v...«*qué van verbitterde Barbara Moore op rijksweg door Zeeland Demasqué 3 win 3ijfc Leger maakt wellicht 1400 schuiven dicht S AWE MA NV Zeeuwse Almanak SCHROEF RUKTE BRUINISSER SCHIPPER BEIDE BENEN AF a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 JUNI 1961 EINDE VAN EEN FABELACHTIGE Beëdiging nieuw raadslid van Brouwershaven Een agenda van drie punten krijgt de raad van Brouwershaven aanstaan de maandagmiddag om acht uur in de raadzaal van het stadhuis te be handelen. Mevrouw P. L. van der Werve-van der Have. het nieuw benoemde raadslid, zal dan de ambtseed afleggen. Verder wordt een vijfde wijziging op de be groting 1961 aan de raad voorgelegd. 'UE VAN EEN EABELACHJIUE LEGENDE... De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar sedert de nacht van donderdag op vrij dag is liet wonder van Bar bara Moore beslist wél ver dwenen Haar fabelach tige loopkracht bleek in die nacht inderdaad een label en er was voor deze marathon- wandelaarster zo weinig eer te behalen aan de wandel tocht van Vlissingen naar Bergen op Zoom, dat zij ten slotte verbitterd in een con flict kwam met de wande laars, die haar vergezelden! Men weet het: klokslag midder nacht was dr. Barbara Moore op de Vlissingse boulevard begonnen aan de 75 km lange tocht naar Bergen op Zoom. Op dat moment glimlachte deze Engelse vrouw van Russische afkomst nog supe rieur. En inderdaad kan zij bogen op ihdrukwekkende prestaties: de afstanden, die ze onder haar voe ten liet doorgaan, liegen er niet om. Het ware echter beter geweest, dat Barbara alleen verteld bad over deze voor velen afschrik wekkende afstanden. Maar daarmee volstond zij in Vlis singen niet: kort voor de start vertelde de befaamde loopster zelfbewust, dat baar gemiddel de loopsnelheid tenminste acht kilometer per uur zou bedra gen. En dat nu deed de negen Nederlandse wandelaars, die baar zouden vergezellen bij voorbaat reeds de schrik om bet hart slaan. Kennelijk was marathonloopster Barbare Mooie er volkomen van overtuigd, dat deze Nederlanders haar toch niet 75 kilometer lang zouden kunnen bijhouden. En daarom stelde zij voor de start nadrukkelijk vast, dat ieder zijn eigen tempo moest bepalen. Tot Middelburg was alles koek en ei, al bleken slechts vier Neder landers in staat het hoge tempo van Barbara te kunnen bijbenen: Piet Brands uit Oudenbosch, Chris Kei uit Roosendaal. Hoogen- hout uit Amsterdam en Frits van Holland uit Bergen op Zoom. Met moeite kon Barbara Moore een glimlachop haar gezicht to veren, toen fotografen gistermor gen gereed stonden op de grens van Eer gen op Zoom. Ze liep een weinig verwrongen, soms zelfs strompelend, toen zij in deze plaats de finish bereikte van een 75 kilometer lange wandeling, die in Vlissingen was begonnen. Centrale verwarming Hedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT STREEP ER ONDER De bejaarden van Sluis hebben een streep gezet onder een winterseizoen met vele gezellige bijeenkomsten. lu het medisch centrum in de Hoog straat werd namelijk de laatste bij eenkomst van dit seizoen van de be jaardensociëteit gehouden. Ook el ders in Zeeland werden laatste bij eenkomsten van de bejaardensocië teiten gehouden. In Sluis werd de slotmiddag onder meer bezocht door wethouder J. A. Gevaert. Hij verklaarde getroffen te zijn door de geest van saamhorig heid, die er in deze soos heerst. „Er hangt hier een goede sfeer en dat is veel waard", zo zei de heer Gevaert. LATERTJE... Het hart van een Schouwse jongen heeft ongeveer een tveek geleden vol verwachting geklopt, toen hij tijdens een excursie van de Vogelwacht in de dornaniale duinen in de Westhoek een ballon vond, waaraan keurig een briefje was vastgemaakt. De jongen heeft ballon en briefje even