Een dag met Kennedy in het Witte Huis LUYCKS PRATEN MET 150 MENSEN EN RUIM 150 HANDTEKENINGEN ZETTEN: RUSTIGE DAG CAPRIOLEN MET ZOMERTIJD IN DE V.S. frites saus VRIJDAG 26 MET 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 In schommelstoel en bij gele narcissen Een bleek-blauw licht scheen van binnenuit een grote wereldbol achter zijn massieve, antieke bureau. Het was even voor achten 's avonds in de westelijke vleugel van het Witte Huis toen presi dent Kennedy, net toen hij op het punt stond zijn kantoor te verlaten, terug moest keren om een laatste telefoontje te beant woorden. Zo eindigde een gemiddelde dag in het leven van Amérika's jonge president in ieder geval dat gedeelte dat zich in zijn kantoor afspeelt. Er waren nog heel wat memoranda te verteren en telefoongesprekken te voeren voor bedtijd en natuurlijk het diner met mevrouw Kennedy en een aantal gasten. Van kort voor negen 's morgens af had hij gesproken met 125 tot 150 mensen, individueel en in groepen. Hij had meer dan 150 keer zijn handtekening gezet. En hij had enkele van de meer gewichtigde beslissingen geno men van zijn korte carrière in het Witte Huis. Toch, toen hij de historische zui lengang inliep die van zijn kantoor naar het hoofdgedeelte van 't Wit te Huis leidt, zei de 43-jarige leider dat het geen bijzonder inspannen de dag was geweest. „Ik zou zeggen dat hij gemakke lijker was dan de mêeste' zei Ken nedy, toen hij afscheid nam van de twee verslaggevers en twee fo tografen die, met zijn toestemming al zijn bewegingen hadden gevolgd, al zijn conferenties en het grootste deel van zijn woorden, de hele dag lang. Vijf hechtingen Op deze dag, die „gemakkelijker dan de meeste" was, heeft presi dent Kennedy: eëir deel van zijn lunchtijd gebruikt om een marine dokter vijf hechtingen te laten aanbrengen in een lelijke snee bo ven zijn linker wenkbrauw een jaap die hij eerder op de dag opliep toen hij zich bukte om iets op te rapen en zijn hoofd stootte tegen een meubelstuk; definitieve be slissingen genomen over de groot te van de in te dienen begrotingen van defensie en hulp aan het bui tenland na een langdurige verga dering; het begin gemaakt met een se rie van semi-officieuse bijeenkom sten van een uur met leden van het Congres hij onder hield zich op deze dag een uur lang met 55 le den van het Huis van Afgevaardig den en met Vice President Lyndon B. Johnson en Speaker Sam Ray- burn. De bijeenkomst werd gehou den in de Staatsdinerzaal. meer dan een uur besteed aan de viering van de eeuwfeesten van de éénwording van Italië hetgeen een speech inhield en een bezoek aan de nieuwe gehoorzaal van het ministerie van buitenlandse zaken; een delegatie ontvangen van padvindsters die op de 49ste ver jaardag van hun organisatie luis- Mevrouw Evelyn Lincoln, presi dent Kennedy's secretaresse, over handigt de president een aantal documenten, die hij moet teke nen. ter bijzetten door hem 'n pop aan te bieden voor z'n dochtertje Caro line en een bos bloemen voor me vrouw Kennedy; hooggeplaatste medewerkers van zijn regering ontvangen in de Kabinetskamer voor langdurige, zeer geheime gedachtenwisselin- gen over wat hij later beschreef als „een dringende aangelegenheid die met de nationale veiligheid in verband stond". De hele dag was de basis voor zijn activiteiten zijn grote werkkamer met de witte muren en, gegroe peerd rond de open haard, zijn schommelstoel met hoge rug en twee gemakkelijke divans. Lang voor hij aankwam waren er verse, gele narcissen in een vaas naast zijn bureau neergezet en net jes geordende stapels correspon dentie en officiële documenten la- Êen te wachten op zijn aandacht. >e morgen was helder, warm en zonnig, maar de president kwam pas laat in actie. De avond tevo ren hadden hij en mevrouw Kenne dy een diner met bal gegeven voor hun gasten, prins en