Voltrekking van doodvonnis was publieke vermakelijkheid PALADIJN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer g~ eventjes Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes DONDERDAG 1 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 DE GALG VAN MIDDELBURG De misdadigers straffen en de anderen afschrikken Van ouds wordt de wetsover treder gestraft. Thans uitslui tend door betaling van boete of opsluiting voor korte of lange tijd. Vroeger meende men meer succes te hebben met lichame lijke straffen. De doodstraf ge schiedde door onthoofding, op hangen of wurgen. Zo gevan gen zo gehangen, m.a.w. de mis dadiger werd spoedig gestraft. Langdurige hechtenis gaf maar kosten, last en ongemak. Alle lichamelijke straffen werden volti'okken door de beul, die boven zijn vast salaris voor elke uitoefe ning: extra betaald werd. De terechtstellingen geschiedden te Middelburg op de Grote Markt voor de pui van het stadhuis. Zij moesten niet alleen dienen als straf voor de misdadiger, maar ook tot afschrik king van anderen. In de nacht te vo ren werd het schavot opgericht. Een verkleinde namaak is in het mu seum te zien. De terechtstellingen le ken bijna op publieke vermakelijkhe den, daar zij bijzonder veel volk trok ken. Lange tijd voor de voltrekking van het vonnis stond de Grote Markt vol kijkers. Sommige waren op de naburige daken geklommen om aires beter te kunnen zien. Achter de ramen ston den ook veel toeschouwers. Als van ouds was het publiek tuk op sensa tie, hoe griezelig het ook was- Na de terechtstelling werden de lijken ver voerd naar het galgeveld, waar ze lange lijd aan de galg bleven han gen. De plaats Op vele platen in de kroniek van Smallegange is te zien, dat elke stad zijn eigen galg had, al had zij niet altijd een eigen beul. Meestal werd dezegehuurd uit een naburige stad. De plaats, waar de galg gestaan hééft is niet altijd meer niet juist heid aan te wijzen. Enkele plaatselij ke namen herinneren nog aan haar vroeger bestaan. Tc Zierikzee is de Galgenpolder, te Kortgene de Galgen- dijk, te Veëre de Galgcnnolle. Van hot dorp Koudekerke loopt de Galgen-' weg naar de duinen, waar de galg van Vlissingen heeft gestaan. In dit artikel zullen wij het voorna melijk hebben over de galg van Mid delburg, die in de loop der tijden op verschillende plaatsen heeft gestaan. Het galgemaal Voordat de executie werd voltrokken werd in sommige steden eerst het galgemaal gehouden. Aan de ver-, oordeelde werd de keus gegeven, wel ke spijzen hij voor zijn terechtstel ling wilde gebruiken, al zal de lust tot zijn lievelingspijs wel niet groot e«n licht, geurio sigaartje roken. .EVENTJES' n PALADIJN Van .Eventjes' eventjes rustig genieten. Per doosje van 20* zijn geweest. De personen, die door hun ambt inct 't pi'oces in betrek king stonden, zaten mede aan de maaltijd. De baljuw zat aan de rech terkant en de predikant aan de lin kerkant van de veroordeelde- Soms werd enig publiek toegelaten, dat door nieuwsgierigheid gedreven, gaarne het nuttigen van de treur- maaltijd aanzag en onderling zich niet van spotternij onthield, (galge humor). Van een afscheidsmaal spreekt men schertsend wel eens van een galgemaal. Het rad De galg bestond uit twéé in de grond geplaatste palen, die van boven met een dwarsbalk waren verbonden. Hieraan werden de lijken met een ketting opgehangen. Naast de galg stond nog eén zware paal met daar op een houten rad. Was de veroordeelde, knielend en ge blinddoekt op het schavot voor het stadhuis onthoofd, dan werd zijn do de lichaam op het houten rad gebon den. Het boveneind van de paal was tot een punt toegespitst, waarop het hoofd werd geplaatst. Ook de licha men van de vrouwen, die gewurgd waren, werden op het rad