„Heilige Daders" willen verder werken aan hun idee Pistolen uitverkocht in Zuid-Afrika Morgen: De zondag Trinitatis SINGAPORE IN VUUR EN ROOK I GEDIPLOMEERDE LEUGENKAMPIOENEN ZATERDAG 27 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Pleiter „Humor levert geen bewijs" ZODRA ALLE SCHULDEN ZIJN AFBETAALD Het proces tegen de zicli noemende ambassadeurs van de schertsorganisatie „De Heilige Daad" is gistermorgen voort gezet met de pleidooien van de beide raadslieden. Mr. C. J. van Zorge, de raadsman van Machiel V., betoogde, dat de officier van justitie met een zekere nonchalance over bepaalde aspecten is heengelopen. „Met humorvolle uitlatingen en het ridiculise ren levert men nu eenmaal geen bewijs", zo zei mr. Van Zorge. Sprekende over de commissiebetalin gen waarop V. als agent van Socra tes reclit zou hebben, zei hij dat met Den B. de afspraak gemaakt dat V. zekere voorschotten kon nemen op te verdienen provisie. Hiermee wilde de raadsman duidelijk maken, dat zijn cliënt niet anderhalf jaar lang op kosten van De Heilige Daad heeft geleefd. Pleiter concludeerde dat zijn cliënt Socrates niet heeft opgelicht, ook niet omdat Den B. met open ogen De Heilige Daad heeft gefinancierd. Volgens mr. Van Zorge speculeerde Den B. in deze affaire op mogelijke zakelijke voordelen en daarom kan ogen hebben gedraaid. Socrates deed willens en wetens mee. Lachertjes Evenals mr. Van Zorge, had ook de raadsman van Jolle J., mr. J. van Wijngaarden, weinig eerbied voor mr. Hartsuikers „montage van de feiten", die een totaal ver tekend beeld geven. In een requi sitoir is het niet juist alleen ,,de lachertjes" uit de zaak naar vo ren te halen. Het openbaar mini sterie heeft dit volgens de raads man bewust gedaan, omdat het ju ridische bewijs niet zo sterk is. De lachwekkende aspecten van de Heilige Daad-affaire hebben van het begin af de voornaamste aan dacht gehad en ook nog in het requisitoir van de officier van jus titie. De strafvervolging van V. en J. is begonnen, omdat men bij De Heilige Daad de verdwenen miljoenen van de Amsterdamsche Bank dacht te vin den. Ook uit het optreden van de cu rator in het faillissement Socrates blijkt een zekere vooringenomend- heid. Bij voorbaat nam deze man aan dat Jolle J. voor een paar jaar de KORTE PREDIKATIE ZONDAG TRINITATIS. Hoewel als christelijke feestdag min der bekend, is het toch al sedert meer dan 10 eeuwen de gewoonte om op de zondag na Pinksteren de Drie éénheid of Triniteit in het middelpunt van prediking en liturgie te plaatsen. Aan deze gewoonte ontleent de zon dag haar naam. De christelijke Kerk belijdt God als een drieënig God, als Vader, Zoon en Heilige Geest. En ieder christen is in deze drieënige naam gedoopt. Als uitgangspunt voor de prediking wordt dan vaak de groet, gebruikt, waarmede de apostel Paulus af scheid neemt van zijn gemeente in Corinthe: 2 Cor. 12 IJ, met welke groet menig predikant zijn zegen over de gemeente uitspreekt: „De genade van de Heer Jezus Christus, en de liefde Gods en de gemeenschap van de Heilige Geest zij met U allen". Dit leerstuk is veel minder een dorre leer dan een levende verkondiging van wat God voor ons wil zijn. GENADE. God begint niet met te vragen en te eisen, maar met te ge ven. Hij heeft ons Zijn eigen Zoon gegeven tot verzoening en verlos sing; Genade is een woord, dat eigen lijk tegen onze natuurlijke gevoelens indruist. Het is niet eervol om genade- te vragen. Het is ontvangen, wat je niet verdient. Zo staat God tegenover de mens: hij heeft geen recht op Gods liefdehij ontvangt deze om dat God een genadig God is, die de zonden vergeeft, waarvoor Zijn eigen Zoon gekruisigd werd. Dat is niets minder dan onbegrijpelijke LIEFDE. Het wezen van God is lief de. De bekendste text (Joh. 3 16) begint: „Alzo