PAGINA C ,WEET U DAT?" „Bent U een goede grootmoeder?" MAÏZENA DU RYEA T)an ozouio H GOED GEKLEED GAAN tot ozoutv voorlichtingswenken over voeding !>C€>e0*®0 MAjt)RICA ZATERDAG 27 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROBLEMEN VAN MOEDERS EN SCHOONDOCHTERS „Verwennerij" en „slappe opvoeding" (Van een medewerkster). Geen vragenrabriek van een damesblad kan men opslaan, of men komt er wel eentje tegen: een klacht van een jonge vrouw die moeder is, of van een oudere vrouw die grootmoeder is. Oorzaak: de kleinkinderen... Nu eens gaat het over een schoonmoeder die de gewoonte heeft haar kleinkinderen schandalig te verwennen, en bij elk bezoek een cadeautje of lekkers mee brengt zodat de kleinkinde ren tenslotte meer naar de tas van oma, dan naar oma- zélf kijken. Dan weer spreekt een grootmoeder haar afkeu ring uit over de opvoeding die haar kleinkinderen krij gen: haars inziens „een slap pe opvoeding". Een derde maal klimt een verbolgen grootmoeder in de pen om haar hart te luchten over het 'feit dat oma alleen met de kinderen wenst te gaan wan delen, wanneer 't kroost keu rig is aangekleed en opge poetst Uit zulke grieven en griefjes hoe ven nog geen onoverkomelijke conflicten te groeien, maar wel kunnen ze de sfeer tussen groot ouders, ouders en kinderen op een uiterst onplezierige manier ver troebelen. Meestal merken de kin deren, vooral wanneer ze nog klein zijn, daarvan het minst; de wrijvingen ontstaan meestal tus sen móeder en schoondochters, want de vaders houden zich door gaans maar liever afzijdig van dit soort strubbelingen! Of de vragënrubrieken van ge noemde damesbladen kans zien, het hunne bij te dragen tot de oplossing van dit soort pro blemen? Ze geven altijd wel verstandig-klinkende adviezen, maar aangezien een mens maar een mens is, komt er zelfs met heel veel goede wil niet altijd iets terecht van het in praktijk brengen van die adviezen. Vooral voor een vrouw die „het hart op de tong" heeft, is het vaak cm onmogelijke opgave om op het juiste moment te zwijgen en te denken „Laat maarzo belangrijk is het ook eigenlijk niet De (gelukkig i klein probleempje) moet iderecn voor zichzelf weten te vinden, en met al dan niet deskundige advie zen komt men zonder deze voor waarde niet veel verder. Desondanks is het wel belang wekkend om de vraag „Bent U wel een goede grootmoeder'' eens te bekijken met hgt oog van de psycholoog. In dit geval met het oog van een bekend Haags psy chologe, die bovendien zelf ook grootmoeder is en dus met des te meer interesse de ..knelpunten" vas deze materie onder de loep neemt En een van die knelpunten is dan de „schandalige verwennerij", waaruit nog niet altijd geweldige ruzies hoeven op te laaien, maar oplossing van het probleem •lukkig is het vaak maar een die toch op zeker ogenblik korze lige reacties bij de ouders, in elk geval bij de moeder, van de klein kinderen tengevolge kan hebben. Waarom verevent een grootmoe der haar kleinkinderen: alleen omdat ze zoveel van hen houdt? Dat hoeft bepaald niet altijd het geval te zijn. Het „schandalig ver wennen" heeft vaak als middel punt niet de kinderen, maar grootmoeder zelf! Want er zijn grootmoeders (en ook dat is eigenlijk weer alleen maar men selijk) die graag als goede fee op treden en groot plezier hebben in het gul weggeven van geschenk jes en snoepgoed. Dat komt dan, zoals men het in dë psychologie zou formuleren, neer op „het stre len en goedkeurend toeknikken van het eigen ik Soms ook kan de verwennerij wel degelijk min of meer gericht zijn tegen dochter of schoondochter, bijvoorbeeld wanneer die' de lieve