K.N.S.M. zwerft meer dan honderd jaar op alle wereldzeeën SOPRAAN JOAN SUTHERLAND LOOPT WEG UIT VENETIË VAKANTIE VOOR- EN NADELEN IN JUNI, JULI EN AUGUSTUS Uit de wondere wereld van de techniek PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1961 GRIEKSE MYTHOLOGIE ALS NAMENGEEFSTER Geschiedenis begint in 1856 tijdens de Krimoorlog (Van één onzer redacteuren) Nog maar nauwelijks zwegen in 1945 op de wereldzeeën de kanonnen, ol in Amsterdam kwam te midden van de resten van de eens zo trotse haven van Hollands koopmanstad Amsterdam, de directie van de K.N.S.M. bijeen om de balans van vijf jaren oorlog en bezetting op te maken. Geruchten over zware verliezen van de koopvaardijvloot hadden het zojuist bevrijde Nederland al bereikt. Met 85 schepen was de K.N.S.M. de meidagen van 1940 ingegaan. Toen de kruitdamp was opgetrokken, bleek dat de K.N.S.M.-vloot nog slechts 42 schepen telde. Erger nog was het verlies aan mensenlevens: 247 personeelsleden hadden bij het vervoer van lading en troepen naar elk oorlogsterrein van de geallieerden het leven verloren. Zestig procent van de la dingscapaciteit was ten onder gegaan. Maar terwijl op de we reldzeeën een harde strijd voor het behoud van de Europese volken werd gestreden, hadden in de tekenkamers van de K.N. S.M. alsof er niets aan de hand was in de wereld rondom hen scheepsbouwdeskundïgen aan plannen voor nieuwbouw ge werkt. Op de laatste dag van het bevrijdingsjaar waren al veer tien schepen in aanbouw. De K.N.S.M. had niet alleen de oorlog helpen winnen, maar had getoond bij de wederopbouw van Ne derlands faam over de gehele wereld te willen meehelpen. De Ondine, één can de vele I\.N.S.M.-schepen. Wie thans over de grote complexen van de K.N.S.M. wandelt dwaalt is misschien beter gezegd begrijpt niet dat de maatschappij nog maar nauwelijks honderd jaar oud is. En haar opkomst en groei heeft te dan ken aan een oorlog, een strijd op het Russische schiereiland De Krim. Tot omstreeks 1850 waren het de Engelsen en Fransen geweest, die samen met de geweldige Russische vloot, het handelsvervoer over vrij wel de gehele wereld verzorgden. Maar de oorlog op de Krim nood zaakte deze landen alle beschikbare scheepsruimtc te gebruiken voor troepentransporten, in 1856 kwamen in Amsterdam enkele ondernemende zakenlui bijeen. Het waren oude rot ten in het scheepvaartvak, die er ook niet tegenop zagen financieel risico te nemen. Want zij hadden een ogen schijnlijk onuitvoerbaar plan voor ogen: een eigen maatschappij voor vrachtvervoer. Op de eerste vergade ring werden spijkers met koppen ge slagen. Men besloot een scheepvaart maatschappij te stichten, die de naam Nederlandse Stoomboot Maatschappij zou krijgen. Latei kreeg de Vennootschap het predi kaat Koninklijk. De initialen K. N.S.M. zijn thans aan verschepers over de gehele wereld een begrip geworden. Ondine De verwarde oorlogstoestand maak te het de scheepvaartdirectie niet mogelijk een schip te laten bouwen. Over aankoop viel ook niet te den ken. want de meeste scheepswerven bouwden alleen maar voor de oor logsvloot. Een van de K.N.S.M.-he- ren ging een kijkje in Engeland ne men en slaagden erin een geschikt vaartuig te vinden. Het schip heette Nina, maar in Amsterdam gaf men het de naam Ondine, ontleend aan de Griekse mythologie. Van dat ogen blik af zoekt de K.N.S.M. voor elk nieuw schip in de oude Griekse ver balen naar een passende naam. Alle goden en half-godcn. helden uit de Trojaanse oorlog en legendarische krijgers van Griekenland zijn ver noemd. Men is daar maar één keer afgewe ken. Omstreeks de eeuwwisseling wilde men onze grote Rembrandt eren door een schip zijn naam te ge ven. Het trof wat ongelukkig dat de boot, nog maar nauwelijks buiten de pieren, geweldig begon te slingeren. Zeeziekte was een veel voorkomend euvel van de Rembrandt-bemauning. Maar de scheepslui hadden al gauw een passende naam voor hun vaar tuig. „De dronken schilder" werd racer beken dan de Rembrandt. Maar, om nog even aan boord van de Ondine terug te gaan: het was een keurig scheepje van driehonderd ton en met een diepgang van slechts elf voet. Het werd met stoom voort bewogen en was uitgerust met zeilen voor het geval de machine uitviel. Er was "voor dertig personen passa giersaccommodatie aan boord en dat maakte een tocht met de Ondine bij zonder aantrekkelijk. 