PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOUDE OORLOG Zeeland-week in Antwerpen begonnen GESPREK VAN K. EN K. IN WENEN REMT Overeenstemming in kwestie Laos Zieke baby ontvoerd in park gevonden FR. NANSEN IS ONVINDBAAR Vandaag... 204e jaargang - no. 130 Dagblad, uitgave van de ftrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ro. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel 6140(b.g.g. red 7853, adv. 6213); Oostburg. tel. 2395: Ter neuzen tel 2116: Zierlkzee red tel 2425 adm tel 2094. De Nederlandse commissie van onderzoek, en enkele Portugese autoriteiten, alsmede een des kundige van de Douglas vlieg tuigfabrieken, hebben zaterdag vergeefs gezocht naar sporen van de verongelukte DC-8 „Fridtjof Nansen. De deskundigen hadden een sleep boot gehuurd en een uitgebreide zoektocht gemaakt in het zeegebied waar het vliegtuig moet zijn neerge stort. Zaterdagmiddag drie uur is het gezelschap teruggekeerd in Lissabon, met de mededeling dat niets is gevon den. Een Portugese woordvoerder van de havendienst van Lissabon, zei „Wij hebben niets gezien. Het onder zoek is nog in hetzelfde stadium als voor deze tocht, hetgeen betekent dqt wij moeten zeggen onvoldoende bewijsmateriaal te bezitten voor het trekken van een conclusie. Wij kun nen de oorzaak van deze ramp onmo gelijk vaststellen". In het afgelopen etmaal is aan het strand bij Caparica in het geheel niets aangespoeld. Kustvaarder Heenvliet op sleeptouw genomen De Engelse treiler Ben Loyal uit Aberdeen heeft op de Atlantische Oceaan, tussen de Shetlauds en de Far Oers, de 500 ton metende Neder landse kustvaarder Heenvliet op sleeptouw genomen. De Heenvliet was stuurloos gewor den, doordat de schroefas was gebro ken. De Ben Loyal hoopt maandag avond of dinsdagochtend met de Heenvliet aan zijn tros Aberdeen, zijn thuishaven, te bereiken. Twee dagen lang zijn de ogen van de wereld gericht geweest op de Oostenrijkse hoofdstad, waar de president van de Verenigde Staten, Kennedy, en de premier van de Sowjet-Unïe, Kroesjtsjew hebben gesproken over de opheffing van de koude oorlog, de toekomst van Laos, de kernstop en de status van Berlijn. Ge wichtige onderwerpen, die tot dusver evenzovele geschilpunten tussen oost en west waren. De besprekingen hebben aan de ver wachtingen beantwoord. Gisteravond laat werd in Wenen meege deeld dat Kroesjtsjew geen ultimatum heeft gesteld inzake Ber lijn, zoals men aanvankelijk vreesde. Overeenkomsten over be paalde onderwerpen zijn niet gesloten. Het feit dat de Russische regeringsleider in het gemeenschappelijke communiqué dat gis teravond in Wenen werd uitgegeven, het belang van een doel treffende wapenstilstand in Laos heeft erkend, kan, naar men in politieke kringen aanneemt, de impasse, waarin de veertien-lan- denconferentie over Laos te Genève is geraakt, doorbreken. Kroesjtsjew is tijdens het overleg buitengewoon hoffelijk ge weest en heeft geen krachttermen gebruikt. De 44-jarige Kenne dy schijnt indruk te hebben gemaakt op dc 66-jarige Rus. Dat is, naar men uit Wenen meldt, tot uitdrukking gekomen bij het overleg inzake Berlijn. Er is uitputtend van gedachten gewisseld over de oude Duitse hoofdstad en er zijn geen consessies gedaan. Maar Kroesjtsjew vond de zaak geen dringende aangelegenheid. Over het algemeen zijn de politieke waarnemers van mening, dat het re sultaat van de besprekingen is ge worden, wat men er van had ver wacht. De Russische pers laat een wat optimistischer geluid horen dan de Amerikaanse, maar het is bekend dat Kroesjtsjew op het ogenblik een versterking van zijn positie in het binnenland heel goed kan gebruiken. Het Is vooral belangrijk, zo wordt door zeer gezaghebbende kringen ge zegd, dat Kennedy en Kroesjtsjew met elkaar konden spreken