C.S.W.V. wenst verhoging van de huren tot veertig procent VANDAAG WEER GESPREK OVER SCHELDE-RIJNVERBINDING ZAAK TEGEN HANDELAAR VOOR DERDE MAAI IN BEHANDELING HUWELIJK HERTOG VAN KENT KAMER IN YORK VOOR f 1600 ZUIGER IN TERNEUZEN AAN DE DIJK GEZET VRIJDAG 26 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEXJWSE COURANT is In twee etappes - 1962 en 1964 „Dringend behoefte aan minder gecompliceerd loonbeleid" In zijn thans verschenen jaarverslag 19G0 heeft het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond onder meer met betrekking tot enige actuele onder werpen zijn standpunt geformuleerd. Zo is het verbond er van overtuigd dat parallelliteit lussen de ontwikkeling van de arbeidskosten en de nationale produktiviteit blijvend moet worden nagestreefd. De nationale produktie dient de grens aan te geven waarbinnen de ontwikkeling van arbeidskosten zich moet blijven voltrekken als men prijsinflatie buiten de deur wil houden. Alle voorstellen ter arbeidstijdverkorting dienen te voldoen aan de regel dat de gevolgen dier verkorting in voldoende mate door een stijging van de arbeidsproduktiviteit worden gecompenseerd. De behoefte aan een minder gecompliceerd systeem van loonpolitiek dringt zich op. produktie in alle bedrijven tezamen met 6 procent, in de industrie alleen met 10 procent. Wijziging van huurbijslag Het verbond acht nodig een huurver hoging. van 30 a 40 procent en wen selijk deze aanpassing te verdelen over één verhoging in april 1962 en één in april 1964. Met het oog op de loonpolitiek dient de regering spoedig tot een beslis sing te komen. In het verslag wordt de vraag ge steld of het geen aanbeveling ver dient de huurbijslag van 1960 .om te zetten in een bijslag voor kostwin ners en -winsters. Zij zou dan in de lonen van vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder worden ver werkt. Dat zou de oplossing van het compensatievraagstuk bij verdere huurverhogingen kunnen vergemak kelijken. Handhaving van net wetsontwerp algemene kinderbijslag getuigt volgens het verböhd van een bij zonder ongelukkig beleid in deze. Met de huidige regeling kan voors hands worden volstaan. Het verbond blijft noodzakelijk achten dat metterdaad een begin wordt gemaakt met een vereen-1 voudiging van onze sociale ver zekering- Het verslag opent niet enige be schouwingen over de huidige stand van zaken. Vooreerst brengt het in herinnering dat de conjuncturele op gang in 1960 zich heeft voortgezet zoals werd verwacht. Een krachtige opwaartse beweging heeft de pro duktie van goederen en diensten een nieuw hoogtepunt doen bereiken. Die produktie lag ongeveer 9 procent ho ger dan die in 1959. De industriële produktie alleen lag naar volume ge meten 13 procent boven het niveau van 1959. Per werknemer steeg de Grotere export Het volume der consumpties per hoofd van de bevolking lag 5 procent boven dat van 1959. Niettegenstaande de stijgende vraag op de binnenland se markt breidde het volume van de export zich uit met 15 procent. Het binnenlandse prijspeil vertoonde een grote mate van stabiliteit: de kosten van levensonderhoud stegen ondanks huurverhoging en afschaf fing van de melksubsidie met slechts 2 procent. Het indexcijfer van de brulo-uurlonen van handarbeiders in het particuliere bedrijfsleven steeg met 9 procent. Het gemiddelde reële weekloon, zal, aldus het verslag, in 1960 met circa 7 procent zijn geste gen. Vrijheidsrijders krijgen steun De drie miljoen leden tellende Ame rikaanse Presbyteriaanse Kerk heeft zich uitgesproken voor steunverle ning aan de beweging tegen rassen scheiding, wier optreden in de laatste dagen geleid heeft tot wanordelijkhe den in zuidelijke Amerikaanse