0 Dc president van Nicaragua. Luis So- nioza, heeft de noodtoestand opgeheven- Deze werd ingesteld nadat revolutionairen vorig jaar november aanvallen hadden ge daan op Diriambo en Jinotepe. Waar nemers menen dat de noodtoestand is op geheven om personen die sind3 de op stand werden gevangen gehouden voor burgelijke rcchtbanden te kunnen be rechten. Zes schepen De ondernemende directie liet nieu we schepen bouwen en tegen liet eind van het tweede K.N.S.M.-jaar had men al zes schepen. Daarna was een verbazingwekkende groei merkbaar. De gunstige ligging van de Nederlandse havens maakte de concurentie met buitenlandse maat schappijen gemakkelijker. In 1880 waren er vierentwintig schepen. De maatschappij beleefde een tijdperk van grote bloei. Na de eeuwwisseling ging het nog steeds beter. Grotere, snellere en machtiger schepen verlie ten de werven. In 1912 ging men een fusie aan met de Koninklijke West Indische Maildienst, waardoor aan de behoefte om goederen op doorcon- nossement te verschepen, kon worden voldaan. De toegenomen bedrijvig heid weerspiegelde zich in het aantal reizen; in 1900: 279, in 1905: 301, in 1913: 460. De eerste wereldoorlog be zorgde de maatschappij veel narig heid. De Titan en de Flora kwamen even in het wereldnieuws, door dat de bemanning in 1914 vele ma trozen redde van dc door de Duitsers getorpedeerde Britse oorlogsschepen Cressy, Aboukir en Hogue. De aanvankelijke opgang na de Vrede van Versailles werd in de beruchte crisisjaren voor een groot deel ongedaan gemaakt. Ten koste van grote finaneiële offers werden de diensten niet ge staakt. maar de N.V. verloor een aanzienlijk deel van het bedrijfs kapitaal. Men bleef ondanks dc Memoires van Eichmann in Poolse handen Het Poolse blad „Polityka" schrijft dat) de memoires van Èicliniann die door de vroegere Nederlandse jour nalist Willem Sassen aan liet Am. -i- lcaanse blad „Life" zijn verkocht, in Pools bezit zijn. Zij omvatten 1258 getypte pagina's en enkele pagina's in handschrift die door de directeur van het criminolo gisch instituut te Warschau op hun echtheid zijn onderzocht. Volgens het blad waren de memoires nog vijf maanden geleden in bezit van frau Vera Eichmann, in Argen tinië. Het is niet bekend hoe dc Pool se autoriteiten het origineel in han den hebben gekregen, maar het blad laat doorschemeren dat de secretaris van Eichmann. een Pool van origine, in deze zaak betrokken is. „Van onderen" De band tussen Zeeland en de K.N.S.M. is waarom ï.iet er- kend niet zo hecht. Daarvoor H leeft men te ver van elkaar. Maar de directie heeft wel een leuke herinnering aan één van M de Zeeuwse jongens, die de zee- vaarlschool in Amsterdam be ll zocht. Voor zijn praktijkoplei- ding moest bij eens in de mast van een K.N.S.M.-schip klim- men en de top verven. Door zijn .hoog debuut" was hij blijkbaar p zo zenuwachtig dat de kwast j hem uil de vingers schoot. Een der K.N.S M.-heren nam een i kijkje bij het werk van de toe- I H komstigé zeelui en kreeg de I kwast vol verf precies op zijn j f§ hoed. Toen de adspirant-zee- man later beneden zwam, kreeg I hij de wind van voren. „Je had j H nog voldoende tijd om ..van on- deren" te roepen", zei het K.N. jH S.M.