over bij zonder moeilijke problemen, zonder dat er biltere en dreigende taal werd gebruikt. Communiqué De volledige tekst van het gezamen lijk communiqué dat gisteravond na de besprekingen tussen president Kennedy en premier Kroesjtsjew uit gegeven werd, luidt als volgt „President Kennedy en premier Kroesjtsjew hebben twee dagen van nuttige bijeenkomsten beslo ten tijdens welke zij de betrekkin gen tussen de V.S. en de Sowjet- Unle, alsmede andere kwesties die voor de twee staten van belang zijn, onder de loep hebben geno men. Heden bespraken zij in aan wezigheid van hun raadgevers de problemen van kernwapenproeven, ontwapening en Duitsland. De president van de V.S. en de voor zitter van de Sowjetrussische mi nisterraad hebben hun steun be vestigd voor een neutraal en on afhankelijk Laos onder een rege ring die door de Laotianen zelf is gekozen, en voor internationale overeenkomsten ter verzekering van die neutraliteit en onafhanke lijkheid, en in dit verband hebben zij het belang erkend van een ef fectief staken van het vuren. De president en de premier zijn over eengekomen contact te bewaren over alle kwesties van belang voor de twee landen en voor de gehele wereld". Tijdens het „koude" diner in het Ter gelegenheid van het huwelijk van de hertog van Kent met Katha rine Worsley. dat. 8 juni in Yorlc zal worden voltrokken, is deze foto van het paar gemaakt. Paraplu brak val van kleuter j H Een twee - en - een - halfjarig meisje, dat bij familie in de Butjestraat te Groningen lo- H geerde, viel uit een zes-een-hal- H ve meter hoog raam, precies op de paraplu, die een voorbij- wandelende heer ophield tegen j§ Ij de regen. Het meisje mankeer- de niets. De voorbijganger p evenmin. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Schönbrunnpaleis in Wenen, dat door president Sch2rf zaterdagavond werd aangeboden aan de Russische en Amerikaanse gasten, hebben pre mier Kroesjtsjew en mevrouw Ken nedy zich uitstekend vermaakt, of liever heeft mevrouw Kennedy zich uitstekend vermaakt met de geesti ge verhalen van de Russische pre mier. Daarna luisterden beiden naar het gala-concert. De Amerikanen in Wenen hebben na tuurlijk glunderend opgemerkt, dat „Jackie" weer een nieuwe verove ring heeft geboekt, een zekere Nikita Kroesjtsjew. Hoe het zij op zeker moment liep de Kussisciie premier naar het eind van de tafel met schotels en wenkte Jacqueline Kennedy hem te volgen. Hij vertelde haar blijkbaar een reeks bijzonder amusante verhalen, waar van er één blijkbaar nogal „shoc king". Mevrouw Kennedy zette grote ogen op, sloeg haar hand voor de mond, en schoot toen hartelijk in de lach. De Russische premier hield dertig minuten achtereen de aandacht van zijn tafeldame gevangen. Gisteravond S.17 uur streek op Lon don Airport de Boeing 707 van de Amerikaanse luchtmacht neer, die president ivennedy uit Wenen naar de Britse hoofdstad bracht. TERWIJL MOEDER SLIEP.. Raadselachtige roof uit Luiks ziekenhuis De negen maanden oude baby, die tussen vrijdagavond tien uur en zaterdagochtend twee uur uit het ooglijdersziekenlinis Luik door een onbekende is ontvoerd, is zaterdagochtend teruggevonden, op een grasveld in een park te Luik, dichtbij het ziekenhuis. De baby. Chantal Regimont, werd in het zieken huis verpleegd wegens een oog letsel en een longaandoening. De baby, een meisje, werd door poli tiemannen met speurhonden in het park bij de citadel van Luik ontdekt. Het kind was in een regenjas gewik keld. Vermoedelijk omdat de ontvoer der het tegen de zware regenval van het ogenblik wilde beschermen. Het meisje is onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht, de politie zet de jacht op de ontvoerder voort. Levensgevaar Behalve de vraag wie de dader is, moet de politie ook oplossen