Eichmann doodde 100 Tsjechische kinderen Geen onderzoek naar beleid bij Hoogovens Heus, u hebt mooi haar! VOORTIJDIG ZELFSTANDIG NIEUW-GUINEA EEN RAMP „REIZENDE BEIAARD" VOOR BERNARD DRUKKER DONDERDAG 25 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EICHMANN MIJN BUREAUNIET IK" „Speciale behandeling" betekende uitroeiing De openbare aanklager op het pro ces Eichmann in Jeruzalem heeft woensdag- gezegd dat Adolf Eich mann honderd Tsjechische kinderen uit het „martelarendorp" Lidice, naar Polen liet overbrengen en daar vermoorden. De kinderen waren we zen van wie de ouders reeds door de nazi's om het leven waren gebracht. Het dorp Lidice werd in juni 1942 met de grond gelijkgemaakt en zijn bewoners vermoord als vergeldings maatregel voor de aanslag van Tsjechische partisanen op Keinhard Heydrïch, „Reichsprotector" voor Bohemen en Moravië en eertijds Eichmanns baas als hoofd van de Gestapo. Eichmann is dus ook schuldig aan de deportatie en dood van honderd niet-joodse kinderen uit Lidice. Hiermee is Eichmann voor het eerst verantwoordelijk gesteld voor de dood van niet-joden. De plaatsvervangende aanklager, Gavriel Bach, zei dat de documen ten aantoonden dat de kinderen door de nazi's werden overgebracht naar Lodz, het toenmalige Litzmannstadt, waar één van Eichmanns vertrouwd ste hand lagers. Hermann Krumey, de- joodse zaken behartigde. Het rassenbureau van de geheime po litie had besloten dat zeven kinderen in aanmerking kwamen voor „Ger manisering". Maar ongeveer honderd anderen, in de leeftijd van 1 tot 11 jaar, kwamen dat niet en werden op de lijst gezet voor „speciale behan deling", uitroeiing volgens nazi-jar gon. Dc kinderen werden in twee groepen naar Lodz gestuurd, aldus blijkt uit de documenten. Een groep van 88 kinderen en één van 12. Zij werden klaarblijkelijk gevoegd bij groepen Tsjechische joden die naar getto's en uitroeiingskampen werden over gebracht. Confrontatie Toen Eichmann met deze feiten werd geconfronteerd na zijn overbrenging uit Argentinië, aldus Bacli, bleef hij ontkennen iets van dc zaak te hebben afgeweten of er de verantwoorde lijkheid voor to hebben gedragen. Hij gaf alleen toe dat zijn bureau be- Stralend mooi worde Uw haar als U het geregeld thuis zelf wasc mee POLYCOLOR-Kleur- shampoo in de- eigen natuur lijke kleur of een chique modet int. Die eerste grijze haartjes zijn- dan meteen verdwenen. Haal direct een tube POLYCOLOR. kleurshampoo 't Hoort bij Uw make-up tube voor 2 keer .1.95 trokken zou zijn geweest bij wat „de technische kanten van het vervoers probleem" betrof. In zijn verklaring tegenover de Is raëlische politie, aldus Baeh, zei Eichmann, na aanvankelijk te heb ben ontkend iets van Lidice te heb ben geweten: „het heeft er de schijn van dat mijn bureau niet ik zelf hiermee té maken heeft gehad". Eichmann had later gezegd: „Ik had deze zaak volkomen vergeten. Maar mijn bureau heeft de zaak klaarblij kelijk behandeld". Volgens Baeh gaf de Tsjechische re gering in 1945 een brochure uit met de namen en portretten van de kin deren van Lidice. Volgens dit boekje waren de zeven kinderen die voor Germanisering in aanmerking gekomen waren, nog steeds in leven. Van de anderen werd niets meer gehoord, nadat ze aan de Gestapo in Lodz waren overgegeven Tegen het middaguur is woensdag het dale van de in aanbouw zijnde linkervleugel van het Hiltonhotel aan de Apollolaan in Amsterdam in gestort. Twee arbeiders, die op het dak aan het werk waren, raakten be kneld onder de verwrongen staal constructie en de betonplaten. De geioonde werklieden moesten naar het Wilhelniinagasthuis overgebracht worden. Foto links: een van de ge wonden wordt op een brancard weg gedragen. Foto rechts: een beeld van de aangerichte ravage. om te worden behandeld volgens de instructies van Eichmanns bureau in Berlijn. Bach zei dat na de tweede we reldoorlog herhaalde pogingen zijn gedaan om de honderd ver miste kinderen op te sporen. Vol gens hem had de -Tsjechische re gering onlangs