bekeken en het briefje schielijk in zijn zak gestoken. Thuis zou hij het wel eens op zijn gemak lezen. Vol verwachting maakte hij de ex cursie mee en thuisgekomen opende hij de enveloppe. „Je vous souhaite une bonne année", las de jongen. En daar kon hij het dan mee doen. Een beetje teleurstel lend was het wel, om met de zomer voor de drempel nog een laat niéuw- jaarswensje te ontvangen Voorzitter .J. A, <le Klerk had vriendelijke woorden van dank voor allen, die hebben bijgedragen aan deze prettige middagen. „En dan noem ik vooral de midden standers", zo zei hij, „want die hebben altijd voor traktaties of andere materiële bijdragen ge zorgd". Ook deze middag was er een extra traktatie bij de koffie. En... er was een bijzondere loterij: iedere deelnemer had een prijs! IN TREK Breskens mag dan een beetje afzij dig zijn komen te liggen door dc nieuwe rijksweg naar de nieuwe veerhaven, maar dat betekent nog niet, dat iedereen deze kustplaats nu ook links (of rechts) laat liggen... En zeker de toeristen niet. Nu al is het bekend, dat Breskens het in deze zomermaanden weer druk met toeristen zal krijgen: van 22 juli tot eind augustus is alles reeds volgeboekt. Dat betekent, dat er in totaal 2200 bedden door toeris ten gevuld worden Er zijn 99 ex ploitanten, die voor ai die toeristen zorgen. DIAMANTEN FEEST In Hulst wordt maandag een niet alledaags feest gevierd: een dia manten bruiloft. Jawel, het is al weer 60 jaar geleden, dat Ber nard Temmerman en Johanna de Smit in het huwelijk tradeu. Wei nigen weten het zich overigens nog te herinneren buiten de beide echtelieden, die nog een goede ge zondheid genieten... Hot feest zal in huiselijke kring ge vierd worden. Maar de 86-jarige Ber nard en de 84-jarige Johanna zullen toch heel wat handen moeten druk ken. Geen eenzaamheid Reeds na één uur lopen had dit groepje het Middelburgse station bereikt en het moet Barbara Moore ten hoogste hebben ver baasd, dat zij nog altijd niet jn een eervolle eenzaamheid liep... De jonge Nederlanders rond baai- waren echter gehard in vierdaag- sen, in tochten Brussel-Rotterdam of in trips van Amsterdam naar Leeuwarden. Na Middelburg werden de rollen dan ook volkomen omgedraaid. In dachtig aan het verzoek van Bar bara Moore „Een ieder bepaalt zijn eigen tempo" bloven deze vier wandelaars in dezelfde snel heid doorlopen in de richting Goes. En dat nu bleek teveel voor de vrouw, die duizenden mijlen had gereisd om in Zeeland te komen lopen. Zij zakte al spoedig af naar een tweede groepje. Vervólgens liep ze een tijdje alleen en toen zij bij de eerste ravitaillcring in Lewedorp aankwam, was zij een ontred derde. vermoeide en verbitter de vrouw, die het eerstge boorterecht van haar strenge, vegetarische dieet verkocht voor een halve liter melk en die alleen maar wilde weten „hoé ver het nog naar Goes was". Niet de baas Bert Haanstra filmt Z.L.M.-manifestatie De grote Dettamanifestatie van de Z.L.M., tijdens de komende Z.L.M.- dagen op Noord-Beveland (22, 23 en 24 juni) zullen op de film worden vastgelegd. De regisseur Carcl Briels heeft thans de toezegging ontvangen, dat het geheel zal worden gefilmd door Bert Haanstra. Concerten in Middelburg tijdens Holland Festival Tydcns het Holland-Festival 1961 worden ook in Middelburg weer twee concerten gegeven en wel op maan dag 26 juni en op maandag 10 juli a.s, in de Burgerzaal van het Stad huis. Tijdens de eerste avond zal Janine Dacosta een pianorecital verzorgen, dat bestaat uit werken van Rameau, Chopin, Schumann, Debussy en Ra vel. Op 10 juli zal het Jocgoslaviseh en semble „Les solistes de Zagreb" on der leiding van dirigent-solist Anto nio Janigro concerteren. Dit ensem ble speelt werken van Vivaldi en Rossini voor