EZ RIA VALK met Tommy uit Tennessee' naar Monte Carlo MOOI, MISS! THRILLER „ANGST" DOET NIET ONDER VOOR EEN HITCHCOCK' ACCENT IN ARNHEM OP WERK VAN BRITSE CINEASTEN n VANDAAG MORGEN ZATERDAG 27 MEI 1961 PUOV IN C I ALE ZEEUWSE COURANT FILMS IN ZEELAND Vrouwen in veler gedaante in vijf rolprenten Op de bioscoopdoeken verschij nen deze week vijf zeer uiteen lopende films, waarin vrouwen de hoofdrollen spelen. De inter essantste is ongetwijfeld „Angst", de triller, die in City (Middelburg) vertoond wordt en waarmee regisseur Michael Gordon de grote Alfred Hitch cock naar de kroon steekt. „Angst" heeft veel weg van de typische werken van Hitchcock en is minstens even spannend nis bijvoorbeeld diens „North by North West". Het uitzonder lijke ligt niet zo zeer in het ver haal besloten als wel in de wijze waarop Gordon het heeft ver filmd. Lana Turner is in „Angst" de tweede vrouw van een rijk maar ziek man, die ondanks zijn ziekte zijn omge ving met dictatoriale macht regeert. Iedereen kruipt onder zijn heerschap pij, maar hij kan niet voorkomen, dat zijn vrouw hem in de steek laat en verliefd wordt cp zijn dokter (Anthony vjuinn). Voor dit tweetal is moord de enige oplossing en daar mee begint voor Sheila Cabot en dr. David Rivera de strijd met hun geweten, die aangewakkerd door ano nieme brieven tenslotte een obsessie wordt. Behalve Lana Turner en Anthony Quinn zien we in „Angst", Sandra Dee in de stereot iepe rol van Ame rikaanse tiener, John Saxon als een ruige sleepbootkapitein, Richard Ba- sehart als een sluw, maar toch niet sluw genoeg advocaat en Anna May Wong als een stille, geheimzinnige huishoudster. Een geheel andere rolprent met vrouwen in de hoofdrol is „Non nen voor het vuurpeloton", die te zien is in Grand (Goes). We be spraken deze film reeds eerder en herhalen nog even dat Lilli Palmer, Sylvia Syms en Yvonne Mitchell de belangrijkste rollen vervullen in deze creatie naar een oorlogsverhaal. „Blanke vrouw in de jungle" Alham- bra (Vlissingen) is een film in de trant van „Zuster Luc" met dit ver schil, dat het in „Zuster Luc" om een non gaat en hier een zendelinge-ver- pleegster het middelpunt van alle handeling is. Beide komen echter te recht in het Kongolese oerwoud en in de invloedssfeer van een knappe dok ter (Roger Moore). Voor beiden geldt bovendien de innerlijke strijd deze -verleiding, die de roeping in gevaar brengt. „Blanke vrouw in de jungle" werd gemaakt door Gordon Douglas aan de hand van de roman „Rachel Cade" van de schrijver Charles Mer cer. In „Heerseres van de onderwe reld" ontmoeten we in deze (fraaie) gedaante niemand min der dan Jane Mansfield, die ach- de sigaar die honoris causa promoveert... HONNEUR de hooggeklasseer- de 31 cfs sigaar. Prinses Gracia van Monaco, die op het ogenblik met haar man, prins Rainier, en haar kinderen, prins Al en pri7ises Caroline, een bezoek brengt- aan haar moeder en óverige- familieleden in de Verenigde Staten, heeft in haar geboortestad Philadel phia met haar gezin een voorstelling bijgewoond van het Clyde Beattyj Cole Brothes-Circus. Naast het prin selijk paar zit hier (rechts) Clyde Beatty, de beroemde dierentemmer, naar wie het circus mede is genoemd. ter een aantrekkelijk uiterlijk een keihard innerlijk verbergt. Zo nu en dan treedt dit naar buiten, wanneer we haar met angstwek kende vaardigheid de meest ge vaarlijke wapens zien hanteren, waaronder de minst vrouwelijke. Zo wordt het een bijzonder actie rijke rolprent, waarin het onze Jar.e bespaard wordt veel verstan dige woorden te moeten zeggen, een taak die ze graag aan haar partners overlaat. Te zien in Luxor (Vlissingen). Ook „Hercules en de koningin van Lydië vindt zijn kracht in uiterlijk vertoon. Hiervoor zorgt de bekende krachtpatser van het witte doek Ste ve Reeves. Dierenhuid en gladiato- renuitrusting zitten deze „body- Sarah Churchill sticht eigen filmmaatschappij De Britse filmster Sarah Churchill, dochter van Sir Winston, heeft haar eigen