D£ BILT „Verschrijvingen" bij provinciale waterstaat historisch gegroeid Raad van Baarland ontsloeg wethouder VAN TOT Zeeuwse Almanak SCHAEPMAN' verven SCHADEREGELING VOOR DE MIDDENSTAND VEERE BEPLEIT GROOTMOEDER ZOEKT HAAR KLEINDOCHTER Natuurlijk bruin VERWACHT. s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1961 RECHTBANK MIDDELBURG Geldboete en voorwaardelijke straf geëist tegen ambtenaar „Het wordt hoog; tijd, dat do financiële administratie van provinciale waterstaat modern wordt georganiseerd. De rechbank wenst Gedeputeer de Staten veel wijsheid om een goede regeling samen te stellen, zodat aan toestanden als waarmee we vandaag hebben te maken een einde komt". Dat zei de president van de rechtbank te Middelburg, mr. 1'. van Empel, tijdens de behandeling van de zaak tegen de waterstaatkundig hoofdambtenaar 3o klas bij de provinciale waterstaat te Goes, do heer J. A. S. Volgens de dagvaarding waren S. in drie gevallen „verschrijvin gen" en in één geval oplichting ten laste gelegd, terwijl hij zijn chef, hoofdingenieur W. de B. hoofd van de tweede dienstkring van de water staat, bewogen zou hebben om de staat van meer- en minderwerk, door S. opgemaakt aan de hand van wijzigingen in de bestekken voor het onderhoud van provinciale wegen, te ondertekenen. Bij elke financiële handeling, waar mee de provinciale waterstaatsamb tenaren thans te maken krijgen, zo vertelde ir. De B., wordt afgevraagd hoe de rekenkamer die naar aan leiding van de „verschrijvingen" een onderzoek instelde er over zal denken. Voordien werd daar echter nooit rekening mee gehouden. Het verrekenen van geldsbedragen, die weinig of niets met het onderhouden van wegen te maken hadden, ge schiedde zonder dat men er bij na dacht. Het was historisch gegroeid en geen enkele van de ambtenaren dacht ér ooit bij na, dat het wel eens fout zou kunnen zijn. Zo hadden bijvoorbeeld de kanton- niers geen reiskostenvergoeding. Ir. De B. verklaarde, dat hij zich er nooit het hoofd over gebroken heeft hoe de koffie en de bromfietsvergoe ding van de kantonniers betaald moest worden. Dat gebeurde altijd via een stelpost in de bestekken. De dienst beschikte daarvoor niet over een aparte rekening. Kleine uitgaven In één van de „verschrijvingsgeval- len", die S. ten laste was gelegd, was door de Goese aannemer M. W. K. een bedrag van f779 op de dienst- postrekening van S. gestort, waaruit deze allerlei kleine uitgaven, die vol gens hem voor de kantonniers direct ui» de bestekken voortvloeiden, be taalde. Er was hiervoor een bedrag uitgetrokken van 64 ton steenslag, die echter niet geleverd was. Toen S. in .Goes kwam te werken, was er behoefte aan een schrijfma chine met een grote wagen. Dit was volgens verdachte nodig in het be- Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstiaal 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 lang van de watei'staat, waaraan de president van de rechtbank overi gens niet twijfelde. Het modernise ren van deze karitoormachine werd ook weer betaald door de aannemer K. Om er voor te zorgen, dat K. het geld terugkreeg maakte S. in sa menwerking met de aannemer een rekening op voor 32 ton parelgrind ter waarde van f 283. Het was nooit bij S. opgekomen, dat het indienên van een dergelijke re kening oplichting betekende van de provinciale kas. Hoewel hij een be paald bedrag ontving voor lcantoor- machineonderhoud, was een machine met een grote wagen in het belang voor-de waterstaat, zo redeneerde S. Bovendien gebruikte hij de machine niet alleen voor zichzelf, maar liet de typiste er ook werkzaamheden voor de hoofdingenieur op verrich ten. Deze typiste was aanvankelijk per 1 augustus benoemd in het Goese kantoor, maar later eerst per 1 sep tember aangesteld. Zij zou dus één maand pro deo hebben moeten wer ken. Het augustussalaris van de ty piste werd eveneens door de aanne