DonvmriAiF nniiDAMT KONGOLESE CONFERENTIE EINDIGT ZONDER RESULTAAT Drie telefoontorens in Amerika vernield Vele eerste prijzen toegekend op zangconcours in Middelburg Tsjombe heeft nog steeds huisarrest Vandaag... VANDAAG POGING GESPREK OVER LAOS TE HERVATTEN KR0ESJTSJEW AL ONDERWEG NAAR WENEN DirectieF. van de Velde en F. B. Mnr HIP V| M H9H JOCK 9 JP B H H H Hflf 1 H I I I I Ml 6 BP ■aH9 I V I big. mededelingen driemaal den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Kj |\M V» BB If B|bIh JhMI H H «J V V U 9BP BB! W lil 1 Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteuren: m W mm S mm «M mm WB W. 25 cent per regel met een minimum W. Leertouwer en O. A. de Kok. „Brieven bureau «SNï^NnTS^ °„6 rï ,"S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN vsn dlt „M- 2S m,er. *.r t». 'L°s« 5 'cent Oüo «0. MM P.Z.a. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel, 3841 (b.g.g. red. 2078/3168, adv. 2375); Goes Gr. Markt2,tel. 6140 (b.g.g. red. 7833, adv, 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel.2094. Bal in openlucht als slot De conferentie van Kongolese leiders is te Coquilhatstad beëin digd, na vijf weken te hebben geduurd. Men is het echter niet eens geworden over de grenzen van de nieuwe staten die de nieu we Kongolese federatie zouden moeten vormen. Men werd liet slechts eens over drie der voorgestelde staten: Midden-Kongo, Kwango en Mongo. Tenminste 21 andere aanspraken op vorming van een staat zullen moeten worden onderworpen aan volksstem mïngen, die de Kongolese leiders liopen te organiseren met hulp van de UNO. De conferentie heeft zelfs de staten niet besproken die waren voorgesteld wat betrof de provincies Kivoe, Orient en Katanga, doordat „nog enkele moeilijkheden moeten worden ge regeld met de autoriteiten daar". Het is nog niet duidelijk wat de con ferentie in feite heeft bereikt los van een akkoord om de republiek Kongo om te zetten in een federatie van een nog-niet bepaald aantal staten. Waarnemers vragen zich af of dit „akkoord in principe" niet dezelfde weg zal opgaan als de met veel op hef bekend gemaakte „resultaten" van de conferentie van Madagaskar, zodra de gedelegeerden weer in eigen huis zijn. De beëindiging van de conferentie werd gevierd met een bal in de open- lucht, dat werd gegeven thuis bij de Eresident van de Evenaar-provincie aurent Eketebi. Moise Tsjombe, de president van Katanga, heeft nog steeds huis arrest in een villa in Coquilhal- stand en het is nog niet duidelijk wat hem zal gebeuren. Het be richt dat de gedelegeerden stroomafwaarts zullen worden ge bracht in boten naar Leopoldstad, cq. bij elkaar-worden gehouden tot het parlement in zitting kan ko men, is nog niet bevestigd. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Tsjombe dan meedoet, ond§r ge wapend geleide. Belgen vertrekken Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de Belgische regeling een begin heeft gemaakt met het terugroepen van Belgische technici en adviseurs uit Aan boord van de Prinses Beatrix welke de dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwichis een xoelgeschapen baby geboren. De be valling werd verricht door een oud- verpleegster, welke toevallig aan boord was, met assistentie van de stewardess en de eerste stuurman, die meteen tot peetvader iverd be noemd. Het kindje, Pieter genoemd, is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlaardingen xoaar het voorlopig in de couveuse verblijft (foto boven) de gélukkige ouders, de heer en me vrouw Van Ambden, werden door onze fotograaf met een miniatuur Prinses Beatrix" vereeuwigd (foto midden)terwijl stewardess mej. J. de Nooijer en 'eerste stuurman-peet vader Pieter J. Murcliand voor de Prinses Beatrix' gefotografeerd werden. wordt president J. F. Ken- nedy van de Verenigde Staten |l 44 jaar: H wordt in liet Koninklijk In- stituut voor de Tropen te Am- sterdam het vijfde Europese n 11 congres over moleculaire spec- H troscopie geopend. fp lliïiilllilllllllliKiillliiiiliillillililililiiiiiiiililiiililillliiiiiillliiiltiiKillliïii Katanga, in overeenstemming met haar belofte aan de V.N. Majoor Guy Weber, de belangrijkste adviseur van president Tsjombe, zal naar verwacht wordt, voor het einde van de volgende week uit Katanga vertrekken, aldus hebben welinge lichte kringen te Elisabethstad zon dag verklaard. Verkouden Fabiola in Brussel terug Koningin Boudewijn en koningin Fa biola van België, zijn zondagmorgen uit Parijs in Brussel teruggekeerd. De koning en de koningin die zater- dat hun driedaags staatsiebezoek aan Parijs zouden afsluiten, moesten hun vertrek uitstellen wegens een lichte ziekte van de koningin. Daar de