Helgoland, in 1947 een puinhoop, nu Duitslands modernste stad „VRIJHEIDSBADERS" EVENEENS BEDREIGD Verwoerd blijft met medailles zitten 98 VAN NELLE's ANTWERPENS WOLKENKRABBER „P0LITIET0REN" GEREED DONDERDAG 1 JUNI 19G1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 NOG ALTIJD FLADDEREN DE „LUMMEN" Accijnsvrijheid trekt duizenden naar gehavende rode rots (Van een onzer redacteuren) Onlangs zagen we in de kerk van Helgoland een toto van een enorm bos lupinen. Tenminste: dat meenden we; in werkelijk heid waren het de explosieven die de lucht ingingen bij de po ging van de Britten om de rode rots voorgoed op te ruimen. Op de dag dat dat gebeurde, vrijdag 18 april 1917, stonden wij in Oosterwolde bij een klein torenachtig apparaatje van het K.N. M.I., een seismograaf, die de trillingen van de reuze-ontploffing moest registreren. Wat de band heeft geregistreerd, weten we niet, maar wij hebben de grond niet voelen trillen en als de band wat heeft geregistreerd, misschien waren het dan wel de tril lingen van de harten van duizenden, die met ingehouden woede deze poging tot het verdelgen van dit eiland afwachtten. Dat waren beslist niet alleen de Helgolanders, door Hitier al van. hun eiland verdreven. Hitler mocht de Helgolanders niet. velen van hen immers waren Engelsen van geboor te, namelijk geboren op het eiland toen het nog Brits bezit was mensen, die zich eigenlijk nooit on der de Duitse heerschappij hadden thuisgevoeld. En toen Hitier besloot van Helgoland een uitvalsbasis voor zijn vloot te maken, liet hij eerst de Helgolanders verwijderen. Tot 1952 duurde de verbanning; tot dat moment liepen de Helgolanders met de vuisten gebald in de zakken rond in Cuxhavcn, in Hamburg en in 150 andere plaatsen. Maar die non activiteit sloeg om in een vurige strijd voor het eiland, toen na het einde van de oorlog de Britten zei den, dat Helgoland een heerlijk doel was om er wat met bommen op te oefenen en, nog later, verklaarden dat ze de rode rots maar helemaal wilden laten verdwijnen. De Helgo landers wei'den van woede groen, Advertentie) Thuis, in een half uurtje de mooiste kleurspoeling door gewoon zelf Uw haar te wassen. (in de eigen na tuurlijke .kleur of een cbique mode- tint) kleurshampoo Hoort bij Uw make-up tube voor 2 wassingen f. 1.95 Hoe modem het oei-oude eiland Hel goland is geworden, toont deze foto van de Lung Wai (wie denkt niet aan de Long Way op Terschelling en het J. A. Siemensplein. Op de rots ziet men nog de huizen en ho tels aan de bovenboulevardde Falon. rood en wit als de kleuren van hun vlag en reisden stad en land af om hulp, teneinde te bewerkstelligen dat dit schandaal werd gekeerd. Ook in Friesland kwamen de Helgolanders hulp inroepen. Helgoland immers was een Fries eiland, het oude Frie se bedevaartsoord Fosites-land, eens de toevluchtsplaats voor koning Rad boud. Ze kwamen, Richard Kuchlenz, Heinz Dahn. en vele anderen en spraken Helgolands, terwijl hun gastheren Fries bleven spreken en "men ver stond elkaar. En begreep elkaar: want eigenlijk pas toen is velen dui delijk geworden, dat het hier maar niet zonder meer ging om een eiland, dat een basis voor een Hitlervloot was geweest, maar om een brokje Friesland dat door de eeuwen heen op de schopstoel der naties en het laatst ook van de nazi's had geze ten. Er zijn toen protesten uitgegaan om de Helgolanders te helpen hun eiland te behouden. De dank daar voor vindt men in een stukje rode Helgolander rots in de gedenksteen op het Rode Klif een klif dat meer dan welk stukje grond van Friesland de verbondenheid met de rode rots symboliseert, want het is van dezelfde samenstelling en oor sprong. Rots hield stand De rode rots is niet verdwenen. Op een van de hoeken van het eiland zit een krater, waarin een Lange .Jan verdwijnt het resultaat van de 18e april 1947. De Britten hebben wel ingezien, dat de rode rots niet ltlein te krijgen was en hebben ten slotte in 1952 gezegd: nou vooruit dan, hier heb je 't terug; er