Zenuwachtige, trillende Cubaanse minister even in ons land Paul Huf overleden Kerkvisitatie een belangrijk middel voor de eenheid DE DROMEN VAN MIJN JEUGD ZIJN VERWEZENLIJKT Bezoek aan Zeist en Den Dolder RAMP DC-8 NOG ONOPGELOST ZATERDAG 3 JUNI 1961 PROV IN 01 ALE ZE EU W SE O O U RANT 3 RAUL RAO WILDE ALLEEN SPAANS PRATEN... Nimmer heeft op Schiphol een minister van buitenlandse zaken zo hyper nerveus de pers te woord gestaan als gistermiddag die van Cuba, de klein gebouwde 54-jarige Raul Roa, voor wie de DC-8 machine van de K.L.M. uit Mexico gedurende de reis extra bewaking heeft ontvangen. Voort durend zenuwachtig zijn menen op en neer bewegend en met trillende handen geregeld een sigaret naar zijn mond brengend, ontweek de minister die een bril droeg, het directe contact met de verslaggevers enerzijds door niet naar hen te kijken, anderzijds door zijn weigering Engels te spreken. Een Nederlandse stndent, die bevriend is met de jeugdige Cubaanse ambas sadeur in Den Haag, fungeerde als tolk en vertaalde het vraag- en ant woordspel uit het Spaans in het Nederlands en omgekeerd. „De internationale pers heeft wat Cuba aangaat alle records in het lie gen en beledigen geslagen", zei de heer Roa en dat was volgens hem geschied, „omdat zij in dienst staat van de vijanden van Cuba en vooral van de Cubaanse revolutie". Terwijl zowel de Koninklijke Mare chaussee als de rijkspolitie van Schiphol een extra oogje in het zeil hielden, was de minister, die sinds juni 1959 deze functie bekleedt, te gen half vijf uit het vliegtuig ge stapt. Hij is op weg naar Cairo, waar hij de eerste inleidende besprekingen zal meemaken voor de grote confe rentie van het Afró-Aziatische en van het Latijns-Amerikaanse blok, die op initiatief van de Verenigde Arabische Republiek, Indonesië en Zuid-Slavië zal worden gehouden. Voor hij minister van buitenlandse zaken werd, zo deelde hij de pers mede, was hij als hoogleraar aan een Cubaanse universiteit werkzaam, „maar ik ben al 30 jaar revolutio nair en ik heb de ongehoorde bevre diging meegemaakt dat de dromen van mijn jeugd zijn verwerkelijkt". Terwijl zyn charmante echtgeno te, signora Ada Koudi de Roa, zijn chargé d'affaires, Juan Nilo Otero, en zijn secretaris, Manuel Perez, met belangstelling het ge sprek volgden, veroordeelde de minister het bericht van het Mexicaanse blad La Prenza, vol gens hetwelk hij de moord op de Dominicaanse dictator Trujillo „het werk van Kennedy" had ge noemd. Gepolst over de ruil van contra-re volutionaire gevangenen, die hebben deelgenomen aan de mislulce invasie van Cuba, tegen Amerikaanse bull dozers en tractoren, zei hij: „De Cu baanse regring heeft nimmer een woord ruil gebezigd. Wij hebben slechts gesproken over vergoeding van de door de invasie aan Cuba toe gebrachte schade. KORTE PREDIKATIE LEVEN ZONDER GELD Ik ben mij beicust, dat dit stukje, wat ik schrijf, slechts een heel klein onderdeel is van het vele nieuiosdat ook deze courant weer zal vullen. Marktberichten, beursnoteringen, be richten over belastingverhoging of belastingverlaging zijn doorgaans het nieuws, dat een veel grotere plaats inneemt. En daar grijpen we, eerlijk gezegd, ook het eerste naar. De boer is benieuwd hoe zijn pro- dukten genoteerd staan op de markt. Of de tijd gunstig is om ze te verko pen dan wel om ze vast te houden. De effectenhandelaar volgt met even grote belangstelling de 'beursberich ten en wij allen zijn er in hoge mate bij geïnteresseerd of de belasting verhoogd wordt dan wel verlaagd. Zo