SNELFIX NIEUW GEMEENTEHUIS VOOR MIDDEN SCHOUW EN dÈ" iHTtru IR. DE VLIEGER SPRAK OVER Z.-VLAAMSE KANAALWERKEN AANTREKKELIJK PLAN VOOR GEMEENTEHUIS BRESKENS STEMMEN UIT DE KERKEN Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 JUNI 1961 l rnnn nr7" '4 1 kswïf Hf 1 f—f—Ti rstti 1 ~H-.j is 1 Lfcfïr :i',p 'e.ntAiui X IP Dit is het nieuwe ont werp voor het nieuwe gemeentehuis van Mid- denschouwen, dat te Scharendijke zal verrij zen. Onlangs, in de ver gadering van 28 april, iieeft tie gemeenteraad zich met de plannen van architect L. Beye uit Veere akkoord ver klaard. Het gebouw heeft, zo als op nevenstaande te kening duidelijk uit komt. een centrale in gang. Links daarvan zijn burgemeesterska mer en commissiekamer geprojecteerd, evenals de ruimte voor het ar- ehief en die voor de B. B. Rechts van de Ingang heeft de ontwerper zich op de begane grond de gemeentese cretarie gedacht, die een vloeroppervlak van vijf bij tien meter zal krij gen. Achter deze secre tarie zal de secretaris kamer worden gebouwd. Op de eerste verdieping, boven de secretarie, is de ruime raadzaal van zes-en-een-half bij tien m. groot geprojecteerd. Langs de raadszaal zal aan de voorgevel een ruim balkon worden aan gebracht. Zoals op de te kening is te zien, is het nieuwe gemeentehuis voor Middenschouwen modern van opzet en rijk aan licht door het vele Êlas dat erin zal komen. e gemeenteraad heeft de architect op 28 april opdracht gegeven de be stektekeningen te ma ken. N.I.V.E.-BIJEENKOMST TE SAS VAN GENT Voorlopig nog geen intensieve duwvaart In de kantine van de superfosfaatfa- briek te Sas van Gent hield vrijdag de Zeeuwse afdeling van het Neder lands Instituut voor Efficiency (N.I. V.E.) de slotbijeenkomst in dit sei zoen. Nadat voorzitter G. N. van Ginkel des morgens de bijeenkomst had geopend, hield de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat ïr. C. A. de Vlieger, hoofd van het bureau ka- naahverken te Terneuzen, een inte ressante inleiding over de werken waarmee zijn dienst is belast. Op 'n levendige discussie over dit onder werp volgde een koffiemaaltijd, waarna drs. P. A. Neeteson, alge meen directeur van de N.V. Spiegel- glasfabrieken, een uiteenzetting gaf over geschiedenis en werkzaamhe den van dit bedrijf. Tot slot van deze dag maakte het gezelschap een rond wandeling door de fabriek. Uitgaande van de vraag, hoe komt zo'n werk nu eigenlijk tot stand, voerde ir. De Vlieger zijn toehoor ders terug naar de tijd toen Zeeuwsch Vlaanderen nog door tal van zeear men en wateren werd doorsneden. Deze waterstaatsingenieur sprak zijn verbazing en verwondering uit over liet feit, dat men nu 135 jaar geleden kans heeft gezien om in 2 jaar een kanaal van Terneuzen naar Gent te graven, inclusief de bouw van slui zen, onteigeningsprocedures en al wat daar nog meer bij komt kijken. Aan de hand van een aantal tekenin gen behandelde ir. De Vlieger de gro te veranderingen die zich langs de kanaalzone gaan voltrekken. Bij de uiteenzetting van de toekomstige mogelijkheden langs deze vaarweg, zei de heer De Vlieger voorlopig nog geen intensief duwvaart-vervoer te verwachten. 50.000 tori-schepen Hoewel het kanaal in feite geschikt wordt gemaakt voor de passage van TINEZ de sigaar die'r» harde zakenman week maakt. PROMINENT.- een kloeke, lichte sigaar: 27 cf. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand mei Bij de Vlissingse Nutsspaarbank werd in de maand mei ingelegd tot een bedrag van 1.306.304,37. In de ze maand werd 1.018.879,69 terug betaald. Door dit verschil steeg het spaarderstegoed van 23.102.o05,66 tot 23.389.930,34. Met schoolsparen werd 2.629,90 ingelegd. Voor de jeugdspaarwet beilroeg het gespaar de bedrag 8476, 77. Het ledigen van 196 spaarbusjes bracht 6810,09 op. Hoofdkantoor Vlissingen (incl. bijk. Bonedijkstraat)inleg: 843-498,02; terugbetaald: ƒ625.852,07; tegoed: 15.004.668,40. Afhaaldienst: inleg: ƒ12.266,50; terugbetaald: ƒ10.507,07; tegoed: ƒ65.631,39. Souburg: inleg: ƒ75.189,90; terugbe talingƒ231.112,70; tegoed:: 1.409.209,65. Goes: inleg: ƒ281.817.18; terugbeta ling 231.112,70; tegoed 4.543.027,63. Wolphaartsdijk inleg 20.000,19; terugbetaling 20.805,02; tegoed 828.460,85. Noord-Be vela nd inleg 4136,76; terugbetaling 8644,80; tegoed 264.224,20. Kapelle inleg: ƒ5402,39; terugbe taling ƒ8420,01; tegoed: 268563,88. Zaamslag inleg 20.153,07te rugbetaling 7178,85; tegoed 156.018.46. Axel: inleg: ƒ20.153,07; terugbe taling: ƒ7178,85; tegoed: f 162:766,34. 