PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INSTORTING IN PARIJS: VELE DODEN Wanhopig zoeken naar vermiste kinderen Kennedy„de N. A. V.0. nog sterker maken" Ook Zeeland heeft arbeidspendel op Duitsland Vandaag... Olifantehuid 204e jaargang - no. 128 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. ücn Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W, Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ro. fi/Iinlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van van dit Giro no. 1,25. „Brieven bureau blad" 25 cent meer. 59300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 8508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt51,tel. 3841 (b.g.g. red, 2078/3169,adv.2373)} Goes Gr. Markt2,tel. 6140(b.g.g. red.7853. adv. 6213); Oostburg, tel. 2395; Term ntei 2116'; Zierikzee. red tel 2425. adm tel 5 Straten scheurden - huizen vielen in puin Een verzakking in de Parïjse voorstad Clamart, gisterochtend, heeft tenminste vijftien mensenlevens geëist. Meer dan dertig personen zijn gewond en het is niet uitgesloten dat het dodental nog zal stijgen. Door de regen van de afgelopen twee dagen is de betrekkelijk dunne laag aarde op de harde kalkgrond gaan schuiven. Om streeks kwart voor elf scheurden de straten in een gebied van ongeveer een vierkante kilometer. Waarschijnlijk is toen een gasleiding gescheurd en het uitstromend gas is door een vonk van een gebroken elektrische kabel ontploft. Een kwartier later althans deed zich een hevige ontploffing voor, waardoor 25 klei ne huisjes, een gebouw van drie verdiepingen en een aardewerk fabriek geheel werden vernield. In de Parijse voorstad Clamart heeft zich donderdag een ernstige verzak king, gepaard gaande met een zware ontploffing, voorgedaan. De mate riële schade is zeer groot; politie, brandweer en reddingsploegen togen direct koortsachtig aan het werk om de slachtoffers te bergenOp de foto ziet men hoe groot de ravage is. Laag aarde ging schuiven door regenval Brandweer, politie en militairen heb ben de gehele dag in de puinhopen naar slachtoffers gezocht. Zij vonden onder het puin vrij veel kinderen die vrij van school waren en in huis of ïn de tuinen bij de hui zen speelden. De straat bood een desolate aanblik, vrouwen liepen gillend of verslagen rond. Toen de mannen van hun werk naar Clamart terugkeerden, was de hopeloosheid nog niet geweken. Som migen stonden wenend voor de puin hopen, de voorbijgangers aanklam pend met vragen over een gezin dat in het huis moest zijn geweest op het moment van de instorting. M iljoenenschadel De wegbedekkïng is op vele plaat- sen gescheurd en de schade aan huizen, huisraad, leidingen en straten loopt in de tientallen mil- Een gelukkige omstandigheid was dat de meeste ingestorte huizen geen verdiepingen hadden. ,V.N. naar Wenen' zeggen Russen Het hoofdkwartier van de V.N., moet naar Wenen worden overgeplaatst, zo heelt Volkof, het hoofd van een Russische parlementaire afvaardi ging die een bezoek brengt aan de Oostenrijkse hoofdstad, tegenover Oostenrijkse A'olksvertegenwoordi- gers verklaard. Hij zei dat een dergelijke overplaat sing door het merendeel van de le den der volkerenorganisatie, in het bijzonder de Afrikaanse en Aziati sche staten, goed zou worden ont vangen. Ook zouden zijns inziens in Wenen veel betere resultaten wor den bereikt dan in New York. REFERENDUM IN KONGO Joseph Ileo, premier van de i-entrale Kongolese regering te Leopoldstad, heeft meegedeeld, [lat het Kongolees parlement voor eind-juni bijeengeroepen tvordt om te stemmen over de grondwet van de federale repu bliek. Voordat het parlement stemt, wordt een grondwetsreferendum gehouden met als belangrijkste vraag: bent U voor de federale republiek of erte gen? Het parlement zal worden ver zocht een vertrouwensvotum te ge ven aan de regering-lleo. De Kamer van afgevaardigden en de senaat gaat dan beraadslagen over het program ma en de samenstelling van de eerste federale regering die een ambtster mijn van vier jaar zal krijgen. ONLUSTEN OP ZANZIBAR Tijdens de algemene verkiezin gen op Zanzibar zijn ernstige ongeregeldheden ontstaan, waarbij de politie traangas en de gummiknuppel moest gebrui ken. Drie betogers zouden zijn gedood, liet aantal geivonden eou de 