de pauze en van Cou- perin, Mozart en Corelli er na. Majoor Van Ballegoijen bevorderd tot overste De lieer H. W. van Ballegoijen de jong, hoofd van liet bureau verkeers zaken bij de staf van de algemeen inspecteur van het korps Rijkspolitic te 's Gravenhage. is met ingang van 1 januari 1961 bevorderd tot dirige rend officier der rijkspolitie tweede klasse. De heer Van Ballegijen was eertijds districtscommandant der rijkspolitie in Zeeland. OVERBOORD OP YERSEKSE BANK In zorgwekkende toestand naar ziekenhuis in Goes EEN SCHEEPSONGELCK op een oestervaartuig heeft tie 28- jarige Marinus Ph. van Stee uit Bruinisse vrijdag beide benen gekost. Omstreeks het middag uur gleed liij in het gangboord uit en viel door niemand op gemerkt van het vissersvaar tuig „Bru-23", dat op een per ceel nabij „De Broek" op de Yersekse Bank voer. In het wa ter kon de jonge visser de scheepsschroef niet ontwijken. Beide benen werden hem dan ook even onder de knieën door deze schroef afgerukt. Aan boord van de,.Bru-23" waren ook de vader en de broer van liet slachtoffer maar zij merkten niets van het afgrijselijke ongeluk. Vijf /VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVA 5 Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 8 VWWWWA\VVVVVWVVV In Oosterschelde-dam (Slot van pag. I Commando Bijzonder belangrijk bij het invaren van de caissons in het Veerse Gat noemde ir. Dïbbits de scheiding tus sen het commando op de caissons en de adviseurs op dc caissons, die zo ver was doorgetrokken, dat de cais son-commandant een aparte radio verbinding had niet de sleepboten, terwijl de adviseurs apart verbonden waren met de andere „stations". De ze methode, zo verzekerde ir. Dïbbits, heeft zeer goed gewerkt en steunde bovendien op de ervaringen, die op gedaan waren tijdens de sluitingen van Walcheren in 1944 en van Sehouwen-Duiveland in 1953. Tijdens deze vergadering, die onder leiding stond van dr. ir. S. Sme ding uit Zwolle, werden tevens in leidingen gehouden door drs. M. C. Verburg, de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, en door ir. G. H. L. Hofker van de rijkswaterstaat. Veerse Meer Drs. Verburg sprak over het on derwerp „Van het Drie-Eilandcn- plan naar het Deltaplan, sociaal- In zeer krasse bewoordingen liet zij zich uit over de organisatie, over de lopers en hun manieren. Slechts met de grootste moeite was zij te bewegen haar tocht voort te zetten. Toen zij tenslotte alleen in de zwakke motregen verder ging, liet zij het bestuur van de Bergen op Zoomse Wan delvereniging in de grootste zorg achter. De oorzaak van haar ont stemming was inmiddels wel heel duidelijk: mrs. Moore was al op de eerste 20 kilometer tot de ont dekking gekomen, dat zij hier met wandelaars liep. die zij op geen stukken na de baas kon. Zij had 3000 gulden uitgegeven om door een opvallende tocht ook in Nederland propaganda te ma ken voor haar zaak, was zo on voorzichtig geweest om met zelf overschatting de andere deelne mers uit te dagen, eiste toen plot seling een plaats op die zij niet verdiende en moest daardoor een schandelijke afloop tegemoet zien. In Goes namelijk eiste Barbara Moore tijdens een rustpauze, waarin alle wandelaars zich ver zamelden dat de rest van de tocht de overige deelnemers ten minste 600 meter achter haar zouden blijven De propagandiste van het grazige dieet kreeg haar zin. Zij mocht alleen voorop lopen en als eerste Bergen op Zoom bereiken. En dus liép zij trots voorop, met soms naast zich Frits van Holland, die dat overigens maar een vreemd corvee vond, want hij verstaat geen woord Engels... Krijgertje spelen Vijftig tot honderd meter achter Barbara volgde de rest van de wandelaars, die het nu kalm aan konden dóen. Soms marcheerden ze