PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGERIJNEN DODEN TIEN FRANSEN IN VUURGEVECHT Begin Grevelingendam groeide in de schaduw van Veerse Gat... Vrijlating van Bella en anderen gevraagd Vier gesprekken in Wenen van K- en K. Va nd aag mERMTIOMAL GEVECHT OP ZEE OM MEISJES Poetsen Muiterij „WAPENSTILSTAND" IS WEL HEEL EENZIJDIG l>e Algerijnse regering in ballingschap heeft dinsdag aan de Franse regering gevraagd om vrijlating van Mohammed Ben Bella en de vier rebellen-ministers, opdat deze kunnen deelne men aan liet overleg in Evian. Dit is in betrouwbare kringen te Parijs vernomen. Het verzoek was ter conferentie ingediend onmiddellijk na de opening van de tweede vergaderdag. Een Franse zegsman gaf toe, dat „liet probleem Ben Bella al spoedig tevoorschijn is ge komen", maar hij weigerde er verder iets over mee te delen. De Franse president De Gaulle lieeft echter nog onlangs ver klaard, dat wanneer de conferentie zal zijn begonnen, de ge vangenschap van Ben Bella en de andere opstandige Algerijnse ministers zal kunnen worden verlicht, en dat, wanneer overeen stemming is bereikt over een staken A an het vuren, de vrijlating zal kunnen volgen. Verwacht werd echter, dat De Gaulle van de rebellenregering zou eisen, dat zij haar troepen opdracht zou geven de gevechtshandelingen te staken, waarna een wederzijds bestand voor Algerije zou kunnen worden gesloten, om daarna pas Ben Bella's vrijlating in te willigen. Zaterdag was de eerste reactie van Algerijnse zijde op het nieuws dat de Franse president aan zijn strijdkrach ten had bevolen het vuren te staken, dat voor wat hen betrof de gevechten gewoon zouden doorgaan. En dat het hun ernst was hebben de rebellen maandagavond bewezen, door een hinderlaag te leggen voor een Frans konvooi, dat ter aflossing naar het garnizoen van Miliana (90 km ten oosten van Orlcansville) was stuurd. Twee vrachtauto's van het konvooi liencn vast in dc hinderlaag. Tien Fransen, van wie twee officieren, werden gedood. In het volgend vuur gevecht werden drie Fransen gewond cn twee Algerijnen. Ook zijn drie Al gerijnen om het leven gekomen. De Fransen, ter plaatse van het bevel tot het staken van het vuren onthe ven, begonnen direct een hevige strijd met de overvallers. Zij hebben een grote operatie ingezet om de aanval lers op te sporen. Belkacem Krim heeft ongeveer een kwartier het woord gevoerd onmid dellijk nadat de zitting was geopend. Daarna volgde een gedachtenwisse- ling tussen de gedelegeerden. Een van de sprekers was ook de Franse advi seur, verbonden aan de delegatie uit Parijs, generaal Jean Simon. De zegsman, die later een enige me dedeling deed over het verloop van de conferentie, beschreef de afgelegde verklaringen als ..uiterst correct". Dit was geheel in overeenstemming met de eerste conferentiedag toen de delegaties voor het eerst elkaar ont moetten. Er werden geen handdruk ken gewisseld. Men volstond ermee licht voor elkaar te buigen. Zonder paraplu Gisteren was de prefect van politie in Evian niet ter begroeting van de Algerijnse onderhandelaars aanwezig. Zij stapten in stromende regen uit de hcfsclu'oefvliegtuigen, die hen naar Vorige week zijn dicht onder de wal van Dramisse de eerste zinkstukken gelegd voor de drempel in het toe komstige sluitgat van de dam tussen de Plaat van Oude Tonge en Duive- land. Foto P.Z.C.) het terrein voor het hotel, waar de conferentie wordt gehouden, brachten. Zonder overjassen of paraplus stap ten zij door de modder naar de hoofd ingang. Een zegsman bevestigde, dat er geen persoonlijk contact tussen de afge vaardigden van beide partijen be stond. Hij noemde de betrekkingen „strikt zakelijk". Er werd besloten voortaan om de andere dag elkaar te ontmoeten aan de conferentietafel en een maximum aan „discretie" te be trachten over de onderwerpen die zouden worden behandeld. Fie Carelsen bewees haar volkomen