Feestgeschenk voor onze 30.000ste Bespreking in kabinetsverband' over publikatie documenten f KLANKBORD Minister Luns belooft Eerste Kamer MUNCHEN HEEFT EEN ECHTE .NEDERLANDSE WEEK" RAZZIA'S IN ZUID-AFRIKA P.Z.C.-VREUGDE IN TERNEUZEN: MOOSTE iiiiiiitiiiimnnifliuinnniniiiiHuniiiiiiiiiruiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimnioiiiV DONDERDAG 25 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „Steeds meer begrip voor Nieuw-Guinea-beleid" (Van onze parlementsredactie). Kort voor de Eerste Kamer gistermiddag de begroting van buitenlandse zaken voor 1961 goedkeurde, liet minister Luns heel duidelijk uitkomen dat hij met de toezegging „bespreking in kabinetsverband" zo ver mogelijk was gegaan ten aanzien van de ook in de replieken weer sterk door de heren Schermer- horn en Algra naar voren gebrachte wens de documenten over de verhouding Nederland'Indonesië voor publikatie vrij te geven. Prof. Schermerhorn noemde de argumenten van de mi nister om niet te publiceren „niet steekhoudend". Zelfs het argument dat individuele Indonesiërs door de publikatie schade zouden kunnen ondervinden, gaat niet op want alle documenten die op de Indonesiërs zelf betrekking hebben, zijn in Indonesië zo deelde de oud-premier, prof. Schermerhorn, mee. ai, 1 Nieuw-Guinea volledig onderschrijven /\cnter SlO l en er waardering voor hebben. Zij zien dit beleid als de enig juiste weg om of» rrrPïinpl de zelfbeschikking voor de autochtone CI1 gl C11UC1 bevolking van Nieuw-Guinea tot een reëel feit te maken en voorts als de Belachelijk en hoogst onbevredigend vond de heer Algra de situatie dat men aan Amerikaanse universiteiten wel over de Nederland-Indonesië-do- cumenten kan beschikken, terwijl in Nederland alles achter slot en gren del wordt gestopt. Ook de heer Van Riel (v.v.d.) sprak zich bij de replie ken uit voor openbaarmaking. De heer De Niet (arb.) toonde zich bijzonder verheugd met de mededeling van de minister dat „iedere vorm van inter nationalisatie van het probleem Nieuw-Guinea een open gemoed van de regering zou ontmoeten". Dit be tekent dat de Nederlandse soevereini teit niet meer gehandhaafd hoeft te worden tot op de dag van de zelfbe schikking. Hij noemde deze situatie „hoopvol Weinig hoop gaf de minister later aan de gedachte die mogelijker wijs bij de P.v.d.A. was. gerezen over het niet schuldig zijn in het geval dat er iets met Nieuw-Gui nea zou mislopen. De bewindsman merkte tegen de heer De Niet op dat hij het historisch volkomen juist achtte dat de partij van de lieer De Niet mede verantwoorde lijk is voor het regeringsbeleid in zake Nieuw-Guinea. De minister zei verder nog van me ning te zijn, dat de situatie voor Nieuw-Guinea niet moeilijker wordt, waar het gaat om het agressiegevaar, wanneer de dag van zelfbeschikking gekomen is, want geen enkel Azia tisch land, zo mag men verwachten, zal een aanval op een andere Aziati sche staat, die net zelfstandig gewor den is. ondernemen. enig juiste om een gewapend conflict in het gebied van Nieuw-Guinea te voorkomen. Het Nederlands beleid vindt overi gens de laatste tijd internationaal meer en meer begrip, zo zei de be windsman. Ook het Australische standpunt ten aanzien van Nieuw- Guinea is onlangs in het Austra lische parlement na het bezoek van generaal Nasoetion aan Australië duidelijker dan ooit tevoren ken baar gemaakt. Ook dit land staat volledig achter Nederland en wijst de claim van Indonesië op Neder lands Nieuw-Guinea van de hand. Europese politiek Een vrij uitvoerig en soms fel debat ontspon zich tussen de minister en de heer Kapteyn (arb.) over de Eu ropese politiek, waarbij het ging om de houding van Nederland ten opzich te van Frankrijk en de andere ge- meenschapslanden in het streven om te komen tot een diepere Europese eenheid. In dit streven nemen Frank rijk en Nederland afwijkende stand punten in. Staatssecretaris Van Hou ten behandelde in eerste en tweede termijn enkele facetten van de Euro pese politiek, met name o.a. enkele N.A.V.O.