lief heeft God de we reld gehad". Liefhebben is: „niet zon der de ander willen en kunnen zijn". Liefde is precies het omgekeerde van egoïsme of egocentriciteit. Het is overgave aan de ander. De God nu,, die Hemel en aarde heeft geschapen, deze grote en verre God heeft de mens, de. zondige mens lief. Als een Vader waakt Hij over zijn leven en verder over zijn lot. Is dit niet een geweldige Boodschap? Wie bekom mert zich in werkelijkheid om de mens, in deze ontmenselijkte en on menselijke wereld? Gocl, I-Iij heeft U lief!" Maar dit is niet een hoog ideaal of een schone lclankovergewaaid uit een onbereikbare wereld. Verleden week vierden we het feest van de Uitstorting van DE HEILIGE GEEST. God heeft ons Zijn Geest geschonkenwaardoor het contact niét- hem bewaard blijft, waardoor wij licht, kracht en warm te ontvangen. De Heilige Geest maakt de genade van Christus en de liefde van God tot een levende werkelijk heid in ons leven, waardoor wij niet overgelaten zijn aan zondige mach ten en duistere krachten, maar door welke Geest wij andere mensen wor den, volgelingen van Jezus Christus en bewaard blijven bij de ons ge schonken belofte. Zondag Trinitatis is een niet erken de, maar toch een christelijke feest dag, waarin de volle rijkdom van Gods Boodschap tot ons komt. De Drieëenheid kun je niet beivijzen, noch genoegzaam onder woorden brengen. Men kan er van zingen met de woorden van het aloude Klein Glo ria: Ere zij den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest". Joh. v. Dullemen. Zoutelande. gevangenis zou ingaan. Hij vroeg diens faillissement aan, omdat hij de gronden op Majorca in het Socrates- faillissement wilde brengen, doch het hof vernietigde dit faillissement. Inde lucht Het idee van De Heilige Daad „zit in de lucht", zo meende mr. Van Wijngaarden, die de aandacht ves tigde op allerlei publikaties die in de richting van een dergelijke su pranationale organisatie wijzen. In Spanje bestaat reeds een dergelij ke organisatie met goedkeuring van de Kerk. Dreiss heeft alleen maar misbruik gemaakt van de idee en de mensen die er heilig in geloofden. De aan Jolle J. ten laste gelegde fei ten (vier oplichtingen, een poging daartoe en een verduistering) achtte mr. Van Wijngaarden niet bewezen, ook al omdat het oogmerk van de opzet om zich wederrechtelijk iets toe te eigenen eraan heeft ontbroken. De officier van justitie mr. Hartsui ker repliceerde, dat. hij in deze zaak niets heeft belachelijk gemaakt. „Als er omstandigheden zijn waarom men wel eens heeft moeten lachen, dan zijn ze uit het dossier naar voren ge komen", zo zei mr. Hartsuiker, die oplichting een ernstig delict noemde. Uitvoerig ging hij in op de pleidooien van beide raadslieden. Mr. Hartsui ker geloofde niet dat V. en J. door Dreiss zijn bedrogen. „Ze hebben zich bij anderen geïdentificeerd met de verhalen van Dreiss, zonder er kri tisch tegenover te staan". Laatste woord Jolle J. had wel een kritisch laatste' woord, omdat z.i. donderdag door de lachsalvo's op de publieke en pers tribune de idee van De Heilige Daad belachelijk is gemaakt. De publici teit en de verdwenen miljoenen bij de A. B. hebben mijn arrestatie be- invloed, zo meende Jolle J., die zijn speechje voltooide met een lofzang op de gedachte van de op te richten Heilige Daad-organisatie, waarin Jol le J. zei nog steeds te geloven. „Zodra ik weer in de gelegenheid daartoe ben zal ik eerst samen met Volraat en Joell alle schulden afbe talen en dan weer aan de idee wer ken", zo besloot Jolle J. De president bepaalde tenslotte de uitspraak van de rechtbank op vrij dag 9 juni a.s. „Annie get your gun" Politie zoekt vergeefs naar negerleiders Zwarte schimmen bewegen zich geruisloos door het duister. Zij kloppen zacht aan de deuren der negerwoningen ïn