genezing De Haagse actrice Fie Carelsen, die thans 71 jaar is en ruim 2 maanden ziek is geweest, is haar operatie, in april in het Leidse academisch zie kenhuis ondergaan, weer te boven en heeft dat gisteren duidelijk ge toond, toen zij bij de opening van een nieuwe kapperszaak in de Leid- sestraat te Amsterdam samen met Hans Kaart, Myra Ward, Elisabeth Andersen en als figuranten Merel de Levita-Laseur en Caroline Reed, echtgenote van Hans Kaart, een ge- improviseerde komedie opvoerde. ...viert Groot-Britannië Com- monwealth Day; K ...is het 50 jaar geleden, dat de S Vlaamse roman- en novellen- schrijver Lodewijk Smits te Antwerpen overleed. c VEILIGHEID GROOTSTE PROBLEEM Logeeradressen op eigen ambassades De Amerikaanse en Russische „kwartiermakers", die de ontmoe ting van Kennedy met Kroesjtsjew moeten voorbereiden, zijn gisteren hun besprekingen met Oostenrijkse regeringsfunctionarissen begonnen. De Amerikaanse gToep wordt geleid door Pierre Salinger, de woordvoerder van president Kennedy, en de Russi sche door generaal Nicolai Sacha- row, chef van de Russische veilig heidsdienst. Zij zullen ook met elkaar confere ren. De Russische groep was in het geheim per vliegtuig uit Praag in Wenen aangekomen. De Amerikaan se arriveerde korte tijd later uit Washington. De beide groepen zullen het gesprek dat op 3 en 4 juni wordt gehouden, geheel voorbereiden. De beveiliging is één der belangrijkste kwesties, maar ook de huisvesting van de on geveer 1500 journalisten die worden verwacht, zal een grote rol spelen. Hoewel van Oostenrijkse zijde aan vankelijk was meegedeeld dat de huisvesting van de journalisten in het geheel geen moeilijkheden zou opleveren, gaf Salinger toe dat dit een groot vraagstuk is gebleken. Salinger hoopt woensdagavond naar Washington terug te keren, de ove rige leden van de Amerikaanse groep zullen tot liet eind van de ontmoeting in Wenen werkzaam zijn. RuskGromyko ■Van Oostenrijkse zijde werd meege deeld dat men erop rekent dat ook de ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en Andrei Gromyko, naar Wenen zullen komen. Het voorlopig programma voor de ontmoeting begint op vrijdag 2 juni met de aankomst van Kroesjtsjew, die zal logeren in de villa van de Russische ambassadeur te Purkers- dorf, ongeveer 5 km ten westen van Wenen. President Kennedy en zijn echtgenote arriveren zaterdag 3 juni om acht uur 's morgens. Die dag zal om elf uur in de ochtend het eerste gesprek plaatshebben in de Ameri kaanse ambassade aan de Boltzman- gasse, de tweede bijeenkomst wordt in hetzelfde gebouw om vier uur 's middags gehouden. Zondag 4 juni wordt het derde ge sprek, en hoogstwaarschijnlijk het vierde, eveneens gehouden in de Russische ambassade aan de Reis- nerstrasze. Zondagmiddag vertrekt Kennedy naar Londen, maandag keert Kroesjtsjew naar Moskou te rug. Pierre Salingeris in Wenen aangekomen voor het tref fen van de laatste voorbereidin gen voor de met spanning tege- moetgeziene ontmoeting tussen president Kennedy en de Russi sche premier Kroesjtsjew op S en 4 juni a.s. Op de Groenlandse visgronden woeden, blijkens uit Godthaab (Groenland) ontvangen berichten, felle gevechten tussen Deense en Westduitse vissers. De oorzaak zou een romantische aard hebben. Groenlandse vissers hadden meisjes uit Groenland meegenomen naar de visgronden. De wichten waren daar niet in alle gevallen blij mee. De bemanning van de Duitse trawler Carl Kempff had gehoord dat aan boord van de Fylla, een kustvisser uit Godthaab, enkele meis jes naar zee waren meegenomen. Daarom enterden de vissers van de Carl Kempf maandagmiddag de Fylla om, met messen ge wapend, de meisjes te bevrijden. Er ontstond een felle strijd die pas werd afgebroken toen het Deense visserij-inspectievaartuig ter plaatse verscheen en een de tachement mariniers, met de bajonetten op de geweren, aan boord van de Fylla en de