je ziet de vooruitgang BOSCH *oe#*a®'e" Wereld -T elevisie- Festival Montreux Engelse vertaling van Nederlands t.v.-spel REPORTAGE VAN VORSTELIJK HUWELIJK oren, yen en. schrijven VANDAAG je proeft de ontwikkeling SSN ORITAS Vasa geeft geheimen prijs feri/ac NEDERLANDS WONINGVOORAAD NAM MET 309.049 TOE TEGENSTELLINGEN IN DONDERDAGCYCLUS .WOENSDAG 24 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Rijstebrijberg van films Het eerste wereldtelevïsïe- festïval dat in de Zwitserse stad Montreux wordt gehou den is nraandag in zijn twee de fase getreden. Verleden week was liet woord aan de vooraanstaande televïsietecli- nïcï uit tientallen landen die in een symposium van vier dagen in totaal bijna vijftig lezingen hebben gehouden. Dinsdag- is de internationale wed strijd begonnen om de gouden, zilveren en bronzen roos voor de beste drie uit de 34 gevarieerde programma's die door achttien landen zijn ingestuurd. Opvallend is dat ook een aantal landen ach ter het ijzeren gordijn aan deze competitie deelneemt Polen, de Sowjet Unie, Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije maken met een of twee programma's een kans. De vele journalisten en deskundi gen zijn vooral nieuwsgierig naar deze inzendingen, omdat men in het westen haast nooit de kans heeft communistische amuse mentsprogramma's te zien. Min stens even nieuwsgierig is men naar de Japanse programma's, waarvan we er ook een drietal krijgen voorgezet. Een ervan draagt de poëtische ti tel „De eerste liefde van de vos O-Kon", een muzikale show die op een oude Japanse legende is gebaseerd. Uit alle delen van de wereld zijn bijna zeventig televisieprogram ma-makers naar Montreux geko men en ook hierbij valt het grote aantal deelnemers uit de commu nistische landen op. Zij maken met hun tweeëntwintigen bijna een derde van het totale aantal t.v.-deskundigen uit. De grootste delegatie naar het festival komt uit de Sowjet-Unie,die met zes man is vertegenwoordigd. Voor Nederland zijn Piet te Nuyl na mens N.T.S. en VARA, Fred Rom- bouts namens K.R.O. en Peter Koen namens de N.C.R.V. in Mon treux. De programma's worden dooi' programma-makers, journa listen en de jury in aparte zalen van het hotel Montreux-palace be keken, waartoe m totaal 35 tele visietoestellen zijn opgesteld. Op telerccording ën videobandon wordt uit Genève een speciale verbinding naar Montreux gezon den. De jury, bestaande uit leiden de figuren van de Italiaanse, de Franse, de Poolse, de Zwitserse, de Japanse en de Britse televisie zal zich door een rijstebrijberg- van 34 programma's moeten heen kijken vier dagen lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Nederland heeft het geluk dat zijn programma „Waterland" dinsdag op de tweede dag als eer ste om tien uur 's morgens aan bod kwam. De Nederlandse inzen ding is op koninginnedag onder de titel „P.F." al door de N.T.S. uitgezonden. Laatste maal „Dit is uw leven" Vanavond komt de VARA met de laatste uitzending „Dit is uw le ven" van dit seizoen. In de vorige programma's heeft Bert Garthoff dé jarige VARA, Hans Boekman en zuster Van der Kolk voor de microfoon gebracht. Rond de vier de en laatste figuur van dit sei zoen, die het podium van de Sin- gerconcertzaal in Laren zal be klimmen, staan nu nog alleen maar vraagtekens. Het Prins Bernhard Fonds heeft aan de heer James T. Brockway te Amsterdam opdracht verleend een Engelse vertaling te maken van het t.v.-spel „Acht paardjes van jade", dat vorig jaar door de N.C.R.V. op het Nederlandse tele visiescherm is gebracht. Het stuk is geschreven door J. D. M. de Koek en kreeg een eervolle ver melding bij de toekenning van de T.V.-prijs van het Prins Bern hard Fonds. Langdradig De Italiaanse R.A.T. kwam als eerste op de proppen met een langdradig showprogramma, dat van begin tot eind kitsch was. Draaiende, glinsterende decors, zinloos gebruik van televisie-tech nische foefjes en een rammelend play back-systeem betekenden een slechte opening van de reeks van 34. Dat het wel kan bewees Fred Astair onmiddellijk daarna in een show va nde Broadcasting Foundation of America. De came raregie was veel levendiger dan we in Nederland van de Perry Como en Bing Crosby Show zijn gewend. De Astair-Show was weliswaar geheel op de dans geba seerd, maar het aantal variaties van klassiek, modern en een paro die op beide was zo groot, dat van eenzijdigheid geen sprake was. We zouden deze shows best geregeld op het Nederlandse scherm willen zien. Applaus Het saaie, half als documentaire, half als amusement bedoelde „mu ziek uit de dertiger jaren" van de Amerikaanse N.B.C.D. daarente gen maakte, althans naar ons ge voel, geen schijn van kans. Als de prijs na de eerste dag zal moeten worden uitgereikt zou deze onge twijfeld naar de B.B.C. gaan. die als vierde zijn programma „Black and white minstrels" presenteer de, geïnspireerd op de Al Jolson- shows uit de twintiger jaren. Met ongekende vaart werd het ene mu zikale nummer na het andere op het scherm gebracht. Deze black and white show was een pleidooi voor het play back stelsel. Men had in deze B.B.C.