Vijf raadsleden van Baarland willen ontslag van wethouder FILM ZELF Kampioen in lichtgewictitmode 1961 „BETHESDA" VLISSINGEN HEEFT STREEFPLAN VERNIEUWINGEN Ctoin TOT Zeeuwse Almanak 2 Kreymborg; VLISSINGER BROMDE OP DE BOULEVARD TEGEN DE LAMP RAAD DOMBURG AKKOORD MET INVOERING RIOOLBELASTING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1961 GEMEENTE WEER IN OPSPRAAK Na motie van wantrouwen thans voorstel tussentijds ontslag BAARLAND HEEFT liet ïii zijn gemeentelijk beleid de laatste jaren niet gemakkelijk: er zijn nogal eens strubbelingen, zoals iedere krantenlezer in Zeeland wellicht weet. In de raad vallen vaak harde woorden en me ningsverschillen in de beleidssector en op ambtelijk gebied vinden dik wijls liun weerslag in het dorpsleven. Nog niet zo heel lang geleden Is de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in Baarland op bezoek geweest om te trachten de meningsverschillen bij te leggen, maar desondanks komt deze gemeente steeds weer op min der prettige wijze in het nieuws. Zo ook nu! Thans is er een kwestie rond een wethouder. Enige weken geleden namelijk is tegen wethouder L. de Bruijne sr. Cherv. kiezers) een motie van wantrouwen aangenomen, die vermoedelijk niet zonder gevolgen voor hem zal blijven. Want nu reeds is het vrijwel zeker, dat de raad van Baarland vrijdagavond met grote meerderheid van'stemmen zal besluiten de heer De Bruijne tussentijds ontslag als wethouder te verlenen. Vijf van de zeven raadsleden hebben b. en w. van Baarland inmiddels verzocht dit voorstel in de raad te brengen. zelfsprekend was het daarom, dat één Tan de beide wethouderszetels door deze partij werd ingenomen. De bezetting van dé tweede wethouders plaats had destijds echter heel wat meer voeten in de aarde en tenslotte vond men in de benoeming van de heer L. de Bruijne sr. min of meer een compromis. In de Baarlandse ge meenschap had dit echter een onver mijdelijk gevolg: de „compromis- wethouder" moest met het verlangen van vele partijen rekening houden om zijn good-will in de raad le be houden. En naar de mening van vrijwel alle Baarlanders, die bij de gemeentelijke zaak betrokken zijn, mist wethouder De Bruijne de talenten om ongeha vend tussen al deze klippen en klip jes door te zeilen. Daarvoor ook wa ren er in deze dorpsgemeenschap te veel kleine belangen, die tot intriges aanleiding gaven. Het zijn de heren A. Beulens (k.v.p.), C. van Damme (a.r.), M. Elenbaas (s.g.p.), C. J. de Mol (vrije lijst) en H. de Vriend (gemeente belang, die b. en w. gevraagd hebben dit tus sentijds ontslag aan de raad voor te stellen. In hun schrijven beroepen zij zich op artikel 87a van de gemeente wet. waarin gesteld wordt, dat de raad een wethouder kan ontslaan, die niet langer het vertrouwen ge niet. In hun gezamenlijke brief schrij ven de vijf raadsleden letterlijk: „De redenen tot het doen van het; voorstel zijn gelegen In het feit, dat wethouder L. de Bruijne sr. opgehouden heeft het vertrouwen van de raad der' gemeente Baar land te bezitten, hetgeen is ge bleken uit het te loslippig zijn, het werpen van leugen en laster op derden en het daarmee in op spraak brengen der gemeente". Het zou voornamelijk deze loslippig heid zijn, die naar de mening van vele Baarlanders wethouder De Bruijne ongeschikt zou maken voor zijn ambt. Zo zei burgemeester W. N. van Liere ons bijvoorbeeld: „Hij is een man, die graag en veel praat zonder daarbij zijn woorden goed te overwegen". Weer anderen met name enkele raadsleden poneerden als hun mening, dat wethouder De Bruijne over