PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOMINICAANSE DICTATOR-GENERAAL TRUJILL0 VERMOORD Twee presidenten, één mening over Berlijn Vlissingen hard op weg naar nieuw stadhuis Rusk komt vandaag niet naar Parijs I KENNEDY IN PARIJS ZESDUIZEND MAN POLITIE ÏN WENEN Vandaag.. Misbruik I Misbruik II 204e jaargang - no. 127 Iiagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395: Ter neuzen tel. 2116: Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. ARMOEDE BEDWONGEN DOOR VRIJHEIDSBEPERKING President Kennedy en zijn echtgeno te zijn woensdagochtend in Parijs aangekomen. Foto: op het vliegveld Orly waren president De Gaulle en president Kennedy reeds druk met elkaar in gesprek. Grote opschudding bracht gisteren in Parijs het bericht dat de dictator van de Dominicaanse republiek, generalissimus Rafael Trujillo, was vermoord. President Kennedy liet ogenblikkelijk de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, opbellen om hem mee te delen dat zijn komst naar Parijs, van daag, niet kon doorgaan. Rnsk moet in Washington de loop der gebeurtenissen op het zuidelijke continent van Amerika volgen. Terwijl in alle hoofdsteden wilde geruchten de ronde deden over de moord, die dinsdag zou zijn gepleegd, meldde een persbureau uit Caracas, dat men daar een radio-uitzending nit de Domini caanse republiek had opgevangen, waarin werd meegedeeld, dat alle berichten over de moord op „leugens" berusten. Trujillo zou in de loop van deze morgen een radiorede houden. Niette min bleef men sceptisch, omdat reizigers vertelden, dat het vliegveld Ciudad van de republiek zwaar werd bewaakt. Nie mand mocht het vliegveld verlaten. Even voor twaalf uur 's avonds werd echter officieel meegedeeld, dat Trujillo om het leven was gebracht. President Balaguer heeft negen dagen rouw afgekondigd, zo deelde de radio van de Dominicaanse re publiek mede. Over de aangekondigde radiotoespraak werd geen woord gerept. Opmerkelijk was dat de staf van de ambassade van de Dominicaanse re publiek in Parijs gisteren naar het moederland zou vliegen. Er waren op deze lijndienst verder geen passa giers, zodat de vlucht moest worden afgelast. De ambassade betaalde daarop alle zitplaatsen. Twee van de diplomaten zijn zoons van de ver moorde dictator. De .Verenigde. Staten hebben sinds vorig jaar augustus de betrekkingen met de 'Dominicaanse .republiek.-.ver broken, hoewel er nog 52.000 Ameri kanen wonen. Deze diplomatieke maatregel veroorzaakte gisteren, bij •het verkrijgen van inlichtingen, moeilijkheden. Laat op de avond zei de perschef van president Kennedy in Parijs dat hij niet twijfelde aan de mededeling van de moord. Hij wist mee te delen, via diplomatieke kanalen in Parijs te hebben vernomen, dat de toestand in de republiek „bijzonder gespannen is". Er zouden grote troepenconcen traties zijn waargenomen. JHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllip i OUD EN MODERN J VERVOER s De heer R. P. J. van de Mark H uit Woerden heeft gisteren van zijn huwelijksdag een zeer bijzondere gemaakt. Zijn bruid en hij werden in koetsen, be- :jl spannen met schimmels naar li het stadhuis gereden voor de H huwelijksvoltrekking. Na de receptie ging het echt- paar op de huwelijksreis. Zij M lieten zich met een helikopter van een, achter de woning van de heer Van de Mark gelegen, voetbalveld naar Schiphol fi brengen, waur ze de 'reis ver- volgden met een vliegtuig. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllilllllllllllllllllllll De leeftijdsgrens voor het kiesrecht is in Denemarken verlaagd tot 21 jaar. Alvorens de nieuwe kieswet werd aangenomen, demonstreerden jonge Denen in Kopenhagen bij 'toortslicht. Burgemeester Sigvard Munk ontving een delegatie ten stad- huize. De démonstratie eindigde in een dansfestijn. Helaas werd de re gen spelbreker. In de loop van de avond bereikten via; diverse Zuidamerikaanse pers bureaus vele berichten Europa, die deels de moordaanslag in twijfel trokken, maar andere telegram men meldden van een moord op één der Trujillo's. Het is namelijk zo, dat Rafael de dictator was, maar geen president. Dat was tot voor kort zijn broer Hector en er gingen geruchten dat deze het Terwijl de trein met