PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - Ym CHALLE: IN 1959 HAD IN ALGERIJE VREDE KUNNEN ZIJN „Koebel" in Burgh na vijf jaar: vacantie-oord en vormingscentrum Zeiler onwel, zitting werd geschorst Sjah terug naar Iran kroonprins in gevaar FRANS-ALGERIJNS OVERLEG IN EVIAN KOMT OP GANG Bijziendheid Vandaag... 204e jaargang - no. 125 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: vhssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b,g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. ALGERIJE-GENERAALS VOOR DE RECHTBANK In Parijs is maandag het proces be gonnen tegen de Franse generaals, die verantwoordelijk zijn voor de recente opstand tegen het regime van generaal De Gaulle in Algerije. De foto toont de drukte van advoca ten en andere belangstellenden in de hal van het Parijse paleis van justi tie. Maandagmiddag 2 urn' is in liet paleis van justitie in de Franse hoofdstad het proces begonnen tegen de twee Franse generaals b.d. die in april de vierdaagse legeropstand in Algiers hadden geleid. De zaak tegen Maurice Challe, 55 jaar, en André-Marie Zeiler, 63 jaar, diende voor een speciaal „lioog militair ge rechtshof". Toen de zitting begon, stonden honderden man schappen van de oproerpolitie, met stalen helmen op, op wacht in de brede straten die de gerechtsgebouwen flankeren op bet historische eiland in de Seine, dat bekend staat als „He de la cité". Andere politiemannen en ook brandweerlieden hadden de wacht betrokken op de daken. De scherpe veiligheidsmaat regelen dienden om extremisten geen kans te geven voor welke obstructie ook. Het palais de justice leek op een fort. Bij de ingang werden aktentassen en handtasjes door de politie onder zocht op explosiemiddelen. Generaal Challe, gekleed in zwart kostuum, hield na het voorlezen van de dagvaarding een uiteenzetting van de beweegredenen die hem had den geleid tot zijn optreden. Zijn al gemene stelling was, dat er in 1959 vrede in Algerije had kunnen zijn, maar dat de Franse regering de mogelijkheden niet had aangegrepen en ze integendeel had geblokkeerd. Toen hij naar Fontainebleau werd overgeplaatst, aldus Challe, had hij op het punt gestaan een vredesver drag te tekenen met de FLN-leden van de „Wilaya" (eenheid), die ver antwoordelijk was voor Algiers. De aanklager onderbrak Clialle om te protesteren tegen zijn verklaring en om de president te verzoeken een nict-openbare zitting mogelijk te ma ken, waar het standpunt van dc re gering nader kon worden toegelicht. Paul Delouvrier. voormalig Frans gevolmachtigde in Algerije, en ande re hoge functionarissen, zouden als getuigen kunnen optreden. De recht bank zal vermoedelijk vandaag een beslissing nemen over liet verzoek van de aanklager, Bresson. Challe ging voort met zijn verklaring. Hij zei dat toespraken en uitlatingen van De Gaulle hem tegen eind 1960 hadden overtuigd dat er voor Frank rijk geen toekomst in Algerije was niet de huidige regeringspolitiek. In gouden kooi „In mijn gouden kooi van de N.A. V.O. in Fontainebleau werd ik me er van bewust dat ik niet kon voort- VIER JONGENS OMGEKOMEN Auto reed tegen boom (Van onze correspondent). Bij een ongeval te Winterswijk waar zondagnacht een Volks wagen met vier jongelui uit Goor tegen een boom reed, zijn alle inzittenden gedood. De slachtoffers zijn: de 21-jarige bestuurder H. B. J. Welberg, zijn 22-jarige broer G. H. Wel berg, de 21-jarige B. J. Andrïes- sen, zoon van de enige jaren geleden overledeu oud-wethou der Van Goor en de 23-jarige H. Dijk uit Goor. De jongelui kwamen terug van een dansavond in