Duitsers wilden geld voor Hongaarse Joden Zuidafrikaanse staking werd een grote mislukking ONZE WOENSDAG-TIP Kreymborg STEM VAN CONSUMENT NOG TE ZWAK MEENT DR. STROBEL OPBLAZEN TELEFOONTORENS WERK VAN DESKUNDIGE(N) DINSDAG 30 MEI 1961 PROVINCIALE ZE EU W S E COURANT 7 SLECHTS ÉÉN OP DE TIEN BLEEF THUIS Machtsvertoon van politie bleek overbodig Alleen in Johannesburg heeft de sta- kingsoproep van de Afrikaanse na tionalisten maandag effect gesor teerd; 10 tot 50 percent van de in landse werkkrachten bleef, al naar gelang de bedrijven, thuis doch overal elders in de unie van Zuid- Afrika verschenen de werknemers als gewoonlijk. De politie, die vele patrouilles in actie had gebracht, kon overal toezien, behalve in Dur ban waar bij een negerdorp barrica den werden opgericht. In Durban werden bij de ingangen van de Sliantytown (krottenstad) Cato Manor barricaden opgericht. Van achter deze wegversperringen werden langsrijdende autobussen waarin inlanders onderweg waren naar hun werk, met stenen en over rijp fruit bekogeld. De politie ver scheen en ruimde de barricaden op, maar had nauwelijks de hielen ge licht, toen er alweer nieuwe werden opgeworpen. Terwijl in het parlementsgebouw te Kaapstad de portretten van ge neraties van Engelse vorsten en vorstinnen werden weggenomen, sprak premier Verwoerd in Pre toria over de „eenheid van de na tie aan de vooravond van het gro te feest". Aan het begin van zijn republikeins bestaan, zei hij, Studenten tegen apartheid De Nederlandse Studentenraad waar in alle erkende Nederlandse studen- tencorpora vertegenwoordigd zijn, heeft gistermiddag een motie aange boden aan de secretaris van de am bassade van Zuid-Afrika, waarin tot premier Verwoerd een protest wordt gericht over de apartheidspolitiek. De Studentenraad stelde deze motie op op vrijdag 26 mei tijdens een bij eenkomst in het clubgebouw van de Wageningse vrouwelijke studenten vereniging. De motie overweegt dat de politiek van apartheid in de Unie van Zuid-Afrika als discriminatore politiek een schending van de funda mentele rechten van de mens inhoudt. De studentenraad, zo gaat de motie verder, heeft op zijn nationaal con gres in 1960 te Woudschoten ver klaard als deel van de internationale studentengemeenschap zich verant woordelijk te voelen voor de concrete verwezenlijking van deze rechten van de mens. De politiek van apartheid manifesteert zich o.m. in wetgeving, die de vrije grondslag van het univer sitaire onderwijs aantast en de afkon diging van de republiek op 31 mei a.s. dreigt de huidige gespannen situatie nog in ernstige mate te verscherpen. Een scène uit het televisieprogram ma. Van de grote naar de icleine K" dat maandagavond onder regie van Gerard Rekers door de N.C.R.V. is uitgezonden: Albert Mol en Sigrid Koetse voeren een dansje uit. toonde Zuid-Afrika een groter eenheid dan ooit tevoren in zijn geschiedenis. Zijn regering heeft de eerste slag gewonnen. De bewapening van de blanken, de vele noodmaatregelen die het parlement waar de oppo sitie sterk in de minderheid is heeft aangenomen en het machts vertoon van de politie waren maan dag overbodig. Zelfs in Johannes burg, de enige stad waar werd ge staakt, verscheen bijna 90 percent van de inlandse werknemers op tijd en even bereidwillig als altijd. Ook de extremistische elementen in de Afrikaanse bevolking, de aanhan gers en leiders van het verboden „Panafrikaans congres", hadden ge waarschuwd tegen de staking. Zij hebben aangekondigd over enige tijd met andere acties te komen. Winnend totoformulier van Amsterdammer is zoek (Van een onzer verslaggevers) De 31-jarige Amsterdammer J. Y. Oud ziet hoogstwaarschijnlijk ze ventienduizend gulden, die hij meent gewonnen te hebben in de voetbalto to van Tweede Pinksterdag, zijn neus voorbijgaan. Zijn formulier, waarop hij veertien wedstrijden goed had aangekruist, in onvindbaar. Het duplicaat, volgens voorschrift geze geld, heeft hij naar de sporttoto in Den Haag gezonden, waar het ook is aangekomen. Eerder, kort na Pink steren, heeft de heer Oud de K.N.V. B. al telefonisch medegedeeld, dat hij veertien wedstrijden goed had. Direct daarna bleek, dat zijn formu lier niet in Den Haag was. De heer Oud is geregistreerd bij de Amsterdamse club Zeeburgia. Zijn totoformulier pleegt hij in te leve. ren bij een sigarenhandelaar in Am. sterdam-Oost, de heer Scliultze. Na