jeugd wat strak houdt en niet zo gul is met het weggeven van snoep of andere zaken. Onder het motto „ze zijn maar ééns klein" neemt grootmoeder dan (bewust of onbewust) de verwennende taak over. En ook kan oma wel eens wat té gul zijn omdat ze de jeugd zoet wil houden, vooral wanneer ze wat last heeft van de drukte die kinderen onvermijdelijk met zich meebrengen. Het resultaat is vaak averechts: de jeugd wordt niet zoet, maar gaat zeuren om nog meer Moed opbrengen Maar wat ook de oorzaak mag zijn: zo gauw oma merkt dat de ouders van haar kleinkinderen die verwennerij niet helemaal (of he lemaal niet!) kunnen waarderen, zal ze de moed moeten opbrengen om zichzelf eens op-de-vrouw-af te vragen waarom ze het doet. Als ze verstandig is en bovendien in dit bestaan wat levenswijsheid heeft weten te verwerven, zal ze heus wel het eerlijke antwoord kunnen vinden én in de prak tijk brengen. Een veelgehoorde klacht is ook „die «slappe opvoeding van tegenwoordig". Een klacht die diverse oorzaken kan hebben: is oma voor haar eigen kinde ren altijd tamelijk streng ge weest. dan is het wel begrijpe lijk dat die streng opgevoede kinderen denken: „Dat over komt mijn kinderen niet!" En dan slaat de opvoedkundige weegschaal soms gemakkelijk door naar de andere kant Oma heeft dus waarschijnlijk wel eens gelijk wanneer ze „die slappe opvoeding" met een on gerust hart bekijkt! Maar daarbij moet ze wel één ding bedenken: een té strenge op voeding kan tot gevolg hebben dat de kinderen tot bijzonder brave en gezeglijke exempla ren uitgroeien, zonder dat ze echter ooit volwassen worden. Een té sterke discipline kan ook tot gevolg hebben dat het kind een „protesthouding" gaat aannemen en daarmee een groot deel van zijn leven blijft rondlopen. Oma doet er waar schijnlijk het best aan, te den- leen aan dat spreekwoord van die zeven sloten, waarin men niet zo gemakkelijk schijnt te lopen En dan is er nog het probleem van het „voortrekken", een fout waarin zelfs de meest ver standige oma nog wel eens vervalt. Het kind dat toevallig heel erg op oma of opa lijkt, wordt onwillekeurig aardiger De Italiaanse mode-ontwerper Emilio Schuberth is met zijn mannequins naar Wiesbaden gevlogen om daar zijn voor- jaars- en zomercollectie te tonen. In het Kurpark van Wiesbaden zien we Eniillio Schuberth met drie mannequins, die (v.l.n.r.) presenteren: „Game", een middagensemble van witte katoen structuur, afgezet met blauwe zijden banen; „Rhapsody", een ruwzijden zomeravond japon, en „Harmony", een cocktailjapon van trevïra met bij horende mantel. en liever behandeld dan de an dere. De echte „goede" .groot moeder zal, zij het misschien met enige moeite, wel kans zien om haar kleinkinderen allemaal op dezelfde manier te behandelen, ook al zijn er karaktereigenschappen mis schien wel van haarzelf ge- erf d) die ze niet zo kan waar deren in kleinzoon of klein dochter. „Een goede grootmoeder zijn": blijkens de vele haken en ogen die over dit onderwerp op gezette tij den ter tafel komen, is het niet zo gemakkelijk als het lijkt. Mis schien is dit wel de beste leidraad: laat grootmoeder zichzelf voor houden, dat ze niet alleen ouder is, maar ook wijzer kan zijn, en dat kinderen en kleinkinderen juist dat „wijzere" heel erg kun nen waarderen in een oma! ■Advertentie) maakt Uw groenten zo lekker. Het nieuwste kapsel van de Londense haar-kunstenares Sheila Ingram heet Rocketen het is wel duidelijk waarom; boven op het nieuwe kapsel prijkt een plastic-raketje Nieuwe mode in Amerika 1 de „Jackie-pruik" In grote Amerikaanse dames- W kapsalons en warenhuizen is n sedert