Vijftien jaar gevangenis voor ex-generaals Challe en Zeiler VUSSINGEN OP WEG NAAR DERDE STADHVIS VERWERPING VAN K.B.-WET ZONDER KABINETSCRISIS DONDERDAG 1 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GEWETEN VERBIEDT DOODSTRAF TE VRAGEN Plan was regering in Parijs van Algerije uit aan te vallen Het hoog militair tribunaal te Parijs lieeft woensdagavond de generaals Maurice Challe en André Zeiler wegens hun deelne men aan de opstand van Algiers veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De beide generaals, die in feite reeds hun mi litaire rang en hun pensioenrechten hebben moeten afstaan, moeten ook hun „legioen van eer" teruggeven. In het proces had de openbare aan klager, Antonin Besson, gisteren „levenslange gevangenisstraf" ge- eist, wegens hun aandeel in de Al gerijnse opstand vorige maand. Na dat hij hét hoge militaire tribunaal had uitgelegd, dat zijn geweten het hem onmogelijk maakte, de dood straf te eisen, kwam hij na een re quisitoir van drie uur tot de eis van levenslange gevangenisstraf. Deze onverwachte müde eis was de climax van het proces, dat drie da gen reeds aan de gang is en werd met kreten van instemming op de publieke tribune ontvangen. „Ongetwijfeld zouden de opstandige generaals de regering in Parijs heb ben aangevallen, als zij in Algerije genoeg macht hadden gekregen", zo zei Besson in zijn requisitoir. Challe en Zeiler zeggen nu wel dat zij geen politieke oogmerken hebben gehad en dat zij alleen militaire doe len nastreefden, maar alles wijst op het tegendeel. Vervoersbond uit kritiek op N.S. De voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer H. J. Kanne, heeft tijdens de opening van het in Utrecht gehouden congres van deze bond er de nadruk opgelegd, dat niet de vakbonden, maar de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen en de instanties in Den Haag verantwoordelijk zijn voor de, vol gens hen, onjuiste beslissing die is genomen met betrekking tot de in voering van de 45-uren week bij de Nederlandse Spoorwegen per 1 ok tober. De directie van de Nederlandse Spoorwegen, aldus de heer Kanne, achtte zich blijkbaar onder alle om standigheden gebonden aan wat het ministerie van verkeer en. water staat op dit terrein aan beperkingen oplegde. Daarom besloot deze direc tie zelfstandig goedkeuring te vra gen op de invoering van de 45-uren- week per 1 oktober en een arbeids tijdverkorting met gemiddeld ander half uur per week vanaf 28 mei jongstleden tot aan de winterdienst. De vakbonden hadden het college van rijksbemiddelaars verzocht een voorstel tot invoering van de gemid delde 45-urenweelc met ingang van de zomerdienst goed te keuren. Even wel werden de directievoorstellen ge fiatteerd. Duidelijk is, aldus de- heer Kanne, dat op deze wijze de betekenis van het overleg met de bedrijfsleiding wordt aangetast. De spoormannen, zo zei hij, vragen dezelfde rechten en be handeling als elk ander deel van het Nederlandse bedrijfsleven reeds be zit, namelijk om voorstellen, waar omtrent tussen bedrijfsleiding en werknemersvertegenwoordiging overeenstemming is bereikt, geza menlijk bij het college van rijksbe middelaars in te dienen. Do figuur dat naast een gemeen schappelijke indiening door par tijen deze voorstellen nog eens apart door de directie bij de mi nister van verkeer en waterstaat moeten worden ingezonden ter goedkeuring, voelen de vakbon den als een discriminerende be handeling voor wat betreft de so ciale positie van de werknemers in het' spoorwegbedrijf. Het Paleis op het Dok". Officier doodgeschoten De opstand Is mislukt, omdat de ge neraals beseften dat een koude oor log tussen Algerije en Frankrijk niet kon voortduren. Ongetwijfeld, zo vervolgde Besson, wilde Challe bloedvergieten vermij den. Maar de kans daarop bleef voortdurend bestaan. In de eerste nacht van de opstand is zelfs een regeringsgetrouwe luitenant door 'u officier van het vreemdelingenlegi oen doodgeschoten. Onbewogen Challe heeft verklaard, dat er, wat hem betrof,nooit enig plan heeft bestaan om troepen naar Franrkijk te sturen. Op dit „wat hem betrof" moet hier echter de nadruk worden gelegd, want Challe wilde kennelijk niet luisteren naar zijn kameraden, die wel van plan waren landingen in Frankrijk te laten uitvoeren. Besson keek daarna