Weduwe heeft, ongeacht leeftijd, recht op A.W.W.-pensioen Engelsen weigerden Joden te „kopen" Berging van de „Martin Lütje" begonnen BETONWERKER VOOR 15 JAAR OUDE MOORD VEROORDEELD WOENSDAG 31 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 S.E.R. ADVISEERT STAATSSECRETARIS: Onderzoek compensatie premie voor ongehuwden gevraagd (Van onze Haagse redactie). l)e Sociaal Economische Raad is van oordeel, dat de leeftijds grens voor het verkrijgen van pensioen krachtens de algemene weduwen- en wezenwet voor weduwen met kinderen moet wor den afgeschaft. Volgens de raad dient de vrouw, uit wier huwe lijk één of meer kinderen zijn geboren, bij overlijden van haar man steeds recht te verkrijgen op weduwenpensioen tot het 65e jaar ongeacht haar leeftijd bij de aanvang van de weduwen- staat indien op dit tijdstip nog één of meer kinderen in leven zijn. Van deze regel dient slechts te worden afgeweken, indien de kinderen op het tijdstip van aanvang van de weduwenstaat zijn gehuwd of de vrouw niet met de ouderlijke macht is belast. Voor weduwen zonder kinderen dient, vólgens de So ciaal Economische Raad, de aanspraak op weduwenpensioen wel afhankelijk te blijven van éen leeftijdsgrens, maar deze zou, aldus de S.E.R., moeten worden verlegd van 50 tot 40 jaar, teneinde een evenwichtige verhouding te verkrijgen met de voorgestelde regeling voor weduwen met kinderen. voor een uitbreiding- van de aan spraken in veel mindere mate, al dus de raad. Worden er uit het huwelijk geen kinderen geboren, dan zijn de mogelijkheden voor de gehuwde vrouw om buiten haar ge zin beroepswerkzaamheden te ver richten groter, terwijl voorts van deze mógelijkheden in feite oolc ge bruik wordt gemaakt. Als weduwe zonder kinderen gel den weduwen, wier kinderen zijn ge trouwd op het tijdstip, dat zij we duwe wordt. De S.E.R. heeft één en ander nader uitgewerkt in een advies dat dezer dagen is uitgebracht aan de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. In zijn advies zegt de S.E.R. onder meer, dat gelet op de ervaringen, de huidige regeling in de algemene weduwen- en wezenwet, waarbij in het algemeen een leef tijdsgrens is gesteld van 50 jaar, onvoldoende oog heeft gehad voor de moeilijkheden, die een vrouw onder vindt, die wordt genoopt een werk kring te aanvaarden, indien zij we duwe is geworden, nadat zij zich gedurende vele jaren aan haar ge zinstaak heeft gewijd., Toezegging Bij de parlementaire behandeling van de algemene weduwen- en wezenwet werd door de volksvertegenwoordi ging- vrij algemeen betwijfeld of de leeftijdsgrens van 50 jaar uit so ciaal oogpunt juist was gekozen. De wet werd slechts aanvaard, nadat de toenmalige i'egering had toege zegd, dat zij vóór het zomerreces .1961 van de tweede kamer een dis cussie o.m. over dit punt van de wet mogelijk zou maken. Met het oog hierop heeft staatssecretaris Rool vink de S.E.R. verzocht over de leeftijdsgrens in de A.W.W.-wet ad vies uit te brengen. Dit advies is in de vergadering van de raad yan 26 mei Indien zij weduwe wordt, dan zal uiteraard een belemmering bij het wel kunnen zijn gelegen in de leef tijd van de betrokkene. Een be langrijke verlaging vande mini mumleeftijd, waarop recht op we duwenpensioen wordt verkregen, acht de S-E.R. echter geboden en dit niet in het minst als gevolg van zijn voorstel tot uitbreiding van de aanspraken van weduwen met kinderen. De raad adviseert dan ook de minïmumleeftijdsgrens voor weduwen zonder kinderen te verlagen van 50 tot 40 jaar. Als