sta ten. De synode van deze kerk, die woens dagavond j.l. te Buffalo, in de staat New York, bijeen was, heeft zich uitgesproken voor een gebedscam pagne als uiting van geloof in het recht van alle mensen, ongeacht hun huidskleur, op vrije aanbidding. De synode keurde het streven goed van „hen, die er met vreedzame mid delen naar streven gelijkheid voor allen teweeg te brengen" en zij moe digde hen aan hiermede door te gaan. Zij verwierp de bezwaren van een Sredikant uit de zuidelijke staat !eorgia, die verklaarde dat aanmoe diging van hen, die de zuidelijke wet ten op de rassenscheiding overtreden, „schandelijk" was. ^Jugcmo SIGAREN Geniet er vansalvatore 27ci VRAAGSTUK IS OUDER DAN EEN EEUW Akkoord korter werken bij N.S. De minister van verkeer en water staat en het college van rïjksbemid- delaars hebben gisteren hun goed keuring verleend aan de voorstellen die de directie van de Nederlandse Spoorwegen dinsdag heeft ingediend met betrekking tot de arbeidstijdver korting voor het spoorwegpersoneel. De nieuwe werktijden gaan maandag aanstaande in. De personeelsleden die tot nu toe wekelijks 48 uur werkten, krijgen gedurende de zomerdienstre- gehng-.een werkweek van 46 en een half uur. Hiervan zal het personeel in de roulerende diensten echter nog niet kunnen profiteren: voor deze groep blijft de 48-urige werkweek voorlopig gehandhaafd. Ter compen satie hiervan zal in oktober een be drag ineens worden uitgekeerd. Met ingang van de winterdienstregeling, op 2 oktober, zal de werkweek bij de spoorwegen in het algemeen worden teruggebracht tot 45 uur. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilll Bedrieger met vakantie Een 19-jarige Deense psycho- j| paat is gearresteerd, nadat hij vier dagen bijzonder gelukkige uren had gekend. ff De naam van de jongeman werd niet vrijgegeven. Hij werd uit een gesticht „met vakantie" gezonden. De jongeman, die geen cent op zak had, betrok ogenblik- kelijk het beste hotel in Aar- hus, zich sierend met een van de bekende grafelijke namen van Noord Jutland. Hij be- stelde in het hotel de verruk- kelijkste maaltijden en gaf de ff hoofdkelner een standje om- dat de champagne niet van het beste jaar was. De grafelijke jongeling kreeg vervolgens zin in een vlieg- tocht en huurde een vlieg- tuigje op vertoon van een op- ff roep van de Deense lucht- macht. Hij zei, dat hij nooit in dienst geweest was omdat hij ongeschikt was bevonden voor de militaire luchtvaart. De jongeman, die nog nooit eerder gevlogen had. steeg op m met staartwind; nogal onge- bruikelijk. Op een hoogte van niet meer dan dertig meter draaide hij rond en gaf gedu- rende 20 minuten een actie- volle vertoning boven het ff vliegveld zoals de technici nog nooit eerder gezien had- m den. Toen zettfr hij de machi- §f ne aan de grond en nam de benen voordat de eigenaar om zijn geld kon komen. ff Tenslotte kreeg de politie hem weer te pakken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rijnvaartpremies druisen in tegen Benelux-idee Van Belgische zijde blijkt men grote betekenis te hechten aan het verdere gesprek over de verbetering van de Schelde-Bijnverbindiug, dat vandaag in Brussel wordt hervat. Nadat de vorige week reeds interne voorbereidende besprekingen op het Belgische ministerie van buitenland se zaken onder voorzitterschap van vice-premier en minister van buiten landse zaken, Spaak, hadden plaats gehad, is woensdag een nieuw ge sprek gehouden tussen de Belgische onderminister van buitenlandse za ken, Fayat, Jeden van de Belgische delegatie in de gemengd Nederlands- Belgische commissie en Antwerpse autoriteiten. Deze commissie werd het vorig jaar na de Benelux-topconferentie