prinses Sta nislaus Raziwill. De prinses is nie mand anders dan Lee, de zuster van mevrouw Kennedy. De gasten gingen pas na vieren in de. ochtend weg, hoewel het moge lijk is dat de president zelf zich wat eerder had teruggetrokken. In ieder geval was hij veel slaap te kort gekomen en de snee boven z'n oog droeg er ook al toe bij de start van zijn werkdag te vertragen. Dun pleistertje Chronologisch bezien zag die dag er zo uit: 9.24 Gekleed in een officiéél morgenkostuum (gestreepte broek korte, donkere jas, wit overhemd, grijze streepjesdas) piakte Presi dent Kennedy een dun pleistertje op de snee boven zijn oog en sprak door de telefoon met zijn perschef, Pierre Salinger. Caroline was op. Ze droeg een blauw bloesje en een rode speelbroek en ze dartelde om haar vader heen in dat deel van het Witte Huis dat op de tweede ver dieping, voor het gezin Kennedy is gereserveerd. In zijn kantoor wachtten hem zijn secretaresse, mevrouw Evelyn Lincoln, Salinger, Kenneth O' Donnell, die zijn af spraken regelt, en Charles Spal ding, 'n oude vriend uit New York. 9.35 Mevrouw Lincoln kijkt op van haar telefoon. „Hij komt er aan" zegt zc tegen Salinger die vlug naar de benedenverdieping loopt waar hij en kolonel Godfrey T. McHugh, adviseur in lucht- machtzaken van de president voor de lift blijven wachten. 9.42 De liftdeuren gaan open en de president stapt uit met Caroline aan zijn hand. 9.44 De eerste die hij ziet als hij door de grote glazen deur zijn bureau binnengaat is O'Donnell te- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii H Een van Amérika's jongste j jË presidenten heerst nu over §j M het Witte Huis in Washing- |f H ton. Hoe ziet zijn werkdag H er in doorsnee uit? Hoe- j veel uren besteedt hij aan Z Z staatszaken en hoeveel H aan particuliere? Z H President Kennedy moet in m Z hef Witte Huis per dag ge- Z Z middeld de hand drukken M Z van ongeveer 150 mensen. Z Z Hij heeft besprekingen j Z over begrotingen, veilig- Z Z heidszaken, arbeidskwes- Z ties. Tegelijkertijd moet hij M M officiële plichten vervullen, M Z bijeenkomsten bijwonen, Z Z de pers te woord staan, Z H geschenken van organisa- Z Z ties aannemen en honder- §j H den brieven tekenen. Z Z De U.P.I.-verslaggever van Z Z het Witte Huis, Merriman Z Z Smith, die sinds wijlen §j Z Franklin D. Roosevelt over Z Z de activiteiten van de ff Amerikaanse presidenten -§| Z heeft geschreven, heeft nu Z voor het eerst in zijn lange ff Z loopbaan toestemming ge- Z kregen een volledige werkr H dag door te brengen aan z Z de zijde van de president. Z Het resultaat is neven- Z H staand verslag van een M jZ gemiddelde dag in het J p werkzame leven van de p president. j§ lIlüilillilllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll gen wie hij roept „wanneer gaan we weg?" Dit slaat op de Italiaan se feestelijkheid op het ministerie van buitenlandse zaken. O'Donnell antwoord: „om vijf voor half elf". Hoop geld." 9.45 De directeur van begro tingszaken David E. Bell, adjunct- directeur Elmer Staats en Theodo re Sorensen, speciaal advisseur van Kennedy, gaan op drie stoelen naast het bureau van de President zitten om de begroting voor bui tenlandse hulp te bespreken. (Ken nedy kénde iedere post op de be groting en vuurde vraag na vraag op zijn medewerkers af. Hij sprak langzaam en bedaard tot hij bij een post kwam die hem deed uit roepen: „Nou, dat is een hoop geld!") 9.57 Als de eerste adviseurs heengaan wordt Arthur Goldberg, minister van arbeid, door O'Don nell binnengeleid. Goldberg zegt dat hij maar „dertig seconden" no dig heeft voor een kort gesprekje over het amendement op de wet voor uitbreiding van werkloos heidsvergoeding, die in het Con gres moest worden behandeld. 