Fliplands Jeugd Rode Kruis zoekt kanarie 00STERLANDS „ZUIVERING" VOLGENDE MAAND IN GEBRUIK GOEDE PRESTATIES VAN TWEE ATLETEN IN VÈRSPRINGBAK SCHOOLDAG PR0T.-CHRIST. ONDERWIJS IN GOES IN RONDE VAN WALCHEREN MIDDELBURGER IN GELE TRUI 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 JUNI 1961 Medewerking staat bij voorbaat vast T A, DIE KANARIE een j goeie zanger dan. Die zou nog bijzonder welkom zijn!" Hoofdonderwijzer A. La- bruyère van St.-Philipslands christelijke lagere school zou de zwaar gehandicapte kin deren in het Lochemse tehuis nog zo graag met deze ene zanger verrassen. En daar mee het enthousiasme van het plaatselijke Jeugd Rode Kruis beantwoorden. Want enkele maanden geleden wa ren er honderd-en-één toe zeggingen binnenduiven, parkieten, poesjes en zelfs een mak schaapje. Op doorreis naar Zierik/.co wipte de propagandiste van het Neder landse Jeugd Rode Kruis, mej. A. van Dijk, even in St. Philipsland. Ze zat met een probleempje en dacht dat dit in het overactieve Zeeuwse Rode-Ivruisdorp wel uit de wereld geholpen zou kunnen worden. In een Lochcms tehuis voor door kinderverlamming to taal hulpbehoevende kinderen zat men te springen om wat afleiding voor de kleintjes, die alleen maar in hun bedjes kunnen liggen. Op zomerse dagen worden de ledi- kantjes daar naar buiten gedragen en op een grasveld neergezet. En nu zou het zo aardig zijn, wanneer rond en tussen deze openlucht ziekenka mer levende dieren scharrelden. Wanneer de kinderen zouden kunnen kijken naar een rustig schaapje, dat tussen de bedjes door graasde, wan neer de poezen even op die bedjes sprongen. Toen mej. Van Dijk was uitverteld had de leider van het Fliplandse Jeugd Rode Kruis, de heer La bruyère zijn antwoord a! klaar. ,.Het komt dik voor elkaar!" Dat kon hij zon der ruggespraak met wie dan ook beloven. Want wie in dit dorp op Zeeiands kleinste schiereiland alleen maar het woord Rode Kruis mompelt vindt daar in een minimum van tijd alle deuren voor zich geopend. Daarom hoeft de heer Labruyère niet eerst te overleggen met zijn collega's. Daarom hoefde hij niet eerst bij de schoolkinderen naai- hun belangstel ling te peilen. Hij kon bij voorbaat al een toezegging doen. Op mede werking kan hij altijd en overal rekenen Het Jeugd Rode Kruis iu St.-Phi- Jipslaud heeft pit». 270 „wer kende leden' van de lagere scho len twee in het dorp zelf cu één in Anna Jacobapolder en ook de kleintjes Aan de kleuterscholen hel pen hard mee. „Ieder, die er iets voor doet, is automatisch lid", zegt de heer Labruyère, zelf ook bestuurslid van de plaatselijke afdeling van bet „grote" Rode Kruis. Het is een systeem dat prachtig werkt. Dat kwam ook met de aan vraag uit Lochem weer eens vast te staan. Alleen: het was niet allemaal meer nodig. Andere dierenvrienden waren de Fliplandse schoolkinderen voor geweest. Jammer. En in St. Philipsland was men ook eigenlijk een beetje verbaasd. Want het ge beurt niet vaak dat men deze Rode- Kruis-activiteiten ergens de baas is. Bijvoorbeeld de Kongo-actic dit voor jaar. Toén het Zeeuwse actiecomité aan het werk toog had Flipland al 436 busjes mellc één en een kwart per kind naar Afrika verzonden. Met vlag, wimpel en statuut weet lier dorp door zijn spontane reacties op iedere aanvraag .tot hulpverlening zich in de Rode-Kruisgelecleren al ja ren van een eerste plaats te verze keren. Dat is overbekend. Anquetil blijft aan leiding in Ronde van Italië Wereldkampioen op de weg, Rik van Looy (België), is vrijdag winnaar geworden van de dertiende etappe van de Ronde van Italië. De Belg had voor de 279 km van Montana* naar Castelfidardo 7 uur 58 minuten en 27 seconden nodig. Jacques Anque til (Frankrijk) bleef eerste in het algemeen klassement. De uitslag van de dertiénde rit was verder: 2. Antonio Suarez (Spanje) 7.58.31; 3. Guido Carlesi (Italië) 7.58.33; 4. Adriano Zamboni (Italië); 5. Vito Taccone; de Nederlanders Stolker en Piet van Est werden ex aequo als 34e geplaatst met een tijd van 7 uur 59 min. 51 sec. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Anquetil (Frankrijk) 60.46.47; 2. Suarez (Spanje) op 56 sec.: 3. Pam- bianco (Italië) op 1 min. 18 sec.; 4. Junkermann (Duitsland) op 2 min. 59 sec:.; 5. Van Tongerloo (België) op 3 min. 02 sec.; 6. Van Looy (Bel gië) op 3 min. 43 sec.: 7. Carlesi (Italië) op 1 min. 23 sec.; 8. Poblel i Spanje) op 4 min. 50 sec.; 9. Gaul (Luxemburg) op 5 min. 45 sec.; 10. Brugnami (Italië) op 7 min. 02 sec.: 13. Massignan (Italië) op 8 min. 55 sec.: 17. Battistini (Italië) op 9 min. 51 sec.; 19. Stolker (Nederland) op 11 min. 01 sec. Halve finales K.N.V.B.-beker In de halve finales van hot toernooi om de K.N.V.B.-beker, die woensdag avond a.s. zullen worden gespeeld, zal Ajax uitkomen tegen Leeuwar den. NAC ontmoet HVC. De wed strijden worden op neutraal terrein gespeeld. Voor de ontmoeting NAC- HVC zal waarschijnlijk het Goffert- stadion in Nijmegen worden aange wezen. voor de wedstrijd Ajax-Lceu- warden vermoedelijk liet terrein van Alkmaar. Maar daar wordt dan ook voor gewerkt. Ieder jaar gaat een hele zending speelgoed, eigen handig vervaardigd door de kleintjes van het Jeugd Rode Kruis, naar twee blindeninstituten, in Zeist en Bussum en naar „Groot Schuilenbui-g" in Apeldoorn, de inrichting vooi; licha melijk en geestelijk onvolwaardige kinderen. Honderden damborden zijn zo al getransporteerd. Vernuftig uitge sneden kaarten van Nederland, Europa en de hele wereld voor de blinde kleintjes, stapelblokken, die tegen een stootje kunnen en op het ogenblik staat er in het han- denarbeidlokaal van de school 'n keurige zaalwip klaar. Alleen zit de heer Labruyère een beetje met het transport. Hij was gewend elk jaar met een paar scholieren daar werd om ge loot! al het vervaardigde mate riaal persoonlijk bij de inrichtingen af televeren. En de dankbaarheid, die de Zeeuwen daar ondervonden was haast niet onder woorden te brengen. De jongens en meisjes, die mee geweest waren praatten er SCHOOLHOOFD zaalwip klaar A. LABRUYÈRE voor transport maanden over met hun kornuiten. Er dat was de grootste propaganda voor 't Fliplandse Jeugd Rode Kruis in het dorp zelf. Of liever: het ge heim! Jn zijn missie zou de heer Labruyère dit jaar ook graag het Lochemse te huis opnemen. Er liggen namelijk ook nog tachtig plakboeken voor de ongelukkige kinderen gereed. Hij zoekt alleen nog naar een oplossing voor transport. „Je kunt het natuur lijk wel met een bode meegeven, maar dan is het effect weg", zegt hij peinzend. Zelf bekostigen kan het Jeugd Rode Kruis dit vervoer niet. Transport en die ene kanarie ,,een goede zanger moet het zijn" dat zijn dit jaar twee probleempjes, waarmee de jeugd in Flipland een beetje zit. Voor de rest: het loopt er gesmeerd MEDEDELING AAN RAAD DUIVELAND Subsidie voor traktatie aan schoolkinderen Oosterland zal volgende maand een probleem met een luebtje de wereld uitgeholpen hebben. Begin juli zal daar namelijk de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie worden opgele verd. Dat gebeurt dan niet een of ficiële maar sobere gelegenheid, waarbij de raad, de bouwers en de directeur van de centrale dienst pre sent zullen zijn. Deze mededeling Duivelaml. Alle leden zegden bun dagavond ih de raadsvergadering van deed burgemeester A. A. Eeten vrij- aauvvezigheid toe, maar wilden graag na de afwikkeling van deze al zo lang slepende zaak officieel e_en frisse neus komen halen bij de in stallatie achter de begraafplaats, die volgens bet bekende Pasveer-systeem werkt. Het was een mededeling, die vrijdag voorafging aan een agenda, waar van praktisch alle voorstellen een min of meer formeel karakter droe gen. Zo kon het dan gebeuren, dat de rondvraag eigenlijk nog meer tijd in beslag nam dan de twaalf onder werpen, die daarboven op de convo catie stonden vermeld. De eerste begroting, die Duive- land bij het college