in Brussel ingesteld en had tot taak vóór eind 1960 een rapport uit te brengen over een mogelijke oplos sing van het bijna 100-jarige, oude vraagstuk. Van Belgische zijde hoopt men, dat vandaag de vrijwel in een impasse geraakte besprekin gen opnieuw op gang worden ge bracht. De Nederlandse onderhande laar in deze coipmissie is jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer. België wordt vertegenwoordigd door zijn voormalige ambassadeur in Bonn, baron De Gruben. Ook in verscheidene bladen is aan gedrongen op een spoedige oplossing voor de Belgische wens, dat een voor de moderne binnenvaart, betere vaarweg wordt gevonden tussen Antwerpen en de Rijn. „De Belgische positie in het gesprek met Nederland is bijzonder kwetsbaar", schrijft ech ter het Brusselse blad Het Laatste Nieuws in een beschouwing over de moeilijkheden. Het wijst erop, dat Rotterdam er in 1960 meer Rijn-ver keer heeft bijgekregen dan Antwer pen in totaal kreeg te verwerken en dat Amsterdam, dat voor de oorlog als Rijnhaven vrijwel geen beteke nis had, de Scheldestad reeds is voorbijgestreefd. Ook de Duitse stad Wilhelmshaven heeft plannen om zich als Rijnhaven te doen gelden en door verbetering- van de spoorwegen een deel van het goederenverkeer uit het Rijn- en Ruhrgebied aan zich te trekken. Op het ogenblik, dat het Rijnverkeer het verzadigingspunt zal hebben bereikt, zal Antwerpen niet eens meer kunnen rekenen op een bescheiden aandeel in de constante uitbreiding daarvan. Groot gevaar Het gevaar Is groot, dat de Ant werpse positie als Rijnhaven onder Nederlandse druk spoedig daarna zal afbrokkelen. Het is immers geen Koning Hoessein is getrouwd Koning Hoessein van Jordanië is gis teren in het huwelijk getreden met de uit Engeland afkomstige twin tigjarige Moena el Hoessein, voor heen Toni Gardiner uit Ipswich. De bruid, in "wit toilet, antwoordde bevestigend in het Arabisch toen de koning haar, tijdens een een voudige islamitische plechtigheid van een kwartier, vroeg of zij hem tot echtgenoot wilde nemen. De plechtigheid vond plaats in het Zaharan-paleis op een heuveltop bij de Jordaanse hoofdstad. Koning Hoessein is getrouwd geweest met koningin Dina. Moena el Hoessein (wens van Hoessein is de dochter van luite nant-kolonel Walter Gardiner, voormalig Brits militair adviseur van de koning. De volksfeesten bij het huwelijk duren een week. geheim, dat de Rotterdamse haven sedert het einde van de oorlog „over- investeringen" heeft gedaan en de leemte tussen vraag en aanbod zo vlug mogelijk wil overbruggen". Het blad meent voorts nog', dat het weinig zin heeft het prijsgeven van de Rijnvaartpremies in de onderhan delingen met Nederland als „losgeld voor een concessie" te beschouwen. „Het dient te worden erkend, dat deze premies (in verschillende vor men verleend aan de binnenvaart tussen Antwerpen en de Rijn door de Belgische regering) Indruisen te gen de beginselen van de vrije me dedinging in Benelux- en Europees verband". VUURGEVECHTEN IN PARIJS Bij een vuurgevecht tussen 'n groep Algerijnen en Algerijnse hulppolitie in de buurt van het vermaakscen trum Pigalle te Parijs zijn donder dagavond zes personen gewond. Volgens de politie deden de Algerij nen in een stille straat met hand- granaten een aanval op een patrouil- i le Algerijnse hulppolitie. In bepaal- i Parijs KANTONGERECHT OOSTBURG waar veel Al- j politie bij gestaan door Algerijnse hulpkrach- de delen van gerijnen wonen, wordt de ten. Na de aanval ontstond een vuur gevecht, waarbij een passerende automobilist door een kogel werd getroffen. Om hun aftocht te dek ken, wierpen de aanvallers nog een granaat, waardoor drie voorbijgan gers gewond werden. Ook