140 overschrijden. De nationalistische partij van Zanzi bar, die sterk links georiënteerd is, heeft ook bij deze verkiezingen de tweede in vijf maanden fel ge ageerd tegen de Shirazi, een Afri kaanse groepering. Bij verscheidene stembureaus ont laadde de spanning zich in felle ge vechten tussen politieke tegenstan ders. Vuisten, stokken, messen, sa bels. stenen en do laarzen werden daarbij gebruikt. Kleuter verdronken Gisteren is in Haalderen (gemeente Bemmel) het tweejarig zoontje van de familie Braam verdronken. Toen do moeder haar zoontje miste ging ze met een buurvrouw op zoek. Het knaapje werd door deze buur vrouw levenloos in ecu sloot gevon den. is het 200 jaar geleden, dat c de Nederlandse landschapteke- S V naar, etser en graveur J. I. van t Mansvelt te Utrecht werd ge- boren. vvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvv Op zijn reis naar Wenen, waar hij president Kennedy zal ontmoeten, is de Russische premier Kroesjtsjew in Tsjecha-Slowakije.. aangekomen. Foto: in het grensplaatsje Ciemu Nad Tisoe werd premier Kroesjtsjew verwellcomd door de Tsjechische mi nister van buitenlandse zaken, Vag- lav David. Frans-Amerikaans gesprek Invloedssfeer vergroten President Kennedy en president De Gaulle hebben gisteren voor al aandacht geschonken aan de problemen van de verdediging van de vrije wereld en speciaal van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. In een communiqué, dat gister avond werd uitgegeven, werd gelegd, dat veel aandacht was geschonken aan de rol die de N.A.V.O. heeft te spelen bij het tegenhouden van het interna tionale communisme. Overal waar president Kennedy tij dens de tweede dag van zijn bezoek aan Frankrijk sprak, legde hij er de nadruk op, dat Amerika zich tot het uiterste zal inspannen om de veilig heid van West-Europa te garanderen. Kennedy zei ook, dat hij gaarne zou zien, dat de onderlinge banden van de N.A.V.O.-landen nog „intiemer" zouden worden, zodat de N.A.V.O. een grotere rol zou kunnen spelen in de gehele wereld. President Kennedy bracht ook een bezoek aan de permanente raad van de N.A.V.O., waar hij werd verwel komd door mr. D. IJ. Stikker, de secretaris-generaal van de organi satie. Prins Bernhard naar Parijs en Londen Prins Bernhard zal vanmorgen naar Parijs gaan voor een bezoek aan de Salon International de 1' Aviation. Zaterdag keert de prins naar Neder land terng. Voorts zal prinses Irene door haar vader in de regerings Friendship maandag naar Londen gevlogen worden, waar de prinses het huwelijk van de hertog van Kent zal bijwonen. De prins keert dezelfde dag naar Nederland terug. Kennedy drong erop aan de N.A.V.O. uit te breiden. „Ik geloof dat ons probleem erop neei'komt, dat wij hieuw leven in de organi satie moeten blazen en ons niet moeten beperken tot de onmid dellijke veiligheid van het gebied dat door de N.A.V.O. wordt be streken, maar ook gezamenlijk moeten onderzoeken hoe wij een belangrijkere rol kunnen spelen in die delen van de wereld, die voort durend aan druk zijn blootge steld". Vanavond zal er een vergadering zijn van hoge Amerikaanse functionaris sen, ter bespreking van de strategie die president Kennedy zal volgen in zijn gesprek met premier Kroesj tsjew. Aan deze bespreking met president Kennedy zullen deelnemen: de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die een dag later dan het plan was toch naar Parijs kwam, zwervend ambassadeur Ave- reU Harriman, die „de laatste nieuw tjes uit Genève" meebrengt en Lle welyn Thompson, de Amerikaanse ambassadeur in Moskon. HARING VOOR DE KONINGIN M Een delegatie uit Seheveningen heeft koningin Juliana gistermiddag §j H om half drie de traditionele koninginneharing aangeboden. De H 1 haring was gevangen door de Sch. 132 en te Seheveningen aange- M voerd door de Sch. 99. ji s De delegatie stond onder leiding van de burgemeester van Den jü Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Verder maakten er deel van uit M H de schipper van de Sch. 132, de heer J. de Jong, en de echtgenote §f van schipper W. de Jong van de Sch. 99, die nog op zee is. Voorts H de reders A. C. en A. van der Toorn, de hoofdcontroleur van de M H dienst haringcontrole, de heer W. J. van der Windt, en ,de contro- §j H leurs A. Toet en G. Bagchus. Later in de middag werd op Het Loo H een vaatje haring aangeboden aan prinses Wilhelmina. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Maar niet iedereen vermijdt risico ZEELAND LIGT hemelsbreed op een afstand van enkele honderden kilometers van Duitsland. Maar hoe wel dit land van liet „Wirtschafts- wunder" dus beslist niet naast de deur ligt, zijn er toch Zeeuwen, die wekelijks naar de oosterburen trek ken om daar hun dagelijks brood te verdienen. Inderdaad: geen aanlok kelijke afstand, vooral niet als men wekelijks tweemaal deze langdurige reis moet ondernemen. De harde marken, die er grif (e verdienen zijn, maken voor vele Zeeuwse slncadoors, timmerlieden, metselaars en onge schoolde arbeiders de lange reisduur echter góed...... Want goed te verdienen is er! „Je kunt er ongeveer drie mark schoon per uur verdienen" vertel de ons een Vlissinger, die enkele weken in de buurt van Krefeld aan de slag was geweest, „en je kunt zelf bepalen hoelang je per dag werkt". Een weekloon van rond 120 gulden voor een on geschoolde arbeider bereikt in vijf dagen tijds is dan ook geen uitzondering. Niettemin kwam deze Vlissinger gedesillu sioneerd uit Duitsland terug". „Voorlopig zien ze mij er niet meer", zei hij. Zijn afkerigheid om weer in Duits land te gaan werken is wel enigs zins verklaarbaar. Deze Vlissinger was namelijk één van de vele Ne derlanders, die in Duitsland terecht kwam dank zij de „bemiddeling" van iemand, die bij officiële instanties officieus te boek slaat als ronse laar. Met name in Limburg'. Overij- sel en ook in het zuidelijk deel van Brabant is het een publiek geheim, dat teveel Nederlandse arbeiders een te groot vertrouwen stellen in deze ronselaars. Geen zekerheid Enkele weken geleden nog reed er wekelijks een bus met ongeveer 45 Zeeuwen. voornamelijk uit Wal cheren en Zuld-Bveland naar Kre feld en Wuppertal, waar grote wer ken worden verricht. Hoewel een klein deel van dit Zeeuwse „arbeids- peloton" ook klaagde over de huis vesting „met veel te veel man in een veel te kleine kamer'' was dit toch niet de belangrijkste oor zaak van een feit, dat than3 niet één van deze Zeeuwen meer in Duits land werkt...... „Neen, de ligging, de voeding en ook liet werk beviel mij wel", vertelde bijvoorbeeld een arbeider uit Vlis singen, „maar ik geloofde niet, dat het met de sociale verzekeringen helemaal in orde was". Aanleiding voor deze vrees was er voldoende: nooit was er een speci ficatie bij het weekloon, een onge huwde arbeider verdiende „schoon" evenveel als een gehuwde en wie over het loon ltlnagde, kreeg van de bemiddelaar vaak zo-maar een tientje extra toegestopt. Bovendien en dat gaf de doorslag zei deze bemiddelaar aangesloten te zijn bij een bedrijfsvereniging in Neder land, maar na informatie bleek, dat dit niet het geval was.... Een woordvoerder van een arbeids bureau in Limburg uitte deze ver onderstelling: „Zo'n ronselaar, of bemiddelaar, zo ge wilt, ontvangt voor iedere arbeider bijvoorbeeld vijf mark per uur. Men neemt dan aan, dat hij' daarvan ook de sociale las ten, belastingen enzovoort betaalt. Maar wie garandeert dat, nadat hij twee-en-een-halve of drie mark aan die arbeiders heeft betaald. Kortom: er is geen zekerheid overIn zicht in hun administratie wordt niet gegeven Risico Het is beslist niet verbazingwek kend, dat onder deze omstandig heden arbeiders aan wie geen sociale zekerheid kon worden ge geven niet meer terugwillen naar Duitsland op deze conditie. „Wie zorgt er voor mij en mijn gezin als ik bijvoorbeeld van een stelling in Duitsland val en in valide wordt?", stelde deze Vlis singer. „Zelfs voor een goed loon wil ik zulke risico's niet lopen", voegde hij eraan toe. (Zie slot pag. 2 kol. 2) Vorige maand verscheen op onze redactie een Duitse journalist, die zich geschokt voelde door de vrij scherpe anti-Duitse stemming die hij in Nederland rond de vijfde mei had opgemerkt. Bovendien was het hem opgevallen, dat het Eieh- mann-proces deze stemming nog had aangewakkerd en dit geheel nu had nem ernstig verontrust. Tegenover de door hem gesignaleerde anti- Duitse gevoelens stelde hij twee pun ten: in de eerste plaats is er óók door de goede Duitsers geleden onder het nazibewind, hetgeen de Nederlan ders