straf, maar vaak ook stoeiden zc als jonge honden: langdurig doodden ze de tijd met krijgertje spelen. Door dit alles liepen de volgers heel wat meer dan 75 ki lometer. Deze wat merkwaardige optocht bereikte vrijdagmorgen om kwart voor tien de grens tussen Zeeland en Brabant. Over elven bereikte het gezelschap Bergen op Zoom en om half twaalf de eindstreep. Drie agenten op fietsen, twee in een motor met zijspan en nog enkelen lopend, vergezelden Bar bara in Bergen op Zoom. Maar de hulp van de sterke arm was beslist niet nodig: er was nauwelijks belangstelling. Iemand plukte snel een bosje rozen uit zijn tuin en gaf die aan de Engelse wandelaarster, zodat er toch nog bloemen wa ren. Bij haar gastheer in Ber gen op Zoom viel zij op de eer ste de beste stoel die Ij zag neer en sukkelde afgemat in slaap Het demasqué van Barbara Moore waa volkomen! economisch beschouwd". Hij ver klaarde hierbij onder meer, dat het E.T.I. voor Zeeland volgende week een studierapport over de bestemming van het Veerse Meer bekend zal maken. Een van voorlopige conclusies in deze bro chure is, zo zei drs. Verburg, dat de kosten van inpoldering gemid deld op rond negenduizend gulden per ha gesteld kunnen worden en dat de netto-opbrengsten op rond I' 400 per ha gesteld kunnen wor den. Voorts is in het rapport aan dacht gewijd aan de sanering van het oude land, de intensivering van het agrarisch bedrijfsleven en de mogelijkheden voor dc boeren zoons. Voorts ging drs. Verburg nader in op het probleem van de landbouwha- vens. Op Noord-Beveland zal de ha ven van Geersdijk worden vervangen door groter© havens te Kamperland en Kortgene. geschikt voor schepen met een capaciteit van 500 a 600 ton (in Kortgene ook coasters). Op Sehouwen-Duiveland zal het aantal havens moeten worden teruggebracht van 14 tot 8, terwijl in de kuststreek van Terneuzen naar de Belgische grens met één haven zou kunnen worden volstaan, namelijk te Wals oorden, waar ook industrie aange trokken kan worden. Waterafvoer Ir. Hofker ging nader in op de aan- passingswerken en de werken, die dank zij dc vorming van het Drie- Eilandcnplan mogelijk zijn geworden. Hij verklaarde hierbij, dat cr plannen zijn om het water van noord-Wal- cheren via de rand van wesc-Wal- cheren op de Westerschelde te lozen. Deze lozing kan natuurlijk blijven, terwijl er ook de mogelijkheid blijft om bij Veere zoet water' in te laten om de rand van noord-Walcheren Ic verzoeten. Tot slot ging ir. Hofker in op het bestemmingsplan voor he tvccrse Meer. waarbij van de 2000 ha gewon nen land rond 1200 ha voor land bouwgronden bestemd worden en 800 ha voor natuurbeschermings- en re creatiegebied. Vandaag (zaterdag) zullen de leden van de Nederlandse vereniging voor landaanwinning een excursie naar de Deltawerken maliën. Examens Voor het eindexamen gymnasium B. slaagde aan het Dr. Moller Lyceum te Bergen op Zoom. Ton Timmer mans uit Oud-Vossemeer. Voor het N.V.L.-diplonia elektrisch lassen slaagden in de categorie „ge vorderden" de heren G. A. de Baerde- maeker, A. van Damme, A. Verneire cn G. Dhondt en in de categorie „be ginners" Luc. dc Clcrck, H. Dliaencns en G. Roedts, allen te Aardenburg. In het Julianazlckcnhuis te Terneu zen slaagden voor de aantekening kraamverpleging de zusters A. Eef- ting, I. Faas en J. van Wel. Voor liet theoretische examengedeel te 2e monteur te Yerseke, afgenomen door de V.A.M., slaagden de heren F. P. Sanderse cn J. van Oosten, werkzaam in het garagebedrijf Van Oeveren te Yerseke. tot zes minuten moet de 2S-jarige visser in liet water hebben ge legen. Dat hij niet tengevolge van bloedverlies bezweek, was een ge volg van het feit, dat de bloed vaten in zijn benen grotendeels dichtgcsnoerd werden door