is nu eenmaal het leven. Het gaat allemaal zo zeggen wij, terwijl we een veelbetekenend gebaar maken met onze duim en wijsvinger om de „dieë". En is het soms niet waar? Werken we niet., zwoegen we- niet, sloven we niet om te verdienen Om steeds meer te verdienen? Want waar ligt de grens? Laat ik dan meteen maar beginnen met te zeggen, dat het in dit stukje om deze dingen niet gaat. Ilc heb er een beetje uitdagend boven gezet Leven zónder geld. Het lijkt wel een of andere aansprekende titel voor een boek. Maar zo is het niet be doeld,. Het bedoelt eigenlijk alleen maar er wat simpel na te zeggen, wat Petrus in de eerste dagen na pinksteren zei tegen de verlamde: Zilver en goud heb ik niet- (Hand.. G) en wat. de kerk nog steeds zegt in deze wereld vol grijpgrage han den, die nooit te bevredigen zijn, Dat, wat dus bevredigen kan en het leven waardevol en zinvol maakt, be slist niet die dingen zijn, waaraan wij ons zo gemakkelijk en vlot ver liezen, Die geven immers niets, ze vragen alleen maar. Onszelf! Wal wij nodig hebben en wat ons al leen maar bevredigen kan dat is een hart dat voor ons open staat., waar in wij ons met heel ons leven, met onze zorgen en angsten geborgen mogen weten. Dat is liefde die zich. geeft, die bemint. Daarom heeft. Pe trus het. over Jezus tegen de verlam de en heeft de kerk het ook nog steeds over Jezus. Want Jezus, dat is Gods liart, dat is opengelaten voor ons. Misschien hebt U het zo nog nooit gezien. Dat kan best. Zo had ook de verlamde het nog nooit gezien. T'.j vroeg geld, maar hij kreeg veel meer. Hij kreeg het leven. Daarom staat vandaag dit. stukje in de courant als een herinnering aan wat God U geven toil en wat U alleen maar bevredigen kan. Dat is het ..Leven zonder geld"! Dat is God zelf in zijn liefde voor U. Wie leven wil, kan niet zonder Hem. Kruiningen, J. H. J. Hoffman. Wanneer men over ruilen blijft spre ken, zal de hele zaak niet kunnen doorgaan. Het is onmogelijk het menselijk leed, dat Cuba heeft on dervonden, te vergoeden, aangezien welke prijs dan ook daartoe te kort schiet. Het gaat slechts om de ma teriële schade. Als die wordt ver goed, zullen wij de gevangenen naar de V.S. laten terugkeren". Met veel meer animo, dan hij bij deze onderwerpen van gesprek toonde, had de minister tevoren ongevraagd uitvoerige mededelingen gedaan over de komende conferentie in Cairo. Nadat hij was begonnen te zeggen, dat hij geen officiële persconferentie wilde geven en dat dit de eerste maal was dat hij een zo noordelijk land als Nederland bezocht, verklaarde hij de aanwezigheid van premier Nehroe van India op de komende conferen tie van vitaal belang te achten. Of Nehroe inderdaad zou komen wist liij echter niet. H.H. de Koningin heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Zeist en Den Dolder. Deze twee beelden geven enkele momenten uit hel bezoek weer. Links: d vorstin in gesprek met dc burgemeester van Zcisl mr. A. P. Korthal Alles. Rechts: H.M. kijkt door een microscoop tijdens het bezoek aan de Nederlandse optische- en instrumentenfabriek N.V. te Den Dolder. KORT NA ZEVENTIGSTE VERJAARDAG Schepper van talrijke toneelcreaties In de Boerhaave-kliniek te Amster dam, waar hij op' 23 mei voor het ondergaan van een maagoperatie werd opgenomen, is gisternacht op 70-jarige leeftijd overleden de beken de toneelspeler, regisseur en voor drachtskunstenaar Peter Henri (Paul) Huf. Het toneelmiiinende pu bliek kon de acteur tot kort voor zijn plotselinge ziekte nog vrij ge régeld op de