PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOGELIJK VERDELING VAN ALGERIJE Binnen vijf jaar alle onrendabele percelen op elektriciteit aangesloten „Oplossing" wanneer gesprek vastloopt Russen vertragen de bespreking over Laos SNEEUW IN AMERIKA Rapport IMtlijK w' Eerlijkheid Vand aag... 204e jaargang - no. 123 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee. red, tel. 2425. adrn tel. 2094. Parijs waarschuwt F.L.N.-delegatie De Franse minister van Algerijnse zaken, Louis Joxe, heeft gis teren verklaard, dat de Franse regering de mogelijkheid van verdeling niet uitsluit als een oplossing van het Algerijnse pro bleem. Hij zei dit op een persconferentie in de Franse badplaats aan het meer van Genève, Evian-les-Bains, waar de beraadsla gingen tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van de Algerijnse rebellen zaterdag j.l. zijn begonnen. Voor de pers conferentie had Joxe in Parijs een onderhoud van een half uur gehad met president De Gaulle. „Niet het ideaal dat wij zoeken" DE HOLLANDSE NIEUWE IS ER „Wij wensen geen verdeling", aldus Joxe, „welke zou neerkomen op het hergroeperen van bepaalde bevol kingsgroepen. Maar wij hebben een oplossing van deze aard vermeld in geval zij nodig blijkt. Het is een op lossing die wij niet kunnen uitsluiten, maar die niet het ideaal is, dat wij zoeken". De mogelijkheid van verdeling van Algerije is vaak door De Gaulle zelf aangeroerd, maar Joxe's verklaring In Chicago en Grand Rapids, Michigan, in de V.S., heeft het gisteren nog gesneeuwd terwijl de temperaturen een laagtere- i cord vestigden. De sneeuwstorm die over Chi cago en omgeving raasde, wierp een 87-jarige vrouw voor een auto, waardoor zij werd fedood. n Grand Rapids was het de derde maal in 56 jaar dat er zo laat in het'jaar nog sneeuw viel. Het koufront strekte zich uit van Noord Maine langs het Appalachian gebergte naar centraal Tennessee, noordwest- Mississippi en centraal-Texas. De laagste temperatuur werd gemeten in Milwaukee waar het kwik even onder nul daalde. Ook in de Canadese hoofdstad i stond het kwik om en nabij het nulpunt. Het sneeuwde er lan- i ger dan vijf uur. Volgens het i plaatselijk weerbureau heeft net er nog nooit zo laat in het j voorjaar gesneeuwd. P.Z.C.-zaterdagnummer is wel de meest vast omlijnde ooit door een Franse ambtenaar over deze mogelijkheid afgelegd. Politieke waarnemers geloven dat zijn woorden bedoeld zijn als een discrete waar schuwing aan de Algerijnse „rebellen- regering" in Tunis voor wat er zou kunnen gebeuren indien zij zich niet soepeler toont. Joxe noemde de eenzijdige stop zetting van offensieve operaties in Algerije een „daad van goede wil". Het zal aan de gebeurtenissen lig gen of deze stopzetting langer dan een maand zal duren, aldus de Franse bewindsman. Joxe deelde mede dat 2000 van de 6000 Algerijnse gevangenen die zouden worden vrijgelaten, reeds op vrije voeten waren gesteld en dat de twee de groep van 2000 op 15 juni uit ge vangenschap zou worden ontslagen. Zelfbeschikking De Franse delegatie-leider bevestigde dat het principe van zelfbeschikking voor Algerije de fundamentele richt lijn van de Franse politiek zou blijven. Ook bevestigde hij dat Frankrijk de Algerijnen nog steeds de keuze liet uit drie mogelijkheden: onafhanke lijkheid in nauwe binding met Frank rijk, Volkomen „integratie" van Algerije met Frankrijk, de oplossing die de „colons" graag zouden zien, Totale afscheiding, die volgens De Gaulle, een „ramp" zou zijn. Londen doet beroep op Moskou Verzet tegen toezicht op bestand Voorlopig tot werkloosheid ge doemd wachtten de deelnemers aan de conferentie over Laos, te Genève gisteravond op de re sultaten van twee Britse initia tieven om de vastgelopen be sprekingen uit het slop te hel pen. De Britse regering in Londen heeft door tussenkomst