PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WENEN GROET ZWIJGEND WUIVENDE KR0ESJTSJEW Meer rampen mogelijk in Franse hoofdstad Veiligheid grootste Oostenrijkse zorg Sluiting 1400 schuiven Oosterscheldedam wellicht met hulp van leger Republiek Explosie Vandaag... Zaterdag 3 juni 1961 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr, p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 204e jaargang - no. 129 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent p«r m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro OO. 359300 P.ZC.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3503/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 <b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt2.tel 6140 (b.g.g. red. 7853., adv. 5213); Oostburg. tel. 2395: Terneuzeniel 2116: Zierikzee. red tel 2425 ad ra tel 2094. VREES VOOR POPULARITEIT ONGEGROND De Russische premier en partijleider3 Nikita Kroesjtsjewis vrijdag aan gekomen in Wenen voor zijn twee daagse besprekingen met de Ameri kaanse president John F. Kennedy. De foto toont Kroesjtsjew flinks) met de Oostenrijkse bondspresident dr. Adolf Scharf op het station in Wenen, waar de president zijn Russi sche gast verwelkomde. De Russische premier Kroesjtsjew is vrijdagmiddag in Wenen aangekomen waar hij zaterdag en zondag zal confereren met de Amerikaanse president Kennedy. Kroesjtsjew werd op het Zuidstation begroet door president Scharf, vele hoogwaardig heidsbekleders en Molotow, ex-premier en ex-minister van bui tenlandse zaken van de Sowjet-Unie, de man die vier jaar ge leden het slachtoffer werd van een door Kroesjtsjew uitgevoer de zuivering. Tijdens de begroeting op het station en de rit naar de Hofbrug vanwaar hij zich per auto naar de Russische ambassade, zijn logeeradres, begaf was Nikita Kroesjtsjew de vriendelijke, wuivende man. Maar Wenen heeft niet terug- gewuifd. Als er mensen langs de straat ston den, kritiseerden zij de politie die ruim baan liad gemaakt voor Kroesjtsjew en zijn escorte. Hier en daar 'klonk een afkeurend gefluit. Een voetbalwedstrijd zou in Wenen tienmaal zoveel opschudding hebben verwekt als de aankomst van pre mier Kroesjtsjew. In kringen van de Amerikanen, die de komst van Ken nedy zaterdag voorbereiden, moét een zucht van verlichting zijn opgegaan. Hun vrees dat Kroesjtsjew een dag voor Kennedy's aankomst, Wenen zou overwinnen met zijn bre de glimlach, was ongegrond geble ken. Hooghartig Van Bratislava tot aan de Oosten rijkse grens was een locomotief met agenten van de Tsjechische geheime dienst, voor de trein van Kroesjtsjew uitgereden kennelijk hield men re kening met een aanslag. Van de Oostenrijkse grens tot het Zuidstation hebben Oostenrijkse heli kopters boven de trein en de baan gesurveilleerd, 6000 man Oostrijkse politie zijn ingeschakeld bij de bevei liging van de Russische gasten mevrouw Kroesjtsjew, minister An drei Gromiko van buitenlandse zaken een grote groep adviseurs, tolken en deskundigen, en een sterke lijfwacht van hooghartige, breedgeschouderde Russen. Op het station hield de Russische premier een korte toespraak, waarin hij zei naar Wenen te zijn gekomen voor een ontmoeting met de Amerikaanse president, „voor het leggen van persoonlijk contact en voor een uitwisseling van standpunten ten aanzien van de grote wereldproblemen die de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten ra ken". „Wij zouden willen, dat alle pro blemen zo spoedig mogelijk wer den opgelost, maar wij weten dat niet alles ineens kan worden ge daan", zei Kroesjtsjew ook. Etalagepoppen De Russen, die lid zijn van de lijf wacht. en die samenwerken met de Oostenrijkse geheime dienst, zien er uit als etalagepoppen van een con servatief herenklcdingmagazijn. Ze /VVVAWA\VWV\\VVVV\W P.Z.C.