van G. S. heeft ingediend, kreeg in Middelburg het fiat van de provinciale over heid. Burgemeester Van Eeten was hiervan kort voor de verga dering op de hoogte gesteld. Tien onderwerpen werden daarop, vrijwel zonder enige op- of aanmer king, door de heren als voorgesteld aanvaard. Zo werd het presentiegeld voor dc leden van de woonruimte adviescommissie vastgesteld op 5,- per vergadering. Duivcland verzeker de zich tot een bedrag van 15.000 door deel te nemen aan de waar- borgingsrcgeling van Frauderisico Onderlinge van Gemeenten. Ook een verordening op hondenbelasting kreeg onder meer de goedkeuring van de raad. waarna dc gemeentereke ning over 1959 van dc voormalige ge- mcentc Ouwcrkerk voorlopig werd vastgesteld. Een voorstel om de huurprijs vast Je stellen voor de voormalige ambtswo ning van de burgemeester van dc opgeheven gemeente Oosterland, de heer S. W. A. Laurcnse, werd in ver band met een nieuw gekomen schrij ven van betrokkene voorlopig aan gehouden. De schoolkinderen krijgen op de ver jaardag van prins Bernhard een trak tatie van de Oranjeverenigingen in dc verschillende Duivclandse kernen. De gemeente zal hierin een bedrag van drie kwartjes per kind bijdragen. De heer J. A. van Dienst (p.v.d.a.) vond de gemeentelijke tegemoetkomingen in deze kosten wat laag. Hij opperde het idee er een gulden van te maken Zijn voorstel haalde niet voldoende stemmen (vier), dus blijft het door b. en w. geraamde bedrag. Bij de rondvraag wilde de heer Van Dienst graag wat meer poli tietoezicht op het sportveld te Nïeuwerkerk. De beheerder daar kan alleen geen baas over de van dalen, die met bromfietsen over het veld rossen en de kleedkamers van het gebouw soms onder water durven zetten. Grondprijzen De heer M. Romeijn (v.v.d.) kwam nog even terug op een opmerking in een vorige raadsvergadering over grondprijzen in de Schouwse West hoek. Een zinsnede, die in de raad van Westerschouwen als een „wild" ver haal was aangemerkt. Hij ontkende deze kwalificatie ten stelligste en in formeerde en passant of er voor Dui vcland nog mogelijkheden zijn om grond voor recreatiebestemming vast te krijgen. Die kansen zijn erg klein, zo bleek uit de daarop volgende dis cussie. De enige mogelijkheid zou zijn aankoop van particulieren. Ten slotte werd nog aangedrongen op wat spoed ten aanzien van de bouw plannen voor het nieuwe raadhuis te Nieuwerkerk. ATLETIEK MIDDELBURG-VLISSINGEN Tijdens de atletiek-stedenontnioeting tussen Jliddelburg en Vlissingen zijn er in de verspringbak enkele goede prestaties geleverd. Twee atleten kwa men over de zes meter en wel Bram de Rijcke (Vlissingen) met 6.14 meter en Jan Vader (Middelburg) met 6.10 meter. Ook de sprong van Wiin Er- delinan (Vlissingen) bij de jongens A-B van 5.65 meter mocht overigens niet ere genoteerd worden. Op de sprint waren de Vlissingers sterker De sprint werden over het algemeen Vlissingse overwinningen. Alleen Dilly Houter (Middelburg) wist die hegemonie op de 100 meter dames (13.5) te doorbreken, terwijl bij de jongens D-C Wessner voor een Mid delburgse zege zorgde op de 60 meter Maar de andere meisjes, jongens, da mes en heren uit Vlissingen verza melden flink wat punten op de korte afstand. Vermeldenswaard is hierbij de 100 meter van William van Beest in 11.1. De 3000 meter werd een fel duel tus sen Ilans Bostelaar (Middelburg) en Ad Bouwens (Vlissingen) om dc tweede plaats achter Hein Cu jé. Toen Cu jé echter op Bostelaar bleef wach ten. moest Bouwens het tegen twee man opnemen. Hij slaagde er zelfs iu eenmaal over zijn Middelburgse te genstander heen te komen, maar uit eindelijk moest hij het na een ver beten kamp niet de 3e plaats ge noegen nemen. Cujé werd later op de avond de grote overwinnaar van de olympische estafette, omdat hij zijn ploeg op de 800 meter bijna 200 meter voorsprong bezorgde, die ge makkelijk te verdedigen was. Spannend was de 800 meter, waarbij Hans Bostelaar zijn