Winterswijk. Zij had den de Volkswagen geleend van een familielid uit Almelo. De bestuurder was pas kort in het bezit van een rijbewijs. Foto: het wrak van de personenauto. gaan de republiek te dienen en ik verzocht de Franse premier in ja nuari van dit jaar mij te ontslaan. Ik deelde hem mede dat we niet met het FLN zouden kunnen onderhan delen, omdat het FLN van Abbas reeds was gebonden aan Moskou, dat het steeds nieuwe concessies zou eisen, en dat het erop zou uitdraaien dat wij een honderdjarige oorlog voerden om een strook grond langs de zee, terwijl het FLN het binnen land beheerste. Ik zeg niet dat de leiders van Frankrijk oneerlijke po litieke gezichtspunten huldigen, maar ik begrijp ze met. Ik kan niet gelo ven dat Algerije zich niet zou los maken van Frankrijk zodra het on afhankelijk is en ik stel geen enkel vertrouwen in de garanties van het FLN.. Het einde van alles zal zijn. dat de communisten do baas worden en Algerije voor de westelijke wereld verloren gaat. De enige wijze om in Algerije een onmiddellijke vrede te verkrijgen, is alles los te laten, het gebied en de bevolking", aldus Challe. Over de vier dagen van de opstand zei Challe onder meer dat „commu nistische cellen actief waren onder de dienstplichtigen" en dat zij ster ker verzet aanwakkerden dan men had verwacht. „We weigerden onze kameraden te bevechten", zei Challe. Zeiler onwel Met gebroken stem, de -banden om het hekje van de verdachtenb'ank ge klemd, sprak Challe het eind van zijn verklaring uit. „U berecht bier niet twee generaals, maar uw leger. Men kan het aantal hoofdofficieren, dat nee tegen ons zei toen we ze vroegen mee te doen, aftellen op de vingers van twee handen. De meer derheid van het leger is desperaat. Jarenlang is het de bewaarder ge weest van allen die wij in de we reld hebben, alleen gelaten, van Ton kin tot Indo-China, Marokko, Tu nesië en nu Algerye. We hadden gezworen de mensen die ons steun den niet te verlaten en vertrokken toch. Gehoorzaamheid, discipline, plicht, jazeker, desnoods tot de dood. Toen generaal Zeiler ziju verklaring aflegde, werd hij tweemaal' onwel. Met rood gelaat en bevende handen moest hij gaan zitten. De zjtting werd tenslotte geschorst en een arts kreeg het verzoek Zeiler in een zij kamer te onderzoeken. „ONSCHULDIGE PION IN DE CRISIS" Demonstraties in Teheran Volgens de in Londen verschijnende Daily Sketch, zagen zich sjali Mo hammed Reza en keizerin Farah van Iran zondagavond in Rome geplaatst voor het dilemma in Rome te blijven totdat de onrust in hun land zou zijn afgenomen, of naar Teheran terug te keren om bij hun zoon te zijn „alvorens fanatici zoals die wel ke in Irak koning Feisal vermoord den de macht in Iran in handen ne mén". Volgens de Daily Sketch kunnen de anti-koningsgezinden in Iran de sjah en zijn gemalin er niet van beschuldigen het volk in de steek te hebben gelaten, zolang de kroon prins „onschuldige pion in de crisis" in Teheran vertoeft. De sjah ziet zich gesteld tegenover de mogelijkheid dat zijn terugkeer de revolutie ontketent die hij met alle middelen probeert te voorkomen, aldus het Londense blad. Te Teheran heeft maandag een groep demonstranten voor het ministerie van justitie betoogd voor een open baar proces tegen de politieke leider, dr. Mozaffar Bagal, die wordt vast gehouden op beschuldiging de po litie tegen haar superieuren te heb ben aangezet. Pamfletten Bagia, leider van de „bewakers der vrijheidspartij" werd tijdens de ver kiezingscampagne in september van het vorige jaar gearresteerd omdat hy pamfletten zou hebben