- show de beste muzikale presta ties foutloos gecombineerd met de beste televisiebeelden. Het viertal „De Jackpots" zorgde met voortreffelijke parodieën en met veel zelfspot voor goed getimede Het burgerlijk huwelijk tussen de Zweedse prinses Birgitta en prins Johann Georg von Hohenzollern zal morgen te Stockholm worden voltrokken. De Zweedse televisie maakt een directe reportage van de plechtigheid. Deze reportage wordt door de N.T.S. uitgezonden van 11.00 tot 13.00 uur. Op de vooravond van dit prinselijk huwelijk geeft het Zweedse ko ningspaar een bal ten paleize. Van het begin van dit festijn, de begroeting van de gasten, en de eerst® dans, zal de Zweedse tele visie eveneens een rechtstreekse reportage verzorgen (van 20.30 tot 21.00 uur). Ook deze reporta ge zal direct worden overgeno men door de N.T.S. Bij beide uitzendingen geven Net ty Rosenfelt en Arie Kleywegt commentaar. Zweden krijgt schooltelevisie Ook in Zweden wordt nu de school televisie ingevoerd. Men zal hier mee in het begin van deze zomer een aanvang maken. In de eerste programma's, die worden uitge zonden, gaat men aandacht schen ken aan natuurkunde, sociale we tenschappen en beroepskeuze. onderbrekingen. In deze B.B.C.- show was ook zulk uitstekend stemmenmateriaal verwerkt, dat Jo Vincent er een goed woord voor zou hebben over gehad. De journalisten hadden in ieder geval applaus over voor deze B.B.C.- bijdrage. Het Zwitserse amusementspro gramma showbusiness kan na het B.B.C. vuurwerk geen hand meer op elkaar krijgen. Mooie televisie beelden kregen we zeker te zien, maar het eigenlijke programma was uitermate conventioneel. Na de eerste dag is één ding wel dui delijk. uit de vreemde handhou ding van de ongeveer 50 televi siecritici blijkt dat zij hun voe- tenbankje-van-thuis heerlijk mis- Albert van Dalsum speelt mor genavond de hoofdrol in Spook- sonate" een spel van August Strindberg in een vertaling van Revico Campert. Het spel wordt uitgezonden door de A.V.R.O. om negen uur. Foto: Van Dalsum -m een N .C .R.V .-programma—.van. enige tijd geleden, waarin hij joodse kindergedichten voordroeg. RADIOEN T.V.-RUBRIEK «WWAVWWVWWVWVW T elevisie Na journaal en weeroverzicht en „proloog" door rector D. Coppens geeft de K.R.O. de dienst over aan de N.T.S-, die om linlf negen in een Eurovisieuitzending een rechtstreekse reportage brengt ROEL BALTEN naar Suriname en de Antillen Tezamen met onder meer zeventig militairen van het eerste deta chement van de Tweede Suriname-compagnie 1961 is vrijdag A.V.R.O.-producer Roel Balten met het m.s. „Oranjestad" vertrok ken naar Suriname en de Nederlandse Antillen, Gedurende zijn reis. die tot omstreeks 20 juli zal duren, zal Roel Balten zowel algemene als speciaal voor militairen bestemde programma's samenstellen Tot de algemene programma's behoren de „Reisimpressies", die in de bovengenoemde periode op iedere dinsdag en donderdag alsook maandags eens per veertien dagen tussen 8.15 en 9.00 uur zullen worden uitgezonden. Tc beginnen op 4 juni keert in het zondagmiddagprogramma van de A.V.R.O. het door Roel Balten samengestelde wekelijkse strijd krachtenprogramma „Op de plaatrust!" terug. De eerste af leveringen hiervan zullen bestaan uit vraaggesprekken met en ver zoekplaten voor de in Suriname en op de Nederlandse Antillen gelegerde militairen. uit; Zweden. De camera verslaat dan het hofbal, dat in Stockholm gegeven wordt aan de vooravond van het huwelijk van prinses Bir gitta van Zweden met prins Jo- hann Georg von Hohenzollern. Om 9 uur brengt de K.R.O. „te veel om op te noemen", een docu mentaire over de politie en veer tig minuten later presenteert Jos van der Valk zijn variétéprogram ma. Met „Onze arme rijke taal" wordt de avond besloten. België Vlaams is ook met de ca mera iiï Stockholm en geeft om 22.10 nog' eens een vorstelijke re portage. Namelijk het bezoek van koning Boudewijn en koningin Fabioïa aan Parijs. Radio De VARA komt over Hilversum II om 20.05 uur met een verkorte uitzending van Emmerich Kal- mans operette ..Die Czardas-Fuer- stin" en om 20.35 uür met de laatste uitzending van dit seizoen van ..Dit is uw leven". Het slacht offer? Strikt geheim tot vijf over half acht vanavond. In het N.C-R.V.