gebonden. De uitdrukking: opgroeien voor galg en rad is nu wel duidelijk. De lijken moesten op het galgeveld door de „injuriën der lucht en het gevogelte des hemels" worden verteerd, zoals de doodvonnissen luidden. De galg van Middelburg heeft op verschillende plaatsen gestaan. H- M. Kesteloo vermeldt in zijn beschrij ving van de stadsrekeningen van Middelburg, dat er in de oudst aan wezige rekeningen (1365) reeds spra ke is van een galg zonder echter de plaats aan te wijzen waar zij stond. Denkelijk was dat buiten de Noord- dampoort. In 1469 werd een galg op een schor tegen de Zuid-Arnedijk opgesteld, goed zichtbaar ook voor allen die per schip naar de stad voeren. De stad liet in 1601 een nieuwe galg maken op het Stroodijkje, thans Zaagmoiendijlc geheten. 'De oude galg was versleten, ook was de weg er heen vooral des winters slecht te berijden. Hadden dé lijken enige tijd gehan gen, dan werden zij dicht bij begraven, niet met het aangezicht naar het oosten, zoals gebruikelijk op het kerkhof, maar naar het noorden. Bij latere afgravingen aan de oude Arnedijlc zijn wel mensenbeenderen gevonden, zelfs een stuk ketting, dat in een strop halswervels omvatte. Procedure Arnemuiden protesteerde tegen het plaatsen van de galg bij de Zaagmo- lendijk, bewerende dat het schor aan Arnemuiden behoorde. Arnemuiden liet zelfs eigenmachtig de opbouw afbreken. Begrijpelijk werd het een procedure. Beide steden zonden een procureur en een advocaat naar Den Haag- Arnemuiden verloor ten laat ste het proces en moest alle onkos ten zijnde f 2052.57',4 betalen. De op bouw van de nieuwe galg kostte f 1801,62 Voor die tijd tamelijk hoge bedragen. Middelburg deed het beter dan eer tijds Leeuwarden. Deze stad meende een geheel nieuwe galg niet te kun nen betalen. Daarom werd de oude maar wat op gelapt. Toen eens een veroordeelde werd opgehangen, brak de galg. Van daar worden de Leeuwardenaren ..Galgelappers" genoemd. De Middelburgse galg is bij dé Zaag moiendijlc blijven staan tot het jaar 1738. Toen uitbreiding van de hout zaagmolens nodig was werd de galg verplaatst naar de zuidzijde der ha ven dieh bij de Welzingse polder, des tijds een jcuip" tussen de zeedijk van de polder Walcheren en de trék- dijk langs de vaart van Welzinge. Bouwland Dé galg is daar blijven staan tot het jaar 1810. Voor de laatste maal dééd zij dienst op 20 september 1802, tóén er twee lijken werden opgehangen, namelijk dat van Jan Catoeri en Francis Mesters, twee beruchte in brekers en rovers. Tevoren waren de ze rovers op de Grote Markt te Mid delburg opgehangen en daarna wér den hun lijken naar het galgeveld gebracht Na 1802 zijn nog verschil lende doodvonnissen voltrokken, doch de lijken werden toen niet meer haar het galgeveld bij de Welzingse pol der gebracht. Desverlangcl werden de lijken aan de familie afgegeven of op het hoge bolwerk achter het tegenwoordige ziekenhuis begraven. Meermalen ook werden de ter dood veroordeelden door de koning begenadigd en werd hun vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. Het terrein, waar de galg van Mid delburg gestaan heeft, bleef lange tijd bekend als liet galgeveld. Na dat in 1840 de Mortierepoldcr was bedijkt 1$ het veld een perceel bouw land geworden, en het is thans ïiiet gemakkelijk nicer do juiste plaats van liet galgeveld aaii to wijzen. Ailr*rlr.nn? 1 Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Bisfcie (20 et) I Parlementsleden naar Nederlandse Antillen j De vaste Tweede-Kamercommissie voor de betrekkingen met Suriname 'en dd Nederlandse Antillen Iiecft èen uitnodiging aanvaard 0111 een delega- I tie af te vaardigen voor een bezoek aan de Nederlandse Antillen 0111- streek» half juli. De delegatieleden zijn de heren