staat toch niks meer op. Er stond niets meer op. Door bom bardementen in de oorlog, door het oefengooien na de oorlog, door die poging om het eiland op te blazen, stond er geen steen meer op de an dere. Nou ja: ;een paar; een oud dik stuk muur van de vuurtoren is alles wat er van de vroegere be bouwing van Helgoland over is. Voor de rest: puin-puin-puin. De Helgolanders zijn gaan puin ruimen en toen dat weg was, heb ben ze de grond vijf meter diep omgewoeld om te zien of er nog bommen lagen. Op die grond heb ben ze een nieuw, een fonkelnieuw Helgoland opgebouwd. Dat is niet zonder tranen en zweten gegaan, niet zonder kritiek ook op de bouwmeesters, die uiteindelijk 't plan voor het nieuwe Helgoland hebben ontworpen, maar nu het er staat tenminste: nu het Unterland klaar is en het Ober land mooi opschiet zeggen ze: ja, als het toch helemaal nieuw moet worden, dan ook maar het nieuwste van het nieuwste, in één stijl, die stijl die aanpast bij onze vroegere bouwtrant, maar die toch helemaal van deze tijd is. En zo is Helgoland geworden tot de modernste plaats van Duitsland, iets in de trant van Emmeloord en Mark nesse, maar anders, nog moderner. Met een „centrale" centrale verwar ming, die van één punt uit wordt gestookt. Met een verwarmd zee water-zwembad (24 graden) en toch in de open lucht. Met een sauna en natuurlijk een kur-inrichting. Met een snelle lift op de steile rand van de rode rots. die de stad deelt in een Unter- en een Oberland. Met acht hotels en nu al 60 pensions, die van alle gemakken zijn voorzien en met riante winkels. En: met kleu ren, met heel veel kleuren; op de houten topgevels van de winkels, op de grappig uitspringende balkonne tjes, op de zonneschermen en in de kleren. Accijnsvrij Zeker twaalf schepen hebben een vaste dienst van de Duitse kust op Helgoland. Het is een lange reis (van Wilhelmshafen af vier uur), deels op een woelige zee, maar dui zenden en duizenden steken over naar het eiland, dat plotseling ge heimzinnig rood aan de kim op doemt. Soms zijn er op één dag tien duizend gasten op het eiland. Waar om? Niet alleen omdat Helgoland zo'n mythische, onverwachte rode rots in dit zo rotsloze deel van Europa is. Niet alleen omdat het zo spiksplin ternieuw is er zijn vele stadscen tra in Duitsland kersvers gebouwd, neem de binnenstad van Heilbroïin, die voor de vólle 100 procent tegen- de vlakte lag. Nee: Helgoland heeft nog een trekpleister. Alles wordt er namelijk accijnsvrij verkocht als gold het een schip dat buiten de ter ritoriale wateren voer. Geen invoer rechten op sigaretten en sigaren, op drank en chocolade, op kledingstuk ken en manufacturen. Het is daarop, waarop duizenden dagjesmensen afstormen als vrouwen op de uitverkoop. En men koopt en koopt en koopt. Niet in de eerste plaats omdat men nodig heeft wat men hoopt, maar omdat het zo goed koop is en men bij elke koop een koopje weet te doen. Nu is het rantsoen dat men vrij van hef eiland mee mag nemen eigenlijk maar zeer beperkt, maar de douane op de pier kan onmogelijk de koffers van al die duizenden, die laat in de middag weer vertrekken, openen en contro leren. En ja is liet passeren van een douane óók niet zoiets heerlijk opwindends als het kopen van koop jes? Daardoor wordt er op Helgoland verkocht en verkocht. Daarom staan de etalages haast raam aan raam vol met dozen sigaren en flessen drank, waarbij bij beide het Neder lands fabrikaat sterk vertegenwoor digd is. Daarom staan er in de ma nufacturenzaken dozen en dozen vol sjaals en vol mooie kanten dames lingerieën. Is het een wonder, dat de Helgolanders bij de onderhandelingen over de teruggave van hun eiland de nadruk hebben gelegd op hun oude privilege van accijnsvrijheid (dat ze behielden toen Engeland in 1890 hun rode rots ruilde tegen Zanzibar voor de oostkust van Afrika) Het is hun gelukt zo verdienen ze hun enor me schulden weer in. Lange Anna Helgoland is meer merkwaardig dan landschappelijk mooi. Het eiland is nog geen