-staflid. De jongen, die deze opmerking bad verwacht, zei: „Glad niet. Want U had heslist naar boven gekeken en de kwast had U dan precies in i uw(ander woord voor H gezicht) gehad". 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllll recessies doorwerken. En niet succes. In 1939 keerde het getij. De tweede wereldoorlog overtrof de crisisjaren echter in tegenslag en rampspoed. De scheepsruinite werd van 286.000 ton gereduceerd tot 112.000. Dc havens werden vernield. geweldige opslagruimten vervielen en 'velen verloren het leven. Maar, zoals gezegd, de vrede bood de maat schappij gelegenheid voor uitbouw. De Amsterdamse haven kreeg het moeilijk door het verlies van onze bezittingen in de oost. De N.N.S.M. versaagde niet. Nog al tijd varen op de wereldzeeën dc schepen van de maatschappij als een bewijs van Nederlandse onderne mingsgeest en Nederlands zeeman schap. Victor Terry ter dood gebracht Donderdag is in de Londense Wandsworth gevangenis het dood vonnis doör ophanging voltrokken j aan de 20-jarige Victor John Terry, veroordeeld wegens een in maart op j de 61-jarige bankbediende John Pull gepleegde moord. Terry, die tijdens zijn proces heeft j beweerd dat hij de reïncarnatie was van de Amerikaanse gangster wijlen „Legs" Diamond, werd terechtge steld zonder dat buiten de gevange nis de gebruikelijke betoging werd gehouden. Wel stond er mevrouw Kathcrine Hargreaves met haar vier jaar oude zoon Leslie. „Ik ga altijd met de kinderen naar terechtstellin gen kijken", zei ze, „ze stellen vra gen en weten dan dat ze nooit kwaad moeten doen willen ze een soortgelijk lot ontlopen". Mevrouw Hargreaves had ook haar zes jaar oude andere zoontje Francis mee willen brengen, „'maar het kind sliep." Terry's medeplichtigen, Philip Tucket. 17. en Alan George Hosier. 20, zijn tot gevangenisstraffen ver oordeeld. DE JONGSTE ITALIAANSE OPERA-REL Woedend naar Londen na conflict met dirigent Mocht Rome de primeur van een opera-rel hebben gehad, liet is niet de enige stad gebleven waar een prima-donna wegliep van een gala voorstelling. In Venetië is thans de desertie van de Australische so praan Joan Sutherland, die als dc opvolgster van Maria Callas ge doodverfd is, het gesprek van de dag. Enkele uren voor de galavoorstelling van Bellini's „La Sonnambula" in het operahuis La Fenice. pakte Joan Sutherland haar koffers, mompelde woedend enkele Engelse woorden, die helaas niet door de Italianen werden verstaan, „van wege haar Australisch accent", zoals de directie van La Fenice JUNI GEMIDDELD HET ZONNIGST IN JULI Bouw van Coentunnel is aanbesteed Onder grote belangstelling is gister morgen iu Utrecht de Coentunnel door de directie sluizen en struwen van rijkswaterstaat aanbesteed. Het project werd in drie percelen ver deeld. Perceel A omvatte liet malton van de. noordelijke afrit en de aan leg van liet bouwdolc op de noorde lijke oever van liet Noordzeekanaal, perceel II liad betrekking op dc bouw van de zuidelijke afrit en per ceel C het baggeren van de sleur, waarin de tunnelstukken worden ge plaatst. De laagste inschrijver voor het gehe le project was do aannemingsmaat- schappij voorheen Hillen en Roosen uit Amsterdam met een bedrag van f 20.342.000. Hoogste inschrijver was do aanncmingsmaatschappij voor heen de Fa. Boersma uit Den Haag met een prijs van f 21.644.000. Ook bij de afzonderlijke inschrijving voor de percelen A en B was de aan- aannemingsniaatscliappij Hillen en Roosen dc laagste inschrijver met bedragen van respectievelijk f 11.276.000 en f 6.820.000. Voor de combinatie van de percelen A en B was deze maatschappij eveneens de laagste inschrijver met een prjjs van f 18750.000. Rijkswaterstaat had het gehele pro ject begroot op ongeveer f 20.000.000. De totale kosten van de aanleg van de tuimel worden geraamd op circa f 45.000.000. Gunning werd aange