naar Challe en zei: „voor en tijdens de opstand hebt U gesproken alsof U het staatshoofd of diens rivaal was".. Challe bleef bij deze woorden onbe wogen. Marcel Smeets ontvangt verzekeringsgeld De verzekeringsmaatschappij N.V. Luchtvaartpool te Amsterdam is voornemens het verzekeringsbedrag uit te betalen aan Marcel Smeets te Maastricht, eigenaar van Trek-Air, voor de Fokker S 11, die op 22 janu ari In liet kanaal stortte en zonk. Bij dit ongeluk verdronk de piloot Ben Klein. Over dit noodlottig ongeluk werd verleden jaar voor de Maastrichtse rechtbank een proces gevoerd. Mar cel Smeets, die verdacht werd het toestel te hebben laten ditchen, werd onschuldig bevonden en vrijgespro ken. Nog altijd wacht het hoger be roep van deze zaak in Den Bosch. Over het verzekerde bedrag is nog geen enkele som genoemd, noch dooi de N.V. Luchtvaartpool noch door de eigenaar van Trek-Air. Gedurende het proces verleden jaar juli voor de Maastrichtse rechtbank stond de verzekeringsmaatschappij achter de heer Smeets. De lucht vaartpool heeft ook nimmer een klacht bij de justitie ingediend over het verdwijnen van het vliegtuig. Intussen is in deze zaak weer een aanvullend onderzoek ingesteld. Het dossier van de zaak Smeets is thans in Maastricht opgevraagd, zodat men binnenkort de finale in het proces „Marcel S." in Den Bosch kan tege- moetzien. De zaak Smeets werd in dertijd door mr. Rosingh, toen nog officier van justitie in Maastricht, „het proces van deze eeuw" ge noemd. Op de Ginkelse heide bij Ede is een folkloristisch schaapsherders feest ge houden; een aantal Veluwse boeren heeft in de oude schaapskooi een paar honderd schapen met de hand geschoren, hetgeen voor de fotograaf een pittoresk onderwerp opleverde. In Genève geen stap verder met Laos Tijdeus de gisteren, na een reces van een week, in Genève gehouden zitting van de vredesconferentie voor Laos hebben de Britse en Amerikaanse de legaties met Idem aangedrongen op uitbreiding van de bevoegdheden van de internationale controlecommissie in Laos. De Russische gedelegeerde Poesjkin ging echter niet op deze suggesties in, wenste slechts vast te stellen dat er sprake was van een verschil van mening tussen oost en west, en stelde voor het volgende agendapunt in be handeling te nemen. (Slot van pag. 1) In 1595 was men het overigens nog niet eens over de hoogte. In het jaar dat daarop volgde be sloot men tot twee verdiepingen te stijgen en de bouw maakte in tussen maar zeer langzame vor deringen. Aangenomen mag worden dat het bouwwerk,, dat al gauw tot het móóiste stadhuis van Zeeland werd bestempeld, omstreeks 1610 gebruiksklaar was. Het kapitale bouwwerk zie bij gaande prent was gebouwd naar het model van het Antwerpse stad huis. Het was 109 voet breed, telde meer verdiepingen dan men aanvan kelijk van plan was op te trekken en vijf orders der bouwkunde waren er in. verwerkt: in de eerste verdie ping de Toscaanse, de tweede was Dorisch, de derde Ionisch, het uit springend geveldeel had sterke Ro meinse trekken en in de vijfde ver dieping was de Corinthische bouw stijl terug te vinden. De fraaie ge vel had arduinstenen trappen en het interieur was weelderig versierd met schilderijen onder meer een van de triomfantelijke tocht van De Ruy- ter naar Chatham wapens, hak- werk en een wapenverzameling. Toen de Engelsen in 1809 te Vlis singen landden, kozen ze bij de be schieting het hoog oprijzende stad huis als mikpunt uit. Toen dan ook een venijnige Britse vuurpijl zich aan liet gebouw hechtte, waren zijn dagen geteld. De vlammen spaarden zelfs de archieven niet. „Paleis" Hoewel de muren van het verbrande bouwwerk bleven staan, voelde men er in die tijd nog niet voor om het bouwwerk te doen herrijzen. Het stadsbestuur nam voorlopig zijn in trek in een pand, gelegen óp de hoek van de Walstraat en de Nieuw- straat. De Engelsen waren een half jaar na de landing alweer verdwenen en in 1,818 behaagde het Zijne Majes teit het zogenaamde „Paleis op het Dok" aan het stadsbestuur af te staan. Dit „Paleis op het Dok" was dan het huidige stadhuis, waarvan men nu zo spoedig mogelijk afscheid wil nemen. In genoemde „Ge schiedkundige Plaatsbeschrijving van Vlissingon" wordt vermeld dat dit veelbesproken bouwwerk in 1733 werd gesticht door de heer Antonie