gemeentelijke zaken, die besproken waren in vergaderin gen van b. en w\, te veel zou hebben gepraat met dorpsgenoten. Zes partijen Men geeft overigens in Baarland toe, dat het pad van een wethouder in een gemeente als deze niet over rozen gaat. Eén van de oorzaken daarvan is deze: hoewel Baarland slechts zeven raadsleden telt, zijn er in deze raad niet minder dan zes partijen vertegenwoordigd. De enige partij, die meer dan één zetel lieefl, is de K.V.P. Bijna van- Aanleiding De kwestie, die tenslotte de motie van wantrouwen tegen wethouder De Bruijne tot gevolg had, werd dooi' burgemeester Van Liere „uiteindelijk maar een kleinigheid" genoemd. Dit maal was de herbestrating van de Hellenburgslraat hot onderwerp van een intrige. Volgens de lieer P. Ko- mejan uit Driewegen, uitvoerder van dit Werk, zou wethouder De Bruijne liern gezegd hebben, dat naar de me ning van de heer I. A. van Royen, ambtenaar ter secretarie, het werk niet goed uitgevoerd werd. De lieer Van Royen ontkende dit en wethou der De Bruijne stelde, dat hij de naam van deze secretarie-ambtenaar in ander verband bad genoemd. De Baarlandse raad meende echter, dat wethouder De Bruijne de „mid dellijke aanleiding" van dit geschil was en dat hij derhalve zijn excuses moest aanbieden. Daarentegen meen de wethouder De Bruijne, dat hij geen excuses behoefde aan te bie den voor iets, dat hij niet gedaan heeft. Na een uitvoerig debat kwam de raad van Baarland daarna ten slotte tot de motie van wantrouwen. Vrijdagavond komt deze raad dus opnieuw bijeen ter behandeling van slechts één punt: tussentijds ontslag aan de lieer De Bruijne als wethouder. Inmiddels hebben vijf raadsleden, die om indiening van dit voorstel verzocht hebben, als besloten in deze vergadering niet over dit punt te discussiëren. „Ui geef U dan ook op ecu brief je, dat deze raadsvergadering bin nen vijf minuten afgelopen is", zo voorspelde burgemeester Van Liere. Reeds een kwartier voor het officië le aanvangsuur (half acht) zullen de raadsleden bijeenkomen om zich in formeel te beraden over de opvol ging van de heer De Bruijne als wethouder. JAARVERGADERING ZIEKENHUIS Wachten is alleen nog op rijksgoedkeuring Het werk in het protestants chris telijke ziekenhuis „Bethesda" te Vlïssïngcn heeft zich in 1960 dras tisch uitgebreid. Dit bleek woens dagavond tijdens een in ,,'t Anker" te Vlissingen gehouden ledenverga dering van de vereniging tot stich ting en instandhouding van een christelijk ziekenhuis „Bethesda" te yAN VREUGDE IN DOMBURG Uitbundige vreugde heerste maan dag bij do leden van de muziekver eniging „Apollo" uit Domburg. En niet zonder reden, want op het mu ziekconcours te Rilland-Bath had „Apollo" in de afdeling uitmuntend heid een eerste prijs behaald met 1741/2 punt. Bij hun terugkomst in Domburg bliezen de muzikanten er dan ook lustig op los en op het marktplein huldigden zij op spon tane wijze de dirigent, de heer A. L. van Wallenburg uit Middelburg. De tweede voorzitter van „Apollo", de heer A. Provoost, dankte de heer Wallenburg voor de kundige leiding en voor de moeite, die hij zich had getroost, om de vereniging op een 7-o hoog peil te brengen. Uiteraard deelde een groot aantal inwoners van Domburg in de feestvreugde. DELTA MARS Nog een bericht uit de Zeeuwse mu ziekwereld. De Deltawerken inspi reerden de Vlissingse componist en dirigent Piet de Rooij tot het schrij ven van een mars, getiteld „Delta VAKANTIEGANGER Het waren vroege vakantiegangers die op het strand onder Zoutelande een dagverblijf je betrokken en die met