ubicfl ufoicfl „Instrumentale" concerteert in Zierikzee en Middelburg NIEUWS UIT DE KERKEN Cltefariite4 PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ij PALADIJN MATRASSEN MATRASSEN I VE VERDWENEN MINIATUUR l 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1961 SolisteJanine Dacosta DE MIDDELBURGSE VER- ENIGING voor Instrumenta le muziek geeft deze week twee concerten: morgen avond in Zierikzee en donder dagavond in Middelburg, waarbij in beide plaatsen hetzelfde programma wordt uitgevoerd. Jan Out is diri gent en de pianiste Janine Dacosta treedt op in het eer ste pianoconcert van Liszt. Het programma vermeldt voorts: Haydn, de sympho- nie nr. 104; Andriessen, Ri- cercare en Gounod, Balletmu ziek uit Faust. Liszt is wel de meest omstreden figuur van deze lijst. Het is met deze componist een opvallende aangelegenheid: nog tijdens zijn leven waren zijn composities on derhevig aan felle kritiek, maar desondanks is een aantal van zijn werken staande gebleven onder de storm van afbrekende beoorde lingen in de loop der jaren. Bij voorbeeld zijn befaamde symfo nische gedicht „Les Préludes", dat volgende maand in Wissen- kerke door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest wordt gespeeld en zeker ook het' eerste pianocon cert, dat nu deze week in Zierik zee en Middelburg wordt uitge voerd. Een van de critici uit Lïszts tijd was niemand minder dan Cho pin. Hij schreef eens, dat altijd wanneer hij aan Liszt als schep pende kunstenaar dacht, de grote pianist hem voor ogen kwam „met rouge op de wangen, op stel ten en op de bazuinen van Jeri cho fortissimo en pianissimo bla zend". Dat is nogal een duidelijk oor deel. Maar het is tevens onge nuanceerd: een compositie als het eerste pianoconcert blijkt nog altijd een van de populaire werken uit de pianolitteratuur De componist heeft aan dit stuk echt „gewerkt", want het duurde een twintig jaar voor dat hij het kant en klaar had. En zelfs na de eerste uitvoe ring in Weimar met de componist aan de vleugel heeft hij het nogmaals herzien. Het markante openingsthema is wereldberoemd en laat in ge decideerdheid niets te raden over. Het verhaal echter gaat, dat Liszt de gewoonte had er woorden bij te zingen, namelijk deze: „Das versteht IJir aile nicht". Het zal wel een fabel tje zijn Het concert, munt uit door gevoe lige melodieën, die vooral in het orkest tot gelding komen. Een opvallend trekje is het gebruik van een triangel in het begin van het Allegretto vivace (derde deel) een gebruik dat in Weimar tijdens de eerste opvoering nogal kritiek opleverde. De befaamde Weense criticus Hanslick sprak zelfs schamper over het „Triangel-con cert". Morgen en woensdag zal Liszts concert worden uitgevoerd onmiddellijk na de pauze. Het programma begint met de honderdenvierde symfonie van Haydn, welk werk als bijnaam „de Londense" kreeg. Haydn schreef in totaal twaalf symfo nieën in of voor Londen hij be zocht de Engelse hoofdstad twee maal en een aantal daarvan kregen bekende namen, zoals „The miracle" en „The drum- roll". De laatste van deze serie wordt de Londense genoemd, hoe wel er dus in feite twaalf wer ken zijn die op deze toevoeging aanspraak kunnen maken. Deze honderenvierde werd in 1795 gecomponeerd en werd voor het eerst tijdens een liefdadigheids- concert in Londen uitgevoerd. Met Gounods balletmuziek uit „Faust" wordt het concert beslo ten: bekende muziek, die vrijwel geen toelichting vereist: Gounod hééft dit ballet in zijn „Faust" kun nen invoegen omdat Faust en Me- fistofeles de Walpurgisnacht in dé Harz bijwonen. Zij zijn daar ge tuige van een bacchanaal, waar bij een ballet optreedtNogal geforceerd, gezien vanuit het standpunt van Goethes Faust, maar eèn gelukkige oplossing wanneer men alleen de muziek in aanmerking neemt: briljante bal letmuziek, die er mede toe heeft bijgedragen dat de opera Faust wereldberoemd werd. Dit ballet wordt vaak in concertvorm uit gevoerd. Dit