stil pijn Padvinderij Middelburg bestaat dit jaar halve eeuw NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VE VERDWENEN MINIATUUR PROV1N01ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 MEI 1961 (Advertentie) POLITIEKE PARTIJEN IN ZUID-KOREA ONTBONDEN De militaire junta Aan generaal Tsjang Do Yung heeft per decreet alle politieke partijen in Zuid-Korea ontbonden. Ook alle sociale groepe ringen, de vakbonden inbegrepen, zijn per decreet opgeheven. Er is een nieuw .Zuidkoreaans kabi net gevormd, onder leiding van gene raal Tsjang Do Tung, die tevens als minister van defensie optreedt. Pre sident Po Soen Joen van Z.-Korea die vrijdag, zijn aftreden had bekend ge maakt, heeft zaterdag medegedeeld als president te zullen aanblijven. EEN VAN DE OUDSTE P.V.-CENTRA'S De Middelburgse padvinderij viert dit jaar enkele bijzondere jubilea de jongens bewegen zich reeds een halve eeuw op het pad-van-verkennen, de meisjes zijn aan hun negende lustrum toe. De eerste groepen in Nederland ontstonden in 1910, zodat Middelburg, en mét de Zeeuwse hoofdstad speciaal Walcheren, tot één van de oudste padvinderscentra gerekend mag worden. De geschiedenis van de padvindersbeweging, zoals de heer J. J. Meijboom, tot voor kort districtscommissaris voor Zeeland, die voor ons „schilderde", is als de levensloop van een mens die zijn 50e verjaardag viert en terugblikt naar een verleden vol boeiende en onvergetelijke herinneringen. Groot gebrek aan leiders werkt fnuikend De beschermheer van de Nedei'- landse Padvinders Vereniging, prins Bernliard, belichtte dat bij het nationale jubileum met de volgende woorden: „Het jeugd werk. dat een halve eeuw geleden nog in de kinderschoenen stond, is zonder twijfel door het spel van verkennen in zeer belangrijke ma te gestimuleerd. Tal van jongens en meisjes hebben in de thans verstreken periode dank zij de de padvindersbeweging niet alleen pleizierige jaren beleefd, maar tevens iets meegekregen dat hun karakter gevormd heeft en hun leven een hechtere basis heeft ge geven". Reeds van het begin af aan heeft het spel van verkennen, waarin de stich ter, Baden Powell, een grote metho dische levenskracht gelegd heeft, sterk de aandacht getrokken door de grote afwijkingen en opvattingen over verantwoorde jeugdopvoeding. De beweging gaf namelijk een be langrijke mate van verantwoording aan de jeugd zelf: deze methode was neergelegd in het zogenaamde pa trouillesysteem met als motto „Jon gens leiden jongens". De eerste vier Zeeuwse patrouilles werden in Middelburg gevormd. Een er van, „De Koekoeken", werd ge leid door Jan Berger, thans beter bekend als nir. J. A. Berger, tot voor kort nog voorzitter van het college van rljksbemiddelaars. De jonge Meijboom en zijn vrienden trokken het toen nog kriebelige kaki- uniform aan en verdiepten zich in de praktijk van deze gloednieuwe spel methode, die was samengevat in een primitief werkje van de journalist Gos. de Voogd, één der pioniers van de Nederlandse padvindersbeweging. Eerst Vlissingen Mét de Middelburgse groepen viert ook de Vlissingse beweging dit jubi leum mee. Dit geldt met name voor de meisjes, omdat die in Vlissingen eerder gestart zijn dan in Middel burg. Omstreeks 1916 begonnen de Vlissingse padvindsters en enkele ja ren later de Middelburgse. Een club huis was er toen nog niet en de eer ste „bijeenkomst" was een wandeling langs de Oude Vlissingseweg. Een van de eerste leidsters in Middelburg was mej. Th. Schouten. De Walcherse padvindersbeweging (en mét haar de Zeeuwse) heeft zich over het algemeen rustig kunnen ont wikkelen. Met name de vele bezoeken van Engelse groepen hebben hier stimulerend gewerkt. Vanzelfspre kend kreeg men te kampen met moeilijke perioden, maar