een uitgebreid onderzoek bij de voet balclub Zeeburgia en bij de sport toto in Den Haag is het volgende ko men vast te staan: de heer Oud heeft een duplicaatformulier aan de K.N. V.B. gezonden met contrazegels, die blijkens de nummers afkomstig zijn van de heer Schultze. Het originele formulier is niet door Zeeburgia ont vangen. Dit is notarieel vastgesteld kunnen worden. Er ontbreken acht zegels in de administratie van de heer Schultze, die de acht zegels van de heer Oud zouden kunnen zijn. Te bewijzen valt dit echter niet. De notaris die belast is met de toe wijzing van de prijzen heeft de heer Oud niet als prijswinnaar aangewe zen. Formeel staat de heer Oud zwak, zo niet buiten spel; het .toto- reglement erkent alleen het originele totoformulier als bewijsstuk. Nicht van mevr, Kennedy in Frankrijk verongelukt De 19-jarige Danielle Bouvier, een nicht van mevrouw Jacqueline Ken nedy, die op weg was naar Parijs, waar zij mevrouw Kennedy hoopte te ontmoeten, is bij een auto-ongeluk in de buurt van Lyon om het leven gekomen. De vader van Danielle werd ernstig gewond. De familie Bouvier is af komstig uit Pont-Saint-Esprit. Dagvaarding in Socrates-zaak Bedrieglijke bankbreuk en in ver eniging met de ex-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank Th. H., een geval van oplichting van de rem bours- en ïndustriebanh te Amster dam, zijn de misdrijven die de Am sterdamse officier van justitie, nir. J. F. Hartsuiker, ten laste heeft ge legd aan de president-directeur van de N.V. Socrates, Nic. den B., die zich op 20 en 22 juni voor de Am- sterdamsche rechtbank moet verant woorden. De dagvaarding tegen de heer H. vermeldt voorts verduistering in dienstbetrekking. De dagvaardingen tegen Den B. zijn gistermiddag ge tekend. De heer Hartsuiker zal ne gen getuigen a charge dagvaarden. Geen U.N.O.-functionaris naar Kongo De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties heeft te New York meegedeeld dat de algehele leiding van het optreden van de U.N.O. in Kongo vanaf maandag zal worden geleid vanuit het U.N.O.-hoofdkwar- tier in New York en dat géén hoge vertegenwoordiger voor Kongo meer zal worden aangewezen. Een hoge functionaris van het Ierse ministerie van buitenlandse zaken, dr. Conor Cruise OBrien, zal wor den belast met de coördinatie van de U.N.O.-projecten in Kongo. Zijn standplaats is New York. Hammarskjöld maakte OBriëns be noeming officieel bekend. Advertentie Alleen geldig woensdag 31 mei Katoenen pakje in diverse vrolijke dessins. iffft Sanfor. Opgestikte zakken, pf ook op het broekje. 11ɧ 2 jaar nó 5.^® 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg, YValstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Communistische leiders naar Bratislava i Wenen verwacht men, dat Kroesjtsjew in Bratislava met ande re Oosteuropese communistische lei ders van gedachten zal wisselen. Dit leidt men ook af uit het feit, dat president Soekarno al maandag in Boedapest is aangekomen, terwijl hij aanvankelijk pas woensdag zou ko men. De Hongaarse partijleider Ka- dar zou hierdoor de gelegenheid hebben in het midden van de week naar Bratislava te gaan. De vorige bijeenkomst van Oost europese communistische leiders had in maart van het vorige jaar in Moskou plaats. (Advertentie) Maak de pot maar open, pssst... vers! vacuüm! Voor een fijne boterham: Sandwichspreadvan Ca!vé: lekker smeuïg, gezond en fris: 't Lekkerste wat er is, Proef! HAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ! LEZING VOOR VROUWENCONTACTGROEP Zo goedkoop mogelijke produktie van landbouw Achtentwintig Nederlandse vrouwen organisaties van alle gezindten en politieke richtingen zyn aangesloten bij de ruim tien jaar bestaande com missie contactgroep voor wouwen in de Europese Beweging, een commis sie, die zich, in liet kort gezegd, tot doel stelt de Nederlandse vrouw „po litiek bewust" te maken en haar ver trouwd en bekend te maken met de Europese eenheidsgedachte. Op de maandag in bet Haagse S.E.R.