Carl Kempf klom. Enkele vissers zouden zijn gewond en één van hen moest met spoed naar de wal worden gebracht. De vechtlust was inmiddels overgeslagen op andere schepen. Mes sen, flessen, handspaken en ander gerei werd met gulle hand aan gewend. *^^^^^^'VVWVV\^^>WV\'VWVVVWVWvWVV\^'VWVVVVVVV EILANDJE TUSSEN DUIVELAND EN FLAKKEE Eerste zinkstukken naar bodem van het zuidelijke sluitgat HET IS nog maar een klein eilandje, daar midden in de Gre- velingen. Maar het is het begin van de Grevelingendam, de dijk, die Schouwen-Duiveland met Goeree-Overflakkee en via de Haringvlietbrug met „Holland" zal verbinden. Een begin, ge groeid in de schaduw van het Veerse Gat Inderdaad terwijl aller aandacht op de sluiting van het Veerse Gat was gericht konden de mensen van Rijkswaterstaat en de N.V. Dijksbouw in alle rust „de eerste steen" leggen voor de Grevelin gendam. En terwijl tussen Wal cheren en Noord-Beveland de dam wordt afgebouwd en langza merhand meer mensen en mate rialen van dc N.V. Dijksbouw van Vrouwenpolder naar Bruinisse worden gedirigeerd, is op de plaat van Oude Tonge, middenin de Gre- velingen een zandeiland opgespo ten. Bij vloed sluit het water zich boven de plaat van Oude Tonge, het staat er één tot anderhalve meter boven. Maar het nieuwe eiland aan de noordelijke rand van de plaat blijft droog. Op dat driehonderd meter lange eiland rijden al enkele vrachtauto's en de eerste draglines egaliseren er het opgespoten zand. Bij de plaat wordt een hulphaventje gegraven en men werkt er ook aan de kop van de dijk, die als eerste fase van de Grevelingenafsluiting dit jaar over de plaat van Oude Tonge zal worden gelegd. Want dat is het bijzondere van deze tweede grote Delta-dam zij wordt 6 Mi km lang het eerste, 3 Ms km lange dijksgedeelte komt wat „doel loos" in de Grevelingen te liggen, zonder dat er een verbinding is met de Flakkeese of Duivelandse wal. In werkelijkheid volgt men hetzelfde principe als in het Veerse Gat: ook hier werd immers het eerste deel van de dijk over een plaat de plaat van Onrust gelegd. Het verschil is slechts, dat de plaat van Onrust zich vanuit de Noordbevelandsc wal zee instrekt, terwijl de plaat van Oude Tonge bij eb een eiland in de Grevelin gen vormt niet naast zich niet één stroomgat zoals in het Veerse Gat, maar twee, een noordelijke geul de Bocht van St.-Jacob en een zuidelijke geul onder de oever van Bruinisse. Bij liet aanlegen van deze dam krijgt men daarom te maken met twee afsluitingen. De geul onder de wal van Bruinisse, tussen de plaat Een paar duizend onderwijzers in Nederland hebben zich vorig jaar verdienstelijk gemaakt door zestigduizend leerlingen uit te vragen over het tandenpoetsen in het huisgezin. Dat onderzoek werd ge financierd door een fabriek van tandverzorgingsmiddelen en op zich zelf kan daartegen helemaal geen bezwaar bestaan, want die fabriek deed daarmee een nuttig werk. De resultaten van het onderzoek be vestigen, wat reeds lang zo onge veer bekend was namelijk, dat er in de steden meer aan tandenpoet sen wordt gedaan dan op het platte land en dat er ook verschil is in het milieu. Om het maar ineens duide lijk te zeggen: in het milieu van de lager bezoldigden wordt minder gepoetst dan in het milieu van de mensen met de betere salarissen. Maar wat heeft men nu bij deze enquête gedaan? De onderwijzers hebben bij de kinderen ook nage vraagd hoe het staat met het tan denpoetsen van vader en moeder. Moeder poetste in het algemeen wat meer dan vader. De cijfers voor pa lagen ongeveer 10% lager. Het is wel aardig dat precies te weten. In ons goede Neder land houden wij van cijfers, want dan staat men op een vas te bodem. Ligt het echter wel op de weg van onderwijzers om kinde ren uit te vragen over de hygiëne thuis? Sommigen zullen daarop wel licht bevestigend antwoorden, want niemand weet precies over welke huisgezinnen het gaat. Pa