PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moslem-troepen keren zich tegen Fransen Zeelands middelbare oogst '61: 389 jongelui in „de boze uren" KENNEDY: VOOR 1970 MENS OP MAAN V alschermbrigades voor NAVO-landen Samenspel Vorige week heeft de minister van financiën, prof. Zijlstra, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de zo lang voorbereide belast Ingver- laging voorlopig niet doorging. De minister wilde het bedrag van 500 miljoen gulden per jaar liever in de schatkist houden, want hij vreesde, dat de economische ontwikkeling in een stadium van oververhitting kon geraken door een zo grote koop- kracht-injectie. Er is toen niet zo heel veel commen taar geleverd op dat regeringsbe sluit. Men wilde wachten op nadere toelichting en men had wel begrip voor de houding van minister Zijl stra, die „eerst de kat uit de boom wilde kijken". Het kat-uit-de-boom-kijken spreekt altijd nog al sterk tot ons Nederlands gemoed, vooral wanneer het gaat om de macro-eco nomische politiek - en filosofie die aan de meeste Nederlanders maar bitter weinig houvast biedt. Toch blijft het afgezien van al le economische theorie een feit, dat Nederland op dit ogen blik teveel belasting betaalt en dat dit teveel niet nodig is voor de Ne derlandse staatshuishouding. De mi nister wil alleen maar dat „teveel" om economische redenen buiten de circulatie houden. En dat wetende is het toch wel vreemd, wanneer een andere mi nister, en wel de minister van oorlog in een memorie van ant woord aan de Eerste Kamer spreekt van een (wellicht) noodza kelijke belastingverhoging, omdat er voor de Nederlandse detensie enige honderden miljoenen guldens aan Amerikaanse hulp zijn weggevallen. Óm het nog even te herhalen: de minister van financiën incasseert 500 miljoen gulden meer dan nodig is en desondanks wil de minister van oorlog de belasting verhogen. Is hier soms sprake van gebrek*aan coördinatie in het regeringsbe leid? Heeft wellicht de minister van oorlog zijn memorie van ant woord enige tijd geleden geschreven toen minister Zijlstra nog rekening hield met een belastingverlaging me dio 1960 en kon de memorie niet meer tijdig gewijzigd worden? Of is er inderdaad zo weinig contact tussen de ministers, dat de een kan peinzen over een teveel in de schat kist omdat de belastingopbrengsten te hoog zijn en dat dan de ander denkt over belastingverhoging, om dat hij ongeacht de uitpuilende toe stand van de schatkist méér geld voor de defensie nodig heeft. Hier moet iets niet kloppen en als het wel klopt, dan hapert er toch iets aan de wijze, waarop deze te genstrijdigheid aan het Nederland se volk wordt gepresenteerd. Dan is het samenspel verkeerd geweest en dan is er behalve een organisato rische een lelijke psychologische fout gemaakt! President Kennedy heeft gisteren tot het Amerikaanse congres gezegd dat de Verenigde Staten het op zich moeten nemen in de komende tien jaar een man op de maan te doen landen en hem veilig naar de aarde terug te brengen. Daarvoor is het nodig dat dit jaar 531 miljoen dollar meer moet worden uitgegeven voor ruimteprograms. In de toekomst zal dit bedrag nog meer moeten worden verhoogd. De Amerikaanse president zei dit op een bijeenkomst van het huis van afgevaardigden en de senaat in een speciale boodschap. Het verlangen een rol op het gebied van de ruimtevaart te spelen is niet een gevolg van wat andere landen op dit gebied presteren. veris een diepgaande reorganisatie en modernisering van het leger in te voeren. Hij wil meer dan 100 miljoen dollar besteden aan de reorganisatie van paramilitaire organisaties en be staande strijdkrachten om ze beter geschikt te maken voor niet-nucleai- re oorlogvoering. Het is verder drin gend noodzakelijk het geheel van de Amerikaanse inlichtingendiensten te reorganiseren om de verdediging van het land te versterken in „een tijd perk van verborgen gevaren". „Een heel volk zal op de maan landen" De president zei te hebben besloten dat de voortstuwing van de startra ketten veel krachtiger moet worden dan thans het geval is. Men zal zo wel met de ontwikkeling van raket ten met vaste brandstof als met die van raketten met vloeibare brand stof doorgaan, totdat gebleken is, welk type de beste mogelijkheden biedt. Er zal niet één man op de maan landen maar een heel volk. Alle Amerikanen moeten hun medewer king verlenen om een man op de maan te brengen, aldus president Kennedy. Reorganisaties Hij zei van plan te zijn de niet- nucleaire vuurkracht van het Ame rikaanse leger te verhogen en tc- PRINSES MARGARET IN VERWACHTING Prinses Margaret is in verwach ting en de