Twee ministeries in duel om 100 hectare van het „Gelders Eiland" Taart van twee ton voor Kennedy Nieuwe ontwikkeling in zaak Adèle Paul Eerste liefhebbers vóór. K0NG0-C0NFERENTIE BIJNA IN HANDGEMEEN GEËINDIGD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG li mua Xtfol TOLKAMER KAN NIET BOUWEN Streekontwikkeling of het behoud van een uniek natuurreservaat (Van onze correspondent.) „Duel rond een eiland". Het zou de titel kunnen zijn van het duel dat gevoerd wordt rond het „Gelders eiland" tussen twee overheidsdiensten, met als resultaat het volslagen lamleggen van de activiteiten in dit toch al veel te lang geïsoleerde gebied. En dat alles om een stuk grond van 100 ha. Een uitzonderlijk stuk grond, inderdaad, maar de vraag rijst, of men de flora en fauna van deze oude Rijndelta tot iedere prijs moet sparen, ten nadele van de streekontwikkeling. „Uniek" noemt staatsbosbeheer dit botanisch gebied, een stukje onver valst en ongerept natuurschoon, met een rijke plantengroei en een kost bare vogelwereld. Daar draait alles om. Dien kan er de roerdomp en de blauwborst vinden en in trektijden zelfs kraanvogels. Daarom: afblij ven van dit natuurreservaat, dat uniek in Nederland is, meent Staats bosbeheer. „Uniek", zei ook de minister van landbouw, toen hij met kennersblik stukken grond aankocht op de be langrijkste „sleutelstellingen" in het terrein, op de grens van de genieen ten Zevenaar en Herwen en Aerdt. Schaakmat Wie de plannen van de tegenpartij in dit duel het ministerie van ver keer en waterstaat thans ziet, kan alleen maar de grootste bewon dering hebben voor de wijze waarop staatsbosbeheer zijn pionnen in dit grote schaakspel naar voren heeft geschoven, ter verdediging van dit natuurreservaat. Men zou zelfs ge neigd zijn te zeggen, dat minister Korthals reeds schaakmat is gezet, want voor verkeer en waterstaat staan de stukken er wel zeer moei lijk voor. Dat valt slechts te betreuren, voor al omdat de streekontwikkeling hier mede niet gediend is. Waar het „Gel ders Eiland" mee gebaat is, zijn ver bindingen. Goede, aansluitende ver bindingen, die het gebied uit zijn iso lement verlossen. Een isolement, waarin het voor 1949 tientallen ja ren gevangen zat en waarin het thans weer dreigt terug te vallen, nu El- ten aan het begin van dit jaar weer bij Duitsland gevoegd wordt. Altijd al Eigenlijk zijn Herwen en Aerdt en Pannerden altijd al liet kind van de rekening geweest. Voor de dichting van de Spijkse Overlaat stond een groot deel van de gemeente elk jaar een paar maanden blank en kon men de gemeente slechts via grote omwegen bereiken. Soms zelfs hele maal niet. Het is nog niet zo lang geleden, dat burgemeester Daalderop bijna geen gebruik van zijn auto kon maken, omdat zijn garagevloer 30 cm water en meer droeg. Theoretisch zit er nog een kans in, dat Lobïth en Tolkamer bij hoog water zoals in 1926 toch nog overlast kunnen krijgen, maar dit is een theoretische mogelijkheid. In tussen houden rijkswaterstaat en de gemeente hier toch nog rekening mee. Zo mag en zal voorlopig niet ge bouw kunnen worden in Tolkamer, terwijl daar grote behoefte aan wo ningen bestaat. Eerst als ook de Oude Rijnarm bij Kandia gesloten is, zal Tolkomer kunnen bouwen. Daar zitten we dan midden in het probleem; in het duel tussen twee mi nisteries. Rijkswaterstaat en de pro vinciale waterstaat en Herwen en Aerdt helpen waar mogelijk bij de ontsluiting van het gebied, dus bij de verdere aanleg van rijksweg 15 en van het Betuwse Valburg naar het Liemerse Babberich. Die weg is nodig voor de openleg ging van het eiland, dat straks een belangrijke verbinding verliest, n.l. die over Elten. „Natuurlijk", zegt burgemeester Daalderop, „de Duitsers hebben toe gezegd rekening te zullen houden met de belangen van Herwen en Aerdt, nadat wij bij herhaling bij binnen- en buitenlandse zaken aan de bel getrokken hebben. Maar dat neemt niet weg, dat onze mensen straks elke dag toch vier grenspos ten moeten passeren. Dat zal vermoe delijk wel gemakkelijk gaan. maar je kunt nooit weten. Een snelle door trekking van de Rijksweg 15 is een levenszaak voor Herwen en Aerdt, evenals een goede verkeersweg dwars over het eiland naar de nieu we autobaan". Maar die plannen stagneren nu door de aankopen van staatsbos beheer. Tien ha