concert is het tweede van de „Instrumentale", dat onder leiding van Jan Out wordt gegeven. Er blijkt voor deze avonden grote belangstelling te bestaan, zodat mag worden aangenomen dat evenals de vorige maal in Middel burg de zaal geheel uitverkocht zal zijn. Intrede kandidaat Ruster te Borssele Kandidaat M. Ruster zal zondag 2 juli worden bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Borssele. Als bevestiger zal optre den zijn voorganger, ds. H. C. van Itterzon te Rhoon. Ds. Ruster is Goesenaar van geboorte. Hij ls 27 jaar. Intrede ds. Jansen, Goes Ds. W. Janssen zal zondag 16 juli worden bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Goes. Als bevestiger zal optreden ds. J. W. Coenraad te Den Haag. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Rotterdam (vac. wijlen A. J. Meijer) K. Berveling te Edam-Monnikendam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Nijmegen J. Wieringa te IJlst c.a. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Heemse J. G. Meijer te Pernis. Ds. J. F. Wijnhoud te Den Helder en voordien pred. te Middelstum-Breuke- len en Haarlemmermeer is door de classis Alkmaar-Zaandam in zijn be diening geschorst. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zutphen T. Brienen te Mussel. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Workum-Makkurn F. G. J. Hofhuis te Drachten. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Nijverdal (tweede pred. plaats) A. J. Buurman te Den Haag. (Advertentie) Krachtige bestrijding van pijn of griep zender de maag van streek te maken l lader tablet Chefarlne „4" bBvat 4 beroemdB geneesmiddelen, dia elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. jm GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Tiel G. Vesseur te Ro- ckanje; bedankt voor Bruchterveld W. S. Schenk te Enter. Beroepen te Rott-rdam-Delfshaven (vac. H. J. Kouwenhoven) H. J. van Duinen te Zwijndreeht. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Zwolle als predikant voor Dijzondere werkzaamheden J. A. Duetz, predikant bij de Ned. Prot. Gemeente te Genève; te Nieuwolda (toez.) J. H. Pol, kandidaat te Den Haag; aangenomen naar Fredcriks- oord Peperga Blesdijke A. Bur- ges em. pred. te Hattem. Bedankt voor Drachten G. Juckema te Nijverdal; bedankt voor Pernis (vac. J. v. d. Sar. toezegging) W. Verweij te Zevenhoven. Beroepen te Biezelinge kandidaat J. H. Pol te Den Haag. Ds. G. J. Graafland, em. pred. te Zeist en leraar aan het christ. lyceum al daar is door de regering aangezocht om in Suriname een functie te vervul len op het gebied van de jeugdzorg. Hij heeft gemeend voor deze opdracht te moeten bedanken. HOOG EN LAAG WATER 31 mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -r nap uur meter 2.27 2.24 2.57 2.38 3.40 2.46 4.04 1.55 4.25 1.84 nap uur meter 14.56 15.26 16.14 16.38 16.58 2.20 2.34 2.42 1.49 1.82 8.57 9.28 10.02 9.40 10.00 2.U 2.26 2.41 1.63 1.88 nap uur meter 21.18 2.10 21.50 22.26 21.57 22.14 2.25 2.40 1.61 1.84 AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS De markt was licht verdeeld De stemming voor de internationale waarden was gistermiddag licht ver deeld. De Philipsaandelen openden op 1077 circa 9 punten boven de vorige slot- koers. De betere stemming voor deze aan delen was toe te schrijven aan de ge publiceerde eerste kwartaalcijfers 1961 van het concern. Hoewel de resultaten voor genoemd kwartaal minder waren, vergeleken bij die van het eerste kwar taalcijfers 1961 van het concern. Hoewel de resultaten voor genoemd kwartaal minder waren, vergeleken bij die van het eerste kwartaal 1960, vielen deze voor de beurs toch nog mee. Men had de re' sultaten ongunstiger getaxeerd en reeds eerder in de koers van de aandelen disconteerd. Vrijdag j.l. nabeurs, toen de cijfers bekend werden gemaakt, volgden hierop onmiddellijk dekkingsaankopen alsmede lichte buitenlandse vraag. werd vrijdagavond een hoogste koers van 1100 