premier Kroesj- tsjew door Tsjecho-SIowakije kruipt naar Bratislava (Breslau), waar de Russische regelingsleider tot vrijdag zal verblijven, wordt in Wenen de laatste hand gelegd aan de voorbe reiding van de ontmoeting tussen Kroesjtsjew en de Amerikaanse pre sident. Ongeveer 6000 man politie hebben speciale instructies gekregen voor de beveiliging van de Russische en Ame rikaanse delegaties. Behalve ge- uniformeerde politie en rechercheurs, wordt voor de bewaking van Kroesj- tsjew en Kennedy een speciale groep politiemanen gevormd. De Weense politie heeft tot voor enkele jaren ge leden grote ervaring opgedaan op het gebied van ontvoeringen en andere werkzaamheden van geheime dien sten. De specialisten van toen zullen de speciale bewakers van 3 en 4 juni zijn. De Weense politie heeft, waar het de bestrijding van spionnen, in triganten en smokkelaars betreft, een ongeëvenaarde ervaring. 0 Op een zolder 3n Chaumont in Oost- Frankrijk i3 eer, schilderij gevonden, d3t volgens een Parijse antiquair een Rubens is. Op het schilderij is Christus aan het kruis voor een koepel afgebeeld. voorwerp van een aanslag zou zijn j geweest. Dit bleek dus onjuist te j zijn. De 69-jarige Rafael Leonidas Trujil lo, de „weldoener" van de Domini caanse republiek, is dertig jaar aan de macht geweest, terwijl andere, minder stabiele, dictaturen in La- tijns-Amerika plaats maakten voor j min of meer democratische regimes, i Onder zijn bestuur bereikte het ver- j armde land een zekere graad van welstand, echter ten koste van de burgerrechten en vrijheden van de i bevolking. ARM GEZIN Rafael Trujillo was het derde kind in een arm gezin van elf kinderen. Hij begon zijn loopbaan als bedien de op een telegraafkantoor en trad tydeus de bezetting van het eiland door Amerikaanse mariniers toe tot de politie. In 1924, toen de bezetting' een einde nam, werd hij majoor. Vier jaar later werd hij benoemd i tot stafchef van het leger. In 1930. toen de president gevangen-zat. trok hij de macht aan zich. De daarop vol gende dertig jaar is de Dominicaanse republiek vrijwel het kroondomein van de generalissimus geweest. Hij verdeelde winstgevende bedrijven on der zijn familie, maar behield zelf de zout-, tabak- en bierhandel. Hij en een bijzonder groot aantal fami lieleden bezaten een derde van het voor landbouw geschikte land. ...is het 125 jaar geleden, dat bij koninklijk besluit conces sie werd verleend voor de aan leg van de eerste spoorlijn in ons land, die liep van Am sterdam naar Haarlem. DE GAULLE BEGROET KENNEDY Parijs „aan de voeten" van mevrouw Kennedy „Oli, maïs qu'elle est belle", verzuchtten de drommen Parij- zenaars op de luchthaven Orly, toen mevrouw Jacqueline Ken nedy uit het vliegtuig stapte, waarmee zij en president Ken nedy uit de V.S. waren aange komen voor een bezoek aan Frankrijk, dat het midden houdt tussen een staatsiebezoek en een werkbezoek. De Parijzenaars, die eenmaal wat sneller dan anderen enthousiast wor den bij de ontmoeting met een char mante vrouw, vonden het allesbehal ve aangenaam, dat mevrouw Ken nedy direct in een auto stapte die baar naar de ontvangstsalon bracht op het vliegveld, terwijl haar echt genoot en president De Gaulle de aankomstcermonïën verrichtten, zo als de inspectie van de erewacht. De klemtoon van het bezoek valt op „werk": de besprekingen tussen pre sident De Gaulle en president Ken nedy over tal van onderwerpen. Het eerste onderwerp: de kwestie Ber lijn, leverde reeds een verrassing op voor diplomatieke waarnemers. Het gesprek duurde slechts 35 minuten. Pierre Salinger, de perschef van Kennedy verklaarde naderhand, dat De Gaulle en Kennedy het volkomen met elkaar eens waren over de poli tiek die gevoerd moet worden in dit probleem. Dat kan volgens waarne mers alleen maar betekenen, dat Kennedy De Gaulle de verzekering heeft gegeven, dat de V.S. geen duimbreed zullen wijken door Rus sische druk. Reeds eerder was iu diplomatieke kringen enige bezorgbeïd -geweest, omdat werd aangenomen, dat de Britten geneigd zouden zijn „een klein beetje toe te geven" aan de druk Aan Kroes jtsjew inzake Berljjn en dat de Britten zouden hebben ge tracht de Amerikanen tot hun stand punt over te halen. Dat Is de