Nieuwe woningwet instemmend door Tweede Kamer ontvangen KLANKBORD Oceaan geeft weinig van D.G8 terug DUITSE GEZANT PROBEERDE EICHMANN TE DWARSBOMEN ZUID-AFRIKA NU REPUBLIEK DONDERDAG 1 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MR. VAN AARTSEN GEEN UITSTEL C Enkp1<» «fo-pvaarrlioYl^n mot noi Sanering van stadswijken voor rekening van gemeenten (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich woensdag aan de vervulling van een om vangrijke taak gezet, waarvoor zij ettelijke vergaderdagen zal nodig hebben, namelijk de vaststelling van een nieuwe woningwet. De bespre king van een nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland en de vast stelling van een wet op de ruimtelijke ordening. Men begon met een debat over de woningwet. In het ontwerp is in de eerste plaats aandacht ge schonken aan de regeling van de financiële faciliteiten ten behoeve van de woningbouw. Het systeem van de voorschriften is vrijwel hetzelfde ge bleven, doch teneinde alle wettelijke bepalingen omtrent subsidiëring van de woningbouw in de woningwet samen te brengen zijn enkele bepalingen opgenomen omtrent de geldelijke steun aan particulieren, zowel ter be vordering van de woningbouw in het algemeen als ten behoeve van de bouw van eigen woningen. nend. Uit de oude woningwet zijn alle bepalingen gelicht op planolo gisch gebied. Dat noopte tot een om werking van die oude woningwet en tot een algehele herziening. Was men blijven wachten, dan zou de neiging zijn ontstaan er weinig of niets meer aan te doen, aldus de bewindsman, die verder verdedigde dat geen rege ling is opgeöomen ten aanzien van de woningproduktie en dat de wo ningtelling wordt geregeld bij alge mene maatregel van bestuur en niet bij de wet. De voorschriften omtrent de inhoud van gemeentelijke bouwverordenin gen zijn uitgebreid onder meer met bepalingen omtrent bouwwerken die geen gebouwen zijn, bijvoorbeeld hoogspanningsleidingen en kunstwer ken, behorend bij wegen of kanalen. Voorts is de mogelijkheid geopend, dat de gemeenteraden bij algemene maatregel van bestuur worden ver plicht ten aanzien van geluidswering en leidingen voorschriften in de bouwverordeningen op te nemen. Omtrent de inhoud van deze voor schriften kunnen dan ook van rijks wege algemene regelen worden ge steld. Tevens wordt het mogelijk dat voor de toepassing van bijzondere bouwsystemen vrijstelling van de voorschriften van de bouwverorde ning wordt gegeven. Nieuwe wet nodig De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, beantwoordde de vraag of het niet verstandig zou zijn om nu niet met een nieuwe woningwet te komen, maar normale omstandigheden op de woningmarkt af te wachten, ontken- Bijna 700 doden op Memorial Day Tussen vrijdagmiddag zes uur en dinsdag middernacht, het lange weekeinde voor „memorial day" in de Verenigde Staten, zijn in Ameri ka bij verkeersongelukken 468 men sen om het leven gekomen een nieuw record. Door verdrinking, vliegtuigongeluk ken en andere ongevallen, kwamen 209 mensen om het leven. In 1958 vielen in het lange weekein de waarin Amerika zijn doden her denkt, 371 doden in het verkeer. Sahara moeilijk punt in Evian Ridha Malek, de woordvoerder van de Algerijnse afvaardiging verklaar de woensdag in Gcnéve dat de Alge rijnen het Franse standpunt over de Sahara hadden verworpen. Hij lichtte toe dat de Algerijnen er van uitgaan dat het recht tot zelf beschikking voor geheel Algerije, met inbegrip van de Sahara, moet gelden. Het punt werd aan de orde gesteld door Louis Joxe, de leider der Franse delegatie. Van welingelichte confe rentiezijde wordt vernomen dat hij probeerde de Algerijnen ervan te overtuigen dat de Sahara en de bo demschatten (olie), die daarin wor den gevonden, geen onoplosbaar waagstuk vormden en dat dit punt geen belemmering behoefde te zijn om tot een bestand in Algerije te ge raken. Vrachtvaarder Mariekerk in moeilijkheden De 7638 brt. metende Nederlandse vrachtvaarder „Mariekerk", eigen dom van de Vereenigde Nederland- sehe Scheepvaart Maatschappij in Rotterdam, is woensdagmiddag in het Kanaal in moeilijkheden geraakt. Het schip is vastgelopen op de Var- nebank, tussen Dover en Dungeness. De kapitein heeft om half zes om sleepbootassistentie gevraagd. De „Burgemeester van Dammen", en de „Noordzee" van L. Smit Co. zijn daarop onmiddellijk uitgevaren, res pectievelijk van Zeebrugge en Hoek van Holland. Zij kunnen de „Marie kerk" vandaag bereiken. De vrachtvaarder is uit Rotterdam vertrokken met bestemming Bombay. Geen Oosteuropese topconferentie Een woordvoerder van het Tjecho- Siowaakse ministerie van buitenland se zaken heeft met klem berichten tegengesproken, ais zou vóór de be sprekingen tussen Kroesjtsjew en Kennedy tijdens het komende week einde. een topconferentie van de Oosteuropese landen worden gehou den. MARITIEM MISVERSTAND. Op de belangstellende vraag dezer dagen van de havenmeesteren van Dorset in Engeland, waarom het 351 ton metende Nederlandse schip „Caribia" uit Groningen zo vrolijk over de he le lengte was gepavoiseerd, ant woordde een lid van de bemanning dat juist de was te drogen was ge hangen. Enkele afgevaardigden, met name de heren Schuitemaker, Beernink en Aantjes hadden graag gezien dat in de wet was uitgedrukt dat de parti culiere bouw de normale bouw is en dat vervolgens de bouw door woning bouwcorporaties komt en ten slotte die door de gemeenten. Minister Van Aartsen betoogde dat deze volgorde in de praktijk in acht wordt geno men en dat de wettelijke formulerin gen niet in strijd zijn met die volg orde. Daarom achtte hij het onnodig haar uitdrukkelijk in de wet te ver melden. Onnodig noemde hij het in de wet op te nemen dat de gemeenten de be voegdheid bezitten om het ingebruik- nemen van ontruimde onbewoonbaar verklaarde woningen zonder vergun ning te verbieden. Hij verzette zich ertegen de welstandseisen in de ge meentelijke bouwverordeningen ook toepasselijk te verklaren op bruggen, televisiemasten en soortgelijke bouw werken die geen gebouwen zijn in de zin der wet die worden opgericht door de overheid. De gelden voor de sanering van stads wijken behoren in de eerste plaats te worden betaald door de gemeente, zo vond de minister. Pas als de kosten zeer hoog zijn, zou het rijk kunnen bijspringen, maar de steun van het rijk is niet primair, zoals een enkele afgevaardigde verlangde. HET HONGAARSE JODENDRAMA Dodenmars van Boedapest binnenkort aan de orde Opnieuw is in het proces tegen Eicli- mann de persoonlijke bemoeienis van verdachte met het lot van de joden ter sprake gekomen. En opnieuw werd er bewijsmateriaal overgelegd: een telegram, door de Duitse am bassadeur in Boedapest, Veescn- mayer, aan Ribbentrop gezonden. Uit dit telegram blijkt dat Eicli- mann voornemens was een door Hit ler goedgekeurde vlucht van 41.000 joden te dwarsbomen. Hitler had erin toegestemd 41.000 joden uit të leveren aan Zwitserland. Zij zouden emigreren naar Palestina. De Hongaarse regering zou, als deze emigratie Hitiers toestemming had gekregen, zich niet hebben verzet te gen deportatie van de overige 250.000 Hongaarse joden naar de vernieti gingskampen. Veesenmayer was van het plan op de hoogte. Toen hij hoorde dat Eich- mann het plan had opgevat zich rechtstreeks tot Hitier te wenden, met een voorstel dat deze Hitier tot andere inzichten zou brengen, schreef hij een memorandum aan Ribbentrop, de Duitse minister van buitenlandse zaken. Biologisch materiaal Hij rapporteerde dat Eiclunaun voor nemens was de joden, die op de no minatie stonden om via Zwitserland te emigreren, „als de bliksem" te de porteren. En mocht hij er niet in slagen deze joden op tijd te depor teren, dan zou hij middelen verzin nen om hun reis naar Zwitserland, desnoods nog op Frans gebied, te verhinderen. Ruim 800 Zeeuwse C.P.B. en C.B.T. B.