niet mogen vergeten; in de tweede plaats dwingen heden en toe komst de volken van West-Europa tot samengaan, zodat men het verle den niet altijd kan blijven oprakelen. Eens moet er een einde aan komen. Dit betoogje van onze Duitse col lega is niet nieuw: het is al vele malen gehoord en velen van ons heb ben zich, vermoe delijk ook alweer verscheidene ma len, voorgenomen het te aanvaarden, vooral het tweede punt. Maar met een dergelijke hou ding bij de Nederlanders aangeno men dat zij algemeen wordt komt men er niet alléén; er zal ook aan Duitse zijde iets moeten gebeuren, dat de garantie geeft dat het inder daad gemakkelijker samenwerken wordt. En gelukkig zijn er vooral bij de jeugd verschijnselen, die er op wijzen dat aan de andere zijde van de oostelijke grens een bereid willigheid bestaat in de nieuwe sa menwerking een stuit schuld te ver disconteren. Dat geeft moed. Helaas echter doen zich nog altijd tegelijker tijd situaties voor. die het alle goed- willenden onder de Nederlandse be volking wel erg moeilijk maken. Zulk een situatie heeft men deze week kunnen meemaken. In de Duitse Bondsdag werden vragen gesteld over oorlogsfoto's, opgehan gen in het ministerie van defensie, waarop de betrokken minister Strauss toegaf dat zich onder deze foto's er één bevindt, die een beeld geeft van de Duitse parachu tistenlanding in Rotterdam, alsmede een foto van de bevrijding van Mus solini in 1943. Deze foto's moeten een indruk geven van de taken, waar voor vliegers en parachutisten ge steld kunnen worden, zo zette de mi nister uiteen en hij voegde er ver goelijkend aan toe: „Ze kunnen niet door het publiek worden bezichtigd". Op een vraag of het niet mogelijk was geweest andere foto's te kiezen, verklaarde Strauss dat vermelding van gebeurtenissen uit Wereldoorlog n dikwijls bittere herinneringen zal wekken. Er is daaraan echter niet te ontkomen, meende hij. Het ministeriële betoog past pre cies in het gladde verhaaltje van Adenauer, die vindt dat de Duitse Weermacht niet laakbaar is: dit leger voerde immers alleen maar opdrach ten uit van een politieke leiding. Die leiding was fout, niet het leger! Wanneer men nu ook het vervelende antwoord van Strauss leest, dan is er maar één oordeel mogelijk: ze hebben daarginds een olifantehuid. Niets begrijpt een Strauss blijkbaar van de gevoeligheden in die gebie den, die eens de brute kracht van de laars hebben leren kennen. En het is duidelijk, dat de officieren van de vroegere Weermacht altijd nog trots zijn op het wapenfeit Rotterdam: strategïsch-vakkundig toch maar een knap staaltje! En daarom hangen foto's in het Duitse defensie-ministe rie. En nu kunnen goedwillende Duitsers zoals onze collega vorige maand wel van ons verlangen, dat we lief en aardig zijn voor onze buur tjes daarginds, aan de andere kant mogen wij dan toch wel als voor waarde stellen, dat er op zijn minst gepoogd wordt een serie eeltlagen van die olifantehuid af te halen. Maar blijkens het laatste betoog van Strauss is dat een te zware opgave. Op die manier wordt het met onze vriendelijkheid en welwillendheid maar een eenzijdige zaak Pankow dreigt het westen De Oostduitse communistische leider Walter ülbricht, heeft tij dens een interview met het par tijorgaan „Neues Deutschland" voorspeld dat premier Kroesjt sjew in Wenen ook de totstand koming' van een Duits vredes verdrag ter tafel zal brengen. Hij dreigde met een reeds in voor bereiding zijnd afzonderlijk Poissisch - Oostduits verdrag, waardoor zijn land volledig controle zou krijgen over al le toegangswegen naar het geïsoleer de West-Berlijn, indien het westen volhardt in zijn weigering tot het te kenen van een verdrag tussen beide Duitse landen. „Ik wil er niet omheendraaien", zo zei hij, „in de nabije toekomst zal cr een verdrag komen". Interpellatie metaalionen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar gis teren gehouden vergadering aan het communistische lid de heer Paul de Groot toegestaan de staatssecretaris van sociale zaken te interpelleren over de wijziging van de regels voor het gedifferentieerde loonbeleid en over hun toepassing op de metaal nijverheid. De interpellatie zal op woensdag 7 juni a.s. worden gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1