bereikt, tegen een slotkoers '8 mid dags op 1063%. Later op de avond werd 1087 gedaan. Maandagmiddag werd, zoals boven aangehaald, geopend op 1077 waarna de koers daalde tot 1072. De aan delen verlieten de markt op circa 1075. De handel was kalm. De maatschappij Hollandse Signaal Apparaten keert over 1960 een dividend uit van 12% pet (10 pet). Philips is voor ruim 90 pet eige naar van deze maatschappij. In de overi ge hoeken viel eveneens niet veel te bele ven. In verband met het feit dat Wall- street gisteren en vandaag, wegens me morail day, gesloten blijft, kon de ar bitrage niet veel uitrichten. Parijs Amerika hadden belangstelling voor de Philipsaandelen. AKU opende op 470 bij' na 2 punten boven de vorige slotkoers doch sloot nauwelijks prijshoudend. De Vereinigte Glanzstolï (dochtermaatschap pij van 't AKU-concrn) keeTt over 1961 een dividend uit van 14 (13) pet. Uni levers bleven op 856. na 854, onveranderd. Hoogovens 8 punten lager op 1113. Als gevolg van aanbod in Stoekdividenden alsmede de lagere koers van vrijdag in Wallstreet noteerden aandelen Kon, Olie op f 126, circa 2 gulden lager. In de scheepvaartsector was de handel minimaal met een iets lagere tendentie. Hierop vormden aandelen Van Nievelt een uitzondering. Voor deze stukken be stond wat lokale vraag waardoor een koerswinst ontstond van circa 2 punten op 19914. Van de Cultures werden certi ficaten Deli lager geadviseerd. Staats fondsen waren aan de zwakke bant. Voor de Inschrijving h pari op de eerste buitenlandse guldenslening na vele ja ren, de 4% pet 20-jarige obligaties inter national bank for reconstruction and development, groot 50 min bestond ter beurze een zeer grote belangstelling. In de chemische sector werden aandelen Kon. Zout en Van der Grinten lager -geadviseerd. De aandelen van de Groot banken waren prijshoudend tot iets ho ger met flinke omzetten. Prolongatie 3% pet. 26 mei 29 mei 103% 102& 98 98% 9614 92% 93 Vs 93 95 i« 95tf,gb - 94% 91% 91% 101,99%gb 101% 100 ?e Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1943 (3%) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3Va) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië -1937 3 C pet Woningbouwjening 1957 Ulgb 110% Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips 94% 330 94% licht, geurig Sigaartje roken. •EVENTJES' 'n PALADIJN Van .Eventjes' eventjes rustig genieten. Per doosje van ZQi 1800. „Er vormden zich twee grote belangengroe pen," vervolgde Leander, „die elkaar met de modern ste vernietigingswapens te lijf gingen. Euraziaten en Panamerikanen logenstraf ten met brute daden de schone woorden van hun ideaalstellingen. De groot ste Wereldbrand aller tij den was in volle gang en de voorraden A- en H- bommen leken onuitputte lijk. Voortdurend suisden de robotraketten, door de ver giftigde dampkring, om er gens ver weg in het vijandelijke territorium een meestal reeds vernietigd doel te treffen. Het was een strijd zonder overwinnaar, want na iedere actie volgde een represaille en na iedere represaille een nog vreselijker vergel- dingsaanval. Men noemde het de Robotoorlog, omdat vrijwel alle strijdmiddelen langs me- chanische-elektronische weg bediend werden. Doch dat maakte weinig verschil, want het aantal slachtoffers was er niet minder om. Wee degenen, die niet tijdig ondergronds óf in grotten en bergholen een goed heenkomen hadden gezocht!" Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.02%—10.02%. Montreal 3.63(43.63%. Brussel 7.18%—7.18%. Stockholm 69.62%—69.67%. Milaan 57.88'/'!