•Aspirin aspirin Brandweer Domburg eerste in Oostkapelle STADHUISBOUW OPDRAGEN AAN N.V. DURA TE ROTTERDAM TREINBOTSING BIJ TILBURG EIST TWEE DODEN NIEUWE CENTRALE WERKPLAATS ZIERIKZEE Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt waar BAYERachter staat. MAANDAG 5 JUNI 1961 PROVINGALE ZEEUWSE COURANT 9 ADDERTJES ONDER HET GRAS Burgemeester F. G. Sprenger reikte de prijzen uit „Eerste straal uitleggen" was de kreet, die zaterdagmiddag de landelij ke rust rondom het kasteel „West- hove" te Oostkapelle dikwijls wreed verstoorde. De gewoonlijk zo stille binnenplaats van het gebouw, was za terdagmiddag het „strijdperk" voor 14 verschillende Waleherse gemeente lijke en bedrïjfsbrandweren, die ei hun wedstrijden hielden. Telkens weer reden de helrode brandweer auto's, bemand door elk 8 brandweer lieden, op naar hun doel, waar elke andere ploeg steeds voor dezelfde op- Save stond. Een opgave overigens, die ink wat fantasie vereiste, omdat in de velden en wegen rondom „West- hove" geen rookwolkje te bekennen was, zodat dus alles moest worden ge- imiteerd. Een groot bord, waarop met grote letters „Vlammen" stond moest dan ook onder meer de illusie wekken, dan het naast „YVesthove" gebouwde schuurtje in lichterlaaie stond. De ge meentelijke brandweer van Domburg toonde zich de beste van de gemeente lijke brandweren met 123 punten. Het bestreed het „brandende" schuur tje met de meeste voortvarendheid, en was goed coördinerend en combi nerend het snelste van alle. De be- drijfsbrandweerploeg Schelde II leg de met 121 punten beslag op de eerste plaats bij de andere afdeling. De opgave, waarvoor een sterk veld van 14 verschillende Waleherse brand weren van St.-Laurens tot Westka- pelle stond, bevatte een aanzienlijk aantal „addertjes onder het gras". Men veronderstelde: een loodgieter had zijn werkzaamheden in.de steek gelaten nadat brand was veroorzaakt door zijn werk met teer. Hij was in paniek het schurtje ingevlucht, ter wijl het dak reeds brandde en ver stikkende rook zich in het gebouwtje samenpakte. Aan de brandweerlieden was het nu, wat te doen in dit geval Een groot aantal verschillende werk wijzen demonstreerden de diverse ploegen, en het moet gezegd worden dat vele de brandende teerpot verga ten, maar op ander gebied zich weer uiterst bekwaam te weer stelden. Hoewel de oefeningen van de brand- weer uiteraard een ernstig karakter dragen, was in Oostkapelle ook het humoi'istische facet in dc wedstrijden niet zoek. Niettemin overheerste de ernst van de zaak, en de resultaten waren daar naar. spraak. Burgemeester Sprenger toon de grote belangstelling voor de wed strijden: hij was heel de dag op het terrein aanwezig en dikwijls samen met de wedstrijdleider, de heer A. W. Matliijssen, commandant brand weer Middelburg. Ook burgemeester A. Hack van Arnemuiden kwam zich persoonlijk van de prestaties der ge meentelijke brandweer op de hoogte stellen. Rond 6 uur waren de wedstrijden ten einde, en begaven de brandweerlieden zich naar het verenigingsgebouw, waar een koffiemaaltijd was. Tijdens deze maaltijd gaf de heer Mathijssen enkele technische uiteenzettingen met betrekking tot de wedstrijd. Daarna reikte burgemeester Sprenger de prij zen uit. De heer J. Matthijssen. commandant van de winnende brandweer te Dom burg, kreeg nog een extra, door het gemeentebestuur van Oostkapelle be schikbaar gestelde penning aangebo den voor het beste bevel voederschap. De binnenplaats van het landelijke kasteeltje Westhovente Oostka pelle was zaterdagmiddag herscha pen in een ware „brandweer-arena". Veertien verschillende gemeentelijke en bedrïjfsbrandwerennamen daar aan de bijzonder geanimeerde brand weerwedstrijden deel. Hier ziet men spuitgasten van Arnemuidens ge meentelijke brandweerkorps aan het iverk bij het uitrollen van de brand slangen. Straks zal de kreet „eerste straal uitleggenklinken. (Foto P.Z.C.) De tweede prijs bij de gemeentelijke brandweer behaalde Oost en West Souburg, en Middelburg werd derde. Bij de bedrijfsbrandweren werd de P.T.T. Middelburg tweede. Een tijdens de maaltijd gehouden collecte voor de Zeeuwse boottocht van het Rode Kruis, voorgesteld aan de bijeen komst door burgemeester Sprenger, bracht 60,25 op. De uitslag van de volgende brandweerkorpsen was als volgt: Schelde 1, 107 p; Westkapelle 100 p: Arnemuiden 94% p; St.