9.59 Terwijl de president op zijn bureau leunt, de armen over el kaar, nog steeds in gesprek met Goldberg, schuift O'Donnell de mi nister van handel, Luther M. Hod ges en Myer Feldman, de assistent van Sorensen, naar binnen. „Kent U minister Goldberg?" zegt Ken nedy grijnzend waarop iedereen in lachen uitbarst. (Ook Hodges kwam praten over de werkloos heidsvergoeding) 10.01 Hodges, Goldbei'g en Feld man verlaten het bureau via de ka mer van O'Donnell en de president loopt naar het kantoor van me vrouw Lincoln, zet zijn handteke ning op verscheidene brieven en praat vrienschappelijk met Soren sen en Richard Goodwin, een voor aanstaand schrijver en de ideeën- man van het Witte Huis. 10.03 Kennedy loopt door de ka mer van mevrouw Lincoln naaf de Kabinetskamer voor een vergade ring met de minister van buiten landse zaken Dean Rusk, de mi nister van financiën Douglas Dil lon, de directeur voor begrotings zaken Bell, staatssecretaris Geor ge Bell en anderen. (Op deze ver gadering werd de begroting voor buitenlandse hulp in zin uiteinde lijke vorm goedgekeurd en nam Bell afscheid; hij zou voor een mis sie naar Londen en Parijs vertrek ken). Mannequin 10.20 Mevrouw Kennedy, die er uitziet als een mannequin in een licht, lindekleurig pakje, waarbij ze een bijpassende pothoed draagt met eeri wuivende bloesemcórsage, verschijnt aan de deur van 't bu reau van de President, Caroline aan haar hand, klaar voor de Ita liaanse herdenking. 11.40 Kennedy keert terug naar het Witte Huis van het ministerie van buitenlandse zaken laat zijn ■vrouw uit de auto stappen bij de zuidelijke ingang en rijdt zelf door naar de kant waar zijn werkkamer ligt. 11.46 Leden van de Economi sche Commissie uit het Congres komen stappen bespreken om de recessie te bestrijden. (Zij maak ten een opmerking over de offi ciële dracht van de president en Kennedy zei slagvaardig: „O, zo kleed ik me iedere dag'Hij was met hun verbazing blijkbaar zo in genomen dat hij nog verschillende andere onthutste, zich wat pover gekleed voelende bezoekers op deze grap tracteerde, tot hij zich na de lunch had yérkleed). 12.03 Een aantal korte, officiële gesprekken. 1.02 Kennedy verlaat zijn bu reau en gaat naar huis en naar derftoffietafeI. Dik oog 2.58 De President komt In z'n werkkamer terug, met deze keer een veel groter verband boven zijn oog. Hij legt /uit: „ik moest een beetje gehecht worden". (Hij zegt dat een marine-arts, kapitein Co- nolly hem vijf hechtingen gaf, Het oog was een beetje dik, maar de President zei dat hij zich best voel de. Hij had zijn diplomatieke kle ding verwisseld voor een Oxford- grijs. zakelijk kostuum met een .énkele rij knopen). 3.00 Nog meer bezoekers en dossiers. 3.43 Kennedy gaat naar de ro zentuin waar hij ae 49ste verjaar dag van het Padvindersgilde helpt vieren door een pop voor Caroline en bloemen voor zijn vrouw Jac queline aan te nemen. 3.47 Van de. rozentuin loopt Kennedy naar de kabinetskamer, waar hij een zeer geheime bespre king heeft over de nationale vei ligheid en een zaak die hij later als dringend beschreef. (Een der gelijke bijeenkomst was ook de vorige dag onaangekondigd ge houden). De bespreking wordt bij gewoond door de minister van buitenlandse zaken Dean Rusk het is de tweede keer die dag dat hij het Witte Huis bezoekt Vi ce-president Johnson, de minister van defensie Robert S. McNamara, de speciale adviseur van de pre sident in veiligheidskwesties McGeorge Bundy, en anderen. Voor de haard 5-20 De president keert ïu zijn werkkamer terug met McNamara en Johnson. Kennedy zit in zijn schommelstoel tegenover de haard, de minister van defensie zit op een van de divans en Johuson op de andere. Voor een man die maar vier of vijl uur slaap heeft gehad, een flinke snee heeft opgelopen en een dag vol activiteiten achter de rug heeft, schijnt de president er toch steeds frisser uit te gaan zien naarmate het uur vordert. Op de ze bijzonder conferentie, voor de haard met de nict-brandende hout blokken, hechten Kennedy, John son en McNamara hun uiteinde lijke goedkeuring aan de begro ting van defensie. Binnen een week a tien dagen zou die bij het Congres worden ingediend. 