Britten dus blijkbaar niet gelukt. De bespre king tussen Kennedy en De Gaulle over dit onderwerp had plaats vlak voor een lunch, die door president De Gaulle werd aangeboden. Intocht De intocht van de Amerikaanse gas ten in Parijs is volgens velen met groter enthousiasme door de Parij zenaars gadeslagen dan destijds de intocht van president Eisenhower. En omdat het Parijs was, is het niet mogelijk om uit te maken of dat nu komt doordat Frankrijk bijzondere waardering heeft voor de 44-jarige Amerikaanse president, of alleen maar extra enthousiast is omdat mevrouw Jacqueline Kennedy alles heeft wat alle kranten steeds hadden gezegd dat zij had: charme, smaak, allure, geest en zoveel meer dingen, die men in een vrouw wil bewonde ren. 9 In Panama, zijn zes personen wegens samenzwering tegen de regering gear resteerd. Tot hen behoort de atlete Ju dith Caballexo. Ook eat priester, Carlos Perez Herrera, zou in het komplot zijn burgelrjke rechtbanken te kunnen be- BIJ DE AANBESTEDING VAN NUMMER DRIE Van Grote Markt (1610) via Houtkade (1818) naar Nieuwe Markt (1963?) Vandaag wordt de bouw van Vlissingeiis nieuwe stadhuis aan besteed. Een belangrijke dag voor de Scheldestad, want het gaat hier om een gebeurtenis waarop reeds vele jaren wordt ge wacht. Zes aannemers zijn voor de onderhandse aanbesteding uitgenodigd. Het zal van hun inschrijvingsbedragen afhangen of het werk spoedig kan worden gegund. Daarna zal het onge veer anderhalf jaar duren voordat een gloednieuw en kapitaal bouwwerk aan de Nieuwe Markt kan worden betrokken. het toekomstige complex zal, als het voltooid is, representatief zijn vooi I een moderne stad, waar een grote j ontwikkeling voor de deur staal. Knellend. 3j> de laatste tien jaren heeft Vlissingen voortdurend kunnen spreken van een „knellend stad huisprobleem". Een probleem dat des te knellender werd naarma te „De Schelde" haar expansie wilde voortzetten en de groei van "het gemeentelijk apparaat te veel Als het zover is, zullen de Vlissing- sr; vroede vaderen voor dc derde maal van onderdak wisselen. In 1610 nam men zijn intrek in het bijzon der mooie bouwwerk aan de Grote Markt, in 1818 trok men naar het huidige pand aan de Houtkade en als aUes vlot verloopt is Vlissingen dus omstreeks eind 1963 aan zijn derde stadhuis toe. Het eerste ging in 1809 door toedoen van de Engelsen in vlammen op, het huidige pand zal moeten wijken voor de werf van „De Schelde" en werd voor de vertrekken van het statige patriciërshuis aan de Houtkade. Op 28 oktober 1955 kwam de ge meenteraad van Vlissingen in his torische zitting bijeen om tot de bouw van een nieuw stadhuis te be sluiten. Deze vergadering, die zich kenmerkte door een onverdeeld en thousiasme, werd wegens de belang rijkheid zelfs gefilmd. Toch zou het nog zes jaar moeten duren, voordat de aanbesteding zou kunnen wor den gehouden. Eerder hadden de raadsleden kunnen kennisnemen van de groots opgezette plannen voor de nieuwe trots van de Scheldestad en op 26 juli konden wij reeds schrij ven, dat de stadhuisplannen na on geveer een jaar bestedingsklaar zou den zijn. Daarna is er op het punt van stad huisbouw eigenlijk alleen nog maar teleurstelling uitgesproken over de gang van zaken. Hoewel liet pro ject een hoge mate van urgentie was toegekend, moest de uitvoering toch wijken voor woningbouw of bestedingsbeperking. Vragen over „liet nieuwe stadhuis" waren in de afgelopen jaren in menige raadsver gadering te horen en de stadhuis bouw-werd voortdurend als een der ftantli IK Een onzer lezers ergert zich zo meldt hij ons aan wat hij het ..misbruik" noemt van som mige historische pleinen in onze pro vincie. En als voorbeeld noemt hij de Markt van Middelburg, waar ijs karren en bakkramen te vinden zijn, plus wagens waar vis wordt ver kocht, terwijl voorts een levendige handel in souvenirs valt waar te nemen. Hij acht dit alles niet in overeenstemming met de waardig heid van een plein met een eigen sfeer, zoals dus de Middelburgse Markt. Vooral tegen de „eetkramen" heeft hij grote bezwaren. Waar het hier om schijnt te gaan is: hoe moet een plein in een oude stadskern worden ge bruikt zonder dat de sfeer verloren gaat. Dat is een kwestie, waar men in