„ANTWERPEN" IN VOORBEREIDING Stadsbestuur stelde gratis alle zalen voor Zeeuwen beschikbaar Fraaie expositie in Antwerpens „Steen" Hoe denken deelnemers over Zeeuwse week? ZATERDAG 27 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor eerste maal in het museum De Zeeland-week in Antwerpen lieel't een primeur tot gevolg gehad. De ten toonstelling „Zeeland: Schepen en scheepvaart" is namelijk de eerste ex positie, die üi het nationaal scheep vaartmuseum het „Steen" zelf gehou den wordt. Alle tentoonstellingen, die dit museum verzorgd heeft, zijn name lijk in de grote stadsfeestzaal aan de Meir gehouden, maar deze expositie over de relatie, die de Schelde in de loop der eeuwen gelegd heeft tussen Ant werpen en Zeeland, zal tot 4 september a.s. een plaats vinden ïn twee zalen van het fraaie gebouw aan het Steenpleïn bij de Sehelde-oever. Overigens is deze scheepvaartexpositie niet speciaal ingericht in verband met de Zeeland- week. 1-Iet stadsbestuur van de Sinjorenstad had reeds eerder plannen geopperd om de herinneringen aan de schepen en de scheep vaart op de Schelde in beeld te brengen. De Zeeuwse tentoonstelling is echter aanleiding geworden om de oorspronkelijke datum te vervroegen en „Zeeland: Schepen en scheep vaart" dit jaar te houden. Gisteren is de inrichting van deze expositie onder supervisie van de conservator van het scheepvaartmuseum, de heer J. van Beylen, begonnen. Het zal een zwaar karwei worden voor de verhuizers: twee zalen vol scheeps modellen in enorme glazen toonkasten van soms duizenden kilo's gewicht moeten naar de museumkelders getransporteerd worden, waar ze tot september opgeslagen worden. De kosten van deze verhuizing en van de inrich ting neemt de stad Antwerpen voor zijn reke ning. 232 nummers Voor de Inrichting van deze scheepvaartexpo sitie beschikt conservator Van Beylen over 232 modellen, schilderijen, kaarten en andere in zendingen. Daarbij zijn verschillende scheeps modellen uit Zeeland afkomstig, onder meer uit het museum te Zïeribzee en met medewer king van diverse particulieren. Er zijn om er maar enkele op te noemen modellen van een Schouwse haringbuis, van het sclxip-van- oorlog uit 1663: de „Zeelaudia van een Arne- muidense kotter, van een schouw uit Philip pine. Deze schouw (althans het model er van) was de laatste, die in het haventje van Philip pine achtergebleven was, nadat ua de verzan ding de Braakman gedicht is. Ook kan de heer Van Beylen met gerechtvaar digde trots enkele grote kaarten van de Schel de uit 1468 en 1505 tonen. De kaarten zijn elf meter lang en het zijn de oudste tot nu toe nimmer tentoongestelde documenten over deze belangrijke x*ivier. Voorts wordt een plaatsje ingeruimd voor enkele zeldzame schilderijen. De stad Antwerpen mag dus terecht tijdens de Zeeland-week een unieke scheepvaarttentoonstelling over het Schelde- scheepvaartverkeer in al zijn geledingen aan kondigen. Want kosten noch moeite zijn er voor gespaard. Op de laatste dag van de Zeeuwse tentoon stelling, woensdag, verzorgt de heer Van Beylen tevens een voordracht over de Schelde- scheepvaax-t. ZEEUWSE WEEK BRACHT PRIMEUR eerste contacten werden gelegd voor dit tot een Zeeuws A'lagvertoon uit gegroeid initiatief, zijn de twee voornaamste Antwerpse „schakels": stadssecretaris prof. dr. K. C. Pee lers en chef de protocol II. Jacobs, constant met de voorbereidingen be zig geweest. Opgetogen Ze