van haar diploma tieke vertegenwoordiger in Moskou een boodschap aan het Kremlin ge zonden, nadat de Britse delegatie leider te Genève had getracht om de Sowjetrussische tegenspeler ter con ferentie, Poesjkin, tot andere ge dachten te brengen, inzake de nieu we instructies voor de internationale commissie in Laos. Achter alle procedurekwesties ver schuilt zich de weigering van de Russen om de commissie van toe zicht in Laos een grotere bewegings vrijheid toe te staan, zodat de leden DE voorbereidingen voor de Zeeuwse week in Antwerpen zijn in volle gang. Oólc, ja, vooral in Antwerpen zelf. Op pagina negen geven wij in een uitvoerige reportage een kijkje achter de schermen. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit cie kerken (pag. 3); Radio en T.V. en Films in Zeelaud (pag. 11); Kerken en Maatschappij plus feuille ton (pag. 13); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19) en de Kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 21. ROBERT KENNEDY Eens zal neger president van V.S. kunnen zijn De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, heeft in een -adiorede via de „Stem van Ameri- va" verklaard, dat de rassenvoor oordelen in do V.S. uit de weg wor den geruimd en dat het over dertig tot veertig jaar mogelijk zal zijn, dat een neger tot president wordt ge kozen. De minister herinnerde in zijn rede, die naar zestig landen werd uitge zonden en in 37 talen werd ver taald, cr aan dat slechts een halve eeuw geleden zijn grootvader als r.-k. immigrant uit Ierland in Bos ton was aangekomen, toen ..Ieren daar niet-gewenst waren". Thans is echter zijn broer, een rooms-katho- liek van Ierse afkomst, president van de Verenigde Staten. Dc jongste rassenongeregcldheden in Alabama noemde hij verontrustend voor alle Amerikanen en in het bij zonder voor de Amerikaanse rege ring. De actie van de „vrijheidsrij ders", groepen van negers en blan- iten, was bedoeld om te zien. of de federale regering haar garanties te gen rassendiscriminatie in het auto- busverkcer tussen de staten waar kan maken. ook werkelijk ter plaatse zich op de hoogte kunnen stellen indien schen dingen van het tijdelijke bestand worden gemeld. Vertegenwoordigers van de drie belangrijkste partijen in Laos hebben gisteren overeenstemming bereikt over de vorming van een subcommissie om het onstandvas tige „staakt-het-vuren" in het ge teisterde vorstendom te bespre ken. De idee was het eerst naar voren gebracht door de delegatie van de koninklijke regering. De eerste „Hollandse nieuwe" van dit seizoen is aan land. Gister morgen om zeventien minuten voor acht kwam na een span nende race aan de „Tegeltjesmarkt" te IJmuiden binnen de Katwijk 73 „Maria Jacoba". Vijf minuten nadat de logger was afgemeerd arriveerde het tweede schip, de Vlaardingen 85 „Bertina". Schipper Jaap van der Plas van de Katwijk 73 vertelde dat hij 44 kantjes haring aan boord had en dat het vooral gedurende de laatste uren van de haringjacht had gespannen wie 't eerst zou aankomen. De Vlaardingen 85 zat de Katwijk 73 gedurende de gehele nacht dicht op de hielen. De 44 kantjes werden zo spoedig mogelijk gelost en werden omstreeks 9.00 uur in de afslag te Katwijk aan Zee ver kocht. De vangst van de Vlaardingen 85 bestaat uit 68 kantjes. Aan boord van de Katwijk 73 is namens de gemeente Velsen aan schipper Jaap Plas de zilveren legpenning van de gemeente overhandigd, welke penning elk jaar wordt uitgereikt aan die logger, die als eerste haring in IJmuiden aanvoert. De eerste nieuwe haring werd in Den Haag verkocht voor drié kwartjes tot een gulden. Die prijs ligt wat lager dan vorig jaar, toen de eerste nieuwe in de winkels 1,25 en meer moest kosten. De vishandel had niet te klagen over de kwaliteit van de haring en evenmin over de maat. Er was bij de eerste aanvoer