-ers waren woensdag naar Kort- gene gekomen voor de jaarlijkse al gemene vergadering met hierop vol gend een toogdag, die in een reusach tige tent op het zogenaamde Kaai- vaat te Kortgene werd gehouden. (Foto P.Z.C.) Want de 41.000 joden In kwestie wa ren volgens Eichmann „waardevol biologisch materiaal, zeer veel oude Zionisten wier emigratie naar Pales tina volstrekt ongewenst zou zijn". Voorts rapporteerde Veesenmayer dat Eichmann de evacuatie van aan gewezen joden uit Boedapest wel zou vertragen, met het doel het meren deel van deze joden in de gaskamers te hebben tegen de tijd dat op hun transport naar Zwitserland zou wor den aangedrongen. Verder wilde Eichmann proberen van het Hon gaarse ministerie van binnenlandse zaken een afwijzing te verkrijgen van een Zwitsers verzoek om mede werking. Dit memorandum verzond Veesen mayer op 25 juli 1944. Veertien da gen daarvoor had hij Von Ribben trop gemeld dat Eichmann tot die datum reeds 437.402 joden had laten wegvoeren. „Alleen Boedapest blijft nog over", schreef Veesenmayer. Eichmann heeft voor de joden uit Boedapest een „dodenmars" georga niseerd. De rechtbank is daar woens dag niet aan toe gekomen, maar al les wees erop dat dit onderwerp bin nenkort aan de orde komt. Het Wereldgebeuren Vijfdaagse voor de zeevaart De Vereniging van Nederlandse koop- vaardij-officieren acht het wenselijk dat per 1 juli a.s. voor de zeevaren den een zodanige regeling zal worden getroffen dat in plaats van, zoals thans, één dag voor .elke zondag op zee waar een 56-urige werkweek geldt anderhalve dag verlof aan zeevarenden zal worden toegekend. Dit als voorlopige maatregel in af wachting van de komende onderhan delingen in de tweede helft van dit jaar over de nieuwe c.a.o.'s. De ver eniging deelt dit mee in een brief aan de organisaties en bedrijven, die par tij zijn bij het georganiseerd overleg in de zeevaart. Het geschutsalvo dat woensdagoch tend over Pretoria, de administratie ve hoofdstad van Zuid-Afrika don derde, markeerde de inauguratie van Zuid-Af rika als republiek en de ver breking van een 155 jaar oude scha kel met Engeland. Om 10.15 uur plaatselijke tijd werd Charles R. Swart, de laatste Zuid- afrikaanse gouverneur-generaal van koningin Elizabeth n, geïnaugureerd als de eerste president van Zuid-Afri- ka. Officieel was Zuid-Afrika al om middernacht een republiek geworden, doch de beëdiging van Swart maakte de handeling definitief. Alle banden met het Britse Gemenebest zijn thans verbroken. In geheel Zuïd-Afrika beierden gis teren de kerkklokken, om van deze zegepraal van het nationalisme der Afrikaanders mededeling te doen. Derde journalist wegens spionage gearresteerd In West-Duitsland is woensdag een derde journalist, die correspondent was van het Oostduitse persbureau A.D.N., wegens spionage gearres teerd. Evenals de journalisten Peter Hinter- holzer en Ludwig Delhees, die dins dag zijn aangehouden, is hij beschul digd van spionage voor een commu nistische mogendheid. Tot dusver is alleen zijn achternaam, Girnth, be kend. Hij werd gearresteerd in Noordrijnland-Westfalen, vermoede lijk in of dichtbij Bonn. 1 juni, een magische datum in het brein van de hengelaar. Langs de Amsterdamse Bosbaan, hebben de eerste liefhebbers zich al van een goed stekkieverzekerd. Indonesië trekt olieconcessies in De waarnemend president van Indo nesië, ïr. Djoeanda, heeft op een mas sabijeenkomst in Pakanbaroe ge zegd, dat de regering van plan is alle olie-concessies die in het verle den aan buitenlandse oliemaatschap pijen verleend werden, in te trekken, zo meldt „Antara". De regering wil de ontwikkeling van de olie-indus- trïe en de olieverkopen in binnen- en buitenland in eigen hand nemen, aldus Djoeanda. Hij voegde hieraan toe dat dit slechts een onderdeel is van de maatregelen die de regering overweegt. Wij wil len niet dat de oude tijd terugkeert toen de rijkdom geconcentreerd was in de handen van een kleine groep, toen zogenaamde nationale onderne mingen samenwerkten met buiten lands kapitaal met het resultaat dat enkele personen