we duwen zonder kinderen gelden ook weduwen, wier kinderen zijn ge trouwd op het tijdstip, dat zij we duwe wordt. Hogere kosten De S.E.R. schat dat verwezenlij king van zijn voorstellen zal leiden tot een kostenstijging van ongeveer 34 miljoen gulden per jaar, dat is met ongeveer 15 a 20 procent. De premie zal dientengevolge dienen te stijgen met 0,2 a 0,25 proeent van het premieplichtig inkomen. De S.E.R.. is van oordeel, dat een der gelijke stijging van de premie ook voor ongehuwden aanvaardbaar is. Compensatie In verband met de hogere premie brengt de raad naar voren, dat hij gaarne in de gelegenheid zou wor den gesteld te onderzoeken of, in het licht van de totale lasten, die de. ongehuwden en in het bijzonder de ongehuwde vrouwen krachtens de sociale verzekeringen zijn opge legd, er aanleiding zou kunnen wor den gevonden op enigerlei wijze een compensatie te zoeken. Omschakeling moeilijk Bij het vormen van zijn oordeel is de S.E.R. in hoofdzaak uitgegaan van de gevolgen, die de huidige rege ling heeft voor weduwen, uit wier huwelijk kinderen zijn geboren en die daardoor, normalerwijze geduren de een lange periode uitsliutend of in overwegende mate met de zorg voor de opvoeding van de kinderen zijn belast, De raad is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de huidige regeling onvoldoende oog heeft ge had vóór de moeilijkheden, die een dergelijke vrouw ondervindt, indien zij wordt genoopt oen werkkring te aanvaarden. De vele jaren, dlat zij zich aan liaar gezinstaak heelt moeten wijden, zal haar plaatsing in het bedrijfsleven bemoeilijken- De vereiste omschakeling zal, naar het oordeel van de raad, moei lijk tot stand komen en van een merkelijke scholing zal in vele gevallen geen sprake zijn. Op grond van deze overwegingen komt de raad tot de conclusie, dat de leeftijdsgrens moet ver vallen. Zonder kinderen Voor de weduwen, uit wier huwelijk geen kinderen zijn geboren, gelden de hierboven vernielde overwegingen Duitse journalisten spioneerden Het parket van de procureur-generaal te Bonn heeft doen bekendmaken dat twee personen, van wié een als jour nalist in Bonn werkzaam was en in 1959 wegens zijn journalistieke ver diensten door de regering was onder scheiden, wegen spionage voor „Oost- europese geheime diensten" zijn ge arresteerd. Do aanhoudingen hebben maandag plaatsgehad. De arrestanten zijn de 56-jarige Peter Hinterholzer en de 60-jarige Ludwig Delhees. De eerste, de man met de regeringsonderscheiding, werkte als correspondent in Bonn voor een dag blad in Westfalen, de tweede werkte als correspondent in Bonn voor een Westduitse radio-omroep te Frank fort. Nederlandse landbouwweek te Wageningen geopend Do 26c Nederlandse landbouwweek, georganiseerd door liet Koninklijk Genootschap voor Land hou wweten- scliap in samenwerking met het. Insti tuut voor Landbouwkundig Ingeni eurs, is gistermorgen geopend door professor dr. Th. L, M. Tliurlings, voorzitter van het genootschap. Professor Thurlings wijdde een be schouwing aan de betekenis van de technische vooruitgang en in die samenhang aan het natuurweten schappelijk onderzoekvoor de eco nomische groei. MOND VOORBIJ GEPRAAT Nieuwpoortse schoenmaker met hamer schedel gekliefd LACHEND en blijkbaar hele maal opgelucht heeft dinsdag middag de 51-jarige betonwer ker Acliiel Beernaert in de zaal van het Westvlaamsq assisen hof te Brugge de uitspraak aan gehoord die tegen hem werd ge veld wegens moord, die hij 15 jaar geleden te Nieuwpoort heeft