-Lau rens 93% p; Koudekerke 96% p: Nw en St.-Joosland 95 p; PZEM Vlissin- gen 94% p; The Vitrite Works Mid delburg 102 p: Metaal Industrie „Jo- han de Wit" Dordrecht 110 p. De jury bestond uit de heren D. Tae- kema, voorzitter en de leden H. B. Pilaar, H. den Hartog, A. van As en A. C. Kole. Commissieleden waren de lieren J. Janse en N. L. van Oost. De heer A. J. W. Mathijssen, comman dant Middelburg' had de algehele lei- ding. VOORSTEL B. EN W. VLISS1NGEN „Koninklijk voorrecht ook voor nieuw stadhuis" Burgemeester en Vlissingeu stellen voor, de bouw wethouders van de gemeenteraad het nieuwe stad- Prijsuitreiking Des morgens waren ruim 130 Wal clierse brandweerlieden reeds naar Oostkapelle getogen, waar do bevel voerders en commandanten aanwezig waren bij de officiële ontvangst in het gemeentehuis. Zij werden door burgemeester F. G. Sprenger verwel komd in een humoristisch getinte toe- Niet meer pootje baden in fonteinen van Rome De gemeente Rome heeft een veror dening gemaakt, die het baden in de grote kommen van de fonteinen in de eeuwige stad strafbaar zal stellen. Het is een zware slag voor bepaalde nachtclubbezoekers, voor wie pootje baden m een van de fonteinen op weg naar huis, bijkans onderdeel van het ritueel was geworden. Maar het is evenzeer een slag voor cle talrijke bezoekers van Rome die hun stukge lopen voeten even wilden laven in het koele water. De beroemdste onder dc fonteinen is de Fontana di Trevi dezelfde waarin men geldstukjes gooit om zekerheid te krijgen dat men ooit in Rome zal terugkeren. Het baden in Rome's fonteinen kwam vooral in zwang, nadat Fede- rico Fellini het Anita Ekberg had la ten doen in zijn „la dolce vita". De 14-jarige Noel Sheffield uit Lepton in Engeland droeg zijn nieuwe draagbare radiotoestel overal waar hij naar toe ging. Hij nam het zelfs mee naar de badkamer. Daar viel het in de badkuip, waardoor de jongen werd gcëlcktrocutecrd. gen aan de laagste inschrijfster, Dura's aannemïngsniaatschappij N.V. te Rotterdam. Zoals gemeld schreef deze in voor 13.496.000. De raming voor de naakte bouwkosten bedroeg ecliter f 2.9:50.000, zodat b. en w. de raad voorstellen ecu aanvul lend krediet van f 550.000 te verle- Voorts vragen 1». en w. de raad f 5000 te voteren opdat de werkzaam heden in de diverse stadia van de stadhuisbouw op film en geluidsband voor het nageslacht kunnen worden vastgelegd. Ook willen b. en w. bij H.M. de Koningin de nodige stappen doen om, ten aanzien van het nieuwe stadhuis de traditie in stand te hou den inzake het koninklijk voorrecht om in Vlissingen, bij eventueel ver blijf, steeds de nodige appartemen ten voor gebruik gereed te vinden. Deze traditie zou vervallen wanneer men bet stadhuis aan dc Ifoutkade zal verlaten. In hun toelichting op liet voorstel een aanvullend krediet te verlenen, voor dc stadhuisbouw, schrijven b. en w. dat het kostenniveau praktisch gesproken in alle sectoren in het economisch leven, sinds de raming werd opgesteld, belangrijk is geste gen. Het resultaat van de aanbeste ding, die vorige week werd gehouden, is dan ook, dat het totale krediet voor bouw en inrichting, niet toe reikend zal zijn. B. en w. zeggen zich wel tc reali seren dat de hogere uitgaaf van het aanvullend krediet in de toe komst, voor de stadhuisexploita tie. een zwaardere budgettaire be lasting met zich zal meebrengen, welke kan worden gesteld op rond f 26.000 per jaar. Door verant woorde bezuiniging zal volgens b. en w. het aanvullend