Berk- I houwer. De Kort. Meulink, Nederhötst I en Diepenhorst. De griffier, mr, Sche pel zal de delegatie begeleiden. g Uit goede bron in Parijs is vernomen, I dat in Moskou een jiddiscli tijdschrift .zal I verschijnen getiteld „Sowjet-vaderland". I Dit zou de eerste publikalie zijn sir.ds I 1943, toen Stalin .alle uitingen van de jid- I dische cultuur verbood. LEZERS SCHRIJVEN Wegwijzers op Walcheren Als oud-Middelburger had ik het ge- noegen de pinksterdagen in mijn ge- boorteplaats door te brengen. Natuurlijk bleef het niet bij Middel burg alleen, maar kwam daar ook J een tochtje ovèr Walcheren bij. De mooie B-wegén (m.i. net een me- tertje te smal) dwars over het ei land voerden mij naar ja waarheen eigenlijk, want hoe mooi ik deze wegen ook vond, een j wegwijzer of iets wat daar op lijkt j kon ik niet bespeuren. Van mijn voornemen om van West- duin dwars over hét eiland vlug even naar Oostkapèllè te rijden, kwam dan ook niet veel tèrccht. Ik raakte min of meer verdwaald totdat ik na veel rondrijden eindelijk op èen hoofdweg en voor mij bekènd terrein kwam, waar een grote A.NW-B,- wegwijzer mij dé weg weéS naai' Aagtckerke. Welke instantie en/of personen moé- tën hier het initiatief nemén het mooie eiland Walcheren van wegwij zers, b.v. in de vorm van paddestoe len, te voorzien Dergelijke onmisbare hulpmiddelen treft men toch in het gehele land aan. In dit opzicht is Zeeland èen uitzondering, terwijl de bezoekers van Zeeland er dooi- middel van èen groot bord op attent worden gé- maakt dat zé „Zeeland" binnenrij- den. hetgeen in geen enkele andere provincie het geval is. Dit is dus ook j' een uitzondering, en m.i. een zeer goede, dié door toeristen zeker op prijs zal worden gesteld. Maar met wegwijzers óp Walcheren en mis- schïcn nog in andere gedeelten van Zeeland --- kunnen de Zeeuwèn hén echter nog veel meer van dienst j zijn. Daar ben ik van overtuigd. Bevél-wijk. 2 juni Vlissingèn Terneuzén Hanswcert Zierikzee Wemeldinge W. Nijsen. HOOG EN LAAG WATER -f- nap -4- ttap - nap uur meter uur meter uur meter 3.55 2.34 16.14 2.22 10.20 2.03 4.25 5.13 5.32 5.53 2.48 2.54 1.69 2 00 16.47 17.33 17.47 18.15 2.36 2.45 1.52 1.83 10.53 11.27 11.02 11.25 2.33 1.57 1.80 -- nap uur meter 22.52 2.19 23.26 2.35 23.25 23.49 1.75 6 DAGEN EN 2 AVONDEN MEUBELEN KIJKEN rcraandag Ndinsdajjj/ woensdag donderdag vrijdag zaterdag IN BOUMAN's FABRIEKST00NZALEN isf I 2 3 Rotterdam: IJsselmondselaan |75 (Kralingseveer) .mèi /-\T uuk /19-22 UURN. ynei juni juni juni - Amsterdam: W. Leevendstr. 30 (bij station Sloterdijk) /4-v UUK\ X-\ t uuV Mt UUR 9-17 UUR 19-22 UUR 9-17 UUR 1802. „Naast de grote ziek- teplageh eisten ook de re gelmatig terugkerende ra dio-actieve stormen hun tol. Met tomeloos geweld blies hun dodelijke reuzen-adem over de wereld en alles wat nog niet aangetast was, leek ten dode opgeschre ven. Het leven ging ech ter voort en zekere anti stoffen in het ménselijk li chaam begonnen er vooral bij de jongeren voor te zorgen, dat zij een zeke re graad van immuniteit verkregen tegen de nood lottige uitwerking van de stormen. Toch voorspelden de meteorologen dat het nog vele tientallen jaren zou duren aleer de atmosfeer zijn vroegere samenstel ling zou terugkrijgen.' Onweerstaanbaar als het leven nu eenmaal is, begonnen de meest energieke mannen aan de herorganisatie van hun „verstoorde mierennest" en weldra ver rezen de nieuwe gemeenschappen uit het puin der voormalige woonplaatsen. De zwaarst ge troffen steden echter liet men links liggen om elders te beginnen met de bouw van super- koepelsteden, die ook een veilige bescherming zouden bieden tegen de gevreesde stormen". De „Trooping the Colourdie wordt, gehouden ter gelegenheid van de of ficiële verjaardag van de Engelse koningin, zal 10 juni plaatsvindén. Voor de militairen, die hierbij inge deeld zijn, is een inspannende tijd van een aaneenschakeling van exer citie aangebroken. In Londen wordt grondig gerepeteerd. Zoals de foto weergeeftlopen de. Guards, die hier het: beeld beheersen, nog niét erg gr.