-aangelegenhedcn. MET COMMERCIEEL OOGMERK Steun van V.S Met zeer grote stelligheid verklaarde minister Luns dat de Verenigde Sta ten het Nederlands beleid inzake Voor het aanbreken van de dag is gisteren in een aantal steden in Zuid-Afrika een razzia ge houden. Tientallen niet-blanken werden opgepakt. Doel van de actie was moeilijkheden te ver mijden bij de uitroeping van de republiek Zuid-Al'rika op 31 mei. In Johannesburg en omgeving alleen al werden tenminste 11 mensen ge arresteerd, daarbij 6 vroegere func tionarissen van het buiten de wet gestelde Afrikaanse Nationaal Con gres. Ook werden razzia's gehouden in Kaapstad, Durban, Port Elizabeth, Pretoria, Bloemfontein en andere grote plaatsen. De golf van razzia's is op 3 mei be gonnen. Sedertdien zijn duizenden ar restaties verricht. Volgens onoffi ciële schattingen is het aantal ar restanten opgelopen tot ongeveer 8000, doch het ministerie van justi tie weigert cijfers te geven. 4 In Montevideo, de hoofdstad van Uru guay. wordt op 15 juli een inter-Ameri- kaanse economische conferentie geopend, waaraan ongeveer 800 mensen zullen deel nemen. Men venvacht dat president Ken nedy de afgevaardigden zul toespreken. SPRAKELOOS. De Amerikaanse filmster June Allyson heeft met succes een operatie doorstaan ter verwijdering van een gezwel aan haar stembanden. Zij zal echter bij na een weck lang niet kunnen spre ken. „STOUT MAAR LEUK". Drie Cha- thamse kinderen uit één gezin, in leeftijd variërend van acht tot elf jaar, werden in tuchthuizen geplaatst, nadat zij voor een kinderrechter had den verteld, dat zij 36 inbraken en strooptochten hadden gemaakt in winkels en zelfbedieningszaken. In totaal stalen de kinderen 249 ar tikelen, uiteenlopend van fietsen tot snoep en kosmetische artikelen. Een elfjarig meisje zei: „Ik steel elke za terdag, ik weet dat het stout is, maar het is leuk". Een politieofficier verklaarde nader hand, dat de politie eerst van mening was geweest, dat de diefstallen wa ren gepleegd door een goed georga niseerde bende. Met bloemenmeisjes en namaak-windmolentjes De Beierse hoofdstad München kreeg woensdag eeu Nederlands tintje met de opening van de Nederlandse week, dieb edoeld is om aan Nederlandse prestaties en produkten grotere be kendheid te geven. De week werd geopend door een fanfarekorps, dat op het balkon van liet raadhuis con certeerde. Het programma omvat niet minder dan 86 tentoonstellingen concerten, voordrachten en bijeen komsten van de meest uiteenlopende aard. Op openbare gebouwen is de Nederlandse vlag gehesen en ver scheidene winkels hebben in hun eta lages Nederlandse motieven ver werkt. Een bierfabrikant ,Münchener Kindl, heeft zelfs een speciale affiche ont worpen, waarop het traditionele kin derfiguurtje, dat voor dit merk altijd wordt gebruikt, een Hollands kanten mutsje draagt en een Hollandse tulp in de hand houdt. De week „Nederland in München" heeft overigens een duidelijk com mercieel accent. Nederland wil trach ten tot grotere afzet van zijn pro dukten in Duitsland te komen, om dat de statistieken nu eenmaal uit wijzen, dat er in Nederland aanzien lijk meer Duitse goederen worden verkocht dan Nederlandse produkten in Duitsland. In de straten van Mün chen zullen Nederlandse bloemen meisjes in „Hollandse" klederdracht het hunne bijdragen tot de propagan da voor hun land. Op vele strategi sche punten in de stad zijn namaak- windmolens gebouwd, omgeven door lichtjes in de vorm van tulpen. Op de Odeansplatz, voor de Feldhermhalle, staat een dertien meter lang model van het vlaggeschip der Nederlandse koopvaardij, waar de Münchense landrotten met veel bewondering naar kijken. Nieuwe Zuidkoreaanse leider naar Kennedy Het hoofd van de nieuwe militaire junta in Zuid-Korea, luitenant-gene raal Do Joeng Tsjang, gaat vrijdag naar Washington voor een bespre king met president Kennedy, aldus is in kringen van de junta vernomen. Een van de directeuren van ons bedrijf, de heer F. van de Velde jr. uit Vlissingen, bood aan onze dertig duizendste abonnee gisteren ingeschre ven te Terrieuzen een cen trifuge aan. Van UnJcs naar rechts: de heer Van de Velde, de heer Moes (de dertigdui- zendstei) en mevrouw Moes. (Foto P.Z.C.) In de woning van de lieer P. Moes, Steenkamplaan 81 te Terneuzen, heerste woens dagmorgen grote vreugde: de directie, hoofd-redactie en enkele andere personeelsle den van de Provinciale Zeeuwse Courant kwamen de heer Moes vertellen, dat