—57.93%. Oslo 50.12—.50.17. Lissabon 12.51—12.52%. New York 3.59A—3.59ft. Parijs 73.30%—73.35%. Frankfort 90.47—90.52. Ziirlch 82.96Va—83.01%. Kopenhagen 51.81% —51.86%. Wenen 13.79—13.80. WV\\(\*NVWVW**VVW*WV Unilever 856 854% Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Mij. 1 Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland Ver. H.V.A. Mij. N.V. 1: Deli Mij. Bank voor Ned. Gem. 5-1958 Van Berkels Patent Albert Heijn Bronswerk Kon. Mij. De Schelde N.B. Intern. Nickel American Motors Anaconda Baltimore en Ohio Bethlehem Steel General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. PREMIELENINGEN 174% 166*41 164% 172% 89% 18% 14% 63% 42% 77% 18» 63 35% 48% 44% Amsterdam 1951 91% 91% Breda 1954 84% 84 Eindhoven 1954 84% Enschede 1954 86 84% Den Haag 1932 I 95 Rotterdam 1952 I 95% 95 Rotterdam 1952 H 96% Rotterdam 1957 101 101 Utrecht 1952 94% 92% Amsterdam 1956 I 84% 84% Amsterdam 1956 II 96 96 Amsterdam 1956 III 96 Amsterdam '33 (C. A.) 103 Dordrecht 1956 84% Alkmaar 1956 83% 83% Zuid-Holland 1957 99% 98% ANP-CBS BEUUSINDICES Intern. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 25.-5 26-5 29-5 629.83 628.17 625.44 419.80 418.38 416.20 195.66 195,22 199.88 250.19 250.54 249.16 180.80 180.18 180.28 455.94 455.27 452.88 9 Jongelui beneden dc achtien jaar mo gen zich voortaan slechts In gezelschap van hun ouders 's avonds na tien uur op straat begeven, aldus heeft het hoofd van de politie van Hio de Janeiro bepaald. Overtreders komen voor de kinderrech ter. De transviados, Braziliaanse nozems, vormen reeds enige tijd een „probleem". ANTI HERNIA h LATILIT SCHUIMRUBBER TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA jm FEUILLETON b^ a door Erich K&staer B B 90 33 „Waar is hij nu, uw man?" „In Warnemünde. Gisteren belde hij zelfs op!" (Eindelijk een waar woord, dacht juffrouw Külz.) „De reis door Denemarken was nogal vermoeiend. Oskar is het reizen niet gewend. En nu neemt hij aan de Oostzee nog een beetje rust." „Gelijk heeft hij." vond de klant. „Baadt hij veel?" „Hoezo?" „Zout water vermagert en maakt ontzettend zenuwachtig." „Ik geloof niet dat hij baadt," zei de slagersvrouw. „Hij heeft geen zwem broek," „Ja dan, natuurlijk," zei de klant en brak fijngevoelig het onderwerp af. „Geeft U me nog drie mooie kalfs koteletten. Niet te dik". „Graag." De klant bekeek de op de glazen platen boven de toonbank uit gestalde worst, terwijl mevrouw Emilie Külz de karbonaden van het kotelettenstuk afsneed en de botjes doorhakte. Toen ging de deur van de achterka mer open en verscheen slager Külz. Hij had een verblindend wit, pas ge steven schort voorgebonden, knikte zijn dierbare wederhelft toe en be groette de klant. Die zei: „Ik dacht dat U aan zee was?" „Geweest", antwoordde hij. „Alles heeft zijn einde, alleen de worst heeft er twee". Tegen zijn vrouw zei hij: „Pas op, Emilie, je moet alleen maar op de koteletten slaan, niet op je poezelige handjes." Hij ging naar het hakblok en nam haar de bijl af. „Laat mij maar! En ga ondertussen eens kijken wat ik van mijn wereldreis voor je heb mee gebracht!" De slagersvrouw verdween verbijste rend in de woonkamer. De terugge keerde slager beklopte de koteletten en converseerde onderwijl met de klant. „Zo'n reis, die doet 't hem, mevrouw Brückner. In een week on dervind je meer dan anders in een heel jaar." „Ja, ja", vond de klant. „Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen." „Neen," zei Külz. „Dat kan hij nu weer niet! Voor het in de krant staat, moet hij zijn mond dichthouden. Wat dacht U van verse huzarensla? Of van een ons rolham Die smaakt als marsepein." „Een ons tongeworst." „Ook zeer aan te bevelen", zei de slager, sneed een stuk worst af, woog het en schudde het hoofd. Hij had, ge heel tegen zijn gewoonte, te veel afge sneden. „Mag het voor een stuiver meer zijn? Ik heb het verleerd. Dat komt er van wanneer men na dertig Jaar voor het eerst vakantie neemt! )e klant ging er mee akkoord. Hij maakte een pakje van de inko pen, rekende uit wat er te betalen was, schoof het potlood achter zijn rechteroor, sloeg net bedrag aan, gaf geld terug en zei: „Alstublieft! Ik houd me voor een volgende maal aan bevolen". Mevrouw Brückner ging weg. De winkelbel klingelde. De heer Oskar Külz ging de kamer binnen. Zijn vrouw zat op de leren canapé, en keek