- riclit. Maar dit is dan ook één van de. moeilijkste oefeningen. EREDOCTORAAT VOOR HAMMRSKJÖLD Dag Hannnarskjöld, de algemene se cretaris van de Verenigde Naties, heeft gisteren in Oxford een eredoc toraat in ontvangst genomen. Hij verdedigde bij die gelegenheid de opvatting die hij van zijn taak heeft. De internationale ambtenaar, zei hij. kan zich niet altijd buiten politieke kwesties houden. Men kan hem niet van partijdigheid beschuldigen als hij in een omstreden kwestie een standpunt gaat innemen. Hij moet zich echter vrij van beïnvloeding we ten en zich geheel laten leiden door het algemene doel en de vastgestelde regels. Het is een kwestie van integriteit, aldus Hammerskjöld. Juist door zijn neutraliteit komt de internationale ambtenaar soms in conflict met het een of andere belang. FEUILLETON a a M DE VERDWENEN MINIATUUR door Erich Kaatner 35 Zij maakte ruimte voor deragenten die uit de poort kwamen en ongeveer twintig er ernstig uit ziende mannen escorteerden, die men paarsgewijze met handboeien aan el kaar bevestigd had. De gevangenen werden op de beide auto's geschoven. De DOlitiemannen klommen er achter aan. De .utobussen reden weg. En de menigte verscpreidde zich langzaam. Een van de kelners, die cle straat was overgestoken om zijn licht op te steken, kwant terug en wilde naai het buffet gaan om daar zijn nieuws uit te kramen. De componist Struve hield hem aan de mouw vast. „Wat is er gebeurd ober?" „Een inbrekersbende is van de kel der van het huis nummer 178 in 177 doorgedrongen! De portier heeft wat lawaai gehoord en cle politie gewaar schuwd. En toen de inbrekers door het gat in de keldermuur kwamen gekrópen, werdén zij netjes de een I I I I I I I na de ander door de politie ingere kend." „Wat was dc bende in 177 dan van plan?" vroeg Rudi Struve. „Als ik dat wist", antwoordde de ober. Joachim Seiler lachte. Misschien wilde zij in de papierwinkel een paar prentbiefkaarten kopen". „Dat begrijp ik niet", Struve schud de de componistenmanen. „Wat ter wereld dreef hen er toe zich door de ene kelder naar de anerc een weg te banen! Dan konden zij toch even goed direct 177 binnengaan! Waar om eerst in het naburige huis!" Misschien vonden zij de rechte weg te eenvoudig", overwoog Seiler. „Er zijn van die eigenwijze mensen". De ober wist het beter. „Als ze di rect 177 waren binnengegaan, had men hen toch ontdekt"! „Nu daarentegen zijn zij te rechter tijd aan dc politic' ontkomen", zei Seiler. „Natuurlijk" zél dé kelner. Daarna bezon hij zich. „Men heeft hen im mers desondanks te pakken ge kregen!" Hij overlegde bij zichzelf: „Daaruit moet een mens nu maar wijs worden! Maar dat van de kel der moet kloppen!" „Waarom dan wel?" „De inbrekers zagen er erg ontred derd uit. Met kaikvlckken op de kleren. Net als stukadoors. Die krijg je niet zo maar". Dc jongeman vond dit niet prettig te horen. Mijn woning zal er mooi uitzien, dacht hij gelaten. Maar een geluk, dat ik haar" niet dadelijk kan bekijken Dc kelner verdween in het café. kwam echter direct weer naar bui ten. „Een bief voor mijnheer Seiler. Hij is zojuist afgegeven". Seiler scheurde de enveloppe open. De brief luidde: „WIJ HADDEN ELKAAR EER DER MOETEN ONTMOETEN EN NIET ALS CONCURRENTEN. MAAR ALS COMPAGNONS. MIS SCHIEN WAS U MIJ TE SLIM AF. ALLE EER". De jongeman stak de brief 111 zijn zak. Hij keek rond naar een mijn heer met een witte baar en dón kere bril, Tevergeefs. Hij