-zateriagnummer In dit 20 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer, geeft de veertiendaagse jeugdrubriek „Tussen 13 en 20" een bloem lezing van speciaal voor jonge mensen uitgegeven periodieken waarin vooral de hedendaagse idolen van film en plaat onder dc loep worden genomen. Het i.s een bloemlezing, onder het motto: „Een brij van leesvoer voor teenagers",' op pagina 7. Voorts in dit nummer: Stem men uit de kerken (pagina 3). radio-, t.v.- en filmrubriek (9), letterkundige kroniek en kunst (13), liet feuilleton vindt men op pagina 17 en de kinder krant op pagina 19. hebben weinig te doen, want de Oos tenrijkers hebben de beveiliging en de verdere hun toevertrouwde onder delen van het programma, tot in de puntjes geregeld. Na de toespraak op het station in specteerde Kroesjtsjew in gezelschap van president Scharf een erewacht en daarna reed hij naar de Hofbrug voor een beleefdheidsbezoek. Bij de residentie van de Russische ambassadeur in Purkersdorf, even buiten Wenen, hebben verscheidene mensen getracht Kroesjtsjew ver zoekschriften te overhandigen. De po litie duwde ze opzij maar enkele Kus sen zamelden de verzoekschriften la ter in. Twee ervan waren opgesteld door een in West-Duitsland wonende vrouw, wier man in 1945 in Russische krijgsgevangenschap ging en sinds dien is verdwenen. Wuivend en lachend was Kroesjtsjew toen al achter de hekken rond de Russische villa verdwenen. Schoten klonken in rouwdienst van Trujillo De ongeveer duizend mensen in de kathedraal, waar de begrafenis van de vermoorde Trujillo plaatshad, sloeg de schrik om het hart toen gis teren een peloton soldaten aan het eind van de dienst een eresalvo af vuurde. Vele tientallen mensen dach ten aan een overval en begonnen door de kerkdeuren naar buiten te dringen. De soldaten die overal aan wezig waren, helderden het misver stand snel op. Toen de kist de grafkelder werd in gedragen, kwam de menigte op nieuw in beweging. De slippedragers wankelden en de kist dreigde in de grafkelder te vallen. De soldaten van het vuurpeloton sprongen over een balustrade omlaag en schraagden de kist met hun schouders. Terwijl het flitslicht van de persfotografen de met bloemen bedekte kist in licht zette, vormden soldaten een kordon dat was bestand tegen de druk van de opstuwende menigte wenende en krijsende rouvvers. 0 Een schrootliandelaar in Westbourne, ten noord-westen van Winnipeg, is voor 286 dollar eigenaar geworden van een elf tal straaljagers van het type „CF-100", die door de Canadese luchtmacht niet meer worden gebruikt. De toestellen zijn nog in uitstekende staat. GEOLOGEN ZIJN VAN MENING Hulpgeroep in verwoest Clamart verstomd Het aantal slachtoffers van de ramp in de Parijse voorstad Clamart, waar 25 huizen don derdagochtend na een grondver zakking en onder een reeks ont ploffingen in elkander stortten, is door het overlijden van een donderdag geredde vrouw tot twintig gestegen. Er zijn 55 gewonden, terwijl acht personen worden vermist. Het zoeken naar de acht vermisten werd vrijdag, terwijl de redders bij hun nasporingen in de onder een dik ke laag modder bedekte puinhopen door de gestaag neervallende regen werden doorweekt, voortgezet. Van tijd tot tijd werd het werk gestaakt, om te kunnen luisteren naar even tueel hulpgeroep, dat donderdag avond nog zwak hoorbaar was. Er werd echter niets vernomen. De Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, die het toneel van de ramp kort na het ongeluk heeft bezocht, heeft