EEN BRIJ LEESVOER VOOR TEENAGERS AiLKÜJfl 113 20 portret van een zeeuwse band Een bloemlezing van Taboe tot Tuney Tunes Vi „De öiooe", periodiek voor 't Jeugdzorgwerk der Neder lands Hervormde Kerk te Vlissingen, troffen we deze teke ning aan, die naar onze smaak wel in het geheel van deze pagina past. Het bijschrift in „De Globe" luidt als volgt: „En lieve lezers, dit is de ideale man voor de groep 16 jaar en ouder 1" (brieven onder nummer 1 aan re dactie „De Globe", Bellamypark 15, Vlissingen). ANONIEM Jan zekere E. W. uit Middel burg ontving onze „Tussen 13 en 20"-redactie een reac tie op de fotomontage „Paarden op Koninginnedag", die compleet met onderschrift door Rob van Hoek uit Souburg was vervaar digd. Deze reactie gold echter niet zozeer Rob van Hoek's foto montage dan wel Rob van Hoek zelf. En daar het hier dus een persoonlijke aanval betrof hebben we deze niet willen plaatsen, om dat de inzender-(ster) slechts met E. W. wilde ondertekenen. (Naam en adres zijn ons overigens be kend). Wellicht wil E. W. zich be- reidverklaren volledig te onderte kenen. Dan kunnen we alsnog tot plaatsing overgaan en bovendien weet Rob van Hoek dan in zijn eventueel weerwoord met wie hij te maken heeft. IDEALE MAN De brij luchtig leesvoer die in de vorm van teenagerperiodieken maandelijks over ons wordt uitgestort, groeit langzamerhand uit tof een lawine. Noem de vele blaadjes en bladen maar op: Muziek Expres, Teenager, Piccolo, Tuney Tunes, al of niet met Teenager Troeven, Oscar, Song Wereld, Taboe, Muziek Parade enzovoorts. De commercie die het op de jeugd heeft gemunt en onverbiddellijk op de zogenaamde teenage-market opereert, smijdt er per maand astronomische hoeveelheden bedrukt papier tegenaan. Bedrukt pa pier dat met astronomische hoeveelheden verspild zakgeld wordt opgekocht en het teenagergeloof in zijn „helden" moet ver sterken, de verkoop van grammofoonplaten moet stimuleren. En wij zijn maar al to graag be- len optreden. Van de opbrengst reid om al dat bedrukt papier op willen de heren dan een luxe- to kopen en to verslinden. Do „ar- jacht kopen. Teenagers, bezoek liesten" die er n do blaadjes al dat concert (ze spelen beiden gi taar en schijnen er nog bij te zin gen ook). Hot luxe-jacht moet cr komen! Dit was voorpaginanieuws. Als we Muziek Expres openslaan staart ons enigszins melancholiek een jonge man aan. Hij heeft een schattig mondje met mooi gewelf de lipjes. Zijn wangen zijn er vettig om heen gedrapeerd en zijii donkere krullekop glimt en blinkt dat het een lieve lust is. Hij heet Elvis Presley. Volgens een ander perio diek genaamd Teenager is Elvis ,,'n lange vent (1.83 m) en 83 kilo zwaar. Hij heeft lang haar, dat hem over de ogen valt als hij be gint te zingen, en lange, dikke wimpers, die de meisjes verafgo den. Zijn donkere broedende ogen zijn blauw....." En daar zullen we het dan msiar bij laten. In Muziek Expres staat nog een REUZEfoto, die van een zekere Rex Gildo. Deze foto (uitstekend voor boven het bed, dames!) lijkt sprekend op die van Elvis. Voor wie van Rexje houdt, de foto is zo groot dat de mond er twaalf centimeter breed op staat. Rex Gildo, volgens Tuney-Tunes Teenager Troeven Ziehier een donker broedend oog van Elvis. Dit donker broe dend oog is blauw, aldus Muziek Expres, waaruit ook dit fofodeel