ko ningin zich echter zondag veel beter voelde, is het koninklijke paar even voor 1 uur aan boord van een Bel gisch militair transportvliegtuig uit Parijs vertrokken. Indonesische vlag op Nederlandse motorboot De 25-tons motorboot Manibob die door het gouvernement van Nieuw- Guinea was aangekocht voor een koprahandel te Radja Ampat is ge stolen door zes leden van de beman ning. De Vnatrozen voeren met het scheepje naar liet eilandje Gag. Toen zij daar vernamen, dat er geen poli tie en geen marine was, verwisselden zij de Nederlandse vlag voor een In donesische. Zij verdwenen in weste lijke richting. De motorboot was vroeger eigendom van de Sorongse handelaar Van der Steen. Het gouvernement verleende de koprahandel krediet om het scheepje te kopen. Het is niet be kend van welke nationaliteit de zes opvarenden waren., SINDS WOENSDAG IN IMPASSE Tientallen schendingen van wapenstilstand De Britse delegatieleider Malcolm Macdonald beeft zondagavond een afspraak gemaakt met de Sowjet- Russische oiiderminster van buiten landse zaken Georgi Poesjkin voor een ontmoeting op maandagmorgen, teneinde 'n oplossing te vinden voor de impasse waarin de besprekingen tussen oost en west over de kwestie Laos zijn geraakt. Sedert woensdag is er geen plenaire zitting meer gehouden. De laatste vergadering werd voorgezeten door de Rus Poesjkin, die naliet een vol gende datum voor hervatting van het overleg te bepalen. Een van de vertragende acties in Genève is in de afgelopen week geweest, de wei gering van de Russen nieuwe in structies te zenden aan de interna tionale commissie van toezicht in Laos, waarom was verzocht. Een door de Amerikanen uitgege ven verklaring behelsde de opsom ming van 33 bewezen schendingen van de wapenstilstand ïn bet vor stendom. Macdonald had zijn regering vorige week op de hoogte gesteld van het vastlopen der besprekingen. Hetzelf de zou Poesjkin hebben gedaan. Welicht heeft dit laatste tot resul taat gehad, dat de Sowjet-ondermi- nister thans wel zijn collega Macdo nald wilde ontmoeten. Een beeld van het bezoek, dat H.K.H. prinses Tren& zaterdag aan Noord- Brabant heeft gébracht. Men ziet de prinses hier op de tentoonstelling van beeldende kunst en edelambacht te Tilburg, waar haar een map met aquarellen en litho's werd aangebo den. De trein, waarin premier Kroesjtsjew Van Moskou naar Wenen reist, is zondag ïn Kiew gestopt. De Russische premier werd er begroet door een depu tatie van de bevolking, legde een krans bij het. standbeeld van de dichter Taras Sjeftsjen- ko, en maakte een rondrit door de stad. Uit Kiew gaat Kroesjtsjew in zijn trein naar Tsjecho-Slowakije, waar hij, ter voorbereiding op het gesprek met president Kennedy, een bijeen komst zal hebben met een aantal communistische regeringsleiders. Men acht het in Moskou niet uitge sloten dat er een kleine „communis tische topconferentie" zal worden gehouden. Dit gebeurt vermoedelijk in Praag. Van Praag reist hij-langs een omweg over Boedapest naar We nen. De Russische pers heeft zondag dui delijk te kennen gegeven dat de ont moeting in Wenen weliswaar belang rijk zal zijn, doch niet anders kan zijn dan de prelude óp belangrijker besprekingen. Volgens de „Prawda" zijn de balangrijkste gesprekspunten de ontwapening, Duitsland, en de be trekkingen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten. Zowel Prawda als Izwestia heeft gewaarschuwd te gen te groot optimisme, omdat de problemen die in de jarert van de koude oorlog zijn ontstaan, niet in twee dagen kunnen worden opgelost. Kennedy Als president Kennedy woensdag op het vliegveld Orly van Parijs'is aan gekomen, begint voor hem een druk ke tijd. Hij zal confereren met pre sident De Gaulle, op 3 juni naar We nen gaan voor zijn gesprek met pre mier Kroesjtsjew en op 5 juni in Londen confereren met premier Mac- millan en dineren bij koningin Eliza beth. In het tijdsbestek van een week zal hem een groot aantal pro blemen worden voorgelegd. Verzet in senaat tegen tractor-mensen-ruil De republikeinse afgevaardigden in de Amerikaanse Senaat hebben een verklaring uitgegeven waarin wordt geprotesteerd tegen het besluit van ae regering, medewerking te verle nen aan de ruil van Cubaanse ge vangenen voor tractors en bulldo zers. „De betreurenswaardige gang van zaken met de invasie op Cuba heeft geleid tot een enorm verlies van Amerikaanse prestige in het buiten land. Thans vergroot president Kennedy dit prestigeverlies hog door zijn steun te geven aan een zogenaam de particuliere actie die ten doel heeft het Amerikaanse volk Fidel Castro afgeperst geld te betalen", aldus de afgevaardigden. TELEX GESTOORD, RADIO ZWEEG Vermoedelijk door