enige tijd veel vraag n naar een nieuw accessoire de Jackie-pruik. Dat is een n ff kunstige nabootsing van de p M Jacqueline Kennedy-haar- dracht, bestemd voor dames die niet over voldoende lokken §i beschikken om deze haardracht door de kapper te laten aan- M meten. Volgens berichten uit s Amerika leeft de pruiken-in- dustrie in dat land, die lange tijd betrekkelijk weinig te doen heeft gehad, helemaal op door ff deze nieuwe modieuze rage. De ie „.Jackie-look" wordt verkocht -T in allerlei modieuze haartin- ff gen: van blond tot bruin en van rood tot zwart. Al naar de kwaliteit van het materiaal en n ff de uitvoering komt een derge- ee lijke First Lady haardos de M adspirant-draagster op enkele honderden guldens te staan. M De pruikenmakers zullen waar- ee schijnlijk wel hopen, dat me- M vrouw Kennedy tijdens de H ambtsperiode van haar man haar kapsel eens een keertje j= ff zal veranderen llllIllllllllllllllllIlllllllllIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIlil Advertentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen. Voelt men niet, merkt men niet, ziet. men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan,.baden enz. Onopvallend: o.b. tamponskunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitendekleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeftaan- getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. „Long-weekendkleding" voor (vijf dagen) hardwerkende mannen GRATIS v 4| Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en Iranco. uw uitvoerige, 1 geïllustreerde brochure met proelpakje I I o.b. tampons. I NaamI J StraatJ f Woonplaatsa Door het invoeren van de vijfdaag se werkweek zullen, zo verwach ten mode-experts, ongemerkt de kleding-gewoonten ook veranderen. Vroeger immers was de zondag de dag, waarop men de „mooie kleding" aantrok voor een uitstapje of een zondagswandeling. Nil na vijf dagen van hard werken het verlengde weekejid ontspanning betekent, zal de week-end kleding (ook die van de man!) waarschijnlijk een meer spor tieve toets krijgen. Voor de man die op zaterdagmorgen al aan zijn hobby's kan beginnen, is er kleding te over die past bij zulke weék-end plannen. Voor de sportieve wandelaar die vele uren van het lan ge weeleend in bossen of polders zal doorbrengen, is er de stevige flanel len pantalon met een jasje van tweed of Shetland; vaak in kleuren die af gestemd zijn op de tinten in de na tuur. Als ze bovendien, zoals vele moderne materialen, kreukherstellend en vuilafstotend zijn, vormen ze de ideale uitmonstering voor de stoere wandelaar. De man die sportief gekleed ivil gaan, maar toch overal „wil kun nen verschijnen", kan een iets meer geklede combinatie kiezen: een gabardine kostuum, bestaande uit een losvallend jasje met smalgepijpte pantalon. Dat gabardine kan ook wa terafstotend zijn en is in die speciale, versie natuurlijk bijzonder praktisch in dit ■wisselend klimaat. Voor de sportvisser zijn er stevige joppers die de geduldige man-aan-de- waterkant beschermen tegen kou vat ten; voor de mannen die zich per scooter, motorfiets of brommer ver-' plaatsen, pantalons zonder vouw (in streepruit of visgraat) met een korte blowon die in de taille aansluit en goed gevoerd moet zijn om de koude wind tegen te houden. En voor de huiselijke man tenslotte, die zijn week-end lezend, musicerend of bij radio en t.v. wil doorbrengen, zijn er kamgaren pantalons en schots geruite hemden die gemakke lijk zitten en toch toonbaar blijven na uren zitten in een stoel. Als zo'n huis-combinatie in wat decente kleu ren wordt gekozen, is haastig ver kleden