krediet kunnen worden verantwoord. Op den duur zou de nieuwe finan ciële verhouding rijk-gemeente voor een gezond dekkingsplan kunenn zorgen. Voorrecht In hun toelichting op bovenstaande voorstellen schrijven b. en w. de I raad voorts, dat 'het huidige stadhuis J aan de Houtkade bij koninklijk be sluit van 11 juli 1818 door koning Willem I aan de stad Vlissingen werd afgestaan, onder meer onder de volgende voorwaarde: „dat wij bij een eventueel verblijf te Vlissingen steeds de nodige appartementen, zoo voor Ons als Ons gevolg, in hetzelve gereed zullen vinden". Sedertdien hebben de dragers van de Kroon, herhaaldelijk van dit voorrecht ge bruik gemaakt. Tijdens de onderhandelingen inet de minister van financiën over de aan koop van 't huidige stadhuis, is door deze bewindsman het voorbehoud ge maakt dat H.M. bereid zou zijn af stand te doen van bedoeld voorrecht. De minister heeft inmiddels meege deeld dat H.M. hiertoe inderdaad be reid zal zijn. B. en w. schryven de raad nu dat zij het zeer zouden be treuren wanneer deze oude traditie, die welicht ouder is dan die waarop enige andere gemeente kan bogen, teloor zou gaan. Dit kan wellicht worden voorkomen, aldus de toelich ting, indien het voorrecht, indertijd door koning- Willem I bedongen, ten aanzien van het nieuwe stadhuis aan H.M. de Koningin zal worden aange boden. Dan zou overeenkomstig wor den gehandeld als omstreeks 1580, toen eveneens van de Vlissingse bur gerij het initiatief uitging tot de bouw van een woning van de Prins van Oranje in haar stad. De gemeenteraad van Vlissingen zal in zijn vergadering van vrydag aan staande over bovenstaande voorstel len beslissen. De 74-jarige Leonard Goodall reed met zijn nieuwe wagen uit. de showroom, waar hij de wagen had gekocht. Het was eerste en laatste rit. want na 70 meter te hebben gereden, botste hij tegen een boom en kwam om het leven. Broertje en zusje verbrand Elf doden door ongelukken In een woning in één van de oudste stadswijken van Rotterdam, Span gen, heeft zich zaterdagmorgen een drama afgespeeld, dat aan twee kin deren uit één gezin het leven heeft gekost. De vierjarige Leendert Jan van Driei en zijn driejarig zusje Wiihelmina hebben waarschijnlijk met lucifers in bed gespeeld. Een buurvrouw wekte het gezin, maar ook de brandweerlieden slaagden er niet in het slaapkamertje van de kinderen te bereiken. De matrassen waren het eerst in brand geraakt, waaruit men de oorzaak van de ramp heeft geconcludeerd. De 63-jarige heer H. Makkinga uit Ommen is bij het oversteken van de Veehtbrug te Zwolle door een auto aangereden. Enkele uren later overleed hij in een ziekenhuis. Bij de Ramspolbrug in de Noord oostpolder staken de 23-jarige C. H. Schettekens en zijn verloofde, de 20-jarige mejuffrouw H. E. van Dongen, zonder op het verkeer te letten, achter een stilstaande auto bus de weg over. Zij werden beiden door een personenauto aangereden. De jongeman overleed vrij spoedig; de toestand van het meisje is ern stig. De 19-jarige E. van Dithuizen uit Zevenaar is op een heel tragische manier om het leven gekomen. Hij controleerde de achterlichten van zijn vrachtwagen. Zijn broertje, die in de cabine zat, draaide het con tactsleuteltje om, waardoor de wa gen achteruit reed en de bestuurder dodelijk bekneld raakte. De zevenjarige Theo Perquin Utrecht is op de brug over de Oude Rijn door een Duitse personenwagen overreden. Het ventje was op slag dood. De 32-jarige mevrouw J. M. van der Rijke-Ligtvoet is bij het waterschep pen van het binnenvaartuig Greve- lingen, gelegen te Someren, over boord gevallen en verdronken. Zij was moeder van drie kinderen. De 26-jarige Duitser Axel Blindow uit Cuxhaven is zaterdag bij Rijs- sen uit een D-trein gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Het driejarig dochtertje van de fa milie Hop te Elspeet kwam om het leven, doordat het een ketel kokend water van de tafel trok, waarbij