die duurden slechts kort. Reeds kort na de be vrijding begon voor de padvinders- beweging een enkele jaren durende periode van grote bloei. Daarin maakte men ook enkele hoogtepun ten mee zoals de boomplantdag, het bezoek van Lady Baden Powell en het 40-jarig bestaan. De oudste Middelburgse groep, de Berdenis van Berlekom-groep, begon onmiddellijk na de tweede wereld- Advertentie) oorlog tezamen met de zeeverken- nersgroep (de Vikings) die inmid dels wegens gebrek aan leiding opge heven moest worden de beweging nieuw leven in te blazen. In verband met de grote toeloop richtte groep I een tweede vendel op, dat in 1946 de zelfstandige Paul Krugergroep werd. In 1952 werd deze groep om gezet in een zeeverkennerstroep. Samen 300 De padvindersgroepen in Middelburg hebben thans rond 140 leden: 64 wel pen, 21 verkenners, 40 zeeverkenners, 4 voortrekkers en 10 loodsen (van de in 1959 opgerichte Sven Harold-lood- senstam). Voorts is er een bloeiende broederschap van oud-padvinders. De meisjesgroepen bestaan uit rond 150 padvindsters en kabouters: rond 40 van de Gouden Cirkelgroep, die in 1945 opgericht werd nadat de leden van de N.M.C. en bloc waren overge komen naar het N.P.G., en ruim 100 van de Lutemgroep. Bij deze laatste groep is ook een pioniersvendel ingedeeld, waarvan de leden naast de gewone padvindsters- activiteiten nog meer het accent leg gen op algemene belangstelling voor en activering van liet maatschappe lijk leven. In dit vendel zijn interes se-groepen gevormd, onder meer over de onderwerpen woninginrich ting - gastvrouw; staat - gemeen schap - maatschappelijk werk; volks gezondheid - E.H.B.O. - ziekenverple ging; kortom, hun activiteiten zijn bijzonder gevarieerd. Met name het meisjeswerk is de laat ste jaren steeds aan vernieuwingen onderhevig: het N.P.G. gaat met de tijd mee. Maar bij al deze herzienin gen blijven de wet, de belofte en de stijl (hetgeen uiteraard ook bij de jongens het geval is) voorop staan. Zowel de jongens- als de meisjes- groepen worden bijgestaan door een groepscomité, dat een adviserende taak heeft, onder meer betreffende financiën, insignewerk enz. Een goed geleide groep met voldoen de leiders en leidsters vormt een merkwaardig geheel. Hij is in staat Examens Voor het diploma bevolkingsboekhou ding en burgerlijke stand slaagde de zer dagen te Rotterdam mej. S. A. de Putter te Axel. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor het toelatingsexamen van het keurkorps van de K.N.M.V. de heer A. C. Beneder te St.-Philipsland, voorzitter van de m.a.c. „St.-Philips land". Het examen werd afgenomen door de Rotterdamse verkeerspolitie. Voor het dezer dagen gehouden exa men voor 't eenheidsdiploma EHBO te Terneuzen slaagden de dames: E. Hamelink, M. van Driel en A. de Troye-Heene en de heren P. C. van Maele, A. A. Kolijn en A. van Leem put. om volkomen ongeïnteresseerden in de ban te brengen van zijn frisheid, zijn paraatheid en zijn aaneensluitend geheel, zo verzekerde de heer Meij boom. Maar al te vaak echter manifesteert zich in deze jeugdbeweging het spook van het leidersgebrek. Dit spook is Middelburg én Walcheren, én Zee land niet voorbijgegaan. Alleen de Middelburgse jongensgroepen heb ben op een totaal van 140 jongens 12 leiders tekort En bij de meis jes is het van 't zelfde laken een pak. De teruggang, waar de Zeeuwse groe pen in de laatste jaren voor gesteld worden, is dan ook zuiver terug te brengen tot het gebrek aan leiders en leidsters. Een belangrijke plaats in het Mid delburgse padvindersleven neemt de band in. Die band is geen „nieuwigheid" van de laatste ja ren. Integendeel: volgend jaar be staat de Middelburgse padvinders- drumband vijftig jaar. Vroeger klommen hoornblazers