de lokasies rond Johannesburg en zeggen dan „staak op 29 mei". Daarna verdwijnen zij weer in de nacht. Dat zeggen de negers in Johannesburg en de regering van premier Verwoerd moet af wachten of de negers meer vrees zullen blijken te hebben voor deze schimmen dan voor het dreigement dat zij hun be trekking zullen verhezen, als zij Geen bondsdag in Berlijn De bondsraad (het „liogerliuïs" van het Westduitse parlement) heeft bij monde van de officiële woordvoerder ontkend, dat men van plan is geweest om op 16 juni in West-Berlijn te ver gaderen. Dit was eerder door de com munisten beweerd. De officiële Oostduitse communisti sche spreekbuis, het blad „Neues Deutschland" had West-Duitsland ge waarschuwd, tegen een dergelijke zit ting van parlementariërs in de de geïsoleerde stad. Recordvlucht New York-Parijs Een bommenwerper van het type B-58 is gisteren in 3 uur en 20 minu ten van New York naar Parijs ge vlogen. Het toestel had een beman ning van 3 koppen aan boord. De ge middelde snelheid bedroeg 1778 km p.u. Tijde.ns de recordvlucht werd in de lucht getankt met gebruikmaking van straal-tanlivliegtuigen van bet type KC-135. De koers naar Parijs lag precies 111 km noordelijker dan die welke door majoor Charles Lindbergh werd ge vlogen in zijn eenmotorig vliegtuigje „Spirit of St.-Louis". Lindberghs tijd bedroeg 33 uur 29 minuten en 30 se conden. Een felle brand heeft gisternacht 10.000 mensen in Singapore dakloos gemaakt. Tenminste twee mensen kwamen om in de vlammen. Een ge bied van bijna twee vierkante kilo meter in de stad werd platgelegd. Het was de tweede grote brand in de Chinese wijken in het zuidoosten van de stad. Rookkolommen stegen tot een hoogte van bijna zes kilometer. Over een groot deel van de stad viel zwarte „sneeuw": vlokken verkoold hout, bamboe en ander bouwmateriaal. Hoewel er nimmer een juist beeld van de schade gemaakt kan worden, neemt men aan, dat er voor drie mil joen dollar is verloren gegaan. De brand ontstond door onbekende oorzaak om 3 uur in de nacht. Uren later voerden brandweerploegen nog steeds een vruchteloze strijd tegen de vlammen, die in de zeer dichtbevolkte buurten gemakkelijk voedsel vonden in de talloze wrakke bouwsels. op 29 mei of daaromtrent, niet op het werk verschijnen. De spanning neemt hand over hand toe. In Port Elizabeth hebben de wapenhandelaren bordjes voor de ra men gehangen „pistolen en revolvers uitverkocht". Zij hebben in jaren niet zulke hoge omzetten gehaald, nu „Annie get your gun" het gou den advies is geworden. De meeste klanten voor deze handwapens zijn vrouwen. Om de ernst van de situatie nog te ver hogen heeft de politie in Johan nesburg moeten toegeven weinig succes te hebben met de acties ter voorkoming van onlusten. Op- sporingseampagnes die ten doel hadden Nelson Mandela achter de tralies Le krijgen bleven zon der succes. Mandela is de organi sator van de staking op 29 mei. Hij is ondergedoken. Handelsondernemingen en fabrieken hebben een mildere houding aange nomen dan de regering. Er is een verklaring uitgegeven, dat ieder die dat wenst, thuis mag blijven tijdens de drie dagen van de stakingsactie (2629 mei) als hij meent, dat hij zijn leven in gevaar brengt door op het werk te verschijnen. De dagen, dat zij niet werken zullen echter ook niet uitbetaald worden. Naar schatting lieeft de politie in de afgelopen dagen vau intensieve na speuringen naar de verblijfplaatsen van deze leiders, 5000 tot 8000 men sen gearresteerd, maar leiders be vinden zich niet onder de arrestan ten. Het Wereldgebeuren Prinses Margaret van Engeland heeft een bezoek gebracht aan het koninldijk nationaal keel-, neus- en oorziekenhuis in Londen. Op de foto is zij in gesprek met een zesjarig patiëntje. Later op de dag werd door het Kénsingtonpaleis de woning van de prinses en haar man Antony Armstrong Jones bekendgemaakt, dat de prinses haar eerste kind ver wacht. Het bezoek aan het zieken huis moet wórden beschouwd als het voorlopig laatste officiële verschij nen in het openbaar van de prin- De baby van het echtpaar Armstrong-Jones wordt in de herfst verwacht. Gouden Roos van Montreux voor B.B.C.