mer K. betaald, waarvoor 130 niet verrichte uren gewone arbeid, voor wegenonderhoud dus, werden verrekend. „Kunt U nu een aannemer een bij de provinciale waterstaat werkende ty piste laten betalen vroeg de pre sident. „Er is een kantonnier bij de provin cie, die eveneens door de aannemer betaald wordt. Al jaren. Die regeling lieb ik echt niet uitgevonden", ant woordde S. „Het is mij door mijn chef en mijn voorganger verteld het zo te doen. Met de paplepel is bet me ingegeven". Niet vreemd Ook de aannemer K. verklaarde als getuige het niet vreemd te vinden, dat hij de typiste moest betalen. In zijn 40-jarige ervaring als aannemer had hij dat vaak meegemaakt. „Maar vond U het nu niet gek, dat Mn ZEVENSPRONG. Oader de titel „De Zevensprong" beeft de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de provinciale V.V.V. een programma opgesteld voor „zeven dagen In Zeeland". Dit programma staat op de achterzijde van een kaart van de provincie, die niet alleen de land- en waterwegen- dagtochten vermeldt, maar ook een overzicht geeft van de V.V.V.-kanto- ren in Zeeland. Van alle j>rovincies wordt een dergelijke kaart uitgege ven. De Zeeuwse, die als volgnum mer negen kreeg, heeft als alle an dere een internationaal karakter ge kregen. De routebeschrijvingen zijn namelijk ook in het kort in het En gels, het Duits en het Frans ver taald. Het is nu, aldus de V.V.V., voor de toeristen gemakkelijker de gehele provincie te doorkruisen. Bo vendien zijn een aantal steeds terug kerende evenementen vermeld. „ILLUSIONIST". Met zijn zeiljacht de „Illusie" heeft de heer J. Maas uit Bres- kens de zeiljachtenrace van Oost ende naar het Engelse Ramsgate en terug gewonnen, Deze „Illusio nist" was een van de 18 zeilers, die deelnamen aan deze race tij dens de pinksterdagen. Hij bleef lüerbij voor de „Blauwvoet" van de heer Huybregts uit Brugge en AANGIFTE Het is best mogelijk, dat die des tijds uit St.'Philipsland naar Frank rijk geëmigreerde landbouwer er nog wel eens over heeft gepiekerd om naar Zeeland terug te keren, eest mogelijk. Maar sinds kort is dat toch radicaal veranderd. Dank zij de in specteur van belastingen in Frank rijk. Met die man kan hij namelijk uit stekend overweg. Onlangs kreeg hij van de inspecteur zijn aangiftebiljet voor de belastin gen terug. Hij had het naar goede, vaderlandse gewoonte naar eer en geweten ingevuld. Tot op de cent nauwkeurig. Goed Zeeuws goed rond. Maar de inspecteur was het er niet mee eens. U moet het nog maar eens over doen" sprak de inspecteur. „Verge leken met de andere landbouwers heeft U namelijk een te hoog inko men opgegeven" Kom daar fn Sf.-Philipsland eens om de „Colombo" van de heer d' Am- brimont uit Gent, die respectieve lijk als tweede en derde finishten. FILM. In Zaamslag wordt gefilmd. In het kader van de landelijke filmactie reed donderdag de gehele dag een opnamewagen door de gemeente. Om zeven uur 's avonds was het tijd voor parade. Een kleurige stoet, waaraan zes verenigingen deelnamen, trok toen ter vereeuwiging door het dorp. De geluidsopnamen werden 's avonds in het dorpshuis gemaakt. STROVUURTJE. Voor een strovuurtje is donderdag middag om kwart voor één de Oos- terlandse brandweer met succes uit gerukt. Men was de brand, die was uitgebroken in een tweetal stro- klampen, spoedig meester. De schel ven brandden echter „tot de grond toe af". De oorzaak van de brand was het verbranden van een hoop vuil. Uit het nog nasmeulend brand je woeien vonken over naar de stro- klampen. De wind was zodanig dat verder waaien van de brand naar schuur of woonhuis niet mogelijk was. De brand en het bluswerk ge schiedden op het erf van de heer A. P. Schoof aan de Zeedijk te Ooster- land. ERGERLIJK. Een landbouwer in Bruinisse raak te zo verbolgen over het feit, dat liet maaien niet naar wens verliep, dat hij zijn paard op ergerlijke wij ze