stamt. of niet gekleurd op komen te staan, staan voor niets. In hun hemmetje zelfs! Als we foto's van ons aller Blue Diamonds in Song Wereld be kijken, zien we dat deze jeugdige lieren er niet voor terugdein zen om zich, omwille van de pu bliciteit in bed of 's morgens voor de wastafel te laten „snap pen" door een of andere listige fotograaf. Zo blijven ze in de pu bliciteit, zo worden liun platen ver kocht. Platen, die we over een jaartje, wanneer do hit-parade ze allang heeft overleefd, echt niet meer zullen draaien of er moet wel een zeer zoete herinnering aan kleven.... Zc worden dus flink verkocht, die periodieken, waarin platenmaat schappijen geïnteresseerd zijn. Waarom loopt die verkoop zo goed Wat hebben deze perio dieken te zeggen? In genoemde serie leesvoer moeten we wel een gunstige uitzondering maken voor Taboe en Oskar. Zonder ook hier het uiterst commerciële karakter te ontkennen, wordt er tenminste 'n gemeende poging gedaan om goede verhalen, foto's en voorlich ting te geven. Beide bladen heb ben we in vorige afleveringen van „Tussen 13 en 20" als eens onder de loep genomen: we laten ze dus verder buiten beschouwing. BLOEMLEZING We willen op deze pagina pro beren een bloemlezing te ge ven van de verschillende teenagerbladen, die overigens nau welijks enig onderling verschil tonen. Duidelijk is dat bijna alle verhaaltjes en foto's gericht zijn op meerdere glorie en populari teit van het idool. De verschillen- re periodieken sloven zich clan ooit uit deze idolen zo uitvoering mo gelijk te bespveken en er vooral bij te vertellen welke verschriiiik- kelijk mooooooic plaaaaten ze weer hebben gemaakt. Die moe ien wc beslist kopen! Neem bijvoorbeeld liet meest re cente Muziek Expres (met 90 sensationele foto's en REUZEfo- to's van Rex Gildo en ons aller Elvis). Aangekondigd wordt on- dT meer clat uit Amerika het be richt overwaaide dat de Evcvly- Brothers (21 en 22 jaar, beiden ei genaars van peperdure sportwa gens), wellicht in Nederland zul- Kijk, hier hebben we dan de „verleidelijke Heidi", zoals Mu ziek Expres zekere Duitse me juffrouw Brühl in de kolommen presenleert. Volgens het onder schrift in dit songblad deed ver leidelijke Heidi „gewillig alles wat onze fotograaf van haar verlangde". In Song Wereld troffen we deze schattige foto van Ruud (Blue Diamond) de Wolff uit Driebergen aan. Kijk, zo slaapt'ie nou. „de 21-jarige sportief-slanke stille vechtjas", met donkerbruin haai en grijsblauwe ogen, heeft ook in Zeeland bewonderaarsters (fans). Dat bleek ons uit Muziek Parade, waarin we het volgende lazen: „Het deed me zo goed in Muziek Parade van de vorige maand te lezen, dat Rex Gildo niet verloofd is. Hz had het bericht van die gekke journalist ook gelezen en ik heb er drie nachten niet van kunnen slapen. Als ik die man nog eens zou ontmoeten, tveet ik nog niet wat ik ga doen. (Anneke van Dam, Kloetinge)" Ja, wat zou zo'n meisje nu eens moeten gaan doen wanneer ze die man (Rex Gildo van 21 jaar) nog eens sou ontmoeten Eendagsvliegje, vlieg er eens uit met Bobby Een dagje ver liefd doen, terwijl vele meisjes harten reeds kloppen van op winding. Wie mag de volgende „gelukkige" zijn en een dagje met de GROTE Bobby vrijen (Foto ontleend aan Muziek Ex pres). We vonden nog een aardig epis teltje in dezelfde rubriek