planken zien. Paul Huf die op 3 februari ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag hartelijk werd gehuldigd cn uit hauden van burge meester Van Hall de zilveren medail le van de stad Amsterdam ontving, maakte de laatste jaren deel uit van de Nederlandse Comedie. Huf was oorspronkelijk bestemd voor de handel, doch het toneel trok hem meer aan. In 1916 debuteerde hij als declamator, waarna een jaar la ter zijn debuut volgde als toneelspe ler bij het Calderon Toneel. Van 191S tot 1924 was Huf verbonden aan de Koninklijke Vereniging Nederlandsch Toneel. In 1924 ging hij over naar het Vereenigd Toneel, terwijl hij van 1930-1931 was verbonden aan het Amstcrdamsch Toneel. In het vol gende seizoen bleef Paul Huf bij Eduard Verkade, die met zijn eigen gezelschap het Rika Hoppertheater „bespeelde". Na een seizoen als leider van liet Groot Nederlandsch Toneel trad hij als acteur-regisseur toe tot de Am- sterdainsche Toneelvereeniging. Daaraan bleef Huf vele jaren ver bonden, totdat de instelling van de kuituurkamer hem dit onmogelijk maakte, Paul Huf weigerde zich daarbij aan te sluiten. In de oorlogsjaren werkte hij nog in cidenteel als declamator, doch van 1945 tot 1953 maakte hij weer deel uit van het Amsterdamsch Toneel gezelschap. Sinds 1953 was Paul Huf verbonden aan de Nederlandsclie Co medie. T homasvaer Van zijn creaties noemen wij Gijs- breght en bisschop Gozewijn in Von dels Gijsbrecht van Aemstel, koning Claudius en Polonius in Hamlet, Theseus in Midzomernachtsdroom en Kali'oaan in Storm. Ook door zijn voordrachtsavonden en zijn solistisch optreden met vrijwel alle Nederlandse symfonische orkes ten en bij officiële herdenkingen heeft Paul Huf grote naam verwor ven. In het Concertgebouw trad hij geregeld als solist op, o.m. in „Oedi pus Rex". Bekend is hij ook als Tho- rnasvaer op nieuwjaarsdag. Ook op het gebied van de fonetiek heeft Paul Huf zijn sporen verdiend. Hij was de eerste die grammofoon platen ten behoeve van nationaal es- thetisch-cultureel en pedagogische doeleinden in dienst stelde Op de vocaal-dramatische afde ling van het Amsterdams conser vatorium gaf Paul Huf van 1927 tot 1945 lessen in voordracht, to neelspel en regie. Als „inspecteur Vlijmscherp" heeft hij vele luiste raars aan zich verplicht, die via de radio met spanning het speur- derswerk van de inspecteur volg den. Russische vice-premier Kjroenitsjew overleden De Sowjet-Russisehe vice-premier Mikhail Kjroenitsjew is plotseling op 60-jarige leeftijd overleden. Dit heeft Tass vrijdag bekendgemaakt. Omtrent het tijdstip of de doodsoor zaak werd niets bericht. Kjroenitsjew, die in 1955 vice-pre mier werd, was sinds kort ook voor zitter van de staatscommissie voor coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek. Deze commissie werd in april van dit jaar gevormd om alle takken van wetenschappelijk speurwerk te bun delen. Volgens Tass bekleedde Kjroenitsjew eveneens „leidende functies" in de defensieve industrieën tijdens de tweede wereldoorlog. Later was cle overledene nog minister van lucht vaart. Hij werd in 1901 geboren als zoon van een mijnwerker. Op der tienjarige leeftijd begon hij als loop jongen te werken. Hij trad toe tot de communistische partij in 1921, al dus Tass. Japanse socialisten gelasten demonstratie af De socialistische vakbond Soliyo heeft op het laatste moment een pro testbetoging tegen het Japanse par lement afgelast. De 30.000 betogers, die reeds naar het parlementair gebied van Tokio waren gekomen, om te ageren