en ma worden niet op de vingers getikt en zij kunnen in de toekomst dus rustig zelf beslissen hoever ze willen gaan met tandenpoetsen en in hoe verre ze dat aan de kinderen wil len vertellen. Toch zouden we die vraag liever ont kennend willen beantwoorden. Het uitvragen van kinderen over pa en ma is een hachelijke zaak. Men moet dat zo min mogelijk doen. Er is nog zo iets als de „beslotenheid" van het huisgezin, waarbinnen ieder moet weten wat hij doen of laten wil, zonder dat daarvan een soort reken schap afgelegd wordt naar buiten. De enquête naar het tandenpoetsen ligt er nu eenmaal en zij is bepaald wel nuttig geweest. Wat dat nutti ge betreft hebben we er eigenlijk niets dan lof voor. Maar men moet toch liever niet meer over de hoof den van de kinderen heen informe ren naar pa en ma- Dat verstoort enigermate de beslotenheid van liet huisgezin. Muiterij bij de Ronde van Ne derland. Acht wielrenners hebben zaterdag het Neder landse publiek een duidelijk inzicht verschaft in hun nogal morbide ka raktertjes. Deze fietsende knaapjes hebben namelijk gedaan alsof in een wedstrijd geen regels gelden, alsof een jury er uitsluitend voor is om te worden genegeerd, en aldus han delend hebben zij opnieuw de wie lersport een fiks eind laten zakken de waardering van de publieke opinie. Opnieuw, inderdaad. Want het ge knoei in de beroepswielrennerij met stimulerende middelen is al evenmin geschikt om grote waardering op te roepen voor figuren, die er een be roep var. maken hard te fietsen, maar verder alle sportiviteit aan de laars lappen. Uiteraard zijn er ook hier goede en kwade knapen, maar het ziet er naar uit, dat de laatsten steeds groter in aantal worden. En onder hen bevinden zich soms man nen. die hun naam „bekend-gefietst" hebben en een reputatie onder de sportmensen hebben opgebouwd. Een reputatie, die overigens niet veel waard blijkt te zijn. Eij een wed strijd in Zeeland kon mén onlangs een schoon vooi-beeld van onsporti- viteit bij een beroemd heer meema ken: een jongeman, genaamd Wout, een groot man onder zijne broede ren, liet het na vier ronden afwe ten. Waarom zou hij zich verder druk maken? Hij had zijn startgeld verdiend! Er is in Nederland een populair lied, dat over de bezem gaat en de vraag stelt wat men met dit voorwerp doet. Het is een lied. dat men de K.N.W.U. ter opneming in haar repertoire zou willen adviseren. Want het zou deze Unie waarlijk niet misstaan als zij de bezem hier en daar eens flink doorhaalde. Ook door haar eigen gelederen: onder dc sportbonden is de K.N.W.U. cr i"t een democratisch oogpunt nog al tijd een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. En dan nu weer openbare muiterij. De bezem er door! Rebellerende fietsertjes. Een tik onder hun broek moeten ze hebben. van Oude Tonge en Dniveland gaat in 1962 dicht, de Bocht van St.-Ja cob wordt in 1963 afgesloten. Zoals bekend wordt de Grevelingendam in 1964, tegelijkertijd met hét gereed komen van de Haringvlietbruc; voi»r het verkeer opengesteld. Behalve de aanleg van het dijksge deelte over de plaat van Oude Ton ge staat voor dit jaar ook het aanleg gen van de drempel voor de afslui ting van de geul onder Bruinisse op het programma. Vorige week zijn hiertoe de eerste rijshouten zinkstnkken aan dc grond gebracht: woensdag werd (Zie slot pag2 kol. 5 204e jaargang - no. 120 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. tw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 mei '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.m. Minim, p. advertentie ing. mededelingen driemaal tarier. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2353 (b.g.g. red. 3308/3548, adv. 8647/3643); Middelburg. Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213); Oostburg. tel 2393; Ter neuzen tel 2116; Zlerlkzee red tel 2425. adm tel 2034.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1