filmmaatschappij opgericht. Zij zei „ik heb er genoeg van alsmaar bevelen te krijgen". Sarah Churchill is de enige directeur van de maatschappij, die de naam heeft gekregen „Jerome Stage and Screen Ltd" (genoemd naar haar Amerikaanse grootmoeder). De maatschappij begint volgende week aan de verfilming van Somer set Maugham's „Rain" met Sarah Churchill in de hoofdrol. builder als gegoten en onvermoei baar zien we hoe hij zich in Electro (Middelburg) aan klassieke wapen handel wijdt. Luxor (Vlissingen) draait zondag in de matineevoorstelling een western, getiteld „Kruitdamp". City (Middel burg) heeft voor zondagmiddag het bekende epos „Dik Trom en het cir cus" op het programma staan. SCHOONSTEIN'TLAND BLIJ MET PLATENBON ANNEMARIE BRINK was pas twee minuten Miss Holland 1961 en werd bedolven onder goede gaven textiel en toiletterie, vliegreizen naar Parijs, Londen, Amerika „Het kan gewoon niet op", lachte de lieftallige mannequin van 19 lentes, „wie had dat gedacht in Den Haag werd ik slechts derde!" Toen kreeg zij van Willem O.Duys de Pluim-Platenbon, omdat be scheidenheid nóg belangrijker is dan schoonheid. En in de feeste lijke drukte vertelde zij OVER PLATEN„Verzamel pas kort, heb dus nog maar twee óf drie LP's. Daarom ben ilt zo reuze blij met die bon. Platen draaien is iets zaligs. Kan er niet meer buiten!" OVER LUISTEREN: „Hou m'n oren altijd open, ongeacht mijn stem ming. Ik word.'t liefste wakker met Bach of Vivaldivrolijke muziek, maakt je zo opgewekt. En 's avonds, als ik zit te tekenen, moderne jazz. Of Franse chan sons mmm!" Publicatie van de C. C. G. C. OVER PLATENBON: „Fijnste ca deau van allemaal. Meen ik echt. Bijzonder origineel. Waar ik hem voor inruil ?Drei Groschen Oper, zalig! Of een fijne Franse LP. 't Is zo leuk om op je gemak te kunnen kiezen. Of ik er nu zelf ook eens een cadeau doe? Nou en of, wat dacht U dan?i" FILMWEEK 1961 Jury vrijwel gereed met selectie Van de films die zullen worden ver toond in de vierde internationale filmweek samenvallend met het Holland Festival van 5 tot en met 10 juni in het Rembrandttheater te Arn hem hoopt de selectiecommissie binnenkort de laatste te kunnen aan wijzen. Werd op de internationale filmweek 1959 in het bijzonder de aandacht gevestigd op de Franse filmers van de „nouvelle vague", op de komende filmweek krijgt de jongere Britse filmkunst het accent, en wel speciaal het werk van de Britse filmregisseur van Tsjechoslowaakse afkomst Karl Reisz, van hem is „Saturdaynight and sundaymorning" in het program ma opgenomen. Uit de Britse school komt ook de film „The mark" van Guy Green, (de maker van „The Agry Silence") met in de hoofdrollen Maria Schell, Ste wart Whitman en Rod Steiger. Deze film is vertoond op het laatste film festival te Cannes. In Arnhem wordt ook verwacht „Shadows" van de Amerikaanse acteur John Cassavites. Deze film is als experiment gemaakt zonder draaiboek. Cassavites zet te de medespelers tevoren uiteen hoe hij zich de film had gedacht. Elke scene werd tot in details besproken. Zo kwam „Shadows", in het bijzonder voor wat de dia loog betreft, voor de vuist tot stand. De commissie heeft voorts op het programma geplaatst „Am Galgen haengt die Liebe" van de Joegoslaaf Edwin Zbonek, met in de hoofdrollen Carl Wery, Annie Rosar, Marisa Mell, Bert Fortell en Sighardt Rupp. Voorts komen in Arnhem twee in Cannes bekroonde films, namelijk „Der letzte Zeuge" van de Duitse regisseur Wolfgang Staudte (met in de hoofdrollen Martin Held en Ellen Schwiers) en „A raisin in the sun" van de Amerikaan Daniel Petrie (met Sydney Poitier, Claudia Moneil en Ruby Dee in de voornaamste rollen). De „nouvelle vague" zal vertegen woordigd zijn met „A double tour" van Claude Chabrol. Tenslotte komt ook in vertoning de verfilming van Goethe's „Faust Gustav Gruengens speelt in dit werk de rol van Mefisto. Deze film is geregisseerd door Peter Gorski. „Après-midi" Gedurende de maanden juni, juli, en augustus presenteert de AVRO de