clubgenoot Piet Zwartepoorte slechts in de sprint Het nieuwe motorbetonnlngsvaartuig ,,Honte", dat bestemd voor het loodswezen te Vlissingen binnen af zienbare tijd ligplaats zal kiezen in de Scheldestad, is donderdag tijdens een korte vaartocht in de omgeving van Den Helder officieel overgedra gen aan de directeur-generaal van het Loodswezen, schout-bij-nacht A. M. Valkenburg. De foto toont het nieuwe vaartuig in zijn elementmet reeds een boei in de takels. VOOR GEHEEL ZEELAND Tweetal interessante inleidingen Honderden onderwijzers en onderwij zeressen uit geheel Zeeland gaven vrijdag acte de presence op de jaar lijkse schooldag annex tentoonstel ling voor de protestants-christelijke scholen in Zeeland, die in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. In de ochtenduren bepaalde prof. dr. W. J. Kooiman uit Amsterdam zijn talrijk gehoor bij: „Het opvoedings ideaal der reformatoren" en in de middaguren bield de oud-gezant van Nederland in Arabië, de heer D. van der Meulen, een boeiende lezing: „De huidige Arabische wereld, vol span ning en dreigingen". 's Morgens om negen uur opende burgemeester dr. J. W. Noteboom van Goes de aan de schooldag verbonden tentoonstelling met een enkel woord. Deze expositie van leermiddelen, schoolbenodigdhedcn enz. was inge richt in een tweetal bijzalen van „De Prins van Oranje". In zijn openings woord kon de voorzitter J. Laport o.a. welkom beten het lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, de heer A. Schout en de burgemeester van Goes. Hlij herdacht met een en kel woord de erevoorzitter, ds. A. C. Heij, die het vorig jaar is overleden en die gedurende enkele tientallen jaren leiding heeft gegeven aan de districtsvergaderingen. Spreker bepleitte in zijn rede de slichting van een bureau voor planning en research voor het protestants-christelijk onderwijs. Dan pas zal het mogelijk worden met een neuslengte kon verslaan. De tijden waren 2.06.4 en 2.06.5 De 600 meter jongens C was nog spannender. Hier eindigden de Mid delburger A. Tholenaar en de Vlis- singer R. de Munck precies gelijk in 1.43.8. Bij de technische nummers was dc kracht tussen beide stedenploegen meer verdeeld, hoewel toch ook hier de Vlissingse atleten de overhand hadden. Van de vijf hoog- en ver- springnummers wonnen zij er vier. maar de hoofdstcdclïngen wisten me rendeels het verschil tot 1 punt te beperken met het bezetten van de 2e en 3e plaats. Op de uitslagen komen wij nader te met gegronde gegevens de mi nister van O. K. en W. te advise ren waar in dc eerste plaats schoolstichting noodzakelijk is, al dus de heer Laport. Hij deelde voorts mede, dat bij het g.l.o., v.g.l.o.. ulo en b.l.o. nog een tekort is van circa 4900 onderwijzers. Gelukkig vervullen 4600 gehuwde vrouwen een tijdelijke functie. De meesten van de kweekschoolleerlin gen, die voor 't eindexamen staan, hebben al 'n benoeming in hun zak, verklaarde de heer Laport. Hij zei, dat bij liet Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes en bij de christelijke h.b.s. te Middelburg een hoog percen tage onbevoegde leerkrachten is. On danks dit staan beide scholen wat eindexamenresultaten betreft ver bo ven het landelijk gemiddelde. Het kleuteronderwijs in Zeeland breidt zich steeds verder uit, zei spreker. Lezingen De eerste spreker tijdens de morgen bijeenkomst was prof. Kooiman, die sprak over „Het opvoedingsideaal der reformatoren", waarbij hij speciaal de figuur van Ph. Melanchlon belicht te, die in de 16e eeuw al de erenaam van „schoolmeester van Duitsland" heeft gekregen. Uitvoerig schetste spreker het leven van Melanchton, die hij een voor zijn tijd vooruitstre vend man noemde. Hij heeft de scho len opnieuw georganiseerd en voorts tal van leerboeken over vrijwel alle vakken geschreven. Melanchton hul digde ook het standpunt, dat het on derwijs in dienst van de reformatie moet staan. Op de inleiding van prof. Kooiman volgde een geanimeerde be spreking. Tijdens de middagbijeeiikoinst was het woord aan de oud-gezant van Nederland in Arabië, de lieer D. van der Meulen, die op boeiende wijze vertelde over de Arabische wereld, een gebied vol spanningen en drei gingen. Na de pauze vertelde liij over het oud Arabië van de koningin van Scheba. Hij lichtte een en aiuler toe met een fraaie serie dia's. Invoer van bonen in Frankrijk toegestaan Frankrijk heeft de invoer van bonen uit de E.E.G.