hij door het nemen van een abonnement op deze krant Slot van pag. 1 deed de heer Van Broeze groot genoegen, dat de P.Z.C. het Ko ningin Juliana-internaat voor schipperskinderen te Terneuzen had uitgekozen. Het verheugde hem verder, dat dit internaat na een ietwat aarzelend begin, uu bijzonder goed op gang begint te komen. Verder maakte spreker van de gelegenheid gebruik om het gemeentebestuur van Terneu zen en het personeel van de school voor schipperskinderen zijn dank te betuigen voor de prima samenwerking met het internaat. Burgemeester nir. H. Rijps tra van Terneuzen, begon zijn sym pathieke toespraakje met geluk wensen uit te spreken aan bet adres van de P.Z.C. „Ik hoop dat het bereiken van uw 30.000ste abonnee ook een bonus mag zijn voor de verdere ontwikkeling van onze gemeente". De cadeaus De hinderen van het Inter- I noemde mr. Rijpstra prachtig, m naai voor Schipperskinderen „Ik wist waarlijk niet. wat ik te Terneuzen ivoren gisteren zag en ook ik ben blij, dat U dit bijzonder in hun nopjes met Terncuzensc internaat heeft wil len uitkiezen". Dit internaat noemde burgemeester Rijpstra voor zijn gemeente belangrijk door de typische havenfunctie, die langstelling Terneuzen bekleedt. Met bet uit spreken van zijn waardering over 't goede samenspel lussen de pers in bot algemeen cu de gemeente Terneuzen, besloot mr. Rijpstra zijn toespraak. de twee projectoren,' die zij van de P.Z.C.-directie ten gé- M H schenke ontvingen. De toestel- jg len hadden direct hun grote bc- (Foto P.Z.C.) |f Illlllllllll'llllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜl De aanwezige kinderen vele van hen waren ter gelegenheid van de pinkstervakantie voor een kort reisje bij vader en moedei aan boord zeiden er niet veel van, maar de uitdrukking op hun gezichtjes sprak boekdelen. „U moet weten, dat wij nog kortge leden een feestavond in het jeugd- gebouw „De Schakel" hebben ge organiseerd", zo vertelde ons een van de personeelsleden van het internaat, „de opbrengst daarvan hadden we gereserveerd voor de aankoop van een filmprojector. Ook van de plaatselijke Schutte- vaer-afdeling ontvingen wij een heel mooi bedrag voor de vrije tijdsbesteding van deze kinderen. De aanbieding van deze fraaie cadeaus maken het nu echter mo gelijk te gaan denken aan een kampeerinrichting voor het inter naat. Van 5 tot 10 juni willen wij na melijk met 8 meisjes en 8 jongens naar het nationaal sehipperskamp te Hattem gaan". het abonnementenaantal van 30.000 had volgemaakt. „U kunt zich wellicht voorstel len, dat wij hiermee bijzon der blij zijn", zo zei P.Z.C.- directeur F. van de Velde jr. tot de heer Moes. „Het be reiken van dit min of meer magische getal willen wij uiteraard niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Daarom hebben wij tevoren even ge- infoimeerd, waarmee wij U een plezier kunnen doen. Wel nu, in de gang van uw wo ning is zojuist een centrifuge binnengebracht. Ik hoop dat U hem kunt gebruiken". Op dit moment ging de kamer deur open en een van de per soneelsleden van de firma Kramer uit Terneuzen zette een prachtige sneldroogma- chine midden in de huiska mer. Bovendien overhandig de de heer Van de Velde aan mevrouw Moes nog een gro te doos bonbons. „Daarvan kan het hele gezin profite ren", aldus de P.Z.C.-direc- teur. „Dat is prachtig" was de eerste reactie van de geluk kige vrouw des huizes over het nieuwé stuk in de huis houding. De heer Moes zelf. die al sedert januari met een onwillige arm in de ziekte wet loopt, maar gelukkig over een dag of tien weer achter het stuur van een vrachtauto kan gaan zitten om ladingen kolen naar Ter neuzen aan te voeren, bekeek de zaak direct van de prak tische zijde. „Dat is een uit komst voor een 7-persoons was die op een klein achter erfje bijna met droog is te krijgen", zo zei hij. Dochter Nellie, die moeder in het huis houden helpt, stak haar blijdschap, over dit welkom meevallertje evenmin onder stoelen of banken. „Fantas tisch", zei ze met een nadruk, die alleen een teenager op dit woord kan leggen. En daar mee was dan wel voldoende aangegeven, dat het gezin van „onze 30.000ste" een plezierige dag had.... Het Wereldgebeuren Gymnastiek De conferentie in Evian, de voor bereidingen voor