Chr. kleuterschool in Stromenwijk Middelburg geopend Directeur Zeeuwse Museum Stichting Zeeuwse Almanak SUNIL WASDAG SUNILDAG DIRECTEUR NED. LOODSWEZEN VERLAAT VLISSINGEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 JUNI 1061 PALEISJEVOOR KLEUTERS DOOR 1NSPECTRICE MEJ. M. DE JONGE I)i> vereniging „Christelijke school aan 't Zand" heeft gis teren een „paleisje" in gebruik genomen: een splinternieuwe fraaie kleuterschool aan de Ar- nelaan ïn de Middelburgse Stro menwijk. Voorlopig is het nog een 2-klassïge school, maar het schoolbestuur hoopt er nog dit jaar een derde klas voor de ruim tweehonderd kleuters bij te kunnen bouwen. De twee klassen, verbonden door een gang, lijken inderdaad voor de kleuters van 't Zand en de Stro menwijk op een paleisje: ze hebben er een prachtig interieur tot hun beschikking, van alle moderne gemakken voorzien en met een keur aan speelgoed, die zelfs verwende kleuters doet watertanden. Mej. M. de Jonge, de nieuw benoemde inspectrice .voor het kleuteronderwijs in net district Zeeland, heeft de nieü- wo school geopend. Eerst kreeg zij bloemen aangeboden van de oudste mannelijke „bewoner" van de school, de 6-jarige Daantje den Hollander, waarna de jongste vrouwelijke kleu ter, de 4-jarige Willy Antheunisse, haar in een blokkendoos de sleutel overhandigde. Met dit instrument ge wapend ontsloot mej. De Jonge ver volgens de deur om dc vele genodig den gelegenheid te geven dc nieuw ste aanwinst van de schoolvereni ging van alle kanten te bekijken. Voordat de opening een feit werd heette de waarnemend voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. J. Koo- inan, de genodigden welkom, en ver telde de secretaris, de heer E. J. Gle- rum, enkele bijzonderheden over de totstandkoming van de kleuterschool. In vrij korte tijd is dat gebeurd, waarvoor het bestuur, zo zei de lieer Glcrum, veel dank verschuldigd is aan de oud-inspectriee, mej. A. E. G. van Waesbergr, en het gemeentebe stuur van de Zeeuwse hoofdstad. Wachtlijst Met name in 1958 had deze kleuter school te kampen met een grote wachtlijst, zodat men genoodzaakt was de kleuters in verschillende de pendances onder te brengen. De noodzakelijkheid om een wachtlijst op te stellen illustreerde duidelijk de groei van de school: in 1947 startte de vereniging met 43 kleuters in de school aan de Koudekerkseweg, in 1958 waren er al 216 kleuters, ter wijl er 33 op de wachtlijst stonden. Ook nu staan er nog kleuters op de wachtlijst ondanks het feit, dat de school aan de Koudekerk- VAN <3.win TOT Op 10 juni zullen de vrijwillige brandweren op de Bcvclanden te Kat tendijke tegen elkaar in het strijd perk treden. De Verenigiug van Be- velvoerenden bij de Vrijwillige Brandweren op de Bevelanden orga niseren dan namelijk de brandweer- wciTstrijden voor 1961. Om negen uur 's morgens zullen dc genodigden in het Blokhuis worden ontvangen, waarna de wedstrijden worden gehouden van 's morgens tien tot 's avonds zeven uur. Tussen twee KARWEITJES.... Omdat de man uan de weg timmer de hij had zijn te repareren be scheiden auto'tje in de voortuin van zijn Middelburgse woning gepar keerd omdat hij dus aan de weg timmerde, trok hij veel bekijks. Ook van de kinderen uit de buurt, onder uie een knaapje van een jaar of vijf, dut de handelingen van buur man 'geruime tijd met intense be langstelling gadesloeg. „Kapot f" vroeg hij 'tenslotte ten overvloede en buurman, helemaal verdiept in het karwei, antwoordde, als sprak hij tot een volwassen auto-deskundige: „Ja. <lv cardan". Dc jongeling nam het voor kennisge ving aan. „floe gaat het nou?", informeerde li I j evèn later, nog steeds vol belang stelling. ..Rot", antwoordde buurman, uit het diepst van zijn hart. En daarmee was voorlopig de kous af. Een dag later trof de man zijn buur jongen in diens ouderlijke woning aan, liggend onder een keukenstoel, wuarvan hij de zitting met een bei tel grondig bewerkte. Wat voer jij uit?", informeerde hl) op zijn beurt. f.Cadan stuk", sprak de knaap bon dig en toen buurman vervolgens eveneens vroeg hoe het ging, ant woordde hij, ook heel hartgrondig „Rot" en zes uur 's middags worden ook nog schietwedstrijden gehouden in een van de lokalen van de openbare lagere school. Bovendien zullen de 18 deelnemende ploegen deelnemen aan 'n kaarüeesrit van één uur. De prijs uitreiking van deze wedstrijden vindt de maandagavond daarna plaats in de „Prins van Oranje" te Goes. Deze B.B.