uitgereikt onder de politie en verklaard had dat er met de verkiezingen geknoeid werd. De auditeur-generaal heeft gezegd dat Bagal door een geheime krijgs raad zou worden berecht. Hij heeft de doodstraf geëist. Bagal is vroe ger een naaste medewerker geweest van ex-premier Mossadegh. Regeringsfunctionarissen hebben ver klaard, dat de sjah en keizerin Fa rah vanmiddag in Teheran worden terugverwacht van hun staatsïebe- zoek aan Noorwegen en hun opont houd in Rome. SAHARA NOG NIET BESPROKEN Over Ben Bella is nog geen beslissing genomen Ridha Malek, woordvoerder der Al gerijnse afvaardiging naar het over leg in Evian, heeft maandagavond in Geneve verklaard dat maandag con crete besprekingen zijn gevoerd over de vraagstukken, die zijn verbonden aan de toepassing van liet recht tot zelfbeschikking in Algerije. „Do beraadslagingen hebben thans een actiever stadium bereikt, waarin meer op nauw afgebakende proble men wordt ingegaan", aldus Malek. .Mpk'k ging nJö.t in. op een vraag', 'jt£ ken van het vuren in Algerije. Zijn antwoord was een herhaling, dat er over het recht tot zelfbeschikking was gesproken. Op vragen over de Sahara wilde hij evenmin antwoorden. In antwoord op de vraag of er iets nieuws viel te melden over Ben Bella en de 4 andere „ministers der voor lopige Algerijnse regering", ant woordde Malek dat het vraagstuk van hun deelneming aan het overleg te Evian nog rfiet was opgelost. Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn niet van plan de Franse minister van justitie vergunning te vragen om ons telefonisch met hén in verbinding ilck ging niet in op een vraag, ol stellen' nok was gesproken over een «a- f9 v>e" steu?n Belhacem Krim, de leider de Al gerijnse delegatie, opende maan dagochtend het overleg te Evian met een uiteenzetting van het Al gerijnse standpunt aangaande de beginselen, op grond waarvan de Algerijnen het recht tot zelfbe schikking zouden moeten uitoefe- Loonsverhoging metaalindustrie De vakraad voor de metaalindustrie maakt bekend, dat de maandag ge houden besprekingen over een wijzi ging van de loonbepalingen in de C. A.O. tot volledige overeenstemming hebben geleid. Deze overeenstemming houdt in, dat onder voorbehóud van goedkeuring door de bevoegde instanties van de werkgevers- en werknemersorgani saties en door het college van rijks bemiddelaars, voor wat betreft de tydlonen de minimum uurlonen voor de volwassen werknemers (rubriek a) per 1 juli 1961 met tien cent en per 1 april 1962 met vijf cent zullen, worden verhoogd. Voor de tariefba- sislonen zal de verhoging van de ta bellen per 1 juli negen cent bedra gen. Een en ander geldt bij een werktijd van 45 uur per week. Bij een langere normale wekelijkse werktijd wordt het weekinkomen overeenkomstig bovengenoemde cij fers verhoogd. Voorts .hebben de werkgevers in de vakraad meege deeld dat, gelet op de bereikte over eenstemming In de met de minister van economische zaken gehouden prysgesprekken bij de indiening van de loonvoorstellen door de vakraad bij het college van rijksbemiddelaars, de vereiste prijsverklaring zal kun nen worden overgelegd. Louis Joxe, het hoofd van de Franse afvaardiging, antwoordde in de mid dagzitting. Hierop ontspon zich een debat dat woensdagochtend, wanneer er weer wordt vergaderd, zal worden voortgezet. Frans standpunt De leider der Franse afvaardiging Joxe heeft maandag gesteld dat niet kan worden aanvaard dat Franse in woners van Algerije hun Franse na tionaliteit zouden moeten opgeven, om het staatsburgerschap van een onafhankelijk Algerije te verwerven. De vertegenwoordigers