deden dat tezamen met de Zeeuwse comitéleden, van wie o.a. rijksmiddenstandsconsulent A. Kor- stanje de laatste weken geregeld in Antwerpen te vinden is, en met de heer H. de Jongh, de vice-consul, de contactpersoon tussen Belgen en Zeeuwen. Van Zeeuwse zijde spreekt men in opgetogen bewoordingen over de medewerking van Antwex-- pen. Burgemeester en schepenen van de Sinjorenstad waren onmiddellijk enthousiast voor het idee hun stad van zaterdag 3 juni tot en met woensdag 7 juni „aan Zeeland te wijden", zo vertelde de heer De Jongh ons. „De steun, die we van het stadsbestuur hebben gekregen", verklaarde de vice-consul, „is bijna niet te becijferen". Het stadsbestuur stelde de grote feestzaal aan de Meir beschikbaar. Gratis, terwijl normaal voor één en kele voorstelling vijfduizend franken moeten worden neergeteldDe Koninklijke Nederlandse Schouw burg, waar de Zeeuwse toneelama teurs zullen optreden, werd eveneens gratis beschikbaar gesteld. De enor me Majestic-zaal met een capaciteit Aan 15Ó0 plaatsen, Avaar dc Zeeuwen concerteren, werd gehuurd, in het Scheepvaartmuseum Avordt voor „eigen rekening-" een tentoonstelling over de Sclieldescheepvaart inge richt Versiering En in de laatste week moeten de mannen van de Antwerpse stads dienst nog flink wat in orde brepgen. Ze moeten de stad versieren o.m. met honderden Belgische, Neder landse en Antwerpse vlaggen de feestverlichting in de Antwerpse straten aanbrengen en op de Gx-ote Markt de pas aangekochte nieuwe tribune met 400 zitplaatsen monte- Bij de fontein op de Grote Marlet te Antwerpen knipte onze fotograaf drie belangrijke „■schakels" in de voorbereiding van de Zeeland-week. Het zijn (van rechts naar links) van Nederlands-Belgische zijde de heer N'. de Jongli, vice-consul, van Belgische zijde de heer R. Jacobs, chef de protocol, en van Nederlandse zijde de heer A. Eorstanje, rijksmiddenstands consulent voor Zeeland. (Foto P.Z.C.) ren. Want daar zullen tegeix de ach tergrond van het fraaie stadhuis en de gerestaureerde 16e-eeuwse gilde- huizen de Zeeuwse ringrijders, dan sers en muzikanten optreden. De zesde directie van het Ant- wexpse gemeentebestuur (een se cretarie-afdeling heet in België directie), die van schone kunsten en feestelijkheden, is een bijzon der belangrijke. Aan het hoofd ervan staat de heer Jacobs, die tot in de kleinste details op de hoogte is van de culturele en fol kloristische gebeurtenissen tij dens de Zeeland-week. Komen er bijvoorbeeld in plaats van zestien maar vijftien i'ingrijders, de heer Jacobs is er van op de hoogte... Alle onderdelen in de feestelijk heden worden gedirigeerd naar de verschillende stadsdiensten, die er dan weer voor zorgen, dat alles op ï'olletjes loopt. De chef de protocol had nog deze week een bespreking met de minis ter van economische zaken en ener gie van België, de heer A. Spinoy, die de tentoonstelling zal openen, in de eerstvolgende dagen zit hij weer met vice-consul De Jongh rond de tafel om de openingsceremonie te bespreken, maar ook werkte hij on dertussen de propaganda voor de Zeeuwse week uit. In Antwexpen en omgeving zijn rond duizend aan plakbiljetten opgehangen, die de in woners op de Zeeuwse tentoonstel ling attenderen. Twintig telefoontjes Deze grootse Antwerpse medewer king coördineert hij dan weer met vice-consul De Jongh. Met name de laatste weken is het personeel van het consulaat-generaal der Neder