hier, vijftien daar en ergens anders ook weer eens 70 ha. Precies op de kardinale punten heeft staatsbosbeheer zijn slag geslagen. Rijkswaterstaat kan daardoor de dode Rijnarm niet sluiten, omdat staatsbosbe heer het pas verworven stuk na tuurreservaat beschermt als een dier zijn jong. De Rijnarm bij Kandia kan dus niet dicht zonder het fiat van staatsbosbeheer en dat betekent, dat de mannen van waterstaat voor de aanleg van rijksweg 15 een totale nieuwe dijk moeten leggen achter het natuur reservaat, met daaroverheen de weg. Op die manier kan het na tuurreservaat een open en vrije verbinding met de Rijn houden, hetgeen volgens de botanici van eminent belang is voor het be houd van dit kostbare kleinood. Het aanleggen van een dergelijke nieuwe dijk landinwaarts dus en de plaatsing van het gemaal ook ver landinwaarts kost kapi talen. Kapitalen, die rijkswaterstaat niet wil investeren, omdat er ook een goedkopere oplossing mogelijk is, als staatsbosbeheer bereid is mee te werken. Maar staatsbosbeheer heeft tenslotte doelbewust het bota nisch gebied aangekocht om een vin ger in de pap te hebben. Afwegen Met dit probleem zit de gemeente Herwen en Aerdt nu. Er kan geen verbindingsweg komen, zolang de beide ministeries niet tot elkaar ko men. Er kan geen ruilverkaveling doorgevoerd worden, zolang het ge bied van de Oude Rijn niet watervrij gehouden wordt via het nog te stich ten gemaal bij Kandia en in Tolka mer kan geen woningbouw komen, zolang het theoretisch gevaar van een overstroming nog dreigt. Terecht vraagt men zich dan ook af, wat in deze kwestie het zwaarst weegt. Het tot iedere prijs beschermen van de bijzon dere plantengroei in dit reservaat of het mogelijk maken van een ruilverkaveling, wegaanleg en woningbouw, waarmee het gehele gebied gediend is. Het wordt tijd dat de regering de knoop gaat doorhakken. CHAOS WORDT STEEDS GROTER Dayal komt niet terug De vijfde week van de conferen tie van de Kongolese politieke leiders in Coquilhatstad is in grote verwarring geëindigd. Gisteren hebben de deelnemers zich meer beziggehouden met het spuien van hun persoonlijke grieven dan met conferentieza ken. Bomboko, de minister van buiten landse zaken, beschuldigde vice-pre mier Bolikange ervan de conferentie Twee jaar voor wurgpoging Tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar veroordeelde de rechtbank in Utrecht gistermorgen de 28-jarige slagersknecht Gerrit Jolian V. uit Zeist, wegens poging tot doodslag on zijn ex-verloofde. Geëist was Sy2 jaar en eveneens voorwaardelijke terbeschikkingstelling. In de ochtend van 29 augustus van het vorig jaar hield de verdachte zijn ex-verloofde aan op de Amster- damsebovenweg in Zeist om te trach ten hun enige maanden tevoren ver broken verkering te herstellen. Toen het meisje dit weigerde greep hij haar met beide handen bij de keel en trachtte haar te wurgen. Door de komst van voorbijgangers werd hij verhinderd het meisje verder letsel te berokkenen. te saboteren. Het kwam bijna tot een handgemeen en president Kasa- voeboe moest onder groot tumult de vergadering schorsen, aldus meldde het Kongolese persbureau. Voordat het zover was gekomen, be sloot de conferentie dat tot hoofd stad van de federale republiek een „neutrale" stad zal worden gekozen, die niet onder het gezag van de staat waarin zij gelegen is, doch on der dat van de federale regering zal komen te staan. Dag Hammarskjöld heeft gisteren aangekondigd dat de Indiër Rajesj- war Dajal op eigen verzoek niet zal terugkeren naar Kongo. Intussen zijn er berichten binnenge komen, dat er een aanval op Noord Katanga wordt) voorbereid door de leider van Kongolese communisten, •Joemba. Troepen van deze leider zouden reeds zijn samengetrokken in het zuiden van de provincie Kivoe. De N.C.R.V.-t.v. gaf vrijdagavond de ruimte aan de zanger Herman Em- minlc in het programma Herman, joh, daar ga je!". Op de foto: Her man Emminlc te midden van de bloemenmeisjes. Peter Kraus op Schiphol in de bloemetjes Gistermiddag is de 21-jarige Duitse rock-and-roll zanger, Peter Kraus, uit Miinclien op Schiphol aangekomen. Hij zal vanavond in Zuid-Laren in Groningen optreden in een songfestival. Peter had in München niets gemerkt van de aldaar gehouden Holland se week. „Daar had ik geen tijd voor. Ik ben gisteren teruggeko men uit Florence, waar opnamen werden gemaakt voor mijn nieuw ste film, samen met Barbara Frey en Willy Fritsch. Ik speel daar in de rol van een Duitse coureur die in de „duizend mijl-race" rijdt", aldus Peter. Het is zijn elfde film. Bovendien zijn er van hem ruim 50 grammofoon platen opgenomen, waarvan er per jaar meer dan 2 miljoen ver kocht worden. Na het beëindigen van de film gaat Peter terug naar Duitsland om te gaan werken aan zijn eigen t.v.