-progranima con certeert om kwart over acht het Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochum. De Derde Symfonie van Beethoven zal worden uitgevoerd. Om half tien spelen Wim van Beek met een instrumentaal en semble in de cantorij van de Nieu we Kerk. I-motorTga Avro Tweedelcfce; Vooruitgang in vliegen fieet kortweg „jet". Ontwikkeling op rookgebied luidt ronduit „Gulden Eeuw" Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw! Hel rooksignaal van de 20sfe eeuw! 14 ct. ook in blikjes van 20 st. Wie 4 veisshiilonde advertenties uit deze strie epsluuit naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden-Eeuw verrassir-gl -S5c vondst van skeletten aan boord van het onlangs uit de Stockholnise haven opgehaalde zeventiende-eeuw- së schip „Vasa", bevestigt het ver moeden dat op de Vasa mensen wa ren, toen het op 10 augustus 1628 tijdens zijn maidenreis naar de kel der ging. Vólgens oude scheepspapieren had den officieren en manschappen van de Vasa toestemming hun familiele den te laten meegaan op een tochtje rondom het Stockbolmse schierei land. Tot de interessante vondsten die men tot nu toe op de Vasa heeft gedaan, behoren ruim tweeduizend munten. 'Advertentie) IN ZEELAND MET 624S De woningvoorraad in Nederland is van 31 januari 1956 op 31 januari 1960 toegenomen van 2.582.711 tot 2.891.760 woningen, dat is met 309.049 woningen of met gemiddeld 77.262 woningen per jaar. Dit blijkt uit de dezer dagen verschenen „Ge gevens per gemeente betreffende de woningvoorraad" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de provincie Zeeland nam de voor raad woningen toe van 77.638 tot 83.883, in de provincie Groningen van 124.518 tot 134.597. In Friesland van 122323 tot 130539 woningen, in Dren- Overrijselvan 163781 tot 183310 wo- te van 69266 tot 76155 woningen, in ningen, in Gelderland van 263642 tot 296647 woningen, in Utrecht van 148364 tot 169184 woningen, in Noord-Holland van 518946 tot 57.0621 woningen, in Zuid-Holland van 648256 tot 729560 woningen, in Noord-Brabant van 274700 tot 318254 woningen, in Limburg van 166190 tot 192723 woningen, in de Noordoost- Polder en van 5045 tot 6225 wo ningen en in de Zuidelijke IJssel- meerpolders van 42 tot 62 woningen. (Voor Middelburg nam het aantal toe van 6477 tot 6977 en voor Vlissin- gen 8499 tot 9097. Buiten de woningvoorraad zijn gebleven de gewone woningen, op het ogenblik van de telling in ge bruik voor bedrijfsdoeleinden kantoor, winkel, pakhuis en der gelijke zonder daartoe te zijn verbouwd, zodat zij na ontruiming zonder meer weer voor normale bewoning in gebruik kunnen wor den genomen. Niet inbegrepen zijn de onherroepelijk onbewoon baar verklaarde woningen de zo genaamde bewoonde andere ruim ten, zoals hotels, zomerhuizen, ke ten, schuren, kippenhokken, enz., alsmede woonschepen en woonwa gens. Films in Zeeland Het vorige week besproken pinkster- programma der Zeeuwse bioscopen blijft nog een paar dagen gelden. De donderdageyclus is evenwel met twee Het, Russische „zang- en dansthea ter" van het rode lege)- is wereldver-, maard. Het waarom is te begrijpen als U deze foto van een van de solis ten in actie bekijkt. films aangevuld, namelijk „De prins student." in Alhambra (Vlissingen) en „De rest is zwijgen" in Grand (Goes). Beide films groter tegenstellingen zijn bijna niet denkbaar zijn al van wat oudere datum. „De rest is zwijgen", vervaardigd door de Duit se regisseur Helmut Kautner, is een uiterst dramatische rolprent, geba seerd op een klassiek onderwerp, na melijk dat van de broedermoord. Het misdaadverhaal is geplaatst tegen de achtergrond van het Duitse Wirt- schaftswunder: vele misstanden zijn excusabel omdat zij gevolgen zijn van een oorlog die nog maar pas verleden is. Ook deze misdaad stamt uit die tijd. Behalve drama is „De rest is zwij gen" tegelijk een thriller met Hardy Krüger als de jonge speurder. Dc domper op zijn succes aan het eind van de film brengt de geschiedenis echter weer geheel terug in de sfeer van het dramatische om niet te zeg gen melodramatische, want dit werk van Kautner is door en door Duits. „De prins student" is Richard Thorpe's verfilming van de ge lijknamige operette. Het is een kleurige aangelegenheid met in teressante muzikale flitsen. In de hoofdrollen Ann Blyth, Edmund Purdom en John Ericson. i Advertentie; Hef) mmt mkocJde hwA Ui lmoha, AÜeenvert. N.V.Willem van Ri|n, Ans5t*rdom»W. - foslbus- 8QQ.5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5