het meisje hevige brandwonden opliep. De 58-jarige A. Westenbroek uit Deventer is met zijn auto in de Kolk te Duur bij Olst gereden. Hij kon zich niet meer redden. Men vermoedt dat een te hoge snelheid oorzaak van het ongeluk is ge weest. In Utrecht is nabij het verkeersplein Oude Rijn een personenauto met een truck in botsing gekomen. De bestuurster van de auto overleed ter plaatse. „Stichting boven de 40" wil kinderen opsluiten De „Stichting boven de 40" heeft zich in een adres tot het gemeentebestuur van Amsterdam gewend waarin o.m. wordt gevraagd op dagen zoals „lui lak" (20 mei) en „hartjesdag" (21 augustus) do minderjarigen te verbie den zich op de openbare weg te be vinden tussen 20.00 en 8.00 uur. Mochten de minderjarigen toch op de openbare weg worden aangetroffen, zo vervolgt het adres, stel hen dan in 's nachts niet gebruikte schoolloka len in bewaring onder toezicht van de politie, waarvandaan de ouders hen na betaling van een boete van 25,kunnen afhalen. STAGNATIE BIJ PERSONENVERVOER Seinhuiswachter trachtte nog ramp te voorkomen Even voorbij het Wilhelmiiiakanaal, dicht bij Tilburg, heeft zich ia de nacht van zaterdag op zondag een treinramp afgespeeld, die aan twee personen het leven kostte, grote schade veroorzaakte en de spoor wegen zondag bij het personenver voer voor grote problemen zette. Om het leven kwamen de 37-jarige J. A. C. Bressers te Roosendaal en de drie jaar jongere W. Brouwers te Den Haag, beiden treinbestuur der. De botsing van de met elektrische locomotieven voortgetrokken goede rentreinen was frontaal en kwam hevig aan. De treinen reden met 60 kilometer op elkaar in. De trein uit Tilburg was 58 wagens lang, de met bestemming Tilburg rijdende trein 37 wagons. De bestuurder van laatstgenoemde trein moet door een rood stopsein zijn gereden. De seinhuiswachter is nog, zwaaiend met een rode lantaarn, de trein te gemoet gerend, maar de snelheid was te hoog. Door de dood van beide bestuurders is niet na te gaan of zij het noodsein hebben bemerkt. Bestuurder Brouwers sprong op het laatste moment uit de trein. Hij werd door dc wrakstukken van dé trein vermorzeld. Bressers raakte beklemd en zijn lijk kon slechts met moeite worden geborgen. Een groot aantal wagons liep uit de rails en werd vernield. Van de beide locomotieven, samen on geveer twee miljoen gulden in waar de, bleef niet veel meer over dan ver wrongen staal. De hulpdienst van cle spoorwegen be- In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij Tilburgter hoogte van het Longa-véld, een goederentrein uit de richting Boxtel en één uit de richting Tilburg met elkaar in botsing geko men. Beide machinisten werden bij het ongeluk gedoodde ravage was ontstellend, alle treinverkeer op het baanvak is geblokkeerd. De foto toont de hoop vencrongen staal en versplinterd hout, welke van de twee treinen overbleef. Rechts op de foto de locomotief van de trein uit Tilburg, waaruit het lijk van machi nist J. B. uit Roosendaal moest wor den uitgezaagd. WANNEER de gemeentebestu ren van Schouwen-Duiveland zich met het bouwplan kun nen verenigen en de rijks goedkeuring verkregen is, wordt aan de 's Heer Louwen dorpstraat te Zierikzee op en kele honderden meters van de Zuidhavenpoort een nieuwe centrale werkplaats voor min der validen gebouwd. Het project zal een bedrag van f 325.000 vergen, zo is vorige week tijdens de algemene verga dering van deze cilandelijke ge meenschappelijke regeling beslo ten. Van de provinciale commissie voor sociale en culturele infra structuur-is reeds een gunstig ad vies op de nieuwbouw plannen ont vangen. De definitieve beslissing over de bouw van een centrale werkplaats .is sinds vorig jaar geruime tijd vertraagd. De raad van Bruïnisse heeft zich namelijk destijds met een schrijven gericht tot alle ge meentebesturen op het eiland. Men pleitte daarin voor vestiging van de centrale werkplaats in liet