twee le den der hulppolitie werden gewond. Een der aanvallers werd aangehou den. Ook in een zuidelijke wijk van Pa rijs had een schietpartij plaats tus sen politie en Algerijnen. Hier wer den twee arrestaties verricht. Tienjarige jongen in zee verdronken Gistermiddag heeft zich het eerste verdrinkingsongeval in zee van het huidige badseizoen voorgedaan. De tienjarige jongen A. den Besten, wo nende aan de Parkweg te Voorburg, is omstreeks half vijf in zee bij Sche- veningen gaan zwemmen. Zonder dat iemand iets gemerkt heeft is hij ver dronken. Zijn lijkje spoelde om half zes bij de pier aan. Voor aanrijding op de rijksweg bij Groede De Oostburgse kantonrechter. H. van de Belt heeft donderdagmor gen voor de derde maal de zaak in behandeling genomen tegen de han delaar M. P. van A. uit Gent, die ervan verdacht werd op 11 septem ber van het vorige jaar op de rijks weg nabij Groede een aanrijding te hebben veroorzaakt. Evenals in de beide voorgaande zittingen, ontken de verdachte ook nu weer, dat hij zonder richting aan te geven de weg was overgestoken naar links en daar bij het achteropkomende verkeer, dat van de veerhaven te Breskens kwam, in gevaar had gebracht. Maar zijn getuigende landgenote, mevrouw L. M. V.-T. uit Brugge, schudde heftig met het hoofd. „Hij stak heel plots de weg over en ik was op dat moment bang, dat er van de achter hem rijdende auto geen spaan zou overblijven", aldus deze getuige. De officier van justitie, mr. Ph. Sehenkenberg van Mierop achtte daarna wel bewezen, dat ver dachte zeker niet had voorgesorteerd en daardoor gevaar had veroorzaakt voor het achteropkomend verkeer. j eiste een boete van 40 subs, lagen. De uitspraak was 25 subs. ledereen is aan de schoonmaak Het huwelijk van de vijfentwintig jarige hertog van Kent en de achtentwintigjarige miss Kathe- rine Worsley in de kathedraal van Yorkminster op 8 juni, zal worden bijgewoond door koningin Elizabeth, prins Philip en andere leden van de Britse koninklijke familie. Het was de wens van ,Kate', zo noemt iedereen haar, dat haar huwelijk zou worden gesloten in liet graafschap waarin haar va der, sir William Worsley, lord- lieutenant' van North Riding is, en aanvoerder van het plaatselijk cricketteam was. Het huwelijk van de Kents in de kathedraal van Yorkminster zal het eerste vorstelijke huwelijk in dit kerkgebouw zijn sinds zich er in 1328 Edward de derde en ko ningin Philippa in de echt lieten verbinden. De inzegening zal worden verricht door dr. John Ramsey, aartsbis schop van York en benoemd op de aartsbisschoppelijke zetel van Canterbury, waaraan het pri maatschap van de EngelBe kerk is verbonden. Aangezien dr. Ram sey op 27 juni in Canterbury zal worden geïnstalleerd, zal hij met de inzegening van het huwelijk van de hertog van Kent wel zijn laatste grote daad verrichten als aartsbisschop van York. De kamers die uitzien op de kathe draal "van Yorkminster zijn te huur voor sommen die variëren van 120 tot 160 pond. Alle hotels in een straal van dertig mijl zijn voor de heugelijke dag volge boekt. Kates vader heeft het vol le gewicht van zijn grote invloed moeten laten gelden om de gas ten op het huwelijk van zijn dochter aan onderdak te helpen. Het is al bekend dat de koninklijke of ex-koninklijke families van Griekenland, Noorwegen, Zwe den, Zuidslavië, Roemenië en Lichtenstein vertegenwoordigers zullen sturen. Koningin Juliana zendt prinses Irene. De mensen van York zijn intussen druk bezig met een schoonmaak binnens- en buitenshius om het sfeervolle en oude Yorkminster een nog waardiger aanzien te ge ven. 5 dagen. Ook de zaak tegen mevrouw P. M. T. A.