schopte en sloeg. Omwonenden waarschuwden de rijkspolitie, die tegen de dierenmishandelaar proces verbaal opmaakte. Advertentie de typiste niet door haar eigen werkgeefster betaald werd?", vroeg mr. Van Empel. „Neen", was het antwoord van K. „Je gaat je toch wel eens afvragen", vervolgde de president, „of dat nu wel voor onderhoud van de weg is". „Ja, dat hoorde er bij", aldus K. „Het is historisch gegroeid". De heer A. M., referendaris ter pro vinciale griffie, bij wiens afdeling de waterstaatrekenin'gen waren bin nengekomen, verklaarde geen aanlei ding te hebben gevonden om aan-' merkingen op deze rekeningen te maken. „Nu zal er van provinciale zijde meer controle worden uitgeoe fend". voegde hij er aan toe. Er wer den nóg enkele getuigen en getui- gen-ü-decharge, die allen het recht- bankcollege vertelden dat de door S. gevolgde handelwijze door de jaren heen gevolgd is en nooit bevreem ding gewekt heeft. Geen camouflage Mr. T. Lcbret, de officier van justi tie, betoogde, dat er van de acht door S. „verschreven" rekeningen drie in de dagvaarding zijn ge noemd. Natuurlijk hadden die admi nistratieve zaken anders geregeld kunnen worden, betoogde de officier. Mr. Leliret gaf toe, dat het. altijd zo gebeurd is en dat S. bepaald niet de bedoeling heeft gehad om een ca mouflagegordijn rond zijn admini stratie op te trekken, maar hij acht te het even als de rekenkamer onge woon en ongewenst. Mr. Lcbret sprak ook van een onvoldoende ge- (Adver tenttej "II schilderwerk wal MOOI moet worden,GOED moet blijven „De Schelde" maakt tocht naar Zeeland De watersportvereniging „De Schel de" uit Bergen op Zoom houdt van daag en zondag de eerste clubtocht van Bergen op Zoom naar Kortgene. Bij de terugtocht verzamelen de deelnemers zich bij Reimerswacl en varen tezamen naar de haven van Bergen op Zoom. dachtengang tussen waterstaat en griffie en tussen de waterstaatskrin gen onderling. De officier wees er voors op, dat uit deze manipulaties in het algemeen gesproken verschrijvingen ten eigen bate kunnen voortvloeien. Verzwak king van het normbesef achtte de oficier hier belangrijk. Mr. Lebret achtte de ten laste gelegde feiten be wezen en eiste een geldboete van f 350 alsmede 3 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De raadsman van S., mr. II. van Alphen, wees er eveneens op, dat in terne verschuivingen in de bestekken een gebruikelijke zaak was. Naar zijn gevoel had de hoofdingenieur kunnen weten, dat er bij de salaris kwestie van de typiste „verschre ven" was, en had het op de weg van de provincie gelegen om de niet effi ciënte schrijfmachine te vervangen. Mr. Van Alphen ontkende, dat zijn cliënt zichzelf bevoordeeld heeft, dat hij iets van het onderhoudsbedrag in eigen zak gestoken heeft. Hij wil de ook ten stelligste betwisten, dat het hier een privé-rekening betrof. S. heeft, aldus de raadsman, een praktijkopleiding genoten, waarbij hem niets anders geleerd is dan het „zo of zus" te doen. Stond zijn opge dragen werk niet in het leerboekje, dan deed hij het zoals het altijd ge daan werd. Tot slof verzocht mr. Van Alphen om de door zijn cliënt reeds ondergane straf (het hekend worden van deze handelingen) te verdisconteren in de strafmaat. S. maakte nog kort gebruik van het recht van het laatste woord, waarna mr. Van Empel de uitspraak op vrij dag 9 juni a.s. bepaalde. TELEGRAM AAN MINISTERIES VERGADERING VAN 10 MINUTEN De heer H. de Vriend tot opvolger benoemd Vrijdagavond heeft de gemeen teraad van Baarland met zes stemmen vóór en één onthou ding besloten wethouder L. de Bruijne sr. (lierv: liiezers) tus sentijds ontslag te verlenen. Reeds eerder waren er moeilijk heden tussen de raad en wet houder De Bruijne, die enige weken geleden leidden tot een motie van wantrouwen en vrij dagavond tot het ontslag van de wethouder. Hierbij beriep de raad zich op artikel 87a A