tegen een wetsvoorstel dat maatregelen in houdt tegen politieke terreur, werden door hun aanvoerders naar huis ge stuurd, 25.000 van hen gingen inder daad, maar 5000 leden van de mi litante ,.studenten"-organisatïe wei gerden weg te gaan. |hll!lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll!lllllllllllllll[llllllllllllllllllllllli^ Prins vond „de poes in de pot" De studenten van de universi- teit van Birmingham in Enge- p land hadden een feestelijke maaltijd klaargemaakt om het H officiële bezoek dat prins Phi- lip, gemaal van koningin Eliza- m beth, donderdag aan hen zou brengen, des te beter te doen slagen. Terwijl de communiteit was uitgelopen om de prins te ver- M welkomen, had een poes zich een weg gegeten door .vlees-, vis- en dessertschotels; Men m H moest volstaan met de prins mee te delen wat men hem had willen voorzetten! Illllllllllllllilllliillllllllllllllllllll Uitspraak schadevaring „Karei Doorman" De inarineraad heeft gistermiddag uitspraak gedaan inzake de schade varing van Hr. Ms. Karei Doorman tijdens het ontmeren in dè haven van Rio de Janeiro op 3 oktober 1960. Tijdens een ontmeringsmanoeuvre is het vliegkampschïp met zijn achter steven tegen een op de kade staande kraan gevaren. Deze kraan werd ernstig beschadigd. De oorzaak van het ongeval is gelegen zo oordeelt de raad in een beoorde lingsfout en het ten gevolge daarvan direct bij het begin van de manoeuvre wegnemen van alle trossen door de Commandant, die overigens door de commandant van het smaldeel, waar toe de Karei Doorman behoorde, als uitzonderlijk bekwaam in het ma noeuvreren met het schip werd beoor deeld. Het Wereldgebeuren Kroesjtsjew tussen damasten lakens Als een echte „feodale kapitalist" heeft premier Kroesjtsjew van nacht geslapen in een villa in de buitenwijken van Wenen. Er stond een bed van twee vierkante meter, waarop hij zijn proletarische leden heeft uitgestrekt. Gloednieuwe lakens van kostbaat wit damast, speciaal voor deze gelegenheid gewe ven, hadden gistermiddag kadermeis jes van de Russische ambassade over het bed gespreid. Natuurlijk onder het wakend oog van de Weense poli tie en de Russische geheime dienst. Er was ook een nieuwe schuimrub ber matras besteld bij een Weense firma, terwijl men ook probeerde een zo zacht mogelijke kussensloop te vinden. Er is een sprei aangeschaft met oud-Russische motieven erop geborduurd. Terwijl Kroesjtsjew zich slapend voorbereidde op het top- gesprek van vandaag, waren in de omgeving van de villa honderden po- litiemannen op de been. die ervoor I moesten zorgen dat de grote man niets ergs overkomt. Eén levend we zen houdt letterlijk de hondenwacht: de zestien maanden oude „Alf Juno vom Nordfried", een Duitse herder, die voor deze hoge taak een speciale opleiding heeft gekregen. Wie ook op een afstandje angst vallig de grote man in het oog za! houden, is Vyatsjelaw Molo- tow. Wie nog maar "vier jaar gele den de naam van deze man noemde, dacht aan de machtige minister van buitenlandse zaken van de Sowjet- Unie, die compromisloos tegen het westen ageerde. Hij is nu zeventig jaar en hoofd van de Russische dele gatie bij het internationale bureau voor kernenergie in de Oostenrijkse hoofdstad. In het verleden zou deze vandaag vlakbij Kroesjtsjew hebben gezeten, nu moet hij als één dor vele diplomaten op een afstandje de bei de K.'s begroeten. Hij is wel met zijn kleine, grijze vrouw Pauline uitgeno digd de ontvangst bij te wonen die president Scharf vanavond ter ere van zijn hoge gasten in