landen voortdurend bezig voor de Zeeuwse week. Gemiddeld werden en worden er dagelijks zo'n slordige twintig tot vijfentwintig telefoonge sprekken afgehandeld en afspraken gemaakt met Belgische en Zeeuwse autoriteiten. Er moeten besprekin gen worden gevoerd met de kamer A'an koophandel, met de verschillen de stadsdiensten, met de stedelijke V.V.V., er wordt propaganda ge maakt onder de Antwerpse scholen het consulaat heeft tachtig mid delbare en nijverheidsscholen aan geschreven om de leerlingen op de tentoonstelling en in het bijzonder op het Deltaplan te wijzen teza men met de heer Jacobs moet de heer De Jongh uitdokteren wie er moeten worden uitgenodigd, enz. En over dit alles moet weer dagelijks contact worden onderhouden met de Zeeuwen. Thans komen ook de Zeeuwse deel nemers aan de expositie een kijkje nemen hoe zij op de beste wijze hun stand kunnen inrichten en op welke hulpmiddelen zij kunnen rekenen. Zij krijgen daarbij de steun van de lieer J. A'an Cauwenberghs, die de scepter zwaait in de enorme feestzaal aan de Meir, rond de 1500 vierkante meters groot. De zaal staat thans nog vol met stoelen, omdat er eerst een „ve- dettenfeest" afgewerkt moet wor den, maar maandag gaat alles, wat niets met de Zeeuwse tentoonstel ling te maken heeft, eruit, zodat dinsdag met de inrichting kan xvor- den begonnen. Niets te veel De heer Van Cauwenberghs kent het klappen van de expositiezweep wel. Herhaaldelijk krijgt hij grote ten toonstellingen in zijn feestzaal in te richten en er is deze kleine, gemoe delijke Antwerpenaar dan ook niets te A'eel. „Als U wat moet hebben, vraagt U het en U krijgt het", is zijn stelregel. Over de gehele linie dus enthou siaste Antwerpenaren, die mee werken aan de Zeeuwse ten toonstelling. Vanzelfsprekend doet het stadsbestuur dat niet Over rond vijftienhonderd vier kante meter zullen de deelne mers aan de Zeeuwse tentoon stelling in de grote feestzaal aan de Antioerpse Meir volgen de week Mm produkten tonen. Thans staan er nog honderden stoelen in deze enorme zaal, maar van S tot en met 7 juni a.s. zal het Zeeuwse bedrijfs leven er exposeren. (Foto P.Z.C.) alleen, omdat het de Zeeuwen nu zulke aardige mensen vindt.. Het toeristisch-zakelijk element speelt een belangrijke rol en dat is alleen maar te loven in het Antwerpse stadsbestuur. Het hoopt immers, dat er veel Zeeuwen de weg naar de Sin jorenstad zullen vinden, terwijl andersom ook een grote groep van de 600.000 Antwerpenaren in de gelegenheid gesteld wordt Zeeland te „ontdekken", voor zover dat nog niet gebeurd is. En wanneer de Zeeland-week slaagt hoopt het stadsbestuur van Antwerpen, dat ook andere Nederlandse provincies het Zeeuws,e voorbeeld willen vol gen. Het Antwerpse „Steen", waar de expositie van scheepsmodel len wordt gehouden. (Foto P.Z.C.) HOE DENKEN nu de deelnemers over de Zeeuwse expositie, die van volgende week zaterdag 3 juni tot en met woensdag 7 juni in de Antwerpse feestzaal aan de Meir gehouden wordt? We kregen op de vraag aan enkele exposanten wat hun verwachtingen waren, verschillende antwoorden. De ene groep wacht maar af, een andere groep meent wel met een zeker optimisme de resultaten van deze tentoonstelling over het Zeeuws bedrijfsleven tegemoet te mogen zien, terwijl een derde groep „zeer goede verwachtingen" van de Zeeland-week heeft. Een vei*tegenwoordiger van die laat ste groep is de heer De Waal jr. van de