-bindingsavond begint om half acht. Burgemeester P. J. Evers van Kattendijke zal dan de prijzen uit reiken. De avond wordt verder ge vuld met de cabaretrevue „Een avond in de mallemolen". Nadat er in de pauze nog gelegenheid is gegeven om „binnenbranden" te blussen, is er na afloop een brandweerbal. PRIMEUR Dinsdag zijn op de veiling „Ka- pelle-Biezèlinge en omgeving" de eerste aardappelen van de koude grond aangevoerd. Kweker was de heer Jan Wisse uit Kattendijke. Er was vijf kg grote aardappelen en een zelfde hoeveelheid kriel. De beer J. Hoogstrate te Kapellc kocht de eerste vijf kg voor 0.46 per kg. Voor 0.28 kocht de heer C. J. Adriaanse te Goes de kriel- aardappelen. NACHTCONCERT In de Sint-Janstraat te Middelburg is van tijd tot tijd een nnolitconeert te beluisteren. Iti de tuin van de heer -Joosse, die in die straat op nummer 28 woont, huist namelijk een nachte gaal, die zijn bijna legendarische zang geregeld laat horen. KERMIS In Waterlandkerkje was het kermis. Ter gelegenheid van dat jaarlijks te rugkerend feit zijn tweedaagse schic- tingen gehouden. De heer A. Boel je uit Biervliet werd koning. De eerste dag namen 27 schutters deel. de twee de dag was dit aantal gegroeid tot 42 De heren J. Mathijs uit Waterland- Oudeman en Jac. Wijffels uit Bier vliet haalden dc hoofdvogels neer. Dc bekers waren voor de heren A, Bron uit Waterlandkerkje en E. van Hecke i uit het Belgische Bouchaute. Geassisteerd door de !t-jarige Willy Antheunisse, die haar de sleutel aan bood, en de 6-jarige Daantje den Hol lander, die bloemen meegebracht hadopende mej. M. de Jonge, de in spectrice voor het kleuteronderwijs, gistermiddag de nieuive kleuter school van de vereniging „Christelij ke school aan t. Zand" in de Arne- laan van Middelburgs Stromenwijk. De hoofdleidster, mej. J. du Coux, hielp een handje. (Foto P.Z.C.) •cweg plaats biedt aan 116 kinde ren en do nieuwe in de Stromen wijk aan .119 kinderen. Een derde lokaal is dus wel bijzonder ur gent. Overigens tekent het feit, dat bet schoolbestuur een klaslo kaal van de gemeentelijke kleu terschool mag gebruiken, wel do goede verstandhouding met de ge meentelijke overheid. Nadat dus mej. De Jonge, geassis teerd door Willy Antheunisse ent Daantje den Hollander, de openings ceremonie had verricht, kreeg het schoolbestuur tijdens een bijeen komst. in de gemeentelijke „buur school" nog enkele felicitaties in ontvangst te nemen. Eerst van dc Inspectrice, die het een voorrecht noemde de kleuters in een zo mooie omgeving te kunnen onderbrengen. Maar nog belangrijker dan die fraaie school noemde zij de sfeer. Zij hoop te dan ook. dat dc leidsters in staat, worden gesteld om de kinderen dat gene te geven, wat ze nodig hebben. Do wethouder van onderwijs, do heer J. S. Hoek, verklaarde, dat de school Is gebouwd op gemeentegrond en met gemeentegeld en dat hij ont worpen is door een gemeente-ambte naar. Het ontwerp is namelijk van do adjunct-directeur van gemeente werken, de heer H. Mooibroek, die een bijzonder compliment kreeg van dc wethouder. Jaloers ,.Wij zijn wel een beetje jaloers, om dat wij nog in een oud gebouw moe ten „kerken", verzekerde ds. Van Herwaarden namens de kerkeraad van de hervormde gemeente van 't Zand. „U bent reeds in dc haven aan geland, terwijl wij nog in de woelige zee