van rea gerende lezers: „Ik vraag me af wat Nine Tol eigenlijk wil. Ze veegt behoorlijk de vloer aan met Elvis, maar wat heeft ze ermee te maken, dat hij van rose houdt Overigens zal het Elvis niet zo slecht gaan als de Anti-Elvis-Club wordt opgericht, tenminste als de leden Elvis' platen gaan kopen om kapot te slaan (Elvis-fan Leon Janssens, Hans- weert)" MET BOBBY Nog even terug naar Muziek Expres, waarin we niet al leen kunnen lezen dat er bo nafide en minder bonafide fan clubs bestaan, maar waain ons wie hij dan een dagje verliefd ook een boeiende kijk op het pri- véleven van idool Bobby Rydell wordt gegeven.. Deze 19-jarige Amerikaanse jonge man, heeft als hij'zich yerveelt siamielïjk de gewoonte onder het motto: „Vlieg er eens uit met Bobby" 'n willekeurig nummer te draaien, zodoende met een willekeurig meisje in contact te komen, met gaat doen. De beide lieden stappen dan in een grote open Cadillac en na verbluffend korte tijd vindt 't meisje de grote Bobby ,,'n schat". Wie volgt? Ook vonden we in Muziek Expres nog liet verkwikkende berichtje dat Mary Sue Everly, getrouwd met do 21-jarige Don Everly (van de Everly Brothers) van haar rol als mevrouw Don Everly niets meer moet hebben. „Don's avond-uurlijke avontuur tjes zijn aan het licht gekomen". Alsof onze GROTE Don daar iets om geeft De informaties, die de teenager blaadjes over de verschillende ido len geven, gaan verder dan lengte, gewicht, haar- of oogkleur en uit stapjes. Zo vonden we in Song Wereld een schattige reportage over The Blue Diamonds (talen ten van eigen bodem), de heren Ruud en Riem de Wolff, twee vro lijke knapen uit Driebergen. Op de foto's zien we de heren De Wolff eerst in bed. Song Wereld heeft ontdekt dat ze beslist geen langslaper zijn en wij zullen daar nog aan toevoegen dat ze beslist geen pyamajasjes dragen. Vervolgens tonen de foto's ons hoe de heren De Wolff zich wassen, scheren enzovoorts. (Ruud is al tijd het eerste met het tanden poetsen). Het blad Teenager heeft Ruud en Riem enkele vragen gesteld die ter plaatse worden beantwoord, zoals: „Zijt ge verloofd, verliefd? Antwoord: we zijn niet verloofd maar wel verliefd op al onze vrouwelijke fans" en de heren ver kiezen blonde meisjes boven zwarte. Hetzelfde blad Teenager schrijft over idooltje Connie Francis onder meer het volgende: „Connie Fran cis' sympathieke figuurtje is alle tieners vertrouwd, klaar weinigen weten dat Connie iets gemeen heeft met.... La Callas. Zoals de tijger-prima-donna ondervond zij bij het begin van haar loopbaan een grote hinder van haar li chaamsgewicht. Al moet gezegd, dat het liefje van Onassis het op dat gebied veruit op Connie haal de. Wat niet belet dat Connie Francis, toen zij veertien-vijftien was, toch een betrekkelijk „rond" geval was. Denk maar eens: maar een goeie 1.50 m groot en bijna zeventig kilogram". Zo, nu weten we tenminste iets geweldigs over Connie Francis.... BOODSCHAP Zo gaan genoemde blaadjes Joor. Het zou ons te ver voeren deze bloemlezing voort te zet ten. Algemeen mag worden opge merkt dat de idooltjes allemaal verschriiiïiiïkkelijk veel verdienen, de hobby's zijn over 't algemeen: dansen, 'platen draaien, kleren ko pen, dansen platen draaien, kleren kopen en dansen. Geweldig! Wat hebben deze sterren ons eigenlijk te vertellen? Welke