Pieter van Dishoeck, Heer van Oudhuizen, in leven Proost van het kapittel van St. Jan te Utrecht en burgemeester van deze stad. die het ontwerp aan de bekende Antwerpse bouw meester J. P. van Baurscheit de Jonge, had toevertrouwd. Toen vele jaren later de heer Abr. van Doorn schepen van Vlissingen en gecommitteerde in hot Departe mentaal Bestuur, later Landdrost van Zeeland door zijn huwelijk met Pietevnella Wühelmina van Dishoeck Vlissingens eerste stadhuis aan de Grote Markt. in 1785, het huis had verworven, werd het ook wel „La Maison van Doorn" genoemd, aldus het bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond van juni 1956. Hoogstwaarschijnlijk was het huis in 1810 reeds afgestaan aan de Franse marine, maar toch was het de heer mr. Hendrik Jan van Doorn, die de koning adviseerde het pand aan de gemeente Vlissingen af te staan. Dit gebeurde onder meer onder de voor waarde „dat hetzelve gebouw nimmer zal mogen worden afgebroken geheel of ten deele, noch in de inrichting aan hetzelve eenige verandering ge maakt dan op Onze Speciale auto risatie Ook wilde Zijne Majesteit dat bij eventueel bezoek enkele vertrekken aan hem zouden worden afgestaan. De Fransen hadden in het „Paleis op het Dok" danig huisgehouden, maar toch beschreef de heer Win kelman het als: „Fraai ingericht, met ruime zalen en vertrekken. On der de zalen munt vooral de raad zaal uit, aan de achterzijde van het gebouw, die vijf ramen breed is". Dit fraaie bouwwerk is het dus, dat na voltooiing van het nieuwe stad huis zal worden gesloopt. T oekomst Voor het nieuwe stadhuis moet voorlopig nog in de toekomst wor den gekeken. Zo is nevenstaande foto slechts de afbeelding van de maquette, die overigens een dui delijk beeld geeft van wat Vlissin gen tc wachten staat: een ruim modern complex met veel glas, licht en een dertig meter hoge toren, gelegen op de Nieuwe Markt aan de Paul Krugerstraat. Op de foto is links van de toren, grenzend aan het grote voorplein, het representatieve gedeelte te zien. De ingang komt vooraan in deze vleugel. Daarachter zal een hal en vervolgens een trapportaal naar de raadzaal leiden, die tot onder het dak zal oprijzen. Rechts van de toren is het administratie deel gedacht.; deze vleugels zullen een binnenplein insluiten. Op de eerste verdieping zijn er onder meer dc kamers voor de- burgemeester, - de- wethouders, en (Van onze parlementaire redacteur) Vooraanstaande figuren van de rege ringspartijen hebben een procedure ontworpen om het wetsontwerp voor een algemene kinderbijslagverzeke ring zonder kabinetscrisis te kunnen verwerpen, teneinde de regering de gelegenheid te geven daarna een nieuw ontwerp in te dienen, dat wel een meerderheid in de Staten-Gene- raal kan verwerven. Do openbare be handeling van het thans bij de Twee- do Kamer aanhangige wetsontwerp zal eind juni, dus nog vóór het zomer reces, worden gehouden. De proce dure zou al de steun hebben verkre gen van de fracties der regeringspar tijen, met uitzondering van de C.H.- fractie, die zich ook in dit geval niet wil binden. Tenzij de socialisten, die zich nog al tijd - vermoedelijk om politieke re denen min of meer op de vlakte houden, vóór zouden stemmen, kan men gevoeglijk aannemen, dat de meerderheid van de Tweede Kamer het huidige wetsontwerp zal verwer pen. De regering zou dan schorsing van de behandeling vragen, maar vol gens de ontworpen procedure niet af treden. Het kabinet zou vervolgens met spoed aan de slag moeten om een nieuw wetsontwerp op te stellen, dat uiteraard niet alleen de in- stemming van de ministers moet hebben,, maar dat ook tegemoet komt aan de bezwaren, die tijdens de behandeling van het verwox-pen ontwerp uit de verschillende frac ties, die de regering gewoonlijk steunen, naar voren zijn gekomen. Splitsing Insiders weten te melden, dat dit nieuwe ontwerp een splitsing zal ma ken tussen kinderbijslag voor loon- trekkenden en voor zelfstandigen. Voor de eerste groep zou de bestaan de regeling blijven gehandhaafd, ter wijl voor de zelfstandigen een rui mere regeling zou komen dan de be staande noodwet kent, die alleen aan kleine zelfstandigen kinderbijslag geeft. 