-show. Hij heeft het plan om, als de tijd het toelaat, naar Amerika ,'te gaan om contacten te leggen voor een eventueel optreden in de V.S. Op Schiphol werd hij door een tien tal leden van zijn Nederlandse fan-club in de bloemen gezet. Kort geding om baby Minister zou commissie willen horen (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat ook wanneer minister Beerman in de zaak van de uitwijzing van de Oostenrijkse baby Adele Paul door de president van de Haagse rechtbank in het gelijk zou worden gesteld, deze zaak daarmee niet is afgelopen. De minister van justitie schijnt aan een lid van de Tweede Ka mer te hebben medegedeeld, dat hij voornemens is, de per manente vreemdelingenadvifs- commissie (PVAC) in te scha kelen. Deze commissie heeft als voorzitter de heer J. Schilthuis. Lid zijn jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, H. M. J. Dassen, C.\ J. van Lienden, prof. mr. F. J. F. BVI. Een verjaardagstaart van twee ton is gisteren iu twee gepantserde vracht auto's uit Hartford in Con- necticutt naar Washing ton gezonden om als piece de resistance te dienen op de verjaardag van presi dent Kennedy. De reusachtige taart werd met een schepwagen uit de bakke rij van Mayron in Hartford in de vrachtauto's geladen voor een reis van meer dan 600 km naar het Witte Huis in Wash ington. „Hij werd gebouwd als een huis, zei Martin Levine, vice- president van Mayrons Baker Shop. vol trots. Het „bouwen" vergde vijf dagen, bakken en versieren inbegrepen. De technische aspecten van het „construeren" van het bouw werk van suiker, meel, boter en andere ingrediënten zouden een ingenieur eer aandoen. Het onderstuk van de taart is ongeveer 1,52 meter hoog, waarbij inbegrepen een model van het Witte Huis in suiker met een breedte van 1,52 meter en een lengte van 2,13 meter. De taart heeft twee verdiepin gen van elk vijftien lagen, die elk weer bestaan uit 12 lagen koek. Het geheel wordt bij elk aar gehouden door abrikozen jam, boter en cognac, erg veel cognac. De taart werd gemaakt van 500 dozijn eieren, 362 kg suiker. 362 kg suikerglazuur, 136 kg abrikozenjam, 680 kg boter, enkele honderden suiker rozen, vlaggetjes, papieren ver siersels en ruim honderd meter lint en ongeveer twee kisten cognac. De taart is geplaatst op een speciaal gebouwde sokkel van hardboard. John Zenker, die internationale faam geniet als taartendecora teur, werd uit Chicago ontbo den om het glazuurwerk te doen en het Witte Huis van suiker te maken. Machinist van Noors schip maakt amok: 2 doden De eerste machinist en een kajuits jongen van het in Osaka liggende vrachtschip „Anna I'rethus" zijn om het leven gekomen, en de eerste stuurman werd ernstig gewond, toen een 40-,jarige machinist aan boord amok maakte. Het vrachtschip, dat onder Noorse vlag vaart, lag gereed voor vertrek naar Australië. De afvaart is uitge steld en de bemanning mag het schip niet verlaten. Van de tien officieren aan boord is één Nederlander, de anderen zijn Noren. De equipage, 30 man in to taal, bestaat uit Chinezen. Communisten zoeken wanorde en machtswellust De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, die titans in Por tugal vertoeft, heeft op een banket verklaard dat „het bijzonder in de mode zijnde veroordelen van de kolo niale mogendheden volkomen mis plaatst en onrechtvaardig is. Lord en lady Home waren de gasten op een banket, dat hun werd aange boden door de Portugese minister van buitenlandse zaken, Alberto Franco Nogueira. „In de vijf uur, dat ik in Lissabon ben, heb ik 500 jaar geschiedenis kunnen overzien, waarop U met recht trots kunt zijn. Mijn bezoek aan Portugal, dat samenvalt met een tijd van snanning voor uw land, maak il: in vriendschap. Ik doe U in elk geval deze belofte: niets van wat ik in het openbaar zal zeggen, zal kunnen worden gebruikt door hen die