vrij veel grote haring. De eerste haringen zijn gistermorgen op de afslag voor 700 per kantje weggegaan. Normaal kan men rekenen op ongeveer duizend haringen per kantje, doch waar nu vrij veel grote haringen gevangen zijn, waren er kantjes bij met aanmerkelijk minder dan duizend'stuks. Uiteraard maakt dit de detailprijs ho ger. Later op de dag, bij een tweede afslag, werden de prijzen wat lager, zo tussen de 5 tot 600 gulden per kantje. VVVVvVVW*VVVVVVVVV*V*\VW0/VW*VVW>»VVVVVWV\VV Het rapport van de Algemene Re kenkamer over de provincie Zeeland en verschrijvingen, uit gebracht op verzoek van minister Toxopeus, ligt thans bij de Eerste Kamer. Daar is het ter vertrouwelij ke kennisneming gedeponeerd voor de Kamerleden, hetgeen cr op zou kunnen wijzen, dat deze zaak ver der binnenskamers blijft. Vermoede lijk zal dat echter niet het geval zijn: het vertrouwelijk karakter is aan het rapport door de minister ge geven, naar wij aannemen omdat het niet op zijn weg ligt eenzijdig tot publikatie over te gaan. Het gaat hier immers in de eerste plaats om zaken, die Zeelands provinciaal be stuur betreffen en dus zal het nood zakelijk zijn voor de bewindsman met dit bestuur te overleggen of het rapport al dan niet in de open baarheid kan komen. ij zijn in dit opzicht niet onge rust. Wij herinneren ons na melijk de stellige verzekering van de commissaris der koningin in zijn nieuwjaarsrede, dat Gedeputeerde Staten de provinciale staten zouden inlichten over het resultaat van het onderzoek. Vermoedelijk zal dus nu het provinciaal bestuur zich tot de minister richten met de mededeling dat er van Zeeuwse zijde géén enkel bezwaar is tegen openbaarmaking van het rapport. En bij de minister zal er waarschijnlijk evenmin be zwaar zijn, zodat men binnen niet al te lange tijd inderdaad openbaar making kan "verwachten. En daarmee zal dan hopelijk weel een fase afgesloten zijn van een on verkwikkelijke Zeeuwse zaak. e provinciale V.V.V. ontving on langs een klacht van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer over ver keerde voorlichting in uit Zeeland afkomstige reclame. In een Duits blad namelijk had een hotelhouder van het eiland Tholen geadverteerd, dat zijn bedrijf aan zee was gelegen, terwijl er had moeten staan: aan de Schelde. Een Duitser, die op grond van de advertentie naar Tholen was getrokken en daar een badplaats met boulevards had verwacht, had nu van zijn teleurstelling blijk gege ven in een brief aan de A.N.v.V. Een dergelijke klacht is begrijpe lijk en werd terecht ingediend: wie reclame maakt moet eerlijkheid be trachten en behoort de feiten zon der verdraaiing weer te geven. Deze (algemene) regel geldt met name voor toeristische propaganda: on juistheden zijn niet alleen schadelijk voor de betrokken ondernemer, maar voor de gehele streek. D1 Koningin Fabiola is ziek Koningin Fabiola, die thans met ko ning Boudewijn een officieel bezoek aan Parijs brengt, heeft haar afspra ken gisteren moeten afzeggen we- fens keelpijn. In het programma van e koning is geen verandering geko men. BESLUIT RAAD VAN BESTUUR P.Z.E.M. Project voor 645 aansluitingen vergt uitgaaf van ruim drie miljoen gulden De raad van bestuur van de P.Z.E.M. heeft vrijdagmorgen, na dat overleg is gepleegd met de Zeeuwse landbouworganisaties, besloten om een project uit te voeren voor de aansluiting van alle thans nog onrendabele percelen op bet elektriciteitsnet. Wanneer de instanties, die voor het verlenen van bijdragen in aanmerking komen, alsmede de belanghebbenden hun medewer king aan dit project willen verlenen, betekent dit, dat binnen een tijdsbestek van vijf jaar het probleem van de onrendabele Zeeuwse percelen wat elektrische aansluiting betreft, opgelost zal zijn. De P.Z.E.M.