hoe het kind uit zijn bedje gehaald en uit het ziekenhuis gebracht kon worden. De moeder sliep in dezelfde kamer. De toestand van de baby op het mo ment van de ontvoering was vrij ge vaarlijk: indien geneeskundige be handeling lang uitbleef, kon dit tot de dood van het kind leiden. Daarom was de radio ingeschakeld bij het zoeken naar het kind en werd een signalement verspreid door geheel België. De vader is onbemiddeld. Er is geen sprake van een familiekwestie. Tweeling geboren op weg naar kraamkliniek ln de Kopenliaagse voorstad Soborg werd vrijdag een ambulance, ontbo den voor een aanstaande moeder wier uur liad geslagen. Niet zodra was de vrouw in de cabine geschoven of zjj gaf het leven aan een jongen. De bijzitter van de chauffeur, broe der P. E. Christensen, trad op als voorbeeldig vroedvrouw. De auto was intussen bij het zieken huis aangekomen. Terwijl mevrouw Maj Jacobsen door de gangen naar de kraamkamer werd gereden, arri veerde baby nummer twee, een meis je. Moeder en kinderen maken het 'goed. Bij springen in rijdende trein gedood Op het station te Delft is dc 65-jarige heer C. A. Hazenkamp uit Kwints- heul tussen het perron cn een naar Den Haag vertrekkende trein geraakt. Dc man is vrijwel op slag overleden. Hij trachtte in dc reeds rijdende trein te stappen. ...viert Denemarken zijn grond- C wetsdag (1S49). VVVVVwAAA/VVWV^^/VVVVVV Tentoonstelling eerste stap naar hechte band ZEELAND IS zaterdag zijn vijf daagse vlagvertoon in Antwer pen, opgebouwd uit een tentoon stelling van het bedrijfsleven en folkloristische en culturele eve nementen, begonnen. Met vele waarderende woorden weder zijds is de Zeelandweek in de enorme Antwerpse feestzaal aan de Meir geopend. Maar bovenal werd er zowel van Antwerpse als van Zeeuwse zijde de na druk op gelegd, dat deze ten toonstelling de eerste stap moet zijn voor bet smeden van een hechte band van onderlinge vriendschap tussen beide volke ren, die hun bestaan aan de Schelde danken. En ter accen tuering van Antwerpeus stre ven om deze eerste stap door vele andere te laten volgen, ver zekerde gouverneur dr. Richard Declerck van de provincie Ant werpen tijdens een ontvangst van de Zeeuiv.se en Antwerpse comité's, dat Antwerpen al het mogelijke in het werk zal stel len om met een tentoonstelling naar Zeeland te komen. Waar over Zeelands commissaris der koningin, jlir. mr. A. F. C. de Gasembroot, zïcli bijzonder ver heugd toonde. „Wij zullen U met open armen ontvangen", verze kerde hij de Antwerpse provin cie- en stadsbestuurders. De Antwerpse gulheid en geestdrift was de Zeeuwen reeds vanaf het be gin van de tentoonstelling ten deel gevallen. En er werd nog eens extra de nadruk op gelegd door de Ant werpse schepen J. Ie Tiège, die de tentoonstelling opende. Minister A. Spinoy van economische zaken en energie, die aanvankelijk de opening zou verrichten, en Antwerpens bur gemeester mr. L. Craeybeckx, had den te elfder ure berichten van ver hindering moeten sturen, maar de Antwerpse schepen voor handel en toerisme verving hen voortreffelijk. In een met Antwerpse humor ge kruide openingsrede verzekerde de heer Le Tiège. dat de Antwerpena ren veel voelen voor alles wat met de Schelde te maken heeft. „En wat is er nauwer verknocht met de Schelde dan Zeeland", voegde hij hieraan toe. „Met name in het zui den van Nederland (waar onze „ron de" aard meer geapprecieerd wordt dan in het noorden) hebben reeds vele Antwerpenaren kennis gemaakt met-vriendelijke en gulle mensen". Niet ingenomen Voorts wees de Antwerpse schepen erop, dat Antwerpen niet bijzonder ingenomen was met de scheiding in 1830. „Het was een deugdelijke grens, want we konden er niet meer over", aldus de heer Le Tiège. „Men lieeft ons toen goed gescheiden en het is