-show (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De B.B.C'. heeft op het eerste wereld televisie-festival ïn Montreux met zijn show „Black and white min strels" de gouden roos in de wacht gesleept, zoals trouwens werd ver wacht. De Italiaanse televisie ver wierf met de show „Giardino d' Iverno" (met o.a. Henri Salvador) de zilveren roos en de bronzen roos ging naar de Tsjechoslowaakse te levisie met „Duizend blikken ach ter de coulissen". De persprijs is eveneens naar de B.B.C. gegaan. De officiële jury heeft verder een ere-vermelding toegekend aan een Japans, een Amerikaans en een Russisch pro gramma, kennelijk om enkele po litieke kolen en geiten te sparen. Het Nederlandse programma „water land" heeft, naar wij vernemen bij de jury een zeer goede indruk gemaakt en het heeft zeer lang deel van de besprekingen uitge maakt. De bij het festival geaccre. diteerde jourhalisten hebben „Wa terland" de negende plaats toebe deeld op een totaal van 34 pro gramma's. OPBLAASBAAR RUIMTESTATION Robert W. Richardson, de vice-president van de „Goodyear Air- craft Corporation" heeft gisteren meegedeeld, dat Amerika over ongeveer drie jaar een opblaasbaar bemand ruimtestation in de ruime zal kunnen brengen. i Het ruimteschip zou een doorsnede kunnen krijgen van 10 tot 30 meter, aldus Richardson. Het zou plaats kunnen bieden aan één of meer personen. De duurzaamheid zou vrij groot zijn. „Deze stations zouden in opgevouwen toestand gemakkelijk in houders kunnen worden verpakt," zei hij. In de ruimte zouden zij automatisch kunnen worden opgeblazen. NAAAAAAAA/VSAAAAAAAAA/V\AAAA«\\iAAA'VVV*/vVvVvVVVVV*/VV Het Cubaanse revolutionaire M H front van nationale journalis- tiek in Havanna heeft het pers- bureau United Press Interhati- onal en het persbureau Associa- ted Press benoemd tot „kampï- oenen van de leugen". Blijkens een bericht van radio Havanna vertegenwoordigen =1 deze persbureaus „de belangen van het Yankee-imperium". H Er zullen officiële diploma's H worden uitgereikt aan de pers- M bureaus waarin zij „officiële erkenning" zullen krijgen als p „waarlijke kampioenen in de kunst van het liegen". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Artsen bezorgd over verpleegsterstekort Driehonderd artsen die deze week deelnemen aan de srfciaal-geneeskun- dige studiedagen van de zelf adminis trerende bedrijfsverenigingen hebben gistermiddag op de bijeenkomst in Utrecht een telegram aan de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid gestuard. In dit telegram spreken zij hun be zorgdheid uit over de sociale noden die bezig zijn te ontstaan door het tekort aan verpleegsters. Dit heeft, volgens hen, namelijk repercussies op de opname en de behandelingsmoge lijkheden van patiënten in zieken huizen in Nederland. De artsen zeg gen dat dit in het bijzonder geldt voor de neurologiseh-traumatisehe afdeling van de rijksuniversiteit in Utrecht die ten gevolge van dit te kort gesloten zal moeten worden. Kennedy vraagt dollars voor buitenlandse hulp In een brief en een wetsontwerp lieeft president Kennedy het Ameri kaanse congres gevraagd een bedrag van in totaal dollar 7,3 miljard be schikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland in de komende vijf jaren. Hij zette zijn plannen op lange ter mijn uiteen. De uitvoering ervan zal plaatsvinden onder beheer van één enkel agentschap, dat de naam agentschap voor internationale