en pijpers de kurtoren van het stadhuis op om bijvoorbeeld tijdens de vie ring van koninginnedag teza men met het Middelburgs Muziek korps een concert te geven. Na de oorlog groeide de band tot een totaal van bijna 50 leden. Er volg de toen een moeilijke periode, die de tamboers, hoornblazers en pij- pei-s thans weer onder de knie schijnen te heben. Afscheid ds. P. Westland Zondag 2 juli zal ds. P. Westland af scheid nemen van de hervormde ge meente van Sint-Annaland, welke ge meente hij sinds 1 juli 1956 heeft ge diend. Zondag 9 juli zal hij door de zendingspredikant J. de Lange wor den bevestigd als predikant van Groot Ammers. Ds. Jansen (Nieuwvliet) tachtig jaar Ds. Joh. D. Jansen, emeritus predi kant van de Hervormde Kerk en wo nend te Wijk aan Zee, werd dinsdag tachtig jaar. Ds. Jansen stond van 1907 tot 1919 in IJzendijke. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijmegen (vacature J. B. Oskamp): J. Colijn te Wolden- dorp; te Opdam (toezegging): M. B. Blom, vicaris te Oegstgeest. Aangenomen naar Oudewater: J. Zwijnenburg te Oldebroek; naar Waddinxveen: J. Verwelius te Olde broek; naar Roswinkel: S. Meyburg, Benoemingen waterschappen Benoemd tot gezworene van de pol der Oud Vogelschor of Zuid Westen rijk A. H. A. van Driessen te Ter- neuzen; plaatsvervanger van de dijk graaf polder Visart J. Verhelst te Terneuzen; dijkgraaf van de calami- teuze polder Thomaes P. M. J. de Clerck te Biervliet; plaatsvei-vanger van de dijkgraaf calamiteuze polder Thomaes J. Kouijzer te Biervliet; dijkgraaf van de calamiteuze pol der Hoofdplaat A. J. M. Cammaert te Hoofdplaat: dijkgraaf van de ca lamiteuze polder Adornis J. J. Schij- ve te Groede; dijkgraaf van het wa terschap Lamswaarde-ca. Th. J. D. Bauwens te Hontenisse; gezworene van het waterschap Lamswaarde-ca. J. Moerman de Hontenisse; dijkgraaf van het waterschap Aan- en Gen- derdijke W. Dieleman te Zaamslag; dijkgraaf van de polder Noord-bij- Neuzen W. Dekker te Terneuzen; dijkgraaf van de Kanaalpolder A. F. van Hijfte te Philippine; gezwo rene van de Kanaalpolder D. den Hooglander te Hoek; plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de Oud- Westenrijkpolder C. Murre te Hoek. kandidaat te Oegstgeest; naar Heus- den: F. van Dieren te St.-Philipsland Beroepen te Leiden als studentenpre dikant J. A. Eekhof te Beverwijk; te Loon op Zand en te Aarlanderveen A. J. Binsbergen, vicaris te Utrecht; bedankt voor Loon op Zand W. Vroeg- indewey te Bleiswijk; voor Renkurn J. Koele te Nijkerk. Beroepen te Amsterdam-Osdorp A. J. Schneider, jeugdpredikant te Am sterdam; te Krimpen aan den Lek H. A. Labrie te Den Ham; beroepen te Middelburg (vacature P. F. T. Aal- ders) D. van Boven te Tricht; be dankt voor Den Haag (vacature J. J. Ph. Valeton) D. v. d. Werf te Sneek; Benoemd tot vicaris te Leme- le H. Voortman, kandidaat te Hellen- doorn. GEREF. KERKEN Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kand. examen theologie de heren J. M. R. Diermans te 's-Gravenhage, A. J. L. Hoogkamer te 's-Gravenhage en A. Verdoom te Voorschoten. Beroepen te Harkema-Opeinde W. J. de Ruiter te Idsken kuizen; te Rijs- oord (vacature H. J. Knauff) Th. W. A. Rijper te Vianen; aangenomen naai- Laren Ph. Stoffels te Rilland- GER. GEMEENTEN Aangenomen naar Nunspeet G. Zwe- rus te Norwich Ontario Canada, voorheen te Middelharnis. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Alfen aan de Rijn: J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Bedankt voor Aalsmeer M. W. Nieu- wenhuijze te Amsterdam-West. 1795. Een reusachtige stad verrees daar opeens voor piloot Storms ogen en het duurde werkelijk enige se conden voordat hij van zijn verbazing was bekomen. Maar toen viel hem opeens die intense stilte op en het drong tot hem door, dat er iets niet klopte in het pa norama. Er was nergens een teken van leven te be speuren! „Daar ligt de stad, waar wij eens ge woond hebben", wees Lean- der. „De jongeren onder ons werden in de hutten- dorpen geboren, doch de ouderen herinneren zich nog goed de tijd dat de stad gonsde van leven en bedrijvigheid. Van alle uithoeken der Aarde kwamen de schepen met hun goederen en handelswaar (Advertentie) naar de koningin der steden, Neopolis! Of zoals gij haar misschien kende: New York!" Piloot Storm stond perplex, New York! Die enorme wereldstad in enkele eeuwen verval len tot een overwoekerende steenmassa, waar alleen nog spreeuwen en kakkerlakken leef- den taktvolle twee-takt rijders gebruiken Esso 2-T motor oil Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van 3I4 en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! friet RDTERDdN PHARM*ai{tlSCHE FABRIEK /^ROTEnjj HILVERSUM ■■■■feuilleton door Erich Kastner 28 „Een waar woord!" merkte de com missaris op. Hij verhief zich. „Ik wilde U vragen met de volgende trein naar Berlijn te reizen en U ter beschikking te houden van het politiebureau aldaar". „Op de Alex?" vroeg Külz. „Juist, op het Alexanderplein. Het zal de overheid, dank zij de door mijnheer Steinhövel uitgeloofde belo ning, zonder twijfel spoedig geluk ken dc hand op de miniatuur en de dief te leggen". Hij bracht beiden naar de deur. Juist toen hij deze wilde openen, belde de telefoon. Hij ging snel naar de schrijftafel, name de hoorn en noem de zijn naam. Na enkele seconden te hebben geluisterd, zei hij: „Dank U collega!" en legde de hoorn weer op het toestel. Irene Trübner en mijnheer Kulz .wachtten bij de deur. De commissa ris zei: ,',Ik hoor zojuist dat mijnheer Rudolf Struve in zijn woning in Ber lijn gearresteerd is. Ik heb de eer U te groeten". HET MERKWAARDIGE VERHOOR VAN DE HEER STRUVE Een met ongeveör twee dozijn man- men beladen autobus ratelde al sedert uren over de Mecklenburgse wegen. Eerst was zij naar het zuid-westen gereden. Tot in Schwerin. Toen zwenkte zij eensklaps naar het oos ten en was na een lange reis Neustre- litz De reizigers waren zonderling toege takeld. Zij droegen kartonnen neu zen en krijgshaftige valse baarden. Op hun hoofd hadden ze papieren petten en tulbanden. En in hun han den hielden zij karwatsen en luchtbal lons. De man naast de chauffeur blies op een blikken kindertrompetje. Op de zijkanten van de wagen stond met wit krijt, dat men te doen had met de „Rostoekse Kaartclub 1936". uitgelaten en riepen sappige opmer- De inzittenden zwaaiden met hun ballons, bulkten marsliedjes, lachten kingen naar de vrouwen en kinderen die verbaasd aan de weg stonden. Nu, zulke verenigingsuitstapjes zijn niets buitengewoons. Opvallend was echter, dat het lawaai en de vrolijk heid iedere keer als afgekapt afbra ken, wanneer de laatste huizen van een plaatsje uit het gezicht verdwe nen waren. De inzittenden van de autobus zwe gen dan, keken onvriendelijk en dom melden voor zich heen. Wilden ze de vrede van bossen en weiden niet ver storen? Bedwongen zij hun vrolijk heid om bet wild niet schuw te ma ken? Er zat iets anders achter. Het deed de reizigers helemaal geen genoegen vergenoegd te zijn! Op de stille land wegen viel de vrolijkheid van hen af en kregen zij een nijdige, verbeten uiterlijk. De man die er als een worstelaar uitzag, zei tegen Philipp Achtel: „Je kan je kartonnen neus sparen je echtte ziet er al kunstmatig ge noeg uit". De heer Achtel antwoordde: „Het is vandaag aangenamer dat de poli tie me voor een kaartbroeder uit Ros tock houdt, dan voor een stamgast van Pötscnsee". x) „Als de banken maar niet zo hard waren!" bromde Storm. „Daar kan