houden. Stabiel weer in juli: het natst in augustus (Van onze weerkundige medewerker) Weinig verrassend maar wel betrouw baar zou het vakantieweer in ons land zijn wanneer het zieli precies aan een gemiddelde hield. Wij zouden dan reeds nu al met grote zekerheid kun nen aankondigen dat juni de droogste en zonnigste, juli de warmste en augustus de meest onstabiele zomer maand zal gaan worden. Elke zomer heelt zijii eigen aangena me en onaangename perioden en als vakantieganger is het nu juist de kunst om je vakantie zo uit te kienen dat men juist van zo'n zomerse perio de profiteert. Een kunst is dit niet maar louter geluk, elk jaar opnieuw. Wel is het zo dat wanneer men bv. tien jaar achtereen zijn vakantie neemt in de tweede week van juni men, althans in ons land, minder re gen zal krijgen dan in de laatste week van juli. Een heel enkele keer komt er een zo mer voor waarin het er niets toe doet wanneer men vakantie heeft, want dan is het, zoals in 1959, van half mei tot eind september fraai zomerweer. Vaak ook dat er in het geheel hoog stens een of twee weken van goed zo merweer sprake is en de overige da gen koel en regenachtig blijven. Dit laatste beeld zullen velen zich nog van verleden jaar herinneren toen er na 26 juni nauwelijks van zomerweer sprake meer is geweest. VAKANTIE IN JUNI Doordat in juni"de scholen nog geen vakantie hebben, is juni niet ae top- niaand. Toch wordt er in juni al heel wat meer vakantie genomen dan vroe ger. Eensdeels het gevolg van een spreiding maar ook doordat het in vele vakantiecentra dan nog minder druk is terwijl velen uit ervaring kun nen beamen dat het weer vaak hcüs niet minder is dan in juli of augustus. De zomermaand juni geeft gemiddeld het grootste aantal uren zonneschijn (in De Bilt 215 uren). Vaak nog dat de wind west lot noord is waardoor een verblijf aan het strand in de voor zomer vaak minder prettig is dan in de tweede helft van de zomer. Wel valt daar dan minder regen maar het zeewater heeft nog enige tijd nodig om op temperatuur te komen. De zee watertemperatuur bedraagt begin juni meestal omstreeks 14 graden. In bet meer bosrijke binnenland is een va kantie in 'de gemiddeld wat minder warme junimaand vaak heerlijker dan in de hoogzomer. In .juli beginnen de vakanties eerst goed los te komen om zo tijdens de bouwvakvakantie een hoogtepunt te bereiken. In de vakantiecentra is de drukte enorm en bij hete dagen zijn er langs grote delen van ons strand dan alleen nog.... staanplaatsen. Juli is gemiddeld de warmste maand. Het kan vrij stabiel zijn met veel zon en zomerse dagen, doch af en toe is juli ook een uitgesproken regenmaand met heel weinig mooie dagen. Ook hier weer... „je moet geluk hebben". Het aantal omveersdagen in het bin nenland is in juli het grootst. IN AUGUSTUS Vroeger meende men. toen de vakan ties nog maar nauwelijks waren in gevoerd, dat augustus de vakantie maand was, maar daar zijn in de loop van de jaren velen reeds op terugge komen. Zeker, het lukt soms. Vooral de eerste helft geeft nog wel eens warme en mooie zomerdagen maar de tweede helft van augustus staat be kend als het meest regenrijke deel van de hele zomer. Velen die vrij zijn in de keuze van hun vakantie, geven dan ook de voorkeur aan begin sep tember boven eind augustus. Vooral aan het strand is het in deze periode, nu het zeewater meestal tot 17 a .18 graden is gestegen, aangenamer. Ook de kille noordelijke winden die Lot diep in juni nog wel voorkomen, zijn in augustus hoogst zeldzaam. In het kort komt het hierop neer, dat alle drie zomermaanden voor de va kantie hun eigen voor- en nadelen hebben. Maar laten wij wel van de ouderwetse gedachte afstappen, voor al zij die vrije keuze hebben, dat men per se tussen half juli en half augus tus vakantie moet nemen in ons