zitten", aldus dc predikant, die hoopte, dat nu ook met de bouw van de nieuwe Stromenwljk-kork spoedig begonnen kan worden. Uit de onderwijssectie werd tenslotte het woord gevoerd door mej. N. Wis se, inspectrice voor het kleuteronder wijs in het district Middelburg, door dc heer H. J. Boom, hoofd van de lagere school der vereniging, en dooi de hoofdleidster, mej. J. du Coux. Do heer Kooman dankte alle sprekers voor hun vriendelijke woorden. I Advertentie) NEOEMDSgWWMHWMSg SUMMKIIA Burgemeester van Aagtekerke officieel ontslag verleend Bij koninklijk besluit is aan cle heer J. Geuze op zijn verzoek met ingang van 1 juni 1961 eervol ont slag verleend als burgemeester van Aagtekerke, met dankbetuiging voor dc diensten, als zodanig bewezen. Zoals reeds gemeld, zal burgemees ter Geuze zijn ambt blijven waarne men, tot d cherindellng van de ge meenten op Walcheren een feit ge worden is. NEDEMDS pwiiwwiffl MEESI ClIfclIB IM.OUHIL WASMIDDEL Sleepboot „Scaldis" terug in Zeeuwse wateren Dc sleepboot „Scaldis" van de Union de Remorquage et de Sauvetagc te Antwerpen, die tot voor enkele maanden te Vlissïngen op station lag, maar bij bergingswerk niet ver van Antwerpen kapseisde, is weer in de Zeeuwse wateren teruggekeerd. Woensdagmaakte de sleper zijn proeftocht, die in alle opzichten slaagde. De „Scaldis" werd zelfs de zelfde dag nog naar dc Engelse kust fedirigeerd, waar de „Mariekerk" op e Varncbank was vastgelopen. Dit Nederlandse schip werd echter, voor dat de „Scaldis" arriveerde, door de Franse sleper Jean Bart vlotgetrok- ken. De „Scaldis" zal zijn ligplaats te Vlissïngen waarschijnlijk volgende weck weer innemen. De „Instrumentale" concerteerde in Zierikzee De Middelburgse Vereniging voor Instrumentale Muziek heeft woens dagavond iu de Zierikzeese Concert zaal het eerste van een tweetal con certen gegeven, dat zij deze week in Zeeland verzorgt. Voor een ma tig bezette benedenzaal voerden de musici onder leiding van dirigent Jan Out een programma uit, dat aan het einde van de avond met een staande ovatie werd beloond. Daarmee had de Middelburgse orkestvereniging haar eerste volledige concert buiten de Zeeuwse hoofdstad gegeven. Een initiatief, waarvoor het idee werd geopperd, toen de musici het afgelo pen seizoen een studieweekend in het conferentieoord „De Koebel" te Burgh doorbrachten. Als soliste trad op de bekende pia niste Janine Dacosta, in liet eerste pianoconcert van Liszt. Het pro gramma werd geopend met de 104e symfonie van Haydn. In het eerste deel werd verder uitgevoerd Riccr- care van Hendrik Andriessen. Na de pauze oogstte Liszt's pianoconcert een ovationeel applaus, waarna de „Instrumentale" haar concert be ëindigde met Gounods balletmuziek uit „Faust". .Wij komen op dit concert nog nader terug. KAPITEIN C. TER POORTEN Benoeming aanvaard als hoofdinspecteur voor het brandweerwezen De directeur van liet Neder lands Loodswezen te Vlissingcn, kapitein ter zee C. ter Poorten, is met ingang van 16 augustus benoemd tot hoofdinspecteur voor het brandweerwezen, met als standplaats Den Haag. Als zijn opvolger is per 1 augustus a.s. benoemd de inspecteur van het Loodswezen te Rotterdam, de kapitein-luitenant ter zee J. A. van Beusekom. De heer Ter Poorten neemt bij het brandweerwezen de plaats in van de heer D. R. A. van Langen (gc- ncraal-majoor b.d. van het voorma lige K.N.I.L.), aan wie bij koninklijk besluit eervol ontslag werd verleend als hoofdinspecteur. Met het aanvaarden van deze be noeming besluit de heer Ter Poor ten zijn carrière bij dc Koninklijke Marine, waarbij hij verscheidene be langrijke functies 'bekleedde. Na het koninklijk instituut voor de marine in Willemsoord bezocht te hebben, volgde in 1927 zijn benoeming tot luitenant-tcr-zcc derde klas. In 1910 inmiddels bevorderd tot Hz. Ie klas werd hij (in Londen) be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in 