een „terug-naar-de-natuur-blik" in hun ogen de middagmaaltijd op het strand gebruikten. Pannekoeken moesten het worden en. sterker nog het wérden ook pannekoeken. Mooie, goudgeel gebak ken koeken. Zó mooidat se de eet lust opwekten van een collega-va kantiegangerdie zijn tent in de na bijheid. had opgeslagen en die toe vallig tijdens de maaltijd even een babbeltje kwam maken. Hij mocht vanzelfsprekend een pan nekoekje meepikken. „En of hij er dan wat van dat toma- tenspul op mocht", vroeg hij wij zend op een potje met een rode sub stantie. De vreemdeling want dat was het werd duidelijk gemaakt, dat het geen „tomatenspul" was, maar een andere, veel scherpere gar nering. Voor onze oosterbuur was dat geen bezwaar', hij leende het wel, betoogde hij en smeerde zijn pannekoek kwis tig vol met sambal. Nou-, die pannekoek is er ingegaan. Maar zelden zal er zo'n staaltje zelf beheersing te zien zijn gegeven als door deze van rood tot pimpelpaars aanlopende en niettemin verbeten zwijgende toerist Mars". Het is een werkje, voor har monie- en fanfare-orkest. AARDENBURGS SUCCES Twee Aardenburgse jongelui boekten successen op een zangcrochet te Mal- degem (België). In het lichte genre won de 17-jarige Freddy Kloote een eerste prijs met het liedje „Ready Teddy", dat hij zong met eigen gitaar begeleiding. De 16-jarige Franci Standaert won de tweede prijs met het liedje „Tutti Frutti". KAMPIOENSHONDEN. Op de internationale hondententoon stelling, die tweede pinksterdag te 's-Hertogenboseh is gehouden, neb ben de Zeeuwse inzenders een aan tal mooie resultaten behaald. De heer en mevrouw BrackeNeuf- cour uit IJzendijke zagen hun lang harige dashonden met tweemaal „uitstekend" en het reserve-kam pioenschap bekroond. De Pekinezen van mevrouw PlasschaertVer- minck uit Oostburg verwierven het predikaat „uitstekend", het reserve kampioenschap en de kwalificatie „zeer goed". De eockerspaniel van de heer D. Maris uit Vlissingen en die van ir. A. E. Bruijning uit Goes werden beiden gekwalificeerd als „uitstekend". De whippet van me vrouw Van DongeKrijnen uit Oostburg en het stabijhoun van me vrouw DekkerDe Lijzer uit Bier vliet waren ,.zeer goed" en de Peki nezen van mevrouw Dekker en de ruwharige Belgische herder van de heer Joh. de Mey uit Aardenburg verkregen het predikaat „goed". Vlissingen. Deze uitbreiding bestond dan voornamelijk uit interne werk zaamheden in de verschillende af delingen. De voorzitter van de vere niging, de lieer J. Moll, maakte in zijn openingswoord eveneens getvag van de uitbreidingsplannen met be trekking tot „Bethesda". Het zieken huis, dat dit jaar 30 jaar zal bestaan voldoet niet meer geheel aan de eisen die men aan een ziekenhuis moet stellen, zodat er een streefplan ten opzichte van deze uitbreiding en verbetering van de accommodatie ter tafel is gebracht. Dit plan is goedgekeurd en op de urgentïelïjst gemeentewerken geplaatst. Het wachten is nu alleen nog op de rijksgoedkcuring en bouwvergun ning, waarna zo spoedig mogelijk met de realisering van dit plan be gonnen zal worden. Voorts deelde de heer Moll mede, dat men reeds geruime tijd kampt met personeclsmoeilijkheden in „Beth esda,". Dit vooral nu de specialistische werkzaamheden op velerlei terrein zich uitbreiden. Een tweede moeilijk punt is de komende werktijdverkor ting, die men in „Bethesda", aldus de heer Moll, „met veel begrip en een goede' en gezonde kijk op de din- Geen zomer- garderobe is kompleet zonder zo'n modem Waarborg lichtgewicht kol- bert. Kreymborg is er kampioen in! Kampioen in