bovendien niet nodig wanneer er onverwacht bezoek mocht komen. t Advertentie begint met et helpt natuurlijk geen zier of wij er al kolommen over volpra- ten maar met dat al wilde ik toch wel dat iemand mij voor het ver schijnsel een redelijke verklaring aan de hand deed. Want als ik de getallen lees waarmee in de pers zo kwistig wordt gestrooid, rijzen mij wel enige haren te berge. Curiositeitshalve heb ik er een stuk of wat overgenomen: een kwart miljoen laten in Nederland, een miljoen in uitsland. Honderdyijftig stuks fan mail per dag. Per dag, als U dit even wilt noteren, en stelt U zich daar bij de situatie in een op bescheiden kran ten en verjaarsbrieven berekende brie venbus voor. Honderdvijftig lyrische ontboezemingen uit het lieve vader land, mitsgaders uit Frankrijk, Duits land, Italië, Spanje en zelfs de Ver enigde Staten. Van dolgedraaide jonge wichten om een paar, in anderhalf jaar plotseling internationaal beroemd geworden jon gens. Aardige eenvoudige jongens, daar niet van, zo op het gezicht te oordelen. En die hun mopje tenminste behoorlijk en beschaafd weggeven, zonder dolzinnig geschreeuw en hyste rische aanstellerij. Wit ter wereld maakt die grote kinderen toch zo uitzinnig-geest- driftig in dit bijna gefluisterde liedje, dat zij er hun goeie geld met handvollen voor over hebben en bij het in levenden lijve optreden van hun twee idolen urenlang net verkeer stil leggen. Want zingen kunnen deze jongens ei genlijk niet, zomin als gitaarspelen. Muziek- of zanglessen hebben zij nooit gehad, bekennen zij heel eerlijk: voor nylons Géén spinazie en rabarber tezamen „Weel U dat?" raagt liet voorlichtingsbureau voor de voeding, en het geeft onder deze vragen de titel een heleboel goede voedingswenken, die waarschijnlijk in me nige huishouding met succes kunnen worden toegepast. Want zelfs de beste huisvrouw weet misschien niet, dat het niet verstandig is om in één maaltijd spinazie en rabarber samen te bren gen: beide groenten zijn rijk aan oxaalzuur, en dat is weer een stof die de opneming van kalk Ij an tegengaan. Ook weet zij misschien niet dat bet kalkgehalte van de voeding niet van invloed is op ontstaan en verloop van aderver kalking; volwassenen en bejaarden doen er dan ook goed aan, dagelijks kalkrijke levensmidde len, zoals melk en kaas. te gebruiken. De voedingswaarde van gerechten die in een sta- pelpan of hogedrukpan zijn gekookt, verschilt vrijwel niet van die van in gewone pannen berei de gerechten. En door regen vlees mag lang worden gestoofd; dat is niet nadelig voor de voe- dingswaai-de, omdat vleeskooknat en jus im mers niet worden weg gegooid, zodat de erin opgeloste mineralen en vitamines niet verloren gaan. „Inmaakpompjes" zijn niet geschikt voor het conserveren van vlees en de meeste groenten; wel kunnen zij eventueel dienst doen voor het in maken van vruchten en zure groenten, zoals ra barber en postelein. Veel suiker als brood belegging is schadelijk voor het gebit! Dat geldt namelijk voor kleuters en oudere kinderen, en het geldt bovendien voor witte en bruine (ook ru we) suikersoorten. Denk liever in deze tijd eens aan de gezonde broodbe leggingen die bij de groenteboer kunnen worden gekochtradijs, komkommer, tomaat, worteltjes. Aardappelen horen 's zomers tot de beste vi tamine-C bronnen; ze bevatten namelijk in de zomer ongeveer vijfmaal zoveel vitamine C als in het voorjaar. En tenslot te nog even aandacht voor de peulvruchten die 's zomers (ten onrechte) vaak van het menu wor den afgevoerd. Ze ver dienen op grond van hun voedingswaarde ook tij dens de zomermaanden een plaats