voormalige ziekenhuis te Noord- gouwe, Het nieuwe bestuur van de werkplaats* dat na de herindeling in werking trad, heeft daarop een rapport samengesteld, waarin de ze suggestie werd afgewogen te gen nieuwbouw. Conclusie was: nieuwbouw is te prefereren. Nu ook het voormalige ziekenhuis inmiddels aan een Haagse industrie is verkocht zijn een aantal overwegingen meteen verdwenen. De nieuwe werkplaats bevat o.m. het administratieve gedeelte van het complex, waarin een garage, een dokterskamer, een wacht ruimte, een appartement voor de directeur en een kantoor worden ondergebracht. De nieuwe werkplaats zal twee gro te fabriekshallen tellen, die door een sluis met elkaar verbonden zijn en waartussen zich een ma- i gazijn bevindt. Verder komt er een grote kantine/recreatiezaal en een openluchtwerkterrein. Het complex zal rondom worden be plant. Voor de bouw wordt een half jaar uitgetrokken. gon direct met een uitgebreide op ruimingsactie, die werd geleid door de president-directeur van de N.S., ir. Lohman. Het bleek dat 22 wa gons door de botsing onbruikbaar zijn geworden. De gehele zondag heeft het perso nenvervoer grote stagnatie onder vonden. Tussen Tilburg en Den Bosch en Tilburg en Best werden pendeldiensten onderhouden. Dader van moord op rondvaartboot in arrest De Rotterdamse rivierpolitie heeft dit weekeinde een. opmerkelijk succes be haald door de in de nacht van vrijdag op zaterdag aan boord van de rond vaartboot Rijnhaven gepleegde moord, «"aarvan commissaris A. M. Starrenburg zaterdagmorgen elf uur zeven uur na de misdaad nog had gezegd, dat de hele zaak hem een volkomen mysterie was, zonder enig aanknopingspunt, in een record tijd op te helderen. 's Middags vier uur al werd de ver moedelijke dader in arrest gesteld en zondagmiddag omstreeks dezelfde tijd legde de man een volledige be kentenis af. Het was de 28-iarige ka pitein van de rondvaartboot J. E. H. V. uit Rotterdam. Hij verklaarde zijn slachtoffer, de los-werkman Wilhel mus van Leeuwen (33). tijdens een felle ruzie met een ijzeren staaf te hebben afgeranseld. Beide mannen waren gehuwd. Van Leeuwen leefde gescheiden van zijn vrouw, en dat is ook de reden, waarom geen aangifte van zijn vermissing was gedaan. De verbijsterend snelle ontwikkeling in het onderzoek was zaterdagmorgen beslist nog niet te voorzien. De re cherche stond namelijk bij de ontdek king voor een volkomen raadsel. Het slachtoffer lag bij een trapje, dat van het bovendek naar de salon leidt, met een ingeslagen schedel, voorover gebogen in een plas bloed, gekleed in een overhemd en een donkere broek. Voorstel tot concentratie van balletgroepen In een voorstel aan de gemeenteraad hebben b. en w. van Amsterdam machtiging gevraagd mede te wer ken aan liet overleg over de oprich ting van een nieuwe stichting „Het Nationale Ballet", onder nader met het rijk overeen te komen voorwaar den en ten behoeve van de exploitatie van dit ballet voor het seizoen 1961/ '62 in beginsel een bedrag van 240.000 beschikbaar te stellen. Tevens vragen b. en w. de raad de machtiging aan het bestuur van de Stichting Het Amsterdams Ballet te berichten, dat de stichting op een na der door b. en w. te bepalen datum moet worden opgeheven. Voorts stel len b. en w. voor aan de Stichting Het Amsterdams Ballet voor het sei- soen 1959/60 een aanvullende subsi die van 31.865 en voor het seizoen 1960/61 een aanvullende subsidie van 125.000 te verlenen, teneinde in de bij de stichting ontstane tekorten te j voorzien. In een uitvoerige toelich ting op deze voorstellen gewagen b. en w. van „een kritieke toestand in de Nederlandse balletwereld". Daar bij is naar hun mening de gemeente Amsterdam, die de Stichting Het Amsterdams Ballet in het leven riep, ten nauwste betrokken. met 3 - voudige werking sn (BAYER) still snel doet de activeert E de pijn koorts dalen hef organisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11