medegedeeld dat de regering een bedrag van ongeveer 75.000 gulden voor de overlevende slachtoffers beschikbaar zal stellen. Uithollingen Professor Pierre Glangeaud, hoofd van het geologisch instituut van de universiteit van Parijs, zei dat de aardverschuiving was veroorzaakt door een geologische formatie die zich in dit gebied onder de opper vlakte uitstrekt. De aardlaag was hier in plaats van horizontaal, schuin geformeerd, zodat bij verschuivingen de bovenlaag meegaf in plaats van zijdelings weg te glijden. Glangeaud verklaarde dat uit de ramp te Clamart duidelyk was ge bleken, dat andere rampen in het ge bied van Parijs waar de bodem is ondermijnd door duizenden uithollin gen, kunnen plaatshebben. Tengevolge van de aardverschuiving donderdag opende zich een enorme krater, waarin huizen, dieren en au to's werden verzwolgen. Onbewaakte overweg bij Brummen eist dode Op de onbewaakte overweg in de Knoevenoordstraat te Brummen is vrijdag de 24-jarige G. Hilger met zijn bromfiets onder de van Arnhem komende sneltrein, die om 4 uur het staion Brummen passeert, gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. De heer Hilgers was op weg naar zijn aanstaande schoonouders, die vlakbij de overweg wonen. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weer houdt wisselvallig karakter H (Van onze weerkundige medewerker) H Doordat de temperatuur don- M derdag in Zeeland niet hoger kwam dan 14 graden was het s verschil met gisteren hier be- langrijk kleiner dan in het oos- ten van het land, waar het bij- M na 10 graden kouder bleef. H Boven West-Duitsland lag een kleine maar zeer actieve de- H pressie, die voor een krachtige Ij tot harde noordenwind zorg- de. In Duitsland viel plaatselijk 40 tot 80 milimeter regen. In H Frankfort werd in 36 uur ruim 100 mm regen gemeten. De koude lucht drong tot diep in Frankrijk door, waar het kwik H ook niet hoger kwam dan 13 a 14 graden. Volop zomers is het de hele week wel in geheel Scandinavië met tot in Finland temperaturen boven 25 graden H Celsius. De depressie trekt nu langzaam naar de Oostzee weg .1! en wordt via de Britse eilan- M den gevolgd door een lucht M s van hoge luchtdruk. Deze doet m de wind afnemen en geleide- lijk naar west tot zuidwest M draaien. Ook komen er meer opklaringen voor, zodat het H algemene weerbeeld er gedu- rende het weekeinde iets vrien- delijker op wordt. Wel houdt M het nog een wisselvallig ka- H rakter. Illlllllllllllllll!!llilllllllllllllllllllllllll!llllllllilllllllllllllllllllllllllllllll¥ George Kaufman overleden De toneelschrijver en -regisseur George S. Kaufman, een vooraan staande figuur in de toneelwereld van Broadway in de afgelopen veertig jaar. is vrijdag op 71-jarige leeftijd in New York overleden. MEDEDELINGEN VAN IR. Dl BB ITS TE MIDDELBURG j^Ahth tin VVVV\AA^VVVVNAiVVVV\I\VW Indien mogelijk van vier startpunten; bouw caisson-hulpsluis in één maand RIJ DE SLUITING van de Oosterschelde zou Rijkswaterstaat wellicht van de diensten van het leger gebruik moeten maken, omdat het sluiten van de veertienhonderd schuiven in de straks te bouwen Öosterschelde-dam met een welhaast militaire disci pline zal moeten geschieden. Deze veronderstelling deed ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofd van de Deltadienst Zuid van de Rijks waterstaat, vrijdagavond in Middelburg, toen daar in de burgerzaal van het stadhuis de Nederlandse vereniging voor landaanwinning vergaderde. Ir. Dibbits ging aan het slot van deze vergadering in aansluiting op een terugblik op de afsluiting van het Veerse Gat nader in op de keuze, die rijkswaterstaat eventueel zal doen hij de nu volgende