der Algerijn se opstandelingen verwierpen even wel het denkbeeld van „buitengewo ne burgers". Naar verluidt, hebben de Algerijnen verzocht ook de bewoners van de hara het recht tot zelfbeschikking te verlenen. De Franse regering hand haaft het standpunt dat de Sahara géén deel zal uitmaken van een on af hankelijl* Algerije. INITIATIEF TEN BATE VAN KERKEWERK Nieuwe bestem ming: dependance van Hedenesse „DE KOEBEL", het confe- rentie- en vakantieoord te Burgh bestaat vijf jaar. Een eerste lustrum van een merk waardig bedrijf, want men zou „De Koe-bel" zo ge noemd naar de koe-bel, die aan de voorzijde van dit ori gine Zwitserse houten ge bouw hangt een door de hervormde gemeente van Burgh met succes gedreven kampeercentrum kunnen noemen. De kaarten liggen uiteraard an ders: toen het houten bouwsel, een Zwitsers geschenk, via Inter- ohurch verkregen, vijf jaar gele den van Zierlkzee naar de mooie omgeving van de Zandstraat in Burgh verhuisde gebeurde dit met als hoofddoel: onderdak verlenen aan het kerlcewevk in Burgh. En zo hebben in de achterliggende vijf jaar meisjesvereniging, vrou wenvereniging, zondagsschool eu bejaardensoeiëteit volop van het gebouw kunnen profiteren. Indien echter het gebouw oor spronkelijk een nood-hotel al leen voor dit doel zou zijn ge bruikt, zou hot voor dc hervorm de kerk van Burgh niet te exploi teren zijn geweest. Zo werd het plan geboren de „Koebel" in de zomermaanden te verhuren voor conferenties, werkkampen en jongerengroepen e.d. Op deze wij ze kon de exploitatie sluitend worden gemaakt en kreeg de her vormde kerk van Burgh de be schikking over een gebouw, waar Succes Bleek dus „De. Koebel" een sti mulans voor het kerkewerk, ook als conferentie- en vakan tieoord de exploitatie werd in handen gegeven van een „Exploitatie Commissie" werd het Zwitserse bouwsel een succes. Honderden mensen, vooral jonge ren hebben in de achterliggende periode van het vakantieoord ge profiteerd: liet landelijke Jonge Kerk-werk, het jeugdwerk „Kom pas", de in de „C.V.J.M." verenig de Duitse christelijke jongeman nen een ook veel groepen scholie ren uit Zeeland en Rotterdam. Enkele cijfers: „De Koebel" met zijn grote- en kleine conversatie zaal en twee ruime slaapzalen boekte het eerste jaar 1956, 1447 overnachtingen, in 1957, 1889, in 1958, 3417, in 1959, 3204, in 1960, 3302, en - voor dit seizoen wordt In Amsterdam is vorige week lot doctor in de politieke en sociale wetenschappen gepromoveerd de oud-journalist H. Daudt. Aan zijn proefschrift een analyse van Ame rikaanse en Engelse studies over verkiezingen waren enkele prik kelende stellingen toegevoegd, waar van er één met name de aandacht verdient. De promovendus stelde na melijk het volgende: „Ter voorko ming van maatschappelijke bij ziendheid zou het aanbeveling ver dienen als leidinggevende personen zich minstens eenmaal per week per fiets, bus, tram of trein (tweede klasse) naar hun werk zouden be geven. In dit verband valt o.a. te denken aan ministers, staatssecreta rissen, leden van Tweede en Eerste Kamer, wethouders van grote ge meenten, directeuren van grote be drijven, hoofdredacteuren, hoofd- en opperofficieren. bestuurders van werkgevers- en werknemersorgani saties". Het is een stelling, die vooral door de geringe nuancering tot tegehspraak prikkelt, maar die aan de andere kant het nadere over wegen toch wel waard is. Maatschap pelijke bijziendheid, zoals dr. Daudt het noemt, kan voor bepaalde figu ren in de samenleving een zeker ge vaar opleveren: zij vertoeven voort durend in dezelfde kringen en het di