luisteraars „Apres-Midi", enkele door Ype Howeler en Emile Kellenaers samengestelde pro gramma's die muziek, hoorspel en voordracht zullen bevatten. Deze programma's zullen worden uit gezonden op de donderdagen 8 en 22 juni, 20 juli en 3 en 17 augus tus, steeds van 16 tot 17 uur. Muziek kent geen grenzen Woensdag 7 juni zal te Mon te Carlo de finale plaatsvin den van „Muziek kent geen grenzen", het zondagniïddag- programma, dat ook in het afgelopen seizoen 1960-1961 eenmaal in de vier weken door de A.V.R.O. in samen werking met het British For ces Network, Radio Genève, Radio Lugano, Radio Monte Carlo, Radio Wien en de Westdeutsche Rundfunk werd uitgezonden. Op deze finale, die men de volgende dag in het radioprogramma van de A.V.R.O, zal kunnen beluisteren, zal Nederland worden vertegenwoordigd door Ria Valk. Haar liedje „Tommy uit Tennessee" werd in de voorlaatste uit zending van „Muziek kent geen grenzen" door haarzelf gezongen en toen door de luisteraars in de zeven deel nemende landen tot winnen de song gekozen. Met Ria Valk behoeft men n!et lang te praten om te weten, dat zij niet uit haar woonplaats Am sterdam afkomstig is, maar uit een aanmerkelijk zuidelijker ge legen streek. Zij werd dan ook op 11 februari 1941 als eerste van drie dochters geboren te Eind hoven. vanwaar haar ouders vijf jaar later naar de hoofdstad des lands trokken, omdat vader Valk daar meer mogelijkheden aanwe zig achtte om een eigen agentuur en commissiehandel te beginnen. Oude liefde In zijn nieuwe werkkring behield Ria Valks vader zijn oude liefde voor de lichte muze en al spoedig bleek, dat deze, zelfs in zo moge- log nog grotere mate, op zijn oudste dochter was overgeslagen. Op haar achtste jaar zong zij bij een tante voor een pollepel in de overtuiging haar radiodebuut te maken en enkele jaren later ver maakte zij in het speelkwartier haar mede-muloleerlingen niet zingen en jodelen. Toen Ria Valk, die inmiddels zich zelf gitaar had leren spelen, haar mulodiploma had behaald, stond niets een actiever beoefening van haar liefhebberij meer in de weg. Met een groepje amateurs onder leiding van haar vader trad zij op in ziekenhuizen en op haar ze ventiende jaar nam zij met enke le Franse liedjes met succes deel RADIO- EN T.V.-RUBRIEK aan een te Amsterdam georgani seerde amateurwedstrijd. Het contract met een grammofoon platenmaatschappij, dat hiervan het resultaat was, bleef echter zolang zonder tastbare gevolgen, dat Ria besloot zelf iets te gaan ondernemen. Om op te vallen had zij nauwelijks iets beters kunnen doen dan wat zij deed: zij liet zich, naast 55 jongens, in 1959 inschrijven voor de verkiezing van de Nederlandse Elvis Presley. Even sceptisch als de organisa toren waren aanvankelijk de ju ry en het publiek, maar ook hen had zij na enkele minuten voor zich gewonnen. La Courtine Belangrijker nog dan haar twee de plaats op deze wedstrijd was voor Ria Valk de aanwezigheid in de zaal van A.V.R.O.-producer Roel Balten, die haar uitnodigde mee te gaan naar La Courtine om voor de aldaar gelegerde Neder landse militairen op te treden. Bovendien bezorgde hij haar een auditie, als resultaat waarvan zij in juli 1959 een plaats kreeg in een van de reeks televisiepro gramma's „Nieuwe Oogst". De aandacht was hiermede op haar gevestigd en de gevolgen bleven niet uit. In september werkte zij andermaal aan een te levisieprogramma van de A.V.R. O. mee, in oktober stond zij voor camera's van de Belgische televi sie en op 27 december trad zij met Willy Alberti en George de Fretes' „Royal Hawaiian Min strels" op voor de Westdeutsche Rundfunk. In laatstgenoemd pro gramma stond ook Vico Torriani, die zij op de finale van „Muziek kent geen grenzen" te Monte Carlo voor de tweede en enkele dagen later in een programma te Purmerend voor de derde maal zal ontmoeten. „Rocking Billy Over deze en haar vele sindsdien behaalde successen waaronder vooral ook haar grammofoonop namen van „Rocking Billy" (met imitaties