-van der S. was ul eens eerder voor geweest. Zij zou op 16 februari op de rijksweg nabij Aardenburg tijdens dichte mist, geen koplichten hebben aange stoken. Volgens de verbalisant voer zij stadslichten, maar ver dachte beweerde met klem, dat het „kruisingslichten" waren. Na enige toelichting op deze in Ne derland onbekende uitdrukking bleek, dat zij gedimde koplichten bedoelde, die overigens maar een heet zwak schijnsel gaven. De verbalisant had namelijk de auto op 70 meter afstand uit de mist zien opduiken, terwijl hij pas lichtjes zag, toen de wagen vlak bij hem was. De officier en de kantonrechter bleken niet geheel overtuigd van mevrouws schuld, zo dat vrijspraak volgde. De opzichter R. J. C. uit Flevoland, was op 8 januari op de kruising Verlengde Molendijk-Noordstraat te Biervliet, tegen een van rechts ko mende personenauto gereden. Merk waardig was, dat beide auto's na de botsing onmiddellijk waren door gereden. Aangezien C. de van rechts komende auto voorrang had moeten verlenen werd hij veroordeeld tot een boete van 10 subs. 2 dagen. De eis luidde 20 subs. 4 dagen. Dame gehinderd De Oostburgse garagehouder A. J. van V. had op 21 maart bij het weg rijden met zijn auto een fietsende dame gehinderd, die daarna was ge vallen en daarbij schaafwonden had opgelopen. Van de kantonrechter kreeg verdachte een reprimande, om dat hij d- I de dame niet even naar huis Twee drijvende hijskra nen van respectabele af metingen hebben don derdagmiddag in de wes telijke kanaaiarm te Terneuzen een spectacu lair karwei opgeknapt. Met vereende krachten tilden zij de 308.000 kg zware zuiger „Wester- schelde" uit het water en zetten hem korte tijd later neer op de weste lijke oever van deze ka naaiarm. Overigens heeft dit kar wei wel iets meer hoofd brekens gekost, dan deze simpele vermelding zou doen vermoeden. Tien tallen mensen van wa terstaat, aannemers en kraanpersoneel hebben de ganse dag zowel bo ven als onder water aan het ongewone transport van deze zuiger gewerkt. De zuiger „Westerschel- de" is eigendom van de aannemingsmaatschap pij Jacq. G. van Oord N.V. te Utrecht en is bestemd om de bouwput voor de zeesluis in Ter- neuzen te graven. Om hiermee te kunnen be ginnen moest de zuiger dus eerst op de vaste oever worden gebracht. Met dit niet alledaagse karwei belastten zich gisteren de hijskranen „Walcheren" van Van den Akker uit Vlissin- gen met een hefvermo gen van 200 ton en de „Atlas" van de N.V. Holland uit Hendrik Ido Ambacht, die 275 ton kan ophijsen. Na een he le dag voorbereidingen, waaraan ook nog dui kers te pas kwamen om te zorgen, dat de kiel niet werd beschadigd, hing tegen de avonduren de „Westerschelde" in een zestal stevige staal kabels van elk een hal ve decimeter dikte. Daarna werd de zuiger voorzichtig neergezet op een „bedding van sleeën". Tevoren waren de beide pontons van ieder 12 ton. die de zui ger in balans moeten houden over de Rijks weg gezet. Daarmee was de eerste fase van bet transport voltooid. Begin volgende week begint het transport van de zui ger over de weg naar een bassin, dat nu nog droog ligt en afgesloten is met een drietal dij ken. Zo gauw de zuiger daar is aangeland, gaat er een vierde dijk om heen en wordt het bas sin volgepompt met wa ter. Eerst dan is de zuiger weer in zijn element en kan hij beginnen zich verder een weg te banen naar een tweede, nog groter bassin dat achter het eerste ligt. Van daaruit begint hij de bouwput voor de nieuwe zeesluis te graven. Of beter gezegd te zuigen, want zoals bekend zul len de miljoenen kubie ke meters grond uit de ze bouwput de Wester schelde worden ingespo ten. Maar daarvoor moet eerst nog een persleiding worden aangelegd, dwars onder het kanaal en uiteindeli.