het ge weld, waarmee de schroef hem trof. Nadat het slachtoffer aan boord was gehesen, koerste het schip op volle kracht naar Yerseke, waar dokter M. C. Polderman, bijgestaan door de wijkzuster W. 1'. Noordhoek eerste hulp verleende. Onmiddellijk daarna werd de .jonge visser in allerijl vervoerd naar het ziekenhuis Oosiwal te Goes. De toe stand van Marinus Ph. van Stee, die zijn bewustzijn geen moment verloor tijdens dit verscnrikkelijke gebeuren, is momenteel bijzonder ernstig. Overboord geslagen Rond het middaguur werd de 28-ja- ï'ige Marinus door zijn vader, Johan nes van Stee, die in Yerseke aan boord was gegaan, aan 't roer afge lost om koffie te drinken in de ka juit. Na verloop van tijd miste de bemanning hem en doorzocht het vaartuig. Nergens was hij echter te vinden en toen wist men liet zeker: hij moest overboord geslagen zijn. Onmiddellijk koerste de „Bru-23" te rug en speurde de bemanning de wa teroppervlakte af. Na een korte, maar nerveuze speurtocht, ontdekte men hem: de zwaargewonde jongeman had zich drijvend weten te houden, zonder zijn bewustzijn te verliezen. Di rect wierp de bemanning hem een touw toe, maar tot hun ontzetting riep do drenkeling: „Voorzichtig jongens, want ik ben allebei m'n benen kwijt". Omzichtig werd hij uit het water ge hesen en daarna legde men aan boord oen iniprovisorisch noodver band aan. Vervolgens koerste het schip op volle kracht naar Yerseke. Pas aan dc wal, na een vaartocht van 3 kwartier a een uur, klaagde hij over hevige pijnen en vroeg dok ter Polderman om een pijnstillende injectie. De „Bru-23", eigendom van dr. J. A. Jumelet, was 's morgens vroeg om lialf vier uit Bruinisse vertrok ken met het doel te gaan vissen op het Dijkwater. Vandaar zette men eveneens des morgens via Bruinisse koers naar Yerseke, waar de vader van dc ongelukkige Bruinissor schip per alsmede zijn broer aan boord kwamen, ter aanvulling van de be manning. Daarop voer men naar de Yersekc-Bank, waar men oesters ging zaaien op het visserijperceel „De Broek". Des avonds is de „Bru- 23" met de 27-jarige Jan de Ruiter uit Bruinisse aan het roer terugge varen naar Bruinisse. Vrijzinnig-protestantse landdag op Schouwen Zondag T1 juni a.s. Vrijzinnig Protestants Zeeland houdt volgende week zondag 11 juni op Schouwen zijn jaarlykse landdag. Vrijzinnig hervormden, remonstran ten, lutherseu en doopsgezinden uit de gehele provincie zullen dan naar het eiland trekken, waar 's morgens om kwart over elf de dag wordt ge opend met een dienst in de Zierikzee- se Gasthuiskerk. Een uur later stappen de landdag bezoekers in de bus, die hen eerst naar Brouwershaven vocj-t, waar de Grote Kerk zal worden bezichtigd. Vandaar gaat het naar Renesse. Daar wordt in het dorpshuis de lunch gebruikt. Om half drie bege ven de deelnemers zich naar liet landdagterrein aan liet Jonkers- weegje. Het programma daar wordt geopend met een toespraak van ds. G. Ch. Duinkcr uit Hoogvliet over „Gemeenschap in Deltaland", een on derwerp dat inhaakt op het thema van deze landdag: „Gemeenschap". Later op de middag wordt het leke- spel „Judas" van Hubert Gignoux op gevoerd door een eigen spelgroep on der leiding van dr. J. C. Röhner uit Zierikzee. De heer G. H. Rosink uit Zierikzee zal een slotwoord spreken. Met een' bustocht naar Zierikzee, via Haamstede, Burgh, Westerschouwen cn Burghsluis komt aan deze land dag 1961 een eind. NOORDWESTELIJKE WIND. Aanvankelijk nog bewolkt met plaat selijk regen, maar later in liet wes ten enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noord en noordwest. Aanhoudend koud weer. 4 juni ZON fcN MAAN Zon op Maan op 5 juni Zon op 4.23 Maan op 1.03 onder 20.54 onder 11.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2