de spiegel zaal van paleis Schönbrunn geeft. Sinds zijn verblijf in Wenen heeft Molotow zich hoogst zelden op ontvangsten laten zien. Hij woont met zijn vrouw in een zes-ka- mersuite. Kenners van de moderne Russische geschiedenis zijn van me ning dat hij heel blij mag zijn nog in het land der levende Sowjet-heersers te verkeren. Deze paladijn van Sta lin heeft zich wel heel erg gecompro- miteerd door in 1939 de man Ie zijn, die aandrong op een bondgenoot schap met I-Iitler. Hij was het ook die met Hitler-Duitsland onderhan delde over dc verdeling van Polen. Toen in 1957 Kroesjtsjew de macht in handen kreeg, beschuldigde hij Molotow van „praktijken die tegen de doelstellingen van de communisti sche partij indruisen". Hij werd weg gewerkt naar Mongolië. Wie zietwclk lot onder anderen de Gepeoe-moorde- naar en politiechef Beria onderging, kan begrijpen dat Molotow vanavond wel heel timide zal zijn. Nadat de ballingschap in Mongolië, volgens Kroesjtsjew, lang genoeg had ge duurd, wilde hij Molotow reclasseren door hem als ambassadeur naar Ne derland te zenden. Den Haag wenste hem echter niet. Kroesjtsjew stuurde daarop zijn rivaal naar Wenen. Daar heeft hij dus vandaag de kans zijn baas tc ontmoeten. Maar hij zal hem zeker niet durven uitnodigen voor een wodka in de flat. En nog minder zal hij het wagen de grote baas „wel terusten" te wensen als deze de da masten lakens weer gaat bewonen. STEMMEN UIT DE KERKEN Aanslag op Algerijns- Franse burgemeester Voor de woning van de burgemees ter van de Franse oorlog'iiaven Mers el Kebir, Janvier Ferrard, is een springlading tot ontploffing gebracht. De materiële schade is aanzienlijk. In Valmy, een plaatsje op 10 km van Oran, werd een auto van de Franse marine door een explosie volkomen vernield. Bij demonstraties in Eone is één per soon gedood. Tien mensen liepen ver wondingen op. Te Sidi bel Abbes werden vijf personen door een ont ploffing gewond. In Oran is een po litieman bij een aanslag zwaar ge wond. Vragen die ook de gemeente moeten bezighouden Deze week heeft de classieale vergadering van Goes, zoals U hebt kunnen lezen in dit dagblad, ziek o.a. bezig gehouden met de kerkvisitatie. Aan leiding daartoe was een samenvattend verslag van de visitatoren provin ciaal, die in één jaar alle gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland hadden bezocht. In het verslag werden, zoals dat gebruikelijk is, aan de ene kant gemeenten geprezen om goede dingen die daar gevonden worden, maar aan de andere kant wordt de vinger gelegd bij zwakke, zo niet zieke plek ken, die door visitatoren waren geconstateerd en die de kerkeraden voor dien natuurlijk ook wel reeds hadden ontdekt. Zo wordt bijv. geconsta teerd dat er in deze classis een kerkelijke eenheid is „door de geestelijke ligging der gemeenten", hoewel er natuurlijk wel „nuanceringen" zijn, ai zijn het dan geen sterk uiteenlopende. Met de oude riehtlngsstrijd heeft men hier niet veel te maken. Of. om het in nieuwere termen te zeggen, de modaliteiten belemmeren hier niet het kerkelijk leven der N.H. Kerki Is deze omstandigheid in alle op zichten een voordeel? Hier is het dat visitatoren een vraagteken zet ten. Zij menen te hebben geconsta teerd „dat deze eenheid zich nog veel te weinig onenbaart en misschien juist aanleiding geeft tot een zekere lauwheid en vervlakking in het le ven en werken der classis". „De ge meenten mogen dan voor het meren deel op zich zelf wel meelevende ker nen zijn, het besef dat zij ook bij el kaar behoren