snel rijk werden, terwijl de grote massa over het al gemeen in armoede leefde. Motorrijder omgekomen Gistermiddag omstreeks kwart voor één is de 24-jarige motorrijder N. Os kam uit IJsselstein in de buurtschap Achtersloot nabij deze gemeente met zijn motorrijwiel in volle vaart fron taal tegen een bestelauto van de Pro vinciale Utrechtse Elektriciteits maatschappij gebotst. Hij werd daar bij zo zwaar gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis te Utrecht is overleden. OORZAAK RAMP ONBEKEND Explosie moet hevig zijn geweest De deskundigen die de ramp met de DC-8 „Fridtjof Nansen" onderzoeken, hebben nog geen enkele veronderstel ling omtrent de oorzaak van het ge beuren dat dinsdag voor de Portu gese kust de levens van 62 mensen eiste. Aan het strand van Caparica is een bewakingsdienst ingesteld. Portugese soldaten, politiemannen en douaniers lopen dag en nacht langs de vloedlijn om te zoeken naar wraakstukken of stoffelijke resten die de oceaan aan land spoelt. Maar de oogst is bitter en één van de strandwakers zei woensdag: „Te oordelen naar de klei ne stukken die zijn aangespoeld moet de ontploffing zeer hevig zijn ge weest". Helikopters hebben boven zee ge speurd naar sporen van het wrak. De Portugees-Nederlandse commissie van onderzoek heeft de bandopname beluisterd, die automatisch is gemaakt van de berichtenwisseling tussen de verongelukte K.L.M. DC-8 en de verkeerstoren van het vliegveld van Lissabon. Maar de helikopters hebben niets gevonden en de com missie van onderzoek heeft geen en kele conclusie kunnen trekken. Uiterst kort De Portugezen die zijn ingescha keld bij het onderzoek, zien maar twee mogelijkheden. Of de DC-8 is tijdens de vlucht geëxplodeerd, of de K.L.M.-maehine is met grote snelheid tegen het wateroppervlak geslagen en uiteen gesprongen. In beide gevallen is de explosie zeer hevig. Een noodlanding op zee is een moge lijkheid die men niet meer handhaaft, al was het slechts omdat in de tijd tussen het optreden van de noodtoe stand en de landing op zee, noodsig nalen hadden kunnen worden uitge zonden. Alles wijst erop, dat de ramp zich in uiterst korte tijd heeft vol trokken, aldus een Portugese lucht- vaartdeskundige. Wat stukken aluminium, stukken bc- kledingsmateriaal, een reep uit de vliegtuighuid. de gruwzame resten van enkele mensen en het vrij gave I lijkje van een jongetje zijn alle „stil- le getuigen" die tot dusver aan land zijn gespoeld. Zeewier ligt tussen de pathetische hoopjes die de strandwa- kers hebben gemaakt, van wat zij uit het water konden halen. Telegram voor postduivenhouder De postkantoorhouder van het bij Wenen gelegen dorpje Grlllen- berg keek enkele dagen gele den vreemd op. toen hij een telegram uit Amerika moest opnemen, af komstig van Het Witte Huis. Nog vreemder keek de chef van het een manszaakje. toen het telegram was gericht aan één van zijn dorpelin gen, Franz Büb. die hij nu niet be paald vanwege adel of presidentiële connecties met de residentie van de Amerikaanse president in verband bracht. „Ik zou je graag willen zien. Bel me asjeblieft op via de directe telefoonverbinding van de Ameri kaanse legatie in Wenen, mevrouw Kennedy, Het Witte Huis. Washing ton". was de tekst van dit voor de postmeester vreemde telegram. Hij haastte zich het schrijven naar de hut. diep in de Grillenberg omrin gende bossen te brengen, waar Büb. een 42-jarige vrijgezel, zijn tijd doorbrengt met naar de vogels te luisteren, postduiven fokt en zo nu en dan voor zijn genoegen schildert. Büb is niet gewend een postbode op bezoek te krijgen. Zijn huis heeft niet alleen geen telefoon, noch elek triciteit, maar Büb correspondeert slechts via zijn duiven. Dat heeft mevrouw Kennedy beslist niet gewe ten. Hoewel een postduif uit Wash ington naar Wenen tot de onmoge lijkheden behoort. Gistermorgen is Büb naar Wenen gegaan om televisie te zien bij één van zijn kennissen. Uit de Franse hoofdstad werd een reporta ge gegeven van