1960, bij be vordering, tot Officier in deze orde. Hij maakte in de jaren '34-'35 cle legendarisch geworden reis met Hr. Ms. onderzeeboot „IC XVIII" mee en vervulde van '35 tot '45 diverse functies bij dc onderzeedienst, ra diodienst en verbindingsdienst in het Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 10. y vwvwwwwvwwvwww Dode na botsing bij 's-Heer-Arendskerke De 27-jarige Ylissingse vertegen woordiger M. C. de Rijke is woens dagavond omstreeks zeven uur om het leven gekomen, toen hij bij het inhalen met zijn auto op de helling van het viaduct onder 's-Heor- Arendskerke in frontale botsing kwam met een bestelwagen. Dc heer De Ilijke reed in dc richting Vlissïn gen. Kort na hot ongeval overleed hij in het ziekenhuis Sl.-Joanna to Goes aan zijn verwondingen. De bestuurder van de tegenligger, de heer A. R. uit 's-Heerenhoek, liep en kele lichte verwondingen en een shock op. Eij do botsing werden beide auto's ernstig beschadigd. Door de grote kracht raakte de bestelwagen van R. van de weg af en kwam in een vijf meter lager gelegen bermsloot te- j recht. De artsen A. J. Zonnevijllc uit 's-Heer-Arendskerke en P. K. de Haas uit Goes, verleenden eerste hulp. Beide gewonden werden naar bet ziekenhuis St.-Joanna overgebracht. De bestuurder van dc bestelwagen kon naar zijn woning terugkeren. DR. P. K. VAN DAALEN Benoeming per 1 juli (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 juli benoemd tot direc teur van de „Zeeuwse Muse umstichting", dr. P. K. van Daalen. thans wetenschappe lijk ambtenaar, verbonden aan het bureau van de rijks inspecteur voor Roerende Monumenten, afdeling mu sea, in Den Haag. Dr. Van Daalen (37) is bepaald geen vreemdeling in Zeeland. Zijn vader was Zeeuw, als student werkte hij in studentenwerkkam pen op Walcheren, als kunsthisto ricus werkte hij als onderdeel van de inventarisatie van de Neder landse Musea onder meer aan de beschrijving van de collectie Al ma Oakes in dc Schotse Hui zen in Vecre ..de charme van Veerc als havenstad is er voorlo pig al" cu bovendien kent hij vele Zeeuwse musea. Momenteel is hij betrokken bij de reorganisatie van de Oudheidskamer te Sluis. Hij schreef in het Zeeuws Tijdschrift een artikel over de musea van deze provincie. En hij zegt: „Il( vind het heerlijk om in Middel burg te gaan wonen. Zeeland heeft iets intiems, dat ik hier in Den Haag mis". Dr, Van Daalen is ongehuwd. Hij werd in 1924 te Bilthoven gebo ren. In 1951 slaagde hij voor het doctorale examen aan de rijks universiteit tc Utrecht, met als hoofdvak kunstgeschiedenis en als bijvakken archeologie en icono grafie. Hij werkte bij het Rijksmuseum KröHer-Mullcr en kwam ïn 1954 in diens»; van do Rijksdienst voor Roerende Monumenten, een naar bulten toe niet zo bekend insti tuut, dat vele taken vervult: het aanleggen van een documentatie over alle Nederlandse musea (gidsen, catalogi, etc.), het geven van adviezen in muscumaangclo- genheden, het inrichten van rei zende tentoonstellingen cn het be heer van ,,'s Rijks verspreide kunstvoorwerpen" dat wil zeg gen het distrbueren van kunst voorwerpen voor de aankleding van rijksgebouwen. Sinds de zo mer van 1959 workt hij op dc af deling musea van deze inspectie. De heer Van Daalen promoveer de in 1956 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift over „Nederlandse beeld houwers in dc 19e eeuw. „Het was een onderwerp waar van weinig bekend was. Ik wilde er wat aan doen, vóór nog meer gegevens voorgoed verdwe nen waren", zegt hij. Speciale hobby's in het vak kunstgeschie denis heeft hij niet: „Wel voel ik veel voor historie in het alge meen". Over het museum in Middelburg één der oudste musea van Ne derland zegt hij: „Ik moet daar alles opbouwen. IOr is heel veel goed werk belangeloos verricht. Het is gehuisvest in een prachtig huis, maar dit is verwaarloosd, er ligt geen