hem zacht verwijtend aan. „Nou ja. begin nu niet te huilen", bromde hij. „Ik hield het gewoonweg niet meer uit". „Waarom heb je er geen woord van gezegd? Ik en de kinderen, we zijn bijna gestorven van angst! En dan aan ons te zeggen, dat je naar Bernau ging". „Misschien wilde ik ook naar Ber nau", zei hij nadenkend. „Dat is te zeggen, dat is zo maar mijn theorie". „Theorie?" vroeg ze. „Nou ja, theorie is een buitenlands woord voor uitvluchten. Het klinkt be ter". Hij lachte, ouwe leug tend. Haar hele leven lang was het zo geweest. Wanneer liaar Oskar lachte, dan moest zij glimlachen. Hij had weliswaar niet veel te lachen gehad en dat was misschien wel haar schuld. „Hoe gaat het met de benen?" vroeg „Üet oude liedje. Verleden maandag moest ik weer gaan liggen. Toen kwam Hedwig hier en hielp". „Een braaf kind", vond hij. „Ja. Ze heeft mierenspirïtus voor me meegebracht. Om mee te wrijven. Dat heeft me goed gedaan". Ze keek om zich heen. „En waar is nou dat aan denken?" „Je zit er onder". Ze draaide zich naar de muur en zag boven de leren canapé aan de muur, de miniatuur van Holbein de Jongere. „Het ls niet het echte portret", zei hij. „Alleen maar een kopie. „I-Iet echte kost een half miljoen en is ver dwenen. Maar dat vertel ik je later". Mevrouw Külz bekeek Anna Boleyn zeer kritisch. „Een geschilderd vrouwmens", constateerde ze, „En nog erg gedecolleteerd ook!" „Je begrijpt ook niet van kunst", zei hij. „Neen", antwoordde ze. „Ik had lie ver een pak chocolade gehad". Er werd aan de woningdeur van de heer Joachim Seiler geklopt. Gebeld. Geklopt. Met vuisten gebonsd. „Ik kom al", riep dc jonge man. „Haast U langzaam!" Hij liep de gang door en keek door het kijkgaatje in de deur. Het trap portaal daarbuiten was met vastbera den uitziende mannen gevuld. „Wie is daar?" vroeg hij. „Politie! Opendoen...!" „Dadelijk!" antwoordde de jonge man, schoof de veiligheidsketting van de haak, ontsloot de deur en opende haar op een kier. „U wenst?" Een van de beambten toonde hem een metalen penning. „Politie! LJ staat onder verdenking een Holbein miniatuur te hebben ge stolen, dat de heer Steinhövel te Ko- enhagen gekocht heeft", len ander van de ernstige mannen zette een voet in de woning, opdat Seiler de deur niet zou dichtslaan. En een derde zei dof: „Huiszoeking". „Daar is niets aan te doen", meende de eigenaar van de woning. „Ik neb weliswaar geen flauw idee wat U van mij wilt maar ik zal U m Uw plicht". niet hinderen in de uitoefening van _,Dat kunt U niet eens", knorde een der vele mannen en trad binnen. De gang vulde zich met ongeveer ander half dozijn personen. Iemand opende zonder te aarzelen de deur naar de. achterkamer, keek naar binnen en schreeuwde plotseling: „Maar daar ligt het pakje!" Hij rende op de tafel toe. Zijn collega's volgden hem haas tig. Gedurende een ogenblik bleef mijn heer Joachim Seiler alleen in het por taal. Een halve seconde later sprong hij naar de kamerdeur, sloeg haar dreunend dicht en draaide de sleutel tweemaal om. Daarna liep hij de werkkamer in. Naar de telefoon. Nam de hoorn op, verbond zich met de politiespoedbri- gade en zei zacht: „O spreekt met Kantstrasse 177. Voorgebouw. Vier hoog. Juist. Komt U direct! Het is zeer dringend! U zult twee dozijn mannen nodig hebben! Op z'n minst!" Hij hing de hoorn op, ging in het gortaal en zette voor de spiegel zijn oed op. De rechercheurs, die hij op gesloten had, bonkten woedend op de deur! „Doet U ogenblikkelijk open!" werd er gebruld. „Ongelofelijk! De Èolitie op te sluiten! Open maken! •at zuil U bezuren!" De jonge man antwoordde niet. Hij verliet op dc tenen zijn woning eii sloot deze van buiten zorgvuldig af. Daarna ging hij met de lift naar de begane grond en belde bij de portier aan. .Goeie dag, mijnheer Seiler" zei de Êortier. „Wat moet er gebeuren? ekt de waterleiding? Of is er een zekering doorgeslagen (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12