men blindedarmontsteking van krij gen!". „Neem een voorbeeld aan ons", zei Karsten, „en ga niet precies op je blindedarm zitten!" Achter de chauffeur, ook een vereni gingslid, zat mijnheer de professor. Hij droeg geen baard meer, was spie gelglad geschoren, keek vaak op een kaart, die op zijn knieën lag cn oriënteerde zich. Opeens riep hij: „Pas op, we komen in een dorp! Ik verzoek jullie dringend, ditmaal wat vrolijker te zijn! In Neustrelitz heb ben j'ullie je gedragen, alsof jullie van een begrafenis kwamen!" De kaartbroeders schoven de karton nen neuzen en de baarden recht, schraapten grondig hun keel en zon gen op Storm's raad: „Komaan, de wind waait fris en zuiver. Wie lang blijft zitten, gaat roesten!". De ver wijzing naar het lange zitten erger de de heer Storm dusdanig, dat hij er vals van zong. Het dorp was bereikt. De inwoners bleven nieuwsgierig staan. De kinde ren huppelden naast de autobus mee en probeerden luchtballons te pak ken te krijgen. En de vermomde tuchthuisboeven slingerden hun lie deren in de lucht dat het een lust was. Toen stopte de chauffeur plotseling. De reizigers botsten door en tegen elkaar. „Wat is er?" vroeg de chef. „Onze jonge man tankt benzine!" De inzittenden waren eenklaps stil geworden. „Willen jullie wel eens direct vrolijk zijn!" bromde de professor dreigend. De anderen werden ogenblikkelijk weer luidruchtig en joviaal. Om de stilstaande autobus verzamelden zich knechten, meiden en schoolkinderen. Er ontstond een onrustig gedoe. Boe renmensen keken nieuwsgierig uit de vensters van hun huizen. Een osse- wagen schoof voorbij de autobus. De ene os wilde niet verder. Een paar luchtballons gingen de hoogte in. De kinderen juichten en stoeiden van plezier. Het geheel leek wel een volksfeest. „Chef!" zei de kleine heer Storm. „Waarom zit Paulig niet in de wa gen?" „Hij informeert wat er te doen is!" beval Horn. De chauffeur was uit de bus geklom men en begaf zich naar het benzine station. om voorzichtig informaties in te winnen. De anderen waren nerveus, en ter wijl zij met de bevolking van het dorp grapjes maakten, gingen hun ettelijk vragen door het hoofd. Waar was de jonge man, die zij ach tervolgden? Had hij een panne? Waarom keerde hij niet terug, als hij hier was uitgestapt? Wat had dit in cident voor de duivel te betekenen? Eindelijk kwam Paulig, de chauffeur terug. Hij klom haastig op zijn plaats, gaf gas en reed er op los. On dertussen verklaarde hij gejaagd: „De wagen was gehuurd. Hier heeft de jonge man hem voor een andere wagen omgewisseld. In Gransee wis selt hij nog eens. Dat is op dit tra ject de gewoonte met huurauto's". „En in Berlijn?" vroeg professor Horn. „In Berlijn moet hij de auto uit Gransee bij Kienast afleveren", ver klaarde de chauffeur. „Dat is een ga rage bij het Stettiner station. Professor Horn lachte tevreden. „Prachtig! In Gransee houden we een minuut stil. J.k telefoneer nog eens met Graumann. Hij moet een paar mensen voor de Berlijnse gara ge posteren. Onze jonge vriend zit in de val". „Zelfs wanneer de politie voordien onze kaartclub inrekent", merkte Karsten somber op. Mijnheer Aciitel stompte hem in de ribben. De anderen zongen, joelden en wuifden ook. De dorpsbewoners wuif den ook. De monteur uit het bezine- station groette militair en lachte over zijn hele gezicht. De kinderen, die naast de wagen waren meege- rend, bleven staan. Zij waren van het lachen en lopen helemaal buiten adem. De autobus verdween in een stof wolk. Een klein meisje had een rode lucht ballon veroverd en stormde er geluk kig mee naar huis. Zo heeft alles zijn goede zijde. x) Pötsensee is te vergelijken met de gevangenis te Leeuwarden. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18