gepleegd op de schoen maker Benjamin Dewulf. Hij werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid, maar dit belette de veroordeelde niet op te mer ken, dat het niet teveel was. Tegen hem was levenslang ge- eist. Gedurende het gehele pro ces heeft hij overigens bij voortduring beweerd dat liïj on schuldig was. Mr. Opstaele, die de zetel van het openbaar ministerie bekleedde, leg de in zijn requisitoir echter de na druk op enkele details, die onomsto telijk de schuld van de betonwerker uit Snaaskerke aantoonden. Op 18 april. '1960 kwam hij namelijk in een dronken bui zijn misdaad bekennen in dc rijkswachtkazerne te Gistel. Sinds 1946 het jaar waarin de moord werd gepleegd was hij een verstokt drinker. Bij die late beken tenis wist de betonwerker zoveel bijzonderheden over de gruwelijke moord te vertellen, dat hij dinsdag werd veroordeeld. Afrekening De opsporingsambtenaren waren reeds in 1946 tot ontdekking geko men, dat het hier een afrekening gold onder mannen, die zich wegens bepaalde zedelijke afwijkingen tot elkaar aangetrokken voelen. Deze stelling bleek tijdens de rechtszit ting juist te zijn. De schedel van de schoenmaker werd ingeslagen met een hamer, die ter plaatse werd gevonden. Het lichaam werd vervolgens bewerkt met een schoenmakersmes, dat even ly- Stockholm heeft het Zweedse na tionale voetbalelftal de Zwitsers met Jt-0 verslagen. Op een gegeven mo ment werd de Zweedse doelman Bengt Nyliolm ongeoorloofd aange vallen door de Zwitser Schneiter. De Ziveed liep een gebroken neusbeen- tje op, zodat hij de strijd moest sta ken foto links). De Zwitser werd door de Portugese scheidsrechter Soares het veld uitgestuurdwaar mee zijn teamgenoten geen genoe gen namen en hevig protesteerden foto rechts Beide ploegen speelden later met tien man verder. Apothekerstekort in Nederland De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Pharniacïe, de lieer II.' A. A. J. Martens, heeft op de gistermorgen in Utrecht gehouden algemene ver gadering van deze maatschappij aan dacht gevraagd voor het tekort aan apothekers in ons land. Vergeleken met het buitenland valt het tekort aan apothekers bijzonder op. Zo zijn er, in België één apotheek op de 2200 inwoners, in Frankrijk één op de 3000, in de Duitse bonds republiek één op de 8600 (waav door gaans twee apothekers per apotheek werkzaam zijn), maar in Nederland slechts één op de 13.400 inwoners. Sprekende over de commerciële tele visie zei de heer Martens, dat in sommige landen grootscheepse recla me wordt gemaakt voor geneesmid delen, die de bestaande behoefte van het publiek heeft gestimuleerd en nieuwe behoeften heeft opgeroepen. Het zal zaak zijn, zo zei hij, dat dit in Nederland niet gebeurt. Het hoofdbestuur van de maatschap pij heeft in dat opzicht reeds bepaal de stappen ondernomen. eens in de woning van het slachtof fer werd aangetroffen. De dader heeft het lijk onder een deken onder het bed trachten te verbergen. Alle bloed- en andere sporen werden zorg vuldig uitgewist. Kort na de misdaad werd een groot aantal mensen verhoord en enkelen van hen zelfs in hechtenis genomen. Bij deze verdachten was ook de toen 36-jarige Achiel Beernaert, die bij gebrek aan be wijs werd vrijgelaten. Nu staat vrijwel vast, dat de dader van de moord te Nieuwpoort nooit zou zijn gevonden, als Beernaert in een dronken bui zijn mond niet had voorbijgepraat. HET PROCES-E1CHMANN Bombardement van gaskamers kon niet doorgaan Blijkbaar om druk achter zijn „dele gatie Van