recte contact met andere milieus is niet groot. Daar door wordt men ..bijziende" en ziet men de verhou dingen minder scherp en minder juist. Een dergelijke situatie wordt vooral in de hand gewerkt door de moderne vervoermiddelen. Een mi nister wordt per auto vervoerd, de meeste kamerleden beschikken over een eigen wagen, evenals werkge vers en vakbondsbestuurders. In de trein reizen burgemeesters en hogere ambtenaren om maar een voor beeld te noemen uitsluitend eer ste klas: men kan dat met name vaststellen wanneer men per trein van Den Haag af komt. Soms schijnt het, alsof de trein een rijdend verga derlokaal is met kleine compartimen ten, waar de besprekingen uit de residentie worden voortgezet. Op zichzelf uiterst nuttig, maar toch: hetkan wellicht aanleiding geven tot een lichte maatschappelijke bij ziendheid. Het moderne verkeer werkt dit in de hand, zo stelden wij hierbo ven vast. In de vorige eeuw bijvoorbeeld was. er van enig onder scheid bij het vervoer vrijwel gceu sprake, hoewel men locn toch met recht kon spreken van een „stan denmaatschappij". Nicolaas Beets heeft in zijn „Camera Obscura" ge schreven over het gemengde gezel-« schap in een diligence, waarin sprake is van vogels van diverse pluimage. Dit schrijft Beets: „Op de diligence reist gij met officieren in de politiek, met studenten, met heeren, die naar een audiëntie gaan, met schoolop zieners en leden van provinciale com- missiën, met mannen van de beurs, met paardekoopers en aannemers in wijde blauwlakensche cloaks, met handelsreizigers, schitterende door een breeden ring aan den voorsten vinger, met dichters, die een lezing- gaan doen, met fiere dames, die 't half beneden haar stand rekenen in diligences te reizen, met weldadige tantes, met koopvaardijkapiteins, met jagersEn zo gaat het nog een tijdje verder, waarna de auteur besluit: „Ziedaar den gewonen in houd eener diligence!" In die dagen was een stelling, zoals die thans aan het Amsterdam se proefschrift van dr. Daudt is toe gevoegd, volstrekt overbodig: in de diligence kon geen sprake zijn van maatschappelijke bijziendheid. Maar in onze tijd zou het misschien niet gek zijn als een minister eens een keer per maand met de volle Haag se tram naar Scheveningen toog, liefst op een zomerdag als de hele stad naar het strand gaat. En het zou evenmin kwaad kunnen als bij voorbeeld de president-directeur van een grote industrie eens met een bus pendelaars van zijn bedrijf meereed. Natuurlijk is het duidelijk, dat er andere overwegingen zijn, die deze topfiguren dwingen tot geïsoleerd reizen: hun wei'k is veelomvattend en intensief, zodat elk moment moet worden benut. En ook is het duide lijk, dat een minister in een depar tementale wagen voor de samenle ving nuttiger kan zijn dan te midden van buspassagiers. Vermoedelijk zal dr. Daudt dit allerminst bestrijden, maar wel wil hij daartegenover zet ten het gevaar van „maatschappe lijke bijziendheid". En daarvoor schrijft hij een bepaalde bril voor: éénmaal per week „gewoon" reizen. Vermoedelijk zal deze bril echter slechts zelden worden opgezet... is het 150 jaar geleden, dat f C de Nederlandse schilder, teke- S naar en etser jhr. Gaspard c L. F. van Kinschot te Amster- dam werd geboren. 5 het aantal verwachte overnach tingen op 4500 tot 5000 geschat. Het vakantieverblijf-initiatief, nu eenmaal nodig voor een gezonde exploitatie van het gebouw, werd een dergelijk groot succes, dat thans jaarlijks een bedrag kan worden gereserveerd voor het on- (Zie slot pag. 2 kol. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1