30ÓÓÖjEEUWSE COURANT Frankrijk wil F.L.N. bestand afdwingen P.Z.C.-VREUGDE: in Terneuzen 30.000 ste abonnee ingeschreven PRESIDENT TSJOMBE ERNSTIG ZIEK Weer strijd ontbrand in Zuid-Kasai Uitgavenverlaging of belastingverhoging Vandaag... 30.000 204e jaargang - no. 121 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENCM ÏGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 mei '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/31Q9, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116Zierikzee. red, tel. 2425. adro. tel. 2094. Zenuwinstorting tijdens gevangenschap Twee zoons van minister Malraux verongelukt Twee zoons van André Malraux, de Franse minister van culturele zaken, zijn dinsdagavond bij een auto-onge luk in de omgeving van Dyon om liet leven gekomen. De sportauto waarin zij reden werd bestuurd door «Ie 20-jarige Pierre Malraux. Naast hem zat de 17-jarige Vincent. In de buurt van Rochepot vloog de sport wagen tegen een boom. Pierre werd op slag gedood, zijn broer stierf kort daarop in een ziekenhuis. De twee jongens waren uit een gezin van drie jongens en een meisje. De Fran se minister André Malraux verwierf 0.111. bekendheid met het schrijven van „Het menselijk tekort". H is het 600 jaar geleden, dat f| op de Strijdwaard bij Tiel de H befaamde veldslag werd ge- H leverd tussen de Heeckerens onder leiding van hertog Rei- H noud III van Gelre en de Bronkhorsten onder leiding s van Reinouds broer Eduard. m Eduard behaalde de overwin- ning en riep zichzelf tot her- tog van Gelre uit; U wordt te Stockholm het H burgerlijk huwelijk gesloten M tussen prins Johann-Georg n von - Hohenzollern-Sigmarin- gen en prinses Birgitta van Zweden. Koning Bondewijn en koningin Fa- biola van Belgiëzijn woensdagoch tend voor hun eerste officiële bezoek aan het buitenland in Parijs aange komen. Op het vliegveld Orly, waar het vorstenpaar met het straalvlieg tuig van president De Gaulle arri veerde, inspecteren de president en de koning de erewacht. (Telefoto) President Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstor ting gehad, en is ernstig ziek, aldus heeft de Kataugaanse regering gisteren meegedeeld. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Elizabetlistad, Georges Dumontet, had de lijfarts van de president toestemming gegeven om naar Coquil- hatstad te gaan om Tsjombe te behandelen. Tsjombes lijfarts is dr. Zeles, een Hongaar met vele jaren er varing in Kongo. Hij is naar Brazzaville vertrokken vanwaar hij hoopt te kunnen doorreizen naar Coquilhatstad. Het Katangaanse vliegtuig waarmee dr. Zeles de reis maakte, vervoerde ook een aantal ambtenaren die het lijk van minister Thizand komen halen, die dinsdag te. Brazzaville aan een hart aanval is overleden. De troepen van Kalondji proberen do grenzen op te schuiven van de „mijn- staat" Zuid-Kasai. De goed bewapen de troepen staan onder bevel van de Belgische kolonel Crevecoeur. Kolonel Gillet van het Katangese leger zou zich ook bij de troepen van Kalondji bevinden. Expansiepoging van mijnstaat Naar verluidt woedt in de provincie Ivasai momenteel felle strijd tussen troepen van Albert Kalondji, de leider in Zuid-Kasai, en krijgers van de Loeloea. De V.N. hebben sterke Ghanese pa- trouiUes uit de plaatsen Mwene Diloe en Loeisa naar de strijdtonelen ge stuurd. De V.N. zeide dat men niet over bij zonderheden beschikte wat de ernst der gevechten betrof, doch mensen die boven de betrokken streken hebben gevlogen, vertelden dat zij brandende dorpen hadden gezien. Strijd duurt voort Algerijnen geven positie niet prijs De tactiek van de Franse dele gatie bij de onderhandelingen in Evïan les Bains is erop ge richt van de F.L.N. een wapen stilstand te verkrijgen. Moham med Ben Bella, de F.L.N.