grotere afsluitingen. Hij verzekerde hierbij, dat de in de Vcersegat-dam gevolgde me thode. ondanks het feit, dat er en kele „schoonheidsfoutjes" in de details geconstateerd werden, uit stekend heeft voldaan. Een be langrijk facet bij de sluiting yan het Veerse Gat was de organisa tie en dat zal bij de sluiting van de Oosterschelde in nog meerdere mate het geval zijn. Want in het Veerse Gat ging het om het plaat sen van zeven caissons van 45 me ter, terwijl het bij de sluiting yan de Oosterschelde om 72 caissons zal gaan, die in het sluitgat moe ten verdwijnen. Ir. Dibbits achtte dit aantal van 72 caissons vait 45 meter vermoedelijk te weinig. Hij wilde het liever verbo gen tot 84, of men zou dc lengte moeten vergroten. Wanneer bijvoor beeld caissons van zestig meter ge bruikt zouden worden, dan zou men er 63 stuks nodig hebben, zo deelde bij mee. Vier stel slepers Voorts ging het hoofd van de Delta dienst Zuid in op de vraag hoeveel tijd men nodig zou hebben voor slui ting van het gat in dc Oosterschelde dam. Daar men tc maken heeft met twee geulen, is het mogelijk om van af vier landhoofden te werken, vier startpunten, die los van elkaar staan. Maar dat zou ook betekenen, zo ver volgde ir. Dibbits, dan men dan in plaats van voor het Veerse Gat één stel vier stel sleepboten no dig zou hebben met geroutineerde manschappen. Wanneer de sluiting van het gat in de Oosterschelde-dam op deze wijze uitgevoerd wordt, kan deze hulpsluïs gebouwd worden in een tijdsbestek van drie weken tot één maand. De heer Dibbits noemde dit een accep tabel tijdvak. 1400 schuiven Voorts deed hij enkele mededelingen over het aantal schuiven. In het Veerse Gat moesten 112 schuiven ge sloten worden. De eerste fase daar omvatte de sluiting van 56 schuiven, waarna nog twee fasen volgden in de verhouding 1 2. In de Qosterschel- de-hulpsluis moeten echter 1400 schuiven gesloten worden. De eerste fase zal zevenhonderd schuiven om vatten, de twee volgende gedeelten eveneens in de verhouding 1 2. Nu er bij het sluiten van de schuiven in de Veerse Gat-dam enkele mo menten voorgekomen zijn, waarop de zaak niet helemaal klopte, zal er ze ker bij het Oosterschelde-project een grote male van discipline moeten heersen. In dit verband meende dus ir. Dibbits. dat wellicht het leger in geschakeld zou kunnen worden. Voorts zei de heer Dibbits. dat alle hoop gevestigd is op de Nederlandse aannemers, terwijl er nog meer ge mechaniseerd moet worden. Persoon lijk had ir. Dibbits het volste ver trouwen. dat ook deze sluiting tot- een goed einde gebracht zal worden. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Zuid-Afrika heeft de Nederlanders toch altijd wel nader aan het hart gelegen dan vele andere landen. Er is in Zuid-Afrika door mensen van Nederlandse stam iets groots verricht. Die mensen zijn daar gekomen in een nagenoeg leeg land. Ze hebben er staten gesticht, grote bedrijven in produktie gebracht en welvaart geschapen. Geleidelijk nam ook de negerbevolking toe zowel in aantal ais in welvaart en zo ont stond het omstreden Zuid-Afrika van vandaag met een blanke bevolking, die het land bestuurt en die stellig wel denkt aan de welvaart van de zwarte bevoiking, maar die aan deze zwarte bevolking slechts beperkte rechten geeft. Omstreeks 1900, toen de boeren republiek en Transvaal en Oran- jevrijstaat door de Engelsen overweldigd werden, ging alle sym pathie van het Nederlandse volk uit naar de boeren. Vele Nederlanders hoopten in die dagen, dat die repu blieken het Engelse juk nog eens zouden afschudden. Deze week is dat gebeurd. Zuid-Afrika is een onafhan kelijke republiek geworden, los van de