ont wikkeling zal dragen. De nieuwe in stelling zal ressorteren onder het ministerie van buitenlandse zaken. Elke nacht in een ander bed De bewoners van Genève hebben sinds enkele weken de gelegen heid een merkwaardige liguur dagelijks van een hotel naar de con ferentiezaal, waar over Laos wordt gepraat te zien wandelen: maar schalk Tsjen Ji. De kleine stemmige verschijning, de bijzonder grote sche del, de stierennek en de wijde, lange Sun-Yat-sen-rnantel geven hem de schijn een Chinese mandarijn te zijn. Voor oude politieke rotten is echter niet zijn uiterlijk het belangwek kendst. Interessanter is zijn verschij ning op het politieke strijdtoneel. Deze man uit Peking vertegenwoor digt namelijk het rode China, dat tot nu toe met opzet en angstvallig bui ten alle overleg-op-hoog-niveau werd gehouden. De tegenstanders van er kenning van communistisch China worden minder, maar nog weinigen in de vrije wereld hebben het aange durfd de regering van Mao te erken nen. Buiten het overleg over Laos kon men echter onmogelijk het grote Chinese rijk houden. Vandaar dat de met een staf deskundigen naar Genève is "ekomen. Dat hij er niet voor een paar dagen komt, be wijst het huurcontract voor het hotel dat werd gesloten voor niet minder dan zes maanden. De Chinezen willen blijkbaar hun vakantie combineren met praten over Laos. De eigenaar van het hotel waar de Chinezen logeren, kan met de beste wil van de wereld niet uit maken wie er 's nachts bij hem lo geert. Hij meent dat men om de an- deze avond dezelfde gasten herbergt en dat dan de overigen in communis tische ambassades slapen. „Ze lijken allemaal even geel en ondoorgronde lijk", vertelde hij. Maar of hij de maarschalk al eens in één van zijn hotelkamers heeft gehad, kan hij met geen mogelijkheid zeggen. Want de veldheer is niet altijd in klederdracht. Meestal is hij gekleed in een goed zittend westers costuum, dat is mee- fekomen met zijn buitensporig vele agage. In de Europese kledij laat hij zich ook bij voorkeur fotograferen. Tsjen Ji is ongeveer 65 jaar, maar het kan ook aeer zijn. In elk ge val staat vast dat hij van 1918 tot 1920 aan de Parijse Sorbonne li teratuur studeerde. In de „oosterse cafeetjes" van de Franse hoofdstad leerde hij de grondbeginselen van het marxisme, of wat daar voor doorgaat. In 1920 waren zijn politieke aspiraties even hoog gestegen als zijn literaire vorderingen gedaald, zodat hij naar zijn vaderland terugging. Hij gaf zich op als medewerker van Mao Tsje Toeng, die hem leider van de boeren- organisaties van de communisten maakte. Maar de successen van Tsjen Ji lagen meer op het militaire vlak. In 1947 was hij opperbevelhebber van het „volksleger" en werd burgemees ter van het zojuist veroverde Sjang hai. Dat zou hi] wel tot zijn dood zijn gebleven, ware het niet dat men een minister voor buitenlandse zaken zocht, die wat meer had gezien dan alleen China. Zijn drie jaar Parijs kwamen de maarschalk-burgemeester goed van pas. Toch moet men niet, zoals men op de eerste dag van de conferentie deed, de geel getinte maarschalk onderschatten. Hij heeft wat de „mensenkenners" noemen een cholerisch temperament en hij heeft op zijn diplomatieke reizen achter het ijzeren gordijn al vele woede-uitbar stingen gehad. Tot dusver in Genève nog niet. Waarom zou hij Men praat nog steeds over de agenda van onder werpen waarover men straks vil pra ten. Onderwijl schuiven communisti sche groepen kilometer na kilometer in Laos op. Voor de maarschalk is Laos helemaal niet zo belangrijk meer. Het gaat hem om het breken van het bondgenootschap dat de Ame rikanen met enkele landen in zuid oost Azië hebben. Niet Laos. maar de Zoavo, zoals dit bondgenootschap heet. is hoofddoel van de tocht van de rode maarschalk naar Genève. Hij heeft