banketfabi'iek De Waal uit Tholen. Deze onderneming exporteert reeds gedurende drie jaar zijn produk ten naar België. „De Belgen zijn goe de afnemers", verzekerde de heer De Waal, „en wij hebben zeer goede ver wachtingen van deze tentoonstelling". De heer De Waal verklaarde dit mede aan de hand van de informaties, die hij van zijn importeur uit België heeft gekregen. Er zijn drieduizend uitno digingen verstuurd en als de helft van dit aantal genodigde zakenmensen naar zijn middels een nieuwe installa tie vervaardigde hoofdprodukt: de „bokkepootjes" komt kijken, is de heer De Waal meer dan tevreden. In het duister „Een sprong in het duister, want je weet niet wie er komt". Dat was het antwoord van de heer Cruson, lid van de Breskense firma gebr. Cruson, die met buis- en chroomartikelen en spe ciale lakken voor de levensmiddelen industrie naar Antwerpen trekt. Meer bon de heer Cruson er niet van zeg gen. Hij hoopt natuurlijk, d-t er wat „uit komt". Dat was ook de verwachting van de heer A. C. de Jonge, smid uit Ovezan- de. Hij hoopt er een handelaar of im porteur aan te treffen, die zijn pro dukten wil introduceren ep verkopen in het land van onze zuiderburen. Overigens komt de heer De Jonge met een vrij nieuw produkt op de Ant werpse tentoonstelling. Het is een naar eigen onriverp vervaardigde schildersezel, oneer meer voor gebruik op technische scholen. Het is een bij zonder modern stalen meubel gewor den, dat de plaats inneemt van de ou de onhandige „ezel". De llerbaconservenindustrie uit Krab- bendijke gaat naar Antwerpen om tc proberen het afzetgebied nog wat uit te breiden. De heer Machièlse ver klaarde ons evenwel, dat door verho ging \'an de consumentenbclasting en de revaluatie van dc gulden met zoveel volgens de heer Machïelse als een tolbarrière dat de prijzen niet meer zo gunstig zijn om volop de Bel- concurrentie te kunnen weer- j1 de heer Machielse verklaarde liet te kunnen overzien wat de ten zullen worden, was hx„ nog wel zo optimistisch, dat hij verwacht te enkele nieuwe posten te kunnen af. sluiten. Antwerpen enthousiast voor Zeeuwse week DE TELEFOONLIJNEN van en naar het Nederlands consulaat in Antwerpen zijn de afgelopen weken en worden in de komende week voor een belangrijk deel in beslag genomen voor besprekingen over de aanstaande Zeeuwse ten toonstelling in de Sinjoren stad. En niet alleen in het consulaat rinkelen de tele-, foons voor het treffen van maatregelen of het maken van afspraken. Want de Antwerpse autoriteiten werken welhaast nog en thousiaster dan de Zeeu wen mee aan de totstand koming van deze „schouw" van Zeeuwse produkten, omlijst met culturele en fol kloristische manifestaties. Ook in het fraaie Antwerp se stadhuis is men er druk voor in de weer, in het bu reau van de kamer van koophandel, in de nijver heidskamer, in het V.V.V.- kantoor, in het Scheep vaartmuseum, de Dieren tuin, in het bestuur van de Belgisch-Nederlandse ver eniging, enz. De organisatoren vaix Belgische zijde zijn hijzonder bescheiden. Ze zullen niet in geuren en kleuren vertellen wat ze allemaal A'oor het Avelslagen van de Zeeuxvse Aveek ge daan hebben en nog moeten doen. Maar al werken ze dan in stilte, hun enthousiasme is er niet minder om: de Zeeuwen lioeA'en maar te „kik ken" en de Antwerpenaren hebben het al voor elkaar. Sinds begin augustus van het vorige jaar de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5