-landen en dus ook uit Nederland tot nader order weer toe gestaan. In Noorwegen is de uitvoer van appelen en peren weer onbeperkt toegestaan tot en met 30 juni. Na die datum zal de invoer van die vruch ten in Noorwegen geheel verboden zijn. Amateurs rijden om nationale wegtitel Zondag wordt op het circuit te Zand- voort de wegwedstrijd om het ama teurkampioenschap van Nederland verreden. Bijna 400 renners, waaron der de beste nationale amateurrijders, hebben hiervoor ingeschreven. De strijd gaat over 42 ronden, een totale afstand van .176 kilometer. PRESENTATIE IN MIDDELBURG Even na achten steeg de spanning onder dit publiek, toen de renners aangekondigd werden en de eerste wagen met organisatoren en de sport auto met Miss Ronde op de Markt ar riveerden, enkele minuten later ge volgd door het hoofdnummer: de fiet sende schooljongens. Negentien ploegen van zes renners, die geadopteerd zijn door grote fir ma's, rijaen er in dc Walchcrse Jeugdtour mee. 's Middags was de karavaan in Vlis singen gestart voor de tweede etappe, die via Souburg, Middelburg, Veere, Vrouwenpolder. Serooskerke en Sint- Laurens, weer naar Middelburg te rugvoerde, waar de uitslag van de tour werd bekendgemaakt. De winnaar werd Adri Goedegebuure uit Middelburg, die van de 560 te be halen punten er 544 voor zich noteer de en hiermee een fraaie prijs won en door Miss Ronde in de gele trui werd geholpen. De zwarte trui, de trui voor de grootste pechvogel, ging naar Leen Jaspersc uit Souburg, die deze troostprijs had te danken aan een rammelende kettingkast en naar dc bezemwagen moest worden verwezen. De beste ploeg bestond deze tweede dag uit zes Souburgertjes, die door een bierbrouwerij waren geadopteerd, en eveneens een prijs ui ontvangst konden nemen. Vandaag wordt de laatste etappe van de tweede Ronde van Walcheren verreden. Aanvoer Zeeuwse Stromen De totale aanvoer van de Zeeuwse stromen bedroeg in de maand april 250-610 kg, niet een opbrengst van f379.644. In dezelfde maand van liet vorige jaar waren deze cijfers respec tievelijk 249.371 kg en f 162.069. De aanvoer vun tong was 25.451 kg. die f 72.546 opbrachten. Vorig jaar; 12.369 kg en r 39.993. Er werd in to taal 28.124 kg garnalen voor de con sumptie aangevoerd. De opbrengst niervan was f 76.500. Het vorig jaar was dit respectievelijk 43.412 kg en f180.712. De aanvoer van 767.184 i stuks oesters, 66.887 kg, bracht j f 168.391 op, In dc maand april van het vorig.jaar waren deze cijfers respectievelijk 982.288, 83.536 en 2.13.394. Bekerwedstrijden Voor de kwartfinales van de competi tie om de K.N.V.B.-beker werden don derdagavond de volgende wedstrijden 'gespeeld: Ajax—Heracles 2—1. Elink- wijfcLeeuwarden 12, HVCVVV 32 in de tweede verlenging, RBC I NAC 0—4. Grootste pechvogel was Leen Jasperse Vrijdagavond heelt het grote wielcr- eveiiement voor de jeugd, de tweede Ronde van Walcheren, zich iq Mid delburg gepresenteerd, waar liet eindpunt van de tweede etappe was. Rond kwart over aelit arriveerden hier de ruim honderd „wielrennende" schooljongens iu gesloten formatie op de Markt, waar zij onder grote belangstelling finishten niet in bun kielzog een schetterende reclameka ravaan. Reeds lang voordat de ren ners werden verwacht, had zich een groep jongeren op de Markt verza meld en tegen de tijd, dat de kara vaan zich aanmeldde, was dit groepje zelfs uitgegroeid tot een flinke me nigte, onder wie vele ouderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4