liep het café in. „Juffrouw!" riep hij naar het buffet. „Wie heeft die brief afgegeven?" „Een grote, oude heer". „Met witte baard?" „Neen, gladgeschoren". „Natuurlijk", riep Seiler. „De heer zag er uit als een geleer de", meende de buffetjuffrouw. „Die man had U moeten zien, toen hij nog een baard droeg! Toen zag hij er uit als een hele universiteit!" Seiler rende de voortuin in en ging weer naast Struve zitten, die op hét marmeren tafelblad componeerde. Hij had met een potlood vijf even wijdige lijnen getrokken en stipte de ene noot na de andere. Seiler tuurde mismoedig in de straat. Eensklaps kromp hij als geëlektri- seerd in elkaar én omklemde Stru- ve's arm. „Laat me met rust!" bromde de an der. Hij floot zoetjes en zacht het thema dal hij had genoteerd voor zich heen. Hij leek wel een kind op de speelplaats. „Man!" Seiler schudde de toondich ter door elkaar. „Zie je daar die elegante man in de taxi?" „Achter cle meubelwagen? Naast de tram?" „Ja! De taxi kan ér niet voorbij! Wij hebben geluk! Luister, beste ke rel! Als jij deze kerel heelhuids op het Alex aflevert, krijg je van mij een kusje op het voorhoofd". „Laat dat!" „Doe me het genoegen, Rudi"! „Ik kan toch een mij volkomen on bekende man niet gevangen laten nemen „Hij is cle aanvoerder van één die venbende!" „Als jij jé daarvoor interesseert, grijp hem dan maar liever zelf!" „Ik heb geen tijd", zei Seiler. ..Rudi! Schiet op! Ik vertel je dan ook. wie in Kopenhagen als mijnheer Struve heeft rondgezworven!" De componist leefde op. „Die onder mijn naam gegapt heeft?' „Ja!" Seiler vouwde dc handen. „E11 maak nu dat je wegkomt! De ver huiswagen kan elk ogenblik uitwij ken! Dan is de kerel weg!" „Waar vanaan ken jij de valse Stru ve". Seiler boog zich iets voorover en fluisterde de vriend wat in het oor. Hij fluisterde het. opdat dc lezers nog niet zullen vernemen, wat hij zei). „Aha! En jij wijst me dan m'n dub belganger aan?" „Nog dichter bij. Maar maak nu dat je wég komt. En prent het autonum mer in je geheugen!" „Furioso in octaven!" riep Struve. zette de hoed op cle manen, wenkte een voorbijrijdende lege taxi en be gon dc jacht in het wildeweg Seiler betaalde de kelner en ging naar de volgende straathoek waar taxi's wachtten. Hij zette zich in de eerste wagen en zei tegen de chauf feur: „Yorckstrassc. Hoek Belle Al- liancestrasse. Ik heb haast! Omrij den kunt U zich besparen. Ik ken de weg".. Irene Trübner had haar verhaal beëindigd en slechts weinig verzwegen. Nu zit zij stom in dc zorgenstoel van Josef II en wachtte op haar vonnis. „Bravo!" zei mijnheer Steinhövel. „Bravo! U hebt U prachtig gedra gen. Op de inval, mijnheer Külz de - imitatie in plaats van het origineel te geven, kunt U trots zijn. En waarom maakt U zich eigenlijk verwijten over de overval in War- nemünde lieve kind, dc miniatuur zou u in, het pikduistere lokaal in elk geval ontstolen zijn. Hoe dan ook. Wanneer niet door de valse Sruve dan tocli des te zekerder door de bende. De Holbein is verdwenen. Ik ben desondanks over U tevre den". „U bent wel goed. mijnheer Stein- hövcl". „Goed?" vroeg dc oude heer ver baasd. „Ik probeer rechtvaardig te zijn. Een oud man valt dat niet al te moeilijk". De telefoon belde. Mijnheer Steinhövel verhief zich en ging naar het toestel. Hij nam cle hoorn op. Na korte tijd lichtte zijn gegroefd glaat op. „Werkelijk?" riep hij. „Dat is schitterend! Wij komen!" Hij legde de hoorn weer neer cn draaide zich om. „Wat zegt U daar van? De miniatuur is op hét politie bureau!" Irene Trtibncr zei hees: „En mijn heer Struve? Ik bedoel, de onechte Struve, die ook?" „Neen de beudc!" „Maar die heeft de Holbein toch he lemaal niet gestolen!" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11