5.37 Met veel gelach nemen de president en de vice-president af scheid van McNamara die een veelheid van documenten in zijn aktentas propt en in het bureau van O'Donnell verdwijnt. Lawren ce O'Brien, chef verbindingsdienst tussen het Witte Huis en het con gres voegt zich bij Kennedy en Johnson. Gedrieën wandelen ze naar het officiële gedeelte van het Huis voor het „koffie-uurtje", een uur dat ze delen met 55 leden van het Huis van Afevaardigden 5.42 Bij de lift zegt de presi dent dat hij liever niet wil binnen komen met verslaggevers en fo- torafen in zijn kielzog en hij vraagt ze 15 of 20 minuten te wachten voor ze naar de diner zaal op de benedenverdieping gaan. De officieuse bijeenkomst droeg een min of meer joviaal karakter. De president ging rond, schudde De president in zijn werkkamer. De pleister boven 'zijn linkeroog verbergt vijf hechtingen die in een lelijke snee moesten 'worden, aangebracht. Hij had zijn hoofd gestoten tegen een meubelstuk op de ochtend van het bezoek van Smith. Alles wijst er op: de bolkn&k van de dag is Karei I Elegant. Die roken alle fijnproevers. U toch ook? li nitiiiiimiiiiuiiUiimniKiBiittiiutit ELKE STAAT DOET WAT HIJ WIL Schema's lopen in het honderd (Van een speciale correspondent). In de Verenigde Staten van Amerika triomfeert de chaos op het gebied van de tijd: vijftien ^Sta ten hebben vervroegd de zomertijd ingevoerd, die moet duren tot 29 okto ber. Zij willen zes maan den zomer, ook al blij ven dan voor herfst, winter en lente elk maar twee maanden over. Maar dat zou nog niet zo erg zijn, wanneer niet de veelgeroemde autono mie er een potje van zou maken. Niet alleen elke staat, maar in vele gebieden zelfs elke gemeente kan naar believen de zomer tijd laten ingaan en ein digen. Men kan zich voorstellen, hoe bijzon der „verheugd" de ma kers van dienstregelin gen zijn, wanneer zij een schema voor treinen, autobussen en vliegtui gen moeten opstellen, die verschillende staten en steden aandoen. Na zes maanden krijgt men in vijftien het „verloren uur" te rug, dat men nu door het vooruitzetten van de klok geofferd heeft. Men kan bepaald niet zeggen, dat deze maatregel erg populair is -de agra riërs in vele streken be groeten haar wel, maar over het algemeen zou den, zij toch liever zien, dat de zomertijd beperkt bleef tot de echte zomer. De volkomen willekeur ten aanzien van de zo mertijd leidt bovendien tot vele weinig gewaar deerde misverstanden. Zo begint in Minnesota de zomertijd pas eind mei. In elf staten wordt zij slechts in bepaalde steden ingevoerd. Vijf entwintig gemeenten in Virginia zetten de klok een uur vooruit, de rest blijft de wintertijd trouw. Het grootste deel van noordelijk Ohio schakelt om, in het zui den van die staat ge beurt weer niets. Wie dus in Cleveland, waar men zomertijd heeft, een te lefoongesprek met Tole do, dat zich aan de nor maaltijd houdt, aan vraagt, moet zich steeds afvragen, of men daar niet juist aan de lunch- Eau ze bezig is of al laas ia met het werk. Vooruit en terug Amusant is de situatie in Lewiston in de staat Idulio. Wie daar binnen komt, moet zijn horloge een uur vooruitzetten, wie wegrijdt weer een uur terug, omdat Lewis ton de enige stad in de hele staat Idaho is, waar men de zomertijd invoer de. Hawaii en Alaska doen niet mee aan deze mode. die ook voor de hoofdstad Washington geldt. De aan Washing ton grenzende staat Ma ryland hield daarentegen weer de normale tijd. De spoorwegen, die als particuliere ondernemin gen traject-dienstrege lingen uitgeven een officiële reisgids bestaat in de V.S. niet geven de aankomst- en ver trektijden meestal in zo