Britten, maar daarbij is opmer kelijk weinig gejuich gehoord... ook in Nederland. Er is vandaag te veel gerucht om Zuid-Afrika. Nu moet direct ge zegd worden, dat dit gerucht dikwijls op kwaadaardige wijze wordt verbreid door mensen, die onze westerse samenleving en onze wester se beschaving willen ondermijnen. Maar ook als men rekening houdt met het feit, dat er dagelijks en in tensief communis tische agitatie te gen Zuid-Afrika wordt bedreven en voorts met het feit, dat rassensenti- menten om niet te spreken van rassenhaat meestal erg vertroe belend werken, en dat dus Zuid- Afrika dikwijls onnodig wordt be schimpt en verguisd, dan nog blijft er twijfel over of men daarginds in Zuid-Afrika wel op de goede weg is met de apartheidspolitiek tegenover de negerbevolking. En nu dan de republiek Zuid-Afri ka bestaat, dringt zich de vraag op: hoe lang zal die republiek bestaan en zal in dat nieuwe land voor altijd de huidige „apartheid" blijven bestaan? Wat het eerste betreft moeten wij hier in Nederland de nieuwe repu bliek toch wel vele gelukkige jaren toewensen... Wat het laatste betreft wensen wij Zuid-Afrika toe oen pre sident die erin slaagt blanken en zwarten in Zuid-Afrika vredig samen te laten leven bij een steeds milder wordende cn „aflopende" apartheid! Af en toe verschijnen er berichten in de kranten over een plotse ling optreden van de tubercu lose, zoals deze week in Otterloo. En er wordt in zulke gevallen wel eens gebruik gemaakt van een enigermate opvallende beeldspraak: men spreekt van een „t.b.c.-explosïe". Een derge lijke explosie de ontdekking van een tuberculosehaard met een vrij grote besmetting heeft, hoe vreemd het ook moge klinken, te ma ken met de daling van het tubercu- losecijfer. Nu deze eens zo gevreesde ziekte voor een groot deel aan ban den is gelegd, is bij de bevolking te gelijkertijd de resistentie gedaald. Vroeger immers, toen t.b.c. in veel sterker mate voorkwam dan tegen woordig, waren er vrij veel mensen, die op de een of andere wijze wel eens een lichte graad van besmetting hadden ondergaan, zonder dat zij er overigens ernstige gevolgen van on dervonden. Maar wel waren aldus bij hen afweerstoffen gevormd, die (bij hen dus) het optreden van de ziekte vrijwel uitsloten. Nu echter de kan sen op besmetting zoveel minder zijn, is er ook minder resistentie, geen vorming van afweerstoffen, het geen met name jongeren kwetsbaar kan maken. Vandaar dat een t.b.c.- besmetting thans vaak iets weg heeft van een kleine epidemie. Daaruit valt een ernstige les te leren: er is geen enkele aanlei ding om het met de t~b.c.-be- strijding niet ernstig te nemen. In tegendeel, maatregelen als bijvoor beeld periodiek bevolkingsonderzoek blijven nodig. Meer dan vroeger is het dringend geboden om besmet tingshaarden op te sporen. De t.b.e. moge aan banden zijn gelegd, ver dwenen is zij geenszins. ...begint te Wenen het gsprek tussen president John F. Ken- nedy van de Verenigde Staten fj en premier N. Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie. H ...verricht minister J. M. L. Th. M Cals bij het Kröller-Müller-mu- £ee seum te Otterlo de officiële opening van de beeldentuin. 1 MORGEN" I ...is het 20 jaar geleden, dat §1 H ex-keizer Wilhelm 11 van Duits- land tc Doorn overleed. Illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll Het Zuidsla vische persbureau Tan joeg meldt, dat de Zuidslavische consul-ge neraal in Bratislawa niet was uitgeno digd om Kroesjtsjew te verwelkomen toen bij donderdag in Bratislawa aankwam. Alle andere leden van het consulaire corps waren wel uitgenodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1