de conferentie van K. en K. in Wenen en de conferentie in Genève over Laos zou den bijna een nog volop aan de gang zijnde conferentie overstemmen. Want nog steeds zitten in Coquilhat- stad de leiders van de diverse Kon golese staten en staatjes aan de ron de tafel te confereren. De tafel is al leen verplaatst. Het gebouw waar men aanvankelijk luxueuze maaltij den met diepgaand overleg afwissel de, moest voor iets anders worden gebruikt. De hoogedelachtbare heren zijn nu naar een gymnastiekzaal ver huisd, die wegens ouderdom niet meer wordt gebruikt. De toestellen staan nog tegen de muur of hangen aan de zolder. Wanneer Kasavoeboe dus tijdens de natuurlijk uiterst vruchtbare discussies naar boven kijkt, ziet hij de ringen hangen. Tsjombe mag niet meer meegenieten van het uitzicht op de bruggen en het wandrek. Hij kan alleen maar ochtendgymnastiek doen zonder toe stellen. opgesloten als hij is in een woning en wachtend op zijn „berech ting". Waar door allerlei politieke ver wikkelingen de vorstenhuizen in Europa in de loop van deze eeuw wat zijn uitgedund, is het gelukkig dat er in Afrika weer nieuwe ko ningshuizen worden gesticht en ge proclameerd. Want men moet er in Coquihatstad niet licht over denken: op de conferentie zit ook nog een ko ning. En wel koning Kalondji van de mijnstaat Zuid-Kasai. Hij heeft een prachtige carrière achter de rug, on danks zijn jeugdige leeftijd. Want in dertig jaar heeft Kalondji kans ge zien van baby, via onderwijzer aan een landbouwschool tot majesteit te promoveren. Weliswaar heeft nie mand noch in Zuid-Kasai, noch er gens anders in Kongo laat staan verder op de wereld hem ooit als zodanig aangesproken, maar, al zou hij op staande voet worden verban nen, hij kan dan op zijn visitekaar tjes nog altijd „ex-koning Kalondji" laten drukken. Nu'is zijn majesteit Kalondji de eerste (en ongetwijfeld de laat ste) gisteren een vreselijk af front aangedaan. Terwijl hij tussen klimtouwen en springplanken over de toestand van de Kongo zat te pra ten, hebben leden van de centrale Kongolese regering opdracht gege ven het particuliere vliegtuisr van Kalondji. dat op het vliegveld bij Co quihatstad landde, in beslag te ne men. De piloot werd in hechtenis ge nomen. Maar, zo haastte men zich te Leopoldstad erbij te vertellen: de „koning van Zuid-Kasai" mag zich nog vrij bewegen. Maar als de koning van huis is, hebben de hofnarren in Zuid- Kasai het blijkbaar voor het zeggen. Want er zijn in deze heel rijke mijnstaat hier en daar flinke onlusten aan de gang. Er zijn dor pen platgebrand en, zoals een woord voerder in Leopoldstad het plastisch schilderde: in de straten liggen de lijken op gezelschap te wachten". Nu moet het personeel van de Verenigde Naties de mijnstaat verlaten. Daar is zijne majesteit vierkant tegen en hij wilde dat op de conferentie ter spra ke brengen. Maar Kasavoeboe luis terde niet. Daarom heeft Kalondji een brief geschreven aan de confe rentie. De V.N. laten Kalondji ook in de steek. Want zij vrezen dat, wanneer er een staatsgreep tegen Kalondji wordt gepleegd, de bestuur ders van Zuid-Kasai wel eens V.N.- functionarissen als gijzelaars konden gebruiken. Overigens geen vreemde gedachte, want Kalondji heeft wei nig scrupules. Toen Loemoemba was vermoord, besloot de „koning" ook de Loemoembisten die hij had gevan gen gezet, om te brengen. Óp de conferentie gaat men uit van het streven naar acht soevereine Kongo-staten, maar dan onder lei ding van een president. Waarbij Ka savoeboe aan de top staat voor de representatie. Dan zou Kalondji van koning degraderen tot president tweede klas. Vandaar dat hij in de gymnastiekzaal staaltjes van lenig heid en behendigheid aan de dag legt, die zijn onmisbaarheid in de mijnstaat moeten bewijzen. Hij doet alle moeite om op de Kongolese even- wichtsbalk niet uit de koers te ra ken. ALBERT KALONDJI ..ongekroonde koning... jHlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIHIIIIIIII De eerste kersen j Op de veiling Tiel en Omstre- 1 ken te Tiel zijn gisteren de H eerste kersen aangevoerd. De kersen, die 3.80 per küo- j§ gram opbrachten, werden ge- kocht door de heer Ch. van H Riemsdijk te Tiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5