mertijd op, wanneer het vcrtrekstation in een slaat met zomertijd ligt. Voert het traject echter door staten met normaal tijd, dan worden de aan komst- en vertrektijden gewoonlijk voorzien van de opmerking „standard time". Daar de dienst regelingen bovendien niet in 24 uren zijn in gedeeld, zoals in de meeste Europese landen, doch in tweemaal 12 uur met daarachter a.m. of p.m. - voormiddag of namiddag wordt de' verwarring nog veel gro ter. Een om „3.00 p.m." vertrekkene trein kan in de volgende stad eveneens om „3.00 p jn." aankomen. De lucht vaartmaatschappijen hebben hun passagiers verzocht, voor vertrek van het vliegtuig telefo nisch naar de vertrektijd te Informeren, omdat zij het in de dienstregelin gen niet meer duidelijk kunnen maken. Wanneer deze halfjaar lijkse verwarring ooit nog eens uniform gere geld zal worden, weet feen mens. De Ameri- aanse regering heeffc in deze kwestie niets te vertellen. Zij kan zonder grondwetswijziging geen besluit nemen, dat dwin gend is voor alle vijftig staten. En de staten zelf zijn aantonen, uiet eens over bet, zoals de feiten wel het feit, of de invoering van zomertijd besparing betekent of niet- Hoe laat het is, zal tot okto ber er geheel van afhan gen, wfiar men dez.e vraag stelt. handen en maakte praatjes. Aan één kant van de zaal werd koffie geserveerd, maar veel van de af gevaardigden dronken cocktails die op bladen werden rondgediend- 7.52 Na een privé bijeenkomst met enkele vrienden van zijn vrouw keert hij terug in zijn werkkamer, roept naar mevrouw Lincoln door de open deur van haar kamer en vraagt baar Rusk op te bellen. Hij heeft een snel gesprek over de plannen voor het bezoek van een Afrikaans staatshoofd. Kennedy tekent vervolgens een kleine berg foto's en een grotere berg post. Bij deze bezigheid staat hij achter zijn bureau en buigt hij zich voor over om zijn handtekening te zet ten een handtekening die alleen door zijn beste vrienden en naaste familieleden kan worden ontcij ferd, maar die bekendheid begint te krijgen. 7.35 Voor het ogenblik is hij klaar met de papieren op zijn bureau en gaat hij paar de kamer van zijn secretaresse om een aan tal brieven te dicteren. Op dit moment bemerkte ik dat zijn pak er nog even glad uitzag als toen hij het na de lunch aan trok. 7.41 i Terug op zijn eigen kamer kijkt de president de jongste edi ties van Washington's avondbla den door. 7.43 Hij gaat naar een klein privé-kantoortje voor een persoon lijk telefoongesprek. 7-46 Hij komt terug, en zegt: ..Ik geloof dat we het nu wel heb ben gehad". Na nog een telefoon tje geeft hij een korte terugblik op de dag. Alles bij elkaar, zegt hij, was deze dag gemakkelijker dan de meeste andere. Maar hij had meer feestelijkheden en bij eenkomsten bijgewoond dan ge bruikelijk. 7.55 Hij neemt afscheid van zijn „schaduwen" van de pers en vertelt dat hij na het diner nog een paar rapporten wil lezen en om ongeveer 11 uur naar bed wil gaan. Hij opent zijn deur en staat op het punt de frisse avondlucht in te stappen als mevrouw Lin coln hem terugroept. Zou bij nog een telefoontje willen aannemen? Zonder een woord van protest loopt hij vlug over het dikke, groene tapijt naar zijn bureau, neemt de haak op en praat kort met een oude vriend. 7.56 Weer op weg naar „huis". Deze keer lukt het hem! Stelende hoofdagent nu zelf achter tralies Een hoofdagent van politie te Zut- phen is in arrest gesteld, verdacht van diefstal. Hij is opgesloten in het huis van bewaring. In de afgelopen drie jaar werden bij de politie aangiften gedaan van di verse diefstallen, waarvan de dader niet kon worden achterhaald. Nu kreeg men echter aanwijzingen, die tot zijn aanhouding leidden. Een deel van de vermiste goederen, die zich in zijn woning bevonden, werd ach terhaald. l'i'JMI'l,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5