50.000 ton-schepen, zal dit in de praktyk wel neerkomen op schepen van 20 a 30.000 ton, zo meent ir. De Vlieger. Over het kanaaleiland ten zuiden van Sluiskil zei de water staats-ingenieur dat men daar bin nenkort door middel van een damme tje, een schiereiland gaat maken. Dit zal daarna geschikt worden gemaakt voor klein-industrie. Over de aanvul lende voorzieningen op Nederlands gebied zoals lig- en insteekhavens en aanlegplaatsen op toekomstige ka naaldiepte, zei ir. Do Vlieger, dat dit kwesties zijn die de plaatselijke over heden aangaan. Tijdens de discussie werden tal van vragen gesteld over de passage van zeiljachten, de navigatiemogelijkhe den voor de nieuwe havens, vragen over bruggen, sluizen en gTondber- ging. „Natuurlijk heeft een afgela den schip van 50.000 ton met een diepgang van 12 meter in een kanaal van 12% meter diepte, niet genoeg aan een halve meter water onder de kiel, zo zei ir. De Vlieger. Hier is dan ook sprake van een 50.000 ton om een maximale mogelijkheid aan te geven. De afmetingen van het ka naal laten zelfs toe, dat twee van dergelijke schepen elkaar passeren maar in de praktijk zal dat geen een voudige karwei worden, en bovendien heel zelden voorkomen. Grondberging Op een vraag of voor wat betreft de berging vau vrijkomende gronden uit het kanaal wel voldoende contact is geweest met andere instanties, zei ir. De Vlieger: „Ik ben nu vier jaar met dit plan bezig. Een van deze jaren heb ik voor de helft moeten beste den aan contacten met landbouwor ganisaties". Een andere vragensteller wilde we ten hoe Nederland de tientallen mil joenen guldens, die in de werken worden geinvesteerd, denkt terug te krijgen. Een moeilijke vraag, aldus ir. De Vlieger, die zei dat België op zijn grondgebied alles en op Neder lands grondgebied 80% van de kos-' ten betaalt. De overblijvende 20% hoopt Nederland terug te verdienen, aldus ir. De Vlieger. In de middaguren maakten de NIVE-leden onder deskundige lei ding een rondgang door het spiegel- glasbedrijf. Mei in Zeeland het droogst M (Van onze weerkundige j medewerker) Twee jaren achter elkaar zijn H wij verwend met warme en volop zomerse meidagen. Wel- licht hierdoor was de teleur- m stelling dit jaar groot, want mei bleef nu een veel te koude maand. Vooral overdag, want n H de gemiddelde maximum tem- §h peratuur bleef ruim twee gra- den onder normaal. Op slechts 4 tot 6 plaatsen was het over- n dag iets warmer dan normaal. De nachtvorst van 27 op 28 mei (o.a. in De Bilt dicht bij de M grond 4° C was bijzonder zi schadelijk. rï De laatste week van mei ken- ff merkte zich door uitzonderlijk koud weer (overdag 11 a 13 graden) met plaatselijke zwa- re hagelbuien. De zon scheen in De Bilt op 185 uren, tegen normaal op m 211 uren. Geeft mei normaal in onze om- H geving 50 mm neerslag, dit jaar bleef het in het hele wes- ten opvallend droog en in het oosten vrij nat. m H In Zeeland plaatselijk nog geen 15 mm tegen bijna 100 mm re- gen in Zuidlaren (Dr.). Met p het afscheid van mei kwam ook het einde van dc kou zo- e| dat wij hopen, dat juni ons Ih snel in een zomerse stemming brengt enhoudt. In onze omgeving werden in n mei de volgende regenhoeveel- H heden gemeten: Vlissingen 20, Middelburg 22, Serooskerke 1 (W.) 12, Kats 26, Renesse 12, 1 Borssele 23, Biezelinge 12, ff H Aardenburg 27, Sas van Gent 14, Goes 21, Axel 22, Aagte- kerke 17, St.