modieuze kleuren, in perfect blijvende pasvorm en... in ruilde prijzen. AQ 75 Reeds vanaf m.:- Ó4 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Drie jongens vertrapten klutennesten in Dijkwater In de vogelbroedplaatsen in het Dijkwater hebben drie dertienjarige jongens uit Dreischor de eieren uit een veertigtal nesten van kluten ver trapt en kapotgesmeten. De jongens werden bij de uitvoering van hun bedrijf betrapt door bestuursleden van de Schouwse vogelwacht, die een excursie maakten naar het broedgebied. Een ontstellende ont dekking voor de vogelwacnters broedplaatsen van kluten zijn in Ne derland niet dik gezaaid. Dc rijks politie van Dreischor heeft proces- verhaal opgemaakt tegen de jon gens. gen in goede banen hoopt te leiden". Voor wat betreft het personeelste kort is er echter een tendens naar een bevredigend aantal leerling- verpleegsters, hoewel het verloop na enkele jaren van deze leerlingver pleegsters weer groot is. Het perso- neelstotaal in 1960 bedroeg 172, het geen 2 meer is dan in 1959. Jaarverslag Uit het jaarverslag over 3960 bleek dat „Bethesda" in totaal 62511 ver pleegden boekte: een kleine daling ten opzichte van het jaar daarvoor (62633). Het nadelig verschil op de exploitatierekening 30.329,54, was in 1960 groter dan voorgaande ja ren, waar tegenover echcer de ex tra reservering voor kasmiddelen sterk is gestegen. De ontvangsten iri* 1960 per verpleegdag bedroegen ge middeld 17,40 (in 1959 16,16). De uitgaven over dezelfde periode gemiddeld per verpleegdag bedroe gen een totaal van 15.37 (in 1959 13.78). In 1960 kwam de nieuwe werkplaats voor de technische dienst en de fiet senstalling gereed. Voorts besloot men tot. de bouw van een nieuwe neurologische afdeling. In 1960 heeft de vereniging ruim 22.000 uitge geven aan moderne aanschaffingen. Bij dit alles, zo deelde men mede. is de verpleegprijs in „Bethesda" een der laagste van geheel Nederland ge bleven. Het contact met de kerken is bovendien bijzonder goed, alsmede met het St.-Josephziekenliiiis te Vlis singen. Bij de bestuursverkiezing werden da lieren ds. A. Verschoor te Vlissingen, J. A. Prins te Vlissingen, W. J. Berg te Vlissingen en Us. L. J. Alte- na, Koudekcrke in het bestuur geko zen. De zenuwarts, dr. A. A. Nicuw- veld hield daarop nog een lezing over het onderwerp „Is de huidige sa menleving oorzaak, dat er meer ze nuwzieken zijn','. A avert entte 1 HET JOURNAAL VAN UW LEVEN GA OOK SMALFILMEN OC FASCINERENDE HOBBY, VM M0D8ANE MENSEN g KANTONRECHTER MIDDELBURG Het bromfietsverbod, dat van 's middags één tot 's nachts twaalf uur voor de Vlissingse' boulevard van kracht1 is, lieefl de dag nadat bet in gesteld was, een „slachtoffer" geëist. Dertig april mocht er nog „ge bromd" worden en met de feestelijke koninginnedagviering op 1 mei net achter de rug, liep de Vlissingse schilder H. F. G. op de tweede mei tegen de lamp. Rustig reed hij over de boulevard, toen de politie hem aan hield enbekeurde. van justitie, mr. T. Lebret, was het hier niet mee eens. „Vele ingezon den stukken zijn over dit verbod in de kranten verschenen", zei de officier, zodat verdachte van de uit banning van bromfietsers op dc bou levard had kunnen weten. Boven dien staat het verbod met borden aangegeven, maar deze had verdach te, zoals hij zei, niet opgemerkt. De officier wilcle voor de overtreding 'n boete van 10 opgelegd zien. Mr. Moolenburgh volstond niet een boe te van 7.50. Bromfietsperikelen, maar dan van an dere aard, brachten ook de bakkers knecht C. S. uit Kapello voor do „groene tafel". De