-leider die van zijn gevangenis op het eilandje Aix is overgebracht naar Saumur, waar hij „huis arrest" heeft, zal door de Fran se autoriteiten worden vrijgela ten zodra de F.L.N. zijn strijd groepen in Algerije beveelt de wapens neer te leggen. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||l!llllllllllllll| Het Koningin Juliana-internaat §j voor Schipperskinderen te Ter- H neuzen deelde gisteren in de P.Z.C.-feestvreugde: dé dïrec- s tie van ons bedrijf bood ter gelegenheid van het inschrij- M ven van onze dertigduizendste abonnee aan dit internaat een II tweetal projectoren aan. De H heer F. van de Velde jr. over- j| handigt aan de directrice van ■g het internaat, mej. A. Kiel- h man, een der geschenken. i (Foto p.z.c.) m De F.L.N.-delegatie heeft tot dusver niet geantwoord op de zaterdag in de eerste bijeenkomst door de Fran se minister Joxe afgelegde verkla ring. Joxe, de leider van de Franse delegatie, deed mededeling van het bevel aan de Franse strijdkrachten in Algerije om geen offensieven meer te ondernemen en alleen uit zelfverdediging de wapens te gebrui ken. Hij vroeg de F.L.N. ook een wapenstilstand af tê kondigen. De mannen van Ferhat Abbas voe len daar tot dusver niets voor. Terwijl in weerwil van de een zijdige Franse wapenstand de F.L.N. zijn aanvallen in Algerije voortzet, zijn gisteren de eerste van de zesduizend Algerijnen, die de Franse autoriteiten in vier we ken tijds zullen vrijlaten, uit de gevangenis ontslagen. Dayal De tijdelijke bijzondere vertegen woordiger van de V.N. Sture Lïu- ner, heeft gisteren tijdens een pers conferentie verklaard dat hij te Coquilhatstad een eerlijk en open hartig gesprek gevoerd heeft met president Joseph Kasavoeboe en de ministers der centrale regering over de problemen, die zijn ont slaan i.v.m. zijn voorganger, de Indiër Rajeshwar Dayal. Zijn uitlatingen wezen er indirect op, dat Dayal niet terug zal keren naar Kongo. Achttien doden bij vliegongeluk Een Globemaster transportvliegtuig dat militairen terugbracht van vela- oefeningen is gisterochtend vroeg in de bossen bij de luchtmachtbasis Mcchord, ongeveer zestien km ten zuidwesten van Tacoma in de Ame rikaanse staat Washington, neerge stort. Hierbij zijn achttien personen om liet leven gekomen terwijl er vier ernstig gewond zijn. Minister tot Eerste Kamer Na wegvallen Amerikaanse hulp De minister van defensie lieeft bij recente bësprekiugen in Amerika een duidelijk beeld van het Amerikaanse regeringsbe leid gekregen op het punt van militaire hulp. De hulp draagt zonder twijfel eeu aflopend ka rakter. Deze ontwikkeling stelt het Neder landse kabinet voor een ernstige si tuatie. Na 1961 zal ons land niet ZWARTE HANDEL IN KINDEREN 'De officier van justitie in Brooklyn, New York, heeft bekend gemaakt dat een komplot is ontdekt en opgerold, dat zich bezig hield met het verkopen van Italiaanse kinderen aan Amerikaanse echtparen. De groep was sinds 1957 werkzaam en had kinderen, in leeftijd variërend van negen maanden tot vijf jaar, uit wees huizen in Italië voor prijzen tot 750 dollar per kind verkocht aan gezinnen in de Amerikaanse staten Pennsylvania, New Jersey, Connecticut en New York. Kinderhandel is in de Verenigde Staten een