bevalling wordt ver wacht in de loop van aanstaand najaar, aldus is officieel van het paleis Kensington, de offi ciële residentie van de zuster van koningin Elisabeth, verno men. Mogelijk zal prinses Margaret toch aanwezig zijn bij het huwelijk van haar neef de hertog van Kent op 8 juni. Prinses Margaret is 6 mei vo rig- jaar met Anthony Armstrong- Jones in het huwelijk getreden. In het officiële communiqué van paleis-Kensington wordt gezegd dat de prinses van nu af geen officiële plechtigheden meer zal bijwonen. De dokters van prinses Margaret zijn Lord Evans, Sir John Weir en Sir John Peel. De blijde gebeurtenis zou in oktober of november verwacht worden. Het kind zal de vijfde plaats innemen in de lijn van troonsopvolging na prins Charles, prinses Anne, prins Andrew en prinses Margaret zelf. Voor het bijwonen van de rondetafel conferentie die volgende week maan dag in Den Haag begintzij de pre miers van de Nederlandse Antillen en enige ministers in Nederland aan gekomen. Op de foto v.l.n.r. bij het vliegtuig: de heer Lampe, de Antil liaanse minister-president en de mi nisters E. Jonckheer, Korthals en J. E. Irdusqüin, resp. van financiën en welvaartszorgen de minister van justitie, R. J. Isa. President Kennedy zei voorts dat hij premier Kroesjtsjew te We nen zal zeggen dat de Verenigde Staten in goede verstandhouding met het Russische volk willen le ven en dat zij niet uit zijn op veroveringen, satellietstaten of rijkdommen. N.A.V.O. De conventionele strijdkrachten van de NAVO dienen te worden ver sterkt. De president verzocht het congres het bedrag voor militaire hulpverlening aan het buitenland te verhogen van 1,6 miljard dollar tot 1,885 miljard om zowel in Azië, La- tijns-Amerika en Afrika het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar van het communisme. Over de Amerikaanse defensie heeft Kennedy nog gezegd dat de reorga nisatie onder andere ten doel heeft in Europa moderne gemechaniseerde divisies en luchtlandingsbrigades te legeren. Bloedig incident in Algerije Militairen in slaap verrast Sedert gisteren ziet het Franse leger in Algerije zich voor een nieuwe bedreiging geplaatst, n.I. die van een aanval in de rug door de eigen moslem hulp troepen. Gisteren werd bekend, dat in de nacht van zaterdag op zon dag moslemsoldaten zicli tegen de Franse meesters hadden ge keerd. Het bloedige incident, waarbij ze ven Fransen werden gedood en vier anderen werden gewond heeft plaats gehad op een afgelegen buitenpost, Sidi Aich genaamd. Deze post was gevestigd bij Akbou in Kabilië. op 15 km ten zuidoosten van Algiers. Volgens mededeling door de leger- autoriteiten zouden de vijftien Har- kis (moslem Vrijwilligers) een groep va,n 14 Algerijnse rebellen hebben binnengelaten in de post. De Franse militairen waren in de slaap verrast. De rebellen hadden de Fransen de hals afgesneden en waren vervolgens verdwenen met medene ming van alle wapens van de buiten post. De activiteit van demoslems scheen erop gericht om de Fran se pogingen teneinde een vrede aan Algerije op te dringen, door middel van het eenzijdige „staakt- het- vuren" te verstoren. ZWEDEN IN FEESTSTEMMING BIJ VORSTELIJK HUWELIJK Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft gis teren zijn eerste kleinkind in het huwelijk zien tre- - den. Nadat prinses Birgitta en prins Joliann Georg von Ro- nenzollern voor de burgemees ter van Stockholm, Yngve Kristensson, in de tyoonzaal van het koninklijke paleis te Stockholm ixude echt verbon den waren, weerklonken de sa luutschoten. De plechtigheid werd bijgewoond door 750 ge nodigden. Onder de gasten be vonden zich leden varuhet ka binet en hét korps diplomati que. Prinses Birgitta was gekleed in een japon van ivoorkleurige satijn duchesse met eén hoge hals en driekwart mouwen. Zij droeg de kroon die haar moe der, prinses Sibylla als huwe lijkscadeau had gekregen. Aan haar kroon was een lange slui er gehecht. Naar Zweeds gebruik betrad het bruidspaar tezamen de troonzaal die met bloemen uit de hoftuin prachtig was ver sierd. Zij namen naast elkaar plaats op hun zetel voor een barokke tafel, waar de plech tigheid, die slechts enkele mi nuten duurde, plaats had. Een jongenskoor en 'n orkest zorg den voor de muzikale omlijs ting. Het was een gelukkig lachend paar dat de duizenden juichen de Stockholmers in een open calèche door de straten zagen rijden. De calèche werd voor afgegaan door een eenheid van de cavalerie in blauwe unifor men. In het tweede rijtuig za ten de bruidsmeisjes, prinses Benedikte van Denemarken en prinses Christina van Zweden met de getuigen, kroonprins Carl Gustaaf en graaf Michael Bernadotte. Na een korte receptie ten pa- leize werd een lunch aangebo den voor 260 gasten. Het kerkelijk huwelijk zal op 30 mei ingezegend worden te Sigmaringen, de zetel van de Hohenzollern. Gisteravond vloog prins Johann Georg te rug <naar Duitsland om de laatste voorbereidingen te treffen voor de huwelijksinze gening. De bruid zal zondag in Sigmaringen arriveren. VORIG JAAR 381 EINDEXAMENKANDIDATEN Examens gymnasia, h.b.s.