er de tijd voor genomen: een half jaar. En mét afwisseling genoeg: elke nacht in een ander bed. STEMMEN UIT DE KERKEN „In liturgie worden diepste tonen van christelijk leven gehoord" Het is morgen de zondag trinitatis, do zondag van dc Drieëenheid. Daarmee wordt de feestelijke helft van liet kerkelijke jaar afgesloten. In dat oude woord „Drieëenheid" ligt heel de belijdenis van de Kerk besloten. Wanneer we de oud-christelijke belijdenis-geschriften nagaan, die nog altijd de grondslag zijn ook van de kerken die uit de Reformatie zijn voortgekomen, dan zien wij dat zij trinitarisch van opbouw zijn. Het gaat over God de Wi der, God de Zoon en God de Heilige Geest. Vooral de feestelijke helft van het kerkelijke jaar is wel sterk gebonden aan de Drieëenheid. Op de grote gedenkdagen worden de zware klokken ge luid, die aan de werel moeten verkondigen wat de hoofdzaak is van hetgeen de Kerk te zeggen heeft. En zoals er bij het luiden van een zware klok altijd nog zo'n naslag komt, zo is er op de zondag na Pinksteren nog een naklank van die feestelijke helft, de zondag van de Drieëenheid, het feest van de Heilige Drievuldigheid, zoals in het misboek van de K.-K.-Kerk te vinden is. kerk heeft uitgebreid. „Het is billijk dat de Kerk, na achtereenvolgens al de geheimen van Christus verlos singswerk overwogen te hebben, een rechtmatige tol van dankbetuiging aan geheel de H. Drievuldigheid aan biedt". Het geheimenis dat achter de ze naam schuil gaat, ligt eindeloos ver boven de reikwijdte van ons verstand. Dan gedenkt de Kerk in het kort al wat zij ontvangen heeft in de zelf openbaring van God. In het missaal dat ons ter beschikking staat, vinden we nog de aantekening dat dit feest onze streken reeds zeer vroeg als een afzonderlijke feestdag gevierd is en dat paus Joannes XXIÏ in 1334 de viering van deze dag over de gehele We kunnen hier alleen maar aanbid den en dat zal de Kerk dan ook doen op de clag van morgen. Er zullen ook in de protestantse ker ken niet veel predikers zijn die zich van deze dag niets meer aantrekken cn aan de meeste gemeenteleden, als zij tenminste kerkelijk meeleven, zal de naam van deze dag wel bekend zijn. In het gezangboek van de Ned. Herv. Kerk vinden we een aparte ru briek: „Drieëenheid", de gezangen 88-95 en dat gedeelte is waarlijk niet het minst bekende stuk van de gezan gen. Toch trok men zich, een 30-40 jaar geleden, niet veel aan van die zondag' trinitatis. Van de reformato ren heeft Luther aan het kerkelijke jaar vastgehouden, zoals het door de eeuwen heen gegroeid was. Zwingli en Calvijn wezen het af als een node loze binding. In het gereformeerd pro testantisme werden aanvankelijk alle feestdagen afgeschaft, met uitzonde ring van de zondag en zeker wilde men zich hier niet binden aan de be paalde bijbelgedeelten die voor iedere dag van net jaar waren aaneegeven. Aangezien wij in ons land het meest beïnvloed zijn door de Zwitserse her vorming, vooral door die van Genève (Zie slot pag. 4 kol. 3) MAO TSJE TOENG ..stap naar erkenning.. Eichmann zou jongen hebben doodgeranseld Een 35-jarige jood van Hongaarse afkomst, Abraham Gordon, beeft vrij dag het hof te Jeruzalem verteld boe Eichmann een joodse jongen ver moord zou hebben, volgens de aankla ger dc enige moord die Eichmann met eigen handen gepleegd zou hebben. Gordon vertelde dat de jongen, Sjalo- mon, die als dwangarbeider samen met hem in 1944 in Eichmanns villa in Boedapest werkte, in een tuin- schuur werd doodgeranseld nadat Eichmann en een helper daar waren binnengegaan. De Duitsers hadden de jongen ervan beschuldigd kersen ge stolen te hebben. Toen Eichmann uit de schuur kwam zag hij er wat ver fomfaaid uit en er schenen bloedvlek ken op zijn hemd te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3