lucratieve bezigheid, In 1959 kwam aan het licht dat een voormalig rechter weeskin deren uit Griekenland verkocht aan Amerikaanse gezinnen. j meer op omvang-rijke militaire hulp kunnen rekenen. Dit klemt temeer nu deze ontwikkeling komt op een ogen blik, dat allerwege de noodzaak tot versterking van de conventionele I strijdkrachten wordt Ingezien. Dé gevolgen van het wegvallen van hulp worden op het ogenblik bestudeerd. Hierbij is uitgangs punt het vermijden van een te- 1 niglopende betekenis van onze I bijdrage tot de gezamenlijke de fensie. Voor een eventuele ver hoging van de defensie-uitgaven zal dekking moeten worden ge vonden in uitgavenverlaging en/of belastingverhoging. Deze studie zal zijn weerslag vinden in de begroting voor 1962. In de memorie van antwoord op zijn begroting 1961 aan de Eerste Kamer deelt de minister van defen sie voorts mee nog geen oordeel te hebben over de suggestie om de de fensie-uitgaven wellicht belangrijk hoger te stellen dan ruim vier pro cent van het nationale inkomen. De 'minister heeft geen plan het korps mariniers in te krimpen. Aan het plan tot bouw van onderzeebo ten met kernvoortstuwing wordt, gezien de kosten, niet verder door gewerkt. Er is nog geen beslissing over bet verwapenen van do tweede kruiser met raketten genomen, 'n de naaste toekomst zullen twee fre gatten en twee onderzeeboten wor den vervangen. Geschenken voor Internaat voor Schipperskinderen DE P.Z.C. 30.000 ABONNEES: iu Terneuzen werd gisteren de dertigduizendste abonnee van ons blad ingeschreven. Het was de heer P. Moes, Steenkamplaan 81, die gistermorgen een deputatie van directie en hoofdredactie op bezoek kreeg om hem „officieel" als dertigduizendste te noteren. Ter her innering aan dit voor de P.Z.C. zo heuglijke feit, werd de heer Moes een was-centrifuge aangeboden, welk apparaat met name door mevrouw Moes met grote vreugde werd aan vaard. Daarna trok de P.Z.C.-deputatie naar het Koningin Juliana-internaat voor schipperskinderen: de leiding van ons bedrijf wilde namelijk een algemene instelling in Terneuzen laten delen in de feestvreugde. En daarvoor was dit internaat uitgekozen, waar in aanwezigheid van Terneuzens burge meester, 111 r. H. Eijpstra, een tweetal geschenken werd aan geboden, namelijk een filmprojector voor 8 mm films en een projector voor dia's en filmstroken. te groeit dynamisch, van welke groei onze krant de laatste jaren bij herhaling melding kon ma ken: de aanwijzing van Terneu zen als kern, de kanaalverbre dingsplannen, en van recente da tum de vestiging van Philips". Spreker herinnerde aan de in dustrie-brochure van Terneuzen, waarvan het slot zegt: „Kern Terneuzen, de plaats voor uw bedrijf". Deze zin wilde de heer Van de Velde gaarne variëren: „Kern Terneuzen. een pracht plaats voor de P.Z.C.!" Hierna overhandigde de heer Van de Velde aan mejuffrouw Kiel- man de beide projectoren, alsmede twee bijbehorende koffers welke laatste aangeboden werden door de firma Rut. De directrice sprak een kort. dankwoord: „U had ons een verrassing beloofd, maar de ze mooie geschenken hadden we toch echt niet verwacht", zei me- De Provinciale Zeeuwse Courant heeft een mijlpaal bereikt: gisteren werd te Terneuzen de dertigdui zendste abonnee ingeschreven. Toen na de oorlog onze krant een uiterst snelle groei doormaakte en hef abonnee-aantal al spoedig de twintigduizend passeerde, werd wel eens de verwachting uitgesproken, dat met vijfentwintigduizend de li miet voor een dagblad in Zeeland