vierkante kilometer groot en men loopt in een uur, vijf kwar tier het paadje aan de rand van de 58 meter hoge rots in het rond. waarbij men nog uitgebreid de tijd heeft om de Lange Anna, de los staande rots aan de noordpunt te fotograferen en de lummen (de pin- guin-achtige zee-alken, die moei zaam vliegen met hun korte vleu geltjes) te bestuderen, die op de ri chels van de rode rotswand aan de westkant huizen en zich vermenig vuldigen. Toch is Helgoland een belevenis. Een bezoek aan een Waddeneiland zou na verloop van tijd in de herinne ring nog eens kunnen verwazigenf* een bezoek aan Helgoland vergeet men zijn leven lang niet. Dat doet die mythe, dat vreemde van dat rode rotsplateau in een gebied waar men enkel zandbanken en zand- eilanden kent, dat doet natuurlijk ook die accijnsvrijheid, al zullen wij ons daarvoor minder interesseren dan de vastewal-Duitsers. Dat doet niet in de laatste plaats dat nieuwe, dat moderne en dat al leen al zou voor velen, die met het vreemdelingenverkeer hier bij ons te maken hebben, een bezoek de moeite waard maken. Het peil van gasten- onderbrenging van Helgoland zal voor de meeste van onze recreatie oorden in de eerste toekomst nooit bereikbaar zijn, maar het leert ons, in welke richting de wensen van het tegenwoordige publiek gaan en wat men elders biedt. Elf jonge negers hebben in Flo rida zich gewaagd op een strand, dat uitsluitend voor blanken bestemd is. Zij gingen in zee maar werden in een ommezien omringd door een j driehonderdtal blanke badgasten die een dreigende houding aannna- men. De politie moest snel ingrijpen om gewelddaden te voorkomen. Een van de negers verklaarde, dat de actie niet was voorbereid zoals die van de ..vrijheidsrijders" in Alabama en Mississippi. Hij voegde er aan toe. dat de elf negers zondag weer naar het voor hen verboden strand zullen gaan. Slechts één op de tien gekleurde kin deren in Kaapstad heeft de medailles en vlaggen, die tijdens de viering van de uitroeping van de republiek Zuid-Afrika, in omloop zijn gebracht aangenomen. Bijna alle scholieren van de middel bare scholen weigerden ze aan te nemen, zodat het resultaat was dat ongeveer 100.000 medailles aan de regering zullen moeten worden te ruggegeven. Joan Sutherland biedt Venetië haar excuus aan De Australische sopraan Joan Sutherland heeft de directie van het Teatro la Fenice in Venetië haar verontschuldigingen aangeboden voor haar plotselinge vertrek naar Londen op 23 mei, enkele uren voordat zij moest optreden in La Sonnambula van Bellini. In een brief aan de directie van La Fenice schreef Sutherland dat zij had gehandeld als gevolg van een zenuwinzinking. Ter staving sloot zij in haar brief een doktersattest in. De directie van de opera van Venetië heeft miss Sutherlands excuus aan vaard en het incident gesloten ver klaard. Advertentie m °p tie inhoud i komt'taan'. V Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie doos van 20 stuks „Afternoon" theebuiltjes. 0 Volgens een bericht uit Belgrado zijn in Macedonië 224 mensen min o£ meer ernstig gewond door hagelstenen, waar van de grootste bijna een half pond wo gen. Helgoland bij hoge zee; een bekende foto van de onlangs overleden Hel golander fotograaf Schenzky, die massa's foto's maakte van het oude Helgoland straks de enige her innering aan het romantisch verle den. Frankrijk bezorgd over linkse acties in Evian De Franse regering maakt ziel» zor gen over het aantal communistische en andere linksgerichte afvaardigin gen, die vanuit Frankrijk naar Zwit serland reizen oin daar steiu» te ver lenen aan de vertegenwoordigers van de „voorlopige Algerijnse rege ring", die met Frankrijk onderhan delen. Van de zijde van het Franse minis terie van binnenlandse zaken is dins dag meegedeeld, dat men overweegt hiertegen op te treden. Bouwactiviteit in eerste kwartaal gestegen Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in hel eerste kwartaal 1961 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal on derhoud en werken van minder dan 2.000) voor een bedrag van 649 miljoen werd geproduceerd. Dit is 7% meer dan in hetzelfde kwartaal van 1960. In de sector woningbouw bedroeg de produktie 334 miljoen (stijging 6%). Voor enkele andere sectoren luiden de produktiebedragen als volgt: Bedrijfsgebouwen voor de nijverheid ƒ99 miljoen (stijging 25%), bedrijfs gebouwen voor handel en verkeer ƒ56 miljoen (stijging 14%) en scho len ƒ51 miljoen (stijging 4%). Het onderhanden werk steeg van 3292 miljoen op 1 april 1960 tot ƒ3710 miljoen op 1 april 3961. Een stijging van 13%. Helgolandse moderne „blik naar zee": de hotels, restaurants en pen sions „Am Südstrand", de beneden boulevard. GEBOUW VAN BIJNA 75 METER HOOGTE Eén van de drie gebouwen voor de administratie (Van onze corespondent) De bouw van de politietoren, één van de drie gebouwen voor administratie, waarmee Ant werpen verrijkt wordt, is ge reedgekomen. Het enorme drie delige complex, zal naast de Boerentoren en het gebouw Bell Telefoon, als derde wolkenkrab ber deel gaan uitmaken van het stedelijk silhouet Het thans voltooide, eerste gedeel te van het gebouw, wordt „politie toren" genoemd, omdat het groot ste deel hiervan voor politiedien sten bestemd is. Het gebouw heeft een hoogte van bijna 75 meter, een lengte van 60 en een breedte van bijna 15 meter. Er zijn veertien verdiepingen in de toren'. De trechtervormige hoofdingang is als een uitnodiging bedoeld aan het ?ubliek. Wellicht komen er gezellige auteuils in de hall en zal er een vriendelijke jongedame orden belast met het wegwijs maken van de be zoekers. Op deze wijze hoopt men als tegen wicht van de administratieve zakelijk heid een beetje sfeer te brengen. Het middelste gebouw, dat de bei de wolkenkrabbers zal verbinden, krijgt vier verdiepingen. Hierin wordt, behalve de politiecommis sariaten de dienst voor de woning bouw en die voor sociale zaken ondergebracht. Overigens worden ondergronds grote werkplaatsen en garages gebouwd voor de mo biele brigade. Dit gebouw Komt aan de Everdijstraat te staan. De andere wolkenkrabber komt op de hoek van de Gasthuis straat en de Oudaen. Dit gebouw telt tien verdiepingen. Het gebouw komt op zuilen te staan, waardoor de voet gangers het ereplein kunnen bereiken. Op het plein komt een grote parkeer plaats. Architectuur De ontwerper van het complex is de 50-jarige architect Kenaat Braem. Behalve architect is hij hoogleraar in stedebouw aan het Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stedebouw in Antwerpen en hoofdredacteur van „Bouwen en Wonen". Deze veelzijdige professor is een verwoed verzamelaar van schelpen en stenen en heeft een voorliefde voor muziek en Romeinse kunst. In samenwerking met de architecten Maxim Wynants en Jules de Rover heeft hij het ontwerp al tien jaar ge leden gemaakt. Vandaar dat er nog enige decoratie is toegelaten, terwijl de moderne architectuur streeft naar „vlak en recht" en uitsluitend is ge richt op praktisch nut voor openbare gebouwen. De verwachtingen zijn, dat het gebouw van tien verdiepingen in de loop van het volgend jaar ge reed zal komen, terwijl aan het tussengebouw eerst daarna wordt begonnen. Voor die tijd moet er nog een groot aantal onteigenin gen plaatsvinden. Het oorspronkelijke ontwerp van de toren besloeg een grotere oppervlak te, maar werd afgekeurd, daar er nog veel meer onteigeningen mee gemoeid waren geweest. Hoewel in de-stad Antwerpen niet van woningnood gesproken kan wor den, staat het gemeentebestuur op het standpunt, dat onteigening slechts in de noodzakelijkste ge vallen plaats mag hebben. Daar staat tegenover, dat het stads bestuur er veel aan gelegen is, de krotwoningen, die nog in de onde stadskern aanwezig zijn, zo spoedig mogelijk op te ruimen, om plaats te maken voor gezonde comfortabele woningen. Zo werd het mogelijk, dat in de oude stad Antwerpen een nieuwe en moderne wolkenkrabber tot' stand kwam. Sinds 1842

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5