*': uitko mende west van de Oosthaven, waar de Schelde een diepte heeft van plus minus zestig nieter. had geholpen. Conform de eis werd V. veroordeeld tot een boete van 30 subs. 6 dagen. Bij verstek werd vefoordeeld tot een boete van 40 subs. 8 dagen, de Aar- denburgse landbouwer A. P. B., die op 15 januari te Oostburg met zijn fiets plotseling de weg was overge stoken en daarbij het overige verkeer had gehinderd. Mejuffrouw M. S. S. L., scholier te Aardenburg was op 20 februa ri op de bromfiets met een snel heid van 38 kilometer per uur door de bebouwde kom van Oost burg gereden. „Dit soort overtre dingen zou je bij dames niet zo gauw verwachten", zei de officier, die een boete eiste van 15 subs. 3 dagen. De kantonrechter deed er een rijksdaalder af. De vertegenwoordiger P. G. G: C. uit Blankenberge (België) kreeg con form de eis een boete van 15 subs. 3 dagen, omdat hij op 4 mei in do bebouwde kom van Sluis harder had gereden dan 50 kilometer per uur. Eveneens 15 subs. 3 dagen hoorde de Oostburgse handelaar J. B tegen, zich eisen omdat hij op 28 april le Sluis twee dames naast zich had zitten op de voorbank, die voor dit personenvervoer te smal was ge bleken. De sloper J. de C. uit Scboondijke had zich nogal opstandig gedragen tegenover de verbalisant, die hem attendeerde op het feit, dat hij de koplichten van zijn auto moest ont steken in plaats van de stadslichten. Dit gedrag kostte hem een repriman de van de kantonrechter, de onjuis te verlichting kwam hem op een boete van 15 subs. 3 dagen te staan. De radiotechnicus A. J. L. uit Knok- ke (België) kreeg een boete van 5 subs. 1 dag, omdat hij met een be stelwagen in Nederland had gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Rijkspersoneel neemt motie aan De centrale van rijkspersoneel heeft gistermorgen op haar algemene ver gadering in Utrecht een motie aan genomen, dit naar aanleiding van de grote onrust en ontevredenheid die er bestaan ten adnzien van de sala rispositie van de ambtenaren. De vergadering droeg het bestuur op, er bij het ambtenarencentrum op aan te dringen, dat het streven ge richt blijft op samenwerking met de andere partners in het georganiseerd overleg, ondanks de in het verleden, volgens haar, gebleken onwil van de zijde van de drie zuilen. Tevens die nen, naar het oordeel van de cen trale stappen te worden ondernomen die ertoe kunnen leiden, dat aan alle- ambtenaren op korte termijn een overgangstoelage wordt verleend teneinde de sedert jaren bestaanc- achterstand in de salariëring te com penseren, daarbij vooruitlopende op definitieve herziening van de ambte narensalarissen. Het bestuur zal er ook met kracht voor moeten ijveren, dat het rijks personeel gaat delen in de geste'gen welvaart, In de motie wordt voorts gepleit voor een jaarlijkse gratifica tie naast de bestaande vakantie-uit kering. Wanneer ten aanzien van deze wen sen op redelijke termijn succes uit blijft, zal, volgens de centrale, moe- t enworden getracht, in samenwer king met de andere bij het georga niseerd overleg betrokken organisa ties tot een gezamenlijke protestver gadering te komen. De centrale van rijkspersoneel is met 16.638 leden de grootste bij het ambtenarencentrum aangesloten or ganisatie. 0 De hertogin van Marlborough, een ntcht van sir Winston Churchill, is dins dag in het paleis van Blenheim op GO-ja- rige leeftijd overleden. Zij was de doch ter van de laatste burggraaf van Chelsea. 0 Prins Ralnier en prinses Graela van Monaco, die een bezoek brengen ann de V.S., hebben woensdagmiddag de lunch gebruikt op het Witte Huls als gasten van president en. mevrouw Kennedy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9