-Maartensdijk 39 i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll Terneuzense expositie van werhen van Kimpe geopend De burgemeester van Terneuzen, mr. H. Kijpstra, heeft vrijdagavond in de gangen van de watertoren de ten toonstelling van schilderwerken, ver vaardigd door de Middelburgse kunstschilder Reymond Kimpe, ge opend. Hij deed dit met een korte toespraak tot een aantal genodigden, waaron der de burgemeesters van Hoek en Zaamslag, respectievelijk de heren A. F. Hansens en H. D. Trirnpe, Ter- neuzens wethouder M. de Vos, ver scheidene gemeenteraadsleden en an dere belangstellenden. Het verheugde burgemeester Rijpstra dat dergelijke activiteiten als een schilderijenexpo sitie door de eigen inwoners van Ter neuzen worden ter hand genomen, waardoor zij meehelpen het woonkli maat van deze stad en omgeving te verbeteren. „In de gemeenteraad van deze stad is wel eens de vraag ge steld of de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer niet zou kunnen komen tot een brede ont plooiing van haar werkzaamheden", zo vervolgde mr. Rijpstra. De V.V.V. heeft deze uitdaging aangenomen en goed gereageerd met deze expositie, zei hij en hij sprak de hoop uit, dat ve len naast het fraaie uitzicht, dat de watertoren biedt getrokken zullen worden door deze tentoonstelling van schilderwerken. De 27 tentoongestel de werken van Kimpe trokken al di rect grote belangstelling van de ge nodigden. De tentoonstelling duurt tot en met 15 september. Duitse jongens stalen fietsen te Bergen op Zoom Donderdag zijn te Geldrop twee 18- jarige Duitse jongens aangehouden die in Bergen op Zoom twee fietsen hadden gestolen. De jongens zijn af komstig uit Essen en hadden een tocht gemaakt via Venlo en Brussel naar Bergen op Zoom. Omdat daar aangekomen hun geld op was maak ten zij zich van de fietsen meester om de thuisreis te kunnen maken. De jongens zijn inmiddels naar Ber gen op Zoom overgebracht. Zeehengelwedstrijd te Groede op 11 juni Op 1 juni aanstaande houdt de hen gelsportvereniging „De Werphengel" te Groede haar jaarlijkse internatio naal zeehengelconcours. Nu reeds blijkt de grote belangstelling voor dit festijn. Vele inschrijvingen kwa men binnen uit vele delen van het land en zelfs uit Frankrijk, Duits land én België. De eerste prijs is dit jaar een moderne keukenuitrusting met tafel en stoelen. Ter gelegenheid van de wedstrijd heeft het bestuur van „De Werphengel' bovendien een verloting georganiseerd. De wed strijd wordt gehouden aan de zee kust bij Groede en alles is in het werk gesteld om zondag zo spoedig mogelijk te komen tot het hekend- maken van de prijzen. De muziek vereniging E.M.M. uit Groede heeft haar medewerking aan dit toernooi toegezegd. H.B.B. Walcheren benoemd De kringraad van de b.b. heeft dezer dagen tot h.b.b. voor de A-kring Zee land A (Walcheren) bernoemd de heer J. P. van der Leelie, voorheen h.b.b. van de voormalige A-gemeente Vlissingen. OUDE RAADHUIS WORDT GESLOOPT Hopelijk nog dit jaar aanbesteding Breskens krijgt een nieuw gemeen tehuis. Maandag j.l. heeft de raad van deze gemeente het scketsplan van architect J. C. P. Loonen goed gekeurd en het college van b. en w. gemachtigd te zijner tijd over te gaan tot aanbesteding van het nieu we gebouw. Hoewel het definitieve plan nog wel afhankelijk is van en kele goedkeuringen, mag toch met aan zekerheid grenzende waarschijn- Lijm zonder klemmen met van Cela-Bcver Slot van pag. 3) te betekenis aan en hy liet daarvoor bepaalde richtlijnen geven. Hij con troleerde de bisschoppen of zij ir dezen wel getrouw hun plicht de den. In de Middeleeuwen, toen ei staatkundig zoveel verbrokkeling was, met al de gevolgen van dien, heeft juist de kerkvisitatie gezorgd voor het vormen van een rechtsze kerheid. De kerkhervormers hebben ieder op eigen wijze, de visitatie ge bruikt om in die tijden van kerke lijke onzekerheid aan de gemeenten leiding te geven. Luther