de Israëlische ambassade in Praag meegedeeld dat geen spoor van hen was ge vonden. Eichmanns Duitse verdediger, dr. Robert Servatius, zei aan te nemen dat Krumey, die momenteel gevan gen zit in Frankfurt, over de dood van de kinderen van Lidice zal wor den ondervraagd. Krumey is één van de tïeh ex-nazi's wie is verzocht in Duitsland voor Eichmann te getui gen. Het hof aanvaardde als bewijsstuk de verklaring van Maria Hankova, één van de zeven gespaarde kinderen van Lidice, zoals deze werd afgelegd tijdens het proces van Neurenberg. VOLKSVERTEGENWOORDIGING MEENT Advertentie) Parlementaire missie uit Nederland op bezoek Gistermorgen om elf uur plaatselijke tijd is in het gebouw van de Nieuw- Guinea-Raad in Hollandia een bui tengewone vergadering gehouden bij gelegenheid van het bezoek dat een Nederlandse parlementaire missie aan Nieuw Guinea brengt. Het christelijk-historische lid van de Tweede Kamer de heer. Van de We tering, noemde liet grote verschil tussen deze en vorige vergaderingen, dat thans rekening werd gehouden met de aanwezigheid van eigen volksvertegenwoordigers. Hij zei dat het doel van de parlementaire mis sie was, het luisteren en waarnemen ter voorlichting van het Nederlandse parlement. Het lid van de Nieuw Guinea-Raad Nicolaas Jouwe sprak van een histo rische ontmoeting tussen ervaren parlementariërs en beginnelingen. „Er zijn er velen in Nederland en op Nieuw-Guinea die menen", aldus de heer Jouwe, „dat het Papoease volk maar binnen tien jaar of zelfs eerder zelfstandigheid moet krijgen. Deze mensen gaan van de veronder stelling uit dat zij door het uitdra gen van dergelijke leuzen de wereld- mening voor zich kunnen winnet^ Te vroege zelfstandigheid leidt tot rampzalige breuken tussen de oude wereld en de pas vrij geworden jon ge landen", aldus de heer Jouwe. Vertrouwen Een ander lid van de Nieuw Guinea- Raad, nir. De Rijke, zei dat het klei ne, arme en weerloze in de kolkende Korter werken in grote steden per 1 juli (Van onze Haagse redactie) De colleges van burgemeester cn wet houders van de drie grote gemeenten, Amsterdam. Den Haag en Rotterdam willen als uitvloeisel van het overleg tussen de wethouders van deze steden en minister Tpxopeus, de volledige vrije zaterdag met 45-urige werkweek per 1 juli a.s. invoeren. Voorstellen van deze strekking zijn of zullen spoedig aan de desbetreffende ge meenteraden worden toegezonden. Elfduizendste schip op Waterweg geregistreerd Op 21 mei, eerste pinksterdag, is, blijkens een mededeling van do ko ninklijke schccpsagentuur Dirkzwa ger N.V. het 11.000ste schip van 1961 de Nieuwe Waterweg binnenge varen. Het was het Franse m.s. „Tobaco" afkomstig uit Bangkok en op weg naar de Waalhaven. In 1960 was het het Engelse schip „Alouette" dat op 27 mei als 11.000- ste .van het jaar werd geregistreerd. maalstroom van het wereldgebeuren betrokken volk van Nieuw-Guinea, met vertrouwen opzag naar het lei derschap vanuit Nederland. De voorzitter van de Nieuw-Guinea- Raad, de heer Sollewijn Gelpke, sprak de hoop uit dat de raad zou kunnen profiteren van de ervaring van de Nederlandse parlementariërs. Hij zei dat de leden van de raad in de afgelopen weken het gebrek aan eigen ervaring opnieuw gevoeld had den. De voorzitter bracht hulde aan administrateur Van Zwijndrecht voor diens op beminnelijke wijze ge boden hulp. Vrijheidsrijders gearresteerd Elf blanken en negers zijn in een au tobus van een der interlokale lijnen bij Meridan uit Alabama de staat Mississippi binnengereden. Tot aan de grens van de beide staten waren zij begeleid door twintig man van de ver- keerspolitie van de staat Alabama. Hun doel is hetzelfde als enkele weken gëleden in de staat Alabama: op de monstratieve wijze protesteren tegen het verbod dat in alle zuidelijke sta ten geldt voor de rassenintegratie in de interlokale autobussen. Bij aankomst van de autobus in Jack son, in Mississippi, werden de „vrij heidsrijders" prompt gearresteerd. Toen de negen negers, de twee neger meisjes en de zich in hun gezelschap bevindende ene blanke zich naar de alleen voor blanken bestemde wacht kamer van het busstation wilden be geven, wierp de politie zich onmiddel lijk op hen. Hun wordt „ordeverstoring, ongehoor zaamheid aan een ambtenaar en po ging tot uitlokking van een opstoot je" ten laste gelegd. DUITSE BLADEN .