op het menu, en wie ze als warme groente tijdens die zo mermaanden te „win ters" vindt aandoen, kan ze koud verwerken tot een salade. £)()öóL zotibez ooetstuk dit speciale wild-bejubelde genre schijnt dat ook vooral niet gewenst te zijn. Het moet alles zo gewóón, zo di- letantistisch mogelijk zijn, anders mocht het eens te écht en te goéd worden en dan kan het lieve jonge pu bliek er niet meer bij. Geef ons amateurs, even oud als wij, even gewoon als wij: laat het vooral niet klinken alsof er moeizaam op ge studeerd is, alsof er veeleisende mu zieklessen aan te pas gekomen zijn want dan schuift er zich veel te veel onoverkomelijks tussen ons en die twee idolen met hun gitaar. Want wij bejubelen niet de prestatie maar de kans, die binnen het bereik van elk van ons ligt. Internationale roem, een wagentje van dertien mille, een stevig banksaldo, en alle avonden tot september volgeboekt tegen tweehon derd gulden de man. Ga er aan staan: je moet maar geluk hebben dat ze precies jou er uitpikken voor een au ditie. Misschien is dat een klein stukje ver klaring. Maar er moet toch méér in. zitten, dat een normale kritisch inge stelde volwassene onmogelijk thuis brengen kan. Want wij willen bést weten dat ook wij in onze jonge tijd hevige bewondering hebben ge koesterd voor een of andere ster op welk gebied ook. De film, de opera, het toneel, het con certpodium, leverden genoeg aantrek kelijke personages en hartveroverende stemmen op, die wij met alle uitbun digheid van de heerlijke leeftijd tus sen mal en dwaas mateloos vereerden. Maar om te beginnen herinneren wij ons heel zeker dat ónzen afgo den tenminste iets moesten presteren. Dat wij des te meer bewondering ge voelden naarmate wij er dieper van overtuigd waren dat wij zoiets nooit of te nimmer tot stand zouden bren gen. Zij moesten op zijn minst weer galoos kunnen zingen, acteren, muci- seren, alleen of in vereniging. En de zaligheid van onze bewondering school juist voor een niet gering deel in het diep rampzalig besef dat wij dit nooit zo zouden leren. Voor ons was hét idool inderdaad het onbereikbare en wij ble ven er waarschijnlijk op zo'n eerbiedige afstand vandaan, omdat wij onbewust beseften, dat juist op een afstand de illusie bewaard blijft. Men moet 'niet converseren met we zens uit zo'n verheven wereld en men moet ze stellig geen brieven schrijven. Want wie maakt zich graag belachelijk? Wie is zo hopeloos dom om te veronderstellen dat een acteur die op zijn nieuwe rol zwoegt, een vio list die urenlang razend moeilijke pas sages oefent, tijd en lust zou vinden om zich te verdiepen in de stuntelige adoratie van wildvreemde jonge snui ters? Dit soort bewondering nu. waarin al een element van volwassen heid school, schijnt bij de grote massa der huidige jeugd finaal ver dwenen. Zij hebben blijkbaar in het geheel geen behoefte meer om tegen iemand op te zien, intgendeel: zij ha len hun idool bij voorkeur omlaag tot hun eigen peil. Zij verlangen gewone jongens en alle daagse meisjes, die als exponenten mogen dienen voor hun eigen puur materialistische ambities. Zij verlan gen zelfs uitdrukkelijk dat er „niets inzit": de geest moet vooral in geen enkel opzicht deel hebben aan datgene wat zij adoreren. Deze conclusie is wél zo afschrikwek kend als de recordcijfers waarbij U de degelijke wenkbrauwen hebt gefronst. Hier gaapt een griezelige leegte aan gevoel en geestelijk besef die ons het ouderwetse hart doen vasthouden voor de tijd. dat deze jonge platenkopers naar de middelbare leeftijd zijn opge schoven. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21