deed het aa- Advertentie) BICO KOELKASTEN vanaf ƒ398, „DE LICHTBRON" Lange Noordstraat 14 - MIDDELBURG - Telefoon 3373 Dorpsstraat 21 - ZUIDZANDE - Telefoon 2222 LOENERKERK CALT. MADRID OMMENKERK ALBLASSERDIJK 2 v. Vlllilngen CALTEX AMSTERDAM i CALT. UTRECHT 1 CARRILLO 1 V. t KINDERDIJK i LEKKERKERK ESSO A'DAMX POLYDORUS RIDDERKERK i STATENDAM 2 t. UTRECHT 1 v. VVITMARSUM 2 FRIESLAND (SSMJ 1 roaundby n. Slctt SIESSENKERK 2 to DORDRECHT 4 STAD ROTTERDAM 2 KORENIA 3 men met de overheid en niet alleen werd er gezien hoe het in de kerke lijke gemeente reilde en zeilde, maar ze was eveneens wat wij tegenwoor dig inspectie van het onderwijs zou den noemen. MAASLLOY» 1 300 f AMSTELVELD J380 r flIOISKE 1 280 r WATERMAN 1 270 r Discipline Voor ons land, wanneer we voorbij gaan aan de vluchtelingen-gemeen ten, waar de grondslagen te vinden zijn voor onze kerken van gerefor meerde signatuur, vinden we in de kerkorde van liet convent van We zel, in 1568 gehouden, de eerste ge gevens, in het hoofdstuk „van de discipline". Merkwaardig dat hier aan visitatoren wordt opgedragen zich in het bijzonder te bemoeien met de dienaren des Woord. Ze staan op hun dikwijls eenzame posten aan allerlei gevaren bloot. Er kunnen bij hen ketteryen zijn en het is ook mo gelijk dat zij „met al te lange pre dikatiën de memorie der toehoorders belasten". Dat bij de visitatie de pre dikant wederom bijzondere aandacht krijgt, vinden we weer terug in de kerkorde van 1951. De geschiedenis mag interessant zijn dat is zij altijd wanneer men er wat dieper in doordringt dat neemt toch niet weg dat iedere tijd weer zijn eigen eisen stelt en dat daardoor de dingen een ander as pect krijgen. Zo is het ook met de visitatie. Daarom heeft het modera- men van de classicale vergadering van Goes gemeend de voorzitter van visitatoren-generaal uit te nodigen om naar aanleiding van het samen vattend verslag iets te zeggen over de visitatie in het algemeen. Deze moet dan zo hebben we in Goes gehoord zijn een dienstbetoon aan de gemeente, om haar te helpen waarachtig gemeente te zijn. Wan neer er te veel „zittend christen dom" is, zal de visitatie moeten aan porren dat de gemeente en niet al leen de ambtsdragers, gaat „lopen". We staan nu voor het feit dat er in deze tijden een heleboel traditie weg valt. Dat is over heel ons land zo het geval. Visitatoren, die vroeger konden volstaan met de vraag of al les nog wel in geregelde banden liep, zullen nu moeten gaan vragen of het eigenlijk niet anders moet. Er is zoveel op drift gekomen in deze tijd en er verandert zoveel in onze omgeving. Ook het leven van kerk en gemeente is daarbij nauw betrok ken. Dit maakt ook dat de visitatie anders wordt. Een gemeente heeft niet meer alleen met zich zelf te ma ken. Zij zal moeten zien naar datge ne, wat met anderen samen kan en moet worden gedaan. In Goes kwam b.v. het jeugd werk in 't zicht. Bovendien zullen we niet meer alleen kunnen en mogen kijken naar eigen kerk. Het gaat om de dienst van de kerk aan heel het volk en aan heel dc wereld. Een vraag die visitatoren tegen woordig moeten stellen is, hoe het staat met de verhouding tot andere kerken die er zyn in het dorp oi' in tie stad. De plaatselijke gemeente zal in deze tijd een oecumenisch uitzicht niet kunnen missen. Wc zullen in de gemeente oog moeten hebben en steeds meer moeten krijgen voor de eenheid van de Kerk van Christus in heel de wereld. Iedere gemeente zal moeten weten van een wereldwijde opdracht, waartoe zij in het Evange lie geroepen is. Deze opdracht is ver kondigd, maar eveneens het geven van praktische hulp. „Dit moet in liet visitatie-bezoek steeds meer een nadrukkelijk element zijn". We meenden goed te doen op deze plaats iets van het wereldwijde pers pectief dat ons getoond is, door te geven, omdat we er van overtuigd zijn dat in de gemeenten en by de gemeenteleden Wer nog wel eens het een en ander ontbreekt. Bovendien