thans onze taak om weer dicht bij elkaar te komen. Wij ne ten, dat het hier gaat om werkelijk goede banden te smeden", zei de schepen. Het speet de lieer Le Tiège wel een beetje, dat in het oude, mooie Zee land met zijn prachtige stadjes en zijn landschappen en water nu grote dammen worden „opgesmeten". „Maar wij weten ook", aldus de Antwerpse schepen, „dat dit nodig is voor de economische ontwikkeling, die wij met intense belangstelling volgen. Sinds we overigens hebben vernomen, dat de kweek van oesters niet in gevaar wordt gebracht, zijn we gedeeltelijk getroost", verzeker de hij zijn Zeeuwse vrienden. De heer Le Tiège besloot zijn toespraak met een serieuzer noot: „Het moet niet bij deze ene tentoonstelling blijven. Wij moe ten steeds dichter naar elkaar toegroeien. Wij moeten in Euro pa onze man kunnen staan en dat doen we het beste samen. Dat is geen idee van mij van giste ren. Wij hebben de grens altijd al willen wegvagen". De Antwerpse schepen was ingeleid door de voorzitter van het comité Zeelandweek, ir. C. A. L. Horst-1 mann, die woorden te kort had om de Antwerpenaren te danken voor de gulheid, de vriendschap en de spon tane medewerking aan de Zeeland week. „Het was", zei ir. Horstmann, „of van alle kanten armen naar ons uitgestrekt werden, zoals ook de Schelde ons verbindt". „Er is een waarachtige waardering voor de Belgen ontstaan, die ik veel groter zou wensen", besloot ir. Horstmann. „Wij hopen in de toe komst gelegenheid te krijgen iets tot stand te brengen, dat ver uitgaat boven deze tentoonstelling". Nadat schepen Le Tiège de tentoon stelling had geopend, zong het West- kappcls dameskoor onder leiding van Piet de Rooij het Wilhelmus en de Brabanqonne. Hierop kregen de tal rijke genodigden de gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken. Vieren dertig Zeeuwse ondernemingen heb ben een keur van produkten naar de Antwerpse feestzaal gebracht. Dit Zeeuws bedrijfs-vlagvertoon wordt omlijst dooi- de schilderijen- en beeldhouwwerkexpositie van Zeeuw se kunstenaars en de Delta-maquet te van rijkswaterstaat. Tegenbezoeh In hel Antwerpse stadhuis werden de beide werkcomités van Zeeland en Antwerpen alsmede het erecomité vervolgens ontvangen door het col lege van burgemeester en schepenen van de stad en door gouverneur Declerck, die aanwezig was met drie leden van dc Bestendige Deputatie (Zie slot pag. 2 kol. 2) Twee politiemannen in Londen doodgeschoten Uit het politiebureau van West Ham, een voorstad van Londen, is zaterdag een man ontsnapt die, toen een in specteur van politie, een sergeant eu een agent de achtervolging inzetten, deze drie neerschoot. De inspecteur was op slag dood,, de sergeant en de agent van politie wer den ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. De man die uit het politiebureau was gerend, ont snapte in een bestelauto. Gisteravond laat overleed ook de sergeant. De Londense politie heeft, toen het bericht van de schietpartij werd ont vangen, direct een grootscheepse jacht ingezet. Voor moord op een politieman geldt in Engeland de doodstraf. De politie heeft de dader van de aan slag in een telefooncel in Wanstead gevonden. De man was bezig met een. telefoon gesprek. Toen hij de politiemannen zag die op de telefooncel loerenden, schoot hij zich een kogel in de buik. De politie deelde later mede dat hij John Hali was, 30 jaar. Zijn toestand is ernstig. Zaterdag is de Zeeuwse ten toonstelling tc Antwerpen ge opend door de Antwerpse sche pen voor handel en toerisme, de heer J. le Tiège, die tijdens zijn toespraak dé nadruk legde op de noodzaak van een hechte band tussen de burgers van Zeeland en die van Antwerpen. Foto P.Z.C.) JACKIE LACHTE OM MOPJES VAN NIKITA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1