de aankomst van de Amerikaanse president op Europese bodem. Büb zag hoe Kennedy wat zenuwachtig door zijn haar streek bij het oog-in-oog staan met de machtige man van Frankrijk, maar hoe hij moed vatte bij het zien van de gracieuze begroeting van zijn vrouw door Charles de Gaulle. Terwijl de beide presidenten zich gisteren voorbereidden op de topcon ferentie in Wenen, maakten de beide presidentiële dames enkele tochtjes. Het aandeel van mevrouw Kennedy zal gering zijn bij het komende top- gesprek. Tijdens de verkiezingscam pagne van haar man hield zij specia le koffie-uurtjes voor de kiezers. In Wenen behoeft zij Kroesjtsjew geen koffie aan te bieden, al zou het nog zo'n lekker Cubaans merk zijn. Zoveel te meer tijd zal zij hebben om Franz Büb op te zoeken. Gedurende twintig jaren woon de deze in Amerika. Kort na de tweede wereldoorlog exposeerde hij enkele van zijn schilderijen in Palm Beach. Ook de familie Kennedy kwam een kijkje nemen. Zij kochten enkele van zijn doeken en nodigden hem thuis uit.' Toen de jonge senator Kennedy in het huwelijk trad met Jacqueline Bouvier, was Büb één van de bruiloftsgasten. Büb liet zich bewonderend uit over de bruid. De bruidegom de toekomstige presi dent zei: „Maak maar een portret van haar". Het resultaat was een schilderij waarop Jackie staat afge beeld in een oranje pantalon en een rose blouse. Daarna kwamen nog zes schilderijen van Büb in de kamers van de jonge Kennedy's. „Zij was een reuze model en ze begreep veel van de schilderkunst", vertelde dezer dagen de schilder aan de telegram- brenger. Blijkbaar is een beroepsge heim erg moeilijk te bewaren, want al heel gauw daarna wist men in Grillenberg van de boodschap van mevrouw Kennedy. Een van de 336 Grillenbergers zou dus de eerste vrouw van Amerika ontmoeten en daarop is men daar allemaal toch wel een beetje trots. Al is en blijft Büb een vreemde Amerikaan, die pas drie jaar geleden in Grillenberg kwam wonen en alleen wat planken voor een hut meebracht. Zelfs de postdirecteur is blij, al doet Büb hem met de postduiven een beetje concurrentie aan. De schilder heeft gezegd dat hij en mevrouw Kennedy het best eens zullen worden over de schilderkunst. Of haar man en de Kremlin-heerser daar ook zo vast van overtuigd zijn, daarover zal nie mand zo met stelligheid spreken. Echtpaar gedood op rijksweg 4a Op de drukke Rijksweg 4a Rotter dam- Ypenburg- Amsterdam) onder Roelofarendsveen (gemeente Alke- made) heeft zich woensdag een ver keersongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn te betreuren. In de richting Amsterdam reed. naar getuigen verklaarden, met grote snelheid, jhr. J. Six van Hillegom (70) uit Amsterdam. Door nog on bekende oorzaak is de door hem be stuurde wagen plotseling gaan slin geren en kwam de auto tenslotte in een sloot terecht. Jhr. Six en zijn echtgenote, die 69 jaar oud was. wer den beiden uit de wagen geslingerd. Jhr. Six van Hillegom was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw overleed enige tijd later aan de opgelopen verwondingen. Jhr. Six was president-directeur van de Amstelbrouwerij, commissaris van diverse hotels en maatschappijen en voorzitter van de Amsterdamse JACKIE KENNEDY ...op bezoek bij hutbewoner... Onderzoek in zaak Globke gesloten Het onderzoek in de activiteiten van dr. Hans, Globke tijdens het nazi bewind. is gestaakt wegens gebrek aan bewijsmateriaal, aldus is in Bonn vernomen. Het Duitse ministerie van justitie deelde mee, dat er geen bewijzen waren gevonden door de onderzoe kers van het ministerie, die konden aantonen, dat beschuldigingen, dat Globke indertijd contact had onder houden met Eichmann inzake de vervolging van de joden, juist wa ren. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat er opnieuw een onderzoek zou worden ingesteld tegen d« man die de actie tegen dr. Globke heeft ingezet. Deze man is de Berlijnse advocaat Max Merten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17