is het geen zaak van één kerk, maar van alle kerken. H. lijklieïd worden aangenomen, dat het volkomen uitgewoonde gemeentehuis in de Dorpstraat zijn langste tijd lieeft gehad. Overigens zal het nieuwe gemeente huis van Breskens verrijzen op de zelfde plaats, waar het huidige staat, zij het dan met een voorgevel, die ruim dubbel zo breed wordt, dan die van het tegenwoordige gebouw. Dit is moglijk geworden door aankoop van de woning en een gedeelte braak liggende grond rechts van het huidi ge raadhuis. Eeide gebouwen zullen met de grond gelijk worden gemaakt. Het schetsplan voorziet in een twee verdiepingsgebouw met een voorgevelbreedte van ongeveer 20 meter en een diepte van ongeveer 13 meter. Vóór het nieuwe ge bouw is plaats ingeruimd voor een bordes met een diepte van on geveer 4 meter, gemeten vanaf de rooilijn van de huizen. Dit bete kent dus, dat het nieuwe raad huis een flink stuk achterwaarts komt te liggen ten opzichte van de overige woningen in de Dorp straat. Aan de voorzijde van het gebouw, op de begane grond, zijn kamers gepro jecteerd voor de secretaris, het ka daster, een spreekkamer en een ka mer voor het personeel van de cen trale dienst. Tussen de secretaris- en kadasterkamer komt een dubbele deur, die toegang geeft tot, een ruime hal. Achter deze hal bevindt zich de werkruimte voor het secretarieper- soneel. Wel een enorm verschil met de te genwoordige primitieve werkruimte, die de naam secretarie niet waardig is. De gemeenteontvanger, die tegen woordig bij gebrek aan ruimte maar in de raadzaal zit, krijgt een apart kantoor links van de secretarie. Een bijbehorende keuken, garderobe en toilèttten completeren de beneden verdieping. Een ruimte van ongeveer 13 bij 8 meter op de eerste verdie ping zal worden ingeruimd voor raadzaal, tevens trouwzaal. Daar naast voorziet het plan in nog twee ruime vertrekken van ongeveer 8 bij 5 meter, waarvan er een is bestemd als burgemeesterskamer, tevens ver gaderzaal voor b. en w., en de andere voor commissievergaderingen en der gelijke. Behalve een ruime hal, bevat ook de bovenverdieping een aantal noodza kelijke verblijven en vertrekken. Het nieuwe gemeentehuis krijgt on dergronds een ruime kelder die on der meer plaats zal bieden aan de oude archieven, aan de installatie van de centrale verwarming en aan an dere materialen. In gemeentelijke kringen te Breskens is men enthou siast over dit plan. dat wars is van overbodige luxe. maar afgestemd is op doelmatigheid binnen de mogelijk heden, die de ruimte biedt, en wat financieel verantwoord is. Wanneer de aanbesteding zal plaats vinden is uiteraard nog niet te be zien, al hoopt men in Breskens, dat het nog dit jaar zal gebeuren. Ver der zal er nog een nood-huisvesting moeten worden gevonden voor bur gemeester, secretaris en andere ambtenaren, omdat het huidige ge meentehuis eerst met de grond ge lijk moet worden gemaakt, eer men met de bouw van een nieuw kan be ginnen. Brandweerwedstrijden te Retranchement De regionale brandweerwedstrijden voor West Zeeuwsch-Vlaanderen zul len op 24 juni te Retranchement wor den gehouden. Dit deelde burgemees ter J. A. Leenhouts in de vrijdag avond gehouden gemeenteraadsver gadering mee. De raad ging akkoord met het voorstel mejuffrouw Ballin- tijn te Middelburg te benoemen tot onderwijzeres aan de onenbare la gere school. De raad ging voorts ak koord mét het voorstel medewerking te verlenen aan de heer J. Davidse bij de bouw van zijn woning. Bij de rondvraag vestigde de heer J. Pat- tist (p.v.d.a.) de aandacht on het sin telpad langs de Prins Mauritsstraat, dat zijns inziens nodig moet worden verbeterd. Heden overleed, na een kortstondig ziekbed, onze beste broeder, zwager en oom SIMON DE KONING, weduwnaar van Neeltjo Caljouw, op de leeftijd van 68 jaar. Uit aller naam, J. de Koning. Middelburg, 2 juni '61. Nwe. Oostersestr. 40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18