boodschap dragen ze in hun lie deren uit en hoe worden we door hen geamuseerd? We zullen en kele proeven geven van heden daagse, favoriete teksten: ,,'k Wil- vierent wintig- lduizend kussen Ze heten de „Rockin' Black- shirts", M ant als ze optreden dragen ze zwarte overhemden boven lichtblauwe broeken. Het zit 'm dus iu de zwarte hemden: daaraan hebben bovenstaande Bressiaanders de naam van hun band ontleend. De naam zegt het overigens al: rock 'n roll. Daar blijft het echter niet bij. Deze Zeeuws-Vlaamse band weet ook een goed nummertje skiffle weg te geven, skiffle waarbij de riool van Ad v. d. Vijver, een 19-jarige li.b.s.-er voor een bijzondere noot zorgt. Ad v. d. Vijver staat op de foto geheel links. Verder van links naar 'rechts: pianist Ton Vissenberg (18), kweekscholier. Naast hem staat met grote witte gitaar Ko v. d. Velde (18. scheepsbouwer) en daarnaast zit drummer bandleider Ko Oosterling, een 24-jarige scheepsbouwer. Vervolgens, Kees Cruson, gitaar, een 16-jarige gym nasiast en geheel rechts gitarist zanger André Bodin (19), ook scheepsbouwer, die in het geheel een volumineus steentje bijdraagt. Deze Breskense band werd vorig jaar opgericht, min of meer uit een oude bestaande groep. Na veel repeteren maakten ze zich het he dendaagse repertoire voor een groot deel eigen. Dat betekent, ze spelen: „Good Night Irene", „Woo den Hearts", „Corinna" en ga zo maar door. Hun skiffle-nummers zijn „Norts to Alaska" en „The Cotton Song". In het ensemble is het vooral zan ger André Bodin die met zijn hoge stem het vele ritme van een krach tige melodie voorziet. In Breskens en omstreken zijn de Rockin' Blackshirts de enige brengers van het moderne geluid waarvoor de jeugd gevoelig is. Daarom treden ze nog al eens op en als alles mee loopt kunnen we ze zelfs tijdens de visserijfeesten van deze zomer horen. 7c Wil er beslist niet ééntje missen Ik wil ze allemaal van jou.... (het vervolg is duidelijk Of: Praat me niet van jong ,ns Praat me niet van hen Ik ben zo verlegen als ik bij [ze ben ledereen gaat dansen maar [ik blijf hier Want dans ilc met. een jongen krijg ik kriebels in mijn spieren Of: mi -Uhi-UM ,uki wit •- Kana Kapila, He! Kan a Kapila, [Ho! (Dit lied heet Kana Kapila) Aldus luidt ongeveer de bood schap die door middel van de teen ager liederen tot ons komt. De blaadjes schenken ook ruimte genoeg aan advertenties als de volgende: „WELKE girl uit het zuiden wil kennismaken m. lone ly boy, 21 jr?" Laten we deze onverkwikkelijke wandeling door de commer ciële teenagerbrij besluiten met het wijze woord gefun deerd op 20 eeuwen Westeuro- pese cultuur van het 16-jarige schatrijke idooltje Brenda Lee: „Volgens mij moet een meisje en kel zichzelf zijn. Ik geloof niet in een meisje dat aanstellerig is" en met de minstens zo wijze „goe de raad aan jonge mensen van Don Everly (24): „Geef het nooit op, zo ge iets bereiken wilt. Pro beer steeds maar opnieuw. Geloof in wat ge bereiken wilt, werk er hard voor en ge zult bet berei ken". En dit is nu de 24-jarige Don Everly (EEN AMERIKAAN!) En toch was Connie Francis (vol gens Teenager, waaraan wij ook deze fraaie opname ontle nen) aan het begin van haar loopbaan op veertien-vijftienja rige leeftijd een betrekkelijk „rond geval"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3