Middelburg zich inderdaad het hoofd over kan breken. Centraal op de Markt staat hier immers het oude stadhuis en dat bepaalt voor een niet gering deel het karakter van het plein. Er zal bij sommigen een neiging be staan zeker in een stad die in de oorlog een belang rijk deel van haar monumentenbezit heeft verloren om dit plein met het stadhuis als een „heilig gege ven" te beschouwen. En op grond daarvan zullen zij alles willen weren wat de Markt zou kunnen ontheili gen: tenten, kramen, ja zelfs het ge bruik van het plein als parkeer ruimte wordt door deze mensen als taboe beschouwd. Een dergelijke houding echter is niet reëel. Er moet worden bedacht, dat de Middelburgse Markt en het stad huis geen museumstukken zijn: het gaat hier om het centrum van de stad, waar vanouds drukte en ver tier is geweest. De Markt is een vitaal deel van het stadsplan, waar in het verleden handel werd en waar nog altijd handel wordt bedreven. Dagelijks blijkt het plein in het stads leven een onmisbare functie te be kleden. Gelukkig! Bij het zoeken naar evenwicht tussen eerbied voor het verleden (stadhuis) en de eisen van het heden (het gebruik thans) zullen die laatste dan ook naar onze stellige overtuiging héél zwaar moe ten wegen; tenslotte wil een stads- Elein een gebruikt „ding" zijn in et leven van alledag. Betekent dit laatste dat wij het niet ceus zijn met de opvattin gen van de hier geciteerde le zer? Wel in de conclusie, maar niét in de overwegingen. De, zijne berus ten op „eerbied voor het verleden", zo heeft hij ons uiteengezet. Maar wij geloven, dat inachtneming van redelijke hedendaagse normen be langrijker is. En die normen nu wor den zo menen wij althans nog wel eens vaak overschreden. Wan neer er af en toe een zure geur over de Markt hangt van bepaalde etenswaren, vermengd met een dui delijke bakwalm, dan is dat zulk een overschrijding. Maar dat heeft niets te maken met eerbied voor de his torie of de aanwezigheid van een middeleeuws stadhuis. De lucht is onfris, en dat is onaangenaam voor inwoners en bezoekers. Ziehier, waar het in de eerste plaats om gaat. In dit licht beschouwd (of moet hier staan: in deze geur bekeken?) kan er aan het gebruik van de Middel burgse Markt nog wel wat worden verbeterd. Er zijn overigens meer plaatsen in Zeeland, waar het ge bruik van pleinen en straten ordelij ker kon zijn. De actie „Opgeruimd staat netjes" behoort eigenlijk niet alleen een kwestie te zijn van het verwijderen van papieren, zakjes, e.d. maar ook van kwalijke luchtjes, uitzicht-belemmerende, tevens weinig fraaie kramen en wat dies meer zij. Een markt moet gebruikt worden, niet misbruikt. meest noodzakelijke werken geklas seerd. Bovenbedoeld stadhuisprobleem blijft dus nog even knellen, maar nu de aanbesteding hedenmorgen 11 uur wordt gehouden, is op vele haast traditionele vragen, een ant woord gegeven. Nadat het stadsbestuur en de ver schillende diensten hun intrek in het nieuwe gebouw zullen hebben ge nomen. zullen er misschien alleen nog vragen resteren over het lot van Houtkade 10-12. Aan „De Schelde" zal het niet liggen. „Het is voor ons alleen maar van belang dat men zo spoedig mogelijk tot de sloop over gaat", aldus deze maatschappij. Dat was in 1956 en omstreeks dezelfde tijd noemde de Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond, tijdens een vergadering in Middelburg, de sloop van dit pand een „onherstel baar verlies Vlissingen heeft iu de loop der eeuwen de nodige „stadhuïsperikc- len" gekend en het Vlissings stads bestuur is dan ook verschillende ma len van zetel verwisseld. Afgezien van enkele tijdelijke, onbelangrijke behuizingen begon het chapiter „Vlissiugse Stadhuizen" nu actu eler dan ooit in 1591, toen de be groting voor ecu nieuw stadhuis werd aangenomen. Tn dc „Geschiedkundige plaatsbe schrijvingen van Vlissingen". door H. P. Winkelman, wordt geschreven dat de stad, die na afschudding van het Spaanse juk, in aanzien en ver mogen toenam, besloot een nieuw stadhuis te bouwen. De heer Jaques Gillee was toen eerste burger van de Scheldestad en in 1591 besloot men een kapitaal pand te doen ver rijzen op de Grote Markt. Zie slot pag. 7 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1