vloerbedekking, er moet veel vernieuwd worden. Mijn eer ste taak zal moeten zijn, alles wat er is, te inventariseren. En nog daarvóór moet ik eerst een kan toor hebben. Pas vorig jaar kreeg het museum een telefoon en er is, geloof Ik, nog niet eens een schrijfmachine. Na de inventari satie zullen we hot museum naar moderne inzichten moeten inrich ten. De kostuums bijvoorbeeld moeten weg uit het daglicht, waarin ze verschieten. Men moet niet van me verwachten, dat ik al in september de eerste tentoon stelling kan openen. Maar dat er tentoonstellingen zullen komen, is wel zeker. Ik geloof, dat de his torie van Zeeland tot uiting moet komen in dit museum. Daarom ook moet iemand, die cr al zijn tijd aan kan geven, dit modern aanpakken. Dat is het waard. Ik ben erg blij met deze benoeming". KAPITEIN TER ZEE C. TER POOKTEN ....afscheid van marine toenmalige Nederlands-Indië, Colom bo en in Australië. In 1948 volgde zijn benoeming tot kapitein-luitenant ter zee en nadien was hij nog werkzaam als chef Ma rine Verbindingsman bij het minis terie van marine en na nog een reis naar Nieuw-Guinea van .1952 tot 1955 bij de N.A.V.O. in Parijs en in Fontainebleau. In 1952 werd de heer Ter Poorten benoemd tot kapitein ter-zee en 1 juli 1955 kwam hij als directeur van het Loodswezen naar Vlissïngen. Snel ingeburgerd In Zeeland was kolonel Ter Poor ten „snel ingeburgerd": hij deed zich kennen als een beminnelijk man en als een plichtsgetrouw functiona ris, wiens beleid veel waardering vond. In het maatschappelijk leven was hij o.m. geruime tijd voorzitter van de oudervereniging der rijks- h.b.s., lid van de adviescommissie der V.C. .Vlissingcn" en tot heden voorzitter van dc Rotary Club Mid- delburg-Vlissingen. Hervormd Terneuzen: tweede kerk en derde predikant De uitbreiding van Terneuzen cn dc daarmee samengaande groei van do Nederlandse hervormde gemeente heeft de kerkeraad doen besluiten een, derde predikantsplaats te vesti gen en tot dc bouw van een tweede kerkgebouw over te gaan. Men hoopt dat de derde predikant reeds volgend winterseizoen zijn werkzaamheden kan aanvangen. Voor de bouw van een tweede kerk is van de gemeente reeds een terrein in optie ontvangen, gelegen op dc hoek Koninginnelaan-Rembrandtlaan Hoewel de eerste stappen voor de bouw reeds werden gedaan, zal de verwezenlijking van het plan nog wel enige tijd op zich laten wach ten. in verband met de hoge kosten, die de restauratie van de Grote Kerk aan de Noordstraat met zich brengt. De kerkvoogdij heeft de hervormde inwoners van Terneuzen een aan trekkelijke folder toegestuurd, die op suggestieve wijze de aanpak van het kerkewerk illustreert. Men hoopt dan ook dat gezamenlijk de schou ders onder 't werk zullen worden ge zet. In de derde stad van Zeeland, waarvan het inwonertal snel naar de 17.000 gaat, blijkt de kerkelijke uit breiding dus gelijke tred te houden. Ook de Rooms-Katholieke Kerk zal binnen afzienbare tijd in tie omge ving van de Axelsestraat tot de bouw van ccn tweede kerkgebouw- overgaan. Voor verduistering auto 4 maanden onvoorwaardelijk Dc rechtbank te Middelburg heeft woensdag de Kloctingse havenarbei der J. de J. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden onvóorwaar- delijk en vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Nederlands genootschap tot reclassering. Op 29 april, van dit jaar had deze verdachte óp een tocht van zijn woonplaats naar Amsterdam een auto. die hij in Goes gehuurd had. verduisterd. Dc officier van justitie had een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden geëist. IETS WARMER Enkele zonnige perioden cn op cle meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Iets hogere middagtem- peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN i juni Zon np 4.25 Maan op 23.50 onder 20.50 onder 7.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2