onderhandelaars" .te zetten heeft Eichmann eens openlijk gezegd aan mevrouw Hanzï Brand, dat hij per dag 12.000 Hongaarse joden naar de gaskamers zond, Eichmann had. dit gezegd toen Joel Brand, de echt genoot van mevrouw Ilanzi Brand naar Cairo was gezonden om te on derhandelen over een rui] van joden tegen vrachtauto's. Er kwam alsmaar geen antwoord uit Cairo omdat de onderhandelaar in de gevangenis was opgesloten, waar hij vier-en-een-halve maand heeft ge zeten. Eichmann had mevrouw Brand geadviseerd haar echtgenoot te tele graferen vooral voort te maken, „om dat Eichmann de molen draaiende hield". Mevrouw Brand zei, dat Eichmann bijzonder scheen ingenomen met het mislukken van de onderhandelingen als gevolg* van de Britse weigering, omdat hij daardoor in staat gesteld werd zijn deportaties voort te zetten. Geen bombardement De openbare aanklager legde dinsdag ook documenten over waaruit bleek, dat de Britten hadden geweigerd de vernietigingskampen van de nazi's en de spoorlijnen die er heen voer den, te bombarderen. Blijkens één van de documenten had het Britse ministerie van luchtvaart gezegd, dat het onmogelijk was wegens „technische moeilijkheden". Op een vraag van de rechter wat die technische moeilijkheden dan wel waren, antwoordde Gideon Hausuer, dat die vraag alleen kon worden beantwoord door het mi nisterie, maar dat er volgens hem geen moeilijkheden waren. Het afwijzend besluit van de Britten op een verzoek om de gaskamers te bombarderen was ondertekend door Richard Law, destijds onder minister van buitenlandse zaken. Blijkens de verklaring van Brand hadden de Britten helemaal geen be langstelling voor de één miljoen jo den die „te koop" waren aangeboden. Jodenopslag lil de periode dat Brand weg was, aldus mevrouw Brand, had Eichmann 15.000 joden „opgeslagen" in een werkkamp in Oostenrijk. Hét is niet duidelijk geworden of deze joden la ter werden bevrijd of toch nog in de gaskamers zijn omgekomen. Mevrouw Brand vertelde dat Eich mann in die dagen veel dronk. Als hij voldoende alcohol binnen had, werd hij spraakzaam. Hij schepte dikwijls op over zijn kennis van joodse kwesties. Mevrouw Brand vertelde voorts, dat Eichmann bij het begin van de be ruchte dodenmars uit Boedapest, te gen haar had gezegd, dat Jiij 50.000 tot 60.000 mensen nodig had om for tificaties te bouwen. Mevrouw Brand was speciaal naar Eichmann gegaan om hem te vragen wat de reden was dat de dodenmars was ingezet. Zij had gezegd, dat mannen, vrouwen, kinderen, ouden en zieken in de stromende regen de straat werden opgejaagd. Dinsdag is een begin gemaakt met de borging van het wrak van dc Duitse kustvaarder „Martin Lütje". Dit schip van 499 ton, dal een lading ijzer aan boord had, werd op 15 maart ter hoogte van Dishoek tijdens een dichte mist overvaren door liet Nederlandse vrachtschip „Scheldelloyd". Hier bij werd de „Martin Lütje" op zijn kant geduwd en is direct daarna gezonken, slechts enkele tiental len meters van het strand. In deze positie is liet schip enkele maanden blijven liggen ?n heeft bet zich in die tijd steeds verder in het zand gewerkt. De eerste fase zou bestaan uit het rechttrekken van het schip, dat onder een hoek van ongeveer 100 graden lag. Hiervoor hadden de drie drijvende bokken, „Arend" en „Condor" van Van der Tak's ber gingsbedrijf en „Walcheren" van het bergingsbedrijf Van den Ak ker, het schip maandagavond in de trossen genomen. Voor verdere assistentie bevonden zich in de nabijheid de bergingsvaartuigen „Zeearend'-4 „Zeehond"8 ^Zee paard" en „Buffel" en de' sleep boot „En Avant XV". Ondanks het gezamenlijk hefvermogen van 600 ton van de drie bokken is het rechttrekken dinsdag slechts ge deeltelijk gelukt. Dit kwam ech ter niet doordat het hefvermogen te gering was, want de kranen hebben slechts met een kracht van 500 ton gelicht. Verder durfde men niet te gaan, omdat men bang was, dat het* schip dan zou scheu ren. Toch is de „Martin Lütje" wel iets rechter gekomen: het schip ligt nu onder een hoek van 60 tot 70 graden. Nadat het schip in deze positie was gebracht, zijn twee bergingsvaartuigen. dc „Zee arend" en de „Buffel", begonnen de lading ijzer te lossen. Dit kar wei zal ongeveer 1 maand in be slag nemen. Het ijzer zal naar Vlissingen worden gebracht; de eerste lading wordt tegen zater dag verwacht. Nadat de gehele lading gelicht zal zijn, zullen de kranen haar het schip terugkeren om het te lichten en daarna in de takels naar Vlissingen te vervoe ren. Minimumprijs aardbeien op alle veilingen Vanaf heden geldt op alle veilingen een minimumprijs voor aardbeien. Deze is 45 cent per kilo, zowel voor aardbeien met als zonder dop. De vergoedingen voor de aardbeien zon der dop, zijn voor kwaliteit I en II 45 cent en voor-afwijkende 15 cent per kilo, uitgezQnderd de rassen Mad. Lefebre en Laxtons. Laatstgenoemde rassen krijgen steeds 15 cent per kilo vergoeding. Voor de aardbeien met dop is de ver goeding voor kwaliteit I en H 35 cent en voor de afwijkende 15 cent per kilo. Dit jaar zal er geen heffing op aard beien zijn, hetgeen door de fruit kwekers als een gunstig teken wordt gezien. Visserijcongres in Scheveningen In Scheveningen is gistermorgen een visserijcongres begonnen, het eerste congres van dien aard dat in ons land wordt gehouden. Het duurt tot en met vrijdag a.s. en het staat onder auspi ciën van T.N.O. en de Stichting van de Nederlandse Visserij die voor de organisatie hebben samengewerkt met het vakblad „De Visserijwereld". Het wordt geleid door dr. M. van Eekelen, voorzitter van de voedings organisatie T.N.O. De bedoeling van het congres, zo zeide deze in zijn ope ningswoord, is van gedachten te wis selen over vraagstukken die ten nauwste samenhangen met de ont wikkeling van de techniek. De enor me technische ontwikkelingen op ve lerlei gebied mogen de visserij niet on beroerd laten, zo meende hij, omdat deze anders een bedrijf zou worden dat bij andere ondernemingen ten achter zou raken, met als gevolg een afnemende belangstelling ervoor bij ondernemers en werknemers en dat zou in hoge mate te betreuren zijn, omdat de vissersbevolking éen essen tieel bestanddeel van zeevarend Ne derland dient te blijven en de beteke nis van de visserij voor onze voedsel voorziening niet mag worden onder schat. Straks wellicht vrij reizen voor militairen (Van onze Haagse redactie). Het departement van defensie eu de Nederlandse Spoorwegen voeren mo menteel besprekingen om te komen tot afschaffing van de vrij-vervoerpas, die aan militairen wordt verstrekt, waunecr zij met weekendverlof gaan. Ter vervanging van de vrij-vervoer- tas zou een vrij-vervoerbiljèl komen, lat voortdurend geldig is. De onderhandelingen hebben vooral betrekking op de vergoeding, die het departement van defensie aan de spoorwegen moet betalen. Deze ver goeding zal hoger moeten worden, 'aartegenover staat, dat de nieuwe regeling zou leiden tot een aanmerke lijke personeelsbesparing bij defensie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5