zierik- zee de 'meisjes binnen in de we reld van een kleuterleidster, mej.. N- Kater, directrice van de her vormde opleiding voor güzinsvev- zorgsters in Eindhoven vertelde over de mogelijkheden daar en mej. J. Mater, hervormd maat schappelijk werkster voor de ring Brouwershaven ontvouwde de kansen in haar beroep voor de meisjes. Dc heer C'. J. Bijkerke, bemidde laar van het gewestelijk arbeids bureau te Brouwershaven vatte de praktische kanten van «Ie behan delde beroepen samen. Het pro gramma van deze eerste beroe pendag. waarvan de leiding be rustte bij ds. Don, vermeldde ver der een rollenspel en vertoning ■van dia's over het" werk van de gezinsverzorgster. Examens De heer M. Jeroense te Middelburg slaagde te Arnhem vo.or Tiet door «1e P.B.N.A. afgenomen examen meter- ijker. «NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Zie voor Zeeuws nieuws ook de VVWVVWSNVVVWvVV'A'VvAA' Bisschop van Breda opende „Amate" Goes interessante expositie over missiewerk De bisschop van Breda, monseigneur J. Baeten, heelt zaterdagmiddag In aanwezigheid van een groot aantal genodigden «le ruissietentoonstclling Amate In „Het Schuttershof" te Goes officieel geopend. Deze expositie geeft een volledig beeld van het missiewerk in Azië, Afrika en Latijns Amerika. Namens het hoofdcomité werd een openingswoord gesproken door de voorzitter, mr. H. Koopmans. die be halve de bisschop van Breda Icon ver welkomen deken C. Holtkamp van Qoes en vele exposanten, onder wie tal van priesters en zustors. In zijn openingsrede zei monseigneur Baeten, dat iedere christen een missieplicht heeft. Deze tentoonstelling is er om het bewustzijn van de missieplicht te doen opleven, aldus de bisschop. Hij wees voorts op de omvangrijke taak van het missiewerk, dat vaak niet van gevaren is ontbloot. Steeds meer houdt de kerk zich met met missie werk bezig, verklaarde hij. Met het uitspreken van het missiegebed open de monseigneur Baeten deze bijzonder fraaie expositie, die uit een tiental overzichtelijke en instructieve stands bestaat. Hierna bezichtigden de ge nodigden de tentoonstelling, die tot en met volgende week zondag duurt cn die dagelijks is geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2