slechts verwijdering willen veroorzaken tussen vrienden. Ook zal ik geen jota bijdragen tot de communistische plannen met Afri ka, die slechts zijn gemaakt om wanorde en machtswellust te veroor zaken, die alleen maar dienen om de invloed van de communisten in dit gebied te vestigen. Mocht iemand belangstelling hebben voor het prototype van communisti sche invloed in 'Afrika, dan behoeven zij slechts te kijken naar Oost-Euro pa en naar Tibet. Vrijdagochtend 26 mei: de Hollandse Nieuvie zijn er weer. En rekent U maar dat de liefhebbers ze zich lie ten smaken, al waren de prijzen ook nog wat stijf.... Duynstee, mr. dr. P. J. de Kanter en mr. F. B. Verveen. Het is echter niet aannemelijk, dat de minister tot in schakeling van de P.V.A.C. zal over gaan voor de president van de Haagse rechtbank uitspraak heeft gedaan in het kort geding, dat de pleegvader van de Oostenrijkse baby aangespannen heeft tegen de minis ter van justitie. Zou dit vonnis ten gunste van de eisende partij uitval len, dan kan er van uitwijzing geen sprake meer zijn. Wordt daaren tegen de minister in het gelijk ge steld, dan behoeft dit dus niet te be tekenen, dat de uitwijzing van de baby ook inderdaad ten uitvoer wordt gebracht. Verschillende leden van de P.V.A.C. hebben reeds eerder bij de minister erop aangedrongen, deze commissie in te schakelen. Dat dit nog niet is geschied schijnt zijn oorzaak te vinden in het feit, dat de minister deze commissie in eerste instantie niet voldoende deskundig achtte om een uitspraak te doen in een pro bleem dat veeleer ligt op het ge bied van de kinderbescherming dan op dat van het vreemdelin genrecht. De beslissing van minister Beerman om de baby te doen uitwijzen in ambtelijke kring beseft men, dat „uitwijzen" in dit verband een wat vreemde term is is. zoals bekend, gegrond op het feit, dat hij het ge zin De Leeuw tc Oestgeêst onge schikt achtte het kindje te adopte ren. Rond de adoptatie is een net werk van waarborgen opgebouwd. De beslissing of een gezin in aan merking kan komen voor het adop teren van een kind, wordt na gron dig onderzoek genomen door specia listen op het gebied van de kinder bescherming. Volgens goed ingelichte zegslieden wilde minister Beerman daarom het laatste woord liever la ten aan de kinderbescherming. Wordt de baby niet uitgewezen, dan behoeft dit intussen niet te beteke nen hoe de beslissing van de pre sident in het kort geding ook uit valt dat zij ook in het pleeggezin De Leeuw zal blijven. Chemische industrie had heel gunstig jaar Volgens het jaarverslag over I960 van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie zal men later waarschijnlijk I960 aanduiden als het jaar rond hetwelk de chemi sche industrie in Nederland zich van een belangrijke tot een zeer be langrijke industrietak ontwikkelde. Zeer belangrijk in nationaal zowel als in internationaal opzicht. De be dragen van omzet en export over 1960 van 3,4 en van 1,7 miljard gul den en hun stijging ten opzichte van 1959 met 400 en 164 miljoen gulden, de in de loop van het jaar gepubli ceerde uitbreidingen en vestigingen gevoegd bij de vondst in eigen bo dem van een nieuwe, belangrijke grondstof, geven grond aan genoem de veronderstelling. De belangrijkheid van deze tak van industrie voor ons land gemeten naar omzet en toegevoegde waarde, zeker niet naar de mate van werk verschaffing is groter dan zijn rangorde volgens de bestaande in dustrie-indeling doet vermoeden. Qua omzet komt deze industrie daarbij op de derde plaats, na de metaalindus trie en die van de voedings- en ge notmiddelen. Een zuiverder indeling echter gebaseerd op de produktie- techniek zou volgens bet verslag tot splitsingen in de beide laatstgenoem de takken leiden, waardoor de che mische industrie misschien wel op de tweede plaats zou komen. Wat de internationale positie van de Nederlandse chemische industrie be treft, wordt erop gewezen dat de in het verslagjaar aangekondigde plan nen omtrent uitbreiding en vestiging indrukwekkend zijn. Eenmaal ver wezenlijkt, zullen zij tot gevolg heb ben, dat ons land in chemisch-mdus- trieel opzicht qua omzet per hoofd van de bevolking zich zal scharen in de rij van grote landen met de oud ste chemische industrie: Engeland, Duitsland en Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18