'e ontworpen procedure wil dan ver der, dat het nieuwe ontwerp in okto ber in de Tweede Kamer wordt be handeld, want de K.V.P. heeft al dik wijls laten weten, dat zij bezwaar heeft tegen langer uitstel. Volgens haar is de zaak al lang genoeg sle pende gehouden. de secretaris geprojecteerd. Verder zijn de nodige ruimten ontworpen voor secretarie, bevolking, gemeen tewerken, conciërgewoning, enzo voorts. Het oud archief zal op de zolders worden ondergebracht. Voor de hoofdingang van het representa tieve deel zal een ruim plein, dat aan de Badhuisstraat zal grenzen, wor den. aangelegd. In de toren, die een scheidend element vormt tussen ad ministratief en representatief deel, wil men de ondertrouwkamer on- dei'brengen. Het ontwerp voor dit nieuwe stadhuis is van het architec tenbureau Roosenburg-Verhave- Luyt te Den Haag. De maquette van hel derde Vlissing- se stadhuis. Beschoten treiler binnengehaald De Britse treiler „Red Crusader", die op de visgronden voor de Far Oer» door het Deense visserij-inspectie schip „Niels Ebescn" beschoten is, is woensdagmiddag onder grote belang stelling in zijn thuishaven Aberdeen binnengelopen. Het Britse fregat „Troubridge" en de mijnenveger „Wotton" hebben de treiler tof in de haven begeleid. Aan de grens van de Britse territoriale wateren heeft de „Niels Ebesen", die van de Far Oers af was meegevaren, halt gemaakt, en buiten Britse wa teren wacht het schip thans op ver dere orders. In het Engelse Lagerhuis heeft de lord-zegelbewaarder, Edward Heath, meegedeeld, dat de Britse regering uit handen van de Deense ambassa deur een nota van de Deense rege ring heeft ontvangen, waarin het standpunt van de Deense regering ten aanzien van het incident werd bepaald en toegelicht. REGERINGSPARTIJEN HEBBEN OPLOSSING In juni geen, in oktober misschien moeilijkheden Een en ander betekent, dat dc poli tieke beslissing, die is verbonden aan het wetsontwerp op de kinderbijslag, niet in juni, maar in oktober zal val len. Het is begrijpelijk, dat als de meerderheid van de Kamer ook niet akkoord gaat met het tweede ont werp, de regering liet aan haar prestige verplicht is heen te gaan. Trambotsing in Rotterdam, veertien gewonden Een verkeerde wisselstand heeft woensdagmiddag om even voor half zes op het drukke kruispunt van de Eendraehtsweg en de Nieuwe Binnen weg in Rotterdam een botsing ver oorzaakt tussen twee tramstellen van lijn 17. De tram, die van de Nieuwe Binnen weg kwam, ging linksaf in plaats van naar rechts en raakte die van de Eendraehtsweg in de flank. Veer tien personen werden licht gewond. Zij hadden allen schaaf- en snijwon- den. Slechts één van hen, de 20-ja- rige scholiere W. J. Ligtvoet. moest voor een hechting naar het Dijkzigt- ziekenhuis worden gebracht. Alle an deren konden na een eerste behande ling naar huis gaan. Het tramverkeer had, op het spits uur, ruim een uur vertraging. Rotterdammer redt gezin uit brandend huis Woensdagmorgen omstreeks tien uur is in een tweede etage van een pand aan de Goudse Rijweg in Rotterdam brand uitgebroken, waardoor een vrouw en haar twee kinderen in ern stig gevaar kwamen te verkeren. Een 25-jarige overbuurman, de heer W. Beerink. ontdekte het vuur. Hij spoedde zich het huis binnen en wist de bewoonster, mevrouw Storm- Speelmans, en baar kinderen te wek ken en in veiligheid te brengen. Ook een oude man, die een verdieping la ger woonde, is door de heer Beerink in veiligheid gebracht. De tweede etage en de zolder van het huis brandden geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk dat mevrouw Storm een wollen vest bij een gasstel te drogen had gehangen, dat vlam vatte. De brandweer was snel ter plaatse en had in korte tijd het aanvankelijk fel om zich heen grijpende vuur bedwongen. Otto non Habsbrug tekent loyaliteitsverklaring Volgens de persdienst van de Oos tenrijkse socialistische partij heeft de kroonpretendent, dr. Otto von Habsburg een verklaring van loyali teit jegens de republiek getekend. Wanneer deze verklaring door het parlement wordt aanvaard kan Otto von Habsburg zich weer in Oosten rijk vestigen. Na de ineenstorting van de monarchie, na de eerste we reldoorlog, werd een wet aangeno men krachtens welke geen lid van de vroegere koninklijke familie zich in Oostenrijk mag vestigen wanneer bij geen afstand heeft gedaan van zijn titels en aanspraken op de tioon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3