van Jan Zijdel) en „Tommy uit Tennessee" moeten worden genoemd praat Ria Valk met een innemende lucht hartigheid. Haar werk vat zij echter niet luchthartig op. Zij spant zich terdege in om haar pu bliek bij voorkeur gemengd naar aard en leeftijd datgene te geven, dat het verwacht en toe komt. Aan deze toewijding en aan haar verkwikkende natuurlijkheid en spontaniëteit is wellicht nog het meeste het succes te danken, dat haar in juni naar Monte Carlo zal brengen en anderhalve maand later naar Knokke, waar zij deel zal uitmaken van het Nederland se team voor het jaarlijkse inter nationale song festival. oven, ye-w en.... sclvrijven T elevisie Om 20.50 brengt de VARA voor de laatste maal in dit seizoen de t.v.-toto. Theo Eerdmans en Maud halen de zangeres Annie de Reuver, de Belgische acteur Paul Cammermans (Het Mes) en de charmante kunstrijdster Joan Haanappel voor de camera. De Engelse zangeres Lyn Cornell, de Franse hot-violist Stephane Grapelly en The Four Limbo Dan cers luisteren het programma op, waarin dan tevens de prijs voor de winnaar van de vorige toto wordt uitgereikt. België Vlaams neemt het VARA- programma over. Radio Bij de K.R.O. vanavond weer de populaire klassieken en Tierelan tijnen ook al een laatste afle vering van het winterseizoen, dat plaats moet maken voor de zo mer. Tonny Schifferstein stelde het programma samen en regis seert het. In de VARA-rubriek „Hooggeëerd publiek" (22.40) laat Henny Fontaine herinneringen op halen door de 69-jarige revue-ve dette Cor Smit. Eerder op de avond concerteren het Metropole Orkest (20.35) en Paul Godwin met zijn walsorkest (21.30). FRED ASTAIRE-SHOW EN SAMMY DAVIS OP ONS SCHERM (Van onze radio- en t.v.-redacteur). De Fred Astaire Show van de commerciële American Broadcasting Foundation, die maandag in Montreux is vertoond, komt ook naar Nederland. Dit deelde de heer Piet te Nuyl mee in een gesprek dat wij met hem hadden over het eerste wereldtelevisiefestival. Te Nuyl had ook goede hoop dat het hem zou lukken de show rond Sammy Davis en Hippodrome van de Britse commerciële televisie maatschappijen op de Nederlandse schermen te krijgen. „Ik loop al twee dagen achter de A.B.C. aan, die Sammy Davis brengt, maar ze houden me aan het lijntje. Ze willen geen prijs noemen, omdat ze eerst afwachten of ze een gouden roos in de wacht slepen. Dan zouden ze voor hun show meer kunnen eisen", aldus de heer Te Nuyl. T elevisie In de middag wordt als sport op het scherm gebracht de speedway- races in de Tsjechische stad Li- berec. Het televisiespel „De Ring" dat de K.R.O. om acht uur pre senteert. weid geschreven door Ed Hoornik. Het spel draait om een zoekgeraakte ring van een der vijf mensen, die samen in een klein Zwitsers hotel in carnavals- tijd hun vakantie doorbrengen. Het kan een thriller zijn, het kan ook een spel zijn van menselijke verwikkelingenEd Hoornik is er vaag over. Hij wil de span ning niet a priori teniet doen! Het is geen lang stuk: drie kwar tier later volgt weer een afleve- rig van Strijd tegen onrecht: „De verrader" naar een roman van Edgar Wallace. Om 21.10 con certeert het Amsterdams kunst- maandorkest in Van der Heem's ontspanningsgebouw in Den Haag. België Vlaams komt met een mu zikale komedie, getiteld „Maak muziek voor mij". Radio In het ochtendprogramma van de VARA worden door leden van de hoorspel kern brieven van be roemde kinderen gelezen. Dit is een eerste programma in de serie „Lieve oudersDe brieven van zondag zijn van Vincent van Gogh. Dr. J. Meijer stelde het programma samen. In het mid dagprogramma concerteert het Radio-kamerorkest met als solis ten Pierre Palla, piano en Arie Elshout, fluit. De A.V.R.O. brengt 's avonds weer een programma in de serie rijkdom der wellui dendheid. De K.R.O. brengt het derde deel van de „Liederen van een reizen de gezel". In het middagprogram ma van Hilversum I concerteert voor de N.C.R.V. het Gaudeamus- kwartct.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7