-directie heeft berekend, dat de gemiddelde aansluitkosten van een groep percelen (als technische eenheid) niet hoger mag zijn dan rond vijfduizend gulden. Het betreft hier de aansluiting van in totaal 645 percelen, waarmee een bedrag van 3.225.000 gemoeid zal zijn. De P.Z.E.M. neemt Mervan rond één miljoen voor zijn rekening, alsmede nog eens 325.000 voor 262 aansluitingen, die gerealiseerd worden in ruïlverkavelingsverband. ting; van vrijwel alle (behalve de verst en zeer afgelegen panden) nog niet geëlektrificeerde percelen bin nen vijf jaar. Percentages Deze mededelingen werden ons ge daan door de directeur van de P.Z. E.M., ir. T. Michielsen, en de direc tie-secretaris, drs. J. K. de Jong. Nu Zeeland (en ook Groningen, Friesland en Drente) voor de op lossing van het elektrificatie-pro- bleem niet meer op rijksvergoeding konden rekenen, stond het elektrici teitsbedrijf voor de verplichting dit probleem zelf op te lossen. In het najaar van 1960 is men in overleg met de landbouworganisaties getre- In zijn besluit heeft de raad van bestuur aangenomen, dat de pro vincie van de gemiddelde aan- sluitingskosten van 5000 rond tien procent voor haar rekening neemt en de gemeenten twintig procent. Daar het provinciale be drijf zelf 37 procent van de kos ten betaald, wordt van de belang hebbenden een bijdrage gevraagd van 33 procent. Nadat de P.Z.E.M. reeds voor de tweede wereldoorlog een fonds on rendabele aansluiting gevormd heeft, is de aansluiting op het elektriciteits net na de oorlog in versneld tempo voortgegaan. Onder het motto „Voor iedereen én zo goedkoop mogelijk stroom" is tot nu toe uit dit fonds reeds een bedrag van 1.180.000 be taald voor onrendabele aansluitin gen. Zt> goedkoop mogelijke stroom leveren betekende echter voor de P.Z. E.M.-directie, dat zij alleen de aan- den. welk overleg thans zijn laatste j SSE? stadium bereikt heeft. I celen kon realisei en, zodat men daar- Op grond van de gegevens, die de landbouworganisaties over de inven tarisatie van de aan te sluiten per celen hebben verstrekt, heeft de raad van bestuur van de P.Z.E.M. dus gis teren besloten, dat de aansluiting van de laatste grote serie percelen In Zeeland als eerste urgentïepunt tot uitvoering moet worden gebracht. De P.Z.E.M. heeft een berekening ge maakt, die neerkomt op de aanslni- na met een automatische bevriezing van de aansluitingen te maken kreeg. De aansluitingskosten werden voor de belanghebbenden dermate hoog, dat die niet te betalen waren. Het aantal nlet-aangesloten per celen verminderde aanzienlijk dank zij de uitvoering van de herverkavelingsprojecten, terwijl nogmaals een vermindering door gevoerd kon worden dank zij de ruilverkavelingsp~'*"ecten. „Laatste loodjes" Maar ook hier geldt al sinds enkele jaren, dat de „laatste loodjes" het zwaarst wegen. De gedachte om mèt de her- en ruilverkavelingsgebieden ook de duurste groep aansluitingen tot stand te brengen, is landelijk. Ook het ministerie onderschreef dit als een algemeen landbouwbelang. de medio 1954 opgerichte com missie Welzijn ten Plattelande werd een commissie elektriciteitsvoorzie ning ten plattelande gevormd, die een systeem over de kostenverdeling uitwerkte, waarbij een groot deel van de kosten door het rijk zou wor den gedragen. In vergelijking met de verdelingssleutel van de herverka veling leek dit een uitstekende oplos sing. Het rapport, dat deze commis sie over haar bevindingen opmaakte, kwam echter ter tafel gedurende de bestedingsbeperking, waardoor (Zie slot pag. 5 kol. 3) is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse portretschil- MORGEX viert de rijksmunt in Utrecht zijn diamanten jubi leum; is het 450 jaar geleden, dat i Dirk van Haaften met een onder rijshout in een schip verborgen krijgsmacht, Zalt- j bommel voor hertog Karei van I Gelre veroverde. .Tiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1