an de gemeentewet, waarin wordt ge steld, dat de raad een wethou der kan ontslaan, die niet lan ger het vertrouwen heeft. Wet houder De Bruijne bestreed dit, *AWWwvwwwwwwv^ Zie voor Zeeuws i.ieuws ook de y pagina's 5 en 7. I www\wvwwwwww\*v Na voorlichtings vergadering Veerse middenstandsvereniging Namens de commissie van over leg van de middenstandsvak- centrales is aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de staatssecretaris van econo mische zaken een telegram ver zonden. De Christelijke Middenstands bond, de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond doen daarin, ge hoord de Veerse middenstand in vergadering bijeen op woens dag 24 mei en constaterend, dat sedert de sluiting van het Veer se Gat op 7 april nog steeds geen schade- en aanpassingsre geling tot stand is gekomen voor de middenstand, terwijl de ze wel al geruime tijd voor de visserij bestaat, een klemmend beroep op de bewindslieden de spoedige totstandkoming van een regeling voor de midden stand te bevorderen. In de vergadering van woensdag, welke werd belegd door de Veerse middenstandsvereniging, waarbij ook b. en w. van Veere en leden van de Middelburgse Middenstandscentrale tegenwoordig waren, heeft mr. G. van Muiden, secretaris van de Chr. Middenstandsbond voorlichting ge geven rond de Veerse problemen. Hij heeft daarbij geschetst hoe de zaak er voorstaat ten aanzien van art. S van de Deltawet, dat de mogelijkheid schept het invoeren van een wettelij ke regeling voor schadevergoeding, waarna mr. Van Minden voorts sprak over de zelfstandigen-rege ling. Tenslotte werd besloten boven staand telegram te verzenden. maar burgemeester W. N. van Liere verklaarde hierop, dat :iem uit. inlichtingen was geble ken, dat dit niet in strijd met le gemeentewet is. Slechts tien minuten duurde de ver gadering, waarin de raad drie pun ten van belang kreeg te behandelen: het ontslag en de benoeming van een nieuwe wethouder en voorts de aanstelling van een nieuwe bad- meesteres. Vijf raadsleden, de heren A. Beu- lens (k.v.p.), C. van Damme (a.r.), M. Elenbaas (s.g.p.), C. J. de Mol (vrije lijst) en H. de Vriend (ge meente belang) hadden b. en w. ver zocht het voorstel tot tussentijds ont slag van de wethouder in de raad te brengen. Tevens hadden deze raadsleden besloten over dit punt niet te discussiëren, hetgeen ook niet gebeurde. Toen burgemeester W. N. van Liere het voorstel inzake het ontslag van wethouder L. de Bruijne aan de or de stelde, vroeg alleen wethouder De Bruijne liet woord om een korte ver klaring voor te lezen. Hierin stelde wethouder De Bruijne, dat artikel 87a niet op dit voorstel tot ontslag verlening van toepassing is. .Mocht men op grond van dit artikel toch tot ontslag overgaan, dan zou hij de kwestie eerst aan bevoegde autoriteiten voorleggen, aldus wet houder De Bruijne. Hij betoogde ver der, dat het bewuste artikel om ge heel andere redenen in de gemeente wet was opgenomen dan waarvoor het lhaus werd gebruikt. Wel van toepassing Hierop deelde burgemeester Van Liere mee, dat hem uit inlichtin gen gebleken was, dat artikel 87a wel van toepassing is. Hij bracht daarna het voorstel in stemming, omdat geen van de andere raads leden het woord verlangde. Bij de stemming verklaarden alle raadsleden zich op de heer De Bruijne na, die zich van stem ming onthield, vóórhet ontslag. Het volgende punt op de agenda was de benoeming van een nieuwe wet houder. Bij de stemming werden er vijf briefjes niet de naam van de heer H. de Vriend (geni. bel.) en twee blanco uitgebracht, waarmee de lieer De Vriend benoemd was. Op de vraag van de burgemeester of hij de2e benoeming wilde aanvaar den, verklaarde de heer De Vriend, dat dit in deze situatie weinig aan lokkelijk was. Tenslotte achtte hij het zijn plicht om de functie op zich te nemen. Voorts besloot de raad mevrouw A. de Mol-Harinck tot