en samen een roeping hebben en voor een opdracht staan, ontbreekt maar al te zeer. Men ziet veel te veel alleen maar naar eigen gemeente". Dan wijzen zij er op hoe hier een belangrijke taak ligt voor de classieale vergadering om werkelijk de grondvergadering van de kerk te zijn. yeel meer zal men er zich van bewust moeten worden in alle ge meenten, dat men gezamenlijk kerk is en zo met prediking en dienst zal moeten staan „middenin de vragen en problemen, die zich- thans voor doen in dit gebied". Dat ging dus over de classis Goes, maar een dergelijk samenvattend verslag achten wij ook mogelijk van de andere classes die er in onze pro vincie zijn, zij het dan ook dat er verschillen zullen wezen tussen de vier classes van de N.H. Kerk die wij hier hebben. Eenheid Hoewel Zeeland in vele delen uit een valt, vertoont onze provincie toch een zekere eenheid en dat is ook kerkelijk zo het gevaL Daar om lijkt het ons dat dit verslag van de visitatie, waaraan visitato ren veel tijd en zorg hebben be steed, iets meer aandacht mag hebben dan dat het alleen op één classieale vergadering, waar uit iedere gemeente van die classis, behalve de predikant, slechts één van de ambtsdragers aanwezig is, wordt behandeld. Bovendien, wat in een classiciale vergadering be handeld wordt moet doorklinken in de gemeenten. De kerkeraden hebben er mee te maken, maar ook de gemeenteleden, want het gaat om het leven en werken der kerk. Dan gaat het niet aller eerst om een synode en wat die besluit, maar om hetgeen de ge meenteleden doen. Het is zodoen de in ieder geval goed dat in een classieale vergadering de kerkvi sitatie nadrukkelijk aan de orde wordt gesteld, opdat uit alle ge meenten de wensen en opmerkin gen kunnen worden gehoord en de aanwezige ambtsdragers, die meer dan anderen verantwoorde lijkheid dragen voor hetgeen er in een classis al of niet gebeurt, weten dat zij geroepen zijn om verder te kijken dan hun eigen gemeente. Die visitatie is van het begin af aan een belangrijk middel geweest voor de eenheid der kerk. Wie een studie daarvan zou willen maken, kan tot verrassende ontdekkingen komen. Zij is zo oud als de kerk zelf. Reeds in de eerste eeuwen is de visitatie een vaste instelling geworden, zodat ie dere gemeente op z'n tijd werd be zocht. Karei de Grote hechtte er gro- (Zie slot pag. 4 kol4) MOLOTOW ..geen welterusten.. De Nederlands-Portugese commissie van onderzoek, die tracht uit te vin- de wat de oorzaak is geweest van de ramp met de DC-8 van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij bij Caparica (Portugal) heeft vrijdag haar pogingen voortgezet. Tot dus ver zijn slechts kleine stukjes van het vliegtuig aan land gespoeld. Een kustwacht te Caparica zei vrij dag: „Er is absoluut niets nieuws te bekennen". De Portugese autoriteiten laten langs de kust met sleepnetten dreg gen. De leden van de kustwacht en van de nationale republikeinse garde houden de wacht bij de brok stukken die in de afgelopen dagen zijn aangespoeld. Menselijke resten zijn naar een instituut te Lissabon opgezonden. Kikvorsmannen Berichten als zouden de onderzoe kers kikvorsmannen willen inscha kelen bij de speurtocht naar de wrakstukken van de verongelukte DC-8, konden nog niet worden beves tigd. Het water langs de kust is diep, met gevaarlijke stromingen. Thans is oo': een commissie van onderzoek uit Venezuela in Caparica aangekomen. Verwacht wordt, dat de nasporingen nog tenminste vier dagen worden voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17