- LEEDVERMAAK (Van een spaciale verslaggever) Gedurende de pinksterdagen hebben de Haagse jnstitie-autoriteiten weinig rust gekend. Koortsachtig is onder leiding van rnr. J. C. Maris, de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank, gewerkt aan de behandeling van de smaadklacht van de D. P. Spierenburg, de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Sfcaal con tra de Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms. Zoals bekend, heeft de minister van justitie de officier van justitie gevraagd deze klacht met de grootste voortvarendheid te behandelen, aangezien de goede naam van de heer Spierenburg en diens internationale positie het noodzakelijk ma ken dat in deze onverkwikkelijke affaire op korte termijn klaarheid wordt gebracht. Voortvarendheid bij afwikkeling schrootzaak Niet alleen heeft de officier van jus titie tijdens de pinksterdagen een groot aantal getuigen gehoord, maar ook heeft hij de tegen de heer Spie renburg geuite beschuldiging schrif telijk bevestigd gekregen. Dc dooi de heer Worms genoemde Haagse advocaat, die in het bijzijn van ge tuige had gezegd dat de heer Spie renburg grote geldbedragen had ont vangen in de jaren 19481949 van een met name genoemde dumphande laar, heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van de minister van eco nomische zaken, hem hierover volle dig te informeren. De officier van justitie heeft hij echter alle gewen ste informaties verstrekt. Officieel werd ons ontkend, dat on afhankelijk van het justitieel onder zoek in Den Haag op dit ogenblik in het hoogovenbedrijf te IJmuiden een intern onderzoek zou begonnen zijn, waarvan de bedoeling zou zijn juis ter inzicht te krijgen in het beleid van enkele hoogoventopfunctionaris- sen in het verband van de Europese Genieenschap voor Kolen en Staal. Herhaalde malen heeft de lieer Worms tegen dit beleid ook al ern stig® bezwaren kenbaar gemaakt. De hoogovendirectie kwalificeerde dit gerucht zonder meer als een ca nard. Terecht of ten onrechte geven de Duitse bladen op dit ogenblik blijk van een zeker leedvermaak over het feit dat Nederland in de internationale schrootaffaire bo ter op het hoofd zou hebben, ter wijl Nederland zich voor kort zo druk maakte over de affaire Stal- mann. Twijfel Tevens hebben enkele van deze bla den echter te kennen gegeven te twijfelen aan de juistheid van de be schuldiging tegen de heer Spieren burg omdat deze in 19481949 geen directeur van het rijksbureau voor metalen was, zoals de heer Worms in zijn beschuldiging heeft gezegd, maar directeur-geen raai van buiten landse economische betrekkingen en waarnemend regerings-commissaris voor het Europees herstel-program ma. Commentaar van dc heer Worms: „Wanneer de heer Spierenburg in die functie gelden zou hebben aan genomen, zou dat zijn schuld alleen maar veel groter maken". In Haagse kringen heeft deze vergis sing van de heer Worms intussen stellig ook ernstige twijfel doen rij zen over de betekenis yan zijn klacht.1 KLEUTER ONGEDEERD NA VAL VAN ACHT METER Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de tweejarige H. W. Kevenaar uit de Soerabajastraat in Amsterdam, die aan de achterzijde van de wo ning op de tweede etage op het bal kon speelde, tussen twee latten door naar beneden gevallen. De kleuter kwam tijdens zijn val van acht meter eerst op een waslijn terecht, daarna in een heesterstruik I en tenslotte belandde hij op de bega ne grond. Hij mankeerde niets. De latten van het balkon waren vermoe delijk enigszins verrot zodat ze ge makkelijk uit elkaar konden wijken en de jongen zo kans kreeg er door heen te komen. MOSKOU ZOU HONGARIJE ONTRUIMEN Volgens