badmecstcres aan te stellen. Wie kent Jacomina Op 20 oktober 1843 werd,v naar mag worden aangeno men in Kortgene, geboren: Jacomina Liefbroer. Zij had twee zusters, Sara en Adria- na Johanna en een broer Johannes. Adriana Johanna (getrouwd met Leendert van Tilborg) en Sara (getrouwd met Fran- gois Westveer) emigreerden naar Amerika, waar zij op 1 april 1873 aankwamen. Een nazaat van Adriana Jo hanna van Tilborg-Liefbroer, kleindochter Phyllis Mat thews, Indiana (USA) zoekt nu naar eventuele levende verwanten in Zeeland. Er zijn namelijk foto's be kend van Joacomina Lief- broer, waarop zij staat met kinderen en kleinkinderen. Daarom bestaat dus de kans, dat een van de kleinkinderen, of althans de kleindochter op de foto,,nog in leven is. De nasporingen van mevrouw Matthews hebben tot nu toe geen succes opgeleverd. Volgens de fa miliebijbel van baai- grootmoedoi is Jacomina Liefbroer geboren in Kortgene, Daarvoor woonde de fa milie. waarvan vader Pieter Schip per eind 1861 overleed, in YVol- f aartsdijk. Na de dood van Pieter Schipper trok het gezin in bij een oom. Cor nells Schipper. Deze Schipper woonde in 's Heer Arendskerkc en de familie Schipper-J iefbroer uit Kortgene arrivcerdo daar op 1 de cember 1861. Jacomina Liefbroer was toen achttien jaar. ja: Nadien ontbreekt elk spoor van de. ze vrouw, die mogelijk ook de achternaam Schipper heeft gehad In de burgerlijke stand is zij niet meer te vinden. Niet in 's-Heer- Arendskeike, niet in Wolfaarts- dijk, niet in Kortgene. Van haar is geen overlijdensakte bekend, geen huwelijksakte, geen uitschrijving uit de gemeente e zij komt niet voor als moeder van kinderen. Zij is ook niet te vinden in kerkboe ken, dienstbodenregistera en der gelijke administratie. Naam van man Het staat wél vast. dat zij ge trouwd is geweest. Uit Amerika werd bericht, dat de naam van haar man zou zijn: Shepherd. Daarvan werd al gemaakt Schaap herder, maar waarschijnlijk zijn namen als Scheper. Schepers, Schepper. Scheppers, Scheffer. Scheffers, Schaper. Schapers en mogelijk ook dc naam die al eer der in dc familie voorkwam: Schippers. Op de foto. die gemaakt is bij de fotograaf J. Magielse te Goes, staat Jacomina Liefbroer met een kleindochter. Is deze kleindochter nog in leven Degenen clic inlichtingen kunnen geven wordt verzocht zich met ouzo redactie in verbinding te stel len. Resumé: Uit het huwelijk van Jannetje Lïefbroer met Pieter Schipper werden geboren: Sara (5 juni 1842), Jacomina (20 oktober 1843) Adriana Johanna, (15 september 1849) en Joliannos (20 oktober 1852). Sara en Adriana Johanna vertrokken naar Amerika. Over de lotgevallen van Jacomina en eventueel Johannes wil de Ame rikaanse mevrouw Phyllis Mat thews gaarne alles weten. Busje met werkvolk bij Dinteloord tegen boom De autoverhuurder P. N. uit St.-Phi- lipsland, die werkvolk was gaan ha len, is vrijdagnamiddag omstreeks 6 uur met zijn busje op de Veerweg te Dinteloord tegen een boom gereden. De inzittenden liepen lichte verwon dingen op en werden naar een zieken huis te Roosendaal vervoerd. Het busje werd zwaar beschadigd, Het ongeluk gebeurde doordat de rem men van het busje blokkeerden. V rachtautodienst Sas van Gent-Rotterdam De Commissie Vervoersvergunningen te 's-Gravenhage, heeft aan P, Voer man en Zonen, te Sas van Gent, ver gunning verleend tot het onderhouden van een vrarhtautodienst op maan dag, woensdag en vrijdag tussen Sas van Gent en Rotterdam. (Advertentie) veilig tegen zonverbranding Pig made rm. Tuba 2.95-Flacon 7.50 en 2.95 KOUD WEER Zwaar tot half bewolkt met ulaut- selijk enkele buien, matige, in de kustgebieden af en toe krachtige noordelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN 28 mei Zon op 4.30 onder 20.45 Maan op 18.32 onder 3.59 29 mei Zon op 4.29 onder 20.46 Maan op 19.45 onder 4.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2