officier had S. ten laste gelegd, dat hij niet ver blindende verlichting had gereden, waarvoor de cis 15 was. Het von nis luidde 10. Onverlicht Voor precies het tegenover gestelde stond dc Vlissingse losarbeider H. M. H. terecht. Deze had namelijk met een geheel onverlichte bakfiets gereden, waarvoor cis en vonnis 15 waren. Een defect stoplicht kostte de Goesenaar I. v. d. K. oen boete van 10 en het niet verlenen van voorrang, waaraan de VJissinger A. L. G. v. D. zich had schuldig ge maakt. werd afgedaan met een boe te van '15. Voor het fietsen op het voetpad kreeg de Vlissingse scholier H. F. G. een ooete van 3; het inhalen bij een kruising kwam de Middelburgse Overtreding bromverbod met 7.50 beboet Over dit feit sprak de schilder woensdagochtend op de zitting van de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moolenburgh zijn ongenoegen uit. Deze eerste maal had men best met een waarschuwing kunnen volstaan was zijn mening, maar de officier NA UITVOERIGE DISCUSSIE Ook woonforensen zullen belasting moeten betalen Na uitvoerige discussie heeft de ge meenteraad van Domburg woens dagavond besloten een rioolbelas ting voor de gemeente vast te stel len, waarin de aangesloten percelen voor 20 procent van de belastbare opbrengst met een minimum van 15.zullen worden aangeslagen. Tevoren had burgemeester mr. \V. J. E. Crommelïn erop gewezen, dat Domburg als gemeente iu dc jaren 30 een der eersten die over een toen moderne rioolzuivcringsinstallatie beschikte, nu ook weer een der eer sten moet zijn die tot vernieuwing moet overgaan. Hij noemde de rioolbelasting dan ook een „onontkoombare bijdrage voor een openbaar work",een bij drage die 13.000 in totaal zal moe ten opbrengen. Het was de heer L. Dourleyn (p.v.d.a.) die het niet met de details eens was. ""Hij sprong in de bres voor weduwen cn ouden van dagen. voor. wie naar zijn mening, de belasting te hoog zou kunnen zijn. Hij stelde zelfs voor het agen dapunt naar een volgende vergade ring te verschuiven, teneinde deze details eerst te kunnen onderzoeken. Noch de voorzitter, noch wethouder J. Seydel was het hier mee eens. De lieer Seydel merkte nog op, dat het plan onmogelijk op enkele excepties kan kelderen, temeer daar deze uit zonderingsgevallen te allen tijde op steun van de gemeente kunnen re kenen. De raad ging na lange discussie zonder hoofdelijke sWmming ak koord met het voorstel, waarbij de heer Dourleyn liet aantekenen dat hij geacht wenste te worden Vlissingse visser haalde granaat op Schipper L. Marijs van het Vlis singse vissersvaartuig Vli. '19 heeft deze week enkele bange uren doorgemaakt, toen, tijdens hot vissen voor de Walcherse kust, een projectiel in zijn netten terecht kwam. De heer Marijs zette met het projectiel, dat een 22 cm. granaat bleek te zijn, koers naar de Vlissingse rede, waar hij een zodanige ligplaats koos, dat de granaat geen gevaar voor de omgeving opleverde. Na dat een lid van dc mijnoprui- mingsdienst van de Koninklijke Marine aan boord was gegaan, zette de Vli. 19 koers naar het Sloe, waar het projectiel in een inham werd neergelaten. De mijn- opruimingsdienst zal waarschijn lijk vandaag (donderdag) dc gra naat ophalen en onschadelijk ma ken. Man miste boot en ging joyrijden Bij de vluchthaven te Hansweert werd tijdens de pinksterdagen een vracht auto onbeheerd aangetroffen. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat do vrachtauto toebehoorde, aan de fa. H. te Bergen op Zoom en thuis hoorde op het werkterrein bij de nieuwe veerhaven te Colijnsplaat. Do rijkspolitie te Hansweert kon vrij .spoedig overgaan tot aanhouding van de 21-jarige G. d. P. uit Schore. Deze bekende, dat hij zaterdagmiddag, toen hij <lc boot naar Zicrikzec had gemist, in de auto was weggereden. Na wat le hebben rondgetoerd, had hij dq vrachtauto te Hansweert achtergela ten. Examens De heer P, Nagtegaal Le Vlissin gen behaalde aan de technische school in zijn woonplaats het ge tuigschrift voor beginners in het booglassen. Aan de gemeentelijke technische school te Vlissingen behaalde de heer L. C. Zijta het getuigschrift autogeen lassen en snijden voor ge vorderden. vertegenwoordiger J, P. op 6; het niet tijdig betalen van het luister geld kostte de Vlissingse machine bankwerker T. C, M. C. 10 en omdat zijn dochtertje zonder toe stemming de school had verzuimd, werd de Vlissinger F. S. eveneens beboet met 10. te hebben tegengestemd omdat „toch alles al van boven af ge regeld was". W oonforensen Ook het voorstel een woonforensen- belasting vast te stellen bracht de tongen enige tijd in beweging. Deze belasting voor nict-Domburgers, die er langer dan 90 dagen per jaar be schikken over een gemeubileerde woning, zal 15 procent van de huur waarde tot een maximum van 270 bedragen. Weer was het de heer Dourleyn, die zich niet met een detail kon vereni gen. Hij wilde het maximum laten vallen en hen die er boven komen dan ook meer laten betalen. Ook voor deze suggestie bestond weinig waardering en de belasting werd vastgesteld volgens het plan van b. en w. Burgemeester Crommelin had in zijn toelichting gewezen' op de motieven voor invoering van deze belasting. Zo merkte hij onder meer op. dat de woonforensen wel profi teren van de goede Domburgse ac commodatie, zonder dat zij hiervan zoals de ingezetenen, de lasten dra gen. Hij zag een en ander in het licht van de grote toekomstige uit gaven der gemeente. De raad ging voorts akkoord met een voorstel tot wijziging van een bezoldigingsverordening en de toe kenning van een uitkering-ineens per 1 iuli 1961 aan het gemeenteper- sone'el. De vergoedingen voor de Lantshecr Kleuterschool werden vastgesteld en tijdens de rondvraag brak de heer Dourleyn een lans voor een „5-daagse" voor het Domburgse gemeentepersoncel Rapport „verschrijvingen" Rekenkamer gereed Minister heeft het vertrouwelijk aan Eerste Kamer overgelegd Minister Toxopeus heeft aan de Eerste Kamer ter vertrouwelij ke kennisneming een exemplaar doen toekomen van liet door de Algemene Hekenkamer op zijn verzoek uitgebrachte rapport, dat het resultaat bevat van het onderzoek naar de beweerde verschrijvingen bij een provin ciale dienst van Zeeland, alsme de naar de bewering, dat de Ge deputeerde Staten van Zeeland of de provinciale griffie afge weten zouden hebben van de verschrijvingen, die zich in de gemeente Goes hebben voorge daan. Voorts heeft hij de Kamer een afschrift gezonden van het door de Gedeputeerde Staten naar aanleiding van het desbetreffen de rapport aan de Algemene Rekenkamer gegeven commen taar, zomede een afschrift van de brief, welke hij op 18 mei over de onderhavige aangele genheid tot Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft gericht. A/*V\VVVVV\AAAA\\AVWVV>A Zie voor Zeeuws nieuws ook dc pagina's 4, 5 cn 8. SAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAé DROOG WEER Droog weer met zonnige perloden, maar plaatselijk ook bewolking, over wegend zwakke wind. Weinig veran dering in temperatuur, ZON EN MAAN 26 mei Zon op 4.32 onder 20.42 Maan op 16.07 onder 3.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2