hooggeplaatste zegslieden uit communistische landen bestaat de mo gelijkheid. dat de Russen hun troepen uit Hongarije zullen terugtrekken bij wijze van „good will" gebaar met het oog op de aanstaande conferentie tus sen Kroesjtsjew en Kennedy in YVe- nen. De zegslieden, die in nauw contact staan met de thans in Genève plaats vindende conferentie over Laos. zeg gen over inlichtingen te beschikken, die er op wijzen, dat Kroesjtsjew de terügtreKking van de Russische troe pen uit Hongarije overweegt. De meest drukke en „rommelige" af vaart, die de Koninklijke Rottcr- damsche Lloyd ooit heeft meege maakt, wus gisteren die van de Willem Buys. Een groot deel ervan concentreerde zich rond Bernard Drukker, de haminondorgaiiist- coniponist-beiaardier-arts gynae coloogDe heer Drukker ver trok met zijn gezin naar Australië. Voor hoe lang, of voor altijd? Hij kon het niet zéggen. Er was iets anders wat hem meer in beslag nam. Het geschenk dat hem kort voor zijn vertrek werd aangebo den: een reizende beiaard. Een van 28 klokken, dat is nog vier meer dan in „zijn" Munttoren. De reizende beiaard, voor zover be kend uniek in de wereld, (kosten 60 duizend gulden), werd hem ge schonken door de klokkengieterij en Eysbout in Asten, Petit en Frit- zen in Aarle-Rixtel. Het instru ment kan achter een auto vervoerd worden. De bedoeling is uiter aard in Australië belangstelling voor het bfeiaardspel te Kweken. Dan heeft de heer Drukker eveneens uiteraard zijn Lowrey- orgel bij zich. het enige stereofo- nische en elektronische instrument in Europa. Hij zal daarmee ook aan boord concerteren. Gistermiddag bij het vertrek van het schip bracht nij er het Wilhelmus op ten gehore. Het "was voor het eerst dat de Lloyd het volkslied niet op de plaat hoefde te laten horen. Eergisteravond heeft de organist aan boord een concert gegeven, dat voor de radio werd uitgezonden. In het nieuwe vaderland heeft hij reeds een contract voor twee jaar met een chique hotel in „het Hono lulu van Australië", veertig mijl van Brisbane. Ook zijn al afspra ken gemaakt met radio en t.v. 9 De Britse minister van binnenlandse zaken. Butler, heeft dinsdag afwijzend be schikt op een verzoek om gratie voor de 20-Jarige Victor John Terry, die ter dood is veroordeeld wegens het doodschieten van een bewaker bij een overval op «n bank te Worthing. De terechtstelling is vastgesteld op donderdagochtend. Conferentie in Genève is verdaagd Na hun achtste bijeenkomst zijn de deelnemers aan de Geneefse vredes conferentie over Laos gisteren uiteen gegaan, „tot niet later dan aanstaan de maandag", zoals de voorzitter, de Russische vice-minister Pusjkin zei. Communistisch China had opnieuw een felle aanval gedaan op het Ame rikaanse beleid in Laos, men had het niet eens kunnen worden op de wijze waarop de besprekingen worden voortgezet en een Amerikaanse zegs man zei bitter: „Dit schijnt een be dekt plan te zijn waarmee men de communisten de tijd wil geven om de macht in Laos geheel over te nemen". Op de drievoudige vredesbesprekin- fen in Ban Namone in Laos, heeft de elegatie van de neutralistische poli ticus prins Soevanna Phoema voorge steld, dat één enkele delegatie zal worden gevormd als vertegenwoordig ster van het koninkrijk Laos naar de veertienlandenconferentie in Genève. [Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllil H In het perscentrum in Genève is gebruik gemaakt van een gesloten televisie-circuit om H voor de vele honderden verte- genwoordigers van de pers de H mogelijkheid te scheppen de persconferenties betreffende de F rans-Algerijnse besprekingen H in Evian te volgen. Slechts 'n n H klein gedeelte van de menigte journalisten kan de vertegen- woordigers van de delegaties j|j persoonlijk ontmoeten. Foto: In de grote zaal van het perscentrum volgen de journa- s listen een persconferentie van de Algerijnse diplomaten Krim Belkacem flinks) en Ahmed Francisop een groot scherm. (Telefoto)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7