wel zou zijn bereikt. Immers, de be volking van deze provincie groeit in slechts bescheiden mate, zodat aan de ontwikkeling van een krant, al thans wat abonnee-aantal betreft, beperkingen zijn verbonden. Die verwachting van destijds bleek ech ter een onjuiste profetie, want nu al weer verscheidene jaren geleden werd de vijfentwintigduizend ge haald en thans is het dus zover, dat wij met trots melding maken van de dertigduizendste abonnee. Dat be tekent, dat van elke negen Zeeu wen er één abonnee van de P.Z.C. is. Anders gezegd: om het andere gezin wordt ons blad gelezen. Een dergelijke leesdichtheid wordt in Nederland niet vaak aangetroffen. Hef vertrouwen, dat ons blijkens deze cijfers door de Zeeuwse be volking in zo ruime mate wordt geschonken, legt uiteraard grote verplichtingen op. Wij zijn ons daarvan bewust: steeds trachten wij in onze berichtgeving, in commen taren en beschouwingen dit ver trouwen waard te zijn. Daarnaast zijn wij de laatste jaren intensief bezig de technische uitrusting van ons bedrijf aan de steeds groter wordende eisen van deze tijd aan te passen, zodat ook op dit gebied de P.Z.C. één van de toonaange vende regionale bladen van ons land zal zijn. Zo zal aan hef einde van dit jaar een grote rotatiepers worden gebouwd in de onlangs gereedgekomen machinehal van ons bedrijf te Vlissingen, waarna vermoedelijk begin volgend jaar deze nieuwe pers in gebruik kan worden genomen. Deze overgang betekent tevens een overschakeling op een groter formaat. Dat de dertigduizendste P.Z.C.- abonnee in Terneuzen kon worden ingescheven verheugt ons: deze stad de derde van ons gewest is een van de snelgroeiende gemeen ten in Zeeland, waar bovendien ons abonnee-aantal is tien jaar is ver drievoudigd. Wij zien in deze ont wikkeling mede een bewijs voor een groeiende eenheid in Zeeland: ondanks allerlei verschillen tussen de onderdelen van ons gewest is er een duidelijke tendens naar een grotere samenhang. Daaraan mee te werken zal ook in de komende periode een belangrijk deel van ons programma uitmaken. Directie en hoofdredactie Er was door dit bezoek grote vreugde, gisteren in het schippers- internaat. Een der directeuren van ons blad, de heer F. van de Velde jr., bood de beide projec toren aan de directrice van het instituut, mej. A. Kielman, aan en hield daarbij een korte toe spraak, waarin hij er zijn blijd schap over uitsprak dat de der tigduizendste abonnee in Terneu zen kon worden genoteerd. „Wc hebben vroeger wel eens gedacht, dat het met het win nen van abonnees in Terneu zen niet zo vlot ging, maar dat Is een verkeerde gedachte ge weest: het aantal abonnees in deze snelgroeiende stad is de laatste jaren verdrievoudigd". De heer Van de Velde richtte zich in het bijzonder tot Terneu zens burgemeester: „Uw gemeen- juffroun Kielmau. Namens direc tie, personeel en vooral namens de kinderen veertig thans, vijf tig per 1 september aanstaande dankte zij de P.Z.C.-directie. „Ook de ouders van de kinderen zullen héél blij zijn". Meer dan wij hoopten De heer J. van Broeze, directeur van het Schoolfonds voor Schip perskinderen, was voor de over handiging van de geschenken speciaal uit Amsterdam gekomen. „Toen ik dinsdag een telefoontje kreeg, dat „het" zover was, heb ik alles in het werk gesteld om deze feestelijke gebeurtenis te kunnen meemaken. Wat U ons in ternaat hebt aangeboden, is meer dan wij gehoopt hadden". Het (Zie slot pag. 3 kol. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1