land. Geef ons de rustige juni of begin sep tember maar. f het later uitdrukte, cn nam het vliegtuig naar Londen, i Zij werd inderhaast vervangen door I de Italiaanse sopraan Elvina Ra- 1 niella. De directie van de opera legde een lange verklaring af waarin werd gezegd, dat de Australische haar contract had verbroken wegens een „ontoelaatbaar argument niet de dirigent". Volgens de iredetie had de zangeres naar geduld verloren toen dirigent Nello Santi tijdens de repetities een sneller tempo aangaf dan haar stem kon volgen. Het eerste incident had zich dinsdag morgen voorgedaan toen tijdens een repetitie, tegen het einde van de eerste acte. de sopraan de aria „Non e' questo. ingrato core" moest gaan inzetten. „Het was op dit punt", aldus het communiqué van de directie, „dat de sopraan de eerste tekenen van ongeduld vertoonde en verzocht de tempi langzamer te spelen dan dirigent, maestro Nello Santi aan gaf". Santi „gaf geen gehoor aan haar ver zoek. daar hij van mening was dat de artistieke interpretatie niet door de zangeres behoorde te wor den veranderd. Er had een leven dige uitwisseling van meningen plaats en dat was het einde van alles". Tijdens de generale repetitie dinsdag avond gebeurde het tweede inci dent. „La Sutherland was begon nen te zingen toen de tonen lang zaam in haar keel stierven zodra zij, merkte dat maestro Santi, zo als een paar uur tevoren, het tem po te snel voor haar aangaf vol gens een artistieke interpretatie van het stuk die zeker volkomen correct was maar haar niet in de smaak viel", aldus het communi qué. 0 Tijdens een receptie in de Moskee in Parijs, ter gelegenheid van de Islamiti sche feestdag Aid el Kebir, loste een on bekend gebleven dader een schot in de richting van de moefti van de moskee. De moefti bleef ongedeerd, doch een ser veerder werd licht gewond. 0 In Bogota heeft een 33-jarige vrouw liet leven geschonken aan een vierling drie jongens cn een meisje. De vrouw, wier man haar eind vorig jaar heeft ver laten. heeft reeds drie kinderen van acht tot twee jaar. „Woedend verliet, zij het toneel, begaf zich naar haar kleedkamer, gooide haar kostuum op een stoel, kleedde zich en ging in een nabijgelegen trattoria wat eten". Woensdag zond de directie haar een brief om haar aan Iiaar contract te herinneren en om haar er on tc wijzen dat dc verantwoordelijkheid en de gevolgen van een eventuele breuk voor haar zouden zijn. De brief van de oneradrrectie werd niet beantwoord. Uit nadere in- lichtingen bleek, dat Joan Suther land naar Londen was vertrokken. Korf geding in schrootaffaire (Van onze Haagse redactie) Dc Haagse schroothandelaar L. Worms heeft tegen de Haagse advo caat mr. W. D. van der Kuil een kort geding aangespannen bij dc president van de Haagse rechtbank. Het blijkt nu dat deze advocaat het „comité Dc Groot", dat de geruchtmakende schrootaffaires in onderzoek heeft ge nomen, bepaalde vertrouwelijke mede delingen heeft gedaan, die voor de heer Worms weer aanleiding zijn ge weest om de minister van economi sche zaken een telegram te sturen, dat de heer D. P. Spierenburg, vice- voorzitter van de hoge autoriteit van de E.G.K.S., in de na-oorlogse jaren als directeur van het rijksbureau voor metalen op het kantoor van een bumphandelaar gelden zou hebben aangenomen in ruil voor een vergun ning voor verkoop van goederen naar landen achter hef ijzeren gordijn. 0 Volgens het Braziliaanse radiostation Globo heeft de politie van Brasilia een Zuidslaaf aangehouden die een aanslag op president Tito wilde organiseren. Het Zuidslavische staatshoofd zal over enige lijd een officieel bezoek aan Brazilië brengen. De man zou gedurende de oor log tot de Oestadji hebben behoord, een beweging die met de Duitsers collaboreer de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15