-en en m.m.s-en VANMORGEN zijn in Zeeland 273 jongelui met veel „Sterkte hoor" 's de deur uitgewuifd. Nu houden zij zich in een strenge omgeving bezig met goneome- trie, een beetje integraal en differentiaal rekenen en boeien de vraagstukken rond de En gelse taal. Zij hadden dat „Sterkte hoor" wel nodig: het zijn de eind examenkandidaten h.b.s.-A en h.b.s.-B, 103 jongelui, die het A-diploma begeren en 170 jon gens en meisjes, die een ho pelijk goed voorbereide gooi doen naar het B-diploma. Voor deze h.b.s.-ers betekent deze vrijdag „de laatste dag van liet schriftelijk". Morgen mogen zij zich gaan voorbereiden op het mondeling, dat over een maand voor de deur staat. In totaal doen dit jaar in Zeeland 389 leerlingen van het middelbaar onderwijs eindexamen, 54 gymnasiasten (36 A, 18 B) de 273 h.b.s.-ers en 63 meisjes van man.s.-en. Dit Zeeuwse totaal van 389, „de mid delbare oogst 1961" ligt slechts wei nig hoger dan dat van 1960, toen 381 meisjes en jongens examen deden. Van deze 381 slaagden er toen 315 of 82,7 pet. Als de jongelui deze goe de score weten te handhaven zou dat dit jaar voor 322 kandidaten de be kroning van een periode van hard werken betekenenEn voor bijna één van de vijf: probeer het volgend jaar nog maar eens Gelukkig maar dat de „leer der sta tistieken" voor hen niet bindend is. Dan zouden de elders in dit blad ge publiceerde staatjes maar onrust zaaien en onrust is er in de examen tijd voldoende voorhanden. Bank vol Gisteren, donderdagavond, hebben we met een drietal bliksembe- zoekjes in Zierikzee, Goes en Mid delburg de thermometer aange legd om deze „onrust" te peilen. Het viel erg mee. In een keurige voorkamer aan de keurige Goese Koninginneweg steun den de A-kandidaten Jan Koene (chr. lyceum, Goes) en Piet van Eikeren (r.-k. h.b.s., Goes) elkaar in de voorbereiding op de „boze uren" van hedenmorgen. Engelse woordjes over en weer en een grote zitbank vol schriften, boeken en los se vellen vol notities. „Er ligt hier nog zo het een en ander" excuseerde gastheer Jan Koene, „ik ben er nog al voor bezig geweest. Maar ik zal de enige wel niet zijn En, verder vertellend over de achter liggende examen-dagen: „Voor som mige dingen vond ik de tijd te kort, voor de rest had ik veel tijd over. 't Is zwaar, vooral het mondeling. Maar daarvoor hebben we nog een maand de tijd. Het zal hard porren zijn „Wat doet U nu, zo aan de vooravond?" „Engelse uitdrukkingen uit het hoofd leren, woorden leren en na tuurlijk de grammatica nog eens doorkijken. Maar ik slaap nog al tijd goed. Je kunt er je best maar voor doen". „Plannen?" „Als ik slaag wil ik een m.o.- cursus volgen. Aardrijkskunde, in Utrecht. En als het enigszins kan dan weer terug naar Zeeland. Geef mij Goes maar. Als er tenminste er gens een vacature als leraar is". Hij vertelde dit- alles in een sfeer van „ik reken nergens op" en van gejaagdheid was helemaal niets te bespeuren. Nog minder bij Piet van Eikeren, die onthulde, hoe hij die dag donderdag dus een stel Franse woorden verkeerd had „ge raden" en hoe hij, na op z'n Frans (Zie slot pag. 5 kol. 1 204e jaargang - no. 122 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 77 cent per ro.ra. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3S08/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g.red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 78B3, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Meer dollars gevraagd voor ruimtevaart en defensie V.S. wijzen K.L.M.-verzoek af De Amerikaanse regering heeft het Nederlandse plan om de K.L.M. via de Noordpool op Los Angeles te laten vliegen, afgewezen. Dit is gedaan door de assistent-minis ter van buitenlandse zaken voor eco nomische aangelegenheden, Edwin M. Martin, op een bijeenkomst van de Nederlandse en Amerikaanse lucht vaartdelegaties. PAULA RIJNBERG: ...stapels... (Foto P.Z.C.J In het koninklijk paleis in Stockholm is prinses Birgitta in het huwelijk verbonden met prins Johann Georg van Hohenzollern. Na de huwelijks plechtigheid: v.l.n.r. prins Johann Georg, prinses Birgitta, prinses Sy- billa en koning Gustaaf Adolf. (Télefoto)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1