sabotage Drie torens ïn de Amerikaanse staat Utah, die worden gebruikt voor het overbrengen van trans atlantische telefonische bood schappen, zijn zondag door ont ploffingen gedeeltelijk vernield. Men meent, dat hier sabotage in het spel is. De niet bewaakte torens zijn in het westen van Utah gelegen. Telexverbindingen van persbureaus waren verscheidene uren gestoord. Voorts moesten radiostations in dit gebied gedurende deze tijd hun uit zendingen staken. Terwijl het personeel van telefoon maatschappijen met spoed met het herstellingswerk begon, stelden agen ten van de F.B.I. een onderzoek in. Leden van de territoriale wachten werden in Utah en de aangrenzende staat Nevada belast met het bewa ken van de 22 overige soortgelijke GEEN KOOR BENEDEN DE 200 PUNTEN Tweeëntwintig koren zongen in veilinghal De ring Zeeland van de koninklijke bond van cliristelijke zang- en ora toriumverenigingen in Nederland hield afgelopen zaterdag in de veilinghal te Middelburg een zangconcours. Tweeëntwintig Zeeuwse koren gaven op deze zang-middag acte de presence en vele van deze 22 deelnemers kregen van de jury, bestaande uit de heren P. C. Brakman uit Axel en H. M. de Wolff uit Rotterdam, een eerste prijs toegekend. De meeste van die eerste prijzen werden overtuigend behaald. De kwalificatie voor deze onderschei ding begon bij 224 punten en talrijke koren lieten deze norm ver achter zich. Dat gold nog in meerdere mate voor de tweede prijzen, die de koren reeds toegekend kregen bij een to taal van 196 punten. Er was echter geen enkel koor, dat beneden de 200 punten bleef. Nadat de voorzitter van de ring Zee land, de heer P. v. d. Wiele uit Goes, het concours had geopend, traden de koren voor het voetlicht. „Hosanna" uit Vlissingen maakte onder leiding van de heer J. Suurmond in de af deling uitmuntendheid ongetwijfeld de beste indruk. Met een uitstekende stembezetting in de verschillende partijen zorgde dit koor voor een goede klank. Opmerkelijk waren ook de prestaties van „Soli Deo Gloria" uit Souburg, eveneens onder leiding van de heer Suurmond in de ere-af- deling, en van „Vooruitgang zij ons streven" uit Sïnt-Annaland onder lei ding van de heer J. J. Geluk, welk koor uitkwam in de tweede afdeling en een totaal van 242 punten be reikte. De twee kinderkoren, die uitkwamen in de eerste afdeling, lietei eveneens van uitstekende zang genieten. Zo wel het jeugdkoor „Zuïderstemmen" uit Souburg, als het jeugdkoor „Jonge Zangers" uit Nieuwland, bei de onder leiding van mevr. Francke- Davidse, behaalden 232 pnnten, het geen een ten volle verdiende eerste prijs opleverde, die met enthousiasme werd begroet. (Zie slot pag. 7 kol. 3) posten, die zich in deze staten be vinden. Er schijnen geen slachtoffers té zijn gevallen. Men neemt aan dat de sa botagegroep zich per auto heeft verplaatst. Spoorwegovergang eist twee doden Op een met automatische knipper lichten beveiligde spoorwegovergang tussen Dorst en Gilze-Rijen, is zon dag omstreeks twaalf uur een brom fietser met duo-passagiere, door de trein Amsterdam-Eindhoven gegre pen. De 22-jarige berijder van deze brom fiets, C. W. Verweimeren en het 12- jarige meisje P. J. C. van Bljnen, die als duo-passagiere meereed, kwamen hierbij om het leven. Beiden waren afkomstig uit Teteringen. De knip perlichtinstallatie werkte normaal. Vermoed wordt dat de bromfietser, toen hij een goederentrein zag passe ren, niet de uit de andere richting komende trein heeft opgemerkt. Starheid bedreigt overleg in Evian Noch de Franse, noch de Algerijnse delegatie heeft de afgelopen week aan de conferentietafel te Evian- les-Bains enige tegemoetkomend heid willen tonen De Fransen eis ten eerst een wapenstilstand, de Algerijnen stelden erkenning van het recht op onafhankelijkheid voor al het andere. Deze week zal, naar waarnemers menen, daarom beslis sen over liet lot van de conferen tie. Als de Franse delegatie het recht op onafhankelijkheid van de Mos limbevolking wil erkennen, kan er worden onderhandeld over een wa penstilstand en over de politieke toekomst van Algerije, zeggen de Algerijnen. De Fransen willen eerst een eind maken aan de oorlog, en dan gaan praten over de toekomst van de Europeanen. Zij hebben het beginsel, dat de Algerijnen recht op soevereniteit hebben, reeds er kend. Men meent in kringen van waarne mers te Evian, dat de komende da gen beslissend zullen zijn. De reden: zonder een concessie kan er geen énkele vooruitgang worden ge maakt. Beide zijden zullen de tot dusver ingenomen standpunten moeten willen verlaten, zo rede neert men. Geschiedt dit niet, dan mislukt de conferentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1