-ge- bouw gehouden jaarvergadering had men daartoe als spreekster een vrou welijk lid van liet Europese parle ment uitgenodigd: mevrouw dr. Kathe Strobel uit Bonn, deskundige in agrarische en consumenten-aange legenheden en dus, zoals de voorzit ster het in haar welkomstwoord zei, „een vertegenwoordigster van de con sumentenbelangen op een vooruitge schoven internationale post". „De consumentenbelangen in 't Eu ropese landbouwbeleid", was het on derwerp van de lezing, die mevrouw Strobel voor een aandachtig luiste rend publiek hield. Zij zette uitvoerig nog eens de opbouw van de econo mische éénwording in Europa uiteen, besprak de problemen die hiermee samenhangen en de richtlijnen vol gens welke de overeenkomst tussen de betreffende staten dient te verlo pen. Vervolgens schetste zij de plaats die het Europese landbouwbeleid in dit geheel inneemt en de omschakeling die in de landbouwpolitiek zal moeten plaatshebben. De consument heeft het recht ook van de landbouw te ver wachten dat men zo goedkoop moge lijk produceeert, zo meende spreek ster. De Europese consument verheft zijn stem nog lang niet sterk genoeg om zich een behoorlijke medezeg gingschap op dit terrein te verwer ven. Meer interesse van de consu ment in dc Europese éénwordings- politiek zag zij als een eerste ver- eistei Om een sterkere stem in het geheel te krijgen, moet hij zich allereerst veel meer kennis verwerven over het geen er op dit gebied op het ogen blik in Europa gaande is. Dan pas kan hij aanspraak maken op de plaats die hem in dit geheel toe komt, zo meende dit vrouwelijk lid van het Europese parlement. HET PROCES-EICHMANN In Neurenberg sprak men al veel over Eichmann Twee belangrijke getuigen hebben maandag in het proces tegen Eich mann belastende verklaringen afge legd de Amerikaanse professor Gustave M. Gilbert, die gevangenis- psycholoog was voor de oorlogsmis dadigers die in Neurenberg terecht stonden, en Joel Brandt, voormalig lid van de Joodse Raad in Hongarije, met wie Eichmann de beruchte ruil handel van joden tegen legerwagens heeft willen opzetten. Gilbert verklaarde dat de oorlogs misdadigers in Neurenberg zonder uitzondering en zonder dat daarvoor druk op hen was uitgeoefend, hadden gezegd, dat Eichmann de grote man van de jodenvervolging was geweest. Joel Brandt herkende in de man die in de verdachtenbank zat de S.S.- officier die hem op zijn bureau in hotel Majestic te Boedapest had ont boden, en een bespreking was begon nen met de woorden: „Goed tegen geld, geld tegen joden". Hij wilde de levens van een miljoen joden in ruil geven voor 10.000 vrachtwagens. Joel Brandt was wel de belangrijkste van de twee getuigen. Uitvoerig ver telde hij over wat hij in de zomer van 1944 had meegemaakt. Te dik om te zitten Brandt, die was belast met reddings acties voor Oosteuropese joden, was direct na de Duitse inval gearres teerd, maar werd na drie dagen weer vrijgelaten. Samen met dr. Rudolf Kastner wist hij in contact te komen met Eiehmanns plaatsvervanger in Boedapest, Dieter Wislicency. „Hij was zo dik dat hij moeite had met zitten", merkte Brandt op. Ook zei hij, dat hij en Kastner 23.000 dollar aan steekpenningen hadden moeten betalen, eer zij tot Wislicency konden doordringen. Brandt en Kastner verzochten Wislicency ervoor te zorgen dat geen Hongaarse joden in getto's zouden worden ondergebracht, dat er geen deportaties zouden plaats hebben, en dat de emigratie van joden naar Palestina onvermin derd voortgang zou vinden. Zij waren bereid Wislicency hiervoor in tien maandelïjke stortingen to taal 2 miljoen dollar te betalen. Wislicency hield een lange uiteenzet ting, die neerkwam op een lange te rechtwijzing, maar vroeg ook om een lijst van de mensen die in de al lereerste plaats niet gedeporteerd zouden moeten worden. ,,U kunt geen Hongaarse joden uit Hongarije verkopen", had Wisli- FEDERALE RECHERCHE MEENT Verscherpte bewaking voor overige torens Dé federale recherche en de staats politie van de staat Utah hebben vastgesteld dat de bomaanslagen, waardoor zondag drie stalen torens met relayeerzenders buiten werking zijn gesteld, zijn gepleegd door men sen met kennis van springstoffen en demolitietechniek. De politie acht de mogelijkheid, dat „zo maar iemand" de bommen heeft geplaatst,- zeer klein. „Het is vakwerk geweest", zei een hoge politiefunctionaris. De „radiotorens" twee met auto matisch werkende straalzenders er op, de derde met een uitgebreider installatie werden bewaakt door wachtsmannen. De nationale garde van de staat Utah, aangevuld met eenheden uit omliggende staten, heeft de bewaking van de torens thans overgenomen. Volgens kolonel Hyatt, chef van de staatspolitie in Utah, zijn de aansla gen vakwerk. „De aanslagen waren te goed voorbereid, te goed gecoör dineerd en gericht tegen te belang rijke verbindingsschakels, om het .werk van amateurs te kunnen zijn", zei hij maandag. Ovei'igens is men reeds begonnen de militairen weer door wachtsleden te vervangen. De politie van Utah, gemeentepolitie en andere officiële instanties hebben echter' een verscherpt toezicht inge steld. Ook in de staten Californië, Michi gan, Arkansas, Illinois, Arizona, Missouri en Kansas zijn de daar aanwezige „radiotorens" onder ver scherpte bewaking gesteld. Buitenlandse agenten De torens maken in sommige geval len deel uit van bijzondere telefoon- en radioverbindingen, die worden gebruikt door de Amerikaanse strijdkrachten. Een woordvoerder van de recherche zei dat er drie mogelijkheden zijn: de aanslagen kunnen het werk zijn van iemand die een grief had tegen een telefoonmaatschappij, door ie mand die „zo maar" een aanslag wil de plegen, of door agenten van een buitenlandse mogendheid. De woord voerder zei met énige nadruk dat tot dusver aan geen van deze drie mo gelijkheden meer aandacht is ge schonken dan de overige. cency gezegd, maar het zou wel licht mogelijk zijn enkele honder den joden naar Duits gebied over te brengen en ze vandaar, via de Roemeense Zwarte Zee-haven Con stanta als „Duitse goederen" naar elders te verzenden. „Dit klonk ons ontmoedigend in de oren", merkte Brandt op. Van daag zal deze getuige z'n relaas vervolgen. Schoolstaking in Oostenrijk In Oostenrijk is gisteren een staking van een week begonnen door studen ten en middelbare scholieren, uit pro test tegen de voorgenomen beperking van de culturele begroting van. het land. Eerder deze maand had het kabinet besloten de culturele begroting 1961 te besnoeien met 100 miljoen schil ling geld bestemd voor de bouw van scholen om salarisverhoging te kunnen geven aan 300.000 ambte naren en personeel van de spoorwe- gen en posterijen. Ook de professo ren nemen aan de staking deel. Studenten gingen posten voor de. Weense universiteit. Men droeg bor den met opschriften als „Universi teiten de armenhuizen van heden", en „Oostenrijk een cultuurland Slangen in Engeland, meisje overleden De Britse politie heeft een waarschu wing gegeven aan toeristen om voor al goed uit te kijken voor slangen. In de laatste paar dagen zijn. vier mensen door een adder gebeten. Een van de slachtoffers, een meisje, over leed ten gevolge van de vergiftiging. Het grote aantal slangen is een ge volg van de natte zomer van verleden jaar, aldus menen deskundigen. Prins Sihanoek wil Laos op Weense agenda Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft zondag avond in Nice aan de Franse Rivièra meegedeeld, dat hij boodschappen zal sturen aan president Kennedy en premier Kroesjtsjew, waarin hij hun zal vragen op hun ontmoeting in We nen een oplossin f te zoeken voor het Laotiaanse vraagstuk. In gestolen auto verongelukt Zondagnacht omstreeks kwart voor vier is een kleine buitenlandse perso nenauto tegen een der peilers van het viaduct vau rijksweg no. twee onder Ouderkerk a./d. Amstel gereden en daarbij in brand gevlogen. De besuurder werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. Toen het ongeval gebeurde passeerde juist de Amsterdamse substituut-officier van justitie, mr. H. Bouma. De wagen, die nog geen 14 dagen oud was, behoorde toe aan een Mexicaan en was uit de Beursstraat in Amster dam gestolen. Het slachtoffer was de 20-jarige Am sterdamse elektro-monteur R. P. Hij was bij de politie „ambtshalve" be kend. Weer miljonair in Singapore ontvoerd Zondag laat hebben drie mannen een Chinese miljonair ontvoerd. Het slachtoffer was Taj-Kie-Tai de direc teur van de Kïe-Hoclc scheepvaart- onderneming. Kleuter verdronken Zondagmiddag is de tweejarige Ar thur Dekeling uit Amsterdam ver dronken in een sloot bij het tuin complex achter het industrieterrein bij de Amstel. Met zijn broertje was de kleuter met een bal aan het spelen, die in de sloot rolde. Het' broertje ging hun vader waarschuwen en 'liet de'kleu